سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: شادکامی، شخصیت و موفّقیت

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیرارشدانجمن مهارتهای زندگی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  54
  نوشته
  9,293
  تشکر
  2,655
  مورد تشکر
  6,980 در 3,872
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض شادکامی، شخصیت و موفّقیت

  انسان، از لحظه‌ای که به دنیا می‌اید تا آن دمی که از دنیا می‌رود، در تلاش است که خوش‌بخت و شادکام باشد.
  اریک فروم
  شادکامی و مثبت‌اندیشی
  شکی نیست که همگی ما به طور فطری، در جستجوی حالات مطلوب و خوشایند هستیم. صفاتی چون شادی و غم، شجاعت و ترس، اعتماد به نفس و خودکم‌بینی و... ریشه در احساسات انسان‌ها دارند. احساسات نیز در جای خود، شخصیت افراد را شکل می‌دهند؛ چرا که این احساسات، محرّکی برای تعامل ما با محیط پیرامونمان هستند که اگر از تعادل مناسبی برخوردار باشند، سبب تصمیم‌گیری‌‌های درست و منطقی در مشکلات زندگی می‌شوند و موفّقیت را در انجام شدن کارها به دنبال خواهند داشت.


  شادکامی، تأثیر مهمی در موفّقیت افراد دارد. افراد شادکام، نگرش خوشبینانه‌ای نسبت به وقایع و رویداد‌های اطراف خود دارند و به جای جبهه‌گیری منفی نسبت به اتّفاقات پیرامون خود، سعی در استفاده بهینه از این رویدادها دارند. همچنین انسان‌‌های شاد و دارای شخصیت سالم، ‌انسان‌هایی مسئولیت‌پذیر و شهروندانی خوب خواهند بود.
  در تحقیقی که در دانشگاه تگزاس انجام گرفت، نشان داده شد که خُلق و خوی خوب (احساسات و شخصیت متعادل)، به طرز قابل ملاحظه‌ای، سطح امید را در فرد، بالا می‌بَرد که در نتیجه، فرد، بهتر می‌تواند از پس موانع اضطراب‌آفرین زندگی براید.۱ بنا بر این، مشاهده می‌شود که شادکامی، با شخصیت و روحیه افراد، ارتباط مستقیم دارد. فردی که روحیه شاد دارد، در انجام دادن فعّالیت‌‌های روزانه، مثبت‌اندیشی را سرلوحه فعالیت‌‌های خود قرار می‌دهد و بهتر از دیگران برای مشکلات کوچک و بزرگ، چاره‌اندیشی می‌کند. به تعبیری دیگر، شادکامی، زمانی به وجود می‌اید که انسان، از خود و محیط اطراف خود، احساس رضایت بیشتر داشته باشد.
  به اعتقاد بریبنر،۲ میزان شادی و رضایت هر فرد از زندگی، رابطه‌ای مستقیم با نگرش افراد به زندگی دارد و این بدان معناست که هر چه قدر افراد، از رویداد‌های پیرامون خود راضی‌تر باشند، به همان میزان نیز شادترند و اگر این احساس رضایت، کمتر باشد، به همان میزان، احساس رضایتمندی و شادکامی‌کمتری دارند.


  امضاء
  یقین که آتش دوزخ حرام گردیده

  به جسم آنکه بود یار آشنای حسین  برای بخشش کوه گناه یک راه است

  بریز قطره ی اشکی تو در عزای حسین

 2. تشكر

  نرگس منتظر (30-01-1389)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیرارشدانجمن مهارتهای زندگی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  54
  نوشته
  9,293
  تشکر
  2,655
  مورد تشکر
  6,980 در 3,872
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : شادکامی، شخصیت و موفّقیت  شخصیت برون‌گرا و شادکامی

  بر اساس تحقیقات روان‌شناسان، مغز انسان‌های برون‌گرا و اجتماعی و خوش‌مشرب، یعنی کسانی که شخصیتی متعادل و نسبتاً سالمی دارند، به عوامل مثبتی مانند یک چهره شاد و خوش‌حال، واکنش بیشتری نشان می‌دهد.۳ این، دلیل روشنی برای وجود ارتباط مستقیم، میان شادکامی و شخصیت و موفّقیت است. برخی روان‌شناسان، معتقدند که شادکامی، همان برون‌گرایی یا ثبات» در نظریه ایزنک است و برون‌گرایی، قوی‌ترین زمینه‌ساز شادکامی (بویژه در بخش اجتماعی) است.۴
  چان و جوزف،۵ در تحقیقی تحت عنوان ابعاد شخصیت، ابعاد امید و آرزو و سطح بهزیستی افراد»، بدین نتیجه رسیدند که برون‌گرایی و احساس جامعه‌پذیری، با شادکامی، همبستگی مثبت دارد. آنها برخی از ویژگی‌های شخصیتی افراد برون‌گرا را این گونه برشمردند: به وقایع پیرامون خود علاقه‌مندند؛ روراست و معمولاً پُرحرف‌اند؛ عقیده خود را با عقاید دیگران مقایسه می‌کنند؛ اهل عمل و پیش‌قدمی در کارها هستند؛ به سهولت، دوستان جدیدی می‌یابند و خود را با یک گروه وفق می‌دهند؛ افکار خود را بیان می‌کنند؛ به ایجاد ارتباط با افراد جدید، علاقه نشان می‌دهند؛ خوش‌مشرب‌اند؛ زیاد احساساتی نیستند؛ ریسکپذیرند؛ سریع تصمیم می‌گیـرند؛ اجتماعی هستند؛ درک آنها و شناخت شخصیتشان آسان است؛ شخصیت آنها در خلوت و حضور دیگران یکسان است؛ معاشرتی هستند؛ پس از آن که حرف خود را می‌زنند، به گفته خود می‌اندیشند؛ کارهای گروهی را می‌پسندند؛ رنگ‌های روشن را بیشتر دوست دارند؛ بیشتر، از اَعمال دیگران خشمگین می‌گردند تا کارهای خودشان؛ اطّلاعات شخصی خود را به سادگی با دیگران قسمت می‌کـنند؛ رویکرد سریع الوصول را بیشتر ترجیح می‌دهـنـد؛ تنها از روی تجارب زندگی خود درس می‌گیرند و نه عبرت گرفتن از دیگران.
  در تحقیق دیگری که توسط آرگایل و همکارانش در مورد تعریف شادکامی» صورت گرفت، مشخّص شد که هنگامی‌که از مردم پرسیده می‌شود: شادکامی چیست؟ آنها دو نوع پاسخ را مطرح می‌کنند: اوّل این که ممکن است حالات هیجانی مثبت (مانند لذّت) را عنوان کنند و دوم، آن را راضی بودن از زندگی به طور کلّی و یا در بیشتر جنبه‌‌های آن بدانند». بنا بر این، به نظر می‌رسد که شادکامی، دو جزء اساسی (عاطفی و شناختی ) دارد که بُعد عاطفی آن، موجب می‌گردد انسانی که دارای احساس شادکامی است، از نظر دیگران، به عنوان فردی بشّاش و سرزنده شناخته شود و در مناسبات اجتماعی نیز بتواند راحت‌تر با دیگران ارتباط برقرار کند. همچنین از بُعد شناختی نیز چنین فردی، نگرش مثبتی نسبت به دنیای پیرامون خود دارد و اتفاقات و رویداد‌های اطراف خود را با دیدی خوش‌بینانه می‌نگرد.۶
  به اعتقاد آرگایل، شادکامی، دارای اجزایی چون: وجود هیجانات مثبت و نبود هیجانات منفی (از جمله افسردگی و اضطراب)، داشتن روابط مثبت با دیگران، هدفمند بودن در زندگی، داشتن رشد شخصیتی، دوست داشتن دیگران و دوست داشتن زندگی است.

  امضاء
  یقین که آتش دوزخ حرام گردیده

  به جسم آنکه بود یار آشنای حسین  برای بخشش کوه گناه یک راه است

  بریز قطره ی اشکی تو در عزای حسین

 5. تشكر

  نرگس منتظر (30-01-1389)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیرارشدانجمن مهارتهای زندگی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  54
  نوشته
  9,293
  تشکر
  2,655
  مورد تشکر
  6,980 در 3,872
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : شادکامی، شخصیت و موفّقیت  شادکامی و موفقیت
  مطالعات، نشان داده‌اند که انسان‌های شاد و سالم در جامعه متمدّن، ‌انسان‌هایی مسئولیت‌پذیر و شهروندانی خوب خواهند بود. هر چه هوش هیجانی (مهارتی ـ ‌اکتسابی) در ما بالاتر باشد، هیجانات و احساسات، به ما بیشتر کمک می‌کنند تا اطّلاعات مربوط به پایه و اساس سلامتی (یعنی شادی) را جمع‌آوری و اولویت‌بندی و پردازش کنیم تا به بهترین شکل از آنها استفاده گردد. کسانی که هوش هیجانی بالاتری دارند، با توسّل به مهارت خودشناسی»، بیشتر می‌توانند به ریشه‌های پنهان شادی یا غم خود، آگاه شوند و آن را مدیریت کنند و طبعاً چنین کسانی به موفّقیت، نزدیک‌ترند.
  شادکامی، تأثیر مهمّی در موفّقیت افراد دارد. افراد شادکام، نگرش خوشبینانه‌ای نسبت به وقایع و رویدادهای اطراف خود دارند و به جای جبهه‌گیری منفی نسبت به اتّفاقات پیرامون خود، سعی در استفاده بهینه از این رویدادها دارند.
  حدیث زندگی :: خرداد و تیر ۱۳۸۷، شماره ۴۱
  پی‌نوشت‌ها:
  ۱. تأثیر خنده در سلامتی جسم و جان»، حبیب الله صیقلی، روزنامه اعتماد ۹/۵/۱۳۸۴.
  ۲. Brebner
  ۳. پژواک شادی در مغز‌های برون‌گرا»، فرهاد رضایی، روزنامه همشهری ۳۱/۴/۱۳۸۱.
  ۴. بررسی رابطه بین شخصیت و شادکامی»، عباسعلی حسن خانزاده و لیلی صفی‌خانی، نشریه اصلاح و تربیت شماره ۱۳۱.
  ۵. Chan & Joseph
  ۶. بررسی‌ مقدّماتی‌ پایایی‌ و روایی‌ پرسش‌نامه‌ شادکامی‌ آکسفورد در دانشجویان‌ دانشگاه‌های تهران‌، احمد علی‌‌پور و احمدعلی نوربالا، فصل‌نامه ‌اندیشه‌ و رفتار، شماره:۱۷ و ۱۸، تابستان و پاییز ۱۳۷۸، ص۵۶.


  امضاء
  یقین که آتش دوزخ حرام گردیده

  به جسم آنکه بود یار آشنای حسین  برای بخشش کوه گناه یک راه است

  بریز قطره ی اشکی تو در عزای حسین

 7. تشكر

  نرگس منتظر (30-01-1389)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. موهای نقره ای، گنجینه‌ای آسمانی
  توسط خادمه صدیقه طاهره(س) در انجمن سالمندان
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 22-02-1392, 16:40
 2. رشتی، میرزا حبیب الله
  توسط خراباتي در انجمن افلاكيان خاك نشين
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 10-02-1389, 03:06
 3. فتنه افکنی، یا دستاویز گریز از فتنه!
  توسط ganjineh در انجمن حضرت فاطمه زهرا (س)
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 05-02-1389, 20:17
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 01-02-1389, 10:57
 5. خلق آثار هنری با تبدیل تصاویر دیجیتالی به نقاشی های طبیعی، حالت روغن، پاستیل، زغال چوب
  توسط درگاه محبوب در انجمن نرم افزارهاي گرافيک، تصويري و مولتي مديا
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 08-01-1389, 21:25

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی