سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 13 , از مجموع 13

موضوع: دنياي بيكران فيزيك

 1. Top | #11

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : دنياي بيكران فيزيك

  کنکاشی در قانون عمل و عکس‌العمل
  نویسنده : حمید وثیق زاده انصاری
  منبع : راسخون

  آنچه درباره‌ی قانون عمل و عکس‌العمل بیان می‌شود سه مورد زیر می‌باشد:

  1- بزرگی نیروهای عمل و عکس‌العمل با هم برابر است.
  2- جهت آنها به اندازه‌ی 180 درجه مخالف یکدیگر است.
  3- هر دو بر یک امتداد قرار دارند یا به عبارت دیگر این دو نیرو بر روی خطی قرار دارند که از نقاطِ اِعمالِ این نیروها می‌گذرد.
  مثلاً عبارت یکی از کتابهای متن معروف [1] در این رابطه اینگونه است: «نیروهای عمل و عکس‌العمل بین اجسامِ دارایِ اثرِ متقابل، در بزرگی برابر، در جهت مخالف یک‌دیگر، و همخط می‌باشند (روی یک خط قرار می‌گیرند).»
  مطمئناً قانون سوم نیوتون، یا همان قانون عمل و عکس‌العمل، در قالبِ سه موردِ فوق کلاً در علم مکانیک برقرار است. اما آیا این سه مورد تا چه حد در علم الکترومغناطیس برقرار می‌باشد؟ تلاش می‌کنیم به این پرسش، بخش به بخش پاسخ دهیم.
  پرسش اول :

  آیا آنها در علم الکتروستاتیک برقرارند؟

  پاسخ :

  بلی. قوانین کولن این امر را ثابت می‌کند.
  پرسش دوم :

  آیا آنها در علم مغناطوستاتیک برقرارند؟

  پاسخ :

  چون، برخلافِ بارهای الکتریکی (یا قطب‌های الکتریکی)، نمی‌توانیم قطب‌های مغناطیسی را در آزمایشگاه مجزا کنیم و روی آنها آزمایش انجام دهیم تا به قوانین اثر متقابل آنها بر روی یکدیگر پی ببریم پاسخ به این پرسش به سرراستی پاسخِ پرسشِ قبل نیست. اما، به‌روشنی، تآثیر مشهودِ آزمایشگاهیِ قطب‌های مغناطیسی (یا، درواقع، آهنرباها) بر یکدیگر نشان می‌دهد که قانونی شبیه قانونِ کولن، حاکم بر شکلِ نیروهای موجود بینِ قطب‌های مغناطیسی می‌باشد و بنابراین قانون سوم نیوتون، آنچنانکه در سه مورد فوق بیان شد، بین آنها برقرار است.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 2. Top | #12

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : دنياي بيكران فيزيك

  کنکاشی در قانون عمل و عکس‌العمل

  پرسش سوم :

  آیا آنها در علم الکترودینامیک و علم مغناطودینامیک برقرارند؟ (علم الکترودینامیک درباره‌ی تأثیراتِ اِعمال شده بر بارهای الکتریکی بر اثرِ حرکت آنها در میدان‌های مغناطوستاتیکی می‌باشد، مثل نیروی لورنتس، و علم مغناطودینامیک درباره‌ی تأثیراتِ اِعمال شده بر قطب‌های مغناطیسی بر اثرِ حرکت بارهای الکتریکی در میدان مغناطوستاتیکیِ آنهاست مثل نیروی اِعمال شده بر قطب‌های آهنربا در آزمایش اورستد.)

  پاسخ :

  استدلالِ زیر نشان می‌دهد که در اینجا از سه موردِ فوق تنها دو موردِ اول برقرار است:
  «می‌دانیم که بر یک سیمِ حامل جریان الکتریکی در یک میدان مغناطیسی نیرو وارد می‌گردد، که در آزمایشِ نشان داده شده در شکل 1 به سمت داخل است. به نظر می‌رسد که نیروی عکس‌العمل در این شکل باید نیرویی اِعمال شده بر قطب‌های N و S آهنربا باشد که جهت آنها برخلاف جهت نیرویِ اِعمال شده بر سیم است. اگر وجود چنین نیرویی را نشان دهیم آنگاه ثابت کرده‌ایم که در قانون عمل- عکس‌العمل هم‌امتدادیِ نیروهای عمل و عکس‌العمل لازم نیست.
  با مقداری توجه می‌توان دریافت که این آزمایش، درواقع، بزرگ شده‌ی همان آزمایش اورستد، نشان داده شده در شکل 2، می‌باشد. در این آزمایش، جاری شدنِ جریان الکتریکی I در جهتِ نشان داده شده در شکل 2 نیرویی در جهت ON' بر قطب N از عقربه‌ی مغناطیسی، و نیرویی در جهت OS' بر قطب S از این عقربه‌ اِعمال می‌کند. عکس‌العملِ نیروی اول نیرویی در جهت OS' است که بر سیمِ حامل جریانِ I وارد می‌شود، و عکس‌العملِ نیروی دوم نیرویی در جهت ON' است که بر این سیم وارد می‌شود، و این دو نیروی عکس‌العمل همدیگر را خنثی می‌کنند و سیم بی‌حرکت باقی می‌مانُد.
  حال به شکل 3 به عنوان شکلِ گسترش یافته‌ی عقربه‌ی مغناطیسی (یا دوقطبی مغناطیسی) توجه کنید. در این حال نیروی اعمال شده بر قطب N در جهت ON' و نیروی اِعمال شده بر قطب S در جهت OW' است. برآیند این دو نیرو نیرویی است که بر مرکز جرم آهنربا به سمت سیم وارد می‌شود. (عکس‌العمل نیروی وارد بر N نیرویی در جهت OS' خواهد بود که برسیم وارد می‌شود و عکس‌العمل نیروی وارد بر S نیرویی در جهت OE' خواهد بود که برسیم وارد می‌شود، و برآیند آنها نیرویی وارد بر سیم به طرف مرکز جرم آهنربا خواهد بود.)
  حال دوقطبی مغناطیسی را باز گسترش بیشتری دهید تا شکل 4 به‌دست آید. در این حال نیروی وارد بر N در جهتِ ON' است (و عکس‌العمل آن نیرویی وارد بر سیم در جهتِ OS' خواهد بود)، و نیروی وارد بر S نیز در جهت ON' است (و عکس‌العمل آن نیرویی وارد بر سیم است که آن نیز در جهت OS' است.) شکل 4 همان شکل 1 است. به‌این‌ترتیب نشان دادیم که اولاً عکس‌العمل‌های نیروهای وارد بر سیم در شکل 1 وجود دارد (که برآیند آنها F است) و ثانیاً آنها روی همان خط F قرار ندارند.»
  به‌این‌ترتیب باید نتیجه بگیریم که، برخلاف آنچه بعضاً تصور می‌شود، قانون عمل و عکس‌العمل یا قانون سوم نیوتون شامل حال مورد سوم از سه موردی که در ابتدا بیان شد نمی‌گردد.
  پی نوشت :

  [1] J. L. Meriam, L. G. Kraige, Engineering Mechanics, John Wiley & Sons, 2002
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 3. Top | #13

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : دنياي بيكران فيزيك

  نظریه‌ی پولیشِ موج-پایه
  نویسنده : حمید وثیق زاده انصاری
  منبع : راسخون

  در ابتدا فرض می‌کنیم که یک باریکه‌ی نور متشکل از شعاع‌های بسیار نازکی از نور است. هنگامی که یک باریکه‌ی موازی شده از نور تحت یک زاویه‌ی معین بر یک سطح پولیش شده فرود می‌آید تحت زاویه‌ای مساوی از آن سطح بازتاب خواهد شد. اگر سطح فرودی به‌جای براق بودن ناهموار باشد، قسمت‌های مختلف یا درواقع شعاع‌های مختلف باریکه در جهت‌های مختلف، که به جهت‌گیری سطوح کوچک ناهمواریِ محل فرود باریکه دارد، بازتاب خواهند شد. بنابراین سطح به‌صورت مات، و نه صیقلی، به نظر می‌رسد.
  برای ایجاد یک سطحِ تختِ پولیش شده باید یک حرکت نوسانی و دَوَرانی آزاد به یک ابزار تخت روی سطح کارِ در حال چرخش در حالی بدهیم که پودری از دانه‌های ساینده‌ی هم‌اندازه (مخلوط شده در آب) بین سطح ابزار و سطح کار وجود داشته باشد. این دانه‌ها بر اثر حرکتشان و فشار روی شیشه، سطح شیشه را در ابعادی قابل قیاس با اندازه‌هایشان می‌شکنند، و لذا سطح تختی به‌دست خواهد آمد که دارای ناهمواری‌هایی خواهد بود که بزرگیِ آنها از مرتبه‌ی ابعاد دانه‌هاست؛ اگر اندازه‌ی هر دانه‌ی در حال کار درحدود ده میکرون باشد سطح به‌دست آمده مات خواهد بود و پروسه‌ی کاری اسموتینگ نام دارد، و اگر، بعد از اسموتینگ، اندازه‌ی هر دانه‌ی درحال کار درحدود یک میکرون باشد سطح به‌دست آمده صیقلی خواهد بود و پروسه‌ی کاری پولیشینگ نام دارد. بدین ترتیب می‌بینیم که حتی یک سطح صیقلی سطحی خشن دارد که اندازه‌ی ناهمواری آن از مرتبه‌ی اندازه‌ی دانه‌های ساینده‌ی پولیشینگ است. و واضح است که شکل ناهمواری سطح بعد از پولیشینگ باید مشابه شکل ناهمواری آن بعد از اسموتینگ باشد.
  حال اگر نظریه‌ای که در ابتدا برای بازتاب (بر اساس درنظر گرفتنِ باریکه‌ی نور به‌عنوان مجموعه‌ای از شعاع‌های نوری) ارائه شد صحیح باشد، چرا باید ما سطح کار را بعد از پولیشینگ به‌صورت یک سطح (صیقلی) بازتابان ببینیم درحالیکه سطح مشابه آن بعد از اسموتینگ مات است؟ (می‌دانیم که برطبق این نظریه آنچه باعث می‌شود که یک سطح براق باشد کوچکیِ ناهمواری‌ سطح نیست بلکه عدمِ وجود ناهمواری است یعنی عدمِ وجودِ زاویه‌هایی قطع کننده‌ی امتدادِ سطح.) وجود چنین تناقضی بین نظریه‌ی مذکور و آنچه در عمل، یک سطح کار شده با پودر پولیشینگ را براق نشان می‌دهد باعثِ خلق نظریه‌های توجیه‌کننده‌ی جاری شدنِ غیرگرمایی سطح (Beilby و دیگران) [1, 2, 3] و تشکیل یک سطح ژل سیلیکا (SiOH) توسط هیدرولیز (Grebenshchikov و دیگران) [4] شده است که در یکی گفته می‌شود سطح جامد جاری می‌شود و ناهمواری‌های سطح را پر می‌کند تا یک سطح براقِ هموار تولید شود و در دیگری گفته می‌شود که این کار با ژل سیلیکای به‌وجود آمده انجام می‌گیرد. این نظریه‌ها و دیگر نظریه‌های مشابه در این رابطه، به‌روشنی اثبات نشده‌اند و بیشتر حکمِ پبیشنهاد را دارند.
  برای حل این مسئله نخست به‌درستی، یک سطح براق را تعریف می‌کنیم. برای این کار لازم است درک درستی از فیزیکِ بازتاب داشته باشیم تا بعد از آن بتوانیم یک سطح براق را به‌عنوان یک سطح بازتابان تعریف کنیم. اشاره به شعاع‌های نوریِ درحالِ انتشار در خطوط مستقیم که شبیه توپ‌هایی عمل می‌کنند که بعد از برخورد به دیوار پس زده (یا منعکس) می‌شوند مطمئناً زیبنده‌ی یک فیزیکدان به هنگام تلاش برای تعریف بازتابش نیست زیرا قاعدتاً او از طبیعتِ موجی نور آگاه است. پس، بیایید یک جبهه‌ی موج تخت (به‌جای تصور باریکه) در نظر گیریم که به مولکول‌های (سطحی که قرار است براق شود) واقع در یک سطح هندسیِ تخت تحت یک زاویه‌ی معین می‌رسد. مولکول‌های در معرض قرار گرفته چشمه‌هایی برای تابش موجک‌های (هویگنس) کروی [5] خواهند بود به‌گونه‌ای که پوش آنها همان جبهه‌ی موجِ موجِ منعکس شده است. روشن است که چون مولکول‌ها بر یک سطح واقع شده‌اند زاویه‌ی بازتابش برابر با زاویه‌ی تابش است، و به بیان دقیق‌تر در زوایایِ دیگرِ بازتابش پوش تختی از موجک‌های انتشار یافته‌ی مرئی وجود ندارد.
  به این ترتیب شرطِ بازتابش این است که مولکول‌های سطح بازتابان هم‌سطح باشند. تلرانس این هم‌سطحی چقدر است؟ به وضوح اگر این مولکول‌ها تنها به میزانِ بسیار کمی ناهم‌سطح باشند می‌توانیم همان جبهه‌ی موج تخت بازتابیده را، هرچند نه با همان کیفیت ایده‌آل، تحت همان زاویه‌ی بازتابش داشته باشیم. این تلرانس، کسر کوچکی از طول موج فرودی است. به این ترتیب مولکول‌های اطراف یک سطح تخت ایده‌آل در فواصل عمودی‌ای کوچک‌تر از کسری از طول موج، می‌توانند جبهه‌ی موج تخت فرود آمده بر خود را به‌صورتِ جبهه‌ی موج بازتابیده‌ی تخت قابل قبول، تحت زاویه‌ای برابر با زاویه‌ی فرود منعکس کنند. این مولکول‌ها می‌توانند مولکول‌های همه‌ی سطوح کوچک ناهمواریِ یک سطح تخت (صیقلی) باشند به شرطی که عمق گودالک‌ها کمتر از همان کسر طول موج باشد. بنابراین تعجبی ندارد که درحالیکه با مشاهده به‌وسیله‌ی یک میکروسکوپ الکترونی شیارهای ردّ اثرِ افتاده توسط دانه‌های ساینده‌ی پودر پولیش، یا به عبارت دیگر ناهمواری‌های سطح صیقلی (پولیش شده) ناشی از پودر پولیش، قابل رؤیت است، سطح، با چشمان غیرمسلح یا حتی با میکروسکوپ‌های نوری، صیقلی و براق و بدون خش دیده می‌شود. این شیارها و ناهمواری‌ها توسط چیزی پر نمی‌شوند بلکه دیده نمی‌شوند.
  بر اساس معیار ناهمواری رالی اگر عمق هر ناهمواری نسبت به امتداد سطح بازتابان h باشد و زاویه‌ی حادّه بین جبهه‌ی موج تخت فرودی و سطح بازتابان T باشد، آنگاه عمق ناهمواری نسبت به (امتداد) جبهه‌ی موج فرودی h•cosT خواهد بود، و به همین علت است که برای باریکه‌های خراشان (که در آنها T به سمت 90 درجه میل می‌کند) سطح (بازتابان) بازتابان‌تر است. همچنین یک ناهمواری برای یک طول موج بلند بازتابان‌تر است تا برای یک طول موج کوتاه زیرا عمق ناهمواری برای اولی کسر کوچک‌تری از طول موج است تا برای دومی.
  چنانکه می‌بینیم نظریه‌ی ذره‌ای نور واقعاً نمی‌تواند وجود سطح صیقلی را توجیه کند درحالی‌که نظریه‌ی موجی نور این کار را به‌خوبی انجام می‌دهد.
  [1] Beilby, Aggregation and flow of Solids, 1921, Macmillan, London
  [2] F. Twyman, Prism and Lens Making, Hilger and Watts, 2nd edn.,
  1951
  [3] Colonel Charles Deve, Optical workshop principles, Hilger andWatts,
  Ltd, 1954
  [4] Douglas F. Horne, Optical production technology, Adam Hilger Ltd,
  Bristol, 2nd edition, 1983
  [5] Eugene Hecht, Alfred Zajak, Optics, Addison-Wesley, 1974
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. (** تفسیر کلامی قرآن کریم با رويكرد به هدف اعتقادى آيات قرآن **)
  توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* در انجمن علم تفسیر
  پاسخ: 16
  آخرين نوشته: 08-10-1390, 21:31
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 01-09-1390, 00:53
 3. سوزاندن قران در نهمين سالگرد حادثه 11 سپتامبر توسط يك كشيش -توطئه جديد امريكا
  توسط عاشورا* خادمه چشم براه گل نرگس* در انجمن محل درج مطالب مرتبط به هتك حرمت قرآن مجيد
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 18-06-1389, 05:45
 4. سردار باقر زاده خبر داد:تدفين پيكرهاي مطهر 89 شهيد
  توسط نرگس منتظر در انجمن دفاع مقدس
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 20-02-1389, 13:22
 5. پيكري نوراني
  توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* در انجمن خاطرات رزمندگان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22-08-1388, 17:37

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی