سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: حضرت زهرا علیها سلام در کلام نویسندگان غیر شیعه

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض حضرت زهرا علیها سلام در کلام نویسندگان غیر شیعه

  شخصیت بی‌مثال فاطمه زهرا(سلام الله علیها) آنچنان عالی و متعالی است كه نه تنها شیعیان، بلكه غیرشیعیان شیفته و بی‌قرار اویند. جاذبه محبت او به قدری است كه آنان را نیز وادار به نوشتن، سخن‌گفتن و كرنش در برابر خویش نموده‌است. به‌طوری كه برخی از آنها كتابهای مستقل و جداگانه‌ای در دفاع از وی و تبیین زندگانی پربار او نگاشته‌اند.
  نوشتار حاضر می‌كوشد سخنان كوتاهی از آثار این دسته نویسندگان را گزینش نموده و ذكر نماید. باید اذعان كرد: آنچه می‌آید بخشهایی از سخنان عده معدودی از نویسندگان غیرشیعی است و هدف از این اقدام شناخت شخصیت حضرت فاطمه(سلام الله علیها) از خلال كلام آنان نیست؛ زیرا توصیف و معرفی شخصیت فاطمه(سلام الله علیها) از توان و بیان نویسندگان فراتر است. تنها راه شناخت او شناخت از طریق كلام الهی و رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) و معصومان است. بنابراین، این تلاش ناچیز درپی این هدف نیست؛ بلكه فقط برای پرده‌برداری از جاذبه محبّت حضرت فاطمه(سلام الله علیها) و توجه به جایگاه عظیم و متعالی آن حضرت سامان یافته است.
  ۱/ ضرب المثل كمال و جمال
  یكی از نویسندگان و اندیشمندان غیرشیعی كه محبت بسیار شدیدی به ریحانه نبی(صلّی الله علیه و آله و سلّم) ابراز كرده "توفیق ابوعلم" ـ متفكر و نویسنده اهل سنّت مصری ـ است. وی كتابی نگاشته است با نام "فاطمه زهرا" و با زیبایی هرچه تمامتر قلمفرسایی نموده است. او با این بیان از صدیقه كبری(سلام الله علیها) یاد می‌كند:
  “ فاطمه رضی الله عنها، ضرب المثل كمال و جمال بود و در وجودش ذخایری از انسانیت و مردمی، عفت و بزرگواری، پاكی و هوشیاری، فطانت و آگاهی كه امكان داشت بانویی به آنها دسترسی یابد فراهم آمده بود. فاطمه مباهات می‌كرد كه در مدرسه نبوت تربیت شده و در دانشگاه رسالت به كمال رسیده و از آنچه پیامبر از حق تعالی تلقی كرده بهره گرفته است. فاطمه در خانه پدر و در دامان پرورش او به فضایلی آراسته شد كه هیچ دختر دیگری در مكه به آنها دست نیافته بود و در عین حال به تمام فنون و دانستنیهای دختران آن روز جزیرة العرب آگاهی و احاطه داشت.” . (۱)
  ۲/ قله‌نشین قاف عفت
  این استاد مصری تعبیرات متنوع و پرباری در وصف بانوی دو عالم به‌كار می‌برد كه از جمله آنها این بیان اوست:
  “ جان نیرومند فاطمه در قالبی كه گنجایش آن را نداشت، جایگزین شده بود.” (۲)
  امضاء

 2. تشكر

  parsa (27-02-1389)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : حضرت زهرا علیها سلام در کلام نویسندگان غیر شیعه

  و باز در جای دیگر می‌نویسد:
  “ فاطمه ،رضی الله عنها، صاحب اخلاقی نیكو و ملكاتی شریف و طبیعتی نجیب بود. احساسی عظیم و فهمی سریع و ذهنی تند داشت. مروتی سرشار و مكارمی تحسین‌انگیز و دستی فیاض و كفی بسیار بخشنده‌اش بود. دلی بی‌پروا و شجاع در سینه‌اش می‌طپید. با آنكه زیر بار هیچ زوری نمی‌رفت از هرگونه خودپسندی و عجب منزه بود. تكبر و تبختر دیگران را به چیزی نمی‌گرفت و در برابر هیچ عظمتی سر فرود نمی‌آورد. فاطمه در كنار جمال و اندام موزون، به كمال معنی نیز آراسته بود. از نهایت بزرگواری و نرمخویی و وسعت صدر برخوردار بود. بانویی شكیبا و متین و باوقار و سنگین بود. فطانت و استقامت رأی و عفت و خویشتنداری را در خود جمع داشت.فاطمه بر قله قاف عفت و درستی جای داشت. او را دامنی پاك و چشمی پاك بود و هوای نفس بر او فرمان نمی‌راند. او در قلعه استوار عصمت و پاكی صیانت می‌شد. او از خاندان پیامبری بود كه خداوند درباره ایشان آیه تطهیر نازل كرده و به طهارت و عصمتشان چنین گواهی داده است كه "انما یرید الله لیذهب عنك الرجس".” . (۳)
  ۳/ پاكترین مادر
  قلم "توفیق ابوعلم" از لطافت و زیبایی ویژه‌ای برخوردار است و از تعبیرات بسیار دلنواز و دلنشینی در وصف دختر رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) بهره می‌گیرد. به عنوان نمونه می‌نویسد:
  “ او تنها دامان پاكی است كه ذراری رسول خدا، همه از آنند و تنها زمین طیب و طاهری است كه شجره برومند خاندان گرامی پیامبر، در آن روییده، بلكه او پاكترین مادری است كه حافظه قرون و اعصار به خاطر می‌آورد.” . (۴)

  ۴/ زنی سرشار از افتخارات
  محمد بن احمد بن عثمان بن قایماز- محدث و مورخ مشهور شافعی- (۶۷۳- ۷۴۸ه.ق.) ملقب به "شمس الدین ذهبی" كه از بیش از ۱۲۰۰ مشیخه حدیث استماع كرده و صاحب كتابهای معروف "تاریخ الاسلام"و "سیر اعلام النبلاء" است می‌نویسد:
  “ فاطمه زهرا(سلام الله علیها) سرور زنان عالم در زمان خود، پاره تن پیمبر، شادی و سرور مصطفی، مام پدر، دختر سرور خلایق- رسول خدا- ابی‌القاسم محمد بن عبدالله بن عبدالمطلب بن هاشم بن عبد مناف-، دختری قریشی، هاشمی (و) مادر حسنین(بود)... پیغمبر خدا دوستش می‌داشت و اكرامش می‌كرد و مسرورش می‌نمود. افتخاراتش بسیارند؛ زنی صبور، دیندار، نیكوكار، قناعت‌پیشه و شكرگزار خدا بود.” . (
  ۵)
  امضاء

 5. تشكر

  parsa (27-02-1389)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : حضرت زهرا علیها سلام در کلام نویسندگان غیر شیعه

  ۵/ متمایز به صفات شرف انسانی
  ابوسالم كمال الدین محمد بن طلحه بن محمد حسن عدوی قرشی- شاعر و قاضی شافعی- (۵۸۲- ۶۵۲ ه.ق) صاحب كتاب "عقد الفرید" و "مطالب السوول" نام دختر رسول خدا را با این بیان خاطر نشان می‌شود:
  “ همانا او به فضیلت و خلق و خوهایی كه از سوی پیامبر منصوص بود مخصوص شده بود و به خصایصی كه كلام نبوی به آن تصریح كرده بود برتری داده شده بود و با صفات شرفی كه نفسهای پاك و گرانقدر در تك‌تك آنها مسابقه داده بودند متمایز شد... و همراه با فرزندانش داخل در آن عده از كسانی شد كه خداوند تعالی آنان را با نزول آیات قرآن كریم مخصوص و وجوب اعتقاد به آنها را لازم كرد.” . (۶)

  ۶/ نمونه حسن اخلاق
  "توفیق ابوعلم"- نویسنده مصری- وقتی اخلاق نیكوی فاطمه(سلام الله علیها) را خاطرنشان می‌شود می‌نویسد:
  “ او نمونه والای حسن اخلاق و سلامت طبع بود.” . (۷)

  ۷/ پشتیبان شوهر
  "عبدالفتاح عبدالمقصود"- نویسنده معروف اهل سنت و مصری- پشتیبانی و جانبداری فاطمه زهرا(سلام الله علیها) از امیرالمؤمنین را یادآور می‌شود و می‌نویسد:
  “ فاطمه... بر خود لازم می‌دانست كه به پا خیزد، دعوت كند، تا می‌تواند بكوشد. او دوش به دوش شوهر مظلومش ایستاد و با زبان كه تنها وسیله دفاعش بود به او یاری می‌كرد. با این عمل خدیجه كبری را دوباره نشان می‌داد؛ در این دفاع و كوشش بااخلاص و پررنج تابلوی گذشته را با سایه روشنهای آشكار و خطوط برجسته آشكار می‌كرد. گویا محیط و چهره همان مادر است كه نمایان و زنده شده.” . (۸)

  ۸/ بزرگ بانوی جهان
  نویسنده‌ای مسیحی به نام "سلیمان كتّانی" در وصف فاطمه زهرا(سلام الله علیها) كتابی به رشته تحریر درآورده كه نام آن را "فاطمة الزهرا وَتَرٌ فی غِمد" گذاشته است. وی در این كتاب چنان پرشور و مشتاق می‌نویسد كه اگر كسی از مسیحیت وی بی‌خبر باشد با اطمینان خاطر حكم به شیعی بودنش می‌دهد و گمان می‌كند او از شیعیان متعصب و دلداده حضرت زهرا(سلام الله علیها) است.
  این نویسنده مسیحی در پیشگفتار نوشته خویش می‌نویسد:
  “ فاطمه زهرا(سلام الله علیها) مقامی والاتر از آن دارد كه سندهای تاریخی و روایتی به‌سوی او اشاره كنند و گرامی‌تر از آن است كه شرح حال ‌گونه‌ها به‌جانب وی راهنما باشند. فاطمه(سلام الله علیها) را همین چارچوب كافی است كه وی دختر محمد(صلّی الله علیه و آله و سلّم) و همسر علی(علیه السلام) و مادر حسن و حسین(علیهم السلام) و بزرگ بانوی جهان است.” (۹)
  وی در كلامی دیگر اینچنین فاطمه(سلام الله علیها) را می‌ستاید:
  “ ... تو همیشه با محبت زیستی... تو با پاكی و پاكدامنی زیستی؛ ای پاكیزه‌ترین مادری كه دو ریحانه زادی و پروردی و بر قامت آن دو جامه‌ای از خز بخشندگی پوشاندی... تو زمین را همراه با لبخندی استهزاآمیز رهاكردی و به ابدیت پیوستی،... ای دختر پیامبر! ای همسر علی! ای مادر حسن و حسین! و ای بزرگ بانوی بانوان همه جهانها و اعصار!” . (۱۰)

  امضاء

 7. تشكر

  parsa (27-02-1389)

 8. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : حضرت زهرا علیها سلام در کلام نویسندگان غیر شیعه

  ۹/ برترین در فضل و مقام
  "زین العرب"- بانوی محدث و اهل علم و فضل- در شرح بر "المصابیح" می‌نویسد:
  “ فاطمه بتول نامیده شد به سبب بریدن از زنان امت از لحاظ فضل، دین و قدر و منزلت.” . (۱۱)

  ۱۰/ برتر از تمام زنان عالم
  ابن ابی‌الحدید معتزلی از استاد خود، ابوجعفر یحیی بن محمد علوی بصری، نقل می‌كند كه می‌‌گفت:
  “ حرمت فاطمه اعظم و منزلتش ارفع، صیانتش به‌خاطر رسول خدا سزاوارتر است. فاطمه پاره تن و جزئی از گوشت و خون اوست نه همچون زن بیگانه كه هیچ نسبتی بین او و شوهرش نیست... چگونه عایشه و دیگران همپایه فاطمه باشند درحالی كه همه مسلمانان، چه آنان كه او را دوست دارند و چه آنان كه او را دوست ندارند اجماع دارند كه فاطمه سرور زنان جهانیان است؟!” . (۱۲)

  ۱۱/ والاترین بانوی آفرینش
  "توفیق ابوعلم" در تبیین عظمت مقام حضرت فاطمه(سلام الله علیها) می‌نویسد:
  “ او یكی از نخستین سازندگانِ تاریخ اسلام است... و در عظمت شأن و رفعت مقام ارجمند او همین بس كه تنها دختر بزرگوار پیامبر بزرگ، صلی الله علیه و سلم، و همسر گرامی امام علی بن ابی‌طالب، كرم الله وجهه، و مادر حسن و حسین است. و در حقیقت، او آرام جان و سرور دل پیامبر خدا بود. زهرا همان بانویی [است] كه میلیونها آدمی را چشم دل به‌سوی اوست و نام گرامی‌اش بر زبان ایشان است. زهرا، آن شهاب نورافشان آسمان نبوت و اختر فروزان فلك رسالت و بالاخره، زهرا آن والاترین بانوی آفرینش [است]. اما همه این تعبیرات جز بخش اندكی از دنیای فضیلت و شرافت او را آینه‌داری نمی‌كند و جز مختصری از فضایل و مناقب او را نمایشگر نیست، كه زهرا دخت رسالت و پرورده دامان وحی است.” .
  همین نویسنده در ادامه می‌نویسد:” زهرا را مكان والاتر از آن است كه تعبیرات، عظمت او را بازگویند و جمله‌ها نمایشگر قدر و مرتبتش گردند.” . (۱۳)

  ۱۲/ خورشید حكمت و جلال
  دكتر "علی ابراهیم حسن"- استاد تاریخ اسلام دانشگاه قاهره- می‌گوید:
  “ زندگی فاطمه صفحه‌ای بی‌نظیر از صفحات تاریخ است كه در آن رنگ جدیدی از رنگهای عظمت و بزرگی را لمس می‌كنیم. او مانند بلقیس یا كلئوپاترایی كه هریك از آن دو برای عظمتشان از كاخهای عظیم و ثروت فراوان و زیبایی بی‌نظیر كمك طلبیده بودند، نیست. او مانند عایشه كه شهرتش را به‌واسطه شهامت در رهبری سپاه و به‌میدان‌طلبیدن مردان به‌دست آورده بود نیست. اما ما رو در روی شخصی هستیم كه توانست عالم و اطراف را در هاله‌ای از حكمت و جلال فروببرد: حكمتی كه مرجع آن كتابها و فلاسفه و علما نیستند و فقط تجارب روزگاری است كه سرشار از دگرگونی و حوادث ناگهانی است. و جلال و شكوهی كه كمك گرفته شده از قدرت و ثروت فراوان نیست و فقط از خلوص و پاكی نفس است.” . (۱۴)

  امضاء

 9. تشكر

  parsa (27-02-1389)

 10. Top | #5

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : حضرت زهرا علیها سلام در کلام نویسندگان غیر شیعه

  ۱۳/ سوّمِ خورشید و ماه
  نور الدین علی بن محمد عبدالله- محدث و فقیه مالكی- (۷۸۴ – ۸۵۵ه.ق.) معروف به "ابن صباغ" و صاحب كتاب "الفصول المهمه فی معرفة احوال الائمه" در تمجید از بانوی یكتای خلقت می‌نویسد:
  “ او، فاطمه زهرا، كسی است كه "سبحان الذی اسری" بر او نازل شد [و] سوّمِ خورشید و ماه و سرور زنان به اجماع اهل راستی و هدایت است.” . (۱۵)

  ۱۴/ بی‌نظیر و بی‌همتا
  "هروی"- لغوی نامی- در كتاب "الغریبین" خود كه كتابی است شناخته‌شده و به بحث از غرائب قرآن و حدیث نبوی پرداخته است از علت نامگذاری بانوی هستی به نام بتول سخن می‌گوید و می‌نویسد:
  “ مریم بتول نامیده شد چون از مردان برید و فاطمه بتول نامیده شد چون از نظیر و مانند برید [یعنی بی‌همتا شد.[.” . (۱۶)

  ۱۵/ برتر از گمان مردم
  ابن ابی‌الحدید معتزلی از رابطه بسیار صمیمانه و اكرام بی‌مانند رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) در حق فاطمه(سلام الله علیها) سخن می‌گوید و می‌نویسد:
  “ پیغمبرخدا فراوان فاطمه را اكرام می‌كرد، فراوانتر از آنچه مردم گمان می‌كنند و بیشتر از آن مقداری كه پدران دخترانشان را اكرام می‌نمایند؛ تا آنجایی كه آن اكرام از مرز دوستی و علاقه پدر و فرزندی گذشت و به دفعات نه یك‌دفعه تنها، در حضور خاص و عام و در مقامات و جایگاههای متعدد نه یك‌جای واحد فرمود: "او سرور زنان عالم و نظیر مریم دختر عمران است و هنگامی كه از صحرای محشر عبور می‌كند منادی از عرش الهی ندا می‌دهد كه ای اهل محشر چشمانتان را بپوشانید زیرا فاطمه دختر محمد از اینجا می‌گذرد." این از احادیث صحیح است و جزو اخبار ضعیف نیست و پیوند و ازدواج او با علی نبود مگر بعد از آنكه خداوند عقد علی و او را به شهادت و گواهی ملائكه در آسمانها بست. و چقدر بسیار، نه یك‌مرتبه، فرمود: مرا می‌آزارد هرچه كه او را بیازارد ومرا به خشم می‌آورد هرچه او را به خشم آورد و به‌درستی كه او پاره تن من است.” . (۱۷)

  ۱۶/ عزیزترین مردم نزد رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم)
  علی بن محمد بن عبدالكریم جزری- معروف به "ابن اثیر"- در "اسدالغابه" در توصیف حضرت فاطمه(سلام الله علیها) می‌نویسد: “ فاطمه معروف به ام ابیها شده بود و عزیزترین مردم به رسول خدا بود.” . (۱۸)
  ۱۷/ تكه مانند رسول(صلّی الله علیه و آله و سلّم)
  احمد بن عبدالله احمد بن اسحاق بن موسی بن مهران- محدث و مؤلف نامدار اهل سنت- (۳۳۶- ۴۳۰ه.ق.) معروف به "ابونعیم اصفهانی" در كتاب پرآوازه خود یعنی "حلیة الاولیاء" می‌نویسد:
  “ فاطمه رضی الله عنها از عابدان خالص و پاكان تقوی پیشه است. او سرور دوشیزگان، تكه مانند رسول، نزدیكترین فرزندانش به قلبش از لحاظ دوستی و نزدیكی و اولین آنها بعد از وفاتش از لحاظ ملحق شدن است. او از دنیا و بهره‌های عمری دنیا چشم پوشیده بود و به پیچیدگیهای عیوب دنیا و آفتهای آن آشنا بود.” . (۱۹)

  پایان سخن
  شخصیت وجودی فاطمه زهرا(سلام الله علیها)، همسر امیرالمؤمنین، چنان والا و كامل است كه نویسندگان غیر شیعی نیز بدان اعتراف كرده و در آستان آن حضرت مجذوبانه سخن گفته و او را ستوده‌اند. برخی از این نویسندگان آثار مستقل درباره زندگانی و شخصیت وی دارند و گروهی نیز در لابه‌لای دیگر آثار- آثار غیرمستقل- خود به بیان برداشت خود از جایگاه عظیم او پرداخته‌اند.
  آنان اذعان دارند كه حضرت فاطمه(سلام الله علیها) ضرب المثل كمال و جمال، قله نشین قاف عفت، پاكترین مادر، سرشار از افتخارات، متمایز به صفات شرف انسانی، اسوه حسن خلق، حامی امیرالمؤمنین، بزرگ بانوی‌ جهان، برترین زن از لحاظ فضل و كمال، والاترین بانوی آفرینش، خورشید حكمت و جلال، بی‌نظیر و بی‌همتا، برتر از گمان مردم، عزیزترین مردم نزد رسول خدا وتكه مانند رسول الله است.

  نویسنده:سید مرتضی حسینی شاه ‌ترابی
  امضاء

 11. تشكر

  parsa (27-02-1389)

 12. Top | #6

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : حضرت زهرا علیها سلام در کلام نویسندگان غیر شیعه

  پی‌نوشت:
  ۱/ ابوعلم، توفیق؛ فاطمه‌ی زهرا؛ ترجمه: صادقی، علی اكبر؛ تهران:انتشارات امیر كبیر، چ۱، ۱۳۵۳ه.ش.، ص ۴۹/
  ۲/ همان، ص ۵۰/
  ۳/ همان، صص ۹۷- ۹۹/
  ۴/ همان، ص ۱۷/
  ۵/ ذهبی، شمس الدین محمد؛ سیر اعلام النبلاء؛ دارالمعارف مصر، ج۲، ص ۱۸۸/
  ۶/ دخیل، علی محمد علی؛ اعلام النساء؛ الدار الاسلامیه لبنان، چ۲، ۱۴۱۲ه.ق.، ص ۱۷۲/
  ۷/ ابوعلم، توفیق؛ فاطمه‌ی زهرا؛ ص ۴۹/
  ۸/ عبدالمقصود، عبدالفتاح؛ امام علی بن ابی طالب(علیه السلام) ؛ ترجمه: جعفری، سید محمد مهدی؛نشر طلوع خورشید، چ۳، ۱۳۵۳ه.ش.، ج۱، ص ۳۱۳/
  ۹/ كتانی، سلیمان؛فاطمة الزهرا وتر فی غمد؛ بیروت:دارالصادق، چ۲، ۱۹۶۸م.، ص ۱۳/
  ۱۰/ همان، ص ۱۸۹/
  ۱۱/ دخیل، علی محمد علی؛ اعلام النساء؛ ص ۱۷۱/
  ۱۲/ ابن ابی الحدید؛ شرح نهج البلاغه؛ دار احیاء كتب العربیة، چ۲، ۱۳۸۶ه.ق.، ج۲۰، صص ۱۶- ۱۷/
  ۱۳/ ابوعلم، توفیق؛ فاطمه‌ی زهرا؛ ص ۱۴/
  ۱۴/ حسن، علی ابراهیم؛ نساء لهنّ فی التاریخ الاسلامی نصیب؛ قاهره: النهضة المصریة قاهره، ۱۹۷۰م.، ص ۴۶/
  ۱۵/ دخیل، علی محمد علی؛ اعلام النساء؛ ص ۱۷۲/
  ۱۶/ ابن شهر آشوب؛ المناقب؛ نجف: حیدریة نجف، ۱۳۷۵ه.ق.، ج۳، ص ۱۱۰/
  ۱۷/ ابن ابی الحدید؛ شرح نهج البلاغه؛ ج۹، ص ۱۹۳/
  ۱۸/ ابن اثیر؛ اسدالغابة؛ بیروت: دار احیاء التراث العربی، ج۵، ص ۵۲۰/
  ۱۹/ اصفهانی، ابونعیم؛ حلیة الاولیاء؛ بیروت: دارالكتب العلمیة، ج۲، ص ۳۹/

  منابع:
  ۱/ ابن ابی‌الحدید؛ شرح نهج البلاغه؛ داراحیاء كتب العربیة، چ۲، ۱۳۸۶ه.ق.
  ۲/ ابن اثیر؛ اسدالغابة؛ بیروت: داراحیاء التراث العربی.
  ۳/ ابن شهر آشوب؛ المناقب؛ نجف: حیدریة نجف، ۱۳۷۵ه.ق.
  ۴/ ابوعلم، توفیق؛ فاطمه‌ی زهرا؛ ترجمه: صادقی، علی‌اكبر؛ تهران:انتشارات امیركبیر، چ۱، ۱۳۵۳ه.ش.
  ۵/ اصفهانی، ابونعیم؛ حلیة الاولیاء؛ بیروت: دارالكتب العلمیة.
  ۶/ حسن، علی‌ابراهیم؛ نساء لهنّ فی التاریخ الاسلامی نصیب؛ قاهره: النهضة المصریة قاهره، ۱۹۷۰م.
  ۷/ دخیل، علی‌محمد علی؛ اعلام النساء؛ الدارالاسلامیه لبنان، چ۲، ۱۴۱۲ه.ق.
  ۸/ ذهبی، شمس الدین‌محمد؛ سیر اعلام النبلاء؛ دارالمعارف مصر.
  ۹/ عبدالمقصود، عبدالفتاح؛ امام علی بن ابی طالب(ع)؛ ترجمه: جعفری، سیدمحمد مهدی؛نشر طلوع خورشید، چ۳، ۱۳۵۳ه.ش.
  ۱۰/ كتانی، سلیمان؛فاطمة الزهرا وتر فی غمد؛ بیروت:دارالصادق، چ۲، ۱۹۶۸م.
  منبع: http://www.rohama.org
  امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی