سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: نحوه وصول مهریه

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدير بخش
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  1852
  نوشته
  1,439
  صلوات
  500
  دلنوشته
  1
  السلام علیک یا بقیه الله
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,351 در 1,360
  وبلاگ
  3
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض نحوه وصول مهریه

  نحوه وصول مهريه


  1 ) ارسال اظهار نامه از سوي زن به شوهر
  2) از طريق اجراي ثبت
  3) از طريق دادگاه ها


  اظهارنامه نوعي اوراق چاپي موجود در دادگستري است که داراي دو ستون خواهان و خوانده مي باشد.
  خواهان (زوجه) ، اظهارات خود را در مورد در خواست مهريه، در رديف خواهان مي نويسد وآن را براي خوانده (زوج) از طريق دادگاه مي فرستد .
  در رديف خوانده، اظهارات زوج نيز ثبت مي شود . در اين هنگام زوجه همنچنان بايد تمکين کند ، چرا که در غير اين صورت ناشزه محسوب مي شود و نفقه به او تعلق نمي گيرد .
  اگر مرد توانايي پرداخت مهريه را داشت اما از پرداخت آن خودداري کرد ، زوجه مهريه خود را به اجرا مي گذارد .چنانچه ظرف مدت ده روز مالي، زن دارايي شوهر را معرفي کند، فوراً نسبت به توقيف آنها اقدام مي شود، اگردارايي زوج فقط حقوق او باشد ،( اگر مرد همسر ديگري نداشته باشد)تا يک چهارم آن ماهانه به زوجه تعلق مي گيرد،تا زماني که مهريه کاملاً پرداخت شود و مرد تا پرداخت کامل مهريه زن نمي تواند از کشور خارج شود اما در صورتي که مرد اموال ديگري غير از حقوق داشته باشد دادگاه اموال او را مي فروشد و مهريه از اين طريق پرداخت مي شود.اما اگر مرد توانايي مالي نداشت ،زن مي تواند به دادگاه خانواده مراجعه کند و دادخواستي مبني بر استرداد مهريه به دادگاه بدهد .
  دادگاه به دادخواست او رسيدگي مي کند در صورتي که زوجه مستحق دريافت مهريه باشد ، دادگاه حکم به پرداخت مهريه مي دهد .در اين صورت مرد موظف مي شود از زمان تعيين شده توسط دادگاه ، مهريه همسرش را بپردازد. اگر مرد مالي داشته باشد و زن فکر کند که در طول مدتي که دادگاه تشکيل مي شود، مرد آن مال را مي فروشد يا جابه جا مي کند، از دادگاه مي خواهد قرار تأمين خواسته صادر کند ، با اين درخواست قرار تأمين صادر مي شود و مال تا صدور حکم دادگاه، توقيف مي شود . از اين مال تأمين شده مي توان ، مهريه را برداشت در غير اين صورت ،عدم پرداخت مهريه، ضمانت اجرايي دارد.بنابراين بهتر است مهريه متناسب با توانايي هاي مالي زوج باشدو در زماني که زن و شوهر در اوج صفا و صميميت قرار دارند ،مهريه پرداخت شود. زوجين مي توانند از آغاز زندگي قرار بگذارند، ماهانه، بخشي از مهريه پرداخت شود .اين کار مي تواند از لحاظ عاطفي در زندگي آنان مؤثر باشد .اگر مرد مازاد بر مستثنيات دين (ابزار کار يا ماشيني که مرد با آن کار مي کند جزو مستثنيات دين است)، داراي تمکين مالي باشد، وصول مهريه از طريق اجراي ثبت يا مراجعه به دفتر خانه سهل الوصول تر است .مهلت تجديد نظر خواهي بيست روز است . زوجين ظرف اين مدت مي توانند به رأي دادگاه اعتراض کنند. بعد از اينکه رأي دادگاه قطعي شد، زوجه، ماده 2 قانون نحوه اجراي حکومت مالي را اعمال مي کند،يعني اگر مرد معسر نباشد و بدهي خود را پرداخت نکند ،به زندان مي رود ، اما اگر توسط دادگاه معسر شناخته شود، دادگاه رأي به تقسيط مهريه مي دهد .
  اگر زني هنگام ارايه در خواست استرداد مهريه توان مالي کافي براي باطل کردن تمبر نداشته باشد دادخواست اعسار مي دهد، اما پس از دريافت مهريه بايد هزينه هاي مربوطه را پرداخت کند


 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدير بخش
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  1852
  نوشته
  1,439
  صلوات
  500
  دلنوشته
  1
  السلام علیک یا بقیه الله
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,351 در 1,360
  وبلاگ
  3
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  ضمانت اجرای عدم پرداخت مهریه


  زوجه می تواند تا زمانیکه مهر به تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل زوج دارد امتناع کند و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود البته با به این نکته توجه شود که این مسئله تا قبل از تمکین زوجه است لذا اگر بعد از تمکین از انجام وظایف قانونی خود امتاع کند زوج می تواند با مراجعه به دادگاه زوجه را از گرفتن نفقه ممنوع سازد . که بحث نفقه در جای خود توضیح داده شده است.


  زوجه می تواند با مراجعه به دادگاه مطالبه مهریه مندرج در سند ازدواج را تقاضا نماید ، مدارک مورد نیاز برای دادخواست مطالبه مهریه عبارت است از : 1- سند نکاحیه یا رونوشت آن 2- شناسنامه و کارت ملی زوجه


  یکی از ابزارهایی که قانون گذار برای حفظ حقوق زوجه پیش بینی نموده است قرار تامین خواسته است که زوجه می تواند قبل یا بعد از دادخواست از دادگاه درخواست نماید . قرار تامین خواسته مستندا به بند الف ماده 108 قانون آیین دادرسی مدنی درخواست می شود و زوجه می تواند در قرار صادره اموال زوج را اعم اموال منقول وغیر منقول معرفی نماید و آنها را از طریق دادگاه توقیف نماید.


  اگر میزان مهریه مندرج در سند ازدواج مبلغ پول رایج ایران باشد و از زمان انعقاد ازدواج مدت زمان قابل توجهی گذشته باشد این مبلغ بر اساس شاخص موجود تبدیل به قیمت روز می شود و آنگاه از زوج مطالبه می شود.


  زوجه می تواند با صدور اجرائیه از طریق دفترخانه وقوع عقد و ارئه آن به اجرای ثبت اسنادرسمی تقاضای ممنوع الخروجی زوج را نیز درخواست نماید .


  حال چناچه اموالی از زوج بدست نیاید دادگاه بعد ازقطعیت حکم و صدور اجرائیه و ابلاغ آن ، بنابر قوانین و رویه غالب تامیزان 110عدد سکه تمام بهار آزادی حکم جلب صادر می نماید و مازاد بر آن موکول به معرفی مال زوج از سوی زوجه است.


 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدير بخش
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  1852
  نوشته
  1,439
  صلوات
  500
  دلنوشته
  1
  السلام علیک یا بقیه الله
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,351 در 1,360
  وبلاگ
  3
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  شرایط مهریه  بر اساس قانون شرایط مهریه عبارت است از:
  1- مالیت داشته باشد.
  2- قابل تملك و نقل و انتقال باشد.
  3- معلوم و معین باشد.
  4- قدرت بر تسلیم و تسلم داشته باشد. 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدير بخش
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  1852
  نوشته
  1,439
  صلوات
  500
  دلنوشته
  1
  السلام علیک یا بقیه الله
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,351 در 1,360
  وبلاگ
  3
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  جزئیات قانون مهریه 110عدد سکه و مراحل پرداخت‌ آن


  سه حالت می توان در این خصوص متصور شد:


  حالت اول:مهریه کمتر از 110 سکه است؛


  در این صورت باید تمامی مهریه پرداخت شود، در غیر این صورت برابر قانون رفتار خواهد شد. (مطابق ماده 2 قانون محکومیت های مالی)


  حالت دوم:مهریه دقیقاً 110 سکه است؛


  مانند حالت اول باید تمامی مهریه پرداخت شود،در غیر این صورت برابر قانون رفتار خواهد شد.(طبق ماده 2 قانون محکومیت های مالی کسانی که برای پرداخت 110 سکه اقدام نکنند،راهی زندان می گردند)


  حالت سوم:مهریه بیش از 110 سکه تعیین شده است؛


  در این وضعیت،در ابتدا باید 110 سکه مطابق قانون پرداخت گردد.(و درصورت امتناع از پرداخت،مطابق ماده2 محکومیت های مالی زندان در انتظار فرد خاطی است)
  سپس دادگاه تمکن مالی فرد را بررسی کرده و مطابق وضعیت مالی و تمکن وی تصمیم گیری خواهد نمود.


  ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی:


  هر کس محکوم به پرداخت مالی به دیگری شود چه به صورت استرداد عین یا قیمت یا مثل آن و یا ضرر و زیان ناشی از جرم یا دیه و آن را تأدیه ننماید دادگاه او را الزام به تأدیه نموده و چنانچه مالی از او در دسترس باشد آن را ضبط و به میزان محکومیت از مال ضبط شده استیفا می نماید در غیر این صورت بنا به تقاضای محکوم له،ممتنع را در صورتی که معسر نباشد تا زمان تادیه حبس خواهد کرد.


  (ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، تقاضای طلبکار در بازداشت کردن بدهکار تا زمان پرداخت و حصول برائت ذمه را به رسمیت شناخته است)


  نکته
  چنانچه ‌محکوم علیه درخواست اعسار دهد و اعسار آن ثابت گردد موضوع حبس کان لم یکن می گردد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی