سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: نشانه هاي منافقان در قرآن

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  توجه نشانه هاي منافقان در قرآن


  نشانه هاي منافقان در قرآن

  در حالي که مومنان با کردار و گفتار سعي در پيراستن جامعه از آلودگي و فساد و آراستن آ ن به خوبي ها دارند، براساس آيه ?? سوره توبه، منافقان در مسيري بر عکس، نهي از معروف و امر به منکر را پيشه مي کنند
  (المنافقون والمنافقات بعضهم من بعض يامرون بالمنکر و ينهون عن المعروف) و در پوشش اصلاح و پيراستن جامعه از آلودگي ها
  (قالوا انما نحن مصلحون (بقره/11) تلاش مي کنند که فساد، فراگير و معروف و نيکي از جامعه برچيده شود تا بتوانند در چنان محيط آلوده اي به اهداف شوم خود برسند.
  (الا انهم هم المفسدون و لکن لايشعرون( بقره/12)

  نفاق شناسي گامي در راستاي افزايش بصيرت

  شکي نيست که نفاق شناسي گامي در راستاي افزايش بصيرت است. زيرا نفاق يکي از کانون هاي فتنه است و شناخت چهره نفاق و آگاهي از نشانه هاي منافقان سبب مي شود تا فتنه انگيزي ها و توطئه هاي آنان خنثي شود و جامعه اسلامي فريب آن ها را نخورد و در دام توطئه ها نيفتد.در حقيقت شناخت نفاق نوعي دشمن شناسي است و لغت نفاق هم گوياي اين امر است.
  زيرا نفاق از ماده «نفق» به معناي تونل هاي زيرزميني است که براي فرار يا استتار از آن استفاده مي شود و منافق نيز راه پنهان و مخفي براي خود ايجاد مي کند تا به هنگام خطر از طريق آن فرار کند.
  به همين خاطر در آيات متعددي از نشانه ها و رفتارهاي منافقان سخن به ميان آمده و در کمتر سوره مدني است که به صراحت يا کنايه به منافقان اشاره نشده باشد و حتي در قرآن ازمنافقان با تعبير دشمن ياد شده است:« هم العدو فاحذرهم».
  در حديثي نيز از پيامبر نقل شده است که:
  مومن چهار دشمن دارد؛ مسلماني که به او حسد مي ورزد، منافقي که کينه او را در دل دارد، شيطاني که او را گمراه مي کند و کافري که به جنگ او مي آيد
  (نهج الفصاحه)
  امضاء

 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : نشانه هاي منافقان در قرآن

  نفاق در قرآن

  با توجه به اين که قرآن کتاب هدايت و رحمت و پيامبر نيز «رحمةللعالمين» است هنگامي که افرادي به خاطر بي قابليتي از شمول اين رحمت محروم مي شوند، در حقيقت تقصير خود آنان است که زمينه محروميت خويش را فراهم کرده و از زير آبشار رحمت خداوند بيرون رفته اند.

  منافقان از اين دسته افرادند که با خروج خود از رحمت الهي، غضب الهي را به جان خريده اند.
  خداوند هم در آيات متعددي ويژگي ها و رفتار آنان را مورد مذمت قرار داده است و از سوي خداوند متصف به صفاتي چون دروغ گو، فاسق، دشمن و... شده اند.

  قرآن کريم در همان ابتداي سوره بقره انسان ها را در ارتباط با اعتقاد به خدا به سه دسته مومنان، کافران و منافقان تقسيم در سراسر قرآن روحيات، رفتارها و خصوصيات هر يک را بيان کرده است.

  در اين ميان درباره منافقان علاوه بر اختصاص سوره اي به آنان (سوره منافقين) در بيشتر سوره هاي مدني از آنان سخن به ميان آمده است اما جامع ترين سوره درباره منافقان، سوره توبه است که در آيه به بيان ويژگي ها و رفتار آنان پرداخته شده است.(تفسير نورج؟؟؟)
  امضاء

 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : نشانه هاي منافقان در قرآن

  منافقان و حکومت نبوي

  هنگامي که پيامبر(ص) به مدينه هجرت کرد و پايه هاي جامعه و حکومت نبوي را گذارد، مشرکان مکه و منافقان مدينه بيشترين گروه مخالفان حکومت نبوي را تشکيل مي دادند و با توطئه ها و ترفندهاي مختلف، سعي در ايجاد اخلال در برنامه هاي پيامبر(ص) داشتند. منافقان مدينه توطئه هاي خود را به حدي رساندند که تصميم به ترور پيامبر(ص) گرفتند. اما خداوند پيامبر(ص) را از تصميم شوم آن ها با خبر کرد و آنان را ناکام گذاشت.

  با نگاهي به آيات متعدد مربوط به منافقان، درمي يابيم که هجوم بر ضد پيامبر(ص) در ابعاد مختلف مهم ترين محور فتنه انگيزي هاي منافقان بود و آنان به انحاء مختلف نسبت به برنامه هاي پيامبر(ص) کارشکني مي کردند و مي خواستند با ايجاد ياس و بدبيني مردم را از گرد آن حضرت پراکنده کنند. از اين رو مي گفتند:« لاتنفقوا علي من عند رسول الله حتي ينفضوا: به اطرافيان پيامبر چيزي ندهيد تا از دور او پراکنده شوند.» از دستور آن حضرت مبني بر جهاد، سرپيچي مي کردند و از اين کار خود نيز خرسند بودند: «فرح المخلفون بمقعدهم خلاف رسول الله و کرهواان يجاهدوا: بازماندگان (از جنگ تبوک) از مخالفت با رسول خدا(ص) خوشحالند و از اين که به جهاد بروند ناراحت.» (توبه/??) اينان حتي ديگران را تشويق به نرفتن مي کردند و مي گفتند:« لا تنفروا في الحر: مي گويند هوا گرم است به جبهه نرويد» (توبه/??).

  در برابر مسجد پيامبر(ص) که مرکز عبادت و سياست حکومت نبوي بود، مسجدي ساختند که قرآن آن را «مسجد ضرار» ناميد: «والذين اتخذوا مسجداضرارا و کفرا و تفريقابين المومنين...: و کساني که مسجدي براي ضررزدن و (تقويت) کفر و ايجاد تفرقه ميان مومنان ساخته اند..»(توبه/???)عدالت پيامبر را قبول نداشتند و در تقسيم زکات توسط آن حضرت که حاکم مسلمانان به شمار مي رفت، خرده مي گرفتند: «و منهم من يلمزک في الصدقات فان اعطوا منها رضوا و ان لم يعطوا منها اذا هم يسخطون: برخي از آنان در تقسيم زکات بر تو خرده مي گيرند اگر از آن به آن ها بدهند راضي مي شوند و اگر از آن به آن ها داده نشود، خشمگين مي شوند.» (توبه/??) به شيوه حکومت داري پيامبر ايراد مي گرفتند و آن حضرت را «اذن» يعني ساده و دهن بين مي ناميدند که به حرف هر کس گوش مي دهد و هر حرفي را مي پذيرد:« ومنهم الذين يوذون النبي و يقولون هو اذن: برخي از آنان (منافقان) کساني هستند که پيامبر را اذيت مي کنند و مي گويند او دهن بين است.»(توبه/??)اين آيات و مانند آن به روشني نشان مي دهد که منافقان به صورت يک جريان در مقابل پيامبر(ص) عمل مي کردند و سعي در کارشکني در امر حکومت داشتند و از دستورهاي حضرت سرپيچي مي کردند.

  اين مخالفت ها به حدي رسيد که خداوند به آنان هشدار داد و فرمود :«الم يعلموا انه من يحاددالله و رسوله فان له نارجهنم خالدا فيها ذلک الخزي العظيم: مگر نمي دانند که هر کس با خدا و پيامبرش مخالفت کند، سزاي او جهنم است...»(توبه/??) و يا اسرار آن ها را از طريق وحي براي مردم بيان کرد تا جايي که همين امر ترس و وحشت منافقان را فراهم کرد: «يحذرالمنافقون ان تنزل عليهم سورة تنبئوهم بما في قلوبهم: منافقان حذر مي کنند از اين که برايشان سوره اي نازل شود و از آن چه در دل هاي آنان است خبر دهد.»(توبه/??)متاسفانه باوجود تعداد زياد آياتي که در اين باره نازل شده است، مسئله نفاق و حاکميت اسلام به طور ويژه چنان که بايد مورد بررسي قرار نگرفته است در حالي که به وضوح آيات قرآن از اين ارتباط خبر مي دهد و مشخص مي کندکه بيشترين توطئه آنان اخلال در امر حاکميت پيامبر(ص) و توفيق حکومت نبوي بوده و بيانگر نفوذ آنان در مراکز تصميم گيري است  امضاء

 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : نشانه هاي منافقان در قرآن

  نشانه هاي نفاق در قرآن

  در قرآن کريم ويژگي هاي رفتاري و روحي متعددي براي منافقان بيان شده است که مخالفت با پيامبر و نداشتن باور قلبي به آن حضرت و برنامه هاي ايشان مهم ترين آن به شمار مي رود.
  اما در آيه ?? سوره توبه به چند ويژگي منافقان اشاره شده که در اين جا به آن بسنده مي کنيم. به جز استهزاء و مکر و خدعه نسبت به مسلمانان، که در آيات متعدد قرآن از آن سخن به ميان آمده (مانند اين دو آيه ? - انومن کما آمن السفها-بقره13) ?- يخادعون الله والذين آمنوا و ما يخدعون الا انفسهم-بقره9) در آيه ??
  سوره توبه چند ويژگي براي منافقان ذکر شده است. خداوند در اين آيه مي فرمايد: «المنافقون و المنافقات بعضهم من بعض يامرون بالمنکر و ينهون عن المعروف و يقبضون ايديهم نسوالله فنسيهم ان المنافقين هم الفاسقين.» اولين فراز آيه بيان مي کند که منافقان از يک قماشند و گرچه ممکن است روح نفاق به اشکال مختلف ظاهر شود اما همه آن ها در يک سلسله صفات شريکند و با يکديگر ارتباط دارند.

  از اين رو به اوصاف آن ها مي پردازد و مي فرمايد: درست برعکس مومنان که دائما از طريق امر به معروف و نهي از منکر در اصلاح جامعه و پيراستن آن از کژي ها کوشش مي کنند، منافقان سعي مي کنند که فساد همه جا را فرا بگيرد و معروف و نيکي از جامعه برچيده شود تا بهتر بتوانند در محيطي نامناسب به اهداف خود دست يابند.

  در حقيقت قانون شکني و دريدن حريم محرمات و واجبات الهي يکي از مهم ترين ويژگي هاي منافقان است که نه تنها خود از زي طاعت و بندگي خدا خارج شده اند بلکه تلاش مي کنند جامعه را نيز به اين سو بکشانند تا فضاي تنفسي مناسب براي اجراي برنامه هاي خود را فراهم آورند.

  ويژگي ديگر آنان، بخل ورزي و انفاق نکردن آنان در راه خداست،( و يقبضون ايديهم) اينان دست خود را مي بندند و نه در راه خدا انفاق مي کنند و نه به کمک محرومان مي شتابند و نه به خويشان کمک مي کنند؛ چون ايمان به آخرت ندارند و انفاق مال را از دست رفتن و اتلاف آن تلقي مي کنند.

  اگرچه براي رسيدن به اهداف شوم خود، اموال فراواني خرج و يا گاه رياکارانه بذل و بخشش مي کنند.

  ويژگي چهارمي که آيه به آن اشاره مي کند آن است که تمام اعمال و حرکات آنان نشان مي دهد که خدا را فراموش کرده اند و در عوض خدا هم آنان را در برخورداري از مواهب و برکات خود فراموش کرده است و هيچ گونه سهمي از رحمت و توفيق خود براي آ نان قايل نمي شود.
  ( نسوالله فنسيهم) آخرين ويژگي آنان که در آيه ذکر شده آن است که منافقان از دايره اطاعت و بندگي خدا خارج هستند و به تعبير قرآن فاسق به شمار مي روند. به بيان ديگر اين فراز بيان مي کند که بين فسق و نفاق ارتباط تنگاتنگي است و فسق و نافرماني خدا سبب مي شود که انسان سر از نفاق درآورد.

  منبع : روزنامه خراسان  امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی