سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: چرا خوردن گوشت خوک حرام است؟

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض چرا خوردن گوشت خوک حرام است؟
  مقدمه :

  ما بعنوان يك انسان كه در بين اديان الهي، دين مبين اسلام و مذهب حقه تشيع را انتخاب كرده‌ايم، در قبال پذيرش اين دين مبين الهي، داراي وظايف و اعمالي هستيم كه سعادت و رستگاري ما را تضمين مي‌كند و ترك و پشت كردن به وظايف موجب عذاب و عقاب مي‌شود چنانكه تاريخ، اين امر را به اثبات رسانيده است.

  فلسفه تحريم گوشت خوك در آيات قرآن :

  اي جوانان عزيز و آينده‌سازان جامعه اسلامي، اگر با هم صفحه صفحه‌ي كتاب هدايت بشر و گنجينه بزرگ معارف الهي و نعمتي كامل را ورق بزنيم، نگاهمان به نسخه‌هاي اعجازبخش و انسان‌سازي كه سرشار از مطالب مورد نياز انسانها در زمينه‌هاي مختلف است مي‌افتد.

  در اين باره قرآن كريم مي فرمايد: « فلينظرالانسان الي طعامه » [1] كه اشاره به اهميت بهداشت مواد غذايي در جنبه‌هاي رواني و جسماني آن دارد و در سوره بقره آيه ۱۷۳ درباره گوشت خوك مي‌خوانيم:

  « انما حرّم عليكم الميته و الدم و لحم الخنزير و اهل به لغير الله »

  در شان نزول آيه اقوالي گفتند و از جمله اقوال اينكه: حضرت مسيح (ع) در راهي با گروهي از يهوديان گفتگو كرد، آنان به او گفتند: اي ساحره و به مادر او نسبت زشت دادند و حضرت آنان را نفرين كرد و خداوند آنان را به شكل خوك در آورد.

  خداوند متعال علاوه بر اين سوره، در آيه ۳ سوره مائده، آيه ۱۴۵ سوره انعام، آيه ۱۲۵ سوره نحل، بر تحريم گوشت خوك اشاره نموده است.

  علاوه بر آياتي كه درباره تحريم گوشت خوك بيان شد خداوند در آيه‌اي اشاره به يهوديان لجوج و متعصب كه قلب آنان مالامال از رذائل اخلاقي نسبت به پيامبران بود، آنان را جانداراني ناميده كه بر اثر عناد و خبائث ذاتي چهره انساني خود را از دست داده و خداوند آنان را به شكل و حقيقت خوك مسخ ( چهره شان را تغيير داد ) نموده است. و آيه ۶۰ سوره مائده به اين مطلب اشاره دارد:

  « بگو : آيا شما را از كساني كه موقعيت و پاداششان نزد خدا بدتر از اين است باخبر كنم؟ كساني كه خداوند آنها را از رحمت خود دور ساخته، و مورد خشم قرار داده ( و مسخ كرده ) و از آنها، ميمونها و خوك‌هايي قرار داده است. و پرستش بت كرده اند، موقعيت و محل آنها بدتر است، و از راه راست، گمراه‌ترند. »

  فلسفه تحريم گوشت خوك در روايات :

  ائمه معصومين عليهم السلام ابلاغ كننده احكام الهي، امام و رحمت و در متابعت از قرآن و در عمل به دستورات آن سرمشقي نيكو براي جهانيان بوده و كردارشان گواهي درستي گفتارشان است.

  در اين زمينه روايات بسياري از پيشوايان به ما رسيده كه به حديثي از امام رضا (ع) در اين مورد اشاره مي‌كنيم :

  آن حضرت (ع) مي‌فرمايد: حكمت خلقت خوك آن بود كه اين حيوان زشت‌روي با صفاتي پست و ناپسند عبرتي باشد براي مردم كه خدا قادر است و در صورت نافرماني و سرپيچي آنها، آنان را به شكل اين حيوان تغيير صورت مي‌دهد .

  صاحب تفسير المنار در ذيل آيه « ما من دابه في الارض و لا طائر يطير بجناحيه الا امم امثالكم » [2] مي‌فرمايد: هر انساني داراي صفاتي است از جمله آن صفات، صفت خوك است و از جمله صفات خوك آن كه هميشه به غذاي كهنه و گنديده علاقه‌مند است و از غذاي تازه و پاكيزه نفرت دارد.

  فلسفه تحريم گوشت خوك در احكام اسلامي :

  در شرع از اين حيوان با نام خنزير كه جمع آن خنازير است ياد مي‌شود و نام يكي از پليدترين حيوانات در شرع اسلام است و خداوند مسلمانان را از اين حيوان بر حذر و آن را نجس و حرام گوشت مي‌داند.

  فقهاي اماميه در كُتب فقهي خود به موضوع خوك پرداخته و احكام شرعي متعلق به آن را آورده‌اند به عنوان نمونه:

  ۱ ـ نجاست خنزير ؛ فقهاي اماميه ۱۰ چيز را نجس‌العين و نجس بالذات شمرده‌اند كه اين مجموعه به هيچ وجه قابل تطهير نبوده و خود منشا و مولد نجاسات ديگر نيز هستند.

  ۲ ـ حيوان حرام گوشت نظير شير و گرگ را مي‌توان با تذكيه و ذبح شرعي پاك نمود. البته گوشت آنان همچنان حرام است ليكن با تذكيه از نجاست بيرون آمده و از پوست آنان مي‌توان استفاده كرد. بخلاف خوك كه نجاستش ذاتي است.

  ۳ ـ بودن هر بخش از بدن خوك در لباس يا بدن نمازگذار باعث باطل شدن نمازش مي‌شود.

  ۴ ـ كسب و تجارت با خوك حرام است. بنا به دلالت فرموده پيامبر اعظم (ص) « ان الله اذا حرم شيئا حرم ثمنه » يعني اينكه خداوند هرگاه چيزي را حرام كرده پول و در آمد آن را هم حرام كرده است. يعني معامله حرام و نامشروع است و غير موارد.
  جانور شناسي خوك :

  خوك از نظر جانور شناسي، پستاندار سم شكافته‌اي است كه تيره سويداي آن داراي پوزه دراز و متحرك است و بدن سنگين و اندامهاي نسبتاً كوتاه و پوستي كلفت و پوشيده از موههاي خشن دارد و جنس نر آن را گراز خوانند كه در قرن ۱۶ ميلادي اسپانيائيها اين حيوان را به امريكا بردند. جالب اينكه خوك حتي نزد اروپائيان كه بيشتر از گوشت آن استفاده مي‌كنند سنبل بي‌غيرتي است. خوك در امور جنسي فوق‌العاده بي‌تفاوت و لاابالي است و علاوه بر تاثير غذا در روحيات، كه از نظر علم ثابت است، تاثير اين غذا در خصوص لاابالي در مسائل جنسي مشهود است.

  فلسفه تحريم گوشت خوك در اديان :

  در كتاب قاموس مقدس چنين آمده است: كه در شريعت موسي حرمت گوشت خوك اعلام شده و در اناجيل فعلي هم گنهكاران به خوك تشبيه شده‌اند و پطرس حواري مي‌گويد: طبيعت اين حيوان ناپاك را كه همواره به مدفوع خود رجوع مي‌كرد را به گنهكاران تشبيه كرده است. همچنين در صحيفه اشعيا خوردن گوشت خوك در ضمن افعال ناهنجار و كردارهاي شريرانه يهود محسوب گشته است.

  خوردن گوشت خوك از نظر بهداشت :

  خوانندگان و جوانان گرامي: انسانها در مسير زندگاني روزمره جهت حفظ سلامت و بهداشت يكسري ضابطه‌ها و اصولي را رعايت مي‌كنند، تا از بدني سالم برخوردار باشند. لذا بايد اين مطلب را دانست كه گوشت خوك از نظر بهداشتي داراي ميكروبهاي بسيار است كه به برخي از آنها اشاره مي‌نماييم :

  ۱ـ كرم تيناسليرم ، كه در معده از كيست بيرون مي‌آيد و توليد بيماري مي‌كند و اين بيماري در كشورهاي غير اسلامي بسيار شيوع دارد.

  ۲ ـ ميكروب برتوليسم ، كرم كدو كه در بدن ايجاد مسموميت مي‌كند.

  ۳ ـ كرم تريشين كه داراي زاد و ولد بسيار است و گلبولهاي سرخ را از بين مي‌برد و از جمله عوارض آن شخص را دچار كمخوني ، التهابات عضلاني ، اسهال ، دردهاي رماتيسمي و كشش اعصاب و غيره به سوي مرگ مي‌كشاند.

  ۴ ـ تب مالت و وتريكنيور و ...

  پاسخ به يك سوال :

  با اين فرض كه با وسائل بهداشتي، گوشت خوك در حرارت زياد، انگلهاي مزبور بكلي از بين مي‌رود و زيانش مرتفع مي‌شود، پس خوردن آن مانعي ندارد؟

  جواب: زيان گوشت خوك قابل انكار نيست. بعلت اينكه گوشت هر حيواني داراي صفات آن حيوان است و از طريق غده‌ها و تراوش آنها ( هورمونها )در اخلاق كساني كه از آن تغذيه مي‌كنند ، اثر مي‌گذارد و مي‌توان صفت بي‌بندوباري جنسي و بي‌اعتنايي به مسائل ناموسي و غيره را از خصائص بارز اين حيوان كه به خورنده آن منتقل مي‌شود، را نام برد و مي توان به بي‌بندوباري شديد جنسي در غرب كه يكي از علل عمده‌اش، تغذيه گوشت اين حيوان آلوده باشد، اشاره نمود.

  توجه :

  انسانهاي عاقل و خردمند هميشه سعي بر اين دارند كه در مسير زندگاني خويش، كارها و اهدافي را انجام دهند كه سرافرازي و موفقيت آنان را به همراه داشته باشد. طبق آنچه بيان شد، خوردن گوشت خوك براي انسانها ضرر دارد و لذا شرع مقدس اسلام هر چيزي را كه براي انسان ضرر دارد حرام و ممنوع كرده و ما را تشويق به ترك آن كرده كه موجب سعادت و رستگاري ما در دنيا و آخرت مي‌شود. تفكر و تحقيق در دين و عاقبت‌انديشي در اعمال و كردار مخصوصاً براي جوانان عزيزمان در طي مراحل زندگاني، از جمله رموز پيروزي و سربلندي است.

  نويسنده : بنيامين شيرخاني


  ----------------------------------
  [۱] سوره عبس - آيه ۲۴

  [۲] سوره انعام - آيه ۳۸
  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی