سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: وقتی خرج و برج با هم نمی خواند/میزان حقوق و عیدی در سال 95

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدير بخش
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  9091
  نوشته
  1,046
  تشکر
  1,580
  مورد تشکر
  1,640 در 672
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  وقتی خرج و برج با هم نمی خواند/میزان حقوق و عیدی در سال 95  وقتی خرج و برج با هم نمی خواند/میزان حقوق و عیدی در سال 95

  سرویس اقتصادی فردا: درآمدها ثابت، خرج زندگی گران! این جمله حکایت زندگی امروز مردم، به خصوص قشر متوسط و ضعیف است که اصولا نه سرمایه نقدی دارد، نه سرمایه کالایی و تنها سرمایه اش شاید تخصص و مهارت در کار است.کاری که هر سال بر سر حقوق و دستمزد آن بلوا به پا می شود اما در نهایت زندگی اقتصادی کارمندان و کارگران را تغییر نمی دهد چرا که اعمال افزایش حقوق ها مساوی است با گرانی نرخ کالاهای اساسی در سال جدید.گرانیی که با افزایش حقوق ها هم همخوانی ندارد و همواره جلوتر حرکت می کند حتی اگر نرخ تورم روی کاغذ کم شود و یا تغییر نکند.


  محسن 40 ساله 10 سال است که کارمند است.او که از افزایش حقوق ها و کاهش مزایای کارمندان گله دارد به فردا می گوید: با این که با سابقه 10 ساله یک کارمند تقریبا قدیمی محسوب می شوم اما هر سال به خصوص نزدیک عید، کلی مغروض می شم چرا که تامین هزینه های خانواده 4 نفره با مبلغ عیدی 603 هزار تومانی! حتی روی کاغذ هم امکان پذیر نیست.


  او ادامه می دهد: بی تردید، پسته کیلویی 50 هزار تومان، بادام هندی کیلویی 45 هزارتومان و بادام کیلویی 30 هزارتومان، میوهایی که هر روز گران تر از دیروز عرضه می شود و لبنیات و گوشت و مرغی که حتی ثابت ماندن قیمت این روزهایش نسبت به 4 سال پیش بسیار گران است با افزایش عیدی هایی که هر ساله نهایتا به 100 هزار تومان می رسد ، همخوانی ندارد.این در حالی است که از بالا رفتن هزینه خدمات، گرانی بنزین و گرانی اجازه خانه هر ساله صرف نظر کنیم.


  محسن تاکید می کند: افزایش حقوق ها هم وقتی به نفع دولت باشد ، می گویند بر اساس نرخ تورم است.سوال من این ان روزها که نرخ تورم 40 درصدی بود چرا حقوق ما 40 درصد زیاد نشد؟!!!!


  گفتنی است بر اساس آمار، دولت در چند سال اخیر براي كاركنان خود تنها هر ساله 100 هزار تومان افزایش عیدی داشته است.به عنوان مثال در سال 1391 عیدی کارکنان دولت حدود 402 هزار تومان، در سال 1392، 503 هزار تومان و برای سال 1393 نيز 603 هزار تومان عيدی واريز شده است که با توجه به گرانی های اخیر به نظر نمی رسد کارگشا باشد.


  ماندا 50 ساله نیز کارگر یک شرکت خدماتی است .هر چند هر ساله مبلغ عیدی کارگران از کارمندان بالاتر است اما ماندا از دیر پرداخت شدن عیدی ها گله دارد و البته افزایش حقوق ها را هم مناسب نمی داند.


  او به فردا می گوید: با توجه به این که من کار بدنی انجام می دهم ماهی یک میلیون تومان حقوق با توجه به هزینه های خانه و 2 دختر دانشجو برای من بسیار اندک است، به خصوص این که سرپرست خانوار هستم.


  ماندانا تاکید می کند: حداقل عيدی كارگران باید دو برابر حداقل حقوق پايه باشد که با توجه به پایه حقوق 800 هزار تومنی می شود، 1 میلیون و 600 هزار تومان اما همیشه رئیس ما همان 800 هزار تومان را عیدی می دهد و مابقی را در طول سال جدید جبران می کند که باتوجه به هزینه های سنگین نوروز کار برای ما سخت می شود.


  لازم به ذکر است، به موجب ماده واحده قانون تعيين عيدي و پاداش سالانه كارگران شاغل در كارگاه‌هاي مشمول قانون كار مصوب 6/12/70 مجلس شوراي اسلامي، كليه كارفرمايان مكلفند به هر يك از كارگران خود به نسبت يك سال كار، معادل شصت روز آخرين مزد به عنوان عيدي و پاداش بپردازند. مبلغ پرداختي از اين بابت به هر يك از كارگران نبايد از معادل 90 روز حداقل مزد روزانه قانوني تجاوز كند. ضمنا به موجب تبصره يك ماده واحده مذكور، مبلغ پرداختي به كارگراني كه كمتر از يك سال در كارگاه كار كردند بايد به ماخذ 60 روز مزد و به نسبت ايام كاركرد در سال محاسبه شود. بر اين اساس حداقل عيدي كارگران دو برابر حداقل حقوق پايه و حداكثر عيدي به شرطي كه از مصوبه قانون كار بيشتر نشود، سه برابر پايه حقوق خواهد بود كه كارفرمايان موظفند بپردازند. شوراي عالي كار در اسفند سال گذشته با افزايش 17 درصدي، حداقل دستمزد كارگران را ۷۱۲ هزار و ۴۲۵ تومان تصويب كرد. بر اين اساس حداقل عيدي كارگران مشمول قانون كار با احتساب دو ماه 1,424,850 تومان و حداكثر عيدي 2,137,275 تومان خواهد بود.


  درباره عيدي كاركنان دولت نيز هرچند هنوزمبلغ قطعی اعلام نشده اما کارشناسان اقتصادی پیش بینی می کنند كه ميزان عيدي كارمندان در سال جاري 688 هزار تومان محاسبه شود. البته مبلغ قطعي عیدی کارمندان دولت پس از تصويب هيات وزيران مشخص مي‌شود و به احتمال زياد در روزهای آ‌ينده به سازمان مديريت و برنامه‌ريزی كشور ابلاغ می شود.
  امضاء 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدير بخش
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  9091
  نوشته
  1,046
  تشکر
  1,580
  مورد تشکر
  1,640 در 672
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  حقوق و دستمزد در سال 95


  از سوی دیگر به تازگی، دولت یازدهمی ها اعلام کرده اند باید با حقوق زیر 1 میلیون تومان خداحافظی کرد.با توجه به این اظهارات، حداقل مزد کارگران از ۷۱۲ هزارتومان باید به یک میلیون تومان و بالای آن تغییر کند.


  محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در روزهای اخیر بار دیگر با تشریح برنامه‌های حقوق و دستمزدی دولت در سال آینده با رویکرد نزدیک شدن پرداختی‌ها به عدالت مزدی در کنفرانس خبری خود گفته: برای سال آینده یک اقدام کلی برای تمام شاغلان و بازنشستگان انجام شد و آن این است که ۱۲ درصد به حقوق همه از ابتدای سال ۹۵ نسبت به دریافتی سال ۹۴ اضافه خواهد شد اما برای یک‌میلیون و ۲۶۰ هزار بازنشسته کشوری و ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار بازنشسته لشکری که حقوق آنها بین ۷۵۰ هزار تومان تا یک و نیم میلیون تومان است، اقدامی که انجام دادیم این بود که به طور متوسط به حقوق آنها ۲۰ درصد اضافه شده است. نوبخت افزوده است: آنهایی که ۷۵۰ هزار تومان حقوق می‌گیرند ۴۰ درصد به حقوقشان اضافه شده و حداقل حقوق در سال آینده دیگر ۷۵۰ هزار تومان نیست بلکه یک تا یک میلیون و ۵۰ هزار تومان خواهد بود، ضمن اینکه برای کاهش فاصله و نابرابری و در راستای عدالت مزدی، برای همه بازنشستگانی که از دولت به عنوان پاداش بازنشستگی مطالباتی دارند بالغ بر ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در بودجه اختصاص داده‌ایم و تمام کسانی که پاداش بازنشستگی طلب دارند پاداش خود را دریافت خواهند کرد.


  در هر حال هنوز تکلیف حقوق و دستمزد مشخص نیست و تاکنون و در هفته‌های گذشته، کارگروه تخصصی مزد سال ۹۵ که متشکل از نمایندگان کارگران و کارفرمایان است، چانه‌زنی‌هایی را در این زمینه آغاز کرده‌اند که باید منتظر ماند و دید به کجا ختم می شوند.
  امضاء 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدير بخش
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  9091
  نوشته
  1,046
  تشکر
  1,580
  مورد تشکر
  1,640 در 672
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  البته تجربه در طول این سال هلا نشان دادهافزایش حقوق ها هیچوقت با دخل و خرج ها هماهنگ نیست.


  نظر شما مخاطبان فردا در این خصوص چیست؟


  به نظر شما عیدی سال 95 چقدر باید باشد تا از فشارهای اقتصادی آستانه نوروز کاسته شود؟


  حقوق و دستمزد در سال 95 باید چقدر باشد تا برج و خرج با هم یکی شود؟


  شغل شما چیست و آیا از درآمد خود پس انداز می کنید؟


  معمولا نوروز سفر می روید یاخیر؟


  دولت درباره حقوق و دستمزد چه باید بکند که رضایت کار و کارگران حاصل شود؟


  نظرات خود را بدون توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی برای فردا ارسال کنید.


  بدیهی است فردا از انتشار نظرات توهین آمیز معذور است.
  امضاءاطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی