سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: ذکر اولاد حضرت مولا امیر المومنین علـــــــــی(علیهم السلام)

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  39
  نوشته
  450
  تشکر
  949
  مورد تشکر
  1,338 در 429
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض ذکر اولاد حضرت مولا امیر المومنین علـــــــــی(علیهم السلام)

  در ذكر اولاد اميرالمؤ منين عليه السّلام و زوجات آن حضرت
  حضرت اميرالمؤ منين عليه السّلام را از ذُكور و اِناث به قول شيخ مفيد بيست و هفت تن فرزند بود: چهار نفر از ايشان امام حسن و امام حسين و زينب كبرى مُلَقَّب به عقيله و زينب صغرى است كه مُكَنّاة است به اُمّ كُلْثُوم و مادر ايشان حضرت فاطمه زهراء سيّدة النّساة عليهماالسّلام است و شرح حال امام حسن عليه السّلام و امام حسين عليه السّلام بيايد و زينب در حباله نكاح عبداللّه بن جعفر پسر عمّ خويش بود و از او فرزندان آورد كه از جمله محمّد و عون بودند كه در كربلا شهيد گشتند.(136)
  و ابوالفرج گفته كه محمّد بن عبداللّه بن جعفر كه در كربلا شهيد شد مادرش خوصا بنت حفصة بن ثقيف است و او برادر اعيانى عبيداللّه است كه او نيز در وقعه طَفّ شهيد شد؛(137) و امّا امّكلثوم حكايت تزويج او با عمر در كتب مسطور است (138) و بعد از او ضجيع عون بن جعفر و از پس او زوجه محمّد بن جعفر گشت .
  و ابن شهر آشوب از (كتاب امامت ) ابو محمّد نوبختى روايت كرده كه ام كلثوم را عُمر بن الخطّالب تزويج كرد و چون آن مخدّره صغيره بود همبستر نگشت و پيش از آنكه با او مضاجعت كند از دنيا برفت .(139)
  پنجم : محمّد مكنّى به ابى القاسم و مادر او خوله حنفيّه دختر جعفر بن قيس است و در بعضى روايات است كه رسول خدا صلى اللّه عليه و آله و سلم اميرالمؤ منين عليه السّلام را به ميلاد محمد بشارت داد و نام و كُنْيَت خود را عطاى او گذاشت .(140)و محمد در زمان حكومت عمربن الخطّاب متولّد شد و در ايّام عبدالملك بن مروان وفات كرد و سن او را شصت و پنج گفته اند و در موضع وفات او اختلاف است : به قولى در (ايله ) و به قولى در (طائف ) و به قول ديگر در (مدينه ) وفات كرد و او را در بقيع به خاك سپردند. جماعت كيسانيّه او را امام مى دانستند و او را مهدى آخر زمان مى خواندند و به اعتقاد ايشان آنكه محمّد در جِبال رَضْوى كه كوهستان يَمَن است جاى فرموده است و زنده است تا گاهى كه خروج كند و الحمدللّه اهل آن مذهب منقرض شدند. و محمّد مردى عالم وشجاع ونيرومند و قوى بوده . نقل شده كه وقتى زرهى چند به خدمت اميرالمؤ منين عليه السّلام آوردند يكى از آن درعها از اندازه قامت بلندتر بود حضرت فرمود تا مقدارى از دامان آن زره را قطع كنند، محمّد دامان زره را جمع كرد و از آنجا كه اميرالمؤ منين عليه السّلام علامت نهاده بود به يك قبضه بگرفت و مثل آنكه بافته حرير را قطع كند دامنهاى درع آهنين را از هم دريد. و حكايت او و قيس ‍ بن عُباده با آن دو مرد رُومى كه از جانب سلطان روم فرستاده شده بود معروف است و كثرت شجاعت و دليرى او از ملاحظه جنگ جَمَل و صِفّين معلوم شود.
  6 و 7: عمر و رقيّه كبرى است كه هر دو تن تواءم از مادر متولد شدند و مادر ايشان ، امّ حبيب دختر ربيعه است .
  8 و 9 و 10 و 11: عبّاس و جعفر و عثمان و عبداللّه اكبر است كه هر چهار در كربلا شهيد گشتند و كيفيّت شهادت ايشان بعد از اين مذكور شود ان شاء اللّه تعالى . و مادَرِ اين چهار تن ، امّ البنين بنت حزام بن خالد كلابى است و نقل شده كه وقتى اميرالمؤ منين عليه السّلام برادر خود عقيل را فرمود كه تو عالم به اَنْساب عربى ، زنى براى من اختيار كن كه مرا فرزندى بياورد كه فحل و فارس عرب باشد، عرض كرد كه امّ البنين كلابيه را تزويج كن كه شجاعتر از پدران او هيچ كس در عرب نبوده . پس جناب امير عليه السّلام او را تزويج كرد و از او جناب عباس عليه السّلام و سه برادر ديگر متولّد گشت و از اين جهت است كه شمر بن ذى الجوشن لَعَنَهُ اللّهُ كه از بنى كِلاب است در كربلا خطّ امان از براى ابوالفضل العبّاس عليه السّلام و برادران آورد و تعبير كرد از ايشان به فرزندان خواهر چنانكه مذكور مى شود.
  12 و 13: محمّد اصغر و عبداللّه است و محمّد مُكَنّى به ابى بكر است و اين هر دو در كربلا شهيد گشتند و مادر ايشان ، ليلى بنت مسعود دارِميَّه است .
  14: يحيى مادر او، اَسماء بنت عُمَيْس است .
  15 و 16: امّالحسن و رَمْلَه است و مادر ايشان امّ سعيد بنت عُرْوة بن مسعود ثَقَفى است و اين رَمْلَه ، رمله كبرى است و زوجه ابى الهياج عبداللّه ابى سفيان بن حارث بن عبدالمطّلب بوده و گفته اند كه امّ الحَسَن زوجه جعدة بن هبيره پسرعمّه خود بوده و از پس او، جعفر بن عقيل او را نكاح كرد.
  17 و 18 و 19: نفيسه و زينب صُغرى و رقيّه صُغرى است ، و ابن شهر آشوب مادر اين سه دختر را امّ سعيد بنت عُرْوَه گفته و مادر امّ الحَسَن و رَمْلَه را امّ شعيب مخزوميّه ذكر نموده ، و نقل شده كه نفيسه مُكَنّاه به امّ كلثوم صغرى بوده ، و كثير بن عبّاس بن عبدالمطّلب او را تزويج نمود و زينب صغرى را محمّد بن عقيل كابين بست و بعضى گفته اند كه رقيّه صغرى مادرش امّ حبيبه است و او را مسلم بن عقيل به نكاح خويش درآورده بود، و بقيّه اولاد آن حضرت از بيستم تا بيست و هفتم بدين ترتيب به شمار رفته :
  اُمّ هانى و اُمّ الكِرام و جُمانه مكنّاة به اُمّ جعفر و اُمامَه و اُمّ سَلَمَه و مَيْمُونَه و خديجه و فاطمه رحمة اللّه عليهنّ.(141)
  امضاء  اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم و العن اعدائهم و انصر شیعتهم

 2. تشكرها 2

  parsa (28-01-1389), خراباتي (04-02-1389)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  39
  نوشته
  450
  تشکر
  949
  مورد تشکر
  1,338 در 429
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ذکر اولاد حضرت مولا امیر المومنین علـــــــــی(علیهم السلام)

  و بعضى اولادهاى آن حضرت را سى و شش تن شمار كرده اند: هيجده تن ذكور و هيجده نفر اِناث به زيادتى عبداللّه و عون كه مادرش اَسماء بنت عُمَيْس بوده به روايت هشام بن محمّد معروف به ابن كلبى و محمّد اوسط كه مادَرِ او اُمامه دختر زينب و دختر رسول خدا صلى اللّه عليه و آله و سلّم بوده ، و عثمان اصغر و جعفر اصغر و عبّاس اصغر و عمر اصغر و رَمْلَة صغرى و امّ كلثوم صغرى .
  و ابن شهر آشوب نقل كرده كه حضرت اميرالمؤ منين عليه السّلام را از محياة دختر امرء القيس زوجه آن حضرت دخترى بود كه در ايّام صبا و صِغَر سنّ از دنيا برفت .(142) و شيخ مفيد رحمه اللّه فرمود كه در ميان مردم شيعى ذكر مى شود كه حضرت فاطمه زهراء عليهاالسّلام را فرزندى از حضرت اميرالمؤ منين عليه السّلام در شكم بود كه پيغمبر صلى اللّه عليه و آله و سلم او را (مُحسن ) نام نهاده بود و بعد از رسول خدا صلى اللّه عليه و آله و سلّم آن كودك نارسيده از شكم مباركش ساقط شد.
  مؤ لف گويد: كه مسعودى در (مروج الذّهب ) و ابن قُتَيْبَه در (معارف ) و نورالدين عبّاس ‍ موسوى شامى در (ازهار بستان النّاظرين ) محسن را در اولاد اميرالمؤ منين عليه السّلام شمار كرده اند و صاحب (مجدى ) گفته كه شيعه روايت كرده خبر محسن و (رفسه ) را و من يافتم در بعضى كتب اهل سنّت ذكر محسن را ولكن ذكر نكرده رفسه را مِنْ جَهْةٍ اءعول عَلَيْه ا.(143)
  بالجمله ؛ از پسران اميرالمؤ منين عليه السّلام پنج نفر فرزند آوردند امام حسن عليه السّلام و امام حسين عليه السّلام و محمّد بن الحنفيّه و عبّاس و عمر الاكبر و از ذكر كردن مادران اولادهاى اميرالمؤ منين عليه السّلام اسامى جمله ، از زوجات آن حضرت نيز معلوم شد. و گفته شده مادامى كه حضرت فاطمه عليهاالسّلام در دنيا بود اميرالمؤ منين عليه السّلام زنى را به نكاح خود در نياورد چنانكه رسول خدا صلى اللّه عليه و آله و سلّم در زمان حيات خديجه زن ديگر اختيار نفرمود و بعد از آنكه حضرت فاطمه عليهاالسّلام از دنيا رحلت فرمود بنا بر وصيّت آن حضرت ، اُمامه دختر خواهر آن مخدّره را تزويج كرد. و به روايتى تزويج امامه از پس سه شب گذشته از وفات حضرت فاطمه عليهاالسّلام واقع شد و چون اميرالمؤ منين عليه السّلام شهيد گشت ،چهار زن و هجده تن اُمُّ ولد از آن جناب باقى مانده بود و اسامى اين چهار زن چنين به شمار رفته : اُمامه و اَسماء بنت عُمَيْس و ليلى التّميميه واُمُّ الْبَنين .
  تذييلٌ:
  همانا دانستى كه از فرزندان اميرالمؤ منين عليه السّلام ، پنج تن اولاد آوردند: حضرت امام حسن و امام حسين عليهماالسّلام و بيايد ذكر اين دو بزرگوار و اولادشان بعد از اين اِنْ شاءَ اللّه تعالى ، و سه ديگر محمّد بن الحنفيّه و حضرت عبّاس و عمر الاطرف مى باشند .
  امضاء  اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم و العن اعدائهم و انصر شیعتهم

 5. تشكرها 2

  parsa (28-01-1389), خراباتي (04-02-1389)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  39
  نوشته
  450
  تشکر
  949
  مورد تشکر
  1,338 در 429
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ذکر اولاد حضرت مولا امیر المومنین علـــــــــی(علیهم السلام)

  پی نوشتها :

  136 (ارشاد شيخ مفيد) 1/354 .
  137 (مقاتل الطالبيين ) ابوالفرج اصفهانى ص 60 .
  138 شيخ مفيد رحمه اللّه مى فرمايد: (خبرى كه درباره تزويج اميرالمؤ منين عليه السّلام دخترش را به عمر مطرح شده ثابت نيست و آن از طريق زبير بن بكّار(وفات : 256 ه‍ ق ) است و او توثيقى ندارد و زبير به خاطر كنيه اش به على عليه السّلام ، متهم است و آنچه درباره بنى هاشم نقل كرده مورد اطمينان نيست ..). رساله (تزويج على عليه السّلام بِنْتَهُ مِنْ عُمَر) تاءليف شيخ مفيد، ص 13 و همچنين جهت اطلاع بيشتر مراجعه شود به كتاب ارزنده (إ فحامُ الا عداء والخصوم ...). عّلامه ناصر حسين هندى . (ويراستار).
  139 (مناقب ) ابن شهر آشوب 3/349 .
  140 ر.ك : (تنقيح المقال ) عّلامه مامقانى ، 3/112، چاپ سه جلدى .
  141 (ارشاد شيخ مفيد) 1/354 355، (مناقب ) ابن شهر آشوب 3/350 .
  142 (مناقب ) ابن شهر آشوب 3/350 .
  منبع : سایت دعبل خزاعی
  143 (المجدي ) ص 12.
  امضاء  اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم و العن اعدائهم و انصر شیعتهم

 7. تشكر

  خراباتي (04-02-1389)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی