سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 13 از 36 نخستنخست ... 39101112131415161723 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 121 تا 130 , از مجموع 356

موضوع: سرگذشت نیکان قرون

 1. Top | #121

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  سید هاشم بحرانی

  هاشم بن سليمان بن اسماعيل بحرينی از اعلام بزرگ شيعه در اواخر قرن یازدهم هجری است. اين استاد جليل القدر به علامه بحرينی نيز معروف است. معظم له دانشمندی است فقيه و محدثی جامع و متتبع که در فنون ادبيات عرب، علم حديث، تفسير قرآن مجيد و فقه و اصول مهارت داشت، با صاحب اَمل معاصر بود. شيخ حر عاملی از علامه بحرينی اجازه روايت خواست، سپس اجازه مبسوطی برايش مرقوم داشت. علامه بحرانی از شيخ بهائی و فخر الدين طريحی کسب فيض نموده و از آنها نقل روايت می کند. شيخ یوسف بحرينی صاحب ترجمه را به علامه زمان تعبير کرده و او را در رديف علمای بزرگ در لوء لوء بحرين به وصفش قلم فرسائی نموده است. علامه خوانساری می نويسد: سيد هاشم محدثی فاضل و جامع و متتبع بود و مهارتی در اخبار داشت که جز علامه مجلسی ديگران به پايه او نمی رسيدند. او کتب زيادی تأليف نمود که دال بر احاطه علميش می باشد، از آن جمله است: برهان در تفسير، هادی و ضياء در تفسير، معالم زلفی در نشأه اخری، در نضيد در فضائل حسين شهيد عليه السلام، سلاسل حديد در شرح نهج البلاغه ابن ابی الحديد، تفضيل الأئمه در فضيلت ائمه بر انبيای سلف، حلية الابرار و حلية النظر در فضائل ائمه اثنی عشر (روحی لهم الفداء)، مناقب الشيعه، مدينه مهجزات در چند جلد در نص ائمه هدی عليه السلام، نهايت آمال و تتميم اعمال، بهجت در اثبات خلافت، بهجت در اثبات وصيت نبی صلی الله عليه و آله، الجنة و النار، روضة العارفين، بستان الواعظين، تحفه اخوان، نزهة الابرار، مصابيح و غاية المرام در فضائل خير الاوصياء، کتاب غاية المرام به سبک الغدير کتابی است مفصل و ارزنده و با توجه به احاديث فريقين به طور مبسوط در فضائل امير مؤمنان عليه السلام نوشته شده که اخيرا تجديد چاپ نيز شده است. اکثر علما و صاحب تراجم در فضائل سيد مذکور قلم فرسائی نموده و جناب او را به زهد و ورع و تقوی ستوده، و به کنار مقدس اردبيلی او را نشانيده، و عدالت و تقوی را ملکه وجودی او دانسته اند. صاحب جواهر که او را بهتر از فقير می شناسی در تعريف عدالت در نهاد انسانيت چنين گويد: عدالت ملکه است نه حسن ظاهر و فقط به عدالت کسی می توان حکم کرد که در رديف مقدس اردبيلی و سيد هاشم بحرانی باشد رحمة الله عليهم اجمعين (فقير گويد در اين آخر الزمان که ما دستمان به صاحب اصلی نمی رسد، کجا امثال مقدس ها و سيد بحرانيها را جهت اقامه جماعت و بر پائی قضاوت و عدالت پيدا کنيم، ناچار گوئيم: اللهم إنا نشکوا اليک فقد...). در خاتمه وفات علامه بحرينی را در سال 1107 قمری در قريه توبلی بحرين نوشته اند.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 2. Top | #122

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  قاضی سعيد قمی  محمد سعيد فرزند محمد مفيد معروف به قاضی سعيد از دانشمندان اواخر قرن یازدهم هجری است. قاضی سعيد حکيمی است الهی، عارفی استاد و فقيهی استوار که در فنون ادبی و مراتب فلسفی به خصوص سير عرفانی گامهای بلندی برداشت، و از دريچه علم و یقين، توکل واقعی و ايمان و رضا به استنباط مسائل مخفی و اسرار غيبی نائل آمد. قاضی سعيد از شاگردان فيض کاشانی است که چون استاد خويش در مسير عشق و سوز و گداز به مولای اصلی خود می جوشد و تا دم مرگ در فراق معبود مدام می خروشيد و در راه رسيدن قرب به معشوق می کوشيد، لذا اگر غلط نکنم بعضی او را عارفی صوفی نوشته اند. هر چند او عالمی است فقيه و حاکم شرعی قوی که مدتها منصب قضاوت و شيخ الاسلامی اهالی قم به او واگذار بود. معظم له را تأليفات و آثاری است گرانبها که دال بر عرفان و مراتب کمال اوست. من جمله وی صاحب کليد بهشت است لذا فقير ترسيد که نام او را به رديف اين گلها نياورد و از شما چه پنهان نزديک بود کنار رود که بدين دفتر ما را فقط با فقهای اصولی سر و کار، و اصولا فقير چه صيغه ای!؟ که قضاوت هر قاضی با قاضی الحاجات است و کليد بهشت هم به فرمان او به دست سخی ترين افراد که ترسم فردا حتی از دشمنان خود نيز نزد خالق وساطت نمايند، لذا با چشمی گريان نويسم:
  دوستان را کجا کنی محروم
  تو که با دشمنان نظر داری...
  کجا رفتم، آری حاشيه رفتم. قاضی سعيد اعلی الله مقامه غير از کليد بهشت آثار ارزنده ديگری مانند: اسرار الصلوة، حقيقت صلوة، روح صلوة، اسرار الصنايع، حاشيه بر شرح اشارات، حاشيه بر کتاب ارسطو، شرح حديث بساط، شرح حديث غمام، شرح توحيد صدوق، اربعين قاضی، و اربعو ينات نيز دارد. کتاب اخير به تنهائی شامل چهل رساله در چهل باب نگارش شده و حاوی معارف و علوم مختلف است. به نوشته تراجم علما وی صاحب کشف و کرامات و عجائبی مخصوص به خود بوده، که از طريق صفا و خلوص در عبادت مشغول حديث «عبدی اطعنی حتی اجعلک مثلی» گرديد. وفات او را در اوايل قرن دوازدهم 1104 در شهر مقدس قم نوشته اند. در خاتمه اين دانشمند محترم او را برادری است عالم از مفسرين بزرگ شيعه به نام شيخ محمد حسين که در اواخر قرن یازدهم در قم وفات نموده است.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 3. Top | #123

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  علمای قرن دوازدهم


  علامه مجلسی  محمد باقر فرزند محمد تقی مشهور به علامه مجلسی اعلی الله مقامه یکی از بزرگترين علمای جهان اسلام و تشيع است. علامه در احاطه به دانشها و تدوين حديث و تأليف کتاب به آخرين پايه رسيد. او گهرهای گران قيمت اخبار معصومين عليهم السلام را به دست آورد و از گنجهای خاندان عصمت بهرۀ کاملتری برد، و در جهان اسلام و تشيع کسی را در ترويج سخنان معصومين در پايه او نمی بينيد. یکی از محققان هندی در جهان علم پس از تحقيق و بررسی از آثار علامه و پی بردن به تأليفات متعدد و همچنين اقيانوس بيکران دانش او مبهوت می نمايد سپس اين جمله را به زبان می آورد اگر دين شعله را دين مجلسی بنامند جا دارد. یک کتاب او به نام بحارالانوار بالغ بر بيست و شش جلد است (با یک ميليون بيت) مجموع مجلدات بحار دائرة المعارفی است شامل تمام احاديث معصومين (به استثنای نهج البلاغه) او شرح و توضيحی نيز به کتب اربعه دارد و آنچه از احاديث معصومين در کتب اربعه موجود نيست در مجلدات بحار تمامی آنها را نقل نموده مرآة العقول و شرح اربعين او در شرح مجموعه کافی و ملاذ الاخبار وی در شرح تهذيب طوسی است گذشته از تأليفات تازی اکثر کتب علامه مانند مجلدات حياة القلوب عين الحيوة، مشکوة الانوار، جلاء العيون، تحفة الزائر، زاد المعاد، حق اليقين، حلية المتقين ساده و به زبان فارسی است کتب مذکور در تاريخ پيامبران و چهارده معصوم، در آداب و سنن و ادعيه و اخلاقيات و اعتقادات نوشته است. او همچنين مجلداتی از تفسير آيات مختلف قرآن، اجازات صد و بيست گانه، آداب حج، آداب رمی، آداب سبق و رمايه، آداب تجهيز اموات، اختيارات، اربعينی در اصول، اربعينی در امامت، اوقات نماز اوقات نوافل، تذکرة الائمه، تعبير رؤيا، تفسير الآيات، توحيد مفضل، شرح صحيفه، شرح روضه کافی، شرح دعای جوشن کبير، شرح الاسماء، تفضيل امير المؤمنين، صراط النجاة، صواعق، الفرق، فوايد، مسائل هندسه، مصابيح، مقياس وجيزه و غيره نيز دارد که تبحر او را در فقه و حديث و تاريخ و غيره آشکار می سازد.
  وجيزه و غيره نيز دارد که تبحر او را در فقه و حديث و تاريخ و غيره آشکار می سازد.
  بيننده ی عزيز: علامه مجلسی در سال 1037 در خانه دانش و بيت حديث به دنيا چشم گشود و گهواره او پس از تولد به کنار حديث آل محمد صلی الله عليه و آله رفت به سخنان پدر با علما لبخند شادی زد و گذشته از اذان و اقامه کام او را به دوستی محمد و آلش از شير مادری طاهره و هميشه با وضو به سلولهای بدن و جانش افکندند او زگهواره تا گور فرمود قال الصادق و... قال الرسول، کتابخانه او از بستان کتب مملو بود چه آنکه فقط تأليفات و آثار متعدد خود او شامل کتابخانه معظم بود به اضافه هزاران برابر کتب مختلف ديگر و صدها عالم و فاضل به اين بستان کتاب خزيدند و قال الصادق و قال الباقر و قال الرسول شنيدند و اگر فردا در صف مقدم علما علامه را با مجلدات کتب عديده ديدند و جهت محاکمه و گفتار مختلف وعاظ کتاب او را خواستند و خير البشر او را احضار نفرمود عجب مدار چه بسا وی اشرف العلما باشد و اين پيامبر عزيز اشرف الانبيا و باز اگر فردا جناب موسی با آن عصا کنار سيد بحر العلومها چون شاگردی مؤدب اما آن تکيه بر عصا و اين تکيه بر علوم عجب مدار که خير البشر فرمود امثال بحر العلومها از پيامبران بنی اسرائيل بسی بهتر. علامه مجلسی به زبان خويش از نفوذ معنوی و قدرت ظاهری و اصابت رأی به تمام امور مملکتی نيز برخوردار بود. مخصوصا در منصب قضا و رتق و فتق امور مهمه چون اولو الامری مبسوط اليد عمل می کرد. علامه در ترويج اسلام و مکتب و اعلای کلمه حق، اجرای حدود شرعی و مجازات تبه کاران جديتی به سزا داشت.
  به فرمان اکيد و قاطع وی بت بزرگ هندوان به اصفهان شکسته شد. و یکی از عشاق صنم در فراق معشوق پس از شکستن بت خود را به دار کشيد!!
  علامه در اقامه جمعه و جماعات، تشکيل محافل مذهبی، تشکيل مدارس دينی، گسترش حوزه های درسی، ايجاد مساجد و مدارس مذهبی، اقامه مجلس عزا و بيان احکام و مسائل دينی و مخصوصا نشر و ترويج احاديث معصومين سعيی فراوان می نمود، و به موقع مسئولين مملکتی را در حفظ انتظامات و حفظ حدود و ثغور کشور تشويق می فرمود. همان گونه که تاريخ حاکی است پس از فوت علامه تدريجا حکومت چندين ساله صفويان متزلزل شد و چند سال پس از مرگ وی سرانجام فتنه و شورش افاغنه در زمان حسين صفوی بروز کرد که اغلب شهرهای ايران (مخصوصا اصفهان) به خاک و خون کشيده شد.
  بيننده ی عزيز: علامه مجلسی پس از علامه حلی به کثرت تأليفات در جهان اسلام شهرت دارد. صاحب روضات جمع ابيات (سطرهای) تأليفات او را بيش از یک ميليون و چهارصد هزار بيت مرقوم داشته که اگر به شصت سال دوران تکليف او را تقسيم شود سهم هر سال بيست هزار بيت می گردد ولی اين ارقام با توجه به مجموع تأليفات او (و با توجه به نوشته ديگر صاحب تراجم) اشتباه است و خيلی بيش از اين ارقام می گردد علمای بزرگ اصفهان که بعد از شيخ بهائی در دارالعلم اصفهان زندگی می کردند اغلب از اساتيد وی هستند و در اين جزوۀ مختصر، به شرح حال آنها اشاره رفت سال وفات علامه را اغلب 1111 نوشته اند هر چند بعضی وفات او را در 27 ماه رمضان سال 1110 می نويسند قبر شريفش در جامع اصفهان کنار پدر بزرگوارش زيارتگاه است.

  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 4. Top | #124

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  سید جزایری  سيد نعمت الله فرزند سيد عبد الله که به دوازده واسطه نسب او به عبد الله بن امام موسی بن جعفر عليه السلام می رسد یکی از اعلام بزرگ شيعه در اواخر قرن یازدهم و اوايل قرن دوازدهم هجری است او به سيد جزائری معروف است. در سال 1050 در قريه صباغيه از قراء جزاير متولد شد. وی در جزائر (جنوب) و فارس مقدمات و قسمتی از سطوح فقهی را به پايان برد سپس در دارالعلم اصفهان سالها از حضور اساتيد مختلف محقق خوانساری، محقق سبزواری، حاج ميرزا رفيعا، علامه فيض... و مخصوصا علامه مجلسی بهره مند بود.
  و از خرمن علوم مختلف توشه های فراوان اندوخت. سيد جزائری در فقه و حديث و روايات و تفسير و ساير علوم متداوله مهارت داشت. و اکثر صاحب تراجم علما وی و خاندان و نياکان و احفاد او را در رديف اعلام بزرگ شيعه متذکرند. قسمت زيادی از سنوات عمر او در اصفهان گذشت، خيلی با مرحوم علامه مجلسی مأنوس بود و در اکثر اوقات شبانه روز در محضر علامه همکاری صميمانه ای داشت. جزائری می گويد با آنکه با استاد زياد محشور بودم و گاه مرا با فکاهيات لطيف و مطائبات کثير پس از اشتغال زياد از خستگی می رهانيد، به هنگام تشرف دقايقی می گذشت، تا جرأت مصاحبت از نزديک پيدا می شد زيرا وجود عزيزش برای همگان و وقار خاصی برخوردار بود. سيد در سنواتی که علامه مشغول تدوين و تأليف بحار بود بهترين همدم و مددکار استاد بود، و در رديف فضلای متعدد به مخزن کتاب.
  سيد چون استادش تأليفات مفيدی از خود به جا گذاشت: انوار نعمانيه او مشهور است و انس وحيد، شرح عيون، شرح تهذيب، شرح روضه کافی، شرح صحيفه سجاديه، قصص العلما، قصص الانبياء، غرائب اخبار، نوادر آثار، کشف الاسرار، مقامات النجاة، رياض الابرار، نور الانوار، غايت المرام، مقصود الانام، منتهی المطلب، هدايت المؤمنين، قاطع اللجاج، اربعين و غيره... از ديگر آثار اوست. محدث قمی ضمن شرح مفصلی از حالات و مقامات او می نويسد او در شب جمعه بيست و سوم شوال سال 1112 در قريه جايدر (جزائر) وفات نمود و فرزند ارشد و بزرگوارش عالم جليل القدر سيد نور الدين معروف به آقا نور وارث علوم پدر گرديد. بيننده عزيز اين نور الدين را فرزندی است به نام سيد عبد الله از اجلای علمای عصر خويش که به صاحب شرح نخبه مشهور است و به وصف او و کتابش صاحب تراجم جملاتی دارند همچنين اضافه می کنند که پس از سيد عبدالله جزائری فرزندش سيد ابوتراب از بزرگان علما و مدرسين شوشتر بود و تمام اينها را اولادی و اسباطی و هم اعمام و بنی اعمامی، که اغلب از افاضل علمای عصر خويش بوده و هستند، و خلاصه کنم که سيد جزائری نه فقط یک عالم بلکه از نسل او هزاران عالم و مجتهد و فاضل و همچنين هستند ساير علما، مخصوصا علمای سادات، که در ساختمان نيرومند اسلام و تشيع تا به خاتم الانبيا صلی الله عليه و آله وسلم چون پشتوانه ای نيرومند و استوار، در همه جا و هميشه زبان و با آنکه اين شجره طيبه در طول تاريخ شهيد زياد داده باز هم در همه جا و هميشه زمان بر بالای هر شاخسار چون گل عطر افزا. تا شجره خبيثه داند که ابتر کيست!! و معنی کوثر چيست.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 5. Top | #125

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  قاضی کمره ای

  جعفر بن عبد الله کمره ای مشهور به قاضی کمره ای یکی از اعلام بزرگ شيعه در اواخر قرن یازدهم و اوائل قرن 12 است. قاضی در علم کلام و حکمت و منطق و همچنين در فقه و اصول و تفسير و حديث متبحر بود. قاضی کمره ای سالها از محضر اساتيدی چون محقق خوانساری، محقق سبزواری، خليفه سلطان و ديگر اعلام اصفهان بهره مند بود تا خود به کمالات علمی و معنوی و مقام اجتهاد نائل آمد. با علامه مجلسی معاصر بود وپس از فوت علامه مدتی منصب قضاوت و انجام حوائج امور مسلمين به دست معظم له انجام می شد او رساله ای به نام ذخائر العقبی یا توحيد سلطانی و نيز شرحی بر لمعه شهيد و حاشيه ای بر کفايه به رشته تحرير برد. قاضی کمره ای مورد علاقه استادش محقق خوانساری بود و به افتخار دامادی او نيز نائل گرديد قاضی نياکانش از حويزه بوده اند ولی خود در کمره متولد شد (در قديم به خمين کمره و به گلپايگان جرفادقان می گفتند) و به جوانی عازم دار العلم اصفهان شد و تحصيلات و تأليفات و خدمات علمی او به اسلام و مسلمين اکثرا در اين شهر بوده است. محدث قمی به نقل از تراجم علما و استادش حاجی نوری می نويسد: کمره ای در سال 1115 در رأس جمعيتی انبوه حدود ده هزار نفر به عزم مکه معظمه عازم عتبات (عراق) گرديدند با ابزار و اموال و تجهيزات کامل برای تزيين عتبات و (قبور ائمه) ضمن مسافرت قاضی نرسيده به کاظمين (در باختران) به مرض سختی مبتلا شد و چند هفته در حال حرکت بودند اما متأسفانه قبل از رسيدن به نجف اشرف مرض او را از پا درآورد، و جنازه اش به کنار قبر مولا خير الاوصياء مدفون شد.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 6. Top | #126

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  سید علی خان مدنی  علی بن احمد بن معصوم حسينی مدنی شيرازی مشهور به سيد صدر الدين شيرازی یکی از علمای بزرگ شيعه در اوايل قرن دوازدهم هجری است. معظم له استادی است بزرگوار از خاندانی عالی مقام به صاحب سلافه معروف و به شارح صحيفه مشهور است که سلافه العصر او در شرح علما و اعيان تا عصر اوست. تمام صاحب تراجم علما: چه صاحب امل، چه صاحب رياض، چه صاحب بحار، چه صاحب مقال، چه صاحب رجال، چه صاحب روضات، چه صاحب لؤلؤ، چه صاحب مستدرک، چه صاحب فوايد، چه صاحب مقابس، چه صاحب معارف، چه صاحب مجالس، چه صاحب مآثر... چه صاحب وديعه، چه صاحب ذريعه، چه صاحب بهيه، چه صاحب گنجينه، چه صاحب ريحانه، چه صاحب القاب، چه صاحب اعلام، چه صاحب اعيان، و نيز خود صاحب سلافه، همگان نيکش را به بزرگی و نياکان کريمش را به نيکوئی وصف نموده اند. محدث قمی در جلد سوم القاب چنين گويد: سيد نجيب و گوهر عجيب، عالم فاضل ماهر، اديب منشی نويسنده کامل خردمند، جامع کمالات و علوم، که در فضل و ادب مقامی معلوم دارد چون گويد گوهرهای درشت جويد، و چون نثر نويسد، اختران درخشنده فرو ريزد. فضائل از نياکان به ارث برده که همگان ساداتی افاضل بودند. مصنفات رسا دارد و مؤلفات زيبا چون: سلافة العصر، درجات الرفيعه، سلوة الغريب، انوار ربيع، کلم طيب، شرح بر صمديه شرح بر صحيفه که از آثارش مخصوصا شرح صحيفه سجاديه کثرت اطلاعش، و احاطه به دانش هايش فضلا را معلوم گردد. او در سال 1052 در مدينه معظمه زاده شد و در سال 1119 در شيراز جنب شاه چراغ به خاک سپرده شد. بيننده عزيز صاحب سلافه را پدری است احمد نام که نور ديده اش به سلافه عصرش چنين وصفش فرمود: امام بن امام، همام بن همام، و بکش تا از کهکشانها بگذری و به دريائی که پايان ندارد به شرف نياکان برسد و گواه اين خواسته همان بس که یکی از نياکان گرامش گفته در زنجيرۀ نژاد جز فضل و حلم نيست تا برسد به باب مدينه علم...
  رحمت و برکات خدا بر تمام بندگان خالص و فاضل او باد خاصه رسول و اولاد رسول که اين اولاد رسول نه فقط آنها، بلکه آنها و همه احفاد آنها، آنها و همه شاگردان مکتب آنها، آنها و همه شيعيان آنها، آنها و همه دوستاران واقعی آنها، و اين فقير حقير به فدای مرجع ضمير آنها...
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 7. Top | #127

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  شيخ سليمان بحرانی  سليمان بن عبد الله معروف به شيخ سليمان ماحوزوی بحرينی یکی از اعلام بزرگ بحرين در قرن دوازدهم هجری است جناب او محققی ماهر، و محدثی کامل، حکيمی متأله و عالمی با خبر به علم رجال بود. ماحوزوی از کودکی نبوغ خاصی در فراگيری علوم اسلامی داشت و در جوانی تمام قرآن مجيد را حافظ بود هر چند در دنيا چندان نزيست اما با وجود عمر کوتاه اثر وجوديش در عالم تشيع و ارتقاء او در مدارج علمی و معنوی خيلی چشم گير بود و اثرات مفيدی هم از خود به جا گذاشت.
  شيخ سلمان ماحوزوی از سيد هاشم بحرانی و علامه مجلسی نقل روايت می کند و محقق بحرينی به نام شيخ حسن ماحوزوی زا همين شيخ سلمان نقل روايت کرده است.
  (محقق بحرينی فرزند شيخ محمد) از شاگردان صاحب ترجمه بود که خود از علمای بزرگ مکتب گرديد و شيخ یوسف بحرينی صاحب حدايق از محضر وی بهره مند بود. محقق بحرينی را اکثر صاحب تراجم علما مخصوصا شاگردش در لؤلؤ (در رديف علمای بزرگ متذکر است رحمة الله عليهم اجمعين). شيخ سلمان آثار مفيد و سودمندی از قبيل معراج: «در شرح فهرست طوسی»، محمديه در منطق، اربعين در امامت، فوايد نجفيه در فقه، عشره کامله در فقه، الشفا در حکمت، رساله ای در وجوب عينی نماز جمعه، رساله ای در افضليت تسبيحات اربعه به جای حمد (در رکعت سوم و چهارم نماز)، رساله ای در تسميه مهدی عليه السلام و رسائلی در عبادات... از خويش به جا گذاشت.
  بيننده عزيز: علامه بحرينی در لؤلؤ صاحب ترجمه را به خوبی وصفش نموده و صاحب روضات نيز بهتر از ديگر علما در شرح حالش رفته که بدانجا مراجعه می فرمائيد.
  ماحوزوی در سال 1075 در ماحوز (بحرين) متولد شد و در سال 1121 در سن چهل و شش سالگی در دونج ماحوز وفات نمود.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 8. Top | #128

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  آقا جمال خوانساری  جمال الدين فرزند محقق خوانساری معروف به آقا جمال «محقق خوانساری» یکی از بزرگترين علمای شيعه در قرن دوازدهم هجری است. جناب او در بيت علم و حکمت نشو و نما نمود و سنوات عمر خويش را در اصفهان سپری نمود او از محضر پدر دانشمند خويش و محقق سبزواری خال خويش و ديگر اساتيد اصفهان به کمالات علمی نايل آمد و در علم کلام، منطق و فلسفه و حکمت، فقه و اصول و تفسير و ... بعد از پدر یگانه عصر خويش گشت معظم له نيز به محقق خوانساری معروف است و با مدقق شيروانی که ذکرش گذشت معاصر و در یک ترازو. آقا جمال را برادری عالم و فاضل به نام رضی الدين محمد که با برادر در دروس علمی شريک بودند هر چند شهرت آقا جمال از آقا رضی بيشتر گشت. علامه خوانساری صاحب روضات می نويسد: آقا جمال در روزگار خود رياست تدريس را به عهده داشت و از برکات انفاسش گروهی از فضلا و اعيان به عالی ترين مقامات علمی نايل آمدند او دانشمندی ظريف، خوش طبع، نيکو چهره، جليل القدر و با انديشه متنفذ و بزرگوار بود و آنی از اشتغال به علم غافل نبود... محصلين خويش را به درس مدام تشويق می نمود و بدانها می گفت عزيزان من بدانيد در سايه پشتکار و اشتغال به تحصيل شما از آقا جمال کمتر نيستيد. معاصرش شيخ حر عاملی در کتاب امل او را به عنوان حکيمی دانشمند و فقيهی فاضل ستوده و محدث نوری و محدث قمی نيز در آثار خود به دنبال جمال معنويش رفته اند.
  آقا جمال شرحی بر شفا و اشارات ابن سينا نوشت و شرايع، معالم، شرح لمعه، تهذيب و مختصر الاصول را نيز حاشيه زد و شرحی فارسی بر مفتاح الفلاح در ادعيه زد. آقا جمال قرآن مجيد و صحيفه سجاديه را ترجمه نمود و شرحی نيز بر غرر و درر آمدی زد. آقا جمال حاشيه ای بر من لا یحضره الفقيه نوشت و فصول مختار سيد مرتضی را ترجمه نمود و در اصول دين (و امامت نيز) کتابی مفيد به رشته تحرير برد. آقا جمال دانشمندی خوش ذوق، پرحافظه، خوش محضر و عالمی حاضر جواب بود. در فکاهيات و مطائبه کم نظير بود هيچ گاه سخن یا مزاح کسی را به خانه نبرد ولی در هر صورت اين دانشمند نيکو صورت و نيکو سيرت در شب بيست و سوم رمضان (ليلة القدر) سال 1125 به حضور مولايش شتافت و قبر او در تکيه خوانساری به تخت فولاد اصفهان مزار است.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 9. Top | #129

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  مرحوم آقا حسين گيلانی


  مرحوم آقا حسين گيلانی فرزند ملا حسن اصلا از اهالی ديلمان گيلان بود پدرش ملا حسن که خود از عرفا ومشايخ عصر خويش بود به اتفاق خانواده در دارالعلم اصفهان ساکن شدند و در اينجا از حضور علما و اساتيد مختلف بهره مند بودند. بيشتر اطلاعات حديثی آقا حسين از محضر علامه مجلسی عايد او شد و در حضور اساتيد معظم ديگر دروس عقلی و نقلی را به پايان برد و در مراتب علمی و عملی و اخلاقی در رديف دانشمندان بزرگ اصفهان قرار گرفت. گيلانی در مسجد لنبان اصفهان چند سال اقامه جماعت داشت و در اين محل سالها به تدريس و تعليم و تعلم و ترويج مذهب مشغول بود.
  صاحب روضات می نويسد آقا حسين لنبانی عالمی جامع و حکيمی بارع و مجتهدی فقيه و محدثی اديب و متکلمی خردمند بود او از هر غله خرمنی و از هر فن معتبری و بهره ای برده بود.
  صاحب رياض العلما معظم له را در علوم و فضائل اخلاقی، تقوا و کمالات انسانی ستوده و می گويد وی از معاصرين با ما می باشد که در قرائت فقه و حديث در حضور علامه مجلسی به اتفاق اعلام ديگر شرکت می جستيم.
  صاحب روضات الجنات می نويسد آقا حسين دائی جدم مير کبير بود و اين مير مبرور در آثارش از او به بزرگی و احترام یاد می کند (صاحب روضات اضافه می کند پدر او ملا حسن از مدرسين بزرگ و علمای عارف جامع اصفهان بود) از تأليفات مرحوم گيلانی شرح مفاتيح فيض، شرح صحيفه سجاديه، حاشيه بر ذخيره و رساله ای در زيارات است.
  وفات مرحوم گيلانی در بيست و ششم رمضان سال 1129 بوده و قبرش در تخت فولاد اصفهان در کنار پدرش در تکيه روضاتيها زيارتگاه است.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 10. Top | #130

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  جد بحر العلوم و پدرش سید مرتضی  سيد محمد طباطبائی بروجردی فرزند سيد عبد الکريم، عالمی جليل و سيدی حسيب از اعلام بزرگ شيعه در قرن دوازدهم هجری است. سيد محمد زادگاهش اصفهان بود. و مدتها در عتبات مدارج علمی و کمالات معنوی و اخلاقی را پيمود و پس از خاتمه تحصيل از نجف عازم بروجرد و کرمانشاه شد. نوشته اند تا پايان عمر (حدود سال 1122) در اين شهر اقامت داشت و سرانجام در همين سال جهان فانی را وداع نمود. اين سيد عالی مقام به نام شرح مفاتيح، رساله در تحقيق معنی ايمان و رساله ای در مواليد دارد. سيد محمد طباطبائی به هنگام مرگش سه آقازاده به نام سيد مرتضی، سيد رضی، و سيد رضا که همگان از افاضل علما و سادات بزرگ عصر خويشند، به جا گذاشت و از نسل اين ها صدها مجتهد و هزاران عالم و فاضل در بروجرد و ساير شهرستانها (مانند آيت الله بروجردی) قدم بعرصه جهان تشيع نهادند.
  سيد مرتضی مشهور به علم الهدی یکی از علمای بزرگ و از خاندان شريفی است که در جلالت و رشادت و کرامت و به خصوص ورع و تقوی زبان زد خاص و عام بود. معظم له والد جناب علامه طباطبائی سيد بحر العلوم است که سالها در بروجرد به خدمت اسلام و مسلمين و اعلام و متعلمين اشتغال داشت.
  او قطعا در اواخر (بلکه اواسط) قرن دوازدهم در بروجرد وفات نموده هر چند محدث قمی در جلد سوم القاب وفات او را در سال 1204 (یعنی اوايل قرن سيزدهم) مرقوم داشته است.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

صفحه 13 از 36 نخستنخست ... 39101112131415161723 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی