سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: مديريت زمان

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض مديريت زمان

  تنظیم زمان شخصی مدیریت رخدادهای زیادی دارد .بسیاری از مردم (مدیران ) تعدادی از آنها را می پذیرند ولی تعداد پذیرفته شده ،شامل تمامی رخدادها نمی شود. مفهوم ساده ای از همراهی انظباط روزانه و ایده ارتباطی از برنامه ی فعالیت وجود دارد ولی از طرفی ،اینها یک ابزار برای نظم و انظباط سیستماتیک برای تآثیر گزاری شما روی حوادث است ، مهارتهای مربوط به مدیریت مانند برنامه ریزی پرو‍‍ژه ها همچنان موثر و کارآمد هستند.

  این مقاله به توضیح اصول زمان شخصی مدیریت که چگونه یک مدیر می تواند، کنترل منابع اصلی و پایه ای را بدست بگیرد می پردازد. لغات EFF سه کلمه EFFعبارتند از :
  ▪ موثر؛ کارامد داشتن تعریف یا تاثیرمطلوب
  ▪ لایق؛ یا کیفیت تولید با حداقل تلفات (هدررفتگی) و حداقل تلاش.
  ▪ سعی و تلاش تنظیم زمان شخصی مدیریت؛درباره به کار بردن لغات EFF است.با این وجود که عملی ساختن آنها بدون سعی و تلاش امکان پذیر نیست. زمان شخصی مدیریت چیست؟ زمان شخصی مدیریت درباره کنترل استفاده از منابع با ارزش است . دو سوال را بررسی می کنیم:
  ۱) اگر شما پولهای شرکت را با محافظه کاری زمانی صرف کنید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟
  ۲) آخرین باری که تخصیص و تقسیم بندی زمان را در برنامه خود بررسی وتجدید نظرکردید؛چه موقعی بود؟ نبودن زمان تخصیص مدیریت، توصیفی است؛ برای آخرین دقیقه ای که شما با عجله جهت رسیدن به موعد مقرر یا جلسه ای که دو باره آن را رزرو کرده اید صرف می کنید.
  تفکیک محیط منجر به افزایش استرس و کاهش موفقیت در عملکرد می شود،درنتیجه باید متوقف شود.مدیریت ضعیف و نامرغوب اغلب نشانه نقص یا معضلی از اعتماد به نفس است. تکنیک هایی را که استفاده می کنید برای کار در پرو‍ژه های کوچک وظرفیت کاری خود به سادگی قابل استفاده در پرو‍ژه های بزرگ هستند.
  اما تاثیری که با اهمیت بود در پرو‍ژه های کوچک،قابل تعمیم به پروژه های بزرگ نمی باشد.شما نمی توانید موتور سیکلت را مانند دوچرخه برانید،یا یک فروشگاه زنجیره ای را مانند بازار مدیریت کنید. تقاضا ها ،مشکلات و کم توجهی نسبت به افزایش تاثیر، مسئولیت رشد را برای شما گسترش می دهند .
  شما باید تکنیکهای مناسب یا بهتر و مفید را بوسیله کسانی که این کاررا انجام می دهند بیاموزید. تمرین ناقص و ناکافی ،ممکن است دلیلی برای تنظیم زمان مدیریت باشد که به ندرت تحت تاثیر سنجش، ارزیابی وعملکرد مجدد قرار می گیرد.پیش بینی شما، چه مقدار نقطه ضعف (شکست )داشت ،چگونه و به چه جنبه هایی از کاری که شما انجام داده اید بستگی داشت؟
  تنظیم زمان شخصی مدیریت رخدادهای زیادی دارد .بسیاری از مردم (مدیران ) تعدادی از آنها را می پذیرند ولی تعداد پذیرفته شده ،شامل تمامی رخدادها نمی شود. مفهوم ساده ای از همراهی انظباط روزانه و ایده ارتباطی از برنامه ی فعالیت وجود دارد ولی از طرفی ،اینها یک ابزار برای نظم و انظباط سیستماتیک برای تآثیر گزاری شما روی حوادث است ، مهارتهای مربوط به مدیریت مانند برنامه ریزی پرو‍‍ژه ها همچنان موثر و کارآمد هستند.
  تنظیم زمان شخصی مدیریت مجموعه ای از ابزار هستند که به شما اجازه میدهند:
  ▪ تفریط را حذف کنید.
  ▪ برای جلسات حاضر شوید .
  ▪ حجم بالای کا ر را نپذیرید .
  ▪ بر پیشرفت پروژه ها نظارت کنید .
  ▪ تشخیص زمان را برای کارهای مهم انجام دهید.
  ▪ از پروژه های طولانی مدت اطمینان حاصل کنید و آنها را نادیده نگیرید .
  ▪ یک روز موثر را طراحی و برنا مه ریزی کنید.
  ▪ یک هفته کار امد را برنامه ریزی کنید .
  ▪ و کارهارا به سادگی وبا کمی نظم و انظباط شخصی انجام دهید.
  از انجایی که زمان شخصی مدیریت یک فرایند مدیریتی، مانند سایر فرایند هاست باید بر نامه ریزی ، طراحی و پیش بینی شود و به طور منظم مورد رسیدگی وبررسی قرار گیرد.
  ▪ در پیروی از این بخش ما باید روشهای اصلی و وظیفه هایتان را از زمان شخصی مدیریت ، امتحان کنیم. از آنجایی که درک درست و صحیح بستگی به تجربه بالا دارد؛ شما تعیین خوا هیدکرد که چه مقدار زمان برای یک قسمت با توجه به جنبه های کاری خودتان نیاز دارید.
  حالا اگر وقتی برای این کار ندارید از خودتان بپرسید؛ چرا ؟ تمرین رایج ((متداول )) چیزی که این نویسنده ازآن حمایت می کند این است که برخی یقین های آن این است که به شما،کنترل بیشتری برای استفاده و بهره مندی از منابع اصلی می دهد(زمان).
  قبل از اینکه از آینده شروع کنیم، زمان حال ارزش بررسی دارد. این کار شامل کارهای ساده برای ارائه توجه، به چگونگی صرف زمان شما برای دوره های طولانی مناسب از زمان است. یک مثال ساده این است که یک جدول تهیه کنید واز آن ۶تا کپی بگیرید وبا خودتان هر جا که می روید، به همراه داشته باشید وهر تغییری در برنامه تان را در آن ثبت کنید.
  بعد از یک هفته زمانی، جدول را مرور و بررسی کنید و اگر مناسب بود ادامه دهید. جلوگیری از هدر رفتن در اینجا ما به ایجاد طبقه جدیدی از کارها برای افزایش اثر بخشی توجه نداریم، اما به سادگی این روش کارساز است. شرکت IEE با این روش به مهندسان خود ، حدود۲۷۰۰۰ پوند در سال می پردازد (حدود۵۰/۱۲ پوند در هر ساعت). به عبارت آنها هر یک پوند در هر دقیقه.
  برای هر ۵ دقیقه کار چه مقداری به شما پرداخت می شود؟ اولین قدم برای ارزشیابی انتقادی چگونگی صرف زمان شما و سوال کردن درباره تعدادی از عادتهای شما در برنامه زمانی شما است زمانی که ممکن بود بهترین استفاده را داشته باشد. منا بع هدر رفتنی متفاوت هستند، متداول ترین آنها جامعه است، مکالمات تلفنی،مکالمات حول ماشین قهوه(حرفهای چرت و پرت که زمان را از بین می برند) البته احمقانه خواهد بود که همه کارهای مرتبط با این فعالیتها حذف شود زیراهمه نیاز به تفریح داریم. برنامه زمانی شما نشان خواهد داد که آیا این یک وسیله است، وشما ممکن است تمایل داشته باشید که کارهایی را در این مورد قبل از اینکه رییس شما کاری انجام بدهدرا انجام بدهید.
  در برنامه زمانی شما، هر فعالیت چقدر ارزش زمانی دارد و مقایسه کنید که چه مقدار زمان واقعی صرف آن می کنید ؟ بعد از ظهر را صرف پاک سازی و جدا سازی نامه های داخلی می کنید ، یک ساعت را جهت گفتگو با همکارتان هدر می دهید ، یک دقیقه را صرف مرتب کردن نامه ها می کنید .این نوع از فعالیت به طور طبیعی کنترل و اداره کردن زمان شما را پایین خواهد آورد ، چون که شما هیچ زمانی را برای کارهای جزئی و کم اهمیت تخصیص نداده بودید.
  مخصوصا" اگر شما کاری را برای انجام دادن داشته باشید ، قبلا" تصمیم بگیرید که چقدر از وقت شما را خواهد گرفت و برای موعد مقرر کار کنید –سپس به سوی کار بعدی حرکت کنید.
  یکی از منابع رایج اتلاف وقت به تاخیر انداختن کار است که نامطلوب است ، به جهت پیدا کردن تحریف و نادرستی که کمتر مهم جلوه می نماید. برنامه زمانی خود را برای مطمئن شدن از اینکه شما هیچ کاری را به تاخیر نینداخته اید چک کنید چون تاخیر ها کساد آور و مسئله ساز هستند.زمان اغلب بین تعویض فعالیتها از بین میرود.به همین سبب این برای گروههای کاری مشابه هم که به صورت اجتناب پذیر با تاخیر کاررا شروع می کنند مفید خواهد بود.
  برنامه زمانی شما ، نشان خواهد داد که شما کجا می توانید ذخیره ها را به کار ببرید. شما ممکن است بعد از وارد شدن به یک کار روزانه ، با عوامل ثابت ولی به طور منظم در حال تغییر سروکار داشته باشید . انجام دادن کارهای دیگران تاثیر و برخورد مهم کار شما می تواند تمایلی برای کمک به دیگران توسط کار دیگران باشد .حالا در این فضای آزاد و هماهنگ محیط کار ، مطلوبیتی که شما باید مشتاق باشید برای کمک به بیرون راندن آن ،آشکار و بدیهی به نظر می رسد ، اما برنامه زمانی کار خودرا چک کنید و تصمیم بگیرید که چه مقدار زمان صرف کارهای دیگران می کنید .
  برای نمونه اگر شما یک روز صبح را صرف چک کردن گرامر و دستور املائی در ارتباط با مواد آموزشی هر پروژه کنید ، شما آن وقت را هدر داده اید. عموما" شما باید نمونه خوانی انجام بدهید که آنها این کار را بهتر از شما انجام می دهند،شما باید تکنیکهای سطحی را حذف کنید .مسئله بعدی ،مدیر شما است .بررسی کنید که چه دوره هائی در برنامه شما مفید بوده ؟
  کارهائی که مدیر شما هم تکرار کرده یا آنها را چشم پوشی کرده یا دوباره آن کارها را انجام داده است ؟ اگر یک کار به صورت ناقص و بد تعریف شده باشد در باره روشنی و وضوح آن کاوش کنید.اگر مدیر بودن سخت است ،سعی کنید ویژگی های کوچکی از آن را برای هر کار قبل از شروع آن و موافق بودن در مورد آن بنویسید.در حالی که شما نمی توانید با ظرافت و کاردانی قرارداد را برای مدیرتان اجرا کنید آیا او می تواند تغییر ذهنی داشته باشد .
  آن در آخر سر موجب خواهد شد که او موضوع را قبل از آنکه شما زمان خودتان را مفید هدر دهید به زودی بررسی کند. انتصابات خارجی گام بعدی برای تنظیم زمان شخصی مدیریت، شروع کردن کنترل زمان شماست . اولین مسئله انتصاب و جایگزینی است.
  شروع با یک انتصاب ساده ی برنامه روزانه است .شما باید لیست کاملی از انتصاب های معلوم را برای آینده داشته باشید ، تعدادی از واحد های منظم کاری خود را -آنها را که هم اکنون،انتصابات شما را شکل می دهند ممکن است شما زمان ناهار داشته باشید که می توانست زمان بهتر و مفیدی در یک کنفرانس باشد گام بعدی افزودن لیست یادداشت روزانه ی کارهاست، فعالیت های شخصی جهت استفاده از زمان موجود و دردسترس به شما کمک خواهد کرد .
  بررسی کنید! چه فعالیت مهمی به یادداشت روزانه شما اضافه شده است ؟ نه (اگر پاسخ منفی باشد) خواندن را برای لحظه ای متو قف کنید و واقعا"بررسی و رسیدگی کنید . تنها نوع مهمی از فعالیت که در زمان شما صرفه جویی خواهد کرد اختصاص دادن زمانی برای صرفه جویی وقت است که زمان های کوتاه چندین روز را ذخیره و صرفه جویی خوا هد کرد . و مهمتر از همه فعالیتها، این است که همیشه وقتی برای تنظیم زمان مدیریت اختصاص دهید .
  حتی اگر شده ۵ دقیقه ودر هر روز برای باقی ماندن هر قرار در یاداشت روزانه بررسی کنید که چه کارهایی از فعالیت شما اعتماد واطمینان را از شما می گیرد (و به عبا رتی از انجام دادن آنها مطمئن نیستید) تا هیچ زمانی را از دست ندهید . طرحی را در دست تهیه داشته باشید تا از کار زیاد اجتناب کنید.
  بدین صورت اگر شما جلسه ای داشته با شید ، زمانی را برای خواندن آن گزارشها اختصاص بدهید تا از به تعویق افتادن جلسه اجتناب کنید و شانس تصمیم گیری درست را در همان بار اول افزایش دهید . بررسی کنید که چه کارهایی از قبل نیاز به انجام شدن دارد و چه کارهایی باید در ادامه وبعد از آن انجام شوند حتی اگر قبل از رخ دادن ، نامشخص باشد شما باید باز هم زمانی را برای تجدید نظر وبررسی دوباره محصول و طرح نتیجه عمل اختصاص دهید .
  در برنامه زمانی شما زمان ضروری برای انجام دادن کارها وجود ندارد (زمان ضروری در برنامه منظور نمی شود ) برنامه پروژه ها ایده اصلی این است که موعد شخصی مدیریت شما بایدبه طور دقیق کسب شود ، مثل تکنیک هایی که در پروژه های بلند مدت می خواهید استفاده کنید.
  ▪ چک کردن و بررسی ویژه ها – آیا شما مطمئنا" با آن چیزی که تحویل داده خواهد شد موافق هستید.
  ▪ شکستن وتفکیک کارها به بخش ها وقسمت های کوچک، به طوریکه نیازهای زمانی هر یک را بتوانید برآورده کنید و بر پیشرفت آن نظارت کنید .
  ▪ برنامه تجدید نظر وبررسی پیشرفت شما ، بطوریکه شما به راحتی به مشکلات بتوانید جواب بدهید (از عهده مشکلات برآیید) مانند اغلب ایده های مدیریت،این یک مفهوم رایج و متداول است. اگر یک پروژه ساده برنامه ریزی وتنظیم زمان مدیریت نشان دهد که کار نمی تواند انجام بگیرد،پس آن انجام نخواهد شد اما با شناخت ، شروع کردن، شانس شما را افزایش خواهد داد که چیزهایی را بتوانید در مورد آن انجام دهید در یک قرار غیر ممکن انفعالات و تاثیرات، به تنهایی شما را موفق نمی کنند اما به وسیله دیگران می توانید. منظور تولید برنامه ای برای آزادی و رهایی بیشتر در آینده است. شما میتوانید از این نوع از مسائل به وسیله تمرین کردن برای تنظیم زمان و مدیریت اجتناب کنید شما همیشه درک روشنی از چگونگی صرف زمانتان و زمانی که ان را اختصاص نداده اید خواهید داشت.
  اگر یک کار جدید به شما واگذار شود شما می توانید تخمین بزنید که آیا این عملی و شدنی است؟پروژه طراحی شده به شما می گوید که چه مقدار زمان نیاز دارید و تنظیم زمان مدیریت به شما می گوید که چه مقدار زمان در اختیار دارید.
  چهار راه برای سرو کار داشتن با موعدهای غیر ممکن و امکان ناپذیر وجود دارد :
  ▪ گرفتن یک مهلت طولانی (مدت دار )
  ▪ درخواست منابع بیشتر
  ▪ گرفتن درخواست مجدد قابل تحویل برای چیزها و کارهای عملی
  ▪ بیان کردن موقعیت به روشنی به طوریکه رئیس شما قضاوت منصفانه ای داشته باشد . اگر این دیدگاه ساده، غیر واقع بینانه به نظر برسد، جانشین دیگری را بررسی کنید . اگر شما یک فرمی را دارید که غیر قابل حصول می باشد وشما آن را می پذیرید ،پس حاصل اطمینان شما از شکست است .البته پنجمین گزینه وجود دارد ، حرکت شرکت به وسیله برنامه واقع بینانه .
  تاکتیک دفاعی دیگری که وجود دارد، پس ندادن اطلاعات پایه ای و اساسی از زمان پاسخگویی شما و زمان واقعی است. این کار به سرعت به صورت منبع باارزش اطلاعات ،صحت و درستی برنامه شما را گسترش خواهد داد. هیچ دلیلی وجود ندارد چرا که شما باید به تنهایی به موعدهای نا فرجام خارجی پاسخگو باشید .
  گرفتن یک سطح بالاتر ، همان بررسی کما بیشی است که احتمال دارد برای تولید هر سطحی از توسعه آن به کار بسته شود به طوریکه زمان کار مجدد را هشدار و کاهش می دهد . بدین صورت به وسیله اختصاص دادن زمان برای بررسی با کیفییت،شما زمان را برای کارهای مجدد ذخیره خواهید کرد و این تمام قسمتهای یک پروژه برنامه ریزی شده حمایت شده و کنترل شده به وسیله زمان مدیریت شمااست. سرانجام برای هر فعالیتی باید برآورد کنید مقدار زمانی که ارزش دارد صرف شود ، همان زمان را اختصاص دهید این ارزشیابی انتقاد آمیز ممکن است پیشنهاد نگرشهای متفاوتی را به وجود آورد یا متدهایی را ارائه دهندکه زمان برای کارهای مهم مطابقت داشته باشد .
  نظارت کردن برای کارکنان همچنین تنظیم برای مدیریت روی مردم دیگر تاثیر میگذارد ،مخصوصا"بر روی کارکنان شما. طراحی پروژه ها تنها به معنی اختصاص دادن زمان شما نیست ولی کارهای شما را توزیع می کند ، وباید در همان برنامه ریزی، نظارت و بررسی روشی که برنامه شما وجود دارد انجام شود. هدف های طولانی مدت هدفهای طولانی مدت زیادی که مدیران خوب باید کسب کنند وجود دارند ، مخصوصا" با تلقی کردن توسعه وگسترش و حمایت از گروههای کار .
  هدف های طولانی مدت مشکلات مهمی دارند ولی چنان ضروری و فوق العاده نیستند آنها مهلت معینی ندارند ، آنها دور دست وبعید هستند برای این منظور ،. به طور واضح باید تعادل برقرار شود . بهترین تنظیم زمان مدیریت این است که بین تصمیم های عینی و هدف های نامشخص شخصی خودتان دربرنامه روزانه بتوانید تعادل و توازن را برقرار کنید.
  صرفا" یک مدیر احتمال دارد یک ساعت در هفته را برای رسیدن به موضوعات پرسنل تعیین کند. البته اگر کارخانه دچار آتش سوزی شود یا جنگ جهانی سوم اعلام وشروع شود ، مدیر احتمال دارد یک هفته ی مخصوص اختصاص دهد . ولی با پایان یافتن این دوره ها،این زمان ها باید جبران شوند وهمیشه برای رسیدن به هدف به کار گرفته شوند .
  مشابه این زمان باید برای توسعه و آموزش کارکنان اختصاص داده شود. زمان واقعی صرف مدیریت میشود . کم وبیش بودن هدف طولانی مدت مسئله جزئی است . اما بدون برنامه سنجیده و حساب شده ، به دست نخواهد آمد . به محض اینکه بخواهید تنظیم زمان مدیریت را به انجام برسانید ، آن استفاده با ارزشی از کنترل گسترده برای خودتان خواهد بود .
  در روزهای تعطیلی وساکت و خلوت شما باید برای هدفهای بلند مدت خودتان طرحی بکشید و مسیری برای رسیدن به آن هدفها برنامه ریزی کنید . شما ممکن است هیچ هدف بلندمدتی نداشته باشید ، در این صورت زمان را برای کارهای فرعی و ضروری اختصاص بدهید و بر پیشرفت آنها نظارت کنید. اگر شما برنامه ای برای رفتن به جایی نداشته باشید ،بعید است که شما به آنجا بروید .
  اسماعیل عمران زاده-محمدرضا نوروزی
  منبع:
  Personal Time Management for busy managers. By Ger  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php


 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض مديريت زمان به اقتضاي زمان

  محمدعلي جليل پور
  تاكنون مطالب بسياري درباره مديريت زمان، اهميت و روشهاي آن منتشر شده است. ولي همان‌گونه كه زمان در ذات خود حركت و تغيير را پنهان مي‌دارد، روشهاي مديريت بر آن نيز به اقتضاي گذشت زمان تغيير مي‌كنند.در ادامه ۷۱ اصل در مديريت زمان را از نظر مي‌گذرانيم:
  ۱/ كارهايتان را يادداشت كنيد.
  ۲/ فهرست كارها را اولويت بندي كنيد
  .۳براي هفته خود برنامه ريزي كنيد.
  .۴ياد بگيريد كه نه بگوييد.
  .۵از اينكه كارهاي زيادي انجام دهيد، پرهيز كنيد.
  .۶كارهايتان را دسته بندي كنيد.
  ۷/متناسب با انرژي خود برنامه ريزي داشته باشيد.
  .۸الگو داشته باشيد.
  .۹محيط كار خود را ساماندهي كنيد.
  .۱۰به اندازه كافي بخوابيد و تفريح داشته باشيد.
  بعد از بيان اين ده اصل به بيان اصول مي‌پردازيم كه به نسبت نوتر هستند و شما را در صرفه جويي در زمان ياري مي‌كنند.
  ۱/ درباره مسائلي كه باعث مي‌شوند تا شما برنامه و فعاليتهاي زمانبندي شده خود را رها سازيدفكر كنيم.
  يك ايده بسيار خوب اين است كه شما به طور مرتب چگونگي سپري كردن زمانهايتان را ارزيابي كنيد. در برخي موارد بهترين كار اين است كه كاري را كه چندان فايده‌اي براي شما ندارد متوقف كرده و به كارهايي كه ارزش بيشتري دارند، بپردازيد (توجه كنيد كه چه چيزي را رها مي‌كنيد تا فعاليت‌هاي فعلي خود را نگه داريد و انجام دهيد):
  ۲/ از روش بهره‌وري شخصي استفاده كنيد
  به كارگيري روش بهره‌وري شخصي مي‌تواند شما را در پيگيري كارهايي كه لازم است، انجام دهيد؛ سازمان‌دهي و اولويت‌بندي كارها و نيز توسعه برنامه‌اي مناسب كه بتوانيد آن را تكميل كنيد، ياري كند.
  ۳/ عادتهاي بد را شناسايي كنيد.
  عادتهاي بدي را كه باعث تلف شدن زمان، خراب شدن هدف‌ها و متوقف شدن موفقيتها مي‌شود، شناسايي كنيد. بعد تك‌تك بروي آنها كار كرده، به طور سيستماتيك آنها را از زندگي خود حذف كنيد. به ياد داشته باشيد كه راحت‌ترين راه براي حذف عادتهاي بد جايگزين كردن با عادتهاي خوب است.
  ۴/ به انجام دادن كارها در نهايت كمال، پاي‌بند نباشيد.
  برخي از كارها، نيازمند بهترين و بالاترين تلاش نيست. فرستادن پست الكترونيكي به همكاران، نبايد بيش از چند دقيقه زمان بگيرد. ياد بگيريد كه ميان كارهايي كه لازم است در حد عالي انجام شوند و كارهايي كه فقط بايد انجام شوند، تفاوت بگذاريد.
  ۵/ از انجام كارهايي كه فقط وقت را پر مي‌كنند، بپرهيزيد.
  وقتي كه شما فهرستي از فعاليت‌هاي مهم براي انجام دادن داريد، مراقب باشيد كه با انجام فعاليت‌هايي كه پركننده وقت هستند، از فعاليت‌هايتان باز نمانيد. كارهايي همانند سازمان دهي قفسه كتاب و يا بايگاني كاغذها را مي‌توان تا زماني كه فعاليت‌هاي اولويت‌دار انجام نشده‌اند عقب انداخت.
  ۶/ در تله كارايي نيفتيد
  كارايي، لزوماً به معناي بهره‌ور بودن نيست. از اينكه فعاليتهايي با كارايي بالا انجام دهيد، در صورتي كه اصلاً نبايد آنها را انجام دهيد، بپرهيزيد. فقط براي اينكه شما مشغول باشيد و كاري را انجام دهيد به اين معنا نيست كه واقعا كار معني دار و پراهميتي را انجام مي‌دهيد.
  ۷/ از طفره رفتن و تعويق كارها براي افزايش بهره وري، بهره بگيريد.
  طفره رفتن الزاماً‌ چيز بدي نيست در اين راستا كه شما آن را براي تأخير انداختن كارهايي كه اولويت پاييني دارند يا اصلاً نبايد انجام شوند بكار ببريد. يعني: آن‌قدر منتظر شويد تا كار به اندازه‌اي مهم شودكه شايستگي اختصاص وقت را پيدا كند.
  ۸/ از قانون ۸۰/۲۰ استفاده كنيد.
  اين قانون مي‌گويد كه ۲۰ درصد فعاليت‌هاي شما ۸۰ درصد ارزش را ايجاد مي‌كند. برخي از فعاليتها، مقدار بسيار بيشتري از بازگشت زمان و انرژي كه شما براي آن كار مصرف مي‌كنيد، دارد. بنابراين با اولويت‌بندي، وقت خود را روي فعاليتهايي با بازدهي بالا متمركز كنيد.
  ۹/ از چرخه انرژي خود بهره ببريد.
  همه ما، زمانهايي را در روز احساس بهره ور بودن و زمانهايي را نيز احساس گرانجاني و تنبلي مي‌كنيم. از اين وضعيت كم و زياد شدن انرژي بايد استفاده مناسب كرد. يعني امور چالشي و پيچيده را در مواقعي كه انرژي بالايي داريم و امور با اولويت پايين، عادي وغير چالشي را، در ساير زمانها انجام دهيم.
  ۰۱/ از افكار واهي و پوچ بپرهيزيد.
  افكار پوچ مي‌تواند برنامه‌هاي خوب پايه‌گذاري شده را از بين ببرد. مي‌توان با يادگيري اينكه چگونه از پروژه هاي خود انتظار واقع بينانه‌اي داشته باشيم از اين موضوع پرهيز كنيم. ضمناً‌ مطمئن شويد كه در برنامه‌هايتان مسائل و خطاهاي غيرقابل انتظار را در نظر گرفته‌ايد.
  ۱۱/ از نامه‌هاي الكترونيكي مكانيزه استفاده نكنيد.
  برخي از نرم‌افزارهاي نامه الكترونيكي‌، شمارشگر زمان دارند، به گونه‌اي كه نامه‌هاي شما را در زمان‌هاي معيني چك مي‌كنند و اعلام رسيدن نامه‌هاي جديد را اعلام مي‌كنند؛ از اين برنامه‌ها استفاده نكنيد. بررسي نامه‌هاي الكترونيكي به محض اينكه براي شما ارسال مي‌ شوند موجب حواس پرتي شما مي‌شود و زمان را تلف مي‌كند. بسته به نيازتان ۳ تا ۵ بار در روز، در زمان‌هاي تعريف شده‌اي، نامه ها را چك كنيد.
  ۱۲/ زمان خود را متوازن كنيد.
  وقتي شما دسته هاي متفاوتي از فعاليت داريد، با تخصيص هر دسته فعاليت به هر هفته، توازن بهتري براي زمان خود برقرار مي‌كنيد. براي مثال: يك هفته روي مسائل مالي و مسائل داخل خانه و هفته بعد به آرامش و تفريح خود زمان اختصاص دهيد.
  ۱۳/ بايگاني با دسترسي آسان را تجربه كنيد.
  تلاش براي يافتن پرونده‌هايي كه اغلب مورد استفاده قرار مي‌گيرند، در بايگاني پيچيده مي‌تواند خسته كننده و زمانگير باشد. به جاي بايگاني پراكنده،‌ بايگاني سازمان يافته و با دسترسي سريع داشته باشيد. فايل كشودار در ميز كار، محل مناسبي براي مواردي است كه اغلب مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
  ۱۴/ تندخواني را ياد بگيريد.
  تندخواني مهارت با ارزشي است، به ويژه اگر زمان زيادي از روز را براي خواندن مستندات صرف كنيد. براي يادگيري تندخواني مي‌توانيد كلاس برويد، برنامه آن را تماشا كنيد و يا كتاب هاي مرتبط را بخوانيد.
  ۱۵/ از كارهايتان كپي پشتيبان تهيه كنيد.
  چند وقت يكبار از كارها كپي پشتيبان تهيه مي‌كنيد؟ شما نمي‌دانيد كه چه موقع مشكل كامپيوتري خواهيد داشت، بنابراين تهيه كپي پشتيبان به صورت دوره‌اي، از استرس هاي بعدي جلوگيري خواهد كرد.
  ۱۶/ براي مديريت زمان، مانند كودكان، گام به گام عمل كنيد.
  يادگيري مديريت زمان هنر است. براي تغيير پايدار، در هر زمان تغييركوچكي بدهيد. به ياد داشته باشيد كه براي شكل گيري عادت جديد دست كم به چند هفته وقت نياز داريد.
  ۱۷/ فعال باشيد.
  بدن فعال، شما را به سوي ذهن شاداب و هشيار هدايت مي‌كند. داشتن يك ورزش ثابت و مداوم كمك مي‌كند تا بدن شما شكل مناسب خود را حفظ كند و توانايي ذهني شما نيز افزايش يابد. اگر شما براي اينكار وقت زيادي نداريد، روزانه ۱۰ دقيقه ورزش كنيد.
  منبع: http://www.goalstoaction.com
  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی