سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: نقش معلمان در پيروزي انقلاب اسلامي ايران

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض نقش معلمان در پيروزي انقلاب اسلامي ايران  نقش معلمان در پيروزي انقلاب اسلامي ايران


  رهبري فرهمند كاريزماتيك با رويكرد اسلامي امام خميني توانست بر كليه فرمولهاي حسابگرانه غربي ها در جهان پيروز گردد. او علاوه بر اينكه خود را سرباز دين و مكتب مي دانست، از مشروعيت مردمي نيز بهره مي جست و رفراندوم او براي تائيد انقلاب اسلامي يكي از بي نظيرترين جلوه هاي حضور مردم در عرصه اجتماعي است.
  «جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل كان زهوقا»
  انقلاب اسلامي ايران يكي از بزرگترين رويدادهاي تاريخي در قرن بيستم است. جهان در سال ۱۳۵۷ شمسي شاهد ظهور يك جهان بيني و خيزش يك ايدئولوژي با نام انقلاب اسلامي شد. قطعا در حافظه تاريخي ملت ايران و ملل دنيا خواهد ماند كه رادمردي از تبار ائمه(ع) و فقط با پشتوانه ايمان، با مبارزات پانزده ساله خود توانست تمام افكار جهانيان را به خود جلب نمايد. او در آخرين يادگاري هاي خود مي گويد: اين انقلاب دستاورد ميليونها انسان ارزشمند است. اين انقلاب سيطره استعمار را در ايران براي هميشه از بين برد و سعادت فرزندان كشور را بيمه نمود.
  رهبري فرهمند كاريزماتيك با رويكرد اسلامي امام خميني توانست بر كليه فرمولهاي حسابگرانه غربي ها در جهان پيروز گردد. او علاوه بر اينكه خود را سرباز دين و مكتب مي دانست، از مشروعيت مردمي نيز بهره مي جست و رفراندوم او براي تائيد انقلاب اسلامي يكي از بي نظيرترين جلوه هاي حضور مردم در عرصه اجتماعي است.
  ياد آن روزي كه بهمن گل ببار آورده بود
  وان زمستاني كه مستان را بهار آورده بود
  ياد باد آن دل تپيد ن هاي مشتاقان يار
  وان عجب نقشي كه آن زيبانگار آورده بود
  ما بر اين اعتقاديم كه انقلاب اسلامي ريشه اي كاملا فرهنگي دارد علي رغم اينكه واقفيم حضور فرهنگي غرب از جمله آمريكا و انگليس در ايران يك توالي چند صد ساله دارد، اما اين حضور در دهه هاي قبل از پيروزي انقلاب رنگ و جلوه ويژه اي به خود گرفته بود. تسلط فرهنگي و حقوقي و تدوين قانون كاپيتولاسيون، پوشش كاملا غربي، در محاق ماندن و در حاشيه ماندن فرهنگ ديني كه با باور مردم گره خورده بود سبب شد تا عاملين فرهنگي كشور يعني فرهنگيان و معلمان در خط مقدم مبارزه به جنب و جوش بيفتند. هزاران فرهنگي از جمله دانش آموزان با تاسي به پيام آور انقلاب يعني امام خميني، خود را براي حضوري چشمگير آماده مي كردند. شركت در مجالس و محافل بحث، بسط ايدئولوژي انقلاب، تنوير تفكر انقلابي، مبارزه با فقر فرهنگي، سوق دادن اذهان به تمدن ديني ايراني، مقابله با توطئه هاي فرهنگي، پرهيز دادن جوانان و نوجوانان از جذابيتهاي فرهنگي غرب از جمله سينما و مجالس لهو و لعب، تبيين خودباوري در جوانان و نوجوانان، تحليل انديشه هاي نويسندگان غرب ستيز و دهها مولفه ديگر كه زحمت پرداخت آن را معلمان به دوش مي كشيدند. مي دانيم چه بسيار معلماني كه در اين راه از جان خويش نيز گذشتند حتي مي توان چندين استان كشور را نام برد كه اولين شهيد آن نيز از بين معلمان بوده است.
  رسالت ديگر معلمان كه بر خلاف سرمايه گذاري غرب در ايران عملي شد پس از ورود امام به ايران بود. پس از پانزده سال فراق و دوري، اين بزرگمرد تاريخ به وطن خود بازگشت.
  رواق منظر چشم من آشيانه توست
  كرم نما و فرود آ كه خانه خانه توست
  دوران بسيار سخت و دشواري بود اما براي طراحان و صاحبان انقلاب، شيرين. نقش آگاه سازي و حمايتي فرهنگيان با رويكرد تازه اي آغاز شد. در اين برهه حساس، فرهنگيان از معدود قشرهايي بودند كه مي توانستند مسئوليت هاي نهادهاي انقلابي و اداري را به عهده بگيرند و در دوران تثبيت انقلاب اسلامي نقش بي بديل معلمان بر كسي پوشيده نيست. معلمي با همه سادگي هايش رئيس جمهور مي شود و معلمي ديگر نخست وزير؛ او شهيد هميشه زنده رجايي و يار وفادارش شهيد باهنر مي باشد.
  نظم، تواضع، انصاف، عدالت، مدارا، معنويت، خلوص، قناعت، آزاد انديشي، عدم تكلف، صبوري، خيرخواهي، پركاري، تعادل در انديشه و روش و منش خوب و هر آن چيزي كه معلم شهيد مطهري در كتاب معلم نمونه ذكر مي كند، در شهيد گرانقدر رجايي حلول مي نمايد و او مرد ديگري درتاريخ زرين انقلاب اسلامي مي شود و افتخاري براي فرهنگيان كه هميشه به عنوان الگو برايشان باقي مي ماند.

  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 2. تشكر

  نرگس منتظر (22-10-1390)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : نقش معلمان در پيروزي انقلاب اسلامي ايران

  معلمان متعهد تصميم مي گيرند در شرايط سخت انقلاب خود را براي تصدي نهادها و مسئوليت ها آماده كنند و تعداد بي شماري از اين وزارتخانه، مامور در نهادهاي سياسي، اجتماعي فرهنگي مي شوند كه همچنان ادامه دارد. يعني در پرونده انقلابيون ايران اگر بررسي به عمل آيد، معلمان نقش پررنگي را ايفاء كرده اند كه در هر حال به عنوان يادگار در اذهان مانده است.
  غربي ها از جمله پير استعمارگر و آمريكاي متجاوز در سالهاي قبل از پيروزي انقلاب اسلامي و بعد از آن تنها راه مقابله با ملتها را در حوزه فرهنگ و انديشه مطالعه كرده اند. آنها دريافتند؛ تنها حوزه اي كه اگر آسيب ببيند و اين آسيب ديدگي مي تواند به بهاي ريزش و از هم پاشيدگي ساختار يك حكومت منجر شود، حوزه فرهنگي است. از اين حيث سعي نمودند از طريق رسانه ها و فراورده هاي فرهنگي، كتاب، فيلم، لباس، مد و... وارد شوند. در اين ميان آنهايي كه با بيست ميليون جوان و نوجوان مستقيما در ارتباط بودند معلمان بودند و همچنان معلمان هستند. انسانهايي كه علي رغم دورماندن از حقوق اجتماعي خود نسبت به ديگر اقشار، با نجابت و تعهد بر سرمنشور و پيمان خويش باقي ماندند! زيرا هدف مقدس، تعهد آور است و تعهد، مسئوليت مي آفريند و مسئوليت بدون رنج، معني واقعي خود را پيدا نمي كند. مسئوليت خطيري كه معلمان در بدو انقلاب اسلامي با آن روبرو بودند تغيير در نوع گفتمان و ادبيات انقلاب اسلامي بود. همچنان بعد از پيروزي انقلاب نيز اين ادبيات دستخوش حوادث بود. گروهها و دسته بنديهاي مختلف با لباس مدافع انقلاب، خود را در آستين انقلاب پنهان نموده و سعي مي كردند در كانون جوانان و نوجوانان نفوذ نمايند كه در اين ميان، فرهنگيان با تجليل و تجزيه صحيح انقلاب در سركلاسها اطمينان و اعتماد بيشتري را از طرف دانش آموزان به خود جلب كردند. پر بيراهه نيست كه بگوييم كانونهاي فرهنگي از جمله رسانه ملي صدا و سيما، وزارت ارشاد اسلامي، آموزش عالي، وزارت امور خارجه برگرفته از انسانهاي بي توقع يعني معلمان رقم خورده است.
  و چه حديث آشنايي است كه امروز اگر هر مسئولي را در حوزه دانايي محوري مورد مطالعه قرار دهيم افتخارات خود را با نام معلمي معرفي مي نمايد. امام بزرگوار نهاد آموزش و پرورش را مهمترين ركن حيات فرهنگي و موثرترين عامل رشد اجتماعي مي دانستند و معتقد بودند سنگر واقعي اصلاحات اجتماعي و حافظ باورهاي ديني، مدارس هستند. معلمان مسئوليت خطير اين فرآيند را به عهده دارند و بارها و بارها بر اين امر تاكيد مي نمودند. با همه تفاسير، انقلاب اسلامي مديون هزاران شهيد گمنامي است كه دغدغه عدالت و فرهنگ داشتند، آرامش شب آنان به يقين، انتخاب راه روشن فرزندان اين مرز و بوم بود. حفاظت آنان از انقلاب اسلامي تلاش براي ««همه فهمي»» انقلاب بود. آرزوي آنان اين بود كه بتوانند يك ايراني پرورش دهند كه درتوسعه ايران نقش آفرين شود. مصرانه به وحدت كلمه و رشد انساني انقلاب مي انديشيدند. اگر امروز كتابي... نوآوري و ادبيات ايراني را مي توانيم به جهانيان معرفي كنيم بايد بدانيم حاصل تلاش هاي بي صداي اسلاف فرهنگي ما بوده است؛
  پا در كلاس بگذار تا جسم، جان بگيرد
  احساس زنده بودن در من توان بگيرد
  من باشم و دوباره، سرسبزي سرودن
  خاموشي عواطف در من زبان بگيرد
  بر تخته هاي تيره خطي كشيده از نو
  خطي كه شعله آن در آسمان بگيرد


  منابع و مآخذ:
  -۱ قرآن كريم
  -۲ معلم نمونه (سيري در انديشه هاي تربيتي شهيد مطهري) تاليف علي تاجديني، انتشارات تاويل - چاپ سوم، زمستان ۸۰

  -۴ وصيت نامه حضرت امام خميني(ره)
  -۵ نوسازي جامعه از ديدگاه امام خميني، محمد حسن حسني، انتشارات موسسه چاپ و نشر عروج، چاپ دهم، زمستان ۷۸
  -۶ حضور، موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني، جلد ۱۲ و ۲۸
  عباس شكوري(كارشناس ارشد پژوهش)
  روزنامه رسالت
  ۳ - محرم راز، اشعار عرفاني حضرت امام، موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني، چاپ اول، 1369

  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 5. تشكر

  نرگس منتظر (22-10-1390)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی