سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: نام های پیامبران در قرآن

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض نام های پیامبران در قرآن

  ۱/ آدم؛ این كلمه عبری و غیر منصرف است و به معنای خاك سرخ می باشد. اصل آن «آدام» بوده كه برای تعریب الف وسط آن حذف شده است. ۲۵ بار در قرآن تكرار شده است. وی نخستین انسان از نسل كنونی است؛‌ از این روی او را ابوالبشر می نامند و نخستین پیغمبر است.
  ۲/ ادریس؛ این كلمه غیر عربی است؛ از این روی غیر منصرف می باشد. دو بار در قرآن آمده است. میان شیث (جانشین آدم) و او چهار نسل فاصله است.
  ۳/ نوح؛ این كلمه عربی است. چون بسیار گریه می كرده به او نوح گفته اند. ۴۳ بار در قرآن تكرار شده است. عمرش از همه پیامبران بیش تر بوده و دوران نبوت او ۹۵۰ سال بوده است؛ از این روی به او شیخ الانبیا لقب داده اند.
  ۴/ هود؛ این كلمه عربی است. وی پس از نوح – با چند واسطه – آمده است. وی در سرزمین احقاف و میان قوم عاد زندگی می كرد. در تورات به نام «عابر» خوانده شده است. این كلمه ده بار در قرآن آمده كه سه مورد آن به معنای یهودی است.
  ۵/ صالح؛ این كلمه عربی است و وی از پیامبران عرب می باشد. وی در سرزمین حجر (میان شام و حجاز) مبعوث شد. معجزه او شتری بود كه از درون كوه بیرون آمد كه او را پی كردند و دچار عذاب صیحه آسمانی شدند. این كلمه ۴۳ بار در قرآن تكرار شده است كه در۷ مورد حضرت صالح مراد است.
  ۶/ ابراهیم؛‌ این كلمه غیر عربی و سریانی است و به معنای پدر مهربان می باشد. وی از پیامبران اواالوالعزم می باشد كه دارای كتاب و شریعت است. وی در شهر بابل در عراق به دنیا آمد و به پیامبری رسید و در دوره جوانی بت ها را شكست و نمرود دستور داد او را در آتش افكنند كه خدای متعال آتش را بر او گلستان كرد. این كلمه ۶۸ بار در قرآن تكرار شده است.
  ۷/ اسماعیل؛ این كلمه غیر عربی است و در زبان عبری «اسما» و «ئیل» به معنای بشنو، خدا بوده است. وی فرزند بزرگ ابراهیم است و مادرش هاجر می باشد كه در نوجوانی ابراهیم او را به قربانگاه برد. این كلمه ۱۲بار در قرآن تكرار شده است كه در آیه ۵۴ سوره مریم اختلاف است كه منظور از اسماعیل كیست.
  ۸/اسماعیل بن حزقیل؛ طبق روایات و نظر بخشی از تفاسیر، اسماعیل در آیه ۵۴ سوره مریم اسماعیل بن حزقیل است كه او را اسماعیل صادق الوعد لقب داده اند. در روایتی كه از امام صادق علیه السلام نقل شده می فرماید: این اسماعیل، اسماعیل بن ابراهیم نیست. او پیامبری از پیامبران است.
  ۹/اسحاق؛ این كلمه عربی نیست و غیر منصرف می باشد. وی فرزند دوم ابراهیم است كه مادرش ساره می باشد. این كلمه ۱۵ بار در قرآن كریم تكرار شده است.
  ۱۰/لوط؛ ظاهراً این كلمه عربی است. وی در زمان حضرت ابراهیم می زیست و با آن حضرت خویشاوند بود. وی پیامبر مردم شهر سدوم بود. مردم این شهر به جهت عمل زشت هم جنس بازی دچار زلزله شدید شده و نابود گشتند. این كلمه ۲۷ بار در قرآن كریم تكرار شده است.
  ۱۱/یعقوب؛ این كلمه غیر عربی و ظاهراً عبری است و غیر منصرف می باشد. وی فرزند اسحاق است. لقب وی «اسرائیل» است كه به معنای عبد خدا می باشد. (اسرا = عبد و ئیل = خدا) كلمه یعقوب ۱۶ بار در قرآن تكرار شده و كلمه اسرائیل ۴۳ بار در قرآن تكرار شده است.
  ۱۲/یوسف؛ این كلمه عبری است. یعقوب دوازده پسر داشت كه یوسف زیباترین و محبوب ترین آنان بود. داستان زندگی او به صورت یكپارچه در سوره یوسف آمده است. كلمه یوسف ۲۴ بار در قرآن تكرار شده است.
  ۱۳/ایوب؛ این كلمه غیر عربی و ظاهراً عبری است و غیر منصرف می باشد. خدای متعال برای امتحان او را سال ها به مرضی مزمن دچار كرد و او صبر و مقاومت كرد؛ از این روی صبر ایوب ضرب المثل شده است. كلمه ایوب ۴ بار در قرآن كریم تكرار شده است.
  ۱۴/شعیب؛ ظاهراً این كلمه عربی است. وی در شهر مدین (شهری در كنار دریای سرخ) زندگی می كرد. كلمه شعیب ۱۱ بار در قرآن كریم آمده است.
  ۱۵/موسی؛ این كلمه معرب «موشه» (از آب كشیده شده) در زبان عبری است. وی از پیامبران الواالعزم و صاحب شریعت و كتاب آسمانی است و نام كتاب وی تورات می باشد. یه پیروان وی یهودی می گویند. داستان زندگی موسی و بنی اسرائیل در سوره ها و آیه های متعددی آمده است،‌ مانند سوره بقره، اعراف، طه، قصص، شعراء و... نام پدر موسی عمران و نام مادرش یوكابد است. كلمه موسی۱۳۵ بار در قرآن كریم تكرار شده است.
  ۱۶/هارون؛ این كلمه عبری و به معنای محبوب است و غیر منصرف می باشد. وی برادر موسی است و در كنار او بود و موسی از خدا خواست كه او را وزیرش قراردهد و خدا درخواست او را اجابت كرد و او را در نبوت شریك موسی قرارداد؛ از این روی هر دو با هم به سوی فرعون رفتند. كلمه هارون ۲۰ بار در قرآن كریم تكرار شده است.
  ۱۷/الیاس؛ این كلمه عبرانی است و تعریب شده است. در قرآن كریم دو بار این كلمه آمده است و زندگانی او توضیح نداده است. گفته اند كه او همانند خضر هم اكنون زنده است.
  ۱۸/یسع؛ ظاهراً این كلمه عبری و معرب ایشاع است. این كلمه در قرآن كریم دو بار تكرار شده است.
  ۱۹/ذوالكفل؛ این كلمه عربی است و غیر منصرف می باشد و دو بار در قرآن كریم آمده است. چون سرپرستی بازماندگان یسع را برعهده گرفت او را به ذاالكفل لقب دادند.
  ۲۰/داود؛ این كلمه غیر عربی و ظاهراً عبری است. در چند جای قرآن كریم به داستان زندگی داود اشاره شده كه از آن موارد داستان جنگ جالوت و طالوت است كه جالوت به دست داود كشته شد. (سوره بقره، آیه ۲۴۶-۲۵۱) این كلمه ۱۶ بار در قرآن كریم تكرار شده است.
  ۲۱/سلیمان؛ این كلمه غیر عربی و معرب شلومه و غیر منصرف است. و فرزند داود است. وی علاوه بر مقام نبوت دارای مقام پادشاهی هم بود و زبان حیوانات را می فهمید و باد و جنیان مسخر او بودند و تخت او به وسیله باد حركت می كرد. این كلمه ۱۷ بار در قرآن كریم تكرار شده است.
  ۲۲/یونس؛ این كلمه غیر عربی و ظاهراً از یونانی ایونس گرفته شده است و غیر منصرف می باشد. قرآن كریم او را «ذا النون» و «صاحب الحوت» لقب داده است. وی در نینوا مبعوث گردید. از اعجایب زندگی او این است كه پس از این كه قومش را نفرین به عذاب كرد و از میان قومش به سوی دریا فراركرد و بر كشتی سوار شد طبق قرعه به سوی نهنگ پرتاب شد و او را بلعید و در شكم آن زنده ماند و بر اثر ذكر «لا اله الا انت سبحانك انی كنت من الظالمین» خدای متعال او را نجات داد و اگر این ذكر را نگفته بود تا روز قیامت در شكم نهنگ زندان بود. این كلمه بار در قرآن كریم تكرار شده است.
  ۲۳/زكریا؛ این كلمه معرب و اصل آن عبری است. وی كه از متولیان بیت المقدس بود طبق قرعه سرپرستی مریم، مادر عیسی را بر عهده گرفت. وی مأموران حكومت جبار به درون درختی مخفی شد كه مأموران درخت را با اره دو نیم كردند. این كلمه ۷ بار در قرآن كریم تكرار شده است.
  ۲۴/یحیی؛ این كلمه هم می تواند عربی باشد، برگرفته از واژه حیات و می تواند عبری باشد (معرب یوحنّا) وی پسر زكریا است و با عیسی پسر خاله می باشند. وی شباهت هایی به امام حسین علیه السلام دارد، از آن جمله كه در شش ماهگی به دنیا آمد و به دست حاكم عیاشی سر از تنش جدا شد. این كلمه ۵ بار در قرآن كریم آمده است.
  ۲۵/عُزَیر؛ این كلمه معرب عزرا است. یك بار در قرآن كریم سوره توبه آیه ۳۰ آمده است و مفسران گفته اند آن شخصی كه آیه ۲۵۹ سوره بقره می گوید كه خدای متعال او را صد سال میراند و سپس زنده كرد، عزیر است.
  ۲۶/عیسی؛ این كلمه معرب كلمه «ایشوع» در زبان عبری است و به معنای مرد بزرگ و مبارك است. وی از پیامبران اولواالعزم است و كتاب او تورات می باشد. به پیروان وی مسیحی می گویند. مادر وی مریم از چهار زن بزرگ بهشتی است كه بدون شوهر و با تمثل فرشته الهی (جبرئیل) برابر او باردار شد و در مدتی كوتاه عیسی را به دنیا آورد. و عیسی در گاهواره به سخن آمد و خود را عبدالله، پیامبر و صاحب كتاب معرفی كرد. یهودیان مخالف او می خواستند او را به دار بیاویزد، ولی خدای بزرگ او را نجات داد و فردی مشابه او را به دار آویختند. این كلمه ۲۵ بار در قرآن كریم تكرار شده است.
  ۲۷/محمد؛ این كلمه عربی و به معنای ستوده است. و از پیامبران اواالعزم و صاحب شریعت اسلام و كتاب آسمانی او قرآن است. وی آخرین پیامبر الهی و پس از او پیامبری نخواهد آمد و هر كس پس از ایشان ادعای پیامبری كند دروغگو است. این كلمه ۴ بار در قرآن كریم آمده است و یك بار به عنوان «احمد» از او یادشده است.
  منبع: www.askquran.ir
  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی