بهترین ساعت حفظ قرآن سایت آیه های انتظار انجمن آیه های انتظار
ثبت نام
سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
تبلیغات تبلیغات
بهترین ساعت حفظ قرآن
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
 1. #1
  مدیر افتخاری
  خراباتي آواتار ها

  تاریخ عضویت : شهریور 1388
  نوشته : 4,962      تشکر : 3,978
  6,248 در 2,892 پست تشکر شده
  وبلاگ : 5
  دریافت : 0      آپلود : 0
  خراباتي آنلاین نیست.

  پیش فرض بهترین ساعت حفظ قرآن
  زمان یکی از نکات مهمی است که باید در مقوله حفظقرآن مد نظر قرار بگیرد و رعایت آن در موفقیت یک حافظ اثر شایانی دارد. آنچه در بحث زمان باید مورد توجه قرار گیرد دو نکته است:
  1. زمان مناسب برای بهرهوری بیشتر کدام است؟
  2. چه اوقاتی از شبانهروز برای حفظ قرآن مناسبتر است؟


  زمان مناسب برای بهرهوری بیشتر

  برای تمرکز حواس و کیفیت حفظ باید به این نکته توجه داشته باشیم که نباید در حالات نامناسب روحی به حفظقرآن بپردازیم. حالات نامناسب روحی عبارتاند از:
  زمان خواب آلودگی یا بیماری، زمان گرسنگی وتشنگی، سیری بیش از حد، درحال عصبانیت، اوقاتی که بیش از حد ناراحت یا خوشحال هستیم، زمانی که مسئلهای به طور کامل ذهن ما را به خود مشغول داشته است، وقتی که حوصله نداریم، بعد از یک فعالیت ذهنی سنگین و ...
  بنابراین باید زمانی را برای حفظ انتخاب کرد که هیچگونه عامل تشویش ذهن و برهم زننده تمرکز حواس وجود نداشته باشد یا در حداقل باشد. وقتی ما عصبانی هستیم یا مسئله مهمی ذهن ما را به خود مشغول کرده باشد، نمیتوانیم تمرکز داشته باشیم و یک کار ذهنی جدی را آغاز کنیم. پس حافظ قرآن باید این مسائل را مورد توجه قرار دهد.
  برای بهرهوری بیشتر از زمان حفظ، علاوه بر رعایت نکات فوق باید نظم در زمان حفظ نیز مراعات شود. بدین صورت که کار حفظ در زمان مشخص و معین از شبانهروز انجام شود. از محاسن این کار نظم دادن به کار حفظ است و تمرکز حواس نیز زیاد میشود. از محاسن دیگر این کار این است که کمتر احساس خستگی به انسان دست میدهد و کسالت و بیمیلی که گاهی در برنامههای زمانی نامنظم روی می دهد، به حداقل میرسد.
  برای این کار لازم است ساعتی را که تا حد زیادی مطمئن به عدم تغییر آن هستید، انتخاب کنید و برای آن اندکی مجال در نظر بگیرید؛ مثلا یک ربع تا نیم ساعت امکان جابهجایی برنامه را داشته باشید تا اگر کمی ساعات تغییر کرد به برنامههای دیگرتان خدشه وارد نشود. البته سعی در داشتن ساعت ثابت بسیار مفیدتر خواهد بود.
  بهترین ساعت حفظ قرآن

 2. تشكر


 3.  

 4. #2
  مدیر افتخاری
  خراباتي آواتار ها

  تاریخ عضویت : شهریور 1388
  نوشته : 4,962      تشکر : 3,978
  6,248 در 2,892 پست تشکر شده
  وبلاگ : 5
  دریافت : 0      آپلود : 0
  خراباتي آنلاین نیست.

  پیش فرض پاسخ : بهترین ساعت حفظ قرآن
  اوقات مناسب برای حفظ قرآن

  میتوان گفت این یک موضوع شخصی است و به خود فرد بستگی دارد. اینکه چه وقتی از روز یا شب را بهتر میتواند به کار حفظ بپردازد، بستگی به شرایط و توانمندیهای فرد دارد. مثلاً بعضی عادت دارند صبحها حفظ کنند، یا عدهای شب را برای فعالیتهای ذهنی ترجیح میدهند. به هر حال بسته به عادت فرد است و باید کشف کند که کدام زمان از شبانه روز آمادگی بیشتری جهت حفظ قرآن دارد. نکته دیگری که میتواند مد نظر قرار بگیرد این است که بعضی از ساعات شبانهروز برای کارهای ذهنی و بهخصوص حفظ قرآن مناسبتر تشخیص داده شده است. از بین نظرات برخی روانشناسان و تجربیات افراد خبره و همچنین از بعضی روآیات، چنین بر میاید که اوقاتی در شبانهروز هستند که برای کارهای حفظی مناسبترند. به طور مثال صبح زود برای این کار مناسب تشخیص داده شده است. حال اگر شما بخواهید در چنین زمانهایی حفظ کنید، باید عادت خود را طبق این زمانها تغییر دهید. به عنوان مثال کسی که همیشه عادت داشته است صبحها بخوابد و شبها تا دیر وقت بیدار باشد، نمیتواند اول صبح با روحیه خوبی به حفظ قرآن بپردازد و اگر بخواهد این کار را انجام دهد، باید عادات و ساعت خواب خود را تغییر دهد تا بتواند صبح زود بیدار شود و آمادگی لازم برای حفظ را داشته باشد. با این مقدمه ساعاتی را که برای حفظ قرآن مناسبتر است، برمیشماریم: 1. سحرگاهان: آنچه از روآیات برمیاید یکی از اوقات مناسب برای قرآن خواندن، ثلث آخر شب و هنگام سحر است و بعضی گفتهاند این زمان برای حفظ بسیار مناسب است. البته به نظر ما این ساعت برای از رو خواندن قرآن و دوره آیت از روی مصحف، خوب است، مگر اینکه کسی به حفظ در این ساعت کاملاً عادت کرده باشد. در هر صورت خواندن قرآن در چنین ساعاتی ثواب فراوان دارد. 2. ساعات اولیه صبح بهخصوص بین الطلوعین (بین اذان صبح تا طلوع آفتاب) زمان مناسبی برای پرداختن به این کار است. اکثر حافظان و صاحب نظران، این ساعت را بهترین وقت برای حفظ قرآن دانستهاند. از روآیات متعدد هم، چنین بر میاید که، بینالطلوعین هم بهترین ساعت شبانهروز است و هم برای حفظ قرآن بسیار مناسب است. 3. برای بعضی افراد شبها برای حفظ بهتر است. کسانی که تصمیم دارند شبها به حفظ قرآن بپردازند، باید به این نکات توجه داشته باشند: اول اینکه در ساعت اولیه شب به حفظ نپردازند و دوم اینکه بین زمان شام خوردن و حفظ کمی فاصله باشد. اوقاتی مثل غروب آفتاب، اول شب و سر ظهر برای حفظ قرآن زمان مناسبی نیست. منبع: httP://www.jameatulquran.com
  بهترین ساعت حفظ قرآن

 5. تشكر


 6. #3
  مدیر افتخاری
  خراباتي آواتار ها

  تاریخ عضویت : شهریور 1388
  نوشته : 4,962      تشکر : 3,978
  6,248 در 2,892 پست تشکر شده
  وبلاگ : 5
  دریافت : 0      آپلود : 0
  خراباتي آنلاین نیست.

  پیش فرض پاسخ : بهترین ساعت حفظ قرآن
  اوقات مناسب برای حفظ قرآن

  میتوان گفت این یک موضوع شخصی است و به خود فرد بستگی دارد. اینکه چه وقتی از روز یا شب را بهتر میتواند به کار حفظ بپردازد، بستگی به شرایط و توانمندیهای فرد دارد. مثلاً بعضی عادت دارند صبحها حفظ کنند، یا عدهای شب را برای فعالیتهای ذهنی ترجیح میدهند. به هر حال بسته به عادت فرد است و باید کشف کند که کدام زمان از شبانه روز آمادگی بیشتری جهت حفظ قرآن دارد. نکته دیگری که میتواند مد نظر قرار بگیرد این است که بعضی از ساعات شبانهروز برای کارهای ذهنی و بهخصوص حفظ قرآن مناسبتر تشخیص داده شده است. از بین نظرات برخی روانشناسان و تجربیات افراد خبره و همچنین از بعضی روآیات، چنین بر میاید که اوقاتی در شبانهروز هستند که برای کارهای حفظی مناسبترند. به طور مثال صبح زود برای این کار مناسب تشخیص داده شده است. حال اگر شما بخواهید در چنین زمانهایی حفظ کنید، باید عادت خود را طبق این زمانها تغییر دهید. به عنوان مثال کسی که همیشه عادت داشته است صبحها بخوابد و شبها تا دیر وقت بیدار باشد، نمیتواند اول صبح با روحیه خوبی به حفظ قرآن بپردازد و اگر بخواهد این کار را انجام دهد، باید عادات و ساعت خواب خود را تغییر دهد تا بتواند صبح زود بیدار شود و آمادگی لازم برای حفظ را داشته باشد. با این مقدمه ساعاتی را که برای حفظ قرآن مناسبتر است، برمیشماریم: 1. سحرگاهان: آنچه از روآیات برمیاید یکی از اوقات مناسب برای قرآن خواندن، ثلث آخر شب و هنگام سحر است و بعضی گفتهاند این زمان برای حفظ بسیار مناسب است. البته به نظر ما این ساعت برای از رو خواندن قرآن و دوره آیت از روی مصحف، خوب است، مگر اینکه کسی به حفظ در این ساعت کاملاً عادت کرده باشد. در هر صورت خواندن قرآن در چنین ساعاتی ثواب فراوان دارد. 2. ساعات اولیه صبح بهخصوص بین الطلوعین (بین اذان صبح تا طلوع آفتاب) زمان مناسبی برای پرداختن به این کار است. اکثر حافظان و صاحب نظران، این ساعت را بهترین وقت برای حفظ قرآن دانستهاند. از روآیات متعدد هم، چنین بر میاید که، بینالطلوعین هم بهترین ساعت شبانهروز است و هم برای حفظ قرآن بسیار مناسب است. 3. برای بعضی افراد شبها برای حفظ بهتر است. کسانی که تصمیم دارند شبها به حفظ قرآن بپردازند، باید به این نکات توجه داشته باشند: اول اینکه در ساعت اولیه شب به حفظ نپردازند و دوم اینکه بین زمان شام خوردن و حفظ کمی فاصله باشد. اوقاتی مثل غروب آفتاب، اول شب و سر ظهر برای حفظ قرآن زمان مناسبی نیست.

  منابع:

  httP://www.jameatulquran.com

  پایگاه حوزه
  بهترین ساعت حفظ قرآن

 7. تشكر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •