سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 19 , از مجموع 19

موضوع: */*/*بیابان*/*/*

 1. Top | #11

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  setareh1 پاسخ : */*/*بیابان*/*/*


  بیابان زایی چیست و چگونه رخ می دهد ؟


  برای بیابان زایی تا کنون تعریف های مختلفی ارائه شده است . اگر چه بعضی از این تعاریف از دیدگاه تغییرات اقلیمی و تحولات طبیعی و نیز بر اساس اوضاع اقتصادی ، اجتماعی و بعضی دیگر متاثر از آثار و عواقب این پدیده ، جوانب مختلفی از بیابان زایی را تبیین کرده اند ؛ در همه این موارد یک وجه مشترک وجود دارد و آن تخریب اراضی در مناطق خشک ، نیمه خشک تا خشک نیمه مرطوب است که به سبب تغییرات اقلیمی یا تحت تاثیر فعالیت های غیر عقلائی انسان بروز می کند .
  اگر چه این سئوال که کدامیک از عوامل طبیعی ، وقوع خشکی سالی یا مداخله انسان ، بیشترین نقش را در بروز پدیده بیابان زایی و انهدام اراضی دارا هستند همیشه موضوع بحث و گفت و گوی صاحب نظران بوده است ؛ بدون تردید پیوسته اثر متقابل این دو ، منجر به بایبان زایی و تشدید وخامت اوضاع شده است. امروزه این حقیقت کاملا آشکار است که بیابان زایی نتیجه تاثیر پیچیده مجموعه ای از عوامل فیزیکی ، شیمیایی ، بیولوژیکی ، اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی در سطوح مختلف اعم از محلی ، ملی ، منطقه ای و بین المللی است . نابودی منابع آب ، خاک و وشش گیاهی ، باعث تخریب ، اراضی ، نابودی توان تولید سرزمین و فروپاشی نظام های سیاسی ، اقتصادی این جوامع شده است . عده ای از متفکران بر این باورند که علت اصلی سقوط و فروپاشی بسیاری از تمدن های قدیمی بین النهرین ، مصر ، هند و بخش هایی از آسیای جنوب شرقی را می باید در بیابان زایی و نابودی منابع طبیعی و پس رفتن توان تولیدی آب ، خاک و پوشش گیاهی این مناطق جست و جو کرد . بی دلیل نیست که امروز آثار باستانی به جا مانده از این تمدن ها به دلیل رسوب گذاری ناشی از فرسایش آبی و بادی – که از وجوه بارز مشخصه های اساسی پدیده بیابان زایی هستند – در زیر هزاران تن خاک پنهان شده است .
  در بسیاری از جوامع ساکن در مناطق خشک جهان ، نبردی بی امان با طبیعت برای افزایش تولید و تامین مواد مورد نیاز و جود دارد . علاوه بر این اره ای از روش های بازرگانی جهانی ، سیاست های استعماری ، تغییر الگوهای مصرف ، عدم امنیت غذایی ، بی اعتنایی به مصالح ملی نیز به این وضع دامن می زند . استراتژی ملی توسعه در پاره ای از کشورها که یش از پرداختن به امور زیربنائی و حفظ منابع پایه ، مصرف گرایی و تامین رفاه ظاهری را تشویق می کنند و نیز صرف سرمایه و امکانات ملی در جهت تولید مواد مصرفی بدون رعایت اصول توسعه پایدار و در نظر گرفتن اصل تولید مستمر از منابع آب و خاک به تشدید هر چه بیشتر این اوضاع وخیم دامن می زند . در نتیجه علی رغم آن که به طور پیوسته بخش هایی از ثروت های ملی و منابع طبیعی در اینمناطق وجه المصالحه اجرای سایر طرح ها ، پروژه ها و تامین رفاه مردم قرار می گیرد ؛ اما در نهایت ، این فعالیت ها اثری کوتاه مدت دارند و قادر به حل بنیادین مسایل اقتصادی ، اجتماعی کشور و فقر زدایی نخواهند بود .بدین ترتیب ساکنان مناطق خشک به ویژه کشاورزان و کسانی که با منابع آب و خاک و با پوشش گیاهی به طور مستقیم درگیر هستند . نه تنها قادر به ایجاد تغییر اساسی در شرایط زیست خود نیستند ، بلکه با قرار گرفتن در یک دور تسلسل باطل هر روز در شرایط بدتری قرار می گیرند . در چنین جوامعی زنان نیز فرصتی برای اشتغال مولد نخواهند داشت و جوانان معمولا در جست و جوی شرایط مناسب تری برای کار ، راهی مراکز شهری می شوند . بسیاری از کشورهای در حال توسعه که در معرض پدیده بیابان زایی قرار دارند ، نه تنها با رشد بالای جمعیت – گاهی حتی بیشتر از 3 تا 5/3 درصد در سال – رو به رو هستند ، بلکه رشد شهرنشینی در آنها نیز گاه به بالاتر از 10 درصد ، در سال بالغ می شود .


  ویرایش توسط شكوفه ياس : 30-03-1389 در ساعت 18:24
  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم


 2. تشكرها 2

  نازنين زهرا (01-04-1389), رایکا (27-03-1389)

 3. Top | #12

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : */*/*بیابان*/*/*  ریشه های بیابان زایی متعدد و بسیار متنوع هستند .
  در بعضی از کشورهای امریکای لاتین 75 درصد جمعیت در مناطق شهری زندگی می کنند . در بسیاری از کشورهای آسیایی ، رشد شهرنشینی بسیار فزاینده و چشمگیر است . این وضع در مورد قاره آفریقا نیز صادق است . در ظاهر ممکن است این امر از نظر کاهش فشار جمعیت بر روی اراضی ، وضع مطلوبی تصور شود ؛ اما واقعیت چیز دیگری است . این مردم شهرنشین که بسیاری از آنان نیز شغل مولدی ندارند و مرتبا نیز به عده آنان افزوده می شود به آب ، غذا ، هیزم و پوشاک احتیاج دارند و بدین ترتیب جریان آرام و پیوسته ای از عناصر و مواد غذایی به صورت غذا ، چوب برای سوخت ، زغال و مواد اولیه از اراضی کشاورزی و عرصه های منابع طبیعی به سوی شهرها جریان یافته و در نهایت به اشکال مختلف به فاضلاب ها و زباله دان ها برمی گردد .
  این انتقال سریع و مستمر مواد حاصلخیز کننده خاک های مناطق روستایی به سوی شهرها در بسیاری از موارد جایگزین نمی شود و در نتیجه به ضعف منابع اراضی ، کاهش حاصلخیزی و نقصان باروری خاک منتج می شود ؛ اما آنچه به وخامت هر چه بیشتر این اوضاع دامن می زند روش های بهره گیری از منابع موجود آب و خاک در مناطق روستایی است . کاربرد تکنولوژی نامناسب ، آبیاری با آب های با کیفیت نامطلوب ، استفاده بی رویه از منابع آب ، سبب شور و باتلاقی شدن اراضی کشاورزی می شود . بهره گیری غیر عقلائی از منابع آب زیر زمینی که منجر به تخلیه سریع آب های زیرزمینی و افزایش شوری می شود و برداشت هر چه بیشتر از پوشش گیاهی ، خواه برای چرای دام یا تامین منابع تولید انرژی همه و همه به این شرایط نامناسب دامن می زنند .
  نیاز به تولید بیشتر سبب افزایش فشار بر روی اراضی مولد می شود . در بسیاری از کشورهای جهان سوم ، این فشار به جای آن که بر افزایش میزان تولید در واحد سطح متمرکز شود ، صرف دست اندازی به منابع دیگر اراضی حاشیه ای می شود . در این صورت تمایل زیادی جهت تبدیل اراضی مرتعی به اراضی کشاورزی وجود دارد که اغلب به علت کمبود آب ، عرصه مراتع قربانی توسعه کشتزارهای دیم کم بازده می شود .
  نتیجه چنین روندی کاهش سطح مراتع و ایجاد محدودیت هر چه بیشتر برای دامداران است ؛ اما در این میان دامداران نیز بی کار نمی مانند ، آنان نیز همگام با کشاورزان دام های خود را اضافه می کنند . چنانچه ملاحظه می شود ، همزمان با ایجاد محدودیت در عرصه مراتع و کاسته شدن از سطح آنها ، افزایش دام از یکسو سبب ایجاد فشار مضاعف بر عرصه مراتع شده ، از سوی دیگر دامداران به سوی منابع مرتعی فقیر تر روانه می شوند . این اراضی که بالقوه در مقابل فرسایش به ویژه فرسایش بادی حساس هستند خیلی زود در معرض این پدیده قرار می گیرند . بدین ترتیب با توسعه فرسایش ، سایر اراضی مولد نیز به مخاطره می افتند .
  استفاده بیشتر و نادرست از اراضی مناطق خشک ، برای کشاورزان و دامداران به مفهوم آن است که اتکای آنان به مناطق حساس و شکننده افزایش می یابد و در نتیجه به هنگام وقوع خشک سالی ها صدمات وارد شده به این مناطق بسیار گسترده خواهد بود و بدین ترتیب هیچ بخشی از اراضی مرتعی ، آبی و دیمی از خطر توسعه و گسترش بیابان زایی در امان نخواهد ماند .  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم


 4. تشكر

  نازنين زهرا (01-04-1389)

 5. Top | #13

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : */*/*بیابان*/*/*

  در مناطق خشک جهان ، استقرار اقامت گاه های انسانی و ایجاد شهرها و روستا ها از زمانهای قدیم با محدودیت رو به رو بوده است . بیشترین انگیزه در انتخاب این مناطق برای سکونت و تولید کشاورزی براساس قابلیت های نسبتا مناسب تر خاک ، آب و پوشش گیاهی بوده است . از عمده ترین ویژگی های این مناطق ، محدودیت های اساسی در خاک و آب آنهاست . بنابراین رشد جمعیت ، گسترش شهرنشینی و تغییر الگوهای زیستی و معیشتی نیز در بسیاری از این مناطق معمولا نخستنی زمین هایی که برای توسعه مناطق شهری یا مراکز صنعتی و خدماتی انتخاب می شوند ،اراضی دشت های حاصلخیز و آبدار است ؛ در این صورت خاک مولدی که حاصل ساز و کار هزاران سال کار طبیعت است به سادگی به کارهای غیر مولد کشاورزی اختصاص می یابد و اجبارا کار کشاورزی به مناطقی گسترش می یابد که از نظر شرایط تولید بیولوژیک در وضعیت ناپایداری قرار دارند و به سادگی در معرض تخریب قرار می گیرند .
  چنان که بیان شد بیابان زایی یکی پدیده اتفاقی نیست که گریبانگیر گروه خاصی از یک جامعه باشد ، بلکه پدیده ای است فراگیر که شهری و روستایی ، زن و مرد ، کوچک و بزرگ را در بر می گیرد و بر روی منابع طبیعی و نظام های اقتصادی ، اجتماعی و روابط فرهنگی جوامع تاثیر می گذارد .
  به عبارتی بیابان زایی سوراخی است دربدنه یک کشتی که همه سرنشینان این کشتی باید از آن بیمناک باشند .
  به طور کلی در تعریف بیابان زایی سه نکته مهم مورد تاکید قرار گرفته است که عبارت اند از :
  ١ – تخریب سرزمین
  ۲ – تغییرات اقلیمی
  ٣ – فعالیت های انسانی

  ١ – تخریب سرزمین :

  تخریب اراضی در مناطق خشک عبارت اند از : کاهش تولید بیولوژیک زیست بومهای مناطق خشک اعم از مراتع ، چراگاه ها و اراضی دیم یا آبی به سبب عوارض ناشی از تغییرات فیزیکی ، شیمیایی یا هیدرولوژیکی .
  پدیده تخریب اراضی ، ممکن است ناشی از فرسایش آبی و یا بادی ، تجمع نمک در خاک شور و قلیایی شدن اراضی ، بالا رفتن میزان املاح در آب های زیر زمینی یا جریانات سطحی ، کاهش کیفی یا کمی تنوع حیاتی و سر انجام کاهش قابلیت نگه داری و ذخیره سازی رطوبت در خاک به منظور در اختیار گذاشتن برای رشد گیاهان باشد . صورت های مختلف تخریب بسیار متنوع و پیچیده هستند . بعضی آرام و خزنده عمل می کنند و عوارض آنها وقتی به مرحله خطرناکی می رسد که کاملا آشکار شوند .
  یکی از شاخص های تشخیص انهدام خاک ، کاهش تولید بیولوژیک اعم از کمی و یا کیفی است . در مناطق خشک به طور طبیعی میزان بارش در طی زمان دارای نوساناتی است . در نتیجه وقوع پدیده خشک سالی – به علت بارش کم تر از حد میانگین – امری محرز است . بنابراین در این مناطق بخشی از کاهش تولید بیولوژیک مستقیما متاثر از تقلیل نزولات جوی است و معمولا چنانچه عوامل مخرب دیگری دخالت نکنند با وقوع شرایط مناسب ( از نظر بارندگی ) امکان بازگشت پوشش گیاهی این مناطق به وضع اولیه وجود دارد . در حقیقت در این مرحله ، منابع گیاهی به صورت تجدید شونده و به تبع از نظام کلی زیست بوم مناطق خشک عمل می کنند، اما در مورد خاک ، چنین وضعی بسیار متفاوت است . در مناطق خشک که حتی تحت شرایط مساعد پدیده خاک زایی به کندی صورت می گیرد ؛ در صورتی که خاک بنا به دلایل مختلف از جمله فرسایش آبی و یا بادی در معرض تخریب قرار گیرد ، ممکن است زمین ها برای همیشه نابود شوند و یا اصلاح و احیای آنها مستلزم اتخاذ تدابیر شدید ، صرف هزینه های گزاف و انتظار زمانی طولانی باشد . در واقع در نزدیک ترین حالت ، می باید خاک های مناطق خشک و حاصلخیزی آن را در زمره منابع طبیعی تجدید ناپذیر قلمداد کرد .
  خسارات باد و زيانهاي ناشي از تهاجم ماسه هاي روان در مناطق بياباني :

  1- در مناطق بياباني كه تحت تأثير فرسايش بادي است امراض از قبيل عفونت هاي چشمي، تنفسي و ريوي بين مردم وجود دارد كه در ساير نقاط كمتر مشاهده مي‌شود عامل آن جز طوفانهاي گرد و غبار و حركت ماسه‌هاي روان چيز ديگري نيست.
  2- مدفون شدن دهات و روستاها در زير توده‌هاي ماسه كه منجر به كوچ اهالي شده و نتيجتاً آثار حيات در منطقه از بين مي‌رود كه در پي ان براي شهرها نيز مشكلات تراكم جمعيت بوجود آورده كه نياز به خدمات شهري نيزافزايش مي‌يابد به عنوان مثال در منطقه سيستان حدود هفتاد پارچه آبادي خالي از سكنه شده است كه پس از اجراي عمليات تثبيت شن بعضي از آباديها به صورت اول درآمده و در ساير مناطق نظير خراسان، اصفهان و كاشان نيز مهاجرين به موطن اصلي خود برگشته اند. (14)
  3- تهاجم ماسه‌هاي روان موجب بروز صدمات و ايجاد اختلال در تأسيسات و سيستمهاي نظامي مانند ايستگاه رادار و تأسيسات صنعتي مانند كارخانجات و صنايع نفت (مارون، اهواز و گاز سرخس) و فرودگاههاي نظامي و كشوري مي‌گردد.
  4- مسدود نمودن جاده‌هاي ارتباطي و دير رسيدن محصولات كشاورزي به بازار فروش و بالا آمدن بستر رودخانه‌ها بر اثر ورود شن و ماسه كه سبب هرز رفتن ميليون‌ها مترمكعب آب در سال مي‌شود از ديگر عوارض سوء اين پديده مي‌باشد.
  5- پر شدن درياچه‌هاي پشت سدها و كانالهاي آبرساني و قنوات كه هزينه‌هاي زيادي براي لايروبي و پاك كردن مورد نياز مي‌باشد.
  6- شديدترين خسارت ناشي از فرسايش بادي تغييرات در بافت و حالت‌هاي فيزيكي خاك بوسيله باد و برداشت خاك زراعتي مي‌باشد زيرا باد ذرات موادآلي خاك را برداشته و ذرات درشت با مواد غذايي كمتر را باقي مي‌گذارد.
  اين نوع عمل باد نه فقط مواد مهم را كه از نقطه نظر قابليت توليد و نگهداري آب براي زراعت مفيد است از خاك جدا كرده و حمل مي‌نمايد بلكه با بوجود آوردن زمين شني‌تر و قابل فرسايش بيشتر از قبل موجب ادامه فرسايش نيز مي‌گردند و لذا در چنين خاكي رويش نباتي محدود شده و قابليت فرسايش افزايش مي‌يابد.


  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم


 6. تشكر

  نازنين زهرا (01-04-1389)

 7. Top | #14

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : */*/*بیابان*/*/*


  ٢ – تغییرات اقلیمی :


  عموما تغییرات اقلیمی در مناطق خشک با بروز خشک سالی مورد قضاوت قرار می گیرد . برای خشک سالی تعاریف متفاوتی ارائه شده است و به علاوه انواع مختلفی برای آن وضع کرده اند که از آن جمله می توان به خشک سالی هواشناسی اشاره کرد .
  این خشک سالی با کاهش بارندگی بیان می شود . تعریف های مختلفی برای این نوع خشک سالی وجود دارد ، از جمله چنانچه حداقل ٢ سال متوالی میزان بارندگی سالانه کم تر از ٦٠ درصد میانگین دراز مدت سالانه ( نرمال ) باشد، منطقه دارای خشک سالی است .
  علاوه بر این گاهی خشک سالی با کمبود شدید آب ، برای محصولات کشاورزی تعریف می شود . با توجه به این که گیاهان مختلف نیازهای آبی متفاوتی دارند ، خشک سالی کشاورزی برای گیاهان مختلف متفاوت است .
  این نوع خشک سالی زمانی رخ می دهد که کمبود آب ، شدیدا کشاورزی را تحت تاثیر قرار می دهد و آثار کمبود آب در قالب خسارت های اقتصادی و پیامدهای اجتماعی شامل کاهش محصول و مرگ و میر دام ها ، کشت نکردن زمین ها و تغییر در استفاده از اراضی را تحت تاثیر قرار می دهد .
  به طور کلی نزولات جوی خواه به سبب مقدار اندک آنها و خواه به سبب نوسان بارندگی ها در طی فصول و مکان در مناطق خشک ، نقش عمده ای در کاهش و یا گسترش سطح بیابان ها دارد ، به علاوه تاثیر عامل انسانی را در بیابان زدایی می تواند تشدید و یا تعدیل کند . بخش وسیعی از مناطق مرکزی کشور ، دارای بارندگی کمتر از ١٠٠ میلی متر است . بدیهی است که کشاورزی در این مناطق به علت کمبود شدید بارندگی ، به ویژه با توجه به نحوه ریزش فصلی در آنها و طول دوره خشک سالی ، با اتکا به بارندگی نمی توان رونق داشته باشد و در مجموع این مناطق جزء بیابانی ترین مناطق کشور محسوب می شوند . اگر چه همان طور که بعد شرح داده خواهد شد ، زوما در این مناطق ، پدیده بیابان زایی به معنی تخریب سرزمین ، دارای بیشترین شدت نیست و حتی در مواردی اکوسیستم های طبیعی این نواحی به حال تعادل است . در داخل این منطقه کم باران ، مراکز کشاورزی متعددی وجود دارند که به طور مسلم نیاز آبی آنها از بارش مستقیم تامین نمی شود ؛ بلکه بیشترین آنها به منابع آب های زیرزمینی یا احتمالا جریانات سطحی فصلی وابسته اند .
  در منطقه کم بارش مرکزی کشور ، دو قسمت با بارندگی کم تر از ٥٠ میلی متر نیز مشاهده می شود که در محدوده دشت کویر و کویر لوت قرار دارند .
  جنوب شرقی کشور اگر چه در بعضی از سال ها تحت تاثیر بارندگی تابستان ناشی از اثر مانسون هند قرار می گیرد ؛ در مجموع بارندگی زیادی ندارد و از زمره مناطق بیابانی فراخشک محسوب می شود . در این حوزه های خشک ، گاهی در مناطق مرتفع میزان بارندگی افزایش می یابد ، مثلا در مناطق کوهستانی بشاگرد در جنوب جازموریان و کوه های بارز و بزمان بارندگی به مراتب بیشتر است و به ٣٠٠ میلی متر نیز می رسد .
  کرانه های خلیح فارس و دریای عمان علی رغم برخورداری از رطوبت کافی در پایین ترین لایه جو ، به علت عدم حرکات صعودی جو ، بارندگی سالانه ای کم تر از ۲٠٠ میلی متر دارند و کلا دارای اقلیمی خشک و فراخشک بوده ، مستعد بیابان زایی هستند .
  در شمال شرقی کوه های البرز قسمتی از اراضی منطقه ترکمن صحرا نیز به علت نزولات ناکافی جوی در محدوده شرایط اقلیمی خشک قرار گرفته است .
  در بخش های وسیعی از مناطق واقع در غرب و شمال غرب کشور با توجه به میزان بارندگی آنها و نیز شیوه های گوناگون بهره برداری از منابع آب ، خاک ، پوشش گیاهی ، آمادگی لازم برای بیابان زایی کاملا زیاد است و قسمت عمده ای از این مناطق رانقاط بحرانی تشکیل می دهند . در این مناطق فرسایش خاک و کاهش حاصلخیزی اراضی از علت های اصلی بیابان زایی محسوب می شوند که هم در حوزه مراتع و هم در حوزه اراضی کشاورزی اثر آن کاملا آشکار است .
  یکی از عمده ترین علت های طبیعی بیابان زایی در مناطق خشک ، تغییرات بارندگی سالانه است ، که با درصد انحراف از میانگین بارندگی نمایش داده می شود .
  کم ترین درصد این تغییرات در کشور در کرانه غربی دریای خزر و بیشترین مقدار آن در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان آست . با توجه به الگوی جهانی پراندگی بارندگی سالانه ، چنانچه درصد ضریب تغییرات در فاصله ٣٠ تا ٤٠ قرار می گیرد ، منطقه نیمه بیابانی است و اگر بیش از ٤٠ باشد ، الگوی بارندگی بیابانی بر آن حاکم است . درصد ضریب تغییرات کشور از ناحیه گرمسار به طرف خور و بیابانک و سپس به سوی زاهدان و از آن جا به طرف چاه بهار در حال افزایش است .


  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم


 8. تشكر

  نازنين زهرا (01-04-1389)

 9. Top | #15

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : */*/*بیابان*/*/*


  ٣ – فعالیت های انسانی :


  آثار فعالیت و عمل انسانی را در امر بیابان زایی عمدتا می توان در موارد زیر دسته بندی کرد :
  الف ) استفاده از پوشش گیاهی به طور نادرست که عمده ترین اشکال آن عبارت اند از :
  - استفاده از منابع گیاهی اعم از درخت ، درختچه و بوته به منظور تامین سوخت
  - چرای مفرط و خارج از توان ظرفیت تولیدی مراتع
  - چرای بی رویه و در زمان های نامناسب که منجر به تضعیف مداوم منابع گیاهی و تخریب تنوع بیولوژیکی می شود .
  ب ) تبدیل عرصه های جنگلی و مرتعی به سایر کاربری ها به خصوص به کاربری های کشاورزی ناپایدار .
  باید توجه داشت که در طی ۲٠ سال گذشته ، تولید غلات که بخش عمده مواد غذایی کشور را تشکیل می دهد ، حداقل ٣ برابر رشد داشته است که حدودا ٤٠ درصد این تولید در بخش دیم و در اراضی کلاس ٤ تا ٦ صورت می گیرد و تقریبا بیشترین فرسایش آبی خاک را به همراه دارد .
  مطالعه undp از روند تخریب اراضی کشاورزی در منطقه جنوب آسیا ، حاکی از آن است که در بین کشورهای مذکور ، ایران تقریبا بدترین وضعیت را دارد . ( ٩٤ درصد برای اراضی کشاورزی ) ، این رقم بدان معنی است که تقریبا روی بیشتر یا قریب به اتفاق اراضی کشاورزی ایران ، حداقل یکی از عوامل تخریب فعال است و در حقیقت پدیده بیابان زایی به اشکال مختلف و با درجات متفاوت ، اثر خود را آشکار می سازد .
  بارزترین شکل این تخریب را در عرصه های کشاورزی می توان در موارد زیر جست و جو کرد :
  § تخریب و تبدیل اراضی زراعی و باغی به سایر کاربری های شهری و صنعتی
  § تخریب فیزیکی خاک های کشاورزی بر اثر فرسایش آبی وبادی
  § تخریب شیمیایی خاک های کشاورزی به علت شور و قلیایی شدن
  § تخریب اراضی بر اثر روش های غلط آبیاری و باتلاقی شدن آنها
  § فرسایش ژنتیکی گونه های گیاهان زراعی
  § کاربرد نادرست نهاده های کشاورزی بیرونی( کود شیمیایی ، سموم، ادوات و ماشین آلات )
  § توسعه حاشیه ای زمین های کشاورزی و گسترش آن در اراضی نامناسب
  § کاهش حاصلخیزی و افت باروری اراضی کشاورزی
  § فروپاشی نظام های بهره برداری سازگار و پایدار

  ج ) استفاده نادرست از منابع آب های سطحی و زیر زمینی که تاثیر عامل انسانی بر روی منابع آب را می توان به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم بیان داشت :
  ١ – به صورت غیر مستقیم : کاهش پوشش گیاهی در عرصه های جنگلی و مرتعی ، باعث شده تا میزان فرسایش خاک افزایش یابد و همزمان از میزان نفوذ پذیری خاک ها کاسته شود . این امر سبب می شود تا در محدوده جریانات سطحی ، تغییرات نامناسبی در جریان پایه رودخانه رخ دهد و توزیع آب در طی سال نامتوازن تر شود . به علاوه با افزایش میزان احتمال وقوع سیل ها ، تاسیسات آبیاری و نیز منابع ذخیره در معرض خطر قرار گیرند که این مجموعه خود سبب ایجاد شرایط ناپایدار در سایر بخش ها می شود .
  به صورت مستقیم : در این روش می توان استفاده بی رویه از منابع آب را در عرصه های مختلف مشاهده کرد . به طوری که تنها در عرصه های کشاورزی ، میزان راندمان مصرف آب به کم تر از ٤٠ در صد می رسد . در مورد منابع آب زیرزمینی ذکر این نکته ضرورت دارد که در زمان حاضر در تعداد زیادی از دشت های کشور ، مخصوصا دشت های عمده و مهم فلات مرکزی ایران ، میزان تغذیه آبخوان ها کم تر از تخلیه آن بوده است در نتیجه سالانه در حدود ٤ میلیارد متر مکعب بیلان منفی در این منابع مشاهده می شود . تا آن جا که اکنون بهره برداری از ١٤١ دشت در سطح کشور ، ممنوع اعلام شده است که از این تعداد ٤٠ دشت حالت بحرانی دارد و حتی در مواردی با انهدام آبخوان و فروافتادن سطح زمین روبه رو شده است . به طوری که بیشترین دشت های ممنوع ، مربوط به فلات مرکزی ایران است که بعد از آن نواحی شرق و جنوب شرقی ایران قرار دارند .


  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم


 10. تشكر

  نازنين زهرا (01-04-1389)

 11. Top | #16

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : */*/*بیابان*/*/*


  آثار و نتایج بیابان زایی :


  در حدود ٨٠ درصد از اراضی کشور در حوزه مناطق خشک و نیمه خشک تا خشک نیمه مرطوب قرار دارد و از این نظر دارای شرایط اکولوژیکی شکننده ای است . به لحاظ پتانسیل کم تولید و محدودیت های کمی و کیفی شیوه های بهره برداری در مناطق خشک ، شدت روند بیابان زایی در این مناطق در مقایسه با مناطق نیمه خشک کم تر است . هم اکنون بیشترین میزان تخریب و نابودی منابع طبیعی تجدید شونده در حوزه های مناطق نیمه خشک تا خشک نیمه مرطوب مشاهده می شود . در مناطق فرا خشک که عموما میزان بارندگی کم تر از ۲٠٠میلی متر است ، عملا امکان کشاورزی دیم وجود ندارد ؛ در نتیجه به طور طبیعی علت های عمده تخریب منابع آب و خاک در این بخش دیده نمی شود و مراتع به علت پتانسیل کم تولید علوفه ، تحت چرای فشرده ای قرار ندارند . صرف نظر از موارد استثنایی ( مراتع حاشیه روستاها واراضی کشاورزی که محل تردد دام هاست ) ،حتی در مواردی مراتع شاخص نزدیک به پتانسیل خود هستند . بهترین شکل تخریب منابع آب و خاک در محدوده مناطق خشک را می باید در کاهش آب های زیرزمینی و فرسایش آبی و بادی نام برد که بیشترین تاثیر را به جا می گذارد .
  بنابراین شدیدترین نوع تخریب در مناطق فراخشک ، در حوزه اراضی کشاورزی رخ می دهد که دلایل عمده آن عبارت اند از :
  § کاهش سطح سفره های زیرزمینی به سبب استفاده خارج از توان تغذیه آنها
  § شور و قلیایی شدن خاک ها به سبب رعایت نکردن اصول بهره برداری از منبع اراضی ، استفاده بی رویه از منابع آب جهت آبیاری ، به طوری که عملا بخشی از به هدر رفتن منابع آب ، ضمن افت میزان راندمان آبیاری ، منجر به انهدام منابع خاک نیز می شود .
  مجموعه مدارک و شواهد موجود در زمینه تخریب منابع طبیعی ، اعم از پوشش گیاهی ، آب و خاک ، حاکی از آن است که در حال حاضر ، بدترین شرایط را مناطق نیمه خشک و خشک نیمه مرطوب در کشور دارند که عملا از میزان بارندگی بیشتری برخوردارند . به طوری که این وضع در مناطقی با متوسط بارندگی بین ۲٠٠ تا ٥٠٠ میلی متر کاملا آشکار است . در این حوزه ها بارزترین علت های تخریب عبارت اند از :
  ١ – فرسایش آبی با شدت متوسط تا خیلی زیاد
  ۲ – تخریب کمی و کیفی پوشش گیاهی به سبب فشار چرای دام ، رعایت نکردن فصل مناسب چرا و بوته کنی
  ٣ – تخریب مراتع و تبدیل آنها به اراضی دیم به ویژه در حوزه هایی با بارندگی هایی در حدود ٣٠٠ میلی متر و همچنین وقوع خشک سالی ها که عملا به عنوان اراضی رها شده تلقی می شوند .
  کاربرد مجموعه روش های ناپایدار زراعی در این مناطق که به طور مستمر به تخریب و افت حاصلخیزی این اراضی اضافه می کند و علی رغم استفاده از کود و نهاده های کشاورزی که در بسیاری از موارد از آنها نیز بهره برداری غیر منطقی می شود ، باعث شده است راندمان کشت در هکتار پایین بیاید حتی در بسیاری موارد بدون صرفه اقتصادی باشد .

  ادامه دارد...


  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم


 12. تشكرها 2

  نازنين زهرا (01-04-1389), رایکا (31-03-1389)

 13. Top | #17

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : */*/*بیابان*/*/*

  مبارزه با بیابان زایی :
  مبارزه با بیابان زایی عبارت است ار مجموعه اقداماتی که در چارچوب طرح های جامع توسعه در مناطق خشک و نیمه خشک تا خشک نیمه مرطوب صورت می گیرد و این اقدامات باید مبتنی بر اصول توسعه پایدار بوده و شامل سه گروه فعالیت های زیر باشد :
  ١ – بازدارنده
  ۲ – اصلاحی
  ٣ – احیایی
  چنان که ملاحظه شد علاوه بر مفاهیم مناطق خشک که از آنها قبلا تعاریفی به عمل آمد در تعریف مبارزه با بیابان زایی ، اصطلاحات جدیدی نیز وجود دارد که درک دقیق آنها مستلزم ارائه تعریف مشخصی درباره آنهاست . این اصطلاحات عبارت اند از :
  ١ – طرح های جامع نگر
  ۲ – توسعه پایدار
  ٣ – برنامه های بازدارنده
  ٤ – فعالیت های اصلاحی
  ٥ – اقدامات احیایی موفقیت در بیابان زدایی مستلزم جلب مشارکت مردم ، داشتن برنامه های جامع و اجرای هماهنگ و دقیق کارها در چهارچوب پروژه های اجرایی مناسب است .
  طرح های جامع نگر :


  به طور کلی نظام های برنامه ریزی در کشور ما عموما از دو دیدگاه ، بخشی یا منطقه ای سامان گرفته اند . در برنامه ریزی بخشی موارد در قالب بخش های مختلف اعم از اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، و یا زیر بخش های مربوط به آن،مورد برنامه ریزی قرار می گیرند. فرض بر این است که ستاد تنظیم کننده برنامه ها ، خواه در سطح ملی یا در سطح بخشی و زیر بخشی ، هماهنگی های لازم را به نحو مطلوب به عمل می آورد .

  جامع نگری یعنی همه عوامل را دیدن و آنها را درست در کنار هم چیدن .

  به بیان دیگر توسعه پایدار ، فرایندی است متکی بر مچموعه ای از شرایط و عوامل اقتصادی ، فیزیکی ، تجاری ، انرژی ، کشاورزی ، صنعتی و سایر سیاست گذاری ها که امکان طراحی و برنامه ریزی توسعه را مشروط به پایداری و استمرار آن از ابعاد اقتصادی ، اجتماعی و اکولوژیکی تضمین کند .
  رسیدن به توسعه پایدار و تحقق آن ، مستلزم اتخاذ راهبردها و اقداماتی است که چارچوب و شروط اساسی آن در بیانیه ریو درباره محیط زیست و توسعه به آن اشاره شده است . نکات اساسی شاخص در این زمینه عبارت است از :
  § محور بودن انسان به عنوان مقوله توسعه پایدار
  § آزادی ملل در بهره برداری از منابع طبیعی خود ، مشروط بر این که به زیان ملل دیگر نباشد.
  § توجه به نیاز نسل های فعلی و آتی
  § محافظت از محیط زیست
  § مبارزه با فقر
  § اولویت دادن به نیازهای کشور های فقیر و در حال توسعه
  § مشارکت جهانی در حفاظت ، حمایت ، اصلاح ، سلامت و یک پارچگی زیست بوم ها
  شرط رسیدن به هدف بیابان زادایی جهت گیری درست همه کسانی است که به نحوی در آن دخالت دارند .
  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم


 14. Top | #18

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  parbane پاسخ : */*/*بیابان*/*/*

  اقدامات :
  واقعیت این است که کنوانسیون بیابان زدایی ، یک متن حقوقی نسبتا پیچیده است که در صدد است ، روابط اکولوژیکی و زیست محیطی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی را در جهت توسعه پایدار اراضی مناطق خشک ، ساماندهی کند و این وظیفه را بر عهده برنامه اقدام ملی نهاده است . به همین لحاظ برای تبیین و تشریح نکات و نحوه اقدام درباره آن دبیرخانه ، به طور دایم مبادرت به ارایه رهنمودهایی کرده است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  ١ – برنامه ها با استراتژی های بلند مدت و اولویت ها آغاز خواهد شد .

  این یک اصل است ، برای این که دولت ها قادر باشند برنامه ها را برای حفظ جدی تر منابع خود ادامه دهند ، باید برنامه ریزی بلند مدت مداوم داشته باشند . در برنامه ها باید دلایل بیابان زایی ملحوظ شده ، توجه خاصی به امر پیش گیری بشود . در این برنامه باید به کلیه جنبه های مسئله ، نظیر کاهش تولید فرآورده های زراعی ، کاهش پوشش گیاهی ، فرسایش خاک و خسارت آجتماعی – اقتصادی توجه خاصی شود .

  ۲ – مردم محلی باید نقش کلیدی در برنامه ریزی داشته باشند .

  مردم باید در طراحی و به سرانجام رسانیدن پروژه ها ، فعال باشند . مذاکرات و ارتباطات موثر بین مردم محلی و با دست اندرکاران ملی امری حیاتی خواهد بود . در این صورت برنامه ها باید به اندازه کافی قابل انعطاف بوده تا با نظریات جدید و محلی قابل تغییر باشند . نتیجه نهایی باید به نحوی باشد تا مردمی که وابستگی به زمین دارند و برای آن ارزش قائل اند ، احساس کنند که این برنامه ، متعلق به آنهاست .

  ٣ – دولت ها باید خود را برای به وجود آوردن زمینه مناسب متعهد بدانند .

  دولت ها باید موانع را برطرف کرده ، از برنامه ها حمایت کنند . در آن صورت مردم در اجرای برنامه ها نقش موثر خواهند داشت . بنابراین باید قوانین موجود را تقویت و در صورت لزوم قوانین جدیدی را وضع کرد . برای مثال دولت می تواند سیاست های بلند مدتی را در جهت عدم تمرکز قدرت سیاسی تدوین کند . یا اصلاحاتی را در جهت امنیت بیشتر مالکیت اراضی به عمل آورد . اقدامات دیگر ممکن است ، شامل رفع نابسامانیهایی باشد که در خصوص زمین و سایر منابع ، سیاست های انرژی یا به وجود آوردن مدیریت پایدار برای اراضی جنگلی یا جانشینی چوب سوخت با سایر منابع انرژی و اصلاحات اقتصادی که باعث تشویق سرمایه گذاری شده و فقر را کاهش دهد .

  ٤ – برنامه های اقدام ملی باید راه های عملی و برنامه های ضروری را مشخص سازد .

  راه های کاربردی مشخص برای بهبود محیط اقتصادی ، می تواند شامل به وجود آوردن مکانیسم های مالی متناسب با نیازهای مردم محلی یا معرفی گونه های زراعی مقاوم به خشکی باشد . راه های حفاظت منابع طبیعی میتواند شامل جانشین کردن منابع گوناگون و تنوع انرژی به جای چوب سوخت که به طور غیر کنترل شده جمع آوری میشود ، باشد . سایر راه ها می تواند شامل فعالیت های تحقیقاتی – برنامه های پیش بینی خشک سالی و به وجود آوردن سیستم های هشدار دهنده باشد .

  ٥ – کوشش برای بیابان زدایی ، باید با سایر برنامه های توسعه ، هماهنگ و همراه باشد .

  مبارزه با روند تخریب اراضی و فقر زدایی ، ارتباط مستقیم با هم دارند و به موازات هم پیش می روند . هر دوی اینها شامل امنیت غذایی ، ارتقا آگاهی های مردم و تقویت توانایی های اجتماعات محلی و بسیج سازمان های غیر دولتی می شوند . به همین ترتیب به دلیل این که بیابان زایی روی موارد زیست محیطی نظیر تنوع زیستی و تغییرات آب و هوا ، تاثیر دارد وخود نیز از آنها تاثیر می پذیرد ، باید برنامه های اقدام ملی با برنامه های آنان به صورت جامع تهیه و تلفیق شوند .

  ٦ – برنامه باید منابع مالی موجود و مورد نیاز را مشخص سازند .

  بخشی از بودجه ملی ، باید برای فعالیت های بیابان زدایی و مبارزه با خشک سالی اختصاص یابد . مقدار این بودجه ، به شرایط و استطاعت ملی بستگی دارد . در عین حال در برنامه های اقدام ملی باید به بسیج منابع مالی و خارجی نیز توجه شود . نیازهای همکاری های فنی باید مشخص شده و اولویت بندی شوند .
  تحارب حاصل از پیشرفت کار تدوین برنامه اقدام ملی بیابان زدایی در کشور و نتایج نه چندان مطلوبی که در بعضی موارد از آن حاصل شد ، دبیر خانه کنوانسیون را بر آن داشته است تا در یکی از جمع بندی ها تجربه ها و چالش ها را مورد نقد و بررسی قرار دهد .  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم


 15. Top | #19

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  shapark پاسخ : */*/*بیابان*/*/*

  بعضی از نکات برجسته این جمع بندی
  ١ – غالبا ارائه تصویری روشن از فرایند برنامه اقدام ملی ، اقدامات مورد نیاز و جداول زمان بندی آنها با مشکل مواجه بوده است . بعضی از نهاد های ملی هماهنگ کننده ، درک روشنی از مسیر مراحل فرایند نداشته اند .
  ۲ – سمت گیری برنامه اقدام ملی ، آن چنان که در کنوانسیون آمده ، به سوی فرایند است . با وجود این ، درک این نکته همچنان مشکل است ، که ارزش اصلی برنامه اقدام ملی در تولید یک سند نهایی نیست ؛ بلکه ارزشواقعی آن در نهادینه کردن یک چارچوب قابل انعطاف و پویا برای مشارکت در سیاستگذاری ، برنامه ریزی ، طراحی و اجرای برنامه در زمینه های کنترل بیابان ، آمادگی برای خشک سالی و کاهش آثار آن نهفته است .

  مبارزه با بیابان زایی مستلزم استفاده بهینه از منابع مالی و امکانات است .
  ٣ – این نکته ثابت شده است که عملی کردن رهیافت واقعی مشارکت ، از سطوح سیاستگذاری و برنامه ریزی هم از لحاظ طراحی مکانیزم تسهیل مشارکت در سطح مورد نیاز و هم از حیث ایجاد تعادل مناسب در زمان و منابع تخصیص یافته ، به ترتیب ، برای مشاوره گسترده و تدوین برنامه و اجرای آن کار ساده ای نیست .

  ٤ – در بیشتر موارد ، نقش زنان به ویژه در فرایند تدوین و تعریف سیاست ها و برنامه ریزی به اندازه کافی لحاظ نشده است .
  مشاهدات در چندین مورد نشان می دهد که نقش سازمان غیر دولتی (NGO) را به اشتباه جایگزین تشکل های جوامع محلی (CBO) تصور کرده اند .

  ٥ – تا کنون توجه چندانی به نقش نظام های اطلاعاتی و اطلاع رسانی در مباحث نخستین در زمینه برنامه اقدام ملی نشده است . برای هدایت اجرای برنامه ، دسترسی به بعضی از اطلاعات ضروری است . با توجه به ماهیت بین بخشی مبارزه با بیابان زایی ، جمع آوری و انتشار چنین اطلاعاتی تلاش و ماسعی چند عامل را می طلبد . این خطر نیز وجود دارد که پس از حل بعضی از مسایل سازمانی ، تعیین اولویت ها و تدوین برنامه به دلیل فقدان ابزار حامی تصمیمات به تعویق افتد .

  ٦ – غالبا روابط لازم برای چارچوب های توسعه ملی و توسعه پایدار انسانی برقرار نشده است ، برنامه اقدام ملی باید چارچوبی فراهم کند تا راهبردهای دراز مدت مبارزه با بیابان زایی و کاهش خشک سالی را در سیاست های ملی توسعه پایدار تلفیق کند .
  شرط لازم جهت موفقیت برنامه اقدام ملی مشارکت همگانی در تدوین و اجرای آن است .
  چند پیشنهاد :

  o
  برنامه اقدام ملی باید با بازنگری در فعالیت ها و ظرفیت های موجود از تجربه های گذشته ، درس گرفته و کاستی ها را شناسایی و با توجه به ضرورت ها نیاز به تغییر ، جهت گیری ها را معین کند .
  o برنامه اقدام ملی باید مشارکت فزاینده اجتماعات محلی را تسهیل کند تا جوامع محلی ، قدرت و اختیار لازم برای مدیریت منابع طبیعی و ایجاد ظرفیت های لازم ، برای به عهده گرفتن نقش خود پس از کاهش نصدی دولت بر منابع طبیعی و زمین بر اثر فرایند تمرکز زدایی را عهده دار شوند .
  o برنامه های اقدام ملی باید با استراتژی های ملی و منطقه ای تلفیق شده تا اطمینان و تضمین لازم در مورد اولویت کار ها ، جلوگیری از دوباره کاری و مصرف اعتبارات در جای خود حاصل شود .
  o برنامه اقدام ملی باید براساس تجارب موفق موجود و برنامه ها و طرح های مرتبط تهیه شود .
  o برنامه باید انعطاف پذیر باشد . به طوری که بتوان براساس فرایند مشارکت و استسفاده از تجاربی که در طول اجرا به دست می آید در آن تجدید نظر کرده ، بر اساس تحقیقات روز آن را تغییر داد .
  o در همخوانی با مواد کنوانسیون برنامه اقدام ملی ، باید فرایندی مستمر تلقی شود که هدف آن ، نهادینه کردن رهیافتی نو به برنامه ریزی و سیایت گذاری در حوزه بیابان و خشک سالی است .
  o از وجود مشارکت روز افزون توسط سازمان های غیر دولتی (NGO) ، سازمان ها و انجمن های اجتماعی در ابتکارها و انجام اقدامات محلی و همچنین در ایجاد ظرفیت در اجتماعات محلی اطمینان حاصل شود .
  o بنیانی ایجاد کند که از اجرای پروژه ها ، برنامه های ابتکاری تدوین یافته و برنامه اقدام ملی حمایت شود . ( مثلا پروژه هایی که به وضوح مسئله بیابان زایی را به اموری همچون زندگی ، فقر و امنیت غذایی ربط می دهند .)
  o امکان اقدامات توام توانمندی سازی ( قانونی و مقرراتی ) برای حفظ ابتکارات در سطح محلی و مالکیت را فراهم کند . علاوه بر این ، با سیاستی روشن ، مبادله اطلاعات به اجرا درآید تا فرایند را شفاف تر و آزادتر کند .


  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم


صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی