سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 11 از 36 نخستنخست ... 78910111213141521 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 110 , از مجموع 356

موضوع: سرگذشت نیکان قرون

 1. Top | #101

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  مرحوم فیض کاشانی



  یکی از اساتيد بشر ورا عقلی چون عقل خير البشر، او را مغزی است متحرک با نبوغی کامل و انديشۀ وافر با خبر از علوم مختلف قرآن و هم مخبر ز علوم انبياء و اولياء. در اصول فقه از بهترين فقها و در علم حديث از بهترين محدثان و در فلسفه و منطق از بهترين فلاسفه جهان، و در حکمت و عرفان از بهترين عرفا و در جذبه و کشش بهتر از بايزيد و خواجه عبد الله و به هنگام راز و نياز با معبود شاگرد علی مرتضی دارای روحی بزرگ، طبعی صاف و روان، هم حکيم است و هم اديب، هم شاعر است و هم فقيه و در عين حال مفسری عظيم و محدثی عزيز و مؤلفی بی نظير. با داشتن اينها هم کريم است و هم سخی، هم زاهد و بارع و متقی. صاحب ترجمه نام اصليش محمد و نام پدرش مرتضی، هر چند نام اصليش محمد است به خانه محسنش خوانند و به هنگام شباب ملا محسنش گفتند و پس از ازدواج جناب صدر المتألهين (پدر زنش) او را محسن فيض لقب نهاد و به دخترش فرمود: او همگان را فيض بخش است و تو را فيض محض (اشاره به گلايه دختر ملا صدرا به پدرش).
  فيض در سال هزار و هفت قمری در کاشان تولد یافت، ابتدا از شاگردان پدر فاضلش بود و سالها در قم و کاشان و اصفهان به تکميل علوم عقلی پرداخت و پس از سالها نزد استاد حکمت به قصد تکميل علوم شرعی و نقلی قصد شيراز نمود، از پدر اجازه سفر خواست که خواهم به نزد دانشمند و فقيه عصر سيد ماجد روم، پدر در اجازه قدری مسامحه نمود، اما تصميم به تفأل قرآن نمودند که آيه نفر آمد، یعنی خير در سفر پيش و فيض عزيز را بعد از درجات فعلی تفقهی بيش پس از اجازه از پدر به محضر سيد ماجد شتافت، و سالها در شيراز به تحصيلات علوم فقهی پرداخت، و در سايه جديت فکر و انديشه و نبوغ خاص در تمام علوم به درجه کمال نايل آمد. او دانشمندی تمام عيار گشت، و سالها به تدريس و تأليف مشغول گرديد. تأليفاتش بسی زياد بخشی از آنها را نام می بريم، اميد آنکه از خواندن نام کتب او خسته نشوی، که اين جزوه مختصر نام تأليفات اوست و بدانکه هر يک از کتابهای او شامل چند جلد کتاب، و هر کتاب او شامل هزاران سطر زيبا و هر سطر زيبا را شرحی و یا در مسير معبود عشقی که فقير را بدان وادی چه کار! که اين اقيانوس عظيم عرفان و حکمت را ژرفی است بی انتها و دريای علوم مختلفش را نه ساحلی که بی انتهاست. اينک قسمتی از آثارش: وافی، صافی، شافی، محجه، نخبه، ندبه، مکاتيب، مفاتيح، تفاسير، 10ـ سفينة البحار، منهاج النجاة، ابواب الجنان، علم اليقين، عين اليقين، حق اليقين، جلاء العيون، جلاء القلوب، قرة الاصول، شراب طهور، اصول عقايد، اصول اصليه، بشارة الشيعه، معتصم الشيعه، توحيد، تنوير، تشريح، شرائط الايمان، 33ـ خلاصة الاذکار، اخوان الصفا، شوق مهدی، دهر آشوب، دفع بليات، رفع آفات، معيار ساعات، موارد مختلف، لب حسنات، وسيله ابتهال، 44ـ منتخب فتوحات، منتخب غزليات، منتخب اوراد، ترجمه طهارة، ترجمه صلاة، ترجمه زکوة، ترجمه حج...، شهاب ثاقب، 52 ـ فهرست علوم، معارف اصول، تعيين حقوق، حقايق و اسرار دين، ثنای معصومين، حقيقت علم و علما، شرح صحيفه سجاديه، رساله ثبوت ولايت، اختلاف مذاهب، تعيين حق، 62ـ غزليات، مسميات، مثنويات، جبر و تفويض، جبر و اختيار، عوامل ملا محسن، اجوبه مسائل، لئآلی،70ـ حواشی و...
  علامه خوانساری صاحب روضات ضمن شرح مفصلی از اين استاد بشر یک یک کتابهای او را بر شمرده و به دنبال هر کتاب محتوی و تعداد مجلات، فصول حتی تعداد سطرهای کتاب او را مجزا و مشروحا بيان فرموده، مثلا می نويسد: الوافی = مشتمل بر احاديثی است که در کتب اربعه آمده، اين احاديث به جالب ترين طرز در اين کتاب گرد شده و ترتيبی مخصوص در آن رعايت شده و کمال دقت را در بيان احاديث مشکله به کار برده است، و اخبار متشابه بر چهارده را با نظر دقيقی مورد توجه قرار داده و خود او اظهار ميدارد: اين کتاب مشتمل بر چهارده مجلد است که هر کتاب آن مجلدی مستقل می باشد. مجموعه وافی از یکصد و پنجاه هزار بيت تشکيل شده و به سال 1067 هجری قمری از تأليف آن فارغ گشته است. به نظر می رسد مجموع مجلدات رسائل و جزوات جناب فيض قريب دو هزار جلد می گردد که تا دويست کتاب معروف او را صاحب تراجم به نام و محتوی متذکرند (ريحانه الادب).
  بيننده عزيز در ترجمه علامه جلال الدين دوانی می خوانيم که وی گفت: اگر جدم بوبکر صديق زنده بودی نه تأليف مرا داشتی و نه فهم مرا از علوم. فقير گويد بايد در ترجمه اغلب دانشمندان و فقهای بزرگ شيعه بنويسيم گر انبياء سلف (چون حضرت موسی عليه السلام زنده گشتی نه تأليف اين علما را و نه فهم و درک اين حکما را و اين جمله مبالغه نيست که خير البشر فرمود: «علماء امتی افضل من انبياء بنی اسرائيل».
  اين استاد عزيز را اکثر علما و صاحب تراجم به ذکر خيرش پرداختند و بعضی هم او را فاضلی اخباری و صوفيش خواندند. مرحوم فيض عزيز گويد: همانا من از برکات ائمه معصومين به نورانيت قرآن و اهل بيت رهبری شدم و از آثار آنها پيروی کردم و از هر راه و آئينی که بر خلاف راه خدا و هدايت او باشد متنفرم زيرا هدايت واقعی ويژه الهی است، پس اضافه می کند نه متصوفم، نه متکلمم، و نه... بل مقلد قرآن و حديث پيامبرم و تابع اهل بيت آن سرورم. او در عين پيمودن عرفان حقيقی و عشق به خدا از طريق علوی یا مسير رضوی، از قيل و قالها و فريادهای بيهوده و ادعاهای بی مورد و یاوه سرائيهای بعض نا به خردان که بدان لباس مکتب، مشرب یا (طريقت) پوشانيده اند سخت متنفر و منزجر است و از اثرات نفيسش در اجوبه به قائلينش صدق اين مطلب کاملا مشهود است. مرحوم محدث قمی رحمة الله عليه که به حکما دل بند نيست و در حکمت و عرفان شاگرد وی هم نيست درباره فيض عزيز در جلد چهارم القاب چنين می فرمايد: حال او (فيض) در فضل و ادب و استادی و زيادی اطلاع و خوش تعبيری و خوب نويسی و احاطه به مراتب معقولی و منقولی مشهورتر از آن است که پوشيده بماند. مردم درباره او دو دسته شده اند: بعضی مدحش نمودند و بر او تعصب ورزيدند و برخی هم ذمش کرده و بر انکارش فزودند و همين دليل بر فراوانی فضل وی برتری اوست از همگانش و کامل آن است که لغزشهايش شماره شود و سعيد آن است که عيوبش به حساب آيد. سپس اساتيد او را مانند: سيد ماجد، شيخ بها، ملا صالح مازندرانی، ملا صدرا و سبط الشهيد و غيره را بر شمرده است. مرحوم فيض کاشانی اعلی الله مقامه تأليفاتش در رديف علامه حلی و علامه مجلسی به کثرت مشهور و از بنيانگذاران مدرسه فيضيه قم می باشد که از محضر پر فيضش اعلامی چند به مقام استادی رسيدند. وی در سال 1007 در کاشان به دنيا چشم گشود و در سال 1091 بدان شهر مدفون شد. قبرش مشهور و زيارتگاه عموم است. او را فرزندانی عالم و دانشمند بوده، مرحوم علم الهدی ملا محمد فيض (صاحب جامع در اصول و فروع و اخلاق، حاشيه مفاتيح، تحفة الابرار و مرقاة الجنان) آقازاده اوست که در سال 1120 هجری وفات نموده است رحمة الله عليهم اجمعين.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 2. Top | #102

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  محقق خوانساری


  حسين بن محمد مشهور به محقق خوانساری یکی از بزرگترين حکما و فقيهان قرن یازدهم هجری در شهر اصفهان بود. محقق یکی از رجال نامی و برجسته در علم و حکمت است و قلم همه علما و فضلای جهان اسلام و تشيع در شرح کمالات علمی و معنوی او به خوبی می چرخد و ذکر و ثنايش در علوم مختلف او را به کنار ميرداماد، ملا صدرا و ديگر محققها می کشاند. به او قامت علم و حکمت راست شد، و علوم مختلف به مسير اصلی خويش روان گرديد. او استاد حکما و متکلمين، مربی فقها و مجتهدين و معلم محدثين و مفسرين بود. تمام حکما و علما و صاحب تراجم پس از مرگش، شانه ميت را به چنين القابی در طول تاريخ تکان می دهند: فريد عصر و یگانه زمان خويش بودی، چکيده محققين و سلطان حکما و محدثين، مربی فقها و مجتهدين، برهان متکلمين، جامع علوم نقليه و متبحر در فنون عقليه... بودی،و اين جملات بدان معنی است که فقط جسمش به خاک رفت که وی و امثال وی هميشه باقی هستند ما بقی الدهر. صاحب مناقب الفضلا او را به وجهی نيکو معرفی نموده و صاحب روضات و سلافه و امل بهتر از همه ستودند. زادگاه او شهر زيبای خوانسار بوده و پس از طی مقدمات در دارالعلم اصفهان از محضر شيخ بهائی، ميرداماد، مير فندرسکی و... به تحصيلات مختلف ادامه داد و با دقتی کامل و تحقيقی وافر پيش رفت. سالها به بحث و مذاکرات علمی پرداخت تا از محضر درسش فضلائی چند برخاست. محقق مردی متين و کم حرف بود و هر سخن و سؤالی را به ايجاز و مفيد بيان می داشت. او فهم و استعدادی وافر و در پاسخگوئی بلا درنگ ماهر بود و اگر عالمانه با او مزاح بنمودی شوخی آنها را در جا ادا نمودی. مردی خوش مشرب و نيکو محضر بوده و اکثر خصال و صفات وی پسرش جمال الدين را نيز تو گوئی ز پدر وارث گشتی. محقق شوهر خواهر محقق سبزواری است و اين دو با امثال مدقق شيروانی، محمد تقی مجلسی، محمد باقر مجلسی، ملا محمد صالح، ميرزا رفيقا و جناب خليفه سلطان از اکابر اساتيد حوزه اصفهان (آن روز) محسوبند، و اين بزرگواران شاگردانی را به جهان تشيع تحويل می دهند که در رأس حوزه های ايران و عراق قرار می گيرند. مرحوم افندی صاحب رياض العلماء که از شاگردان اين مکتب است در وصف استاد گويد: «فضلا و اعلام عاليقدر مراتب معقول و منقول، فقه و اصول را از محضر او (محقق) بهره مند گرديدند و کسی به پايه علمی او نمی رسد. صاحب رياض اين استاد را به عنوان استاد محقق ما و مرحوم علامه مجلسی را به عنوان استادی استناد و مدقق شيروانی را به عنوان استادی علامه و محقق سبزواری را به عنوان استادی فاضل در آثار خويش معرفی می سازد. صاحب وسائل الشيعه شيخ حر عاملی از ديگر شاگردان وی است که از او اجازه اجتهاد و روايت گرفت. معظم له در کتاب اَمل محقق را به عنوان استادی بزرگ و محقق کم نظير در علوم اسلامی به خوبی ستوده است.
  اين دانشمند بزرگ کتاب شفا و اشارات ابن سينا را با شرح خود تکميل نمود و شرحی نيز بر لمعه شهيد در فقه به رشته تحرير برد، قرآن مجيد و صحيفه سجاديه را ترجمه نمود و بر سوره حمد تفسير نوشت. از اهم آثار او کتاب مشارق الشموس است که صاحب روضات (خوانساری) می نويسد: مشارق او از کثرت تحقيق و محکمی استدلال بی مانند است، حاوی مطالب استوار و مدللی است که اغلب قواعد اصولی و ضوابط اجتهادی در آن به کار رفته است. مرحوم محقق در بدو ورود به اصفهان سالها در سختی معيشت بده و زمستان به علت نداشتن لباس و وسائل زندگی رنجها تحمل نمود اما وی و امثال وی لحظه ای از مطالعه و تحقيقات علمی غافل نبودند. صاحب ترجمه در سال هزار و شانزده در شهر خوانسار متولد شد و در اول ماه رجب سال هزار نود و نه (یا 1098) جهان فانی را وداع کرد. مزارش در تخت فولاد اصفهان تکيه خوانساری معروف است محقق خوانساری را فرزندانی است دانشمند که به ذکر افاضل آنها خواهيم رسيد انشاء الله.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 3. Top | #103

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  حاج ميرزا رفيعا نائینی



  حاج سيد محمد طباطبائی نائينی فرزند سيد حيدر معروف به حاج ميرزا رفيعا از اجله اساتيد و حکمای معروف به اصفهان در قرن یازدهم هجری بود. او از شاگردان شيخ بهائی و ملا عبد الله شوشتری است که با محقق خوانساری معاصر و اغلب او را در رديف محقق شمرده اند. وی در علوم عقلی و نقلی به درجه کمال رسيد و رشته مطالعاتش در تحقيقات فلسفی و حکمت افزون بود و تاريخ العلماء او را به عنوان حکيمی الهی می شناسد زيرا در فلسفه و حکمت و کلام و منطق ید طولائی داشت.
  از آثار او حواشی و تعليقاتی است بر شرح اشارات، شرح مختصر و مختلف علامه. او بر اصول کافی و صحيفه کامله شرحی نوشت. و آثار ديگری نيز به نام رساله تشکيک، شجره الهيه و ثمره الهيه دارد. محدث قمی رحمة الله عليه در جلد سوم القاب می نويسد:
  طبا طبائی نائينی سيد حکما و متألهين، قدوه محققان و علامه زمان خويش بود. وی از اساتيد علامه مجلسی و اعلام حوزه اصفهان است.
  نائينی در هفتم شوال سال هزار و هشتاد و هشت در اصفهان وفات نمود و قبرش در تخت فولاد اصفهان زيارتگاه است. بعضی وفات او را در سال 1099 نوشته اند (رحمة الله عليه).
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 4. Top | #104

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  ميرزا محمد شيروانی


  محمد بن حسن شيروانی (ميرزا محمد شيروانی اصفهانی) معروف به مولا ميرزا یکی از دانشمندان بزرگ و مراجع قرن یازدهم هجری است. معظم له علامه ای است کامل و محققی مدقق، حکيمی متأله و دانشمندی تمام عيار، سالها تحصيلات او در عتبات (عراق) بوده و سمت استادی داشته، سپس به درخواست حوزه اصفهان (در زمان سليمان صفوی) تا آخر عمر به تدريس و ترويج و تأليف مشغول گشت. مولا ميرزا داماد مجلسی اول و پسر وی که او نيز از علمای اصفهان بود به افتخار دامادی علامه مجلسی (ثانی) در آمد.
  مدرس تبريزی در ريحانة الادب و محدث قمی در فوايد ميرزای مذکور را با عناوينی ارزنده به عنوان علامه زمان مدح نموده اند که اين ستايش در خور مقام استاد بوده است.
  شيخ حر عاملی در اَمل و مرحوم افندی در رياض العلماء نيز متذکر مقامات مرجع معاصر خويشند، صاحب رياض به حکم شاگردی از مقام استادش تجليل فراوان نموده او را از ساير اساتيد خود برتر و عميق تر می بيند، وی را به عنوان استادی علامه و مدققی بی مانند توصيف می کند. مختصر آنکه تمام صاحب تراجم علما که ذيل عالم شماره صد و بيست و یک می خوانيم مولا را در کثرت حفظ، دقت نظر، اصابت رأی و جلالت قدر و کم نظير شمرده اند، اکنون با هم سری به روضات الجنات می زنيم. علامه خوانساری می فرمايد:
  «مولا ميرزا از دانشمندان با فضيلت اواخر عهد صفوی است که در فن کلام و منطق و حکمت، اصول و فقه و حديث، طبيعی و هندسه و امثال اينها بی مانند بوده است. او در فن جدل و مناظره (مباحثه) مهارت عجيبی داشته و مخالفان خود را از سران هر دسته که بوده به زانو در می آورد و حداکثر اينگونه توانائی را در مجالس و محافلی که شرکت می کرده به دست می آورد و بالاخره معلومات خود را از سر چشمه کمالات رجال استفاده کرده نه از متون کتب و نوشته های صاحبان خيال». اين علامه بزرگوار تأليفات علمای سابق را عميقانه به شرح و توضيحا و حواشی آنها اقدام نمود. از آثارش شرحی است بر شرايع، مطالع و بر مختصر عضدی که اين شرحها خود شامل چند جلد کتاب است، انموزج علوم و مختصر اصول او شرح رساله فاضل دوانی و فاضل قوشچی، حاشيه معالم الاصول و رسائل متعدد او در اعتقاديات (توحيد، نبوت، امامت، معاد) مشهور است. او همچنين رسائلی در حکمت و کلام و رياضيات به رشته تحرير برد و ده ها رسائل ديگر در اصول و فروع از خود به جا گذاشت. طالبين اکثر کتب او را می توانند در جلد هفتم روضات ملاحظه فرمايند. صاحب روضات به نقل از فاضل بلاغی که خود از بزرگان علما است و مدتی هم شاگرد جناب ميرزا محمد مذکور بوده بعد از ذکر عناوين و القاب شايسته توصيفی فراوان از استاد می نمايد، سپس جهت صدق گفتارش به جان عزيز خويش سوگند یاد می کند که آنچه در مورد فضائل و کمالات علمی او نگاشتم عين صداقت است. فقير گويد فاضلا: آن قدر از فضائل علمی و عملی، کمالات معنوی استادت در کتب تراجم مختلف به چشم می خوردکه قسم نخورده فرمايش شما را قبول کرديم و امثال شما که واقعا در مسير الله بوده و هستيد از جان و دل بعد از اوليای بزرگ خدا دوست داريم و فرامين خدا پسندانه شما را (که اوامر ائمه عليهم السلام است) به روی چشم گذاشته گردن می نهيم.
  محدث قمی رحمة الله عليه می نويسد: جناب مولا ميرزا در اواخر عمر مدتها مريض بود و کسالت او به درازا کشيد، سرانجام روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان 1098 به هنگام زوال ظهر فرمان حق را لبيک گفت: بعضی از صاحب تراجم تولد او را در سال هزار و سی و سه و وفاتش را در سال 1099 نوشته اند. بيننده عزيز، پس از وفات، جسد او را به مشهد رضوی عليه السلام انتقال داده به مدرسه ميرزا جعفر سابق (دانشگاه) به خاک سپردند. ديری نپائيد که جناب حر عاملی نيز به کنار او مدفون شد.
  تذکر: من بعد به خواست خداوند شما را از حکمای الهی به سوی علما و مراجع ربانی سوق می دهم.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 5. Top | #105

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  مجلسی اول


  محمد تقی فرزند مقصود علی مشهور به مجلسی اول یکی از علمای بزرگ تشيع در قرن یازدهم هجری در شهر اصفهان بود. مرحوم مجلسی شيخی اجل، عالمی افضل، محدثی اکمل ازهدی اعبد و اسعدی اوحد جامع علوم اسلامی در عصر خود بود. علامه خوانساری صاحب روضات می نويسد: «تقی مجلسی از معاصرانش بهتر از فن حديث با خبر بود و برای نشر آن کوشش بی نهايتی می کرد. او در اين کار پيش قدم بود و از رجال حديث کاملا آگاه... در امور دينی رعايت عدالت را به سر حد کمال می نمود و نفس اماره اش تحت اختيارش بود موقعيتش از همه بهتر، و پرهيزکاريش از همه بيشتر بود. وی از محقق ثانی نقل روايت می کند و فرزندش علامه از وی ما را به سخنان معصومين آگاه می سازد. خوانساری اضافه می کند: تقی مجلسی کرامات زاکيه و مقامات عاليه داشته و ما می توانيم زيادی از اين امور او را از شرح من لا یحضرش استفاده کنيم». مرحوم مجلسی خوابهای صحيح، روحی ملکوتی و الهاماتی ربانی داشت. او مجسمه اخلاق و دعا بود، و نسخ صحيفه را منتشر نمود. آنقدر درمسير دعا و ارتباط با خدا بود که پس از مشاهده کراماتش به او ظن صوفيه بردند و فرزندش علامه دامان پدر را از اين کج انديشی ها و سوء تفاهمات پاک و منزه ساخت (که مسلما نوعی عرفان و عشق به خدا در وجود همه کس هست). محمد تقی مجلسی از اکابر تلامذه شيخ بهائی و ملا عبد الله شوشتری است که خود در علوم عقلی و نقلی تبحر و مهارت یافت. هر چند هم او بيشتر در نشر احاديث و فرزندش علامه از وی بيشتر در اين راه مصرف شد. از آثار وی روضة المتقين در شرح فقيه صدوق، شرح تهذيب طوسی، شرح صحيفه کامله را می توان نام برد. او کتاب اصول کافی را حاشيه نمود، و رسائلی در عبادات نيز به رشته تحرير برد. مجلسی بعد از شيخ بها و ميرداماد سالها به اقامه جماعت مخصوصا نماز جمعه (در اصفهان) اشتغال داشت، و اغلب علما مانند محقق سبزواری و سلطان العلما... در اقامه جمعه و جماعت او شرکت می کردند. پس از فوت وی اين سمت به فرزندش علامه مجلسی منتقل شد. مجلسی خود می نويسد: در سالی به فصل گرما وارد نجف اشرف شدم، قصد اقامت هميشگی داشتم. پس از مدتی شبی در عالم رؤيا مولايم خير الاوصياء مرا مأمور به مراجعت فرمود، چون عشق و علاقه به ماندن داشتم از حضور مولا اجازه خواستم لا اقل مدتی را اجازه اقامت دهد، حضرت در عالم رؤيا به او می فرمايد حوادثی ايران را در پيش است که رفتن شما به آنجا ضرورت دارد و مطالب ديگری نيز فرمود که بعدها به وقوع پيوست. قبل از مرگ عباس صفوی مسئله مراجعت و خواب خود را به معدودی اخيار بيان کرد، اضافه می کند که حوادثی پس از مرگ عباس صفوی در ايران پيش آمد که ضرورت وجود او و امثال او احساس شد.
  بيننده عزيز علامه مجلسی کراماتی عديده و اموری عجيبه و خوابهائی خليل گونه که صحت آنها بعدها به وقوع و به ظهور می رسد از پدر خويش نقل کرده که دال بر علو مقام و کرامات مخصوص به خود اوست. اين عالم بزرگوار در طول حياتش سعی در کار مسلمين و انجام حوائج خلق خدا را در رديف انجام فرايض بر خود لازم می دانست و تا دم مرگ در اين امور و نشر احاديث معصومين جديتی به سزا می نمود. خيرات و برکات و آثار او زياد و یکی از بهترين ثمره عمر او تحويل فرزندی چون علامه به جهان اسلام بود. فرزند ديگر او ملا عبد الله مجلسی نيز از فقها و علمای اصفهان بوده است. مجلسی اول در سال هزار و سه متولد شد و در سال هزار و هفتاد در دار العلم اصفهان جهان فانی را وداع نمود. قبر وی و فرزندش و دامادش در جامع اصفهان زيارتگاه است (رحمة الله عليهم).
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 6. Top | #106

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  ملا محمد صالح مازندرانی

  محمد صالح فرزند ملا احمد سروی مازندرانی یکی از علما و مروجين بزرگ شيعه در قرن یازدهم هجری در شهر اصفهان بود. وی علامه محقق و مروجی مدقق و نويسنده ای ماهر بود. محمد صالح از کودکی به فکر آموختن دانشهای دينی بود و قبل از بلوغ جهت تحصيل علوم از پدر معيل و کم در آمد خويش صالح احمد جدا شد و از شمال به سوی اصفهان آمد و در حجره محقر در یکی از مدارس اصفهان سکنی گزيد که سهم شهريه او از اين مدسه بسيار ناچيز و کمتر از دينار می گرديد لذا تهيه پوشاک و خوراک و یا روغن چراغ برای مطالعه او را مقدور نبود ناگزير به وقت مناسب از نور وضو خانه و غيره فرصت را جهت مطالعه در شبهای بلند استفاده می کرد. او شب و روز آنی از درس و مطالعه و تحقيقات علمی و مباحثه دينی غافل نبود، پس از مدتی در دروس علمی و تقوای عملی پيشرفتی چشم گير نمود و از درس و بحث او مجلسی اول به شگفت آمد، ديری نپائيد که در سلک افاضل شاگردان مجلسی قرار می گيرد. پس از مدتی استاد به او پيشنهاد ازدواج می نمايد که سکوت شرم آگين توأم با حيا دال بر خواسته درونی اين نوجوان است. بدانکه مرحوم مجلسی بزرگ را دختری است فاضله به نام آمنه بگم. روزی به دختر می گويد عزيزم جهت شما همسری سراغ دارم در غايت فقر اما در نهايت فضل، به پدر پاسخ داد فقر عيب مرد نيست، پس از عقد و ازدواج شب عروسی بعد از اولين ملاقات دو همسر با یکديگر به پاس نعمت خدا مازندرانی بر خود لازم دانست شب زفاف را شب ارتباط قرار دهد و ساعتها با معبود مشغول، پس از آن هم به مسئله علمی سرگرم شد که وقت او را می گيرد و لا ینحل می ماند. معلمه فاضله به فراست دريافت و صبح همان روز پس از خروج زوج از منزل مسئله علمی را پاسخ نوشت. شب دوم که پس از مطالعه متوجه پاسخ او می شود اشک شوق از ديده جاری و راز و نيازی مجددا به درگاه باری تعالی آغاز کرد. نوشته اند چند شب عروسی به تأخير افتاد که شايد موجب سوء تفاهم شد، اما من کان لله کان الله له، خدای متعال از برکت اين ازدواج سپس سالهای بعد به دودمان مجلسی و همين مازندرانی امثال سيد بحرالعلوم و مروج بهبهانی و هزاران مجتهد ديگر را به اسلام و مسلمين عنايت می فرمايد (رو شرح علما بر خوان) که فقير پس از معصومين ارادتمند به امثال اين بزرگواران است. محمد صالح مازندرانی شرح نفيسی بر اصول کافی دارد. او کتاب معالم و زبدة الاصول را نيز شرحی مفيد نوشت. استاد فقهاء آقا باقر بهبهانی (وحيد) به مناسبتی در رساله اجتهاد و اخبار می نويسد: حال مجتهدان که همواره احتياط را از دست نمی دهند مساوی با حال جد من عالم ربانی و فاضل صمدانی مولانا محمد صالح مازندرانی است. از پدرم محمد اکمل شنيدم، می فرمود پس از آنکه معظم له از شرح اصول کافی فراغت یافت در صدد بر آمد تا فروع کافی را نيز شرح کند. یکی از عالمان معاصرش به او می گويد کسی که می خواهد فروع کافی را شرح کند بايد دارای قوه قدسيه اجتهاد باشد، ملا صالح به خيال آنکه شايد بدان قوه نرسيده، از شرح فروع کافی منصرف می شود و حال آنکه اگر کسی شرح اصول کافی را به دقت بررسی و مطالعه نمايد می فهمد که معظم له به آخرين پايه فقه فقاهت و از مايه علمی برخوردار بوده. آقا (وحيد) اضافه می کند که شرح مزبور حاکی از آن است که جد ما در اوايل عمر به درجه اجتهاد نائل آمده است. مرحوم علامه مازندرانی را فرزندی است عالم که چون والدين خويش فاضل، اديبی جامع و در علوم و فنون مختلف ماهر به نام محمد هادی که به آقا هادی نيز شهرت داشت. خدايش آنها را رحمت کند. پدرش صاحب ترجمه بعد از سال هزار و هشتاد قمری جهان فانی را وداع کرد و به کنار استادش در جامع اصفهان مدفون شد (رحمة الله عليهم).
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 7. Top | #107

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  سلطان العلما


  علاء الدين سيد حسين فرزند ميرزا محمد امير شجاع (مازندرانی) معروف به سلطان العلما یا خليفه سلطان یکی از اعلام بزرگ و مشاهير عصر صفوی است. معظم له به مقام صدارت رسيد و عزل و نصب رجال مملکتی و تصدی امور علمای مذهبی به روزگار برخی از سلاطين صفوی به او محول بوده بدين جهت خليفه سلطان لقب یافت.
  سلطان العلما نزد پدرش که از اعاظم علما بوده و حاج ملا محمود اصفهانی و مخصوصا شيخ بهائی سالها به تحصيل علوم معقول و منقول ادامه داد تا خود اهل تحقيق گشت. او در مسائل دينی و سياسی و در امور مملکتی شمی نيکو به خرج می داد و به راه اعتدال پيش می رفت. عزت دنيوی و معنوی او چند سالی به حد اعلی رسيد. نشيب و فراز زندگی گاهی خليفه سلطان را که یک شخصيت علمی و مذهب و سياسی بود از آنجا که در دستگاه سلاطين مختلف و... بوده گاهی به اوج و زمانی به تبعيد کشانيد. بعضی از علما و صاحب تراجم از کنار نام او به زودی می گذرند گوئی به خليفه سلطان با آن همه مقام چندان دل خوشی ندارند.
  علامه خوانساری صاحب روضات که در ترجمه علما دانائی خاصی دارد او را به موقع تجليل نموده و هم به بعض اعمال او خورده گيری می نمايد. چنين نتيجه می گيريم که دخالت چنين سيدی بزرگوار و جليل القدر در امور مملکتی با وجود سلاطينی... دنيا طلب که در رأس مملکت بودند، سازگار نيست چه بسا بی جهت دامان عصمت آلوده گردد، و نيش زبان حاسدان کار گر افتد. نوشته اند خليفه سلطان داماد عباس صفوی گرديد و از اين وصلت خدايش او را فرزندانی نيکو مرحمت فرمود اما متأسفانه بعضی از آنها در کودکی دچار خشم شديد(شاه صفی) قرار می گيرند و طفلی معصوم به امر آن ظالم کور شد و پدرش نيز به قم تبعيد گرديد. در هر صورت دنيا به کسی وفا نمی کند و مسلما نيت اين بزرگوار (در جو آن زمان که سلاطين دم از اسلام و خدا می زدند) خدمت به اسلام و مسلمين بوده و در کتب تراجم و بيان علما شخصيت علمی و سيادت و آقائی او فراموش نشده است. سلطان العلما به کتاب مختلف علامه، معالم الاصول، شرح لمعه، زبدة الاصول، مختصر عضدی و قسمتی از من لا یحضره الفقيه حاشيه زد. او اواخر عمر نيز در پيشرفت اسلام پس از تبعيد رنجها کشيد و مسافرتها نمود. سرانجام در مراجعت از سفر قندهار در اشرف مازندران به سختی مريض شد و جهان فانی را وداع گفت 1064 سپس جنازه او را در نجف اشرف به کنار جد مطهرش خير الاوصياء به خاک سپردند.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 8. Top | #108

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  ملا عبد الله بشروئی

  ملا عبد الله بشروئی فرزند حاج ملا محمد از اهالی بشرويه (در حاشيه کوير نزديک شهر تون) یکی از اعلام بزرگ شيعه در قرن یازدهم بود. ملا عبد الله مشهور به فاضل تونی و به او صاحب وافيه نيز می گويند. معظم له عالميست فاضل و فقيهی زاهد و مجتهدی کامل که در علم و کمال فضيلت و تقوی نوشته اند خيلی به مرحوم مقدس شباهت داشت. حر عاملی در اَمل چون معاصر او بوده بهتر از ديگران به وصفش رفته. از آثار او کتاب وافيه در فقه است که مرحوم سيد صدر الدين قمی و محقق اعرجی (که اينها را خواهيم شناخت) کتاب فقهی او را شرحی مفصل زده اند. محدث قمی در فوايد ضمن تجليل از مقام علمی و فضايل اخلاقی اين عالم ربانی، می نويسد: غير از کتاب وافيه بر فهرست و تهذيب طوسی و ارشاد علامه نيز شرحی نوشت و مدارک و معالم را حاشيه زد. صاحب وافيه (فاضل تونی) اخوی او به نام ملا احمد تونی نيز از علما و دانشمندان بزرگ عصر خود بوده، وی شرح لمعه شهيد را حاشيه زد و بر رد مذهب صوفيه کتابی نوشت و در اواخر قرن یازدهم وفات نمود. وفات صاحب ترجمه در سال 1071 در شهر باختران و قبرش جنب پل بزرگ (کرمانشاه سابق) زیارتگاه است رحمة الله عليه.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 9. Top | #109

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  علی نقی کمره شیرازی

  عزالدين علی نقی فرزند محمد هاشم طغائی کمره معروف به شيخ علی نقی کمره از مشاهير اعلام شيعه در قرن یازدهم هجری است. او زادگاهش در کمره (خمين) بوده اما به جوانی از طريق جرفادقان به اصفهان وارد گرديده و سپس عازم شيراز شد و سالها در اين شهر به تحصيلات علمی و دينی پرداخت. کمره از اکابر شاگردان سيد ماجد بود سپس مدتها در اصفهان از حضور شيخ بها نيز بهره مند شد تا به درجه اجتهاد رسيد. معظم له سالها در شيراز به منصب قضاوت و شيخ الاسلامی شيعيان فارس منصوب بود و برهه از زمان نيز به درخواست جناب خليفه سلطان به منصب قضاوت و شيخ الاسلامی پايتخت ايران منصوب گرديد. کمره در فقه و اصول و مخصوصا علم حکمت و کلام تبحر داشته است. از آثار اوست: مقاصد عاليه در حکمت و کلام، رساله در حدوث عالم، رساله در ادعيه، رساله در حرمت دخانيات، رساله در حرمت نماز جمعه، رساله در مناسک حج. حجة الاسلام کمره در رد علمای تسنن که قتل روافض را مباح می دانستند تأليفی به نام مسار الشيعه در دو جلد دارد کتاب مزبور به فارسی است و نسخه از آن بدر بار عثمانی در جواب مفتی اعظم آن دربار ارسال شد که مفيد واقع گشت. محدث نوری در خاتمه مستدرک کتاب جامعی در دو جلد به نام جامع صفوی در امامت (که در جواب نوح افندی مفتی اعظم حنفی بوده) به صاحب ترجمه نسبت می دهد. کتاب مزبور مفصل و مستدل به رشته تحرير رفته که بعد از اين کتاب چون متوجه عقايد حقه شيعيان شدند از تأليف کتابهائی امثال کتاب نوح افندی خودداری شد. حجة الاسلام کمره با استعمال دخانيات سخت مخالفت بوده و نماز جمعه را نيز با عدم شرايط زمانی ( به زمان رهبر جائر) لازم نمی دانسته است. در هر حال او در سال 1060 هجری قمری وفات نمود، ظاهرا در اصفهان مدفون باشد.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 10. Top | #110

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  شرف الدين شولستانی

  علی بن حجت بن شرف الدين شولستانی یکی از علما و نويسندگان بزرگ شيعه در قرن یازدهم هجری است. او در شولستان بين شيراز و بنا در جنوب به دنيا آمد و پس از پايان مقدمات علوم به جوانی عازم نجف اشرف گرديد و از محضر شاگردان مقدس امير علام امير فيض الله و شيخ محمد معروف به سبط الشهيد سالها بهره مند بود تا خود به درجه اجتهاد و تأليف رسيد. سيد شرف الدين با وجود کسالت ممتد دست از تدريس و تأليف بر نداشت و آثار مفيدی مانند مجلدات توضيح الاقوال در فقه، کنز المنافع در شرح نافع، حاشيه بر صحيفه کامله، شرحی بر نصاب، کتابی در ادعيه و رسائلی در عصمت انبياء و ائمه و در آداب حج و قبله و اصول به رشته تحرير برد. نوشته اند سالها به مرض قولنج مبتلا بود و از اين کسالت رنج می برد عاقبت در سال 1060 هجری به حضور اجداد عظامش شتافت. سيد مذکور از اساتيد و مشايخ اجازه به علامه مجلسی بوده ومعظم له استاد را به عظمت می ستايد.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

صفحه 11 از 36 نخستنخست ... 78910111213141521 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی