سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: مقاله آموزشی کامل و جامع در رابطه با فرمت معروف pdf و نحوه تبدیل با ساپورت زبان فارسی

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  285
  نوشته
  848
  تشکر
  2,280
  مورد تشکر
  2,401 در 774
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  مقاله آموزشی کامل و جامع در رابطه با فرمت معروف pdf و نحوه تبدیل با ساپورت زبان فارسی

  مقاله آموزشی کامل و جامع در رابطه با فرمت معروف PDF و نحوه تبدیل با ساپورت زبان فارسی و دیگر ابزاری های ویرایشی و کاربردی

  منبع نشریه دیجیتالی انگلیسی PDF ترجمه توسط ماهیانه تخصصی رایانه

  قبل از شروع بحث در ارتباط با PDF ، ذكر يك نكته ضروري به نظر مي رسد:
  منبع مورد استفاده براي تحرير اين مطلب كتاب Adobe Acrobat PDF Bible نوشته Ted Padova و ناشر آن Wiley يکي از بزرگترين ناشران صنعت ITدر جهان است مي باشد،
  ايشان مدير ارشد اجرايي شرکت The Image Source Digital Imaging and Photo Finishing هستند که يکي از منابع کتب شرکت Adobeمي باشند.
  ما براي تحرير اين مقاله از طريق ايميل با ايشان ارتباط برقرار كرديم و آقاي تد كتاب هاي متعددي را که در اين زمينه تأليف نموده بودند را به ما معرفي نمودند.
  در مورد اين شخص بد نيست بدانيد كه آقاي تد 16 سال است که به کار تدريس در رشته هاي گرافيک کاربردي، نشر ديجيتال و علوم مرتبط با نشر و چاپ ديجيتال در دانشگاه کاليفرنيا مشغول هستند و شركت Adobe ، كتاب هاي ايشان را به عنوان مرجع رسمي براي كاربرانش معرفي مي كند و همچنين در کنفرانس هاي بين المللي در ارتباط با PDF نيز از ايشان به عنوان مدير اجرايي استفاده مي نمايد.

  تاريخچه و خصوصيات PDF
  PDF مخفف ( Portable Document Format ) و به معني « سند قابل حمل » مي باشد.ادوبي اين استاندارد را در اوايل سال 1990 ايجاد کرد.صفت قابل حمل به اين معني است که شما فايل PDF را در يک کامپيوتر با يک سيستم عامل نظير Apple ايجاد مي کنيد، همان فايل را در کامپيوتر ديگري توسط Adobe Reader با داشتن سيستم عامل ديگري مثل ويندوز مشاهده مي کنيد.پس اولين خصوصيت مهم PDF Multi Platform يا چند پايگاهي بودن آن است.
  خصوصيت مهم بعدي PDF، Document Integrity يا " يکپارچگي اسناد " مي باشد .

  اين قسمت را با يک مثال توضيح مي دهيم:
  فرض کنيم يک معمار، نقشه يک ساختمان را با نرم افزاري مثل AutoCAD 2006 ، ترسيم مي کند و به نسخه چاپي آن در قطع A0 نياز دارد، اما ممکن است دفتر فني، نسخه 2006 نرم افزار AutoCAD را بر روي سيستم خود نداشته باشد. براي جلوگيري از وقوع چنين مشکلاتي ، مي توان توسط نرم افزار Adobe Acrobat فايل CAD را به PDF تبديل کرد و به راحتي توسط نرم افزار Adobe Acrobat از آن پرينت گرفت. سومين خصوصيت جهاني PDF ، که باعث شد از آن به عنوان سلطان نشر ديجيتال ياد کنند، استاندارد PostScript مي باشد که توسط ادوبي براي صنعت چاپ و گرافيک به وجود آمد.

  ايجاد فايل PDF با استفاده از نرم افزار Adobe Acrobat
  يک فايل متني Word MS که به صورت PDF درآمده است در واقع از لحاظ بصري در Adobe Reader يا Adobe Acrobat به 2 صورت قابل مشاهده خواهد بود :

  1ـ به صورت يک سند از روي نسخه اصلي فايل ( Font Embedding )
  2ـ به صورت يک فايل تصويري از روي نسخه اصلي فايل ( Imaging Without Font )
  در حقيقت مهمترين قسمت کار با Adobe Acrobat ، قسمت مربوط به تنظيم و قرار دادن فونت ها در متن سند مي باشد، مخصوصاً زبان فارسي که اکثر کاربران به اين نکته توجه کافي نمي کنند. (لازم به ذکر است که اگر اين تنظيمات را درست انجام دهيد هيچگاه در ديدن فايل هاي PDF به هر زباني و در هرجاي ديگر به مشکل برخورد نخواهيد کرد

  تبديل به PDF از روي نسخه اصلي نوشتاري Word

  براي بازكردن و مشاهده يك فايل PDF فارسي كه با فونت هاي خاص فارسي نوشته شده، نياز به داشتن همان قلم در كامپيوتر خود داريد، معمولاً اگر فونت را نداشته باشيد، Adobe Reader توانايي نشان دادن متن را به صورت کامل و درست ندارد و آن سند را به صورت يك سند نامرتب و در هم ريخته نشان مي دهد.
  براي اينکه چنين مشکلي هيچ وقت به وجود نيايد، هميشه سعي کنيد قلم ها را در سند Wordجاگذاري کنيد، و نسخه اي از همان فونتي را كه براي نوشتن آن متن در Word به كار برده ايد همراه با سند مربوطه ذخيره كنيد و سپس آن را به PDF تبديل کنيدکه اصطلاح Font Embedding را براي اين منظور به کار مي برند.
  ابتدا Font Embedding را در يک متن Word به شما نشان خواهيم داد و سپس جاگذاري قلم ها در Adobe Acrobatرا بررسي مي کنيم.
  براي جاگذاري قلم ها در Word از منوي Tools ، گزينه Options را انتخاب کنيد (شكل 1). Save Tab را انتخاب و جلوي مربع Embed TrueType fonts، تيک بگذاريد، حالا Word ، قلم شما را همراه با فايل متني ذخيره مي کند تا در صورتي که اگر در کامپيوتر ديگري اين فونت وجود نداشت، براي ديدن اين فايل متني به مشکلي بر نخوريد.

  تصویر 1


  براي جاگذاري قلم ها در Adobe Acrobat، ابتدا از نصب شدن پرينتر مجازي Adobe PDF در قسمتPrinter and Faxes واقع در Control Panel، اطمينان حاصل کنيد و سپس تنظيمات اين پرينتر مجازي را در3 مرحله به ترتيب زير انجام دهيد :

  مرحله اول
  بر روي Adobe PDF کليک راست و گزينه Properties را انتخاب کنيد در General Tab ، بر روي Printing Preferences کليک کنيد تا پنجره Adobe PDF Printing Preferences باز شود. حالا بر روي برگه Adobe PDF Settings کليک و مطابق شکل 2 ، تيک مربوط به Do not send fonts to Adobe PDF را بر داريد. دقت کنيد اين گزينه نبايد فعال باشد.

  تصویر 2  مرحله دوم

  در برگه Adobe PDF Settings ، قسمت Adobe PDF Conversion Settings مشاهده مي شود.در اينجا نوع خروجي براي چاپ قابل انتخاب مي باشدكه نوع استاندارد مورد نظر است.
  بر روي Edit کليک کنيد. حال شما برگه هاي متفاوتي را ملاحظه مي کنيد که هر کدام براي منظور خاصي در نظر گرفته شده اند، مثلاً برگه Color براي تنظيم رنگ و برگه Images براي تنظيم عکس ها در نظر گرفته شده ، ما سراغ برگه Fonts مي رويم. براي جادادن فونت ها در سند PDF حتماً بايد گزينه Embed all fonts تيک داشته باشد.همچنين در قسمت Always Embed، تمامي فونت ها را بايد به صورت دستي اضافه (Add) کنيد.

  تصویر 3  مرحله سوم

  اين بار در قسمت Adobe PDF Printing Preferences گزينه Paper/Quality را انتخاب و در پايين پنجره بر روي Advanced ، كليك كنيد.
  پنجره اي با عنوان Adobe PDF Converter Advanced Options باز مي شود.
  در بخش تنظيمات مربوط به PostScript Options ، عبارت انگليسي
  True Type Font Download Option را پيدا كنيد و حالت آن را حتماً به Outline تغيير دهيد.


  تصویر 4  نكته مهم
  توجه داشته باشيد اين 3 مرحله را حتماً بايد به طور كامل انجام دهيد تا مطمئن شويد كه فونت هاي مورد استفاده در سند PDF شما به صورت كاملاً صحيح جاگذاري شده اند و در تمامي سيستم عامل ها و کامپيوتر ها بطور صحيح و مرتب باز و قابل مشاهده مي باشند.

  حال براي تبديل متن Word به PDF کافيست با استفاده از دستور Print و انتخاب Adobe PDF به عنوان پرينتر با خيال راحت متن نوشتاري مورد نظرتان را به PDF تبديل کنيد و مطمئن باشيد که بر روي هر سيستم عامل و هر کامپيوتري که
  Adobe Reader، داشته باشد به طور صحيح باز خواهد شد.


  تبديل به PDF از روي تصوير فايل Word  همانطور که از اسم عنوان اين قسمت مشخص است، ابتدا بايد فايل متني خود را به صورت يک فايل تصويري از قبيل BMP, JPG, TIFF, GIF و ... در آوريد و سپس فايل تصويري را به صورت PDF ذخيره کنيد، که طبيعتاً دردسرهاي مربوط به جاگذاري فونت ها و تنظيمات آنها را هم نداريم ولي در عوض کيفيت فايل نهايي افت محسوسي پيدا مي کند.اگر سند PDF شما به صورت متن است كيفيت سند اهميت چنداني نخواهد داشت.


  نرم افزارهاي زيادي براي تبديل فايل هاي متني Word به فايل هاي تصويري وجود دارد، 2 مورد از مهمترين آنها عبارتند ازZan Image Printer به آدرس www.Zan1011.com و FinePrint به آدرس www.FinePrint.com
  که در اين نوشتار کار با FinePrint را بررسي خواهيم نمود.


  براي دريافت اين برنامه مي توانيد به سايت ناشر آن مراجعه و آنرا دانلود کنيد. پس از نصب برنامه کافيست با استفاده از دستور Print و انتخاب FinePrint به عنوان چاپگر ، فايل متني خود را به صورت يک فايل تصويري ذخيره کنيد.حالا براي تبديل اين فايل گرافيکي به فرمت PDF هم مي توانيد از Adobe PDF و هم از نرم افزار معروف
  Image 2 PDF کمک بگيريد.
  عيب اين روش نسبت به روش قبلي اين است که بزرگتر کردن عکس باعث افت کيفيت آن مي شود و همچنين ديگر قابليت بازگشت مجدد از PDF به فرمت Microsoft Word را ندارد.

  آنجا که نرم افزار PDF Factory Professional کاربرپسندترين آنهاست، در اينجا طريقه ايجاد وساخت فايل PDF توسط آن را نشان خواهيم داد.

  پس از نصب اين برنامه ، پرينتر مجازي pdfFactory Pro نصب مي شود. با استفاده از دستور Print و انتخاب پرينترpdfFactory Pro ( مطابق شکل 6 ) ، مي توانيد فايل متني خود را به PDF تبديل نماييد، فقط در قسمتFonts فراموش نکنيد که بايد فونت ها را جاگذاري (Embed) نماييد

  تصویر 6
  رمزگذاري يک سند PDF در Adobe Acrobat
  براي رمزگذاري بر روي يک فايل متني و تبديل آن به PDF بايد يک سري تنظيمات مخصوص را در قسمت Printers and Faxes واقع در Control Panel و بر روي پرينتر مجازي Adobe PDF انجام بدهيد.ابتدا بر روي آن کليک راست کنيد و گزينه
  Printing Preferences را انتخاب کنيد.
  در قسمت مربوط به Adobe PDF Security ، ابتدا گزينه
  Reconfirm Security for each job را انتخاب و سپس بر روي Edit کليک کنيد. شما به 3 صورت مي توانيد براي يک سندPDF محدوديت ايجاد کنيد:

  1ـ محدوديت در باز کردن فايل PDF
  براي ايجاد اين محدوديت کافيست در مربع کنار عبارت
  Require a password to open the document تيک بگذاريد و رمز براي باز کردن سند را وارد قسمت خالي مربوطه کنيد.
  2ـ محدوديت در ويرايش کردن سند و چاپ آن
  براي ايجاد اين محدوديت کافيست در مربع کنار عبارت
  Use a password to restrict printing and editing …تيک بگذاريد و رمز براي عدم امکان ويرايش و همچنين عدم امکان چاپ سند را در قسمت خالي مربوطه وارد کنيد.

  3ـ محدوديت هم در باز کردن و هم در ويرايش و چاپ آن ( تلفيق گزينه 1 و 2 )
  براي اين منظور کافيست کنار هر 2 عبارت بالا تيک بگذاريد و رمز عبور براي آن را تعيين نماييد.


  تصویر 7
  رمزگشايي يک سند PDF - Decrypt PDF

  به اين نکته توجه داشته باشيد، که Adobe Acrobat، فقط توانايي رمزگذاري براي سند PDF را دارد و نمي تواند سند رمزدار شده PDF را رمز گشايي نمايد، مگر اينکه شما رمز عبور را بدانيد.
  شما مي توانيد از 3 نرم افزار مخصوص رمزگشايي PDF‌ به نام هاي Adult PDF Password Recovery ، PDF Password Remover و PDF Password Recovery استفاده کنيد.

  برنامه PDF Password Remover ‌از محبوبيت بيشتري برخوردار است

  طرز کار آن براي رمزگشايي يک سند PDF به صورت زير مي باشد
  ابتدا برنامه را از سايت ماهنامه به صورت رجيستر شده و کامل دانلود کنيد و پس از نصب آن ، فايل رمز شده PDF را باز کنيد.سپس محل ذخيره سند جديد PDF که به صورت بدون رمز خواهد بود از شما پرسيده مي شود، محل آن را مشخص و بر روي Save‌ کليک کنيد.


  ايجاد يک PDF از ترکيب چند سند PDF - Merge PDFs

  ترکيب سندهاي PDFبا هم معمولاً توسط خود Adobe Acrobat انجام مي گيرد و نحوه انجام آن به اين ترتيب زير است : از منوي File ، گزينه Create PDF و سپس بر روي From Multiple Files کليک کنيد، حالا سندهايي را که مي خواهيد با هم ادغام کنيد را باز و ترتيب قرارگيري آنها را مشخص و در نهايت بر روي OK کليک کنيد و منتظر ادغام شدن آنها بمانيد.


  باز کردن سند PDF در Adobe Photoshop

  شايد برايتان جالب باشد که بدانيد مي توانيد سند PDF را در Photoshop باز کنيد و به صورت يک سند تصويري با آن رفتار کنيد و از قابليت هاي Photoshop براي تغيير و ويرايش آن استفاده کنيد.

  تبديل فايل هاي CHM و HLP به PDF
  فايل هاي HLP که در واقع همان Help مي باشند به وفور در داخل ويندوز و همچنين ضميمه برنامه ها و نرم افزارهاي زيادي مي باشد و همچنين فايل هاي CHM که مخفف Compiled Help مي باشد هم بعضاً همراه بعضي نرم افزارها عرضه مي شود.


  در صورتيکه بخواهيد اين فايل ها را به صورت PDF تبديل کنيد مي توانيد از نرم افزار CHM To PDF Converter Professional میباشد استفاده کنید .

  سخن آخر
  مجدداً تاكيد مي كنيم، اين مقاله كه در مورد Adobe PDF به رشته تحرير درآمده است، به لطف آقاي Ted Padova، و بهره گيري از كتاب تاليفي ايشان ميسر شد كه در ابتدا به آن اشاره كرديم.
  كارشناسان نشر روميزي و الكترونيكي ، PDF را يكي از بهترين فرمت ها مي دانند .
  PDF به دليل داشتن قابليت هاي بسيار بالا در بيشتر موارد از آن به عنوان ابزار و جز لاينفك كارهاي خود بهره مي برند.
  همانطور كه مي دانيد آرشيو اكثر نشريات ، دفترچه راهنما محصولات مختالف و كاتالوگ و تبليغات بسياري از شركت ها بصورت PDF مي باشد و به اين مفهوم است Adobe PDF به يك استانداردي تبديل شده كه به راحتي نمي توان آن را ناديده گرفت و از آن چشم پوشيد .


  منبع:عصر جوان
  امضاء

  تاکه ما همسفر عشق به افلاک شویم

  بارالها!مددی کن که همه پاک شویم

  دست تقدیر چنان کن که پس از دادن جان

  درجوارحرم عشق همه خاک شویم


 2. تشكرها 2

  parsa (01-03-1389), الهادی المهدی (07-01-1391)

 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی