سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: بوي خوش ايران گلاب به چهارگوشه جهان رسيد

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیرارشدانجمن مهارتهای زندگی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  54
  نوشته
  9,293
  تشکر
  2,655
  مورد تشکر
  6,980 در 3,872
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض بوي خوش ايران گلاب به چهارگوشه جهان رسيد  بوي خوش ايران گلاب به چهارگوشه جهان رسيد


  ايران گلاب مرغوب- رييس هيات‌مديره: مجيد راهب
  موسسه ايران گلاب كه در زمينه صادرات گلاب به بازارهاي حوزه خليج فارس نزديك به نيم قرن تجربه داشته، در سال 1360 تحت عنوان شركت ايران‌گلاب مرغوب موفق گرديد تا با اتكا به تجربيات غني گذشته خود، نصب ماشين‌آلات پيشرفته روز و احداث آزمايشگاه‌هاي مجهز و به‌كارگيري افراد متخصص، كارخانه خود را در كاشان راه‌اندازي نمايد كه با تهيه و تامين مرغوب‌ترين مواد اوليه و با عنايت به توجه خاص مديريت اين مجموعه به كيفيت توليدات، توانست در مدت زمان كوتاهي جاي خود را در بازار ايران و ساير كشورهاي جهان باز نمايد و شركت ايران‌گلاب را قادر ساخت تا محصولات متنوع‌تري به بازار معرفي نمايد.
  توليد و صادرات انواع محصولات غذايي از جمله: گلاب، انواع عرقيات گياهي، اسانس و گل خشك، آبميوه، آبليمو و ساير محصولات غذايي با نام تجاري ربيع و انواع بطري پت، پريفرم و درب بطري عمده فعاليت‌هاي اين موسسه را شامل مي‌شود.
  از جمله عوامل مهم در موفقيت اين موسسه مي‌توان به موارد ذيل اشاره نمود:
  1 - بهبود مستمر كيفيت كالاي صادراتي و روند بسته‌بندي آنها و دستيابي به استانداردهاي جهاني
  2 - حضور مستقيم در بازارهاي هدف و بازاريابي گسترده
  3 - ايجاد بازارهاي جديد و حفظ بازارهاي موجود
  4 - تنوع اقلام صادراتي و ايجاد ارزش افزوده بالا در صادرات
  توليد گلاب در خانواده آقاي راهب، يك فعاليت خانوادگي و سنتي است. او در كنار بساط گلا‌ب‌گيري پدر با رايحه خوش گل سرخ محمدي آشنايي پيدا كرد، گرچه براي مدتي ناچار شد زادگاهش كاشان را براي آموختن فنون جديد مديريت و آشتي دادن صنعت سنتي با تكنولوژي‌هاي تازه از راه رسيده ترك كند، اما هرگز از انديشه ادامه مهارت خانوادگي در توليد گلاب فارغ نشد تا آن كه زماني بعد، خود دم و دستگاهي راه انداخت كه حرفه خانوادگي را به فعاليتي كارساز و اشتغال‌آفرين با ظرفيتي فراتر از نيازهاي محلي و بومي مبدل كرد.  مجيد راهب امروزه دوست و آشناي بسياري از حاكمان منطقه خليج‌فارس و كشورهاي عربي شده است، هر جا مي‌رود عطر گلاب ايران را با خود همراه دارد و هوش از سر خاص و عام مي‌برد. او خود همه موفقيت‌هايش را در درجه نخست از الطاف خداوندي و در درجه بعد ممارست و پشتكار در رسيدن به هدفي مي‌داند كه پس از بازديد از چند كارخانه توليد عطريات و ادكلن در شهرهاي مختلف آلمان و از جمله شهر كلن در انديشه‌اش شكل گرفت. او از همان زمان متوجه شد كه گلاب ايران مي‌تواند از شكل توليد سنتي خارج شده و به محصولي درجه يك تبديل شود كه هم مشتريان بيشتري را به سوي خود جلب كند و هم درآمد و فرصت‌هاي اشتغال بيشتري را براي مردم منطقه‌اي كه در آن چشم به جهان گشود به ارمغان بياورد.
  راهب كار خود را از سال 1962 ميلادي شروع كرد و از همان زمان متوجه شد كه بخش بزرگي از گلاب توليد شده در كاشان از راه‌هاي متفرقه راهي بازارهاي منطقه ‌شده و در كنار محصولات مشابهي قرار مي‌گيرد كه از سوي ساير كشورها و از جمله لبنان، بلغارستان و قبرس، با عنوان آب گل سرخ در اين بازارها عرضه مي‌شد. حاصل كار هم مشخص بود. به دليل پايين بودن كيفيت محصول صادراتي از اين تجارت نه شهرتي مناسب نصيب ايران مي‌شد و نه ارزي چشم‌گير به خزانه كشور مي‌آمد. در اين ميان فقط تني چند از بازرگانان گمنام، سودي براي خود مي‌جستند و به همان قانع بودند.
  در آن زمان، مجيد راهب جوان جوياي نامي بود كه انديشه‌هاي خوبي براي توسعه اقتصادي و پيونددادن توليد داخلي با صنعت اروپايي با خود آورده بود و قصد داشت اين همه را در دگرگون كردن توليد و صادرات گلاب ايران به كار گيرد. او به خوبي مي‌دانست كه موفقيت بدون انجام برنامه‌هاي درست بازاريابي و در عين حال بالا بردن كيفيت توليد امكان‌پذير نيست. سال‌ها اقامت در اروپا و شهر بازرگاني مونيخ به او نكته‌هايي از تجارت بين‌المللي را آموخته بود كه نگراني درباره انتظارات مشتري و برآوردن آن خواسته‌ها مهم‌ترين بخش آن بود. در آن موقع به بازديد از كارخانه‌هاي مختلف در جنوب فرانسه، تركيه و روسيه رفت.
  راهب ابتدا محموله‌هايي را با نام‌هاي مختلف و از جمله به تقليد از ادكلن‌سازان آلماني با نام 777 به بازارهاي منطقه فرستاد،‌ پس از كسب تجارب اوليه با تاسيس شركت «ايران‌گلاب» و عرضه محصولي با عنوان «گلاب ربيع» به كاخ شاهزاده‌ها و حاكمان عرب در كويت، امارات، عربستان و عمان و جاهاي ديگر مي‌رود و همه او را به عنوان «پدر» گلاب ايران مورد خطاب قرار مي‌دهند و مقدمش را گرامي مي‌دارند.
  سفارش پشت سفارش مي‌دهند تا آنجا كه ديگر نتواند سفارش جديدي را بپذيرد. او حتي توانسته در بازارهاي شرق آسيا و ژاپن هم مشتريان پروپاقرصي براي گلاب ايران پيدا كند كه فرآورده‌هاي موردنياز خود را به صورت كنستانتره و فله مي‌خرند و در ظرف‌هاي كوچك‌تر و قطره‌چكاني مي‌فروشند و مي‌دانند كه محصول آب‌گل سرخ ايران را به هر بهايي كه بفروشند، كم‌فروخته‌اند.
  راهب يكي از رمزهاي موفقيت خويش را در بازار كشورهاي عربي، علاوه بر قدرت نفوذ عطرآگين گلاب به كارهايي مربوط مي‌داند كه براي بالا بردن كيفيت محصول انجام داده است از جمله اينكه به خريداران اطمينان مي‌دهد، هيچ اثري از «اتانول» كه همراه اغلب توليدات معطر دنياي غرب است در گلاب ايران وجود ندارد. به اين ترتيب گلاب ايران خانه خدا و اماكن‌مقدس را مي‌شويد، محوطه كاخ‌هاي اشرافي كشورهاي عربي را با عطر مي‌آميزد و هديه انتخابي تازه‌داماد‌ها به عروس‌هاي جوان مي‌شود.
  كار گلاب‌گيري فصلي است و خيلي زود تمام مي‌شود و گلابگيران به سر كارهاي ديگر مي‌روند، گرچه مجيد راهب توانسته است با تمهيداتي دوره گلابگيري را از 30 روز به 60 تا 70 روز هم برساند اما برنامه‌هايي را نيز در دستور كار خود قرار داده تا بتواند براي كاركناني كه در فصل گلابگيري به خدمت مي‌آيند كاري مداوم و سالانه ايجاد كند. متنوع‌تر كردن توليد و نصب ماشين‌آلات جديد براي توليد فرآورده‌هايي كه با گل سرخ ارتباطي ندارند يكي از همين راه‌هاست. اكنون گروه توليد راهب در كنار گلاب و كنسانتره و فرآورده‌هاي آن ساير عرقيات، آب آشاميدني بسته‌بندي شده، انواع نوشابه‌هاي گازدار و آب ميوه، آب ليمو و حتي كنسرو رب گوجه‌فرنگي، خيار شور و مرباجات را نيز توليد مي‌كند. و حتي با ورود به عرصه ساخت كالاهاي الكترونيكي و شروع توليد انواع نوارهاي كاست با مارك دنا كاست شانس خود را در زمينه كاملا متفاوتي نيز آزموده است، همين كارها موجب افزوده شدن بر فهرست افتخارات او گرديد كه به دليل سهم بالا در گسترش صادرات غير نفتي به دريافت لوح‌هاي متعددي به عنوان صادركننده نمونه كشورمان نايل شده است.
  با اين ابتكارات و افتخارات، او اكنون مي‌تواند كاركنان مجموعه تحت مديريتش را در تمامي مدت سال شاغل نگاه دارد و بهره‌وري سرمايه و امكانات را در شرايطي كه اكثر واحدهاي توليدي دست به گريبان مسائل و مشكلات متعددي هستند در حد بالايي حفظ كند.
  راهب توانسته است امروز گلاب ايران را مانند زعفران ايران در دنيا به مقامي بالا برساند و به عنوان يك محصول طبيعي و ارگانيك معرفي نمايد ولي مشكلاتي هم وجود دارد كه به مسوولان كشور به‌خصوص درباره مشكلات كشاورزان و توليدكنندگان مرتب گوشزد مي‌نمايد. آقاي راهب معتقد است كه او به تنهايي قادر است سالانه بين 10 تا 15هزار كارآفرين جديد داشته باشد. او اعتقاد دارد كه مي‌تواند ايران را گلستان نمايد. (بدون شعار) چون توليد گل به ميزان مصرف گلاب و اسانس گل سرخ قابل مقايسه نيست كشت گل با امكانات فعلي كاري بسيار كم زحمت است. به شرط حمايت دولت و وزارت كشاورزي و كمك بانك‌هاو غيره.

  امضاء
  یقین که آتش دوزخ حرام گردیده

  به جسم آنکه بود یار آشنای حسین  برای بخشش کوه گناه یک راه است

  بریز قطره ی اشکی تو در عزای حسین

 2. تشكر

  عهد آسمانى (15-10-1389)

 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی