سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: چشمي که 20 سال جهان را نظاره کرد

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض چشمي که 20 سال جهان را نظاره کرد

  تلسكوپ هابل
  چشمي که 20 سال جهان را نظاره کرد

  جام جم آنلاين: سازمان ناسا با توجه به 20 سالگي تلسکوپ هابل تلسکوپي که با تصاوير خود توانسته است ديدگاه انسان را نسبت به جهان هستي متحول سازد کتابي از مجموعه تصاوير فضايي اين تلسکوپ را ارائه مي کند.


  به طور قطع مي توان گفت تلسکوپ فضايي هابل طي دو دهه اي که از زمان پرتابش به فضا مي گذرد توانسته است ديدگاه بشر را نسبت به جهان و درک انسانها را نسبت به دنياي اطراف خود متحول سازد. توصيفي که هميشه درباره اين تلسکوپ دوست داشتني عنوان شده است.

  اکنون به منظور بزرگداشت 20 سالگي هابل، دانشمندان در ناسا تاثيرگذارترين و مهمترين تصاويري که اين تلسکوپ در طول اين دو دهه به ثبت رسانده است را انتخاب کرده اند تا در 20 سالگي هابل به عنوان برترين دستاوردهاي آن ارائه کنند.

  ابرهاي عظيم غبارهاي کيهاني که زادگاه ستارگان به شمار مي روند، انفجار و رها شدن نور در هنگام مرگ ستاره ها، ساختار زيباي کهکشانها و حتي سياره هاي جديد در بخشهاي دور افتاده منظومه خورشيدي از جمله تصاوير برتر هابل به شمار مي روند. ناسا اين تصاوير را در قالب کتابي با عنوان "هابل، سفري از ميان فضا و زمان" منتشر مي کند.

  ناسا همچنين در اين کتاب نحوه ساخت و تکميل اين تلسکوپ ارزشمند را که هزينه اي برابر 10 بيليون دلار صرف ساختن، پرتاب و حفظ آن شده است نمايش مي دهد.

  "اد ويلر" معاون هيئت مديره ماموريتهاي علمي ناسا در باره اين کتاب مي گويد:" اين کتاب نمونه هايي از 20 سال اکتشافات ناسا که توانسته اند براي هميشه ديدگاه انسان را نسبت به جهان هستي و مکاني که در آن زندگي مي کنيم را متحول سازد را ارائه مي کند."

  به گفته وي ارتقا دادن تجهيزات هابل در ماه مي سال 2009 به تلسکوپ اين امکان را داده است تا بتواند به تصويربرداري از صحنه هاي پر اهميت ادامه دهد. هابل در تاريخ 24 آوريل 1990 با کمک شاتل فضايي ديسکاوري که در حال حاضر در ايستگاه بين المللي فضايي به سر مي برد، به فضا رفت.

  اولين تصويري که توسط هابل به زمين فرستاده شده بود تصويري با وضوح پايين و سفيد و سياه از ستارگان بود که در 20 مي 1990 به زمين ارسال شد. اين تصوير نشان داد آينه تلسکوپ فضايي به شيوه اي نادرست توليد شده است و به همين دليل تصاوير را به شکل ناواضح نمايش مي دهد.

  به گزارش مهر، ناسا در سال 1993 مجبور به آغاز ماموريتي به منظور تعمير آينه هابل شد تا بتواند وضوح نامناسب تصاوير را به آن بازگرداند. از آن تاريخ به بعد پنج ماموريت تعميري ديگر به سوي هابل انجام گرفت و اکنون انتظار مي رود اين تلسکوپ تا سال 2014 و تا زماني که جايگزين آن، جيمز وب به فضا پرتاب شود به فعاليت خود ادامه دهد.

  اين تلسکوپ که به منظور بزرگداشت ادوين هابل اختر شناس آمريکايي، هابل نامگذاري شده است از زمان آغاز ماموريت به دليل نقص زودهنگام و هزينه هاي بالايي که در بر داشت انتقادات شديدي را برانگيخت. اما با اين حال اين تلسکوپ توانسته است پاسخ سئوالات حياتي مانند سن جهان هستي، نحوه شکل گيري سياره ها و نحوه فعاليتهاي سياهچاله هاي فضايي در مرکز کهکشانها را ارائه کند.

  در ميان تاثيرگذارترين تصاويري که اين تلسکوپ در اختيار انسانها قرار داده است تصوير "ستونهاي خلقت" در سحابي عقاب است. در اين تصوير برجهاي گازهاي سرد و غبارهاي رنگارنگ در ارتفاعي برابر 57 تريليون مايل ديده مي شوند که زادگاه ستاره هاي جديد به شمار مي روند.

  هابل در عين حال ساختار عجيب بسياري از ستاره هاي نادر مانند "اتا کارينا" سيستم ستاره اي 100 بار بزرگتر و ميليونها بار درخشانتر از سيستم ستاره اي خورشيد را آشکار کرده است. در عين حال دانشمندان با کمک گرفتن از هابل توانسته اند برخي از ويرانگرترين نيروهاي جهان هستي را مشاهده کنند. برخورد کهکشانها و ترکيب آنها با يکديگر، انرژي آزاد شده از اين فرايند و ستارگاني که تحت تاثير انرژي آزاد شده از اين فرايند متولد مي شوند پديده هاي زيبايي به شمار مي روند که هابل در مصور ساختن آنها براي انسان نقشي کليدي به عهده داشته است.

  "لرد ريس" پروفسور اختر شناسي دانشگاه کمبريج معتقد است هابل در جهان علم مشارکتي فراتر از تصور داشته است و در کنار آن توانسته است تصورات و تخيلات عام را نسبت به اخترشناسي برانگيزد. به گفته وي با توجه به دستاوردهاي اين تلسکوپ بدون ترديد هابل يکي از تاثيرگذارترين تلسکوپهايي است که تا به حال ساخته شده و از اهميتي ويژه برخوردار است. هابل در عين حال يکي از گرانقيمت ترين تلسکوپهاي فضايي نيز به شمار مي رود.

  "ريس" وضوح بالاي تصاوير هابل را يکي از موفقيتهاي اين تلسکوپ عنوان مي کند. به گفته وي تصاويري که توانسته اند صدها کهکشان را در دورافتاده ترين نقاط جهان هستي بيابند تنها يکي از دستاوردهاي هابل به شمار مي روند.

  بر اساس گزارش تلگراف، "ري ويلارد" از موسسه علوم تلسکوپهاي فضايي در بالتيمور نيز معتقد است هابل چشم اندازي از جهان به ما بخشيده است که در گذشته هرگز قادر به ديدن آن نبوديم. وي معتقد است تصاوير نجومي که هابل در اختيار دانشمندان قرار داده است، علاوه بر اطلاعات علمي توانسته است امکان برقراري ارتباط ميان علم نجوم و عموم مردم را به شيوه اي متفاوت فراهم آورد.

  مهر
  برگرفته شده از :jamejamonline.ir
  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

 2. تشكر

  parsa (28-01-1389)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : چشمي که 20 سال جهان را نظاره کرد

  تماشايي ترين عكس‌هاي هابل
  جام جم آنلاين: تلسكوپ فضايي هابل كه در ماه مه سال گذشته توسط فضانوردان شاتل فضايي آتلانتيس تعمير شد پس از حيات دوباره شكار فضايي اش آغاز كرده و به رازهاي كهكشان بار ديگر يورش برده است. از ماه مه 2008 تاكنون تلسكوپ هابل عكس هاي فوق العاده اي را از كهكشان ها به زمين ارسال كرده است. هابل كه عمري بيش از 20 سال دارد با مخابره تصاوير رازهاي عالم كائنات موجب شده تا دانشمندان بتوانند به بسياري از پرسش هايي كه بي جواب مانده بودند ، پي ببرند. هابل در ماه هاي اخير مجموعه اي از تصاوير فضايي را به زمين مخابره كرده است. نگاهي كوتاه به تماشايي ترين عكس هاي هابل. 18 بهمن 88 . منبع: لوفيگارو. گزارش : بهرام افتخاري.
  ================================================

  منظره‌اي بي‌نظير از يك سحابي به شكل پروانه كه بالهاي آن در واقع ابرهاي گازي با حرارتي بيش از 20 هزار درجه سانتي‌گراد هستند. اين سحابي در كهكشان راه شيري قرار داشته و حدود 3800 سال نوري با زمين فاصله دارد.
  ==================================================


  منظره شگفت‌آور چهار كهكشان موسوم به استفان كه دستگاه‌هاي جديد هابل اجازه ثبت آنها را داده است. ستاره‌هاي جوانتر به رنگ آبي و سفيد، ستاره‌هاي بالغ زرد رنگ و آنان كه به پايان عمر رسيده ‌اند به رنگ قرمز هستند.
  ==================================================


  تصويري شگفت‌آور از انبوه ستارگان در بخش كوچكي از مجموعه امگا سانتورين كه دركل نزديك به 10 ميليون ستاره را در برگرفته كه عمر آنها بين 10 تا 12 ميليارد سال است.
  ================================================== ===


  تصوير سحابي كارينا كه از گاز و گردوغبار فضايي تشكيل شده و طول آن 3 سال نوري است.
  ================================================== =======


  مجموعه كهكشان‌هاي آبل 370 كه در فاصله حدود 5 ميليارد سال نوري از كره زمين واقع شده و شامل ده‌ها هزار كهكشان است.
  ================================================== =


  اين تصوير بسيار واضح از سياره مشتري نخستي تصوير انتگرال مشتري با رنگهاي طبيعي آن است.
  ================================================== ======


  تصوير كهكشان NGC6217، كهكشاني مارپيچي كه در فاصله 6 ميليون سال نوري از كره زمين قرار دارد.
  ================================================== =======


  منظره حيرت آور بقاياي سوپرنوا يا نواختر N132D در ميان ابر بزرگ فضايي ماژلان. بخش‌هاي صورتي و بنفش بقاياي يك ستاره بزرگ كه 10 تا 15 بار بزرگتر از خورشيد بوده مي‌باشد كه نور انفجار آن حدود 3 هزار سال پيش از زمين ديده شده است. كمانهاي صورتي رنگ روي تصوير ابرهاي هيدروژن هستند كه بر اثر انفجار اين ستاره آزاد شده‌اند و لكه‌هاي بنفش نشان‌دهنده اكسيژن هستند.
  =================================================


  تصوير كهكشان ماركارين 817 .حلقه‌هاي آبي درخشان نشان دهنده ستارگاني هستند كه كانون كهكشان كه بسيار فعال و نوراني است را در برگرفته‌اند.

  منبع:jamejamonline.ir
  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

 5. تشكر

  parsa (28-01-1389)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : چشمي که 20 سال جهان را نظاره کرد

  زيباترين عكس‌هاي هابل  جام جم آنلاين: شاتل فضايي آتلانتيس روز دوشنبه 11 مه براي تعمير تلسكوپ فضايي هابل عازم فضا مي شود. تلسكوپ هابل اندكي بيش از 20 سال است كه تصاوير كهكشان را به زمين مخابره كرده و دانشمندان به لطف اين تصاوير به بسياري از اسرار كائنات پي برده اند. گزارشي كوتاه از زيباترين عكس هاي هابل. 21 ارديبهشت 88 . منبع : بي بي سي . گزارش : بهرام افتخاري.

  ================
  تصوير سحابي NGC 6543 كه بيشتر به نام « كتز آي » يا چشم گربه شهرت دارد.


  ==================================
  منظره زيباي نور قرمز ستاره غول پيكر V838 مونوسروتيس .
  ===========================
  منظره سحرانگيز و با شكوه از كهكشان « سومبره‌رو».


  =========================


  تصوير بي نظير از ده ها هزار كهكشان كه در فاصله چند ميليون سال نوري واقع شده اند.


  ========================
  هابل تصوير اين سحابي به نام رينگ نبولا را در سال 1998 گرفت و به زمين ارسال كرد.


  =======================
  منظره سحابي « هورگلس نبولا» كه در فاصله حدود 8000 سال نوري از زمين قرار دارد.


  ===============================
  دوربين سوروايز هابل در سال 2002 تصوير اين سحابي به نام كان نبولا كه در فاصله 2500 سال نوري از زمين واقع شده است را گرفت.


  ======================================
  تصوير بي نظير برخورد دوكهكشان.


  ======================
  جديدترين عكسي هابل به زمين ارسال كرده و توسط ناسا منتشر شده است مربوط به روز 4 مه 2009 از سحابي « كوهوتك 4-55 » است.


  =====================


  منظره اي ديدني از فضاي لايتناهي ، ساختارهاي ستون مانند گاز و غبارهاي كيهاني هستندكه منجر به تشكيل ستاره هاي جديد مي شوند.


  منبع:jamejamonline.ir
  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

 7. تشكر

  parsa (28-01-1389)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی