سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 6 از 6 نخستنخست ... 23456
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 53 , از مجموع 53

موضوع: روز جهانی بدون دخانیات

 1. Top | #51

  عنوان کاربر
  مدیرارشد انجمن فن آوری و اطلاعات وهمکار انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  8676
  نوشته
  12,982
  صلوات
  34724
  دلنوشته
  182
  الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد یا امام حسین(ع) ادرکنی#یا رسول الله(ص)
  تشکر
  12,491
  مورد تشکر
  11,496 در 6,928
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  به عبارت دیگر از نظر میزان مواجهه و استنشاق دود، هر فرد مصرف کننده قلیان در هر وعده معادل 100 نخ یا بیشتر سیگار، دود دریافت می‌کند.
  نتایج این مطالعه نشان می‌دهد: با وجود اینکه بخشی از نیکوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور از آب جدا می‌شود، میزان نیکوتین دریافتی در افراد مصرف کننده قلیان، به اندازه َای است که ایجاد وابستگی می‌کند ونیکوتین نقش بسیار مهمی را در میزان و نحوه مصرف مواد دخانی به عهده دارد.
  امضاء

 2. تشكر


 3. Top | #52

  عنوان کاربر
  مدیرارشد انجمن فن آوری و اطلاعات وهمکار انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  8676
  نوشته
  12,982
  صلوات
  34724
  دلنوشته
  182
  الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد یا امام حسین(ع) ادرکنی#یا رسول الله(ص)
  تشکر
  12,491
  مورد تشکر
  11,496 در 6,928
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  تحقیقات ثابت کرده است که افراد سیگاری تا زمانی که میزان نیکوتین دریافتی به آستانه مورد نیاز برای رفع حالت وابستگی، قبل از رسیدن به حالت تهوع، برسد به کشیدن سیگار ادامه می‌دهند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که با فرض جذب بخشی از نیکوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور آن از آب، مصرف کنندگان قلیان با استنشاق مقادیر بسیار زیادتر دود جهت رسیدن به آستانه ارضا، وابستگی، در مواجهه با مقادیر زیادتر مواد شیمیایی سرطانزا و گاز‌های خطرناک همچون منواکسید کربن می‌باشند.
  این موضوع مصرف کنندگان قلیان و اطرافیان آنها را که در مواجهه با دود تحمیلی آن قرار دارند همچون مصرف کنندگان سیگار به ابتلا، انواع سرطانها، بیماری‌های قلبی عروقی، تنفسی و اثرات سوء در هنگام بارداری دچار خواهد کرد. این نکته نیز حائز اهمیت است که میزان گاز منواکسید کربن، فلزات سنگین و ترکیبات شیمیایی سرطانزا منتشره از احتراق ذغال یا مواد ایجاد کننده حرارت در قلیان در مقایسه با سیگار به مراتب بیشتر و اثرات سوء آن نیز، چه برای مصرف کنندگان و چه افراد در معرض دود تحمیلی، فراتر است.
  به توصیه این گزارش بررسی بیماری‌های منتقله از طریق دهان و دستان آلوده در اثر استفاده مشترک از قلیان،مانند سل و هپاتیت، در مصرف کنندگان قلیان اهمیت ویژه‌ای دارد.

  مهمترین علت گرایش جوانان به استعمال سیگار
  یافته‌های یک مطالعه حاکی است: دوستان سیگاری مهمترین علت گرایش جوانان به استعمال سیگار هستند. یافته‌های یک بررسی نشان می‌دهد: دانشجویان پزشکی به دلیل فشار‌های روانی ناشی از استرس‌های رشته تحصیلی آمادگی و استعداد بیشتری برای گرایش به استعمال سیگار دارند.
  منطقه علوم پزشکی تهران این بررسی توسط دکتر رضوان انصاری و همکارانش در مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با هدف تعیین شیوع گرایش به سیگار و علل آن در میان دانشجویان پزشکی به روش مقطعی- توصیفی و تحلیلی بر روی 280 نفر از دانشجویان پزشکی تهران انجام شده است. طبق یافته‌های این بررسی مهمترین علت استعمال سیگار از سوی دانشجویان احساس لذت در کشیدن سیگار و کاهش اضطراب عنوان شده است.
  در این بررسی آمده است: وجود استرس در دوران جوانی به خصوص اضطراب و نگرانی نسبت به آینده، در بین دانشجویان از علل شناخته شده گرایش به سیگار است.
  در یافته‌های آماری این بررسی عنوان شده: همه دانشجویان دختر در سال ورود به دانشگاه غیر سیگاری بودند و تنها 5 درصد دختران سال هفتم به صورت تفریحی سیگار می‌کشیدند.
  جالب است که 24 درصد دانشجویان سیگاری اولین سیگار را قبل از دیپلم کشیده بودند همچنین دانشجویان سیگاری وابستگی به سیگار را مهمترین عامل ترک عادت خود می‌دانستند.
  یافته‌های نهایی این پژوهش مؤید این مطلب است که دانشجویان پزشکی به دلیل برخی عوامل محیطی که ناشی از استرس رشته‌ی تحصیلی آنان است مستعد گرایش به سیگار هستند.
  مصرف سیگار در بین جوانان کشورمان سیر فزاینده ای دارد به طوری که گرایش و مصرف روزانه سیگار در دانشجویان پسر پزشکی از ترم اول 2 درصد و در سال هفتم 34 درصد گزارش شده که نشانگر سیر صعودی استعمال سیگار است. مصرف سیگار بیماری آترواسکلروز عروق کرنر را تسریع می‌کند؛ همچنین سن ابتلا به سکته قلبی با مصرف سیگار کاهش می‌یابد و علاوه بر این موجب تحریک وقایع ایسکمیک حاد می‌شود.
  گفتنی است جوانان سیگاری در زندگی خود بیش از جوانان غیر سیگاری در معرض استرس‌های بزرگتر و اتفاقات ناگوارتر بوده اند. با توجه به اهمیت شیوع و روند رو به رشد استعمال سیگار در بین جوانان تحصیل کرده که خود پیام آوران بهداشت و سلامتی در جامعه هستند، با حمایت‌های لازم و ایجاد تفریحات سالم می‌توان از گرایش آنها به سیگار جلوگیری کرد.

  مادرانی که قاتل نوزادان خود هستند
  نتایج یك تحقیق جدید نشان می‌دهد كه سیگار كشیدن مادران باردار مهمترین و خطرناك‌ترین فاكتور سندرم مرگ ناگهانی نوزاد است كه به تلف شدن كودك در داخل رحم مادر منجر می‌شود.
  بررسی‌های علمی حاكیست؛ نوزادانی كه در رحم در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند، میزان محرك‌های مغزی در آنها كاهش پیدا می‌كند. به گفته محققان؛ محركهای مغزی با افزایش هوشیاری،‌ توان ماهیچه‌ای، ضربان قلب و تنفس در ارتباط هستند. بر اساس این تحقیق، دود سیگار، خواب جنین را مختل می‌كند.
  دكتر رزماری هورن پژوهشگر ارشد این تحقیق در مركز تحقیقات نوزادان ریتچی در دانشگاه موناش ملبورن در این باره خاطرنشان ساخت كه كاهش محركها و انگیزشهای مغزی از خواب در جنین‌های قربانی سندرم مرگ ناگهانی مشاهده می‌شود.
  آمارها نشان می‌دهد كه سندرم مرگ ناگهانی نوزاد سومین عامل اصلی مرگ و میر نوزادان در آمریكا است. این پژوهش روی 12 نوزاد سالم انجام گرفت كه مادران آنها در دوران بارداری به طور متوسط روزانه 15 سیگار می‌كشیدند.
  به گفته كارشناسان؛ 15 تا 25 درصد از زنان باردار در كشورهای غربی در دوران حاملگی سیگار می‌كشند كه این آمار متخصصان را نگران كرده است.
  منبع:سیمرغ
  امضاء

 4. تشكر


 5. Top | #53

  عنوان کاربر
  مدیرارشد انجمن فن آوری و اطلاعات وهمکار انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  8676
  نوشته
  12,982
  صلوات
  34724
  دلنوشته
  182
  الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد یا امام حسین(ع) ادرکنی#یا رسول الله(ص)
  تشکر
  12,491
  مورد تشکر
  11,496 در 6,928
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض
  سیگار ، قلیان ، تنباکو


  سیگار نکشید که مجبور به ترک شوید!؟
  این بررسی با هدف پیش بینی نتیجه ترک سیگار براساس آزمون فاگرشتروم در افراد مراجعه کننده به کلینیک ترک سیگار صورت گرفته است. براساس یک پژوهش: 80 درصد افرادی که سیگار را ترک می‌کنند دچار افزایش وزن می‌شوند.
  به گزارش ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران؛ این بررسی توسط گروهی از محققان واحد کنترل دخانیات مراکز آموزشی، پژوهشی، درمانی سل و بیماریهای ریوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هدف پیش بینی نتیجه ترک سیگار براساس آزمون فاگرشتروم در افراد مراجعه کننده به کلینیک ترک سیگار صورت گرفته است.
  در این مطالعه آمده است؛ مسائل و شرایط اجتماعی، خانوادگی و فردی مهمترین عوامل موثر در ترک سیگار محسوب می‌شود. یافته های نهایی این بررسی نشان می‌دهد 80 درصد افراد پس از ترک سیگار دچار اضافه وزن و چاقی می‌شوند.
  به پیشنهاد این پژوهش: آموزش صحیح رفتارهای تغذیه‌ای و رژیم غذایی مناسب برای افرادی که می‌خواهند سیگار را ترک می‌کنند موثرترین عامل در عدم بازگشت آنها به سیگار است. گفتنی است که وابستگی شدید به نیکوتین یکی از عوامل برجسته‌ای است که ترک سیگار را برای افراد مشکل می‌سازد.
  نتایج تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد باید تمهیدات ویژه‌ای برای تشکیل دوره‌های خاص و با مدت زمان طولانی‌تر با استفاده از ترکیبات چند دارویی برای ترک افراد دارای وابستگی بالا صورت بگیرد. لازم به ذکر است نتایج این بررسی در سومین کنگره کشوری پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر ارائه شده است.

  چطور میل به سیگار را مهار کنیم؟
  اگر قصد ترک سیگار را دارید، رعایت این نکات به شما کمک می‌کند که با توجه به علائم روانی و جسمی ترک سیگار میل خود به سیگار را مهار کنید.سیگاری‌های سابق ممکن است به شما بگویند که ترک کردن سیگار یکی از سخت‌ترین چیزهایی است تا به حال انجام داده‌اند. علائم روانی و جسمی ترک سیگار ممکن است شدید باشد. اگر قصد ترک سیگار را دارید، رعایت این نکات به شما کمک می‌کند که میل خود به سیگار را مهار کنید:
  •مقدار زیادی مایعات، به خصوص آب بنوشید.
  •از غذاهای شیرین و چرب اجتناب کنید، و وعده‌های غذایی‌تان را به مرتب نگهدارید و حذف نکنید.
  •به طور مرتب و متعادل ورزش کنید.
  •بیشتر بخوابید.
  •هنگامی میل به سیگار را احساس می‌کنید، نفس‌های عمیق بکشید.
  •عادات خود را تغییر دهید. برای مثال،‌ صبحانه‌تان را در جای متفاوتی بخورید، یا مسیرتان به سوی محل کار را عوض کنید.
  •کاری انجام دهید که استرس شما را کاهش دهد. حمام داغ بگیرید، کتاب بخوانید و ورزش کنید.

  قدم اول ترک سیگار
  نتایج یک مطالعه جدید توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا حاکی از آن است که سیگاریها برای ترک سیگار به آموزش نحوه کنترل خشم نیاز دارند. نتایج یک مطالعه جدید حاکی از آن است که سیگاریها برای ترک سیگار به آموزش نحوه کنترل خشم نیاز دارند.
  منطقه علوم پزشکی تهران، محققان دانشگاه کالیفرنیا 20 با ارزیابی فرد سیگاری دریافتند نیکوتین به کنترل عصبانیت کمک میکند. بر اساس فرضیه این محققان سیگاری ها بیشتر از افراد عادی مستعد عصبانی شدن هستند و کنترل این عصبانیت باید از دغدغه‌های مهم موسسات ترک سیگار باشد.
  محققان برای ارزیابی تاثیر نیکوتین بر کنترل خشم این افراد تغییرات خلقی آنها را در مدت انجام یک بازی کامپیوتری مورد بررسی قرار دادند، شرکت کنندگان در این مطالعه یک بار با داشتن چسبهای نیکوتینی و بار دیگر با داشتن چسبهای بی اثر به بازی کامپیوتری پرداختند.
  بر اساس نتایج این مطالعه که در مجله Behavioural and Brain Functions منتشر شده است، احتمال واکنش همراه با عصبانیت وقتی شرکت کنندگان چسب نبکوتینی نداشتند بیشتر بود. این محققان معتقدند نیکوتین قسمت هایی از مغز را که در برابر هیجانات پاسخ میدهد تحت تاثیر قرار می‌دهد. گفتنی است بر اساس آمارها در انگلستان از هر 4 نفر 1 نفر سیگار می کشد.

  تاثیر دود در كمتر از ده دقیقه!؟
  پژوهشها از تاثیر فوری ذرات دود بر عملكرد قلب و عروق در كمتر از ده دقیقه پس از استنشاق آن خبر میدهد. پژوهشگران اعلام كردند:...پژوهش ها از تاثیر فوری ذرات دود بر عملكرد قلب و عروق در كمتر از ده دقیقه پس از استنشاق آن خبر می دهد.
  به گزارش شبكه خبر، پژوهشگران اعلام كردند: استنشاق ذرات دود سیگار، دود ناشی از سرخ كردن مواد غذایی و دود حاصل از سوختن چوب با تغییر الگوی تنفس، نوسان فشارخون را در شریانهای محیطی افزایش و كنترل ضربان قلب را در اختیار سیستم عصبی احساسی قرار می دهد.
  به گفته دانشمندان فعال شدن این سیستم عصبی به مدت طولانی عوارض نامطلوبی بر سلامت افراد خواهد داشت.

  تنباكو و تاثير آن بر بهداشت دهان
  انجمن دهان و دندان آمریكا در این زمینه اعلام كرده است كه كشیدن سیگار و یا جویدن تنباكو می‌تواند پیامدهایی ذیل را به دنبال داشته باشد:
  شما می‌دانید كه تنباكو برای سلامتی مضر است و دهان از این قاعده مستثنی نیست.
  انجمن دهان و دندان آمریكا در این زمینه اعلام كرده است كه كشیدن سیگار و یا جویدن تنباكو می‌تواند پیامدهایی ذیل را به دنبال داشته باشد:
  - بروز سرطان دربافت های دهانی
  - بیماریهای لثه كه می‌تواند باعث حساس شدن دندانها و یا حتی تخریب و از دست دادن آنها شود.
  - تنفس بد و نامطبوع، لكه‌دار شدن دندانها و حتی لكه‌دار شدن زبان.
  - كاهش و ناتوانی در حس چشایی و بویایی.
  - كاهش روند بهبودی پس از جراحی‌های دهانی.

  مصرف هر بار قلیان = 100 نخ سیگار!!
  به گزارش سازمان جهانی بهداشت: هر فرد مصرف کننده قلیان در هر وعده معادل 100 نخ یا بیشتر سیگار، دود دریافت می‌کند.
  منطقه علوم پزشکی تهران: بهزاد ولی زاده و خدیجه فریدون محصلی از اعضای دبیر خانه کشوری کنترل دخانیات به نقل از سازمان جهانی بهداشت در این گزارش آورده‌اند: برخلاف بسیاری عقاید و باور‌های سنتی، دود منتشره از قلیان حاوی مقادیر بی شمار مواد سمی می‌باشد. این مواد به عنوان عوامل اصلی بروز سرطان ریه، بیماری‌های قلبی عروقی و سایر بیماری‌ها شناخته شده هستند.
  نیکوتین موجود در دود حاصله از مصرف قلیان همانند سایر مواد دخانی اعتیاد آور بوده، مصرف متناوب آن ایجاد وابستگی می‌نماید. به گزارش آمار سازمان جهانی بهداشت: مصرف کنندگان قلیان در هر بار مصرف، دود بسیار زیادی را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار دریافت می‌کنند.
  افراد سیگاری که بطور متداول 8 تا 12 نخ سیگار در روز مصرف می‌کنند به طور متوسط با 40 تا 75 پک که به مدت 5 تا 7 دقیقه به طول می‌انجامد حدود 5/0 تا 6/0 لیتر دود استنشاق می‌کنند. این در حالی است که مصرف کننده قلیان در هر وعده مصرف که بطور متداول 20 تا 80 دقیقه طل می‌کشد حدود 50 تا 200 پک می‌زند که هر پک بطور متوسط حاوی 15/0 تا یک لیتر دود می‌باشد.
  به عبارت دیگر از نظر میزان مواجهه و استنشاق دود، هر فرد مصرف کننده قلیان در هر وعده معادل 100 نخ یا بیشتر سیگار، دود دریافت می‌کند.
  نتایج این مطالعه نشان می‌دهد: با وجود اینکه بخشی از نیکوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور از آب جدا می‌شود، میزان نیکوتین دریافتی در افراد مصرف کننده قلیان، به اندازه َای است که ایجاد وابستگی می‌کند ونیکوتین نقش بسیار مهمی را در میزان و نحوه مصرف مواد دخانی به عهده دارد.
  تحقیقات ثابت کرده است که افراد سیگاری تا زمانی که میزان نیکوتین دریافتی به آستانه مورد نیاز برای رفع حالت وابستگی، قبل از رسیدن به حالت تهوع، برسد به کشیدن سیگار ادامه می‌دهند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که با فرض جذب بخشی از نیکوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور آن از آب، مصرف کنندگان قلیان با استنشاق مقادیر بسیار زیادتر دود جهت رسیدن به آستانه ارضا، وابستگی، در مواجهه با مقادیر زیادتر مواد شیمیایی سرطانزا و گاز‌های خطرناک همچون منواکسید کربن می‌باشند.
  این موضوع مصرف کنندگان قلیان و اطرافیان آنها را که در مواجهه با دود تحمیلی آن قرار دارند همچون مصرف کنندگان سیگار به ابتلا، انواع سرطانها، بیماری‌های قلبی عروقی، تنفسی و اثرات سوء در هنگام بارداری دچار خواهد کرد. این نکته نیز حائز اهمیت است که میزان گاز منواکسید کربن، فلزات سنگین و ترکیبات شیمیایی سرطانزا منتشره از احتراق ذغال یا مواد ایجاد کننده حرارت در قلیان در مقایسه با سیگار به مراتب بیشتر و اثرات سوء آن نیز، چه برای مصرف کنندگان و چه افراد در معرض دود تحمیلی، فراتر است.
  به توصیه این گزارش بررسی بیماری‌های منتقله از طریق دهان و دستان آلوده در اثر استفاده مشترک از قلیان،مانند سل و هپاتیت، در مصرف کنندگان قلیان اهمیت ویژه‌ای دارد.

  مهمترین علت گرایش جوانان به استعمال سیگار
  یافته‌های یک مطالعه حاکی است: دوستان سیگاری مهمترین علت گرایش جوانان به استعمال سیگار هستند. یافته‌های یک بررسی نشان می‌دهد: دانشجویان پزشکی به دلیل فشار‌های روانی ناشی از استرس‌های رشته تحصیلی آمادگی و استعداد بیشتری برای گرایش به استعمال سیگار دارند.
  منطقه علوم پزشکی تهران این بررسی توسط دکتر رضوان انصاری و همکارانش در مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با هدف تعیین شیوع گرایش به سیگار و علل آن در میان دانشجویان پزشکی به روش مقطعی- توصیفی و تحلیلی بر روی 280 نفر از دانشجویان پزشکی تهران انجام شده است. طبق یافته‌های این بررسی مهمترین علت استعمال سیگار از سوی دانشجویان احساس لذت در کشیدن سیگار و کاهش اضطراب عنوان شده است.
  در این بررسی آمده است: وجود استرس در دوران جوانی به خصوص اضطراب و نگرانی نسبت به آینده، در بین دانشجویان از علل شناخته شده گرایش به سیگار است.
  در یافته‌های آماری این بررسی عنوان شده: همه دانشجویان دختر در سال ورود به دانشگاه غیر سیگاری بودند و تنها 5 درصد دختران سال هفتم به صورت تفریحی سیگار می‌کشیدند.
  جالب است که 24 درصد دانشجویان سیگاری اولین سیگار را قبل از دیپلم کشیده بودند همچنین دانشجویان سیگاری وابستگی به سیگار را مهمترین عامل ترک عادت خود می‌دانستند.
  یافته‌های نهایی این پژوهش مؤید این مطلب است که دانشجویان پزشکی به دلیل برخی عوامل محیطی که ناشی از استرس رشته‌ی تحصیلی آنان است مستعد گرایش به سیگار هستند.
  مصرف سیگار در بین جوانان کشورمان سیر فزاینده ای دارد به طوری که گرایش و مصرف روزانه سیگار در دانشجویان پسر پزشکی از ترم اول 2 درصد و در سال هفتم 34 درصد گزارش شده که نشانگر سیر صعودی استعمال سیگار است. مصرف سیگار بیماری آترواسکلروز عروق کرنر را تسریع می‌کند؛ همچنین سن ابتلا به سکته قلبی با مصرف سیگار کاهش می‌یابد و علاوه بر این موجب تحریک وقایع ایسکمیک حاد می‌شود.
  گفتنی است جوانان سیگاری در زندگی خود بیش از جوانان غیر سیگاری در معرض استرس‌های بزرگتر و اتفاقات ناگوارتر بوده اند. با توجه به اهمیت شیوع و روند رو به رشد استعمال سیگار در بین جوانان تحصیل کرده که خود پیام آوران بهداشت و سلامتی در جامعه هستند، با حمایت‌های لازم و ایجاد تفریحات سالم می‌توان از گرایش آنها به سیگار جلوگیری کرد.

  مادرانی که قاتل نوزادان خود هستند
  نتایج یك تحقیق جدید نشان می‌دهد كه سیگار كشیدن مادران باردار مهمترین و خطرناك‌ترین فاكتور سندرم مرگ ناگهانی نوزاد است كه به تلف شدن كودك در داخل رحم مادر منجر می‌شود.
  بررسی‌های علمی حاكیست؛ نوزادانی كه در رحم در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند، میزان محرك‌های مغزی در آنها كاهش پیدا می‌كند. به گفته محققان؛ محركهای مغزی با افزایش هوشیاری،‌ توان ماهیچه‌ای، ضربان قلب و تنفس در ارتباط هستند. بر اساس این تحقیق، دود سیگار، خواب جنین را مختل می‌كند.
  دكتر رزماری هورن پژوهشگر ارشد این تحقیق در مركز تحقیقات نوزادان ریتچی در دانشگاه موناش ملبورن در این باره خاطرنشان ساخت كه كاهش محركها و انگیزشهای مغزی از خواب در جنین‌های قربانی سندرم مرگ ناگهانی مشاهده می‌شود.
  آمارها نشان می‌دهد كه سندرم مرگ ناگهانی نوزاد سومین عامل اصلی مرگ و میر نوزادان در آمریكا است. این پژوهش روی 12 نوزاد سالم انجام گرفت كه مادران آنها در دوران بارداری به طور متوسط روزانه 15 سیگار می‌كشیدند.
  به گفته كارشناسان؛ 15 تا 25 درصد از زنان باردار در كشورهای غربی در دوران حاملگی سیگار می‌كشند كه این آمار متخصصان را نگران كرده است.
  منبع:سیمرغ
  امضاء

 6. تشكر


صفحه 6 از 6 نخستنخست ... 23456

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی