سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: حجاب براي يک دختر مسلمان قرن21

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  توجه حجاب براي يک دختر مسلمان قرن21

  به نام خدا

  حجاب براي يک دختر مسلمان قرن 21

  رو به‌روي آيينه مي‌ايستم، روسري‌ام را با دقت مي‌بندم، بعدش هم چادرم را... و زير لب مي‌گويم: ذَلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِنَّ... و صفا مي‌کنم با اين آيه‌هايت... همين‌ آيه‌ها که حتِّي براي حرف زدن و راه رفتن و لباس پوشيدنم هم برنامه‌ دارند؛ براي من: براي يک دختر مسلمان قرن بيست و يک.

  1- دخترک آرام و با وقار به پسر جوان نزديک مي‌شد، روحش هم خبردار نبود بيست و چند قرن بعد قرار است دخترانِ‌ مسلمان، راه رفتن را از او ياد بگيرند! همان‌طور که روحش خبردار نبود، اين رفتنش مظهر استجابت دعاي آن پسر جوان است، وقتي در نهايت استيصال به خدايش گفته بود: محتاج هر خيري‌ است که به سوي‌ او نازل شود! انّي لما انزلت اليّ‌ من خير فقير. آيه‌ها راه رفتنش را اينطور روايت مي‌کنند: تمشي علي استحياء... عظمت و ظرافتي که در لغت «استحياء» نهفته است آن‌ قدر هست که با تعبيرش صفا کنيم و راه رفتن را از دختر شعيب ياد بگيريم!

  2- مي‌گويند: اگر اهل تقوا هستيد، با ناز حرف نزنيد که کسي در دلش طمع کند به شما، اِن اتّقيتنّ‌ فلا تخضعن بالقول فيطمع الّذي في قلبه مرض... مي‌گويند: خوب و شايسته و متين حرف بزنيد. همين آيه‌ها مي‌گويند. اين «قلن قولاً معروفاً» يعني خوب حرف بزنيد. خودمانيم، شما صفا نمي‌کنيد با اين عبارت؟ شرط اولش هم که يادتان هست: اگر اهل تقوا هستيد! اگر نيستيد که هيچ!

  3- نمي‌دانم همان قدر که من با اين صفت‌هاي تفضيلي در فضاي آيات عفاف ذوق مي‌کنم، شما هم به وجد مي‌آييد؟ لحن را داشته باشيد: ذلک ادني... ذلکم اطهر لقلوبکم و قلوبهنّ... ذلک ازکي لکم و اطهر... اين نزديک‌تر است به پاکي و تقوا، اين براي‌ دل‌هاي شما و آن‌ها پاکيزه‌تر است، اين به پاکي و طهارت نزديک‌تر است... براي هر کس که پاکي مي‌خواهد و طهارت قلب، براي هر کس که تقوا مي‌خواهد و تزکيه... براي هر کس که مي‌خواهد! و مگر آدم توي اين فضا و با لحن اين آيات مي‌تواند تسليم نشود و بگويد دلش پاکي و تقوا و طهارت و تزکيه نمي‌خواهد!

  4- مي‌دانيد فضاي اين آيات دل من را کجا مي‌برد؟ روايتي که خطبه فدک را نقل مي‌کند را خوانده‌ايد ؟ آن روايت قبل از بيان خود خطبه، حالات بانو را وقت ورود به مسجد براي بيان خطبه توصيف مي‌کند. اين عبارات براي من قدر و عظمتش اگر بيشتر از خود خطبه نباشد، کمتر هم نيست: لاتت خمارها علي رأسها: بانوي من و شما روسري‌شان را پوشيدند، و اشتملت بجلبابها: و چادرشان را هم. و اقبلت في لمه من حفدتها و نساء قومها: و در حلقه و ميانه گروهي از زنان مؤمن به سمت مسجد حرکت کردند، تطأ ديولها: لباسشان آنقدر بلند بود که گاهي زير پا قرار مي‌گرفت! ما تخرم مشيتها مشيه رسول الله: چقدر راه رفتنشان شبيه راه ‌رفتن پيامبر بود! ... آآآه...
  مي‌گويند: اگر اهل تقوا هستيد، با ناز حرف نزنيد که کسي در دلـش طمـع کند به شما، اِن اتّقيتنّ‌ فلا تخضعن بالقول فيطمع الّذي في قلبه مرض... مي‌گويند: خوب و شايسته و مــتين حرف بزنيد. همــين آيـه‌ها مي‌گويند. اين «قلن قولاً معروفـاً» يعني هم خوب حـرف بـزنيد و هم حرف خوب بزنيد. خودمانيم، شما صفا نمي‌کنيد با اين عبارت؟ شرط اولش هم که يادتان هست: اگر اهل تقوا هستيد! اگر نيستيد که هيچ!


  5- اين آيه‌ها مي‌گويند: اي پيامبر! به زنانت و به دخترانت و به زنان مؤمن بگو جلباب‌هايشان را به خودشان بگيرند. مي‌گويند: به زنان مؤمن بگو دور گردنشان را با روسري‌هايشان بپوشانند، اين براي اين که به پاکي و تقوا شناخته شوند بهتر است... روبه‌روي آيينه ايستاده‌ام، روسري‌ام را با دقت مي‌بندم، بعدش هم چادرم را... و زير لب مي‌گويم: ذلکم اطهر لقلوبکم و قلوبهنّ... اين براي دل‌هاي شما و آن‌ها به طهارت نزديک‌تر است و ... صفا مي‌کنم با اين آيه‌هايت:

  بسم الله الرّحمن الرّحيم


  فلسفه حجاب
  ... فَجَاءَتْهُ إِحْدَاهُمَا تَمْشِي عَلَى اسْتِحْياءٍ... (قصص 25)
  ناگهان يکي از آن دو (زن) به سراغ او آمد در حالي که با نهايت حيا گام برمي‌داشت


  ...إِنِ اتَّقَيتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَعْرُوفًا(الأحزاب/32)
  ... اگر تقوا پيشه کنيد؛ پس به گونه‌اي هوس‌انگيز سخن نگوييد که بيماردلان در شما طمع کنند، و سخن شايسته بگوييد!...


  يا أَيهَا النَّبِي قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يدْنِينَ عَلَيهِنَّ مِنْ جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَنْ يعْرَفْنَ فَلَا يؤْذَينَ ...(الأحزاب/59)
  اي پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [= روسري‌هاي بلند] خود را بر خويش فروافکنند، اين کار براي اين که شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند بهتر است.... (احزاب 59)


  ... وَ إِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعًا فَاسْأَلُوهُنَّ مِنْ وَرَاءِ حِجَابٍ ذَلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِنَّ... (احزاب 53)
  و هنگامي که چيزي از وسايل زندگي را (بعنوان عاريت) از آنان [= همسران پيامبر] مي‌خواهيد از پشت پرده بخواهيد؛ اين کار براي پاکي دلهاي شما و آنها بهتر است!


  وَ قُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَ يحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيوبِهِنَّ... (نور 31)
  اي پيامبر! به زنان با ايمان بگو چشمهاي خود را (از نگاه هوس‌آلود) فرو گيرند، و دامان خويش را حفظ کنند و زينت خود را - جز آن مقدار که نمايان است- آشکار ننمايند و (اطراف) روسري‌هاي خود را بر سينه خود افکنند (تا گردن و سينه با آن پوشانده شود)...


  نوشته‌ي: مريم روستا

  فرآوري: شکوري - گروه دين و انديشه تبيان


  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 2. تشكرها 2

  نوای عشق (01-02-1389), نرگس منتظر (01-02-1389)

 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی