نقش هشت سال دفاع در ساختار فرهنگ عمومي كشور سایت آیه های انتظار انجمن آیه های انتظار
ثبت نام
سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
تبلیغات تبلیغات
نقش هشت سال دفاع در ساختار فرهنگ عمومي كشور
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
 1. #1
  مدیرارشد انجمن فن آوری و اطلاعات وهمکار انجمن دفاع مقدس
  حسنعلی ابراهیمی سعید آواتار ها

  تاریخ عضویت : دی 1348
  صلوات
  33173
  دلنوشته
  169
  خشنودی حضرت علی (ع) و پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص)الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد
  نوشته : 10,628      تشکر : 7,938
  8,525 در 5,239 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  حسنعلی ابراهیمی سعید آنلاین نیست.

  پیش فرض نقش هشت سال دفاع در ساختار فرهنگ عمومي كشور
  مقاومت هشت ساله‏ی ملت ایران در جنگ تحمیلی، توانمندی ایدئولوژی اسلام را به عنوان مقوله‏ای فرهنگی و سیاسی در عصر حاضر بار دیگر به اثبات رسانده است و جوهر مقاومت و پایداری را در برابر مطامع استكبار و تئوری‏های تحمیلی به عنوان سمبل بازیافت هویت دینی و اقتدار فرهنگی وارد زندگی مردم كرده است. فراتر از این، امام راحل قدس سره و امام خامنه ای (مدظله)، روح مبارزه و حفظ انگیزه دفاعی را تبلور دین و دینداری می‏دانند


  مقاومت هشت ساله‏ی ملت ایران در جنگ تحمیلی، توانمندی ایدئولوژی اسلام را به عنوان مقوله‏ای فرهنگی و سیاسی در عصر حاضر بار دیگر به اثبات رسانده است و جوهر مقاومت و پایداری را در برابر مطامع استكبار و تئوری‏های تحمیلی به عنوان سمبل بازیافت هویت دینی و اقتدار فرهنگی وارد زندگی مردم كرده است. فراتر از این، امام راحل قدس سره و امام خامنه ای (مدظله)، روح مبارزه و حفظ انگیزه دفاعی را تبلور دین و دینداری می‏دانند.
  امام راحل قدس سره در پیام به گورباچف رئیس جمهور وقت اتحاد جماهیر شوروی (سابق) فرموده‏اند:
  دینی كه در آن مبارزه با قدرت‏ها نباشد، دقیقا افیون توده‏هاست.
  و همچنین در صدر فرمان برائت فرموده‏اند:
  آنها كه تصور می‏كنند مبارزه در راه استقلال و آزادی فلسطین و مظلومین جهان با سرمایه داری و رفاه طلبی منافات ندارد، با الفبای مبارزه بیگانه‏اند، آنهایی هم كه تصور می‏كنند سرمایه داران و مرفه‏های بی‏درد با نصیحت و موعظه و پند واندرز متنبه می‏شوند و به مبارزان راه آزادی پیوسته و یا به آنها كمك می‏كنند، آب در هاون می‏كوبند. (1)
  امام خامنه ای (مدظله) نیز مقاومت در جنگ تحمیلی و ایستادگی در مقابل تهدید غرب و احساس عزت و استقلال در مقابل ابرقدرت‏های عالم را نعمت با ارزشی می‏دانند كه ناشی از بقایای فرهنگ اسلامی است. هشت سال دفاع مقدس، آزمون عینی اندیشه‏ی امام راحل قدس سره و امام خامنه ای (مدظله) مبنی بر كارا بودن مفاهیم فرهنگی و ارزش‏های اخلاقی بوده است و مكتب اسلام را به عنوان مظهر نواندیشی، در فرایند تاریخی حركت‏های احیاگر به جهان عرضه كرده است و از این روست كه امام راحل قدس سره در پیامی به روحانیت معظم فرموده‏اند:
  هر روز ما در جنگ بركتی داشته‏ایم كه در همه صحنه‏ها از آن استفاده كرده‏ایم...
  ما انقلابمان را در جنگ صادر كرده‏ایم...
  ما در جنگ ریشه‏های انقلاب پربار اسلامی‏مان را محكم كردیم. (2)
  امام راحل قدس سره همه‏ی این بركات را ناشی از مجاهدات و حماسه آفرینی‏های ملت شجاع ایران در هشت سال دفاع مقدس می‏دانند و می‏فرمایند:
  جنگ ما كمك به فتح افعانستان را به دنبال داشت...
  جنگ ما فتح فلسطین را به دنبال داشت...
  جنگ ما بیداری پاكستان و هندوستان را به دنبال خواهد داشت...
  جنگ ما موجب شد كه تمامی سردمداران نظامهای فاسد در مقابل اسلام احساس ذلت كنند...
  صدای اسلام خواهی افریقا از جنگ هشت ساله ماست...
  علاقه به اسلام شناسی مردم در آمریكا و اروپا و آسیا و آفریقا، یعنی در كل جهان، از جنگ هشت ساله‏ی ماست.
  به هر حال هشت سال دفاع مقدس، مقطع تجربه شده‏ای است كه بسیاری از مفاهیم اخلاقی را كه در زیر ساخت نظام فرهنگی و سیاسی كشور مؤثرند عینیت بخشیده و مفاهیمی چون: ایثار، شهادت طلبی، خداباوری، وارستگی، عشق، وحدت، شجاعت، پایداری و... آثار و نقش كارساز خود را در اندیشه، منش، رفتار، نظام فرهنگی، نظام معیشتی و... به خوبی نشان داده است و اینك در تكوین ساختار فرهنگ عمومی كشور می‏توانند مفاهیم اخلاقی و عناصر فرهنگی را تعریف كنند و در اختیار مسؤولین فرهنگی كشور و صاحب نظران قرار دهند.
  بدیهی است ملت ما امروز با داشتن مفاخر و دستاوردهای گرانبهای دوران دفاع مقدس در تدوین الگوی فرهنگی، نیازمند قبول مبانی تئوریك متناسب با تحول، از دیگران نیست. كسانی كه در این زمینه تردید به خود راه می‏دهند، در حقیقت ارزش‏های دفاع مقدس را درك نكرده‏اند و یا اینكه در برابر مدرنیسم و عقلانیت جدید فرهنگ غرب سست شده‏اند. حركت كند و كم بها و بعضا ناباورانه ما در نظام بندی و تثبیت ارزش‏های دفاع مقدس، به عنوان مهم‏ترین و كامل‏ترین الگوهای توسعه فرهنگی، بار دیگر این فرصت را به روشنفكران بیمار داده است تا جمهوری اسلامی را در كوران مواجهه با مسائل و مشكلات گوناگون قرار دهند و بازاندیشی توسعه‏ی غربی را به عنوان مبنای تئوریك دوران سازندگی در ایران با جرأت تمام مطرح نمایند. همچنین عناصر فرهنگی و هنری كشور ما نیز تمایل پذیری خود را در برخی از موارد حفظ كرده و قواره‏ی موزون و مناسب خود را در رابطه با ارزش‏های انسان ساز دفاع مقدس پیدا می‏كنند. از این رو امام خامنه ای (مدظله) با محوری توصیف كردن اصلاح عمومی كشور، اختصاص تمام فعالیت‏های وزارتخانه بزرگی چون فرهنگ و ارشاد اسلامی به این مهم كاری بجا و با اهمیت دانسته‏اند.
  پی نوشتها:
  1- 1367/4/29
  2- 1367/12/3
  منبع: كتاب كارآمدی سیاست دفاعی از دیدگاه امام خامنه ای (مدظله العالی)
  نقش هشت سال دفاع در ساختار فرهنگ عمومي كشور
  ویرایش توسط حسنعلی ابراهیمی سعید : 15-07-1396 در ساعت 01:23

 2.  

 3. #2
  مدیرارشد انجمن فن آوری و اطلاعات وهمکار انجمن دفاع مقدس
  حسنعلی ابراهیمی سعید آواتار ها

  تاریخ عضویت : دی 1348
  صلوات
  33173
  دلنوشته
  169
  خشنودی حضرت علی (ع) و پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص)الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد
  نوشته : 10,628      تشکر : 7,938
  8,525 در 5,239 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  حسنعلی ابراهیمی سعید آنلاین نیست.

  پیش فرض
  بیانات امام خمینی (رض) در اهمیت دفاع

  دفاع از نظر امام خمینی (رض) از جایگاه و اهمیت ویژه‏ای برخوردار است؛ به طوری كه آن را پرورش دهنده‏ی جوهر انسانیت و مایه‏ی بروز شجاعت در انسان می‏داند:
  جنگ خیلی خوب است از یك جهت و آن این است كه شجاعتی را كه در باطن انسان است، بروز می‏دهد و تحرك برای انسان حاصل می‏شود. انسان از آن خمودی بیرون می‏آید.» (1)
  همچنین امام راحل (ره) جنگ و دفاع را ابزاری می‏داند كه با آن موانع از سر راه رشد و تكامل جوامع اسلامی برداشته می‏شود: «این یك رحمتی است، صورتش انسان فكر می‏كند كه كشتار است، لكن واقعش بیرون كردن یك موانعی از سر راه انسانیت است.» (2)
  مخصوصا كشوری كه انقلاب اسلامی كرده است و اجرای احكام نورانی اسلام را در همه‏ی زمینه‏ها هدف قرار داده است، دفاع و جهاد برای او تكلیفی شرعی و الهی می‏شود و صرف نظر از تأثیرات فردی و اجتماعی، باید آن را به عنوان یك تكلیف شرعی مورد توجه قرار دهد. در همین باره نیز امام خمینی (رض) چنین فرموده‏اند:
  «آحاد مردم یكی‏یكی‏شان تكلیف دارند برای حفظ جمهوری اسلامی؛ یك واجب عینی، اهم مسائل واجبات دنیا، اهم است و از نماز اهمیتش بیشتر است. برای اینكه این حفظ اسلام است، نماز فرع اسلام است، این تكلیف برای همه ماست.»
  به طوری كه ملاحظه می‏شود، دفاع و جهاد در اسلام، اهمیتی چند جانبه دارد كه اهم آن را به شرح زیر می‏توان خلاصه كرد:
  الف: تقویت جوهره‏ی انسانیت و آبدیده كردن روح انسان در حوادث و مشكلات
  ب: بروز و ظهور عنصر شجاعت و مقاومت در انسان مؤمن و دفع رخوتها و سستیها.ج: دفع موانع از مسیر تكامل و رشد جامعه‏ی اسلامی و قطع طمع دشمنان در حمله به كشوری مقاوم و آماده دفاع.
  د: وجوب شرعی جهاد و دفاع در كنار دیگر واجبات دینی، به عنوان قویترین نمود انگیزه‏ی دفاعی در اقشار مختلف جامعه انسانی
  پی نوشتها:
  1- صحیفه ی نور، ج13، ص 108
  2- همان، ج16، ص 2
  منبع: كتاب سیری در اندیشه دفاعی حضرت امام خمینی (رض)
  نقش هشت سال دفاع در ساختار فرهنگ عمومي كشور

 4. #3
  مدیرارشد انجمن فن آوری و اطلاعات وهمکار انجمن دفاع مقدس
  حسنعلی ابراهیمی سعید آواتار ها

  تاریخ عضویت : دی 1348
  صلوات
  33173
  دلنوشته
  169
  خشنودی حضرت علی (ع) و پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص)الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد
  نوشته : 10,628      تشکر : 7,938
  8,525 در 5,239 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  حسنعلی ابراهیمی سعید آنلاین نیست.

  پیش فرض
  فتح جبهه ‏ها با تكبير اهل ايمان


  فرق است ما بين يك جمعيتي كه در شبي كه فردا براي او خطر است و مي‏خواهد به لشكر كفر هجوم ببرد به مناجات خدا مي‏ايستد با آن كساني كه وقتي كه مي‏خواهند به جنگ بيايند اول با فشار است و بعد هم كه محال آنها را مي‏بينند آلات لهو و لعب در آنجا هست. فرق است ما بين آنهايي كه براي خدا قيام كرده‏اند و آنهايي كه براي طاغوت. شما در راه خدا داريد جنگ مي‏كنيد و اين علامت ايمان شماست و آنها در راه طاغوت دارند جنگ مي‏كنند و اين علامت كفر آنهاست. مادامي كه اين مطلب در بين شما باقي است - توجه به خدا و ياري خواستن از مبدأ قدرت - شما قدرتمند هستيد.
  شما را اين وحدت كلمه در زير سايه توحيد و در زير پرچم اسلام به اين فتحها و پيروزيها مي‏رساند. اين تكبيرهايي كه در شبي كه براي شهادت كمر بستيد مي‏گوييد، اينها پشتيبان شماست. جنود غيبيه همان طور كه در صدر اسلام پشتيبان لشكر اسلام بود و آن لشكر كوچك اسلام بر لشكر روم با آن بساط و بر لشكر ايران آن وقت با آن بساط غلبه كرد. به واسطه آن تأييدات غيبي و ملائكه الهي بود. شما امروز همان وضعيت را داريد براي خدا قيام كرديد و مقابل مستكبرين و مقابل كفار و مطمئن باشيد كه جنود غيبيه با شماست و هر يك شما در مقابل چندين نفر از آنها مي‏تواند عرض اندام كند.
  شما مي‏دانيد كه تمام كشورها تقريبا پشتيبان صدامند و به او هم پول مي‏رسانند و هم اسلحه مي‏رسانند و هم نفرات مي‏فرستند بسياريشان، و ما بحمدالله نه احتياج به پول ديگران داريم و نه احتياجي به پرسنل ديگران داريم و نه احتياج به تاييد ديگران. ما كه اتكايمان به خداست از كي تأييد بخواهيم؟ ما كه اتكايمان به مبدأ غني مطلق است از كي خواستار جهات مادي بشويم؟ ما كه با تكبير اين جبهه‏ها را فتح مي‏كنيم از كي بخواهيم كه با ما همراهي كند؟ ما از خدا مي‏خواهيم. ما از خدا مي‏خواهيم كه با آن جنود غيبيه كه دارد و با آن ملائكة الله كه هست به ما كمك بفرمايد و مي‏فرمايد، لكن شرط اين است ما به عهد خود باقي باشيم، عهدي كه با اسلام داريم، حفظ اسلام، حفظ كشور اسلامي، حفظ نواميس اسلامي. ما بايد اين توجه را هيچ وقت از خود بيرون نكنيم، از مغز خود بيرون نكنيم كه ما بندگان خدا هستيم و در راه او و در سبيل او حركت مي‏كنيم و پيشروي مي‏كنيم. اگر شهادت نصيب شد سعادت است و اگر پيروزي نصيب شد سعادت است. (1)
  پي نوشتها:
  1- 60/9/11، بيانات امام در جمع پرسنل نيروي هوايي، اعضاي سپاه، دانشجويان افسري، صحيفه نور 15، ص 242
  منبع: كتاب جمگ و دفاع در انديشه امام خميني (رض)
  نقش هشت سال دفاع در ساختار فرهنگ عمومي كشور

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •