سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 12 , از مجموع 12

موضوع: بیماریهای چشم

 1. Top | #11

  عنوان کاربر
  مدیرارشد انجمن فن آوری و اطلاعات وهمکار انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  8676
  نوشته
  12,003
  نوشته : 12,003      تشکر : 11,366
  10,656 در 6,391 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0

  پیش فرض

  بیماری‌های چشمی و روزه‌داری  تحقیقات نشان می دهد ضعف بینایی ارتباطی به روزه داری ندارد و با روزه داری تشدید نمی‌شود.  روزه داری سلامت چشم را به مخاطره نمی‌اندازد و اکثر بیماران چشمی به جز کسانی که آب سیاه (گلوکوم) دارند، می‌توانند روزه بگیرند.

  تحقیقات نشان می‌دهد ضعف بینایی ارتباطی به روزه‌داری ندارد و با روزه‌داری تشدید نمی‌شود. روزه داری سلامت چشم را به مخاطره نمی‌اندازد و اکثر بیماران چشمی به جز کسانی که آب سیاه (گلوکوم) دارند، می‌توانند روزه بگیرند.

  نزدیک بینی
  نزدیک بینی عارضه‌ای ژنتیکی است که در 5 تا 8 درصد جمعیت دیده می‌شود. نظریه‌های مختلفی در مورد علت این بیماری مطرح شده است مانند کمبود ویتامین، سوء تغذیه، کار طولانی چشم از فاصله نزدیک و ... در مطالعات اندکی که تا کنون انجام شده، روزه‌داری تأثیری در بالا بردن میزان نزدیک بینی نداشته است. به عبارت دیگر، روزه‌داری سبب تشدید ضعف بینایی یا به عبارتی افزایش نمره عینک افراد نمی‌شود. همچنین در کسانی که دچار دور بینی و یا آستیگماتیسم هستند، روزه داری باعث تشدید آن نمی‌شود.

  تاری دید در برخی افراد روزه دار هیچ ارتباطی به عیوب چشم ندارد و ممکن است به دلیل کاهش قند خون و یا افت فشار خون باشد. البته بر اساس نظر متخصصان در ارتباط با روزه داری افراد مبتلا به درجات شدید نزدیک بینی باید احتیاط شود.

  اشک
  پیروی از یک برنامه منظم غذایی و دریافت مقادیر کافی پروتئین، ویتامین آ، ویتامینC و B6، پتاسیم و روی برای تولید و ترشح طبیعی اشک لازم است. از سوی دیگر، دریافت مقادیر بالای چربی، کلسترول، پروتئین و قند با اختلال ترشح اشک ارتباط دارد. از آن جا که در ایام ماه مبارک رمضان ممکن است رژیم غذایی افراد تغییر کند، چگونگی این تغییر می تواند بر ترشح اشک اثر بگذارد. به طور کلی می توان گفت چنانچه تغییرات رژیمی ایجاد شده در ماه رمضان به گونه ای باشد که تمام مواد غذایی مورد نیاز برای ساخته شدن اشک تأمین شود، روزه داری ماه رمضان میزان و ترکیب اشک را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

  فشار داخل چشم
  گرچه در ماه رمضان تعداد وعده‌های غذایی و تعداد وعده‌های مصرف مایعات کاهش می‌یابد، ولی از طرف دیگر در افراد روزه دار در وعده سحری و افطار، مقدار زیادی مایعات وارد بدن می‌شود و به نظر می‌رسد این امر می‌تواند در افراد سالم سبب افزایش مختصری در فشار داخل چشم شود که این میزان افزایش، مشکلی به وجود نمی‌آورد ولی در افراد مبتلا به آب سیاه (گلوکوم) این افزایش فشار داخل چشم ممکن است بیشتر باشد و توصیه می‌شود این افراد حتما با پزشک خود در ارتباط با روزه داری مشورت کنند و ممکن است در مواردی این بیماران از روزه‌داری منع شوند به خصوص آن دسته از افرادی که جهت درمان آب سیاه، داروی استازولامید استفاده می‌کنند. چرا که اثر این دارو بیش از 6 ساعت در بدن باقی نمی‌ماند و مجبورند این دارو را چندین بار در روز به طور منظم استفاده کنند.

  درد چشم
  با توجه به این که در ایام ماه رمضان مصرف مایعات در فاصله اذان صبح تا اذان مغرب مجاز نیست، این امر می تواند بخصوص در ایام گرم سال منجر به کاهش آب بدن شود. با کاهش آب بدن، میزان مایع داخل چشم نیز کاهش می یابد که می‌تواند تا حدودی منجر به احساس درد در چشم شود. بنابراین، افراد روزه دار باید در فاصله افطار تا سحری مایعات کافی مصرف کنند و در طول روز نیز دقت نمایند که تا حد امکان از قرارگیری در شرایط گرم و یا انجام فعالیت‌های شدید که منجر به از دست رفتن آب بدن می شود، خودداری کنند.

  در مجموع، روزه داری ماه رمضان اثر نامطلوبی بر سلامتی چشم، ترشح اشک، فشار داخل چشم و تشدید عیوب انکساری چشم (مانند نزدیک بینی) ندارد. متخصصان توصیه می‌کنند بیمارانی که آب سیاه دارند و داروی استازولامید مصرف می کنند روزه نگیرند چراکه اثر دارو بیش از 6 ساعت در بدن باقی نمی ماند. در آب مروارید (کاتاراکت) روزه داری باعث بدتر شدن آن نمی شود.

  لازم به ذکر است که استفاده از قطره‌های چشمی منجر به ابطال روزه داری نمی‌شود.

  منبع:خبرگزاری آنا

 2. Top | #12

  عنوان کاربر
  مدیرارشد انجمن فن آوری و اطلاعات وهمکار انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  8676
  نوشته
  12,003
  نوشته : 12,003      تشکر : 11,366
  10,656 در 6,391 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0

  پیش فرض

  از « زبان چشم » چه می دانید!  در یك گـروه, مـعمـولا فـردی كـه سطح دیـد چشمانش از سایرین بالاتر است رهبر محسوب میگردد. هنگامی كه شما ایـستـاده باشید و دیگران نشسته قطعا" شما را در موضع قدرت قرار میدهد.


  چشمها نقش بسزایی در زبان بدن ایفا می کنند و می توانند پیام رسانی قوی داشته باشند.

  مالش چشم: زمانی كه فردی چشمش را با انگشت اشاره مالش می دهـد نـشـانـگر فریب و نیرنگ می باشد. از آنجایی كه فرد میـخواهد تماس دیداری را قطع كند بهانه ای بدست می آورد كه به این طرف و آن طرف نگاه كند. ایـن حـركت غیر ارادی یـك افــشـاگر حسابی است كه فرد دارد دروغ می گوید.

  چشم برگرداندن: این معمولا یك علامت مسلم از نیرنگ, گناه و دروغگویی است.

  چشمان بسته: هرگاه چشمان یك فرد برای لحظه ای طولانی تـر از چـشم بر هم زدن متعارف بسته و ابروها نیز برخاسته شود پیـام چنـیـن اسـت: "بـه حرف زدن خود خاتمه بده."

  حركت چشم بسمت بالا: این نشانه غضب و عصبانیت است.

  نگاه مختصر به اطراف: این ژستی خـجـالت گـونه و عشوه گرانه است. فرد جسورانه خیره میشود در حالیكه سرش را پایین انداخته و به سمت مخالف كج میكند. اشـاره بـر كمرویی بی باكانه دارد.

  نگاه ممتد: این بی تردید یك نشانه گرایش جنسی است. شخصی كه تماس چشمی برقرار می كند، چشم برگردانده، سپس مجددا" به چشمان شما نگاه می كند میـگویـد: "مایلم با شما بیشتر آشنا شوم"

  نگاه خیره شدید: این نشانه خلق تهاجمی، سلطه جویانه و تهدید آمیز است.

  نگاه به بالا و پایین: هنگامی كه آقایی نگاهش را به سر تا پای یك خانم میاندازد به او می فهماند كه به اندام فیزیكی وی علاقه مند است.

  چشمك: چشمك یك علامت غـرض آلود است. نـشانـگر آن اسـت كـه رمز و رازی میـان فردی كه چشمك میزند و فردی كه به او چشمك زده می شود برقرار است.

  بالا انداختن همزمان دو ابرو: در میان یك اتاق شلوغ، مفهوم آن كاملا واضح و روشن است: مایلم با شما ملاقات كنم.

  بالا انداختن یك ابرو: زمانی كه یك ابرو بالا انداخته میشود در حالی كه ابرو دیگر پایین باقی میماند مفهومش این است: حرف شما را باور نمیكنم.

  ابروهای گره خورده: زمانی كه هر دو ابرو بسمت همدیگر كشیده میشود باعث پدید آمدن شیار بین آن دو می شـود كه دلالت بر اضطـراب، درد، تـرس و یـا آمـیـزه ای از ایــن هیجانات دارد.

  پوشاندن صورت: زمانی كه دست بروی صورت می آید مـفـهومش چنین است: شوكه شده ام. این ژست بین فرد و موقعیت مزاحم و مـتـجاوز فاصله می اندازد.

  مننیع:ایران ناز
  http://www.yjc.ir/fa/news/5754941/%D...86%DB%8C%D8%AF

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •