سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: انقلاب اسلامي و خطر نفوذ نااهلان و نامحرمان سياسي

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض انقلاب اسلامي و خطر نفوذ نااهلان و نامحرمان سياسي

  به نام خدا

  انقلاب اسلامي و خطر نفوذ نااهلان و نامحرمان سياسي


  بيدار باش هاي امام خميني براي جلوگيري از سيطره عناصر بيگانه گرا و ناسالم برانقلاب و نظام اسلامي
  « انقلاب اسلامي » به نهري جاري مي ماند كه همواره بايد در حال حركت و رفتن باشد و اگر چنين نباشد به سكون مي رسد و در چنين حالتي ديگر نهر نيست كه مرداب است و جاري نيست كه ساكن است .
  « نهر » پيش مي رود و رحمت و فيض مي آفريند و موجب باروري بذرها و رشد نهال ها و سربرافراشتن درختان و توليد ميوه ها مي گردد و « مرداب » مي ماند و مي گندد و زيان و آسيب و تباهي به وجود مي آورد.
  انقلاب اسلامي اگر همواره زنده و پويا و حاضر در صحنه ها و تحول زا و تحرك بخش باشد نهري است جاري و خيررسان و موجب رشد و شكوفايي و پيشرفت و بالندگي . و چنانچه به ركود و سكون و ايستايي برسد مردابي است كه آبي زلال را در دل خود جمع آورده است لكن آنقدر مانده و از حركت به جلو باز مانده كه آب زلال و حيات بخش عفن و گنديده شده و نه تنها از اثر و ثمردهي عاجز گرديده كه در حال نابودي و اضمحلال قرار گرفته است .
  اين يك اصل طبيعي است كه هر انقلاب و نهضتي راه بقا و ماندگاريش را در تداوم و استمرار مي يابد. براساس اصل طبيعي ديگر هر انقلابي را آفات و آسيب هايي تهديد مي كنند و محال است حركت و نهضتي فاقد آفت و تهديد و خطر باشد و به طور مطلق از هر مانع و زيان و آسيبي مصون و محفوظ گردد. بر مبناي اصل اول بايد در مسير بقا و ماندگاري انقلاب اسلامي تلاش نمائيم و اين هدف با تداوم و استمرار نهضت اسلامي محقق مي گردد. و بر مبناي اصل دوم ـ كه هر انقلابي را آفاتي تهديد مي كند ـ بايد به شناسايي آفت ها و آسيب ها بپردازيم تا به اين وسيله راه تداوم و استمرار انقلاب اسلامي با مرتفع نمودن موانع و خطرات صاف و هموار گردد.
  براي اين كه انقلاب اسلامي همواره « نهر جاري » باقي بماند بايد تداوم يابد و به حركت پويا و بالنده خويش ادامه دهد و راه تداوم و استمرار انقلاب با مقابله با آفات و موانع صاف و مقصد رسان مي گردد و اگر در اين وظيفه و مسئوليت عظيم و بزرگ قصور و تسامح شود نهري كه مي توانست جاري باقي بماند و فيض و رحمت برساند و رشد و شكوفايي به بار آورد و اثر و ثمر توليد كند به « مرداب » تبديل خواهد شد.
  آفات و خطراتي كه انقلاب را تهديد مي كنند فراوان هستند و هر كدام داراي موضوعي خاص و آثاري مختص به خود مي باشند كه بايد به طور مجزا به شناسايي و نقد و بررسي در آيند. از ميان آنها آفت و خطر « نااهلان و نامحرمان » كمتر به مداقه و تامل گذشته شده است و اين واقعيتي است كه موجب گرديد حضرت امام خميني آن را با هوشياري و در قالب و شيوه هاي مختلف و در مناسبت هاي گوناگون مطرح نمايند. عبارات بيداري بخش ذيل از جمله هشدارهاي حضرت امام خميني در اين باره مي باشد :
  « من در ميان شما باشم و يا نباشم به همه شما وصيت و سفارش مي كنم كه نگذاريد انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بيفتد . » (۱ )
  در حيات « سياسي » و باتوجه به وسعت و گستردگي اين فضا كه نه يك خانه و محله و منطقه بلكه يك جامعه بزرگ و كشور وسيع را دربرمي گيرد « نااهل سياسي » آفاتي بسيار عظيم و آسيب هايي بس گسترده توليد مي نمايد.
  نااهل سياسي فاقد قابليت و استعداد مي باشد و هر تلاشي كه براي اصلاح او صورت گيرد بدون نتيجه باقي مي ماند و به آب در هاون كوبيدن ـ كه تمثيلي است براي نشان دادن كار و تلاش هاي بدون اثر و ثمر ـ شبيه مي باشد.
  نا اهل سياسي هم ناموافق و كينه ورز است و هم منافق و دو رو. بيماري عناد و كينه اش شفا نمي يابد و نفاق او ـ كه كفر پنهان مي باشد كه در ظاهر ايمان مي نماياند ـ مرتفع نمي گردد و او بسيار خطرناك و آسيب رسان است و براي جامعه و كشور توليد تنش و آشوب مي كند و امنيت اجتماعي و سياسي را با خطر مواجه مي سازد.
  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 2. تشكرها 2

  parsa (13-03-1389), نرگس منتظر (22-10-1390)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : انقلاب اسلامي و خطر نفوذ نااهلان و نامحرمان سياسي

  مي بينيم كه « نااهلان سياسي » چقدرخطرناك و آسيب رسان مي باشند و چگونه ميتوانند جامعه و كشور را در معرض آفات و خطرات فراوان قرار دهند.
  حضرت امام خميني در رهنمود بيدار كننده و هشدار دهنده خويش اعلام مي نمايد كه نگذاريد « انقلاب اسلامي » كه ثمره خون شهيدان و مجاهدات مردم مسلمان و پايداري و ايثار جانبازان است به دست « نااهلان » بيفتد كه اينان را قابليت و استعداد اصلاح نيست و ناموافق و عنود هستند و منافق و چند چهره و مختل كننده آرامش و امنيت اجتماعي و سياسي مي باشند.
  موضوع ديگر در هشدار و بيدار باش امام خميني جلوگيري از نفوذ و سيطره نامحرمان سياسي ميباشد.
  بديهي است در « حيات سياسي » با وسعت خاصي كه دارد و گستره جامعه و كشور را در بر مي گيرد « نامحرم سياسي » آفت ها و آسيب هاي فراوان مي آفريند و خطرات بزرگ به وجود مي آورد.
  نا محرم سياسي بيگانه اي است كه به هيچ وجه نمي توان او را به حريم مديريت كلان و كليدي كشور راه داد و هدايت و سازماندهي يا برنامه ريزي و نظارت و ارزيابي را در حيطه قدرت و سيطره او درآورد.
  « نامحرم سياسي » « خادم » نيست كه « خائن » است . او به دين و ملت و جامعه و كشور خويش پشت مي كند و به بيگانگان ـ كه قدرت هاي استعماري و كشورهاي معاند و دشمنان در هر لباس و در هر موقعيت و منطقه مي باشند ـ دل مي بندد و با انگشت اشارت آنان حركت مي نمايد و به خودفروشي مي پردازد و به تماميت ارضي و استقلال كشوري كه در آن متولد شده و رشد و نمو يافته واز نعمت هاي آن ارتزاق نموده و از امكاناتش بهره مند گرديده است ضربه وارد مي سازد.
  نامحرم سياسي هرگز قابل اعتماد نمي باشد و نبايد از اسرار كشور مطلع گردد و نسبت به آنچه نبايد بداند وقوف و آگاهي پيدا كند. البته نامحرم سياسي هرگز نمي نشيند و دست روي دست نمي گذارد تا او را به تعامل بگيرند و به اسرار كشور مطلع سازند بلكه او با زيركي و شيطنت و ظاهر سازي رخنه مي كند و نفوذ مي نمايد و اعتماد دولتمردان و مسئولان را جلب مي نمايد و تا آنجا مورد وثوق مي گردد كه دست اندركاران سخاوتمندانه اسرار كشور و حكومت و نظام را در اختيار او مي گذارند!
  وقتي اسرار بزرگ كشور در ابعاد و موضوعات مختلف سياسي نظامي اقتصادي علمي و صنعتي و فناوري هسته اي در اختيار « نامحرمان سياسي » قرار گرفت « جاسوسي » براي كشورهاي استعماري به ويژه مثلث شوم « آمريكا انگليس اسرائيل » اوج خيانتي است كه توسط عناصر خائن و نامحرم به صورت يك فعاليت طبيعي و روزمره و متداول شديدترين ضربه ها را بر پيكر دين و ملت و كشور وارد مي سازد و از اين طريق دشمنان خونخوار به اسرار مختلف مخصوصا « سياسي » و « نظامي » دسترسي مي يابند و از پيش مي دانند كه چگونه و با چه شيوه و در چه زمان و چه مكان هايي بايد تهاجم و تعدي نمايند و ضربات مهلك خود را وارد سازند.
  مشاهده مي كنيم كه « نامحرمان سياسي » چه موجودات ناسالم و خيانتكاري مي باشند و چگونه مي توانند بزرگترين آسيب و زيان ها را بر يك ملت و كشور وارد نمايند.
  با توجه به ماهيت و تفكر و عملكردهاي « نااهلان » و « نامحرمان » اكنون عمق خطري كه رهبر بيدار و هشيار انقلاب و بنيان گذار نظام جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني احساس مي كردند مشخص مي گردد و متوجه مي شويم كه چرا آن پيشواي بزرگ الهي اينگونه از نفوذ و سيطره اين عناصر بر « انقلاب اسلامي » نگران بودند.
  آفات و خطرات ناشي از رخنه و ضربه نااهلان و نامحرمان به حدي است كه حضرت امام خميني اولا تاكيد مي كنند من در ميان شما باشم و يا نباشم نگذاريد اين عناصر انقلاب را تحت سلطه خود درآورند. ثانيا اين سفارش را به صورت وصيت خويش به مسئولان و مردم اعلام مي نمايند.
  درباره تاكيد اول اين نكته قابل توجه و تامل است كه امام خميني تصريح دارند كه مراقبت براي جلوگيري از نفوذ و سيطره نااهلان و نامحرمان از چنان اهميتي برخوردار است كه بايد چه در زمان حيات و چه در دوره مرگ من مورد توجه و عمل قرار گيرد و هيچ گونه بيم و هراسي مانع تحقق اين وظيفه بزرگ نمي باشد و اين موضوع همان گونه كه در حضور من مهم و اساسي است در غياب من نيز حائز اهميت است و نبايد فراموش شود.
  درباره تاكيد دوم اين نكته قابل توجه است كه به كارگيري كلمه « وصيت » در سخنان حضرت امام داراي اين اهميت خاص مي باشد كه در فرهنگ عمومي اين واژه در هر موضوعي كه استعمال گردد نشان از مهم و حياتي بودن آن دارد و وصيت كننده مخاطبان را به هوشياري در عمل دقيق به آنچه مي خواهد و توصيه مي نمايد فرامي خواند.
  حوادث و رخدادهايي كه در طول دوران انقلاب از آغاز تاكنون به وقوع پيوسته است به وضوح « نااهلان » و « نامحرمان » را شناسايي و ماهيت اصلي آنان را نمايانده است . اين عناصر چه در پيكره « جريان هاي فكري » و « گروه هاي فرهنگي » و « احزاب سياسي » و چه به صورت « منفرد » و برون از جريان ها و جمعيت ها و فعال در مطبوعات معاند با حكومت ديني و متعامل با غرب در ايجاد مانع بر سر راه انقلاب و تلاش به منظور زمينه سازي بازگشت مجدد آمريكا به ايران موثر بوده و هستند.


  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 5. تشكرها 2

  parsa (13-03-1389), نرگس منتظر (22-10-1390)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : انقلاب اسلامي و خطر نفوذ نااهلان و نامحرمان سياسي

  ملت ما فراموش نمي كند فعاليت مخرب و خيانت آشكار كساني را كه در مسائل سياس براي آمريكائيان جاسوسي كردند. و نيز فراموش نمي كند افرادي را كه اسرار نظامي كشور را به بيگانگان گزارش نمودند و دلارهاي آمريكايي را براي پاداش اين خيانت به سوي خود سرازير كردند. همچنين از ياد نمي برد كساني را كه تحت عناوين مضحك « دريافت دلار براي امور فرهنگي و خيريه » با سازمان هاي حقوق بشر آمريكايي ! تماس برقرار نمودند و تطميع شدند تا به جريان سازي فكري و فضاسازي فرهنگي عليه اسلام و انقلاب و نظام اسلامي اهتمام ورزند....
  شگفت انگيز است كه همه اين عناصر نقاب « دوستي » و « حمايت » به چهره زده بودند و مي زنند و با شعار « خدمت » « خيانت » كردند و مي كنند! و خود را « اهل » مي دانستند و مي دانند و « نااهل » بودند و هستند و « محرم » معرفي مي كردند و مي كنند و « نامحرم » بودند و هستند!
  حضرت امام خميني همان گونه كه به مراقبت از نفوذ و سيطره نااهلان و نامحرمان فرامي خوانند و معتقدند كه اين عناصر « به چيزي كمتر از انحراف انقلاب از تمامي اصولش و هر حركت به سوي آمريكا جهانخوار قناعت نمي كنند » (۲ ) به شناسايي و بهره وري از عناصر خالص و صادق و پايبند به اسلام اصيل و مباني و اصول انقلاب و نظام اسلامي و داراي تعهد نسبت به دين و ملت و كشور و خادم به مردم به ويژه محرومان و تهي دستان و كساني كه همه هستي خود را در راه خدا و براي اعتلاي اسلام و صيانت از دستاوردهاي نهضت اسلامي از دست دادند و در هيچ شرايطي حاضر به رهاسازي حمايت از اسلام و مقابله با توطئه هاي دشمنان نمي باشند فرمان مي دهند . (۳ (
  بديهي است نااهلان و نامحرمان را نمي توان فقط در افراد و گروه هاي خاصي محدود نمود كه اين عناصر داراي طيفي گسترده مي باشند و در عين حال كه همه آنان « نااهلان نامحرمان سياسي » هستند و داراي « اهداف سياسي » مي باشند تحركات و فعاليت هاي مسموم و مخرب خود را در جريان هاي اعتقادي ناسالم مسلك هاي فكري باطل متحجران و جمودگرايان و اهل جهل و موهوم و خرافه به ظهور و بروز درمي آورند.
  كساني كه امروز با جريان سازي هاي باطل اعتقادي مدعي ارتباط با امام زمان مي گردند و از اين هم بالاتر برخي را امام زمان معرفي مي كنند و به اين وسيله فضايي آلوده به جهل و حماقت به وجود مي آورند و گروه هايي از مردم نادان و ظاهربين و خرافاتي را به گرد خويش جمع مي كنند تا به اهداف سياسي خاص خويش نائل آيند از جمله « نااهلان سياسي » به شمار مي روند.
  افراد و عناصري كه در اوج تحجر و جمود ـ چه در لباس روحاني و در واقع « روحاني نما » و چه به صورت غيرروحاني و در لباس دوست و دلسوز و هميار ـ در تشكيلات نظام سياسي و حكومتي نفوذ مي كنند و با القائات خود برخي از كارگزاران و مديران را به حمايت از تفكرات و تحركات به ظاهر ديني و در واقع متضاد و متعارض با دين ترغيب مي نمايند و آنان را ناآگاه و ناخواسته در مسيري قرار مي دهند كه حاصل و فرجامي جز وهن دين ندارد از جمله نااهلان و نامحرمان سياسي مي باشند.
  كساني كه با اغراض و مقاصد خاص سياسي و حزبي و در حالي كه به شدت به بيماري « جناح زدگي » مبتلا مي باشند چشم و گوش خويش را بر حقايق و واقعيت ها مي بندند و تا جايي در دام نفسانيت هاي گروهي گرفتار مي آيند كه جز « خود » و « حزب » و « جناح » خويش را نمي بينند و باور ندارند و هويت و موجوديتي براي كسي قائل نمي باشند و به همين دليل هر جريان فكري سالم معتقد به اسلام و انقلاب و نظام را سركوب مي كنند و هر عنصر شايسته و صالح و خدوم را از صحنه خارج مي سازند و افكار و عملكردها و توانمندي ها و تخصص ها و تجربه ها و خدمات او را طرد و نفي مي نمايند از جمله نااهلان و نامحرمان سياسي مي باشند.
  عناصر و گروه هايي كه « آزادانديشي » را كه بلاي جان تعصب هاي كور و تصلب هاي صعب و سخت و موهومات و خرافات و تحجر و قشري گرايي و هر نوع جهل و جمود مي باشد برنمي تابند و به شدت با اين « ارزش » و صاحبان آن عناد و دشمني مي ورزند و به اين وسيله راه ورود آثار مبتني بر آزادانديشي در علوم و دانش هاي سياسي و حكومتي از حوزه هاي علميه و مراكز پژوهشي وابسته به آن را به مراكز اصلي و برنامه ريز نظام اسلامي مسدود مي سازند و به اين ترتيب راه هاي تحول و نوآوري هاي فقهي و سياسي و هر نوع رشد و پويايي و پيشرفت را ناهموار و ناصاف مي نمايند از جمله نااهلان و نامحرمان سياسي به شمار مي روند.
  مي بينيم كه اين آفت و آسيب بزرگ كه در كمين انقلاب براي نفوذ و سيطره و تخريب نشسته است داراي ابعاد و جلوه ها و موضوعات گوناگون مي باشد و نبايد ساده و سطحي با آن مواجه گرديد بلكه بايد با بصيرت و آگاهي و ژرف انديشي و عمق نگري و تفكر و انديشه جامع با آن روبرو شد و راه هاي مقابله با آن را طي نمود.
  بديهي است هم رهبري انقلاب هم مسئولان رده بالاي نظام هم كارگزاران و مديران هم جريان هاي فكري و جناح هاي سياسي وفادار به اسلام و انقلاب و هم پژوهندگان فكور و توانمند در جريان شناسي حق و باطل و آگاه به تحركات دشمنان دوست نما در انجام وظيفه بزرگ جلوگيري از نفوذ نااهلان و نامحرمان سياسي و سيطره آنان بر انقلاب عظيم اسلامي مسئول مي باشند و بايد با روش هاي گوناگون از آسيب و زيان هاي اين دشمنان در لباس دوست درآمده مانع گردند.


  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 7. تشكر

  parsa (13-03-1389)

 8. Top | #4

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : انقلاب اسلامي و خطر نفوذ نااهلان و نامحرمان سياسي

  پاورقي :
  ملت ما فراموش نمي كند فعاليت مخرب و خيانت آشكار كساني را كه در مسائل سياسي براي آمريكائيان جاسوسي كردند. و نيز فراموش نمي كند افرادي را كه اسرار نظامي كشور را به بيگانگان گزارش نمودند و دلارهاي آمريكايي را براي پاداش اين خيانت به سوي خود سرازير كردند. همچنين از ياد نمي برد عناصري را كه با سازمان هاي حقوق بشر آمريكايي ! تماس برقرار نمودند و تطميع شدند تا به جريان سازي فكري و فضاسازي فرهنگي عليه اسلام و انقلاب و نظام اسلامي اهتمام ورزند
  كساني كه با اغراض و مقاصد خاص سياسي و حزبي و در حالي كه به شدت به بيماري « جناح زدگي » مبتلا مي باشند چشم و گوش خويش را بر حقايق و واقعيت ها مي بندند و جز خود و حزب و جناح خويش را نمي بينند و باور ندارند و به همين دليل هر جريان فكري سالم را سركوب مي كنند و هر عنصر شايسته و صالح و خدوم را از صحنه خارج مي سازند و افكار و عملكردها و توانمندي ها و تخصص ها و تجربه هاي او را طرد و نفي مي نمايند از جمله نااهلان و نامحرمان سياسي مي باشند
  عناصر و گروه هايي كه « آزادانديشي » را كه بلاي جان تعصب هاي كور و تصلب هاي سخت و موهومات و خرافات و تحجر و قشري گرايي مي باشد بر نمي تابند و به شدت با اين « ارزش » و صاحبان آن عناد و دشمني مي ورزند و به اين ترتيب راه هاي تحول و نوآوري فقهي و سياسي و حكومتي و هر نوع رشد و پويايي و پيشرفت را ناهموار مي نمايند در گروه نااهلان و نامحرمان سياسي قرار دارند
  نااهلان و نامحرمان را نمي توان فقط در افراد و گروه هاي خاصي محدود نمود كه اين عناصر داراي طيفي گسترده مي باشند و درعين حال كه همه آنان « نااهلان و نامحرمان سياسي » هستند و داراي « اهداف سياسي » مي باشند تحركات و فعاليت هاي مسموم و مخرب خود را در جريان هاي اعتقادي ناسالم مسلك هاي فكري باطل متحجران و جمودگرايان و اهل جهل و موهوم و خرافه به ظهور و بروز در مي آورند .
  روزنامه جمهوري اسلامي
  ۱ ـ صحيفه امام ج ۲۱ ص ۹۳ ۲ ـ همان منبع ص ۲۸۵ ۳ ـ مراجعه شود به وصيت نامه حضرت امام خميني كتاب صحيفه امام ج ۲۱ صفحات ۴۱۹ تا ۴۲۱ ـ ۴۲۶ و 427  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 9. تشكر

  parsa (13-03-1389)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی