سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 4 از 10 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 93

موضوع: ▐♣☼♣▐ويژه نامه گراميداشت مقام معلم ▐♣☼♣▐

 1. Top | #31

  عنوان کاربر
  مدیرارشدانجمن مهارتهای زندگی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  54
  نوشته
  9,293
  تشکر
  2,655
  مورد تشکر
  6,980 در 3,872
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ▐♣☼♣▐ويژه نامه گراميداشت مقام معلم ▐♣☼♣▐


  در اكثر مطالعات انجام يافته در خصوص اثر بخشي مدارس در زمينه رفتار دانش آموزان صرفا به معيار هاي اندازه گيري تحصيلي تكيه نموده اند اما بايد دقت نمو د كه آموزش و پرورش ما در مدارس تنها منحصر به يادگيري و آموزش عتوم مختلف نيست بنابراين به اين ملاك بايد بزهكاري، نگرشها، خودپنداره ها، فوق برنامه ها ،مهارت هاي اجتماعي و بسياري از مسائل مربوط به امور تربيتي را افزود تا متوجه شد كه آيا مدارس اثربخش در مقايسه با ساير مدارس فرصت هاي زندگي بهتر را براي دانش آموز ايجاد مي‌كند. البته در اين مورد نقش خانواده و جامعه شايد بيشتر از مدرسه باشد اما بايد اين نكته را در نظر گرفت كه مدرسه خانه دوم وجزئي از جامعه اي است كه او در آن رشد مي‌كند. همچنين بايد خاطر نشان ساخت دانش آموزان در سطوح راهنمائي ودبيرستان به دليل كم شدن وابستگي شان نسبت به خانواده وتمايل به دوستان و محيط هاي اجتمائي در مقايسه به دانش آموزان كم سال تر تاثير بيشتري از اثربخشي مدارس مي‌توانند داشته باشند. موضوعات مختلف نيز از لحاظ اثر پذيري با همديگر متفاوتند كه بايد ميزان اثر پذيري آنها در طي تحقيقات مشخص گردد.
  بنابراين با در نظر گرفتن سن، جنس، زمينه هاي تربيت خانوادگي و اجتماعي و موضوعات مختلف بايد اثربخشي مدارس را در زمينه هاي متفاوت مورد توجه قرار داد. هرچند كه پاسخ به اين سوال كه آيا مدارس اثر يكساني بر جنبه هاي مختلف پيشرفت و رشد شاگردان دارند بسيار سخت است وكارهاي اوليه در مورد اثر بخشي مدرسه مطرح مي شود كه در راستاي يك سري از دست آوردها بطور يكسان موثر هستند و ممكن است بطور متفاوت در زمينه هاي مختلف اثر بخشي داشته باشند كه البته اين امر در مورد نتايج تحصيلي وتربيتي نبوده در
  درون مسائل تحصيلي وتربيتي نيز صدق مي‌كند همين تاثيرات اثربخش در زير گروه ها باعث گسترش مساله بررسي اثر بخشي مدارس در خصوص مسائل تربيتي وتحصيلي مي شود كه البته جدا كردن اين دو مقوله و توجه به يكي از آنها مقبول ومعقول به نظر نمي‌رسد بنابراين بر مديران مدارس است كه با نياز سنجي آگاهانه و با توجه به اهداف، مقاصد، ويژگيها، امكانات و شناختي كه از نيازها و ساخت فكري و تربيتي دانش آموزان خود دارند در سطح وسيعي از نيازهاي تربيتي و تحصيلي به فعاليت بپردازند.
  خلاصه :
  در اين بخش مشخص شد كه تعريف اثر بخش بودن مدرسه امري پيچيده و بسيار گسترده مي باشد كه نيازمند تحقيقات وسيع و دامنه دار ‌اشد تا مشخص شود چه مدت وبا كدام دانش آموز ودر چه محيطي، روي چه موضوعي كار انجام گيرد .تا به اثربخشي واقعي برسد.
  وظايف مديران در مدارس اثر بخش در مساعل مربوط به امور تربيتي :
  اثر بخشي مدارس در مسائل تربيتي را در چهار زمينه بررسي مي كنيم كه هر كدام تاثيرگذاري خود را تحت نظر مدير مدرسه و با حمايت و هدايت او انجام مي دهند
  1- مديريت مدرسه و معلمان
  2- محيط مدرسه و ابزار ووسايل
  3- دانش آموزان


  امضاء
  یقین که آتش دوزخ حرام گردیده

  به جسم آنکه بود یار آشنای حسین  برای بخشش کوه گناه یک راه است

  بریز قطره ی اشکی تو در عزای حسین

 2. تشكرها 4

  parsa (12-02-1389), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (09-02-1389), نرگس منتظر (09-02-1389), شكوفه ياس (09-02-1389)

 3. Top | #32

  عنوان کاربر
  مدیرارشدانجمن مهارتهای زندگی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  54
  نوشته
  9,293
  تشکر
  2,655
  مورد تشکر
  6,980 در 3,872
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ▐♣☼♣▐ويژه نامه گراميداشت مقام معلم ▐♣☼♣▐
  1- مدير و معلمان :


  سبك مديريت در مدارس مهم ترين عامل در رسيدن به اثر بخشي مي‌باشد بنابراين وقتي كه تلفيقي از رهبري مستحكم باروند تصميم سازي كه در آن تمامي معلمين احساس مي‌كنند كه نظرات آنان ارايه شده اند معلوم
  مي‌شود كه دست آورد هاي يادگيري مطلوب تر هستند. رهبران مدرسه ي اثربخش در مديريت افراد كاردان قابل اعتماد بوده و داراي توقعات بالايي از كادر هستند.
  همچنين معلوم مي‌شود كه پاسخهاي شاگردان در كلاس مطلوبتر است وقتي كه تركيبي از مديريت قوي از سوي مدير و معلم وجود داشته باشد و همچنين از آن جا كه شاگردان احساس مي‌كنند كه نظرات آنان منعكس مي‌شود‌. مديران و معلمين اثر بخش مثل راهبران مدارس اثربخش اعتماد افراد را مي طلبند وتوقعات بالايي از موقعيت شاگردان را خوستار هستند. بعلاوه مدارسي كه اثربخش هستند تمايل دارند آن مدارسي باشند كه در آن سبك رهبري با مشاوره اي بودن و آنجا كه احساس شود نظم وهدف وجود دارد تعريف مي شود . تحقيق نشان داده است كه همچنين موفقيت شاگرد تمايل به بالا بودن در كلاس درسي دارد كه آنجا معلم با شاگردان در باره يادگيري آنان مشورت نموده واز نظرات شاگردان استقبال مي كند.
  عموما مدير و معلم اثربخش به عنوان شخصي تعريف مي‌شوند كه بهروزي شاگردان را در محوريت توجه خود داده است. رهبر مدرسه‌ي اثربخش نيز به اين شيوه تعريف مي‌شود رئيس اثر‌بخش به عنوان كسي كه قادر است كادر را علاقه مند و جسور ومتهورو به چالش بكشاند ودر بهرانها مسئوليت نهايي را بر عهده بگيرد.
  همچنين معلم اثر بخش كسي است كه قادر است شاگردان را علاقه مند و جسور و متهورنموده وبه چالش بكشاند اما در عين حال كسي است كه در هدايت يادگيري آنان مسئوليت نهايي را بر عهده مي
  در دوران مدارس اثر بخش نشان داده شده است كه روش كار تعاوني و همراه با تشريك مساعي مشخصه بارز اين مدارس مي باشددر اين مدارس به پيشرفت كادر نقش بالاي داده مي‌شود و به عنوان وسيله اي براي ايجاد نو
  آوري وتداوم پيشرفت برنامه درسي تلقي مي شود . در مدارس اثر بخش تك تك معلمين تشويق مي شوند كه خود يادگيرنده باشند و كادر تشويق مي‌شود كه در يادگيري از همديگر وباهمديگر تشريك مساعي نمايند. معلوم شده است كه اين رويكرد گروهي محيطي را فراهم مي‌كند كه در آن مي‌توان يادگيري معلم را ايجاد كرد مورد آزمايش قرار داد پالايش نمود ودر مقابل نيازهاي سازمان ودر متن يادگيري ديگران مورد بررسي قرارداد.
  همكاري و كار كردن با ديگران به همان نسبت براي يادگيري اثر بخش مهم مي باشد كه در كلاس درس اثربخش مهم است و يادگيري شاگرد از منظر وسيعتري ملاحظه مي‌شود تا يادگيري فردي وكار گروهي كه اساسا در پرورش ورشد مهارتهاي اجتماعي مهم مي‌باشد. در كلاسهاي درس اثربخش معلم يادگيري را رهبري مي‌كند يعني با فراهم آوردن انواع مختلف تكاليف كه به موقعيت هاي فردي گروه كوچك وگروه بزرگ مي‌پردازد تمامي شاگردان را در امر ياد گيري وارد مي‌كند.
  يادگيري اثربخش حمايت و پاداش در انگيزش يادگيري و موفقيت را طلب مي كند .كلاس درس اثر بخش شاگردان را در مشاركت تشويق نموده و نشانه‌ي مثبتي براي شاگردان فراهم مي‌آورد . مبتني بر اينكه به آنها ارزش داده مي‌شود. براي اينكه يادگيري اثربخش اتفاق افتد تشويق همراه با توازن موجود بين حمايت و چالش اساسي و ضروري مي‌باشد. همچنين حفظ توازن ما بين حمايت و چالش در پيشرفت معلم مهم مي‌باشد. در مدارس اثربخش كادر احساس علاقه مندي كرده ودر يادگيري و پيشرفت شغلي خودشان حمايت مي‌شوند. در كلاسهاي اثربخش لازم است كه به شاگردان به منظور يادگيري بهينه حمايت و تشويق مثبت داده شود .
  يافته هاي پژوهشي نشان مي‌دهد كه بهبود مداوم مدارس از طريق تحول فرهنگي و نگرش جديد از مدرسه به عنوان مؤسسه‌ي يادگيري به بهترين وجه حاصل مي‌شود . اين نظرات قبلا توسط نويسندگاني كه براهميت پيشرفت كار در توسعه ي مدرسه تاكيد مي كنند رواج پيدا كرده است مفهوم مؤسسه‌ي يادگيري مفهومي است كه بر اين تفكر استوار است كه مدرسه راهش به طرف جلو ((ياد مي‌گيرد)) يعني مدرسه يك سيستم يادگيري است يافته
  هاي تحقيقي نشان مي‌دهد كه مؤسسات يادگيري نياز به جو يادگيري دارند كه پيشرفت كادر و همكاري را حمايت وپشتيباني مي‌نمايند. مدارس اثربخش تاكيد اصلي رابر يادگيري فردي و تشكيلاتي قرار مي‌دهند .درقياس با مدارس كلاس هاي اثر بخش جو يادگيري متمايزي دارند در درون كلاس هاي اثر بخش تمركز روشني بر تدريس و يادگيري وجود دارد. معلمين وقتي در كلاسها قادر به فعال نمودن و اداره كردن فرايند يادگيري به طرق مختلف هستند خيلي موفق و اثربخش هستند . براي مثال تاكيد بر تفكيك و سبكهاي تدريس و يادگيري درسترسي وسيع تر به برنامه‌ي درسي را در اختيار شاگردان مي‌گذارند كه به روشني امكانات بيشتري براي يادگيري و موفقيت فراهم مي آورد . خلاصه، كلاسهاي اثر بخش و مدارس اثربخش جو يادگيري را بوجود ‌آورد
  مدارس اثر بخش آن مدارسي هستند كه تاسيس شده اند تا چرخه‌ي برنامه ريزي مداوم اجراء و كنترل و ارزيابي كه كادر را در بر گرفته و آنهارا حمايت مي كند را تثبيت نمايد. اين كار هدايت و راهنمايي كادر را در طول زمان فراهم مي آورد .معلمين اثر بخش همچنين برنامه ريزي مداوم و اجرء و نظارت و چرخه‌ي يادگيري تعمقي را بر قرار مي‌كنند كه شاگردان را در فرايند يادگيري حمايت كنند چنين سيستم هاي كنترل و ارزيابي در كيفيت آموزشي كه توسط مدرسه و توسط تك تك معلمين در حال ارائه شدن است اساسي ‌مي‌باشند. هم مدارس اثر بخش و هم كلاسهاي اثر بخش آنهايي هستند كه به طور قوي شيوه هاي باز خورد در آن بر قرار است.
  مقايسه بين فرايندهاي مديريتي در درون مدارس اثر بخش و مديريت كلاسهاي اثر بخش شباهت هاي تكان دهنده اي را نشان مي‌دهد، از نقطه نظر رهبري، برنامه ريزي، بازنگري، و يادگيري، اعمال مديريت اثر بخش مدرسه در درون مديريت كلاس اثر بخش منعكس مي‌شود. وجود اين توازن منطق ارتباط دادن تحول در سطح- مدرسه و تحول در سطح – كلاس درس را تقويت مي‌كند.معمولا اشاره به نياز مضاعف برتاكيد و بر پيشرفت
  معلم و توسعه‌ي مدرسه براي تحول تشكيلاتي اثر بخش دارند .مهم تر از همه، مقايسه نشان مي‌دهد كه تحصيل اثر‌بخش به مراتب بيشتر در دست حرفه‌ي تدريس قرار دارد تا در تئوري توسعه و تحقيق تجربي. نهايتا اين شخص معلم است كه تفاوت در عملكرد مدرسه را بوجود خواهد آورد.
  تحقيق در مورد اثر بخشي مدرسه نشانه‌ي روشني از اينكه مدرسه‌ي اثربخش به چه چيزي شباهت دارد را فراهم كرده است و تحقيق در اثر بخشي معلم در تفصيل آن راهبردهاي تدريسي كه به موفقيت فزاينده‌ي شاگرد منتهي مي‌شوند خيلي دقيق بوده است. در نتيجه، اقدام بعدي براي مدارس بايد مبناي استفاده‌ي فعال از دانش اثربخشي معلم و مدرسه به منظور اهداف بهبود سازي مدرسه باشد. اما واضح است كه كار عملي و تجربي بيشتري مورد نياز است . در اذعان به اهميت معلمين در اثر بخشي مدرسه و بهبود به حركت فراسوي يافته هاي لفظي تحقيق به واقعيت بكار گرفتن مدير و معلم نياز است. چالشي كه در هر دو مورد فرا روي محققين قرار دارد عبارت است از چكونگي تقويت مديران و معلمين براي انجام كمك واقعي به بحث بهبود مدرسه و اثربخشي مدرسه. اگر قرار است كه آنان بيشتر در اين كار كشيده شوند بايد حركتي از الگوهاي ايستاي تحقيقي به طرف شيوه ي پوياي نگرش نسبت به مدارس و كلاسهاي درس بوجود آيد.
  بعلاوه، هر دو زمينه نياز به تشويق و تسهيل تحقيق معلم–مداري دارد كه در زمينه ي تحول كلي در سطح –كلاس و در سطح– مدرسه پژوهش و جستجو مي كند .موفقيت آتي تحقيق در اثر بخشي مدرسه و بهبود مدرسه در پذيرش امر ايجاد مشاركتهاي تحقيق با مديران و معلمين قرار دارد . امكان واقعي و اميد به بهبود مداوم مدرسه در آنجا واقع است .


  امضاء
  یقین که آتش دوزخ حرام گردیده

  به جسم آنکه بود یار آشنای حسین  برای بخشش کوه گناه یک راه است

  بریز قطره ی اشکی تو در عزای حسین

 4. تشكرها 4

  parsa (12-02-1389), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (09-02-1389), نرگس منتظر (09-02-1389), شكوفه ياس (09-02-1389)

 5. Top | #33

  عنوان کاربر
  مدیرارشدانجمن مهارتهای زندگی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  54
  نوشته
  9,293
  تشکر
  2,655
  مورد تشکر
  6,980 در 3,872
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ▐♣☼♣▐ويژه نامه گراميداشت مقام معلم ▐♣☼♣▐


  2- محيط مدرسه و ابزار و وسايل :

  كليه‌ي فعاليت هاي رهبري و هدايت مديران، تلاشهاي معلمان و يادگيري دانش آموزان مي‌بايست در محيط مدرسه و به كمك وسايل و ابزاري باشد كه لازمه‌ي فعاليت و ياري دهنده آن خواهد بود. چون مدرسه‌ي اثربخش مي‌خواهد برون داد و نتايجي فراتر از مدارس معمولي داشته باشد بنابر اين بايد از نظر كمي و كيفي نيز جوابگوي برنامه هاي اجرايي در جهت اهداف والاي تربيتي را داشته باشد . از جمله اين ملزومات مي‌توان به ساختن محيطي واقعي از جامعه اي پويا در مدرسه و تبديل آن به محلي براي رشد و بالندگي و جذب دانش آموزان و انجام فعاليت هاي پرورشي بجاي جذب شدن به مراكز و منابعي خارج از مدرسه كه همه روزه با زرق و برق هاي مختلف مي‌باشد كه بر روي علايق و سليقه هاي مختلف برنامه ريزي‌هاي خاص دارد . همچنين در تهيه‌ي مواد و وسايلي كه در فناوري اطلاعات و ارتباطات مورد استفاده قرار مي‌گيرد نيز از لحاظ كيفي و كمي توجه صورت پذيرد.


  3- دانش آموزان  در ايجاد يك مدرسه‌ي اثر بخش تمام فعاليت ها و عوامل دخيل در آن حول محور دانش آموز در حركتند اگر اين حركت همراه و همگام با دانش آموزاني اثر پذير باشد حصول نتيجه لازم دور از انتظار نيست در غير اينصورت مدرسه‌ي اثر‌بخش بدون دانش آموز اثر‌پذير بي‌معني خواهد بود. بنابراين بايد برنامه‌هاي لازم جهت انعطاف پذيري دانش آموزان در اجراي برنامه‌هاي تربيتي را به اجرا در آورد.
  پس مدرسه به اهداف اثر بخشي خود دست خواهد يافت اگر:
  - مديران و معلمان در مسائل تربيتي فعال بوده و با نگاهي دقيق قسمت‌هاي مختلف برنامه‌ي خود را بررسي و براي رفع نيازهاي تربيتي دانش آموزان برنامه‌هاي مناسب را طرح‌ريزي و به اجرا در آورند .
  - اگر برنامه هاي تربيتي مورد نياز با توجه به اشتياق و استعداد دانش آموزان ارائه شود جذابيت و تنوع در پي داشته و مورد قبول آنان واقع مي‌شود.
  - مقدار، تكرار و زمان برنامه هاي اجرايي بايد مطابق ميل و نياز شاگردان باشد .
  - برنامه ها حس خود شكوفايي، عزت نفس، محبت و امنيت را در دانش آموزان پرورش دهد .
  - تفكر انتقادي، منطقي بودن و كسب تجربه را به دانش آموزان بياموزد .
  - از ميزان پيشرفت دانش آموزان در امور مختلف تحصيلي وتربيتي ارزشيابي را داشته باشد
  - از اوليائ دانش آموزان به عنوان ناظر و حتي ياري دهنده در امور تربيتي استفاده هاي لازم را بنمايد
  - سوابق پرورشي دانش آموزان را همواره به عنوان سندي در راه كمك به پسشرفت و تعالي او به دقت ثبت ودر اختيار افراد صاحب صلاحيت داشته باشد
  منابع وماخذ:
  1- آموزش ويادگيري در مدارس اثر بخش در مدارس،نريماني محمد،باغ رضو.ان
  2- يادگيري راهي به سوي پر كردن شكاف ديجيتالي، سركار آراني ،دكتر محمد رضا، موسسه فرهنگي منادي تربيت، 84
  3- مقاله راهبردهاي مديريريت در مدارس، عليپور مركز تربيت معلم آزادگان نير ،84


  منبع ا، زیباوب www.zibaweb.com


  امضاء
  یقین که آتش دوزخ حرام گردیده

  به جسم آنکه بود یار آشنای حسین  برای بخشش کوه گناه یک راه است

  بریز قطره ی اشکی تو در عزای حسین

 6. تشكرها 4

  parsa (12-02-1389), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (09-02-1389), نرگس منتظر (09-02-1389), شكوفه ياس (09-02-1389)

 7. Top | #34

  عنوان کاربر
  مدير کل سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  13
  نوشته
  66,725
  صلوات
  23723
  دلنوشته
  50
  یا صاحب الزمان .... بهار قرآن رسید ... بهار دلها بیا .....
  تشکر
  61,650
  مورد تشکر
  177,876 در 52,559
  وبلاگ
  173
  دریافت
  9
  آپلود
  102

  goll پاسخ : ▐♣☼♣▐ويژه نامه گراميداشت مقام معلم ▐♣☼♣▐  او همیشه با ماست

  «امروز
  آفتابی دیگر را
  قبل از طلوع روز بزرگش
  خاموش کردند.»
  و صدای درد آگاهی،
  بر اوراق نا نوشته‏اش
  پرپر شد.
  غروب زودرس
  پنجه در آفتاب افکند
  و نور را دزدید
  تا هرگز
  سر نزند از هر بام
  چشم‏های بیدار
  که به طلوع فجر سلام می‏کنند.
  امروز
  قلمی که سواد اعظم می‏نوشت
  پر شد از خون
  ـ به جای دوات ـ
  و حنجره به تیغ سپرد
  ـ به جای نوشتن ـ
  و دیگر هیچ نگفت؛
  جز سکوت تحمیلی‏اش.
  اما
  هزاران چکاوک سینه سوخته
  از سقف نگاهش
  پر کشیدند
  تا وارث فریادهای خاموش باشند.
  شاید با از پا افتادن بزرگ مردی از قبیله نور و آینه،
  شکسته شود کمر اسلام.
  اما خون شهید است
  که به رگ‏های خشکیده دین جان می‏بخشد.
  مرتضی مطهری
  اگر چه استاد من و هم نسلان من نبود،
  اما ما هر چه آموخته‏ایم
  از درس‏های ناخوانده مکتب اوست.
  بعضی‏ها تا هستند، فقط هستند و چون بروند، دیگر برای همیشه رفته‏اند
  و بعضی دیگر،
  وقتی بروند،
  بودنشان قدر می‏یابد
  و هستی شان، معنا.
  و مطهری این چنین بود.
  او همیشه با ماست
  و صدایش
  تا ابدیت جاری است.

  نزهت بادی


  ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 09-02-1389 در ساعت 00:06
  امضاء
  *******************************
  اشتباه من این بود ….هر جا رنجیدم ، لبخند زدم ….
  فکر کردند
  درد ندارد ، محکم تر زدند
  *******************************
  وقتی عهدت را بخاطرآرامش دل دیگران با امام زمانت شکستی ,
  از
  شکسته شدن دلت هرگز گله ای نکن

  *******************************
  سکوت خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
  کسی که
  سکوت می کند روزی حرفهایش را
  سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت
  *******************************
  كسي كه طعم زبان عسل نمي فهمد
  توهرچه هم بخواني غزل ؛ نمي فهمد
  حكايت نرود ميخ اهني درسنگ ؛
  مخوان كه سنگ ضرب المثل نمي فهمد

  حديث عاشقي به پايان نمي رسد اما...
  دريغ ودرد كه اين را
  اجل نمي فهمد

  ******************************* 8. تشكرها 4

  parsa (12-02-1389), نرگس منتظر (09-02-1389), خادمه صدیقه طاهره(س) (09-02-1389), شكوفه ياس (09-02-1389)

 9. Top | #35

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ▐♣☼♣▐ويژه نامه گراميداشت مقام معلم ▐♣☼♣▐  معلمي شغل نيست؛ معلمي عشق است.
  اگر به عنوان شغل انتخابش کرده اي،
  رهايش کن و اگر عشق توست مبارکت باد
  (شهید رجایی )


  اوست خدایی که در میان مردم درس نخوانده پیامبری از خودشان مبعوث کرد تا آیاتش را بر آنها بخواند وآنها را تزکیه کند وکتاب وحکمت بیاموزد .
  (سوره مبارکه جمعه ، آیه 2 )  تعليم و تعلم از شئون الهي است و خداوند، اين موهبت را به پيامبران و اولياي پاک خويش ارزاني کرده است تا مسير هدايت را به بشر بياموزند و چنين شد که تعليم و تعلم به صورت سنت حسنه آفرينش درآمد.
  معلم، ايمان را بر لوح جان و ضميرهاي پاک حک مي کند و نداي فطرت را به گوش همه مي رساند.
  همچنين سياهي جهل را از دل ها مي زدايد و زلال دانايي را در روان بشر جاري مي سازد.
  در اين مسير مقدس ، بزرگاني همچون علامه شهيد استاد مرتضي مطهري گام نهاده اند که نامشان بر تارک زمان مي درخشد .

  شهيد مرتضي مطهري يكي از آن معلمان راستين است كه با نگاه تركيبي به همه معارف بشري نظر مي كند و تمامی تلاشهاي علمي و عملي را مقدمه اي براي عبادت مي داند و با شهادت، عبادت عملي و علمي خود را كامل مي سازد .
  به همين مناسبت روز شهادت اين بزرگ مرد فرزانه را روز معلم ناميدند .
  امضاء

 10. تشكرها 3

  parsa (12-02-1389), خادمه صدیقه طاهره(س) (09-02-1389), شكوفه ياس (09-02-1389)

 11. Top | #36

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  parandeh پاسخ : ▐♣☼♣▐ويژه نامه گراميداشت مقام معلم ▐♣☼♣▐


  شش مهارت کلیدی برای یک معلم موفق  موفق ترین معلمان برخی تکنیک های تدریس را با دیگران درمیان می گذارند.

  دراینجا شش نکته برجسته برای اینکه یک معلم موفق باشيد آورده شده است. هر معلمی می تواند با تمرکزبراین نکات ومهارتهای برجسته ازآنها بهره مند گردد.  موفقیت درتدریس، همانند سایر جنبه های زندگی، بسیار به نگرش شما و شیوه های شما بستگی دارد.

  1- داشتن حس شوخ طبعی

  شوخ طبعی به شمایاری می رساند تایک معلم موفق بشوید. شوخ طبعی تنش، اضطراب واسترس رااز کلاس می زداید وکلاس رابا نشاط تر می کند وآنها را آماده می کند تا باتوجه بیشتر به معلم گوش فرا دهند.
  مهمتر ازاین شوخ طبعی به شما این اجازه را می دهد تا زندگی شادی داشته باشید وازشما یک آدم شاد و با نشاط بسازید.


  2- نگرش مثبت داشتن(خوش بین بودن)

  داشتن نگرش مثبت موهبتی بزرگ درزندگی است.
  این ویژگی می تواندبسیاری از کاستی های زندگی را مرتفع ساخته وبه ویژه درحرفه ی تدریس شمارا کمک کند.
  خوش بین بودن سبب می شود تابر مشکلات به راحتی غلبه کنید.
  مثلاً ممکن است دراولین روزمدرسه دریابید که به جای تدریس جبر(1)، شماجبر(2) درس میدهید.

  این یک موقعیت ایده آل نخواهد بود، اما معلمی باداشتن نگرش مثبت می تواند این مسئله را بدون اینکه تأثیر منفی برروی دانش آموزان بگذارد، پشت سرگذارد.

  3- انتظارات بزرگ

  یک معلم کارآمد انتظارات بزرگ دارد. شماباید طوری برخورد کنید تا متقاعد شوید که دانش آموزان شمامی تواننند تاسطح انتظارات شما ارتقاء یابند. بنابراین شما به آنها اعتماد به نفس می بخشید.
  این بدان معنا نیست که انتظارات غیرواقع گرایانه بیافرینید. اما انتظارات ما یکی از فاکتورهای کلیدی در کمک کردن به دانش آموزان برای یادگیری وکسب موفقیت می باشد.


  4- هماهنگی و سازگاری

  به منظورایجاد فضای یادگیری مثبت، دانش آموزان شما باید بدانند باید روزانه چه انتظاراتی ازشما داشته باشند.
  لازم است شما هماهنگ باشید.
  این ویژگی سبب می شود تا فضای سالم یادگیری ایجاد شود واحتمال موفقیت شاگردان زیاد می شود.
  شگفت انگیزخواهد بود که دانش آموزان بتوانند بامعلمان خود سازگار وهماهنگ شوند تا مطالب رااز سطوح سخت تر تاسطوح آسان تر درک نمایند. با این وجود دانش آموزان ازتغیر دائمی قوانین کلاس بیزارند.


  5- عدالت/انصاف

  بسیاری از معلمان هماهنگی وعدالت رایکی می پندارند. یک معلم هماهنگ روز به روز تغییر نمی کند ویکسان عمل می کند.
  یک معلم عادل، دانش آموزان را به طور یکسان درموقعیت یکسان درنظر می گیرد. مثلاً دانش آموزان معلم خود را غیرمنصف می دانند اگرمعلمشان بایک گروه از دانش آموزان به طورمتفاوت برخورد کند.
  این کاملاً بی انصافی است چنانچه معلم با فوتبالیست ها آسان گیری کند ولی بابقیه طور دیگری برخورد کند. دانش آموزان به خوبی این مسائل را درک می کنند بنابراین خیلی باملاحظه وبا دقت باید برخورد شود.


  6- انعطاف پذیری

  یکی ازویژگی های مهم تدریس این است که پیوسته تغییروتنوع وجود داشته باشد.
  ایجاد اختلال وقطع روند تدریس بصورت یک امرعادل وجود دارد.
  بنابراین، یک نگرش انعطاف پذیری داشتن، نه فقط برای کنترل اعصاب معلم، بلکه برای خود دانش آموزان نیز مفیداست.
  زیرا آنها انتظار دارند که شما باتوجه به موقعیت، تغییراتی ایجاد نمائید وموقعیت را تحت کنترل خود داشته باشید.
  امضاء

 12. تشكرها 3

  parsa (12-02-1389), خادمه صدیقه طاهره(س) (09-02-1389), شكوفه ياس (09-02-1389)

 13. Top | #37

  عنوان کاربر
  مدير کل سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  13
  نوشته
  66,725
  صلوات
  23723
  دلنوشته
  50
  یا صاحب الزمان .... بهار قرآن رسید ... بهار دلها بیا .....
  تشکر
  61,650
  مورد تشکر
  177,876 در 52,559
  وبلاگ
  173
  دریافت
  9
  آپلود
  102

  پیش فرض پاسخ : ▐♣☼♣▐ويژه نامه گراميداشت مقام معلم ▐♣☼♣▐

  معلمي در کلام امام خميني (ره):

  نقش معلم در جامعه، نقش انبياست؛ انبيا هم معلم بشر هستند.
  تمام ملت بايد معلم باشند؛
  فرزندان اسلام تمام افرادش معلم بايد باشند و تمام افرادش متعلم

  امضاء
  *******************************
  اشتباه من این بود ….هر جا رنجیدم ، لبخند زدم ….
  فکر کردند
  درد ندارد ، محکم تر زدند
  *******************************
  وقتی عهدت را بخاطرآرامش دل دیگران با امام زمانت شکستی ,
  از
  شکسته شدن دلت هرگز گله ای نکن

  *******************************
  سکوت خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
  کسی که
  سکوت می کند روزی حرفهایش را
  سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت
  *******************************
  كسي كه طعم زبان عسل نمي فهمد
  توهرچه هم بخواني غزل ؛ نمي فهمد
  حكايت نرود ميخ اهني درسنگ ؛
  مخوان كه سنگ ضرب المثل نمي فهمد

  حديث عاشقي به پايان نمي رسد اما...
  دريغ ودرد كه اين را
  اجل نمي فهمد

  ******************************* 14. تشكرها 4

  parsa (12-02-1389), نرگس منتظر (09-02-1389), خادمه صدیقه طاهره(س) (09-02-1389), شكوفه ياس (09-02-1389)

 15. Top | #38

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ▐♣☼♣▐ويژه نامه گراميداشت مقام معلم ▐♣☼♣▐
  مقام معلم


  اى تو مرا نادره آموزگار، افسر زرین به سر روزگار،روشنى جان من از جان توست خنده من از لب خندان توست.
  معلمى سوختن است، سوختنى كه مى‏سوزد ولى نمى‏سوزاند، هدایت مى‏كند و گمراه نمى‏سازد، آتش درونش برد است و سلام،و دود او همچون عود،و رایحه‏اش جهانگیر. معلم چراغ هدایت و كشتى نجات است. معلم راهنماى خوبى‏ها و نیكى‏ها و هدایتگر و بیدار كننده است. معلمى، همان‏گونه كه معلم پیر انقلاب ‏رحمه الله فرموده، شغل انبیاست وامت‏ سرگردان را از وادى جهل و ضلالت ‏به سر منزل هدایت و سعادت و از دریاى پر تلاطم فساد و انحراف به ساحل امیدبخش نجات و نیكبختى مى‏رساند. سرنوشت جوامع بشرى مرهون سعى و تلاش آموزگاران و معلمان است. معلم بود كه معاویه پسر یزید بن معاویه را آن چنان تربیت كرد كه به یكباره راه و رسم غلط و ظالمانه پدرش را كنار گذاشت و در سلك عابدان و زاهدان و هدایت‏ یافتگان درآمد. همین معلمان بودند كه مصلحان بزرگى چون امام خمینى (‏ره)، شهید مطهرى(‏ره)و شهید بهشتى‏(ره) به جامعه تقدیم كردند؛بزرگانى كه هر كدام منشا خیرات و بركاتى براى مسلمانان شدند.
  در قدرت و توان هیچ ‏كس نیست كه مقام و ارزش معلم را برشمارد. چنان‏ كه هیچ كس را یاراى آن نیست كه فعل ایزد بستاید و یا نقش عظیم رسولان الهى را بر كاغذ بنشاند.
  از اینرو، خداوند متعال نسبت ‏به شأن و مقام عالم و متعلم عنایت‏ خاصى مبذول داشته و آنان را بر سایر طبقات ممتاز ساخته است. او به شخصیت آنان ارج نهاده و براى آنان امتیاز ویژه‏اى قائل شده است.
  پروردگار عالم، دانش و معرفت را از لحاظ شرافت و ارزش در اوج همه مراتب و مقامات قرار داد و بر آدم ابوالبشرعلیه‏السلام منت نهاد؛ «وَ عَلَّمَ آدَمَ السماءَ كُلَّها...» (بقره/31) در اولین سوره‏اى هم كه بر پیامبر خاتمش ‏صلى الله علیه وآله فرو مى‏فرستد ارزش نعمت علم و دانش را بازگو مى‏نماید و خود را اول معلم عالم وجود قلمداد مى‏كند: « إقرَا وَ رَبُّكَ الاكرَم الذّی عَلَّمَ بِالْقَلَم ، عَلَّمَ الانسان ما لَم یَعلَم .» (علق/3- 4- 5) در برخى دیگر از آیات كتاب متین خود نیز به صراحت، برترى معلمان را بر سایر خلق برمى‏شمارد و آنان را بر تارك تمامى طبقات مردم قرار مى‏دهد؛ «... قُل هَل یَسَتوی الذینَ یَعلَمونَ و الذین لایَعلَمُون إنَما یَتَذَكَّرُ اُولُوا الالْباب.» (زمر/9) در زمینه اهمیت كار معلمى همین بس كه او فرمود: «...مَناحیاها فَكانَّما احیَا الناسَ جمیعا ...» (مائده/ 32) ؛ هر كس نفسى را زنده كندبهواقع، تمام جهانیان را زنده گردانیده است (با توجه به اینكه زنده كردن روح و دل آدمى به علم و دانش برتر از زندگى بخشیدن به بدن مادى است.) و همین افتخار براى معلم بس كه اگر تا قیامت‏بدان مباهات كند برازنده اوست.
  در میان احادیث پیامبر اكرم و ائمه اطهارعلیهم ‏السلام روایات مربوط به ارزش و اعتبار علم و عالم و متعلم به قدرى فراوان است كه احصاى تمامى آنها نزدیك به محال مى‏نماید. پیامبر گرامى اسلام‏ صلى الله علیه وآله مى‏فرمایند:" تمامى جنبندگان روى زمین و ماهیان دریا و هر موجود زنده‏اى در فضا و همه اهل آسمان و زمین براى معلمى كه نیكى به مردم بیاموزد طلب آمرزش مى‏كنند. دانشمند و دانشجو در پاداش با یكدیگر برابرند و در روز قیامت ‏بدین سبب، بسان دو اسب مسابقه با یكدیگر به رقابت مى‏پردازند." (1)
  پیشواى سوم مكتب ما وقتى معلمى سوره حمد به فرزند دلبندش مى‏آموزد به پاس احترام و قدردانى از معلم، هزار دینار و هزار حله به او مى‏بخشد، دهان او را نیز پر از درّ مى‏گرداند. وقتى برخى از كوته ‏نظران بر او خرده مى‏گیرند كه چرا چنین كردى، مى‏فرماید:"این پاداش (بى‏مقدار) كجا و ارزش واقعى تلاش و آموزش او كجا؟(2) "
  بى‏سبب نیست كه معلم پیر انقلاب، امام راحل‏قدس سره، در شان معلم مى‏فرماید: «مقام معلم مقام والایى است، مقامى بالاتر از مقام معلم نیست.»(3)
  مقام رهبری نیز در این باره مى‏فرمایند: «واژه معلم... جزو واژه‏هاى مقدس است. در جامعه ما، كه اساس در تعلیم و تزكیه و تربیت قشرهاى گوناگون است، معلم مقام ویژه‏اى دارد.» (4)
  همیشه روزگار از بدو خلقت و حتى پیش از آن، تا خدا بوده و هست معلم بوده و هست و هر روز، روز معلم است، اما در انقلاب عزیز ما، این روز، مصادف با سال روز شهادت پاره تن امام راحل ‏قدس سره، شهید مرتضى ‏مطهرى ‏رحمه الله است؛ همو كه خلعت معلمى بر قامت رسایش برازنده ‏بود و علاوه بر برخوردارى از «مداد العلماء» با نثار خون خویش مصداق «دماء الشهداء» نیز گردید و از دو ویژگى علم و شهادت بهره ‏مند شد. یاد او و تمامى معلمان راستین بشریت گرامى باد.
  پی نوشتها:

  1-بحارالانوار ، ج 2، ص‏17.
  2-بحارالانوار ، ج 44، ص‏19.
  3-پیام 20/2/58.
  4-دیدگاهها ، سیدعلى خامنه‏ اى ، ص 2.  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم


 16. تشكرها 3

  parsa (12-02-1389), نرگس منتظر (09-02-1389), خادمه صدیقه طاهره(س) (09-02-1389)

 17. Top | #39

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ▐♣☼♣▐ويژه نامه گراميداشت مقام معلم ▐♣☼♣▐
  هنر معلمي
  معلمي شغل و حرفه نيست، بلکه ذوق و هنر توانمندي است معلمي در قرآن به عنوان جلوه اي از قدرت لايزال الهي نخست ويژه ذات مقدس خداوند تبارک و تعالي است. در نخستين آيات قرآن که بر قلب مبارک پيغمبر اکرم (ص) نازل شد، به اين هنر خداوند اشاره شده است:
  اقرا باسم ربک الذي خلق، خلق الانسان من علق، اقرأ و ربک الاکرم، الذي علم بالقلم، علم الانسان ما لم يعلم. (علق: 1ـ 5)
  بخوان به نام پروردگارت که جهانيان را آفريد. انسان را از خون بسته سرشت بخوان ! و پروردگارت کريمترين است همان که آموخت با قلم، آموخت به انسان آنچه را که نمي دانست.
  در اين آيات خداوند، خود را «معلم» مي خواند و جالب اين که معلم بودن خود را بعد از آفرينش پيچيده ترين و بهترين شاهکار خلقت، يعني انسان آورده است.
  مقام معلم بودن خدا، بعد از آفرينش قرارداد. نوعي انساني را که هيچ نمي دانست، به وسيله قلم آموزش داد که اين از اوج خلاقيت و هنر شگفت خداوند در امر آفرينش حکايت دارد:
  چو قاف قدرتش دَم بر قلم زد هزاران نقش بر لوح عدم زد
  از اين رو، مي توان گفت که هنر شگفت معلمي از آن خداوند عالم است.
  شهيد ثاني رحمت الله درباره هنر معلمي خداوند مي فرمايد:
  خداوند از آن جهت به وصف (اکرميت) و نامحدود بودن کرامتش، توصيف شد که علم و دانش را به بشر ارزاني داشته است. اگر هر مزيت ديگري، جز علم و دانش، معيار فضيلت به شمار مي رفت، شايسته بود همان مزيت با وصف (اکرميت) در ضمن اين آيات همراه و هم پا گردد و آن مزيت به عنوان معيار کرامت نامحدود خداوند به شمار آيد. کرامت الهي در اين آيات با تعبير «الاکرام» بيان شده است. چنين تعبيري مي فهماند که عالي ترين نوع کرامت پروردگار نسبت به انسان با والاترين مقام و جايگاه او، يعني علم و دانش هم طراز است.
  به همين جهت امام خميني (ره) مي فرمود:
  معلم اول خداي تبارک و تعالي است ..... به وسيله وحي؛ مردم را دعوت مي کند به نورانيت؛ دعوت مي کند به محبت؛ دعوت مي کند به مراتب کمالي که از براي انسان است


  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم


 18. تشكرها 3

  parsa (12-02-1389), نرگس منتظر (09-02-1389), خادمه صدیقه طاهره(س) (09-02-1389)

 19. Top | #40

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ▐♣☼♣▐ويژه نامه گراميداشت مقام معلم ▐♣☼♣▐

  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 20. تشكرها 2

  parsa (12-02-1389), نرگس منتظر (09-02-1389)

صفحه 4 از 10 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی