سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: دروغ و دروغگویی و ارتباط آن با رسوایی

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض دروغ و دروغگویی و ارتباط آن با رسوایی

  یکی از مشکلات جامعه امروزی، رواج دروغگویی در میان افراد جامعه می‌باشد، برخی‌ها به بهانه‌های مختلفی دروغ گفته و آن را به راحتی توجیه می‌کنند. به طوری که گویی توجه ندارند که دروغ یکی از گناهان کبیره بوده و دروغگو در معرض لعن خداوند متعال می‌باشد. و در قرآن و روایات اهل بیت (ع) از آن به شدت نهی شده است. قرآن کریم با اشاره به دروغگویی برادران حضرت یوسف (ع) این خصلت ناپسند را ثمره پیروی از هوای نفس عنوان کرده و می‌فرماید: «وجاء و علی قمیصه بدم کذب قال بل سولت لکم انفسکم امرا فصبر جمیل و الله المستعان علی ما تصفون» (سوره یوسف / ۱۸)
  و پیراهن او را با خونی دروغین آوردند. گفت: هوس‌های نفسانی شما این کار را برایتان آراسته، من صبر جمیل خواهم داشته و در برابر آنچه می‌گویید، از خداوند یاری طلبم!
  وقتی کتب مختلف اخلاقی را نگاه می‌کنیم بعضی از علما حسد را ریشه همه گناهان می‌دانند و بعضی دیگر دروغ را. ولی با توجه به سوره یوسف که در بالا به آن اشاره شد حق مسلم آن است که برادران یوسف بعد از حسادت کردن دست به دروغ زدند و به پدر به دروغ گفتند که یوسف کشته شده است ولی آنچه مهم است این مطلب می‌باشد که حسادت و دروغگویی لازم و ملزوم یکدیگرند یعنی اگر یکی از آنها صورت بگیرد حتما آن یکی هم درکنار آن می‌آید. باید گفت عواملی وجود دارد که موجب از بین رفتن اعمال نیک می‌شود که در دین اسلام از آن به حبط اعمال یاد می‌شود که دروغگویی نیز یکی از این عوامل است. به طوری که امام باقر (ع) می‌فرماید: «ان الکذب هو خراب الایمان» (دروغ نابود کننده ایمان است.) همان طوری که می‌دانیم انسان بر اثر دروغگویی، نه تنها اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد بلکه اعتماد عمومی نیز از او سلب شده و جایگاه اجتماعی‌اش متزلزل می‌گردد. و روایتی که ازامام صادق (ع) مطرح می‌شود این سخن را کاملا روشن می‌سازد: که امام صادق (ع) به یکی از یاران خود می‌فرمایند: هرگاه پیش عبدالله بن ابی‌یعفور رفتی: سلام مرا به او برسان و بگو: جعفر‌بن محمد به تو می‌‌گوید: دقت کن در آن چیزی که به وسیله آن علی (ع) در محضر رسول خدا سرافراز شد و او را به مقامات عالی رساند. پس تو هم آنها را برای خودت لازم بدان و رفتار خویش را با آن اوصاف زیبا بیارای. مطمئنا حضرت علی (ع) با راستگویی و امانتداری در نزد پیامبر (ص) به آن درجه و عظمت رسید از این روایت به خوبی روشن است که در جوامع مختلف اگر فردی بخواهد در مراحل مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، ... در جامعه خدمت کند اولین ملاکی که موجب بالا رفتن مقام معنوی ودنیوی او خواهد بود راستگویی اوست و علاوه بر آنکه موجب پیشرفت والای آن جامعه می‌شود موجب عزت و احترام خود نیز می‌شود. ولی امروزه در جوامع مختلف شاهد دروغگویی این مقامات هستیم بدون آنکه توجهی به آخر امر داشته باشند. آیا این افراد نمی‌دانند که روزی تمام آنچه که انجام داده‌اند یک روز برملا خواهد شد؟ چگونه وجدانشان از آن درآمدی که به ظاهر آنها حلال می‌دانند (ولی حرام است) به درد نمی‌آید؟

  امام صادق (ع) فرمود: المصلح لیس بکذاب» (کسی که واقعا قصد اصلاح داشته باشد او در شمار دروغگویان نیست.) قرآن کریم برای از میان بردن این صفت زشت، آثار زیان‌بار آن را بیان می‌کند و به کسانی که به این صفت زشت جامع عمل می‌پوشاند می‌فرماید که آنان در معرض لعنت خداوند هستند. اگر بخواهیم افراد مختلف را در جامعه مشخص کنیم از منظر روانشناسی شاخص‌ترین علامت منافق دروغ گفتن است. زیرا آنان نه تنها اخبار دروغ و گزاره‌های کذب را در گفتگوهایشان به کار می‌گیرند. بلکه با قسم‌هایی که بر آن می‌افزایند در سقوط به دره هولناک معصیت شتاب می‌ورزند. اساسا دوگانگی در رفتار و گفتار، انسان را در ردیف اهل نفاق قرار می‌دهد. و او را از رسیدن به کمال باز می‌دارد. یک انسان مسلمان همواره باید تلاش کند که ظاهر و باطنش یکی بوده و در برخورد با دیگران رو راست باشد. از بین این چیزهایی که گفته شد مهمترین آن این است که دروغگو از امام زمان دور می‌شود چون حضرت مهدی (عج) در مورد شرایط دوستان راستین خود می‌فرمایند: هر یک از شما باید به آنچه که او را به دوستی ما نزدیک می‌سازد، عمل کند و از آنچه که خویشاوند ما نبوده و خشم ما در آن است، دوری گزیند. پس بدون تردید دروغگو نمی‌تواند از دوستان خالص حضرت باشد. امامان معصوم نه تنها با دروغ و دروغگویان در سطح عمومی جامعه برخورد می‌کردند، بلکه آن بزرگواران برنامه گسترده‌ای برای مبارزه با کذابین در همه حوزه‌ها داشتند.
  مبارزه با غلات و مدعیان دروغین بابیت و نیابت و وکالت و افشای ادهای باطل آنان از دیگر وظایف نواب اربعه بود که اینان به دستور حضرت مهدی (عج) با آنان مبارزه می‌کردند. در عصر غیبت صغری، گروهی از افراد منحرف و جاه‌طلب با طرح مطالبی بی‌اساس مقامات معنوی را برای خود ادعا می‌کردند و به نام امام از مردم وجوهات شرعیه می‌گرفتند و برخی به دروغ ادعای سفارت، نیابت و وکالت خاص از سوی امام زمان (عج) را داشتند. به این جهات نواب اربعه با رهنمودهای امام با آنان مقابله کرده و آنان را طرد و لعن می‌کرد. و در غیبت کبری که ما انسان‌ها در آن هستیم و دورانی که امام عصر پشت پرده بسر می‌برد هر یک از ما تک تک وظیفه داریم با آن مدعیان دروغین که خود را جای امام معرفی می‌کنند و یا کسانی که مدعی می‌شوند از یاران نزدیک او می‌باشند مبارزه کنیم زیرا اینها همان دروغگوهایی هستند که با گفته‌هایشان وحدت مسلمین را می‌خواهند سلب کنند و دست کشورها و افراد بیگانه پشت تمام این گفته‌ها پنهان است. و اگر بخواهیم این مدعیان دروغین را تشخیص دهیم باید سخنان اینان را با قرآن «کلام الله» و اهل بیت (ع) و اولیا و انسان‌های کامل مطابقت دهیم اگر خلاف اینها بود متوجه می‌شویم که تمام گفتارها و رفتارها و ... آنها دروغی بیش نیست. و در پایان طبق سخن حضرت علی (ع) در خطبه ملاحم نهج‌البلاغه باید گفت: شیوع دروغگویی از نشانه‌های آخر الزمان است و امام (ع) نیز طبق آن دروغگویی را از این نشانه قلمداد می‌کنند و می‌فرمایند: راستی از میان رفته و دروغ شایعه می‌شود. مردم در زبان با هم دوست و در دل با همدیگر دشمن می‌شوند. به گناه افتخار می‌‌کنند و از پاکدامنی به شگفت می‌آیند. چون دروغگویی موجب رسوا شدن فرد گوینده می‌شود. زیرا طبق روایات دروغگویی انسان را در نزد خداوند متعال و عموم مردم و حتی نزد وجدان خود سرافکنده و رسوا می‌‌سازد به طوری که خداوند متعال می‌فرمایند:

  «ان الله لا یهدی من هو کاذب کفار» خداوند کسانی را که دروغگو وناسپاس باشد راهنمایی نمی‌کند.


  پایگاه آفتاب
  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

 2. تشكرها 2


 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  خرداد 1389
  شماره عضویت
  439
  نوشته
  85
  تشکر
  288
  مورد تشکر
  242 در 81
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  goll پاسخ : دروغ و دروغگویی و ارتباط آن با رسوایی

  راستـــگــــــــــوئـــــ ــــــــــی و ســتــــــــــــایـــــــ ـــش آن
  ضد دروغگوئی راستگوئی است و آن شریفترین صفات پسندیده و رئیس فضائل اخلاقی است، و آیات و اخباری که در ستایش و بزرگی فایده آن رسیده بیرون از شمار است، خدای سبحان می فرماید:

  مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا

  از ميان مؤمنان مردانى‏اند كه به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا كردند برخى از آنان به شهادت رسيدند و برخى از آنها در [همين] انتظارند و [هرگز عقيده خود را] تبديل نكردند (احزاب آیه 23)


  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَكُونُواْ مَعَ الصَّادِقِينَ

  اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد از خدا پروا كنيد و با راستان باشيد (توبه آیه 119)

  الصَّابِرِينَ وَالصَّادِقِينَ وَالْقَانِتِينَ وَالْمُنفِقِينَ وَالْمُسْتَغْفِرِينَ بِالأَسْحَارِ

  [اينانند] شكيبايان و راستگويان و فرمانبرداران و انفاق‏كنندگان و آمرزش‏خواهان در سحرگاهان(آل عمران آیه 17)

  رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «تقبلوا لی بست اتقبل لکم بالجنة:

  شما شش چیز را برای من تعهد کنید من بهشت را برای شما تعهد می کنم

  هر گاه یکی از شما سخن گوید دروغ نگوید، و هنگامی که وعده دهد خلف نکند، و چون امانت به او سپارند خیانت نکند، و چشم های خود را بپوشید، و دست خود را [از تعدی و ستم به یکدیگر] باز دارید، و دامنهای خود را [پاک] نگه دارید»

  از (امام باقر و امام صادق) علیهما السلام روایت است که: «ان الرجل لیصدق حتی یکتبه الله صدیقا»
  مرد به سبب راستگوئی به مرتبه صدیقان می رسد

  حضرت صادق علیه السلام فرمود

  مردم را با غیر زبان به خیر و نیکی دعوت کنید، آنها باید از شما کوشش [در اعمال نیک] و راستگوئی و

  پارسائی ببینند

  و نیز فرمود: «چهار چیز است که در هر که باشد ایمانش کامل است، و هر چند از سر تا قدمش گناه باشد از

  ایمان او نمی کاهد، و آنها راستگوئی و اداء امانت و حیاء و خوشخوئی است

  منبع :کتاب علم اخلاق اسلامی
  نراقی ترجمه: سید جلال الدین مجتبوی
  ویرایش توسط RUHOLLAAH : 23-03-1389 در ساعت 16:38

 5. تشكرها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. Root کردن چیست و چه کارایی هایی دارد ؟
  توسط رایکا در انجمن مقالات آموزش و ترفندها
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 09-01-1392, 22:00
 2. ناگفته هایی از حاج آقا قرائتی
  توسط سکوت در انجمن در محضر عرفا و صلحا
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 19-05-1389, 13:25
 3. آشنایی با سرطان و راههای مقابله با آن
  توسط كيان در انجمن اشنايي با بيماريها
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 18-05-1389, 12:03
 4. دعوت شدم...همانجایی که انتظارش دلم را سوزاندواما امید...
  توسط خادمه صدیقه طاهره(س) در انجمن دل نوشته هاي كاربران
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16-05-1389, 10:33
 5. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 14-01-1389, 15:42

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی