سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: نقطه عطف انقلاب اسلامي

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض نقطه عطف انقلاب اسلامي  نقطه عطف انقلاب اسلامي

  قيام ۱۵ خرداد نقطه عطفي در تاريخ مبارزات نيروهاي مذهبي با رژيم پهلوي بود. پانزدهم خرداد ۱۳۴۲ اوج رويارويي روحانيت شيعه با رژيم استبدادي شاهنشاهي ايران بود، تا جايي كه امام خميني مبدأ انقلاب اسلامي را پانزدهم خرداد اعلام كردند. اگر براي انقلاب ها بايد مبدأ تاريخي در نظر گرفته شود و انقلاب را يك فرايند بدانيم، دقيق ترين مبدأ و آغازين درست همان ۱۵ خرداد است. زيرا روحانيت شيعه در اين تاريخ به جايي رسيد كه هيچ راه بازگشت و انعطافي در قبال رژيم در مقابل خود نمي ديد و از همين تاريخ بود كه مرجعيت شيعه به اين نتيجه رسيد كه يك راه در پيش دارد و آن سرنگوني رژيم است.
  سركوبي مردم در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ توسط رژيم شاه، اقدامي از پيش تعيين شده و هدفمند بود كه طراحان آمريكايي از قبل پيش بيني كرده بودند و شخص شاه مجري آن بود. تا حدي كه دولت "كندي" نيروهاي سركوب را در ارتش ايران تأسيس و سازماندهي نمود و شاه نيز در ۱۵ خرداد از همان نيروها استفاده كرد.
  با وجود اين اقدامات خصمانه رژيم شاه، سخنراني قاطع، صريح و افشاگرانه و شاه شكن امام خميني چون بمبي در سرتاسر ايران طنين افكند و اركان رژيم را به لرزه درآورد. رژيم تصميم گرفت با دستگيري رهبر و ياران مجاهد او نهضت را سركوب نمايد، اما تقدير الهي بر آن بود كه همه اقدامات رژيم عامل تسريع و توسعه نهضت گردد.
  با نگاهي تحليلي به واقعه ۱۵ خرداد ۴۲، مي توان اين واقعه را نقطه شروعي براي ادامه راه انقلاب در نظر گرفت.
  در اين راستا بايستي به نقطه هاي كليدي اين واقعه اشاره كرد. مهم ترين نكته اي كه مي توان برشمرد و آن را مؤثرترين عامل در اين قيام و قوام انقلاب در نظر گرفت، نيروي ايمان قوي و اخلاص است.
  اين نيرو را نبايد دست كم گرفت. زيرا همه چيز ما در گروي آن است و باعث مي شود كه ما از دشمن نهراسيم. البته قابل ذكر است كه اين نيرو احساس تكليف و مسؤوليت را به دنبال مي آورد كه در تداوم راه و به ثمر رساندن كار مؤثر است.
  همچنين در اين قيام جلوه بارز وحدت كلمه را نيز مي توان ديد كه همگي خواستار رسيدن به يك هدف هستند و آن توسعه كلمه وحدت و استقرا و حفظ اسلام است.
  شعارها، هدف ها، راه ها و روش هاي اين نظام جديد و بديع همه از سرچشمه هاي زلال معارف و احكام اسلام و قرآن جوشيده بود. لذا پشتوانه ايمان عميق ملت ايران به اسلام و اعتماد آنان به علماي ديني، ضامن تحقق آن شعارها، ره سپردن به سوي آن هدف ها و پيمودن آن راه ها و روش ها شد.
  بنابراين ملت ايران با وحدت كلمه، تمسك به اسلام و رهبري شجاعانه و حكيمانه مردي الهي، دين شناسي بزرگ و صالح، نظام جمهوري اسلامي را بر سركار آورد و نمونه بديعي از نظام سياسي را با كارگزاراني از متن مردم مؤمن و مبارز، و نه از اشراف زادگان و خان زادگان فاسد و وابسته در برابر چشم جهانيان قرار داد.
  در حال حاضر برنامه هاي تبليغاتي غرب در تلاش اند تا اين انقلاب را از بين ببرند، در صورتي كه كارنامه درخشان انقلاب، آينده ديگري را رقم مي زند؛ چرا كه بيداري اسلامي همه جا را فرا گرفته و شروع اين بيداري را مي توان از واقعه ۱۵ خرداد دانست و اين بيداري سرمنشأ تحولات بوده و خواهد بود.
  ● بيداري اسلامي

  اين بيداري اسلامي محدود به مرزهاي جغرافيايي نبود؛ چرا كه استكبار جهاني اين قضيه را دنبال كرده و بازتاب هاي آن جهاني بود. ۱۵ خرداد ۴۲ اگر چه يك جنگ مسلحانه عليه باطل بود، وليكن درس هاي فراواني به دنبال داشت كه اين درس ها و ثمرات آن، انقلاب را تا آخر تاريخ با عزت و سربلندي حفظ خواهد كرد.
  در حال حاضر جواناني كه به گونه اي با جوانان آن دوران مرتبط هستند، نقش مهمي در نگهداري و انتقال ارزش هاي اين قيام دارند. از سوي ديگر مسؤولين نظام نبايد اين واقعه را به فراموشي بسپارند. بايد بدانند مسؤوليت آنها خطير است؛ چرا كه سنگ بناي انقلاب اسلامي در ۱۵ خرداد گذاشته شد.
  اگر ابعاد گسترده اين قيام بهتر توضيح داده شود، شايد بتوان در آن صورت نوآوري هاي لازم براي پيشبرد انقلاب را بهتر ترسيم كرد؛ چرا كه هميشه نقطه شروع سرمنشاء تحولات و انگيزه هاي فراوان مي باشد.
  به گفته مقام معظم رهبري در سال نوآوري و شكوفايي، "انقلاب اسلامي ما نوآوري امام خميني (ره) بود. درون اين انقلاب نوآوري هاي فراواني گنجانده شده است و همين نوآوري ها مي تواند سرمنشاء تحولاتي براي آينده انقلاب محسوب گردد."
  با نگاهي عميق تر به اين مسايل مي توان نقطه هاي كليدي و سرنوشت ساز انقلاب را پيدا كرد و در اثر پيگيري هاي مداوم و بحث و نظرهاي گوناگون پيرامون آن، راه باقي مانده انقلاب را يافت. اگر با اين نگاه به انقلاب دقت شود و با اين ديد كه اولاً نقطه هاي تحول در انقلاب ما چه بوده و چگونه اين نقطه ها كليدي شدند و ثانياً با نگاه نوآورانه به آن، اساتيد درس انقلاب را تدريس كنند و دانشجويان نيز خود را به اين ديد عادت دهند، در آن صورت بسياري از مشكلات جامعه خود را مي توانيم حل كنيم. اصولاً ايده ها و فكرهاي نوآورانه مي تواند سرمنشأ تحول در طول تاريخ باشد. اين فكر و عقيده و ايده است كه يك قيام را به دنبال دارد و تحولات عظيمي را مي آفريند.
  اكنون كه جنگ نظامي نداريم، ليكن انقلاب ما در معرض جنگي رواني است. بايستي فكر كرد و هوشمندانه در مقابل اظهارنظرات شرق و غرب ايستاد.
  نتيجه اينكه قيام ۱۵ خرداد اگر چه يك قيام به ظاهر بود و ما اكثر اوقات اين قيام را فراموش مي كنيم و تنها وقايع آن را حفظ مي كنيم، اما اگر نگاهي تأمل آميز داشته باشيم، از اين حركت (قيام ۱۵ خرداد) براي حركت هاي آينده انقلاب بهره برده و راه انقلاب را تداوم مي بخشيم. بايد نقطه هاي نوآورانه انقلاب را كشف، چشم انداز راه را ترسيم و در جهت پيشبرد اين انقلاب تا رسيدن به اهداف اسلام ناب محمدي (ص) تلاش كنيم.
  ۱۵ خرداد اولين بيداري مردم ايران بود؛ بيداري اي جهت اثبات حمايت از رهبري و آغازي براي به ثمر رساندن انقلاب.

  سمانه سادات صفويه / كارشناسي ارشد علوم سياسي

  كانون انديشه جوان
  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 2. تشكر

  نرگس منتظر (22-10-1390)

 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی