سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 14 , از مجموع 14

موضوع: علل تعدد زوجين پيامبر ص

 1. Top | #11

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  فروردین 1389
  شماره عضویت
  330
  نوشته
  512
  تشکر
  394
  مورد تشکر
  806 در 359
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : علل تعدد زوجين پيامبر ص  با اين‏که خشونت و بدرفتاري با زنان در عصر پيامبر(صلي‏الله‏عليه‏وآل ه) امر رايجي بود، حضرت هميشه از آن نهي مي‏کرد و مسلمانان را در مورد همسر و خانواده‏شان سفارش مي‏نمود و مي‏فرمود: «بهترين شما، برترين شما نسبت به خانواده‏اش است و من نيز بهترين شما براي خانواده خود هستم».14  همسران پيامبر، شأن و مرتبه پيامبر را درک نمي‏کردند و گهگاه با بهانه‏جويي‏ها وآزار و اذيت پيامبر، موجب ناراحتي ايشان مي‏شدند ولي ايشانهرگزخشونت اخلاقي از خود نشان نمي‏دادو همواره با آن‏ها با عطوفت و مهرباني وعدالت رفتار مي‏کرد و بد زباني‏شان را تحمل کرده، آن‏ها را مورد سرزنش قرارنمي‏داد.

  تنها يک بار برايتأديب آن‏ها، از آنان کناره‏گيري کرد تااين‏که آيه تخيير نازل شدوهمسران پيامبر را بين باقي ماندن بر همسري رسول خدا و زندگي ساده و بيپيرايه و همراه با قناعت ايشان و يا طلاق و به دست آوردن زندگي تجملي دنيا مخير کردو همه آن‏ها که شيفته اخلاق کريمانه رسول اکرم(صلي‏الله‏عليه‏وآله) بودند زندگي باحضرت را انتخاب کردند و بر زندگي خويش باقي ماندند.

  پيامبر اکرم (صلي‏الله‏عليه‏وآله) بعد از فراغت از کارهاي اجتماعي، همگام با همسران خود در کارهاي خانه مشارکت مي‏نمود و لباس‏هاي خود را وارسي مي‏کرد، کفش خود را وصله مي‏زد و گوسفندان را مي‏دوشيد.15

  همان‏طور که مي‏بينيم شخصيت بزرگي همچون رسول اکرم (صلي‏الله‏عليه‏وآله) بسيار متواضعانه و با گذشت و بردباري بر پايه رحمت و محبت در خانواده رفتار مي‏کند و با وجود تفاوت‏هاي زيادي که بين آن زنان وجود دارد همه را راضي نگه مي‏دارد و عادلانه رفتار مي‏کند.

  ویرایش توسط حور العین : 15-02-1389 در ساعت 22:54

 2. تشكر


 3. Top | #12

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  فروردین 1389
  شماره عضویت
  330
  نوشته
  512
  تشکر
  394
  مورد تشکر
  806 در 359
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : علل تعدد زوجين پيامبر ص
  رسول خدا در رفتار با کودکان و فرزندان خود نيز بي‏نظيربودو هميشه با مهرباني و عطوفت با آن‏ها برخورد مي‏کرد. در زماني که اعراب،دختران را زنده‏به‏گور مي‏کردند، پيامبردخترش فاطمه (عليهاالسلام) را بسيار تکريم مي‏نمود.

  احترام پيامبر (صلي‏الله‏عليه‏وآله) به دخترش بيش از آنچيزي بود که مردم انتظار داشتند و بسيار بيشتر از احترام معمول پدران به دخترانشانبود.

  حضرت، امام حسن و امامحسين(عليهماالسلام) را بسيار دوست داشت. آن‏ها را روي زانوان خود مي‏نشاند و بهآن‏ها محبت مي‏کرد. امام حسن و امام حسين (عليهماالسلام) در حال سجده بر گردن و پشتمبارک ايشان مي‏نشستند و حضرت آن قدر سجده را طولاني مي‏کرد که آن‏ها خود، پايينبيايند.

  روزي پيامبراکرم(صلي‏الله‏عليه‏وآله) آن‏ها را روي زانوان خود نشانده بود و مي‏بوسيد. فرديگفت: من ده پسر دارم و تا به حال يک‏بار هم آن‏ها را نبوسيده‏ام. حضرت در پاسخ فرمود: کسي که دل‏رحم نيست خدا هرگز به اورحمت ندارد.16

  اين رفتار پيامبر با کودکان، مختص فرزندان خود نبود بلکه همه کودکان رادوست مي‏داشت و براي آن‏ها احترام قائل بود و با کودکان رفتار کودکانه داشت و دستبر سر و صورتشان مي‏کشيد و به آن‏ها سلام مي‏کرد.

  رسول اکرم (صلي‏الله‏عليه‏وآله) تأکيد زيادي بر احترام به زنان و کودکان داشتند و مي‏فرمودند: تکريم نمي‏کند زنان را مگر فرد کريم و کسي به آن‏ها اهانت روا نمي‏دارد مگر فرد فرومايه و پست.17

  همچنين در مورد تکريم دختران و رفع تبعيض ميان دختر و پسر مي‏فرمودند: بهترين فرزندان شما دختران هستند.18

 4. تشكر


 5. Top | #13

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  فروردین 1389
  شماره عضویت
  330
  نوشته
  512
  تشکر
  394
  مورد تشکر
  806 در 359
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : علل تعدد زوجين پيامبر ص


  چنان‏که ديديمسازگاري با همسر، محبت و مهرباني درخانواده و مهر ورزيدن به فرزندان، سنّتِ رسول خداست و اين جا اينسؤال پيش مي‏آيد که ما در الگوگيري و پيروي از سنت رسول خدا تا چهاندازه موفق بوده‏ايم؟آيا پيروي از رسول اکرم (صلي‏الله‏عليه‏وآله) منحصر به اعمال عبادي است؟

  پيامبر اکرم (صلي‏الله‏عليه‏وآله) نمونه کاملانساني با فضيلت استکه در همه شئون زندگي مي‏تواند الگو و سرمشق خوبي برايهمه مسلمانان باشد. حتي اگر افراد جامعه امروز، تنها در بُعد خانوادگي، به سيرهرسول خدا (صلي‏الله‏عليه‏وآله) عمل کنند و زندگي خود را بر پايه محبت و برخوردهاينيکو قرار دهند بسياري از مشکلات آن‏ها به آساني قابل رفع خواهد بود و کانونخانواده، محل آرامش و انس و الفت خواهد شد و اين‏جاست کهقرآن کريم مي‏فرمايد:

  «از نشانه‏هاي او(خداوند متعال) اين‏است که از نوع خودتان همسراني براي شما آفريد تا بدان‏ها آرام گيريد و ميانتاندوستي و رحمت قرار داد».19


 6. تشكر


 7. Top | #14

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  فروردین 1389
  شماره عضویت
  330
  نوشته
  512
  تشکر
  394
  مورد تشکر
  806 در 359
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : علل تعدد زوجين پيامبر ص


  يک نکته :

  علت ازدواج پيامبر با عايشه نيز همانگونه که بدان اشاره شده بنابر مصالحي بوده عايشه دختر ابوبکر داراي قبيله بزرگي بود وپيامبر براي نفوذ سياسي و اجتماعي با عايشه ازدواج نمود . و اين ازدواج سد راه محکمي براي مخالفتهاي مشرکين بود .

  ثانيا اين ازدواج بخاطر اصرار ابوبکر صورت گرفته چون ابوبکر اين ازدواج را افتخار بزرگي براي خود ميدانست

  ثالثا عايشه جمال و زيبايي نداشته است تا بحث غريزه جنسي يه ميان آيد.

  و رابعاقضيه نه سالگي عايشه که بيان ميشود بايد خاطر نشان ساخت قواي جسماني مردمان آن زمان و نيز عربها بخاطر آب وهواي خاص خودش قابل مقايسه با زمان امروزي و نيز مناطق ديگرنيست.


  --------------------------

  پي‏نوشت‏ها:
  1-قلم /4
  2-فروغ ابديت، جعفر سبحاني، ص 30.
  3-نهج البلاغه.
  4-مستدرک الوسائل، ج 11ص 187.
  5-تربيت نبوي، ذبيح الله اسماعيلي، ص 53.
  6-بحارالانوار، ج 16، ص 8 .
  7-همسران رسول خدا، عقيقي بخشايشي، ص 20و 21.
  8-همان، ص 60-59.
  9-همان،ص 64-63.
  10-احزاب / 51.
  11-وسايل الشيعه، باب العفو عن الزوجه.
  12-الميزان، ج 6، ص 304.
  13ـ همسران رسول خدا، ص 109.
  14ـ نهج الفصاحه، ص 152.
  15ـ مکارم الاخلاق، ج 1، ص 15.
  16ـ همان، ص 220.
  17ـ نهجالفصاحه، ص 318.
  18ـ بحارالانوار، ج 104، ص 91.
  19ـ سوره روم/ 21.


  نوشته شده توسط MaSoOmI


 8. تشكر


صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی