سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: پزشک ایرانی گوگل

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پزشک ایرانی گوگل

  پزشک ایرانی گوگل


  روزی که از پزشک گوگل تقاضای مصاحبه کردم با مهربانی پذیرفت اما هنگامتعطیلات کریسمس بود و باید منتظر مسئولان گوگل می‌ماندیم تا اجازه مصاحبهبدهند. سر انجام اجازه دادند تا این که سوالاتم را با ایمیل فرستادم. مدتزمان زیادی طول کشید تا خانم ترانه رضوی به سوال‌ها جواب داد. او در پاسخنوشته بود:” من در روز ۱۴ ساعت کار می‌کنم و این ماه آخر بیشتر از حدمعمول بود”
  برای ما که از دور چیزهایی راجع به گوگل شنیده‌ایم شاید۱۴ ساعت کار مفید کمی عجیب به نظر برسد. شاید هم رسانه‌ها بیش از حد درمورد راحتی کارکنان گوگل مبالغه می‌کنند. تصور ما از کار کردن در گوگل لمدادن بر روی کاناپه‌های نرم، بازی در مجموعه ‌ورزشی گوگل، دریافت سهامگوگل و داشتن یک قطعه زمین در جزیره‌ای است که می‌گویند گوگل همه آن راخریده است.

  اما در گوگل در مقابل کار زیاد، رفاه و تفریح هم وجوددارد. گوگل به کارمندانش هم امکانات می‌دهد و هم به درستی از آنها استفادهمی‌کند. خانم ترانه رضوی پزشک گوگل است. این اولین مصاحبه‌ای است که یکرسانه داخلی با پزشک گوگل ترتیب داده است. با پزشک گوگل بیش از آنکه درمورد فناوری گفتگو کنیم در مورد امکانات داخلی گوگل صحبت کرده‌ایم.

  دکتر رضوی در مورد آغاز به کار خود در گوگل می‌گوید:

  چهارسال پیش، زمانی‌که گوگل هنوز شرکت نام‌دار و بزرگی نبود، بنیان‌گذارش،”لری“ و ”سرگی“ تصمیم گرفتند که برای کارکنانشان به غیر از کارهای شرکتی،خدمات دیگری آماده کنند. این دو شخص واقعاً ایده‌های جالبی دارند. به‌طورمثال این فکر رو داشتند که یک پزشک به‌طور مداوم در شرکت باشد و سلامتکارکنان رو زیر نظر بگیرد. من جذب ایده‌های این دو شخص شدم و تصمیم گرفتمبه‌صورت موقتی در این شرکت کار کنم. وقتی کارم را در این شرکت شروع کردم،به‌خاطر فضای کوچک شرکت، مطب من در یک کمد بود! اما از ابتدا دیدم که کارممی‌تواند خیلی مفید باشد. کسانی که با کامپیوتر کار می‌کنند، معمولاًناراحتی‌هائی مثل دست، شانه و مچ پیدا می‌کنند و خیلی مهم است که از لحاظفیزیولوژی کامپیوتر درست روی میز قرار بگیرد و فاصله مناسبی هم با شخصداشته باشد. مخصوصاً برای کسانی که در روز ۱۲ تا ۱۳ ساعت با کامپیوتر کارمی‌کنند. البته ما بعد از یک مدت توانستیم این مشکل رو در شرکت گوگل حلکنیم. جوانان حدود ۲۰ ساله معمولاً دکتر نمی‌روند. اما چون من اون‌جا بودمو دیدن من هم براشون راحت بود، می‌آمدند و من اونها رو معاینه می‌کردم.حتی بعضی‌هاشون یک‌سری ناراحتی داشتند که شاید با نرفتن دکتر تا چندین سالتشخیص داده نمی‌شد.

  ▪ چه‌چیزی درباره سوال‌ها برای شما جالبه؟

  ـدکتر ترانه رضوی: این‌که کارکنان گوگل خیلی دقیق هستند و در زمان شنیدنبیماری و یا علت اون‌ها، باید باهاشون چونه زد! از این نظر که سئوالیمی‌پرسند، جواب ساده‌ای رو قبول نمی‌کنند و اکثراً دلیل، سند و حتیانتشارهای تحقیقی می‌خواهند!

  ▪ روی هم رفته آیا کارکنان گوگل سالم و سلامتند؟

  ـدکتر ترانه رضوی: بله. البته سن‌های کامندان گوگل اکثراً بین ۲۰ تا ۳۰ سالهست. ولی باید همیشه به این‌ها یادآوری کنم. چون اکثراً غرق در کار می‌شنو چیزهای دیگه رو فراموش می‌کنند.

  ▪ توصیه شما به‌عنوان یک دکتر، به این نوع افراد که ساعت‌ها پشت کامپیوتر می‌نشینند چیه؟

  ـدکتر ترانه رضوی: این روزها مردم خیلی بیشتر از اون چیزی که باید بر رویخوشون فشار میارن و من باید بگم که نگران همه هستم. آموزش بهداشتی باید ازاول کار شروع بشه. چیزهای ساده مثل تغذیه و ورزش. اما برای کسانی که باکامپیوتر کار می‌کنند، توصیه من اینه که هر یک ساعت، از پشت کامپیوتر بلندبشوند و دست و پاهاشون رو دراز بکنند و دو دقیقه نفس عمیق بکشند. توصیهدیگه از لحاظ ورزشی اینه که حداقل در روز شش هزار قدم و در حالت ایده‌آلده هزار قدم راه بروند! و در آخر این‌که در روز حداقل بین پنج تا شش برشمیوه یا سبزیجات بخورند. چون میوه و سبزیجات معمولاً جزو تغذیه این افرادنیست.

  ▪ چگونه وارد گوگل شدید؟ این شرکت در انتخاب کارمندانش بسیار سخت گیر است؟

  ـدکتر ترانه رضوی: بله بسیار سخت می گیرند. در سال یک میلیون تقاضا برایکار در شرکت گوگل وجود دارد که باید از چند آزمون عبور کنند و از اینتعداد متقاضی فقط تعداد اندکی استخدام می‌شوند. اما از من برای کار درگوگل دعوت شد و برای من بسیار راحت بود.

  ▪ کار شما در شرکت گوگل دقیقا چیست؟

  ـدکتر ترانه رضوی: بسیاری از کسانی که در گوگل کار می‌کنند به علت کار زیادبا رایانه ممکن است دچار مشکلات مختلفی شوند، آنها بدون آنکه بدانند مثلاممکن است بعضی اوقات فشار خونشان بالا برود، بنابراین به جای اینکه بیروناز شرکت به یک مطب بروند، به من مراجعه می‌کنند. یکی دیگر از مسئولیت‌هایمن نظارت بر تغذیه کارمندان است. در گوگل چند آشپز حرفه‌ای وجود دارد.کافی‌شاپ‌های متعددی هم داخل شرکت وجود دارد. همه آنها روی غذای سالم باافزودنی‌های کمتر و نمک کمتر تمرکز دارند. یک متخصص تغذیه هم وجود دارد کهبا او گاهی فهرست منوها را بررسی می‌کنیم. فکر می‌کنم که کار زیاد برایسلامتی زیان‌آور است و باعث زندگی بی‌تحرک می‌شود، بنابراین من اینجا هستمتا اقدامات پیشگیرانه را انجام دهم.

  ▪ ظاهرا شما و آقای امیدکردستانی ازمعدود ایرانیانی هستید که برای گوگل کار می کنید.

  ـ دکتر ترانه رضوی: خیر من شاید هفتمین یا هشتمین ایرانی باشم که در شرکت گوگل کار می‌کنم.

  ▪ دو سال پیش خبری راجع به خریداری یک جزیره برای کارمندان منتشر شد آیا شما به این جزیره رفته اید؟

  ـ دکتر ترانه رضوی: تا جایی که من می دانم چنین چیزی وجود ندارد.

  ▪ کسانی که با رایانه کار می کنند چه مسائلی را باید رعایت کنند تا از بیماری‌ها جلوگیری کنند؟

  ـدکتر ترانه رضوی: از همه لحاظ باید مواظب باشند چون خیلی سخت کار می‌کنندو ساعت‌ها پشت رایانه نشسته‌اند. از تعذیه و ورزش مناسب گرفته تا مسائلیکه بر اثر کار زیاد با رایانه به وجود می‌آید واز همچنین فشار روحی وفشارخون که تبعات استفاده زیاد از رایانه است.

  ▪ درباره وبلاگ‌نویسی خودتان بگویید که چه زمانی شروع کردید و چرا؟

  ـدکتر ترانه رضوی: راستش از گوگل ممنون هستم که مرا با وبلاگ به هموطنانممتصل کرد. مثل این است که یک آرزو برای من برآورده باشد. روزانه نامه‌هایمحبت آمیز از طرف ایرانیان دریافت می‌کنم که مدیون کار کردن در گوگل هستم.

  ▪ شنیده شده که آقای سرگئی برین به شما گفته اند که وبلاگ بنویسید؟

  ـدکتر ترانه رضوی: بله به من توصیه کردند که وبلاگ بنویسم. چون با ایمیلبرای کارکنان مطالب پزشکی می‌فرستادم و آنها گفتند که این مطالب خیلی مفیدهستند. پس چرا کسانی که خارج از شرکت شرکت هستند از آن استفاده نکنند. درابتدا نوشته‌هایم در وبلاگ اصلی رسمی گوگل، منتشر می‌شد ولی من شروع بهنوشتن پست‌های بیشتری کردم و وبلاگم را تحت نام خودم شروع کردم.

  ▪ آیا تا به حال مدیران گوگل در مورد وبلاگستان فارسی وگسترش اینترنت در ایران به شما نکته‌ای گفته اند؟

  ـدکتر ترانه رضوی: در مورد این نکته اجازه ندارم که جواب بدهم اما می‌توانمبگویم که در صحبت‌هایی که پیش آمده فکر می‌کنند که مردم ایران در استفادهاز اینترنت بسیار باهوش هستند. باید بگویم که این باعث افتخارم هست کهاینها را می‌شنوم.

  ▪ موتور جستجوی گوگل محبوبترین موتور جستجوی ایرانیان است. فکر می‌کنید دلیلش چیست؟

  ـ در آمریکا هم محبوبترین موتور جستجو گوگل است که فکر می کنم به خاطر کارایی بالای آن باشد.
  برگرفته از گنجینه دانش
  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی