سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: دوران نامزدي ودوران عقد

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  387
  نوشته
  70
  تشکر
  34
  مورد تشکر
  170 در 65
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  توجه دوران نامزدي ودوران عقد

  دوران نامزدي در بين جوامع مختلف تعاريف متفاوتي دارد.
  برخي فاصله ي بين عقد و عروسي را دوران نامزدي محسوب مي کنند.و برخي نيز از زمان خواستگاري رسمي تا زمان عقد را نامزدي مي گويند. اما به هر حال اين دوران، دوران طلايي زندگي مشترک ناميده مي شود و با توجه به اينکه شدت علاقه و صميميت در حد اعلاي خود مي باشد بهترين دوران جهت ايجاد تغييراتي در روحيه و خلق وخوي و شبيه شدن مي باشد.اين دوران زوجين را آماده ورود به زندگي مشترک مي کند.در اين دوره ارتباط نامزدها با يکديگر بيشتر مي شود و در اين ارتباط بيشتر، شناخت افراد از يکديگر عمق پيدا مي کند. در دوران نامزدي، خانواده و دوستان فرد وارد رابطه مي شوند.و فرد قبل از ازدواج مي تواند با آنها آشنا شود.شناخت شبکه ي ارتباطي نامزد، شناخت خانواده ي نامزد و شناخت دوستان نامزد و بيرون رفتن با او اين فرصت را فراهم مي کند تا زوجين بتوانند شناخت هاي قبلي خود را بازنگري کنند و بتوانند آينده ي خود را تا حدودي ببينند و براي زندگي مشترک آماده شوند.
  شيريني و جذابيت دوران نامزدي داراي دلايل زيادي مي باشد که به برخي از آنها در اينجا اشاره خواهيم نمود. يکي از مهمترين علل جذابيت اين دوران آن است که در اين دوران معمولاً افراد چه پسر و چه دختر بسيار اميدوارانه زندگي مي کنند.در واقع اميد و آرزو يکي از بهترين عوامل شادي بخش زندگي و نااميدي يک از بزرگترين عوامل تلخ کننده ي زندگي انسان مي باشد.معمولاً در زندگي نامزدها هميشه صحبت از وعده و وعيد و اميدواري است و نااميدي و اندوهگيني بسيار به ندرت به چشم مي خورد. آنها آرزوهاي دور و درازي دارند بسيار بلند پروازانه فکر مي کنند و هر دو در آرزوي سعادت و خوشبختي همديگر هستند. در اين دوران پسرو دختر مي توانند تا حدودي به هم نزديک باشند و از نظر جوَ خانواده و اجتماع نيز به علت کنار هم بودن فشاري احساس نمي کنند و مي توانند به منزل همديگر رفت و آمد داشته باشند براي همديگر هدايا بخرند و خلاصه اينکه از شر تنهايي دوران مجردي براي هميشه نجات پيدا مي کنند. اما دوران نامزدي با تمام لذت ها و شيريني هاي آن نبايد صرفاً براي تفريح و خوشگذراني گذرانده شود. در دوران نامزدي پسر و دختر وظايف خاصي به عهده دارند که بايد در انجام آن کوشا باشند. دوران نامزدي اصطلاحاً دوران آشنايي و شبيه شدن ناميده مي شود. در اين دوران عشق و علاقه ي شديدي بر روابط بين پسر و دختر حاکم مي باشد و شدت اين عشق و علاقه به حدي است که هردو فقط خوبيهاي همديگر را مي بينند، تمايل زيادي دارند به اينکه رفتارشان مورد پسند طرف مقابل باشد و از آزرده خاطر کردن همديگر به شدت اجتناب مي کنند. حال با وجود اين شرايط اين دوران بهترين
  زمان است که هر دو سعي کنند شبيه همديگر بشوند.دوران نامزدي بهترين دوراني است که هر فردي مي تواند بسياري از عادات زشت و ناپسند خود را ترک کند.بسياري از جواناني که به هر دليلي به مواد مخدر گرايش دارند در اين دوران مي توانند از شر اعتياد نجات پيدا کنند. روابط فرد با دوستان مجرد خود تا حدودي کم مي شود از احساس تنهايي نجات پيدا مي کنيد و از همه مهمتر با کسي بناي دوستي و همنشيني را گذاشته ايد که خيرخواه واقعي شماست و سعادت شما سعادت او است و خلاصه اينکه بيش از همه به خير و صلاح شما مي انديشد.
  زوجين بايد آگاه باشند که دراين دوران به همديگر شديداً عشق ورزي نمايند. هرگز همديگر را با اسم تنها صدا نکنند بلکه بايد هميشه از پسوند جانم و عزيزم در صحبت هاي خود استفاده کنند.و از همه مهمتر اينکه بايد اين عشق و علاقه را پايدار نمايند يعني اينکه بعد از ازدواج نيز آن را حفظ کنند و مانع از بازگشت همسر خود به عادت هاي ناخوشايند دوران مجردي بشوند.
  اگر دوران نامزدي به روش درست استفاده شود، آينده ي رضايت بخش زندگي زناشويي تضمين خواهد شد.در اين دوران احساسات و عواطف بسيار قوي هستند و نامزدها تمايل دارند که شديداً دل همديگر را به دست آورند لذا براي افراد دانا و آگاه بهترين فرصت براي اصلاح رفتار نادرست است. بسياري از افرادي که به هر دليلي تحصيلات خود را ادامه نداده اند با درخواست نامزد خود تحصيلات را آغاز مي کنند.بسياري از افرادي که
  عادات زشت و ناپسند دارند مانند مصرف مواد مخدر دوران نامزدي بهترين فرصتي است که اين عادات را به طور کامل ترک نمايند. چهار قانون عشق و محبت وجود دارد که بايد در دوران نامزدي به آنها توجه زيادي داشته باشيد.


  چهار قانون عشق و محبت

  1-هدف زندگيتان ازدواج کردن نيست.هدف از زندگي شما تبديل شدن به يک زن با محبت، متعهد و واقعي است.
  2-شما بايستي در زندگي عاشقانه ي خود به دنبال يافتن مردي مناسب براي خود واقعيتان باشيد، نه اين که تنها در فکر به چنگ آوردن مرد باشيد.
  3-وقتي شما مرد دلخواه خود را يافتيد، نبايد او را به تعهد نهايي وادار کنيد، بلکه با او يک رابطه ي واقعي مبتني بر احترام متقابل، محبت آميز و سالم برقرار کنيد.
  4-زماني که يک رابطه ي واقعي توأم با احترام متقابل و سالم با مرد دلخواه خود برقرار کنيد، طبيعتاً يک تعهد محبت آميز بين شما ايجاد خواهد شد.(باربارادي آنجليس).
  نامزد شما به اندازه ي شما به عشق و حمايت نياز دارد.
  معمولاً در جامعه زنان را موجوداتي احساساتي و لطيف و مردان را موجوداتي منطقي تصور مي کنند.اما اين ويژگي و صفت مانع از آن نيست که شما به نامزد خود اظهار عشق و علاقه بنمائيد.بلکه
  مردان هم به همان اندازه ي زنان، پر احساس هستند و به اندازه ي زنان نيازمند عشق و حمايت هستند. اگر به نامزد خود اظهار عشق و محبت نمائيد و در مسايل زندگي از او حمايت کنيد و او را تشويق نمائيد، نتايج اين کارتان به خود شما منعکس خواهد شد يعني او نيز به شما اظهار عشق و علاقه خواهد کرد و در فعاليت هاي خود موفق تر خواهد شد که فوائد آن نصيب شما خواهد شد. مردان هميشه يک رابطه ي متعهدانه و با محبت را دوست دارند اما آنها نيز مانند زنان از پذيرفته نشدن و ضربه ديدن مي ترسند، و لذا با نشان دادن عشق و حمايت مي توانيد به آنها اطمينان خاطر بيشتري بدهيد و رابطه ي عاطفي خود را مستحکم نمائيد.
  «يک راز کلي در باره ي مردان اين است که از نظر عشق احساسات تفاوتي با زنان ندارند. همانند زنان پر احساس هستند و به اندازه ي آنها نيازمند عشق و حمايت نيز هستند. شايد قبل و يا حتي بعد از ازدواج به اين مطلب اقرار نکنند.اما در قلبشان نيازمند احساس عشق، احساس نياز به محبت و احساس امنيت هستند.»(باربارادي آنجليس)
  تمايلات و ترس هاي خاص مردان
  تمايلات خاص مردان
  مي خواهد شما را خوشبخت کند.
  مي خواهد شما را خشنود کند.
  مي خواهد کارها را درست انجام دهد.
  مي خواهد ابراز عشق کند.
  ترسهاي خاص مردان
  مي ترسد، نمي داند چگونه رفتار کند.
  مي ترسد به اندازه ي کافي موفق نباشد.
  مي ترسد اشتباهي مرتکب شود.
  مي ترسد که شما او را نپذيريد.
  پس به جاي اينکه زندگي را بي هدف بگذرانيد و نسبت به مردان احساس ترس داشته باشيد، سعي کنيد به آنها با ديدگاهي متفاوت تر و حساس تر نگاه کنيد و با چشمي تيزبين تر متوجه شويد که آنها نيز به همان اندازه که شما به محبتشان نياز داريد، نيازمند محبت شما هستند.


  با نامزد خود چگونه رفتار کنيم

  اولين رفتارهاي شما با نامزدتان تأثير بسيار زيادي در ايجاد عشق و علاقه و يا از بين بردن آن دارد. اکثر سؤالاتي که دختران جوان در جلسات مشاوره مطرح مي کنند نحوه ي رفتار کردن با نامزدشان مي باشد.جواب اين سؤال به طور کلي اين است که رفتار با نامزدتان جدا از نحوه ي رفتار با بقيه افراد جامعه نيست، يک اصل کلي در رابطه با رفتار کردن با ديگران وجود دارد «همانگونه با ديگران رفتار کنيد که ميل داريد آنها با شما رفتار کنند.» اعمال نيک شما با ديگران، تأثير مثبتي در زندگي شما خواهد داشت و اعمال ناشايست شما با ديگران تأثير منفي در زندگي شما ايجاد مي کند.
  لذا اگر مي خواهيد نامزدتان با مهرباني با شما رفتار کند، با او مهربان باشيد.
  -اگر مي خواهيد که با شما صادق باشد، با او صادق باشيد.
  -اگر مي خواهيد با شما محترمانه رفتار کند، با او محترمانه رفتار کنيد.
  -اگر مي خواهيد با شما روراست باشد، با او روراست باشيد.
  -اگر دوست نداريد با شما رفتار سردي داشته باشد، با سردي با او رفتار نکنيد.
  -اگر مي خواهيد با شما يکرنگ و يکدل باشد با او يکدل و يکرنگ باشيد.
  در برخورد با نامزدتان سعي کنيدخود واقعي تان را نشان دهيد

  يکي از بزرگترين اشتباهات دختران جوان اين است که در برخورد با نامزد خود سعي مي کنند چهره اي از خود نشان دهند که بيشتر مورد توجه قرار گيرند به عبارت ديگر سعي مي کنند نقش زن ايده آل نامزد خود را بازي کنند. اما گاهي در اين نقش بازي کردن طوري رفتار مي کنند که بيشتر مورد تنفر قرار مي گيرند.بهترين شخصيت هر فرد شخصيت واقعي اوست.لذا سعي نکنيد خود را آنچه که نيستيد نشان دهيد.سعي نکنيد از خودتان تصويري بسازيد که دلخواه يک مرد %u
  ویرایش توسط كيان : 26-02-1389 در ساعت 19:12
  امضاء
  ان الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه
  التماس دعا

 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  387
  نوشته
  70
  تشکر
  34
  مورد تشکر
  170 در 65
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  توجه مسائل مهم دوران نامزدي  مسائل مهم در دوران نامزدی

  چند نکته‌ی مهم برای دخترخانم‌ها (قبل از برقراری ارتباط عاطفی عمیق در دوران نامزدی)
  در زیر، نکته‌هایی برای دخترخانم‌هایی که قصد ازدواج دارند، ارائه شده که لازم است در دوران اولیه‌ی آشنایی با همسر آینده‌شان به آن‌ها توجه و دقت کافی داشته باشند. باعجله و بدون ‌آگاهی عمل کردن، موجب یک عمر پشیمانی خواهد شد. به توصیه‌های زیر که به شما در شناخت مرد مناسب زندگی‌تان کمک می‌کند، توجه کافی داشته باشید:

  قبل از درگیری عاطفی، سؤال‌های خود را مطرح کنید

  قبل از این‌که درگیر مسائل عاطفی با مردی شوید، اطمینان حاصل کنید که با فرد مناسب یا نامناسبی طرف هستید! در اولین ملاقات‌هاست که شما باید سؤال‌هایی از همسر آینده‌ی خود بپرسید تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا باید درگیر مسائل عاطفی بیش‌تری بشوید یا خیر؟!

  قبل از این‌که با او ازدواج کنید و به قلب شما راه یابد، باید او را مورد ارزیابی و سنجش قراردهید. هرچه اطلاعات بیش‌تری در مورد نامزدتان داشته باشید، بهتر می‌توانید قضاوت کنید که آیا او شریک زندگی مناسبی است یا خیر!

  به منظور مطمئن شدن از این‌که نامزدتان، مناسب شماست یا نه، می‌توانید در زمینه‌های زیر از او سؤال کنید:

  * وضعیت خانواده و کیفیت روابط خانوادگی
  * روابط عاطفی گذشته و دلیل‌های به‌هم خوردن آن‌ها
  * درس‌های آموخته‌شده از تجربه‌های زندگی
  * اخلاقیات، ارزش‌ها و دیدگاه‌های اخلاقی
  * دیدگاه‌های عاطفی، تعهد و روابط
  * فلسفه‌ی مذهبی یا روحی
  * هدف‌های حرفه‌ای، شخصی و...
  * احساسات خود صادق باشید

  به‌طور کلی، ارتباطی موفق است که همیشه دارای صداقت و اساس و پایه باشد. وقتی‌که شما در روابط‌تان با دیگران، در ابراز احساسات خود صادق نباشید، آن روابط به‌هم ریخته، نامطبوع و پیچیده خواهد شد.
  در زیر به چند ویژگی صداقت احساسی اشاره می‌شود:
  وقتی با کسی که او را دوست دارید، صادقانه صحبت می‌کنید، هر دوی‌تان احساس می‌کنید که به یکدیگر نزدیک شده‌اید. صداقت، هم‌چون پلی میان قلب شما و قلب فرد مقابل‌تان می‌باشد. گویی صداقت، دری را به روی قلب شما باز می‌کند بنابراین او می‌تواند خود واقعی شما را احساس کند. اگر از نظر عاطفی با مردی که شما را دوست دارد صادق نباشید، روابط‌تان سطحی خواهد بود و هرگز این روابط به‌طور جدی عمیق‌تر نمی‌شود. هرچه از لحاظ عاطفی صادقانه‌تر برخورد کنید، به همان اندازه، صمیمیت بیش‌تری را تجربه خواهید کرد و احتمال بیش‌تری دارد که شما با یکدیگر، آینده‌ای بهتر را خلق کنید. صداقت احساسی، به‌وجودآورنده‌ی صمیمیت می‌باشد.
  صداقت احساسی شما، سبب می‌شود نامزدتان به خود اجازه دهد، احساساتش را بیان کند. وقتی با مردی از نظر عاطفی صادق هستید، موجب می‌شود او هم از نظر عاطفی با شما صادق باشد، او احساس امنیت بیش‌تری ‌کند و ب‌تواند احساسات قلبی‌اش را بیان کند. اگر نامزدتان احساس کند که شما احساسات خود را بیان نمی‌کنید، او نیز در برابر خودش، سپر محافظتی قرارمی‌دهد. زمانی‌که احساسات خود را ابراز می‌کنید، همسرتان به شما اعتماد می‌کند و دیوارهای محافظ احساساتش فرومی‌ریزند. مرد صادقی که مناسب شماست، همیشه به شما به‌خاطر صداقت در ابراز احساسات‌‌تان، احترام می‌گذارد.

  هویت و شخصیت نامزدتان

  هویت، یکی از ضروری‌ترین مشخصه‌های همسر دائمی شماست. بنابراین در جست‌وجوی مردی با هویت مناسب باشید. هویت، خمیرمایه‌ی درونی شخص است. هر چیزی که درون فرد را بیان کند و ارزش‌های زندگی او، اخلاق و رفتارش را نشان‌دهد، جزو هویت او می‌باشد. رفتار نامزدتان نسبت به خود، شما و بعد از ازدواج، رفتارش با فرزندان، نشان‌دهنده‌ی هویت اوست در حالی‌که شخصیت، روشی است که شخص، خودِ بیرونی‌اش را به جهان اطراف نشان‌می‌دهد؛ روشی که او، ظاهرش را بیان می‌کند.
  امکان دارد هویت در ظاهر، به اندازه‌ی شخصیت، قابل رؤیت نباشد اما درواقع انعکاسی حقیقی‌تر از باطن شخص می‌باشد. اگر هویت و شخصیت را یک کیک در نظر بگیریم، «شخصیت» قسمت رویه‌ی کیک و «هویت» مواد تشکیل‌دهنده‌ی کیک می‌باشد.

  در انتخاب مرد مناسب‌تان، به دو نکته‌ی زیر توجه کنید:

  * به جای‌ این‌که روی ویژگی‌های شخصیتی او تکیه کنید، هویت او را بشناسید.

  * به جای این‌که هدف‌تان، پیمان زناشویی باشد، مطمئن شوید که او هویت مناسبی دارد. (به‌دنبال پیمان زناشویی بودن، چشم شما را به‌ روی هویت او می‌بندد)

  چند مشخصه‌ی هویتی که باید در مرد ایده‌آل خود جست‌وجو کنید، عبارتند از:

  * تعهد نسبت به رشد و پیشرفت در انسانیت: شما نباید او را تهدید به رشد و پیشرفت کنید، بگذارید خودش این عمل را انجام دهد.

  *‌ صداقت عاطفی: یک ارتباط صمیمی، شریک بودن در همه‌چیز، به‌خصوص در احساسات است. او باید مردی باشد که احساساتش را نسبت به شما بیان کند.

  * صداقت: درستی، صداقت و وفاداری، از عوامل ضروری یک رابطه‌ی سالم هستند. بدانید تا زمانی که شما به او احساس امنیت می‌دهید، با شما، خودش و دیگران صادق است.

  * رشد فکری و مسؤولیت‌پذیری: از نظر فکری، رشد کرده و مسؤولیت‌پذیر باشد و آن‌چه را که می‌گوید و می‌خواهد در زندگی انجام دهد، جامه‌ی عمل بپوشاند.

  * اعتمادبه‌نفس بالا: نسبت به خودش، احساس خوبی داشته باشد. از خودش و محیط زندگی‌اش به‌خوبی مراقبت کند و خودش را به‌اندازه‌ی شما دوست داشته باشد.

  * نگرش مثبت نسبت به زندگی: مردی با هویت مناسب، خوبی‌های دنیا را در شما و خودش می‌بیند و هنگامی‌که شما با او هستید، احساس خوبی در مورد زندگی خواهید داشت.

  شخصیت مرد مناسب‌تان، به اندازه‌ی هویت او اهمیت ندارد. علاقه به ظاهر یک مرد، مهم است اما نه این‌که تنها ظاهر را درنظر بگیرید. شما باید او را بیش‌تر به‌خاطر باطنش دوست داشته باشید.
  ویرایش توسط كيان : 26-02-1389 در ساعت 19:25
  امضاء
  ان الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه
  التماس دعا

 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  387
  نوشته
  70
  تشکر
  34
  مورد تشکر
  170 در 65
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  توجه نقش دوران نامزدي در زندگي مشترك

  نقش دوران نامزدي در زندگي مشترك

  یکی از دوره هایی که در زندگی مشترک نقش حساسی دارد، « دوران نامزدی» است . اگر با این دوران با ظرافت و ماهرانه برخورد شود و به وظایف مخصوص آن عمل شود

  یکی از دوره هایی که در زندگی مشترک نقش حساسی دارد، « دوران نامزدی» است . اگر با این دوران با ظرافت و ماهرانه برخورد شود و به وظایف مخصوص آن عمل شود، می تواند در بالندگی و پرباری و استحکام دوران های بعدی ، تأثیرعمیقی داشته باشد.


  سخن عامیانه ای بین مردم هست که می گوید : «یک روز دوران نامزدی ، بهتر از یک سال دوران بعد از عروسی است !» این سخن ، هر چند مبالغه آمیز است، اما حقیقت مهمی را بیان می کند ؛ واقعاً دوران نامزدی از جهاتی مهم تر و شیرین تر و پُر بارتر و لذت بخش تر و سازنده تر از دوران پس از عروسی است و می توان در این دوران ، شالوده و پایه های زندگی آینده را بنا نهاد .

  منظور ما از « دوران نامزدی » ، فاصله ی بین عقد و عروسی است . یعنی عقد صورت گرفته باشد و یا اگر طرفین برای عقد دائم آمادگی ندارند و می خواهند در فرصت و مناسبتی خاص و با برپایی جشن، عقد کنند ، می توانند عقد موقت بخوانند تا زمان عقد دائم فرا رسد . عقد موقت ، قانون و شرایط مخصوصی دارد که باید رعایت شود و یکی از شرایط آن این است که : حتماً باید با اجازه ی پدر دختر باشد ( مانند عقد دائم ).

  نامزدی
  وظایف دختر و پسر در این دوران


  1- افزایش شناخت نسبت به یکدیگر، برای تفاهم بیشتر
  هر چند دختر و پسر، در مرحله ی گزینش ، باید شناخت کافی نسبت به هم پیدا کرده باشند اما علاوه بر آن شناخت ، باید در دوران نامزدی ، آشنایی ملموس تر و محسوس تر و بیشتری از یکدیگر پیدا کنند و با روحیات و اخلاق و دیدگاه های هم بیشتر آشنا شوند. در حقیقت ، این آشنایی و شناخت در دوران نامزدی ، تکمیل کننده ی شناخت مرحله ی گزینشی است، آن گاه در پرتو این آشنایی نزدیک و کامل ، خود را برای تفاهم و سازگاری در زندگی مشترک ، آماده می کنند. آن شناخت ، برای«انتخاب » بود و این شناخت ، برای « تفاهم و سازگاری».  2- اصلاح و تربیت
  اگر کسی صفت و خصوصیتی را در نامزدش مشاهده کند که مورد پسندش نباشد و بخواهد آن را برطرف و یا اصلاح کند ، یا صفت و حالتی را در او ایجاد کند، بهترین دوران برای این « اصلاح و تغییر و تربیت »، دوران نامزدی است. چون هنوز روابطشان عادی نشده و نسبت به هم احترام و محبت خاصی قائلند . در نتیجه پذیرششان از همدیگر بیشتر است و زمینه ی تحول و تغییر و اصلاح ، مساعدتر. ( اما نباید از یاد برد که نمی توان فردی را که سال ها به شیوه و عادت خاصی خو گرفته ، اساساً و به طور کلی تغییر داد و متحول کرد؛ بنابراین ، منظور اصلاح و تغییر در اصول بنیادین فرد نیست)  3- افزایش محبت
  از شرط های اصلی سعادت در زندگی زناشویی ،« محبت » است و زمینه ی آن باید قبل از عقد فراهم شده باشد. اما دوران نامزدی ، بهترین فرصت برای افزایش و تحکیم محبت است. رفتار و گفتار و تمام اعمال نامزدها، در افزایش محبت و یا کاهش آن ، مؤثر است.

  بنابراین ، دختر و پسر باید کاملاً مواظب اعمال خود باشند و از هر عمل پسندیده و محترمانه ای که باعث افزایش محبت می شود، کوتاهی نکنند و از کارهایی که موجب دلسردی و کاهش محبت می شود، اجتناب کنند.


  4- بها دادن به احساسات و عواطف یکدیگر
  نامزدها باید مواظب عواطف و احساسات یکدیگرباشند و به آن بها و جواب مناسب دهند. بعضی از نامزدها، به عواطف و احساسات لطیف نامزدشان ، بهای لازم را نمی دهند و به او «بی اعتنایی» می کنند و خیال می کنند این کارشان باعث عزیزتر شدنشان می شود! حال آنکه کاملاً برعکس است و چنین رفتاری باعث جریحه دار شدن عواطف نامزدشان می شود و در نتیجه کینه ی او را به دل می گیرد و ممکن است لطمه های سنگینی به زندگی شان بزند.


  خاطرات دوران نامزدی - معمولاً - تا آخر عمر در ذهن می ماند و در زندگی آینده تأثیر دارد ( چه خاطرات شیرین و چه تلخ ).


  بنابراین ، رفتار نامزدها باید کاملاً حساب شده باشد و از اعمالی که به غرور و شخصیت یکدیگر لطمه می زند، اجتناب گردد. بی اعتنایی و سرسنگینی و تکبر در مقابل نامزد، لطمه های سنگینی به عواطف و شخصیت او می زند.


  متأسفانه فراوان مشاهده می شود که پسران جوان از بی اعتنایی و سرسنگینی نامزدشان گله و درد دل دارند و - مثلاً - می گویند :« هدیه ای برای نامزدم گرفتم و با هزار امید و آرزو به دیدارش رفتم ، اما او بی اعتنایی و بی احترامی کرد و مرا تحویل نگرفت و با دلی شکسته و پر خون از منزلشان بیرون آمدم...»


  5- هدیه دادن
  « هدیه » در جلب دل ها و افزایش محبت ها ، نقش عجیبی دارد. بر نامزدها لازم است که از این نکته ی زیبا و مهم غفلت نکنند.لازم نیست که هدیه ، گران قیمت باشد، بلکه لازم است زیبا و مورد علاقه ی طرف باشد و مهمتر آن که : « با ظرافت داده شود!». هدیه دادن ، ظرافت و سلیقه ی خاصی را می طلبد!این هم فراموش نشود که : هدیه دادن باید از دو طرف باشد، نه این که فقط پسر به دختر هدیه بدهد . البته پسر باید بیشتربدهد!  6- نامه نگاری های محبت آمیز
  نوشتن نامه های پر محبت و با صفا ، تأثیر نکویی در افزایش محبت و استحکام رابطه ی بین نامزدها دارد. حتی اگر دو نامزد به هم نزدیک باشند و همیشه یکدیگر را ببینند، باز هم نوشتن نامه تأثیر خود را دارد. نامزدها می توانند نامه ها را بنویسند و پس از ملاقات و هنگام جدا شدن از هم ، نامه ها را به یکدیگر بدهند. البته هرگاه مسافرتی پیش آمد و از هم دور شدند ، نامه ها باید بیشتر و مفصل تر شود.همسرانی را می شناسم که پس از گذشت سال ها از زمان ازدواجشان ، هنوز نامه های دوران نامزدی را نگه داشته و مطالعه می کنند و برایشان خاطره انگیز و لذت بخش است !  7- ملاقات های صمیمانه
  دو نامزد باید در این دوران شیرین و به یاد ماندنی ، دیدارهای دوستانه داشته باشند. این ملاقات ها ، امید و شور و علاقه را درهر دو تقویت می کند. این کار نه تنها خلاف عفت نیست ، بلکه باعث تقویت عفت در هر دو می شود. در این ملاقات ها ، با یکدیگر صحبت های محبت آمیز داشته باشند و درباره ی زندگی آینده شان گفت و گو کنند ؛ به هم دل گرمی و امید بدهند و برای آینده شان برنامه ریزی کنند.  امضاء
  ان الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه
  التماس دعا

 5. تشكر

  آسیه سادات (26-02-1389)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی