سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 2 از 36 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 356

موضوع: سرگذشت نیکان قرون

 1. Top | #11

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  علمای قرن پنجم
  شیخ مفید

  ابو عبدالله محمد بن نعمان مشهور به شیخ مفید: ( 336 یا 338 _ 413 هجری قمری )
  نزدیك به هزار و صد سال پیش در خانه ای ساده ولی سرشار از علم و نور فرزندی پا به دنیا گذاشت كه بعدها از مفاخر بزرگ شیعه و از نوادر علم كلام و فقه شد. او كه در زمان خود به « ابن معلم» و در زمان ما به « شیخ مفید» مشهور شد، در منطقه ای به نام « جیل» در ده فرسنگی بغداد دیده به جهان گشود و پس از مدتی به همراه پدر به شهر بغداد آمد تا از اساتید عصر خویش بهره برداری نماید. وی از محضر اساتید بزرگی چون « ابوالقاسم جعفر ابن محمد بن قولویه قمی » و « شیخ صدوق » استفاده ها كرد. تقوا و پاكدامنی و محضر اساتید بزرگ از او چهره ای درخشان ساخت و در بین مردم جایگاه ویژه ای پیدا كرد. مردم برای حل مشكلاتشان به وی مراجعه می كردند او با استفاده از قرآن و سنت مشكلات ایشان را حل و فصل می نمود. در این زمان « آل بویه » بر بغداد حكومت می كردند، ایشان كه حامی تشیع بودند، بستر را برای گسترش عقاید شیعه فراهم كردند و شیخ مفید هم از این موقعیت استفاده كرد و در مسجد « براثا » به تشكیل جلسات درس پرداخت. وی در این مسجد به وعظ و خطابه می پرداخت و با معارضین به جدل می نشست. از جمله حركتهای مهم شیخ این بود كه وی فرقه های مختلف شیعه را كنار هم جمع كرد و همیشه در صدد دعوت به اصول اساسی اسلام و كنار گذاشتن اختلافات جزیی بود. از جمله خدمات ارزندة شیخ مفید تالیف بیش از 200 عنوان كتاب می باشد كه به عنوان گنجینه ای پر بها در اختیار مسلمانان است. شیخ مفید پس از نزدیك به هفتاد و هفت سال عمر با بركت و خدمت به مردم و تبلیغ بی شائبه از فرهنگ غنی تشیع در شب جمعه مصادف با سوم ماه مبارك رمضان سال 413 هجری قمری دنیای فانی را وداع گفت و پس از این عمر با بركت به جوار رحمت الهی شتافت. یادش زنده و روحش قرین رحمت الهی باد.
  شیخ مفید در نگاه بقیة الله الاعظم «اروحنا لتراب مقدمه الفداء»
  شیخ مفید از جمله علمایی بود كه مورد توجه و عنایات خاص بقیة الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشّریف واقع شده است و این مهم از دو نامه ایی كه حضرت برای او نگاشتند، فهمیده می شود. حضرت در اولین نامه ای كه در اواخر ماه صفر 410 هجری قمری برای شیخ مفید نوشتند، شیخ را این گونه مورد خطاب قرار دادند: « به برادر استوار و درست كردار و دوست رشید شیخ مفید محمد بن محمد بن نعمان كه خداوند عزت و احترامش را مستدام دارد. از طرف كسی كه خزانه عهد و پیمانی است كه خداوند از بندگان گرفته است». حضرت در ادامه، متن نامه آغاز كرده اند :
  بسم الله الرحمن الرحیم و اما بعد، سلام بر تو ای دوست با اخلاص در دین و ای كه در اعتقاد به ما از روی علم و یقین امتیازاتی داری و...
  بخشی از نامه امام زمان علیه السلام به شیخ مفید منبع از كتاب ارزشمند کلمة الامام المهدی تالیف علامه شهید آیة الله سید حسن شیرازی.
  حضرت نامه دیگری هم در تاریخ روز پنجشنبه بیست و دوم ذیحجه سال 412 هجری قمری برای شیخ نوشتند و شیخ را این گونه مورد خطاب قرار دادند:
  « از طرف بنده خدا كه حافظ و نگاهبان را ، خداست برای كسی كه حق به الهام شده و راهنمای حق است. بسم الله الرحمن الرحیم سلام بر تو ای یاری دهندۀ حق و ای دعوت كنندۀ خلق به سوی حق با كلمات راستین... ( کلمة الامام المهدی تالیف علامه شهید آیة الله سید حسن شیرازی)
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 2. Top | #12

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  سید رضی  ابوالحسنمحمد بن حسین بن موسی بن محمد بن موسی بن ابراهیم بن موسی بن جعفر علیه السلام معروف به سید رضی و شریف رضی برادر سید مرتضی که زودتر از برادر بزرگوار خود جهان فانی را وداع نمود. آن دو در سنین کودکی متأسفانه پدر خود را از دست داده و در دامان مادر عفیفه به نام فاطمه از خاندان شریف و اصیل پرورش یافته اند و از کودکی هم خویش را مصروف علوم دینی و قرآنی نموده از نبوغ و هوش و استعداد خدادادی نیز برخوردار بودند. صاحب روضات و صاحب مقابیس می نویسند، شبی شیخ مفید علیه الرحمة در خواب دید که فاطمه زهرا سلام الله علیها دست نور چشمان خود امام حسن و امام حسین علیهما السلام را گرفته و به جلسه درس شیخ مفید وارد شدند. به شیخ فرموده یا شیخ علمهما الفقه (یعنی این دو را دروس فقهی بیآموز) پس از بیداری از خواب خویش متحیر بود که مرا چه رسد که به آن بزرگواران درس فقه آموزم پس از مدتی که به جلسه درس و کرسی بحث می نشیند علیا مخدره را مشاهده می نماید که دست دو کودک خود شریف مرتضی و شریف رضی را گرفته و به محضر استاد وارد می شود و همان جمله حضرت زهرا سلام الله علیها را این فاطمه سیده بشیخ می گوید که این دو کودک را دروس فقه بیآموز. شیخ فوراً متذکر خواب دیشب خود گردید اشک در چشمانش حلقه زد و به احترام آنان از جا برخاست و پس از سلام خواب خویش برای آنها بازگو کرد.
  هر چند آنان خود سعی کامل در تحصیلات فقهی و مکتبی داشتند اما شیخ روز به روز علاقه اش به آن دو نوجوان زیادتر می شد و از پیشرفت و مباحثات علمی آنها لذت می برد سید رضی در نوجوانی ادیبی ماهر و شاعری سخنور و فصیح بود و دیری نگذشت که به اندک زمان در علوم اسلامی سرآمد اقران خویش گردید. کلیه صاحب تراجم علمای اسلامی از کنار نام شریف این دو برادر خیلی مؤدبانه می گذرند و مترجمین علمای شیعه سید مرتضی و شریف رضی را از بزرگترین علمای شیعه مرقوم داشته اند.
  شریف رضی در بیست سالگی به درجه اجتهاد رسید و به تمام علوم متداوله فقه و اصول، تفسیر و حدیث و علم کلام مهارت داشت و در سی سالگی حافظ تمام قرآن بود.
  نوشته اند وقتی خطیب بغداد، ثعالبی و ادبای بزرگ عرب و همچنین ادیبان دربار آل بویه اشعار نغز او را خواندند اعتراف نمودند در این زمان اشعاری بدین زیبایی و فصاحت ندیده اند برای او جایزه ها ارسال داشتند نپذیرفت و مسترد فرمود با این حال این دو برادر دست بخشنده ای داشتند. مدارسی دینی تأسیس نمودند و شهریه دانشجویان آن را از مال خویش می پرداختند. شریف رضی قبل از برادرش، نقابت و زعامت شیعیان عراق با او بود و پس از مرگ وی نقابت سادات و خاندان موسی بن جعفر علیهما السلام و شیعیان به برادر بزرگوارشان منتقل گردید. قاضی شهید در مجالس المؤمنین می نویسد: شریف رضی ذی الحسبین: در طهارت و عصمت برگزیده خداست نقیب علویین بلکه قطب فلک ارشاد و مرکز دائره رشاد بود صیت بزرگ و جلالت او را گوش فلک شنیده و آواز فضل و بلاغت او بایوان ملک رسیده پایه فضل و کمال و معالیش از آن گذشته که زبان ثنا و مدحت از کنه علو رفعت او بازگو باشد که چون جمال بغایت رسد دست مشاطه بیکار ماند و چون بزرگی به حد کمال رسد بازار وصافان شکسته گردد. قاضی شهید سپس بذکر مصنفات و تألیفات او به نام خصایص اللائمة، حقایق التنزیل، مجازات اللنبویه کتاب سیرت دیوان شعر و اخبار قضاة بغداد پرداخته و آنها را بر شمرده است اما مهمتر خدمتی که به جهان اسلام نمود جمع آوری کلمات و خطبه ها و نامه ها و مواعظ مولا امیرمؤمنان علی علیه السلام به نام نهج البلاغه می باشد که بعد از قرآن و سخنان پیامبر از بهترین کتب اسلامی و مشهور باخ القرآن می باشد که از قرن چهارم تا حال که اوایل قرن پانزدهم است چندین بار تجدید چاپ گردیده و متجاوز از سی شرح علمای فریقین بدان نوشته اند. در خاتمه گویند آنچه شریف رضی علیه الرحمة جمع آوری نمود سزاوار است با قلم نور بر گونه های حور نویسند و آن را نهج البلاغه نامند. شریف رضی در سن 47 سالگی به سال 406 اوایل قرن پنجم وفات نمود و موجی از تأسف خاک عراق و شیعیان جهان را فرا گرفت. شریف مرتضی به قدری ناراحت بود که فرمود طاقت دیدار جسد برادر را ندارم، دیگری به او نماز بخواند. شریف رضی با این سن کم از لحاظ کمیت و کیفیت خدمات بسیار ارزنده به جهان اسلام نمود نوشته اند چندی پس از وفات جسد او را در کربلای حسینی نزدیک قبر جدش ابراهیم مجاب فرزند باب الحوایج دفن نمودند.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 3. Top | #13

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  سید مرتضی  علم الهدی روحی له الفداء ابوالقاسم علی بن الحسین سبط ابراهیم مجاب فرزند باب الحوائج «علیه السلام» مشهور به سید مرتضی یکی از بزرگترین علمای اسلام و مکتب تشیع است. در مورد این شخصیت فرمودند که بعد از معصومین افضل الناس فی الارضیین بود. وجود عزیزش مصداق کامل حدیث شریف «علماء امتی کانبیاء بنی اسرائیل» _ در طول قرون گذشته تعداد علمای اسلام بسیار زیادند که هر کدام در جای خود و با توجه به رشته تخصصی خویش تألیفاتی سودمند و خدماتی ارزنده به عالم اسلام و مسلمین نموده اند، بدیهی است در بین این شخصیت ها تعدادی انگشت شمار بر سایرین برتری یافتند که خود درباره پیام آوران فرمود: « تلک الرسل فضّلنا بعضهم علی بعض آیه (ما بعض فرستادگان خویش را بر بعض دیگر مزیت و برتری دادیم). در بین علمای بزرگ مسلمین سید مرتضی را می توان سید آنها نامید که این گلستان را گل هایی است که هر یک به جای خویش خوش بویند اما امثال سید مرتضی و سید بحرالعلوم... که انشاء الله به ذکر شریف آنها خواهیم رسید زینت بخش گلستان علما گردیدند. قلم نویسندگان که در ترجمه و شرح زندگی معصومین علیهم السلام خیلی قاصر است در شرح حال و فضایل این اساتید نیز نارسا است اما به مصداق ما لا یدرک کله لا یترک کله این فقیر می خواهد نوجوانان مثل خود را تا حدودی با این گل ها آشنا سازد و هم عشق درونی خود را به اولیاء و بهترین شاگردان آنها انشاءالله به ثبوت رساند... تا فردا چه قبول افتد و چه در نظر آید.
  علم الهدی دانش هایی فراهم کرد که دیگری نکرد، فضائلی به دست آورد که خود در آن یگانه بود، هر دو سوی مجد را از علم و سیادت برگرفت. فضلش مورد اجماع، مخالف و موافق بدانش او اعتراف داشتند کسی در علم فقه و اصول کلام و صرف و نحو ادبیات عرب لغت و فنون شعری بپایه او نرسد تمام فضلا و دانشمندان عرب و عجم از جملات فصیح او متحیر تو گوئی سیبویه همه زمان ها است و سبحان قرن چهارم توأم با حکمت لقمان و زهد سلمان وقتی در درس خواجه طوسی نام او برده شد. پس از اسم شریفش مودبانه گفت صلوات الله علیه. چون سید مرتضی به درس مفید حاضر گشتی، مفید به احترام او از جا برخاستی و گاه کرسی درس خود بدو دادی، و از بیان و تقریر او نشاط کردی و در جلوی او بر روی مبارکش لبخند شادی زدی که گوئی سیمای معصومین علیهم السلام بینی و گاه که بیاد خواب زهرا سلام الله علیها افتادی اشک شوق و محبت بگونه جاری ساختی. پس از مفید بیست و سه سال چون پیام آوری به زمان خویش بر کرسی درس و زعامت بنشست و مکتب جدش صادق آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم را مجدد گشت و چون شیخ طوسی ها که پس از او استاد عصر خویشند به جهان اسلام تحویل داد. سید زعیم الشیعه نقیب علویین بزرگواری بخشنده و ایثارگر بود و از خوان احسان و کرمش مخالف و موافق بهره مند می شدند دانشجویان را به فراخور استعداد و لیاقت شهریه می پرداخت و رقم بزرگ آن را شیخ طوسی می گرفت (دوازده دینار) سید در مسیر تثبیت کرسی فقه شیعه جدیتی زیاد نمود و از مال و جان در این راه دریغ نداشت کتب او بی شمار و کتابخانه او در عصر خود بی نظیر بود پس از وفاتش هشتاد هزار جلد کتاب خطی که بعضی به خط مبارک خود او بود، برای فضلا از خود بجا گذاشت و برای همیشه وقف دانشجویان نمود. آثار و تصنیفات او زیاد است که اهم آنها عبارتند از: شافی، غرر و درر، ذریعه، رساله باهره فی عترة الطاهرة، تنزیه الانبیاء، آمالی، علم و عمل، تقریب الاصول، مخلص، نقض، انصاف، اتقاذ البشر، حجیت اجماع، ذخیره، ذریعه، شیب و شاب، شهاب و شیب، برق، تبتع ابیات، مقنع، علم ادب، تفسیر الآیات،... تفسیر سوره حمد، تفسیر سوره بقره، تفسیر خطبه شقشقیه، درر و فواید، علم و ادب، جبر و قدر، طیف و خیال، مسائل = مصریه، ناصریه، خلافیه، صبیه، ناصریات...
  سید به سال سیصد و پنجاه و پنج به جهان دیده گشود و در بیست و پنجم ربیع الاول چهارصد و سی و شش (436) جهان فانی را وداع گفت و جسد او را پس از مدتی کنار ابراهیم مجاب در حرم مطهر سیدالشهداء ارواحنا فداه مدفون نمودند. (خواننده عزیز مجدد مذهب یعنی تجدید کننده مکتب، نوعی بازگشت به روح تعالیم عالیه اسلام تعمیم و گسترش دادن تعالیم مذهب و اجرا نمودن حدود و احکام الهی که در حد توان یک اولوالامر مبسوط الید یعنی امام و فقیه واقعی باشد و زمام مسلمین را نیز در کف با کفایت گیرد و با توجه به آیه شریفه «اطیعوالله و اطیعوا الرسول و اولوالامر منکم» بر عموم مسلمانان واجب است از فرمان اولوالامر عالم و عادل پیروی نمایند. ضمناً گذشت تاریخ نشان داده که پس از هر قرن شخصیتی عالم و لایق در جهان اسلام ظهور کرده و به عبارت دیگر و از دیدگاه تمام فرق مسلمین مجددی ظاهر گشته است. شیعه می گوید مجدد مکتب در قرن اول باقر العلوم و فرزندش امام صادق علیهما السلام بودند، در قرن دوم حضرت ثامن الحجج علی بن موسی علیهما السلام، در قرن سوم محمد بن یعقوب کلینی رحمة الله علیه و در قرن چهارم سید مرتضی اعلی الله مقامه... و در قرن دوازدهم وحید بهبهانی _ در قرن سیزدهم شیخ انصاری _ و در قرن چهاردهم میرزای مجدد شیرازی و...)
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 4. Top | #14

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  ابوالفتح کراجکی


  محمد بن علی بن عثمان مشهور به ابوالفتح کراجکی یکی از بزرگان فقهای شیعه در قرن پنجم است وی دانشمندی فقیه، محدثی متکلم و مورد اطمینان بود. کراجکی از شاگردان شیخ مفید و سید مرتضی علیهما الرحمة است و مرحوم شهید اول در آثار خود از او به عنوان علامه تعبیر کرده و با این عنوان از وی بسیار یاد نموده است. کراجکی در مسیر تحصیل فقه و حدیث، هیئت و نجوم و ریاضیات مسافرت ها نمود و رنج ها کشید و از بوستان علمای مختلف گل ها چید تا خود به مقام استادی رسید اکثر صاحب تراجم او را محدثی ثقه و فقیهی جلیل القدر یادآور شده اند. مرحوم علامه مجلسی در تألیفات خود وی را به بزرگی یاد نموده در عداد فقهای متکلم و محدثین بزرگ که آثارش مورد استفاده علمای اسلامی است بر شمرده است مهمترین تالیفات او کنزالفوائد، معدن الجواهر، روضة العابدین، استطراف و بستان، نوادر و منهاع، اقناع و انتفاع، ایضاح، ابانه در اثبات نبوت و امامت و حجت عالم در اثبات کرویت زمین می باشد. بیشتر کتب فوق در فقه و حدیث و کلام می باشد. مرحوم محدث قمی کتاب معدن الجواهر او را به فارسی ترجمه نموده و به نام نزهت النواظر چاپ شده است. وفات او به سال 446 قمری است هر چند بعضی وفات او را به سال 449 نیز نوشته اند. «رحمت خدا بر او باد».
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 5. Top | #15

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  نجاشی

  ابوالعباس:
  احمد بن علی احمد صاحب رجال معروف به نجاشی است، زیرا جد اعلای او عبدالله نجاشی والی اهواز (خوزستان) معاصر با امام ششم علیه السلام و از شیعیان و ارادتمندان بدان حضرت بود. شیخ احمد معروف به ابوالعباس نجاشی یکی از بزرگان علمای امامیه در قرن پنجم بوده است که در علم حدیث و رجال بی مانند بود. نجاشی عالمی است نقاد مطلعی بصیر از بزرگترین ارکان جرح و تعدیل ( رحال و خبر ) می باشد. صاحب روضات به نقل از کتاب حاوی می نویسد: «نجاشی مردی است جلیل و عالمی عظیم الشأن در ضبط احوال رجال مسلم همگان بود و متأخران علما در جرح و تعدیل رجال به گفتار او اعتماد کامل داشتند. محدث قمی (مرحوم حج شیخ عباس) با توجه به نوشته های استادش مرحوم حاجی نوری صاحب مستدرک و دیگر اعلام می نویسد: علمای بزرگ ما امثال شیخ طوسی علیه الرحمة که در صدد تنظیم و تألیف رجال و جرح و تعدیل آنها اقدام نموده اند هیچ کدام اثر آنها به پایه نجاشی صاحب ترجمه نرسیده است. مرحوم علامه طباطبایی سید بحرالعلوم رحمة الله علیه در کتاب رجال خویش شرحی از زحمات و خدمات مرحوم نجاشی به رشته تحریر برده و این استاد رجالی را بسی ستوده است. ولادت نجاشی در صفر سال 372 و وفات او در جمادی الاول 450 به شهر سامرا بوده مدفن او در روستای مطیر آباد سامرا مزار است.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 6. Top | #16

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  شیخ طوسی  ابو جعفر: محمد بن حسن بن علی طوسی شیخ الطائفه از بزرگترین علمای مذهب امامیه است. شیخ از شاگردان شیخ مفید و سید مرتضی رحمة الله علیهما که خود به درجه استادی رسید و سال ها در رأس مکتب تشیع به عنوان مؤسس مکتب جعفری در نجف اشرف و مجدد دین و مکتب در قرن پنجم هجری بود. نام شریف شیخ طوسی زبانزد کلیه دانشمندان مختلف جهان است و عنوان و کلمه شیخ مطلقاً به آن است و بعد از سید مرتضی کرسی درس علما را استاد است و زعامت و مرجعیت شیعیان جهان را عهده دار. ابتدا دوازده سال در بغداد پس از وفات سید رحمة الله علیه کرسی درس علما و شاگردان استاد را به خوبی اداره نمود و شهرتی عظیم پیدا نمود. مخصوصاً وقتی به امر خلیفه عباسی کرسی تدریس علم کلام در جهان اسلام به او واگذار شد. مسلمانان بیشتر به شخصیت علمی او واقف گشتند و شیعیان جهان مخصوصا ایرانیان به وجود شیخ طوسی (ایرانی) در جهان آن روز مفتخر بودند زیرا او اولین شخصیت بزرگ علمی در جهان اسلام از مملکت امام هشتم علیه السلام بود. مکتب شیخ مکمل مکتب مفید و سید بود، این استاد ماهر به تمام فنون فقهی، اصولی، کلام، تفسیر، حدیث و رجال مهارت داشت و در سجایای اخلاقی و فضائل معنوی یکتا بود به عبارت دیگر شیخ طوسی دانشمندی تمام بعدی است. نظریات فقهی او تا چندین سال صائب و پابرجا بود و آراء او متکی بدلائل عقلی و نقلی مستفاد از آدله فقهی است لذا آثار نفیسش قرن ها دست بدست می گشت تا به اعلام جهان امروز رسید. دو اثر ارزنده او به نام: تهذیب و استبصار در ردیف کافی و فقیه (کتب اربعه شیعه) بعد از قرآن مدارک سند فقهی شیعیان و مسلمانان واقع بین جهان است. استبصار شامل 5500 حدیث و تهذیب بالغ بر 13500 حدیث از معصومین علیهم السلام نقل نموده و بعد از نظریه و فتوای خود در مسائل مختلف دینی بلافاصله اخبار موافق با نظریات خودش را متذکر است. سایر آثار او مثلا کتاب تبیان در تفسیر کم نظیر است که به قول امام المفسرین شیخ طبرسی «رحمة الله علیه»: کتاب تبیان تألیف استاد ما شیخ طوسی جامع علوم قرآن و روشن کننده کلیه مسائل اسلامی است. احاطه علمی او در فقه و اصول علم رجال از کتاب های مبسوط، نهایه و الفهرست به خوبی نمایان است آثار دیگر او عده و ابواب در فقه مصباح المتهجد در ادعیه، اصول عقاید طوسی در علم کلام، معرفه الرجال (رجال طوسی) در شناخت رجال خبر، مفصح در امامت، هدایت، بصیرة، مسائل ابن برج، اصول عقاید، تمهید الاصول، آمالی شیخ، تلخیص، کتاب غیبت، مدخل و مقتل و چند رساله در فروع از مابقی آثار ارزنده اوست.
  شیخ طوسی مدت چهل سال (از زمان مفید) در بغداد اقامت داشت ولی به علت حوادث ناگواری که بین امرا و صاحبان مذاهب مختلف پس از دیالمه و آل بویه، در اوایل سلطنت طغرل سلجوقی روی داد منحر به آتش کشیدن بهترین کتابخانه بغداد و همچنین به آتش کشیدن خانه شیخ طوسی گردید، ناگزیر در سال 448 تا آخر عمر در شهر نجف اشرف اقامت گزید و با ورود او تدریجاً حوزه هزار ساله نجف پی ریزی شد. صاحب روضات و صاحب مقابیس تعداد علمائی که از مکتب شیخ به درجه استادی و اجتهاد نائل آمده اند تا سیصد نفر ذکر کرده اند. در فواید رجالیه تألیف سید بحرالعلوم رحمة الله علیه اغلب اسامی شاگردان او نام برده شده شیخ ابو علی طوسی معروف به مفید ثانی بهترین استاد بعدی مکتب ما است که به خواست خدا اعاظم شاگردان او که به مقام مرجعیت و فقاهت نائل آمده اند معرفی می شود. شیخ طوسی بدون شک با اذعان مخالف و موافق بیکی از بزرگترین شخصیت های علمی اسلامی در جهان بشریت بود. این استاد بزرگوار سرانجام پس از عمری تحقیق، تدریس تصنیف و خدمات ارزنده به مکتب اسلام روز دوشنبه 22 محرم سال 460 هجری جهان فانی را وداع نمود و در منزل شخصی خویش جنب حرم مطهر مولای متقیان امیرالمؤمنان علیه السلام مدفون شد.
  یادآوری: پس از شیخ طوسی کرسی درس فقها و زعامت شیعیان به مفید ثانی، شیخ طبرسی، مرحوم راوندی، ابن زهره، ابن شهر آشوب و سپس به ابن ادریس حلی علیهم الرحمه منتهی شد.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 7. Top | #17

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  سلار بن عبدالعزیز


  سلار بن عبدالعزیز دیلمی طبرستانی، یکی از علمای بزرگ شیعه در اواسط قرن پنجم هجری می باشد.زادگاهش طبرستان (مازندران) اما از افاضل دانشجویان حوزه (قدیم) بغداد بود. معظم له معاصر شیخ طوسی است که خود از بزرگترین شخصیت های علمی بعد از شیخ الطائفه بود. سلار از شاگردان فعال شیخ مفید و سید مرتضی رحمة الله علیه است که در فقه و اصول و کلام و ادبیات عرب مهارت یافت و گاه در غیاب استادش سید مرتضی کرسی درس را به ادامه بحث های علمی و فقهی اداره می نمود.
  مراتب علمی او از آثار او: مراسم، ابواب، فصول، تقریب، تذکره و مقنع (در اصول فقه و کلام) مشهود است. تراجم علما نوشته اند وی نقضی بر کتاب ابوالحسن بصری عالم سنی به رشته تحریر برد. این کتاب ردی است که به دستور استادش سید مرتضی رحمة الله علیه نوشته شده (زیرا ابوالحسن بصری کتاب شافی در امامت سید را مردود دانسته و آن را رد کرده بود) صاحب روضات می نویسد: سلار دیلمی اولین فقیهی است که نماز جمعه را در عصر غیبت تحریم نمود ( زمان سلاطین و امرای عباسی و عثمانی) که با وجود امرای ستمگر از خود شهامت نشان داده است زیرا خطب نمازها در مدح امرای جور بوده است. سلار دیلمی قسمتی از عمر خود را به مسافرت ها گذرانید و سرانجام به سال 463 (در ششم رمضان) به شهر تبریز وفات نمود «رحمت خداوند بر او باد».
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 8. Top | #18

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  دوریستی


  ابوعبدالله: جعفر بن محمد بن احمد دوریستی رازی یکی از علما و راویان بزرگ شیعه در قرن پنجم است. دوریستی یکی از رجال کثیر الراویه در کتب شیعه محسوب است او از شاگردان شیخ مفید و سید مرتضی و سید رضی رحمة الله علیهما السلام است و از آنها نقل روایت می کند. دوریستی با شیخ طوسی رحمة الله علیه معاصر بوده و اغلب علمای بزرگ قرن ششم مانند محمد بن ادریس حلی، شاذان بن جبرئیل و ابن شهر آشوب و سید مهدی مرعشی حسینی از وی نقل روایت نموده اند. وی تألیفاتی به نام کفایه در عبادات، یوم لیله و کتاب اعتقادات را از خویش بجا گذاشت نوشته اند دوریستی نزد خواجه نظام الملک طوسی خیلی مقرب بود و خواجه ماهی چند دفعه به دیدن او می رفت و از مجالست با او محظوظ بود. لازم به تذکر است که مرحوم محدث قمی به نقل از شیخ حر عاملی دوریستی دیگر به نام ابو محمد عبدالله بن جعفر بن محمد بن موسی بن جعفر که از فقهای بزرگ شیعه در اواخر قرن ششم است یادآوری نموده و از مقام علمی او نیز تجلیل کرده ولی متذکر نسبت او با صاحب ترجمه نگردیده است صاحب روضات شرحی مفصل در این زمینه دارد (ترجمه روضات جلد دوم صفحه 426) وفات ابوعبدالله در اواسط نیمه قرن پنجم بوده است (470) دوریست بخشی از شهر ری قصبه نزدیک تهران بوده که اکنون درشت نام دارد.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 9. Top | #19

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  ابن برّاج


  سعدالدین عبدالعزیز مشهور به قاضی ابن برّاج یکی از علمای بزرگ شیعه در قرن پنجم هجری است. ابن براج از اکابر تلامذه سید مرتضی و شیخ طوسی بود که خود به مقام علمی نائل آمد. قاضی ابن براج حدود سی سال در طرابلس (سوریه و لبنان) متصدی منصب قضاوت و شیخ الاسلام مسلمین شامات بود. محقق ثانی که او را خواهی شناخت می نویسد ابن براج خلیفه و نائب شیخ الطائفه طوسی در بلاد شام بود و در عصر خویش از بزرگان علمای امامیه محسوب می شد. نوشته اند مراتب علمی و دانش های فراوان او از آثارش به نام: مهذب، مقرب، معتمد، موجز، عماد، منهاج، کامل، جواهر و معالم، آشکار است. وی سال ها از حضور سید مرتضی رحمة الله علیه استفاده نمود و ماهی هشت دینار از سید شهریه می گرفت. سرانجام قاضی مذکور در شب جمعه نهم شعبان سال 481 وفات نمود.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 10. Top | #20

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : سرگذشت نیکان قرون

  علمای قرن ششم
  حمدانی قزوینی


  حسین بن مظفر حمدانی قزوینی یكی از علمای مكتب امامیه در قرن پنجم است كه قریب سی سال در بغداد و نجف از محضر شیخ طوسی بهره مند بود. در اواخر عمر از مدرسین حوزه نجف بود. مجالست و معاشرت او بیش از سایرین از شیخ الطائفه بوده. غیر از تدریس تألیفاتی بنام لؤلؤ در مواعظ ، نصرة الحق، هتك و استار باطنیه در ردّ مذهب قرامطه را به رشته تحریر برد ( قرامطه مذهبی ساختگی شبیه به باطنیه و اسماعیلیه دارند) وفات مرحوم قزوینی اوایل قرن ششم 502 بوده است « رحمة الله علیه ».
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

صفحه 2 از 36 نخستنخست 12345612 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی