سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: دوران كودكي ‌گمشده در هياهو

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  koodak1 دوران كودكي ‌گمشده در هياهو

  دوران كودكي ‌گمشده در هياهو  خانواده- مينا شهني:
  همه ما عاشق كودكي‌هاي‌مان هستيم، قصه‌هاي خوبي از كودكي داريم، اين قصه‌ها را بارها و بارها واگويه مي‌كنيم
  ياد كودكي‌مان كه مي‌افتيم قند توي دل‌مان آب مي‌شود، ‌حسرت مي‌خوريم، دوران خوش از دست رفته را هر كدام با يك آه بدرقه مي‌كنيم و آرزو مي‌كنيم روزهاي شيرين‌مان تكرار شود كه البته بر همه ما واضح و مبرهن است كه اين اتفاق هرگز نخواهد افتاد.
  ولي واقعا چقدر از داستان‌هايمان واقعي است؟ يعني 15 – 10‌سال نخست زندگي‌مان اين‌قدر خوش گذشته يا به ما ياد داده‌اند كه از كودكي به خوشي ياد كنيم؟ در تمام دوران كودكي‌تان هيچ‌وقت آرزو نداشتيد بزرگ شويد تا از دست بزرگ‌ترها خلاص شويد؟
  امروز روز جهاني كودك است. به كودكان دور و برتان نگاهي بيندازيد، خيلي خوشبختند؟ لابه‌لاي همان ابرهايي زندگي مي‌كنند كه شما خاطرات كودكي‌تان را از زيرشان بيرون مي‌كشيد؟ احتمالا بر اين باوريد كه بهترين كاري را كه ممكن است براي كودكان انجام مي‌دهيد؟ يا از آن دسته پدر و مادرهايي هستيد كه مدام دوران كودكي‌‌تان را با فرزندتان مقايسه مي‌كنيد و سركوفت مي‌زنيد كه همه وقت‌تان را داريد صرف اين طفل معصوم مي‌كنيد؟
  يكي از دوستان من كه سال‌ها از پدر شدنش مي‌گذرد اعتراف كرد كه پدر بودن و داشتن فرزند آنقدر لذت بخش است كه آدم هرگز نمي‌تواند بر سر فرزندش منت بگذارد كه زحمتش را كشيده. اشاره او به اين نكته بود كه پدر بودن لذتي است مدام و هر پدري به هنگام سپري كردن وقت با فرزندش آنقدر لذت مي‌برد كه به همه زحمات مي‌ارزد.
  اين دوست واقع‌بين همان‌روز به مادرش گفته بود كه همان‌قدر كه شما براي ما زحمت كشيده‌ايد، ما هم در كودكي به شما لذت رسانده‌ايم و به اين ترتيب ماجراي منت‌گذاري را تمام كرده بود چرا كه به‌نظرش معامله پاياپاي بوده؛ پدر و مادر زحمت كشيده‌‌اند و حظش را هم برده‌اند، پس بي‌حساب.
  واقع بين باشيد
  حداقل امروز كه روز جهاني كودك است شما به‌عنوان پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ و حتي خاله و عمه و عمو، قدري واقع‌بين باشيد و با يك حساب سر انگشتي ببينيد درست همان‌قدري كه به كودكان دورو برتان سرويس مي‌دهيد، همان‌قدر هم از آنها انرژي مثبت و ميل به زندگي دريافت مي‌كنيد. غير از اين است؟ پيش از پاسخ دادن تلاش كنيد كه واقع‌بين باشيد.
  دنياي ساده و پيچيده
  دنياي كودكان ساده است، ساده ساده، به سادگي يك آسمان پرستاره، يك بستني خوشمزه، يك دوست خيالي و حتي يك رؤياي شبانه اما روانشناسان معتقدند كه اين دنياي ساده، رمز و رازها دارد. ترس‌ها، كابوس‌ها، نگراني‌ها و استرس‌هاي كودكي هماني است كه در بزرگسالي گريبان ما را سخت مي‌فشارد.
  دعوا نكنيد
  توي خانه داد و بيداد راه نيندازيد؛ هر وقت قافيه تنگ شد بهتر است بچه را به يكي از اقوام بسپاريد بعد دنيا را توي كله هم خراب كنيد.همين بحث‌هاي معمولي كه گاهي به‌نظر كاملا پيش پا افتاده هستند آنچنان كودك‌تان را آزار مي‌دهد كه شما تصورش را هم نمي‌توانيد بكنيد. وقتي پدر و مادرها دعوا مي‌كنند، بچه‌ها فكر مي‌كنند كه همديگر را دوست ندارند و از آنجا كه وحشتناك‌ترين اتفاقي كه كودكان تصور مي‌كنند ‌دوست نداشتن است، دعواي ميان پدر و مادر به كابوسي تبديل مي‌شود كه آرامش كودك را بر هم مي‌زند. بچه‌ها هيچ‌وقت نمي‌توانند تصور كنند كه حرف‌هايي كه در دعوا ميان بزرگ‌ترها رد و بدل مي‌شود، واقعي نيست و گاهي فقط از سر بي‌حوصلگي ممكن است پدر و مادر يكديگر را به ترك كردن تهديد كنند.


  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم


 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  45
  نوشته
  2,557
  تشکر
  4,053
  مورد تشکر
  5,627 در 2,309
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : دوران كودكي ‌گمشده در هياهو


  تنبيه اندازه دارد
  دست از شعار دادن برداريد؛ «كودك عزيز است و تربيتش عزيزتر.» اين روزها ديگر شعار از مد افتاده‌اي است. وقتي مي‌خواهيد بچه‌ها را تنبيه كنيد، كمي منطقي باشيد، به هر بهانه‌اي كودك‌تان را تنبيه نكنيد. بزرگ‌ترها هم گاهي كارهايي مي‌كنند كه مستحق تنبيه هستند ولي كسي تنبيه‌شان نمي‌كند. دليلي ندارد كه با هر خطا كودك‌تان را تنبيه كنيد، برخي مشكلات كودكان با گذشت زمان حل مي‌شود، به هر حال اگر اهل تنبيه هستيد هم سعي كنيد تنبيه متناسب با شرايط روحي كودك انتخاب شود، از حد نگذريد و مراقب روحيه فرزندتان باشيد.
  محبت كنيد
  تا مي‌توانيد به فرزندتان محبت كنيد. همه پژوهشگران كودك بر اين باورند كه محبت از جمله مهم‌ترين نيازهاي نوزادان است. آنچه اخيرا توجه پژوهشگران را جلب كرده اين است كه نوزاداني كه به اندازه كافي محبت دريافت كرده‌اند رشد عاطفي كامل‌تري داشته‌اند و نوزاداني كه با مادراني تحت فشارعصبي بزرگ شده‌اند بعدها بيش از حد متوسط آسيب‌پذير بوده‌اند.
  قصه بگوييد
  وقتي بچه بوديد كسي برايتان قصه مي‌گفت؟ بالا رفتيم دوغ بود پايين اومديم ماست بود قصه ما راست بود. يادتان هست تا قصه‌گو شروع مي‌كرد يكي بود يكي نبود زير گنبد كبود... چه قندي تو دل‌تان آب مي‌شد؟ ته قصه را حتما زياد به خاطر نمي‌آوريد، اصل ماجرا اين بود كه قصه‌گو آنقدر قصه را كش مي‌داد تا خواب‌تان ببرد، خواب‌هاي خوبي هم مي‌ديديد، سوار اسب شاخدار مي‌شديد توي آسمان پرواز مي‌كرديد و... اين روزها كسي حوصله قصه گفتن براي بچه‌ها را ندارد اما محققان معتقدند كه قصه گفتن براي تكامل مغز نوزادان هم لازم است.
  قصه گفتن به پرورش قدرت بيان و عاطفه كودك كمك مي‌كند، نيروي تخيل كودك‌ را تقويت مي‌كند، قوه ابتكار و ابداع را در او تحريك مي‌كند و بالاخره عشق و علاقه به ادبيات را در كودك شما به‌وجود مي‌آورد و البته به رشد اجتماعي كودك هم كمك خواهد كرد. پس وقت بگذاريد و قصه بگوييد.
  اگر رابطه خوبي با همسرتان نداريد
  حكايت مي‌كنند كه روزي مادري به دختر جوانش گفت: من به خاطر تو زندگي توي اين جهنم را تحمل كردم و منظورش از جهنم، خانه‌اي بود كه در آن با همسر و فرزندش در آن زندگي مي‌كرد. دختر با كمي تعجب جواب داد: فكر نكردي جهنم جاي خوبي براي تربيت بچه نيست؟ اگر رابطه خوبي با همسرتان نداريد، اين فكر را ازكله‌تان بيرون كنيد كه بتوانيد فرزند نابغه تربيت كنيد يا اصلا در فرزند‌پروري موفقيتي به دست آوريد.
  درصورتي‌ كه توانايي حل مشكلات ميان خود و همسرتان را نداريد، انتظار نداشته باشيد فرزندتان تاجي به سرتان بزند، در عوض اگر خواستيد در آينده به فرزندانتان بباليد بهتر است نخست مشكلات ريز و درشتي را كه با همسرتان داريد حل كنيد.
  سركوفت نزنيد
  اين‌كه بچه خاله‌زاده همكار شما شاهكار كرده، پيانو مي‌‌نوازد، شيرجه مي‌زند، به خط ميخي مسلط است يا آواز مي‌خواند، چه ربطي به فرزند شما دارد؟ دست برداريد! يادتان نمانده كه در كودكي‌تان چقدر از شنيدن سركوفت‌هاي ديگران عذاب مي‌كشيديد؟ همه كودكان تفاوت‌هايي با يكديگر دارند، شايد بچه شما استعدادي در پيانو و آواز نداشته باشد اما روابط عمومي بهتري داشته باشد يا نقاش ماهري شود، قرار نيست همه كودكان استعداد يكسان داشته باشند و اتفاقا استعدادهايشان همزمان ظاهر شود. دست نگهداريد و به فرزندتان اجازه رشد بدهيد.
  براي شروع دير نيست
  روز جهاني كودك را بهانه كنيد و سعي كنيد در رفتار با كودك دقت بيشتري به خرج دهيد، نكته‌هايي درباره تربيت كودك را روي در يخچال نصب كنيد تا هر بار كه با گرسنگي و تشنگي در يخچال را باز مي‌كنيد يكي دو ثانيه هم به فرزندتان فكر كنيد.
  اگر بچه نداريد و قرار هم نيست بچه‌دار شويد، با كمك به پدر و مادرها تلاش كنيد تا دنياي بهتري براي كودكان داشته باشيد.با واقع‌بيني كودكي‌تان را به خاطر آوريد تا يادتان بيايد كه چه انتظاري از بزرگ‌ترها داشتيد، ‌اين يادآوري به واقع‌بيني شما در رفتار با كودكان كمك مي‌كند.
  http://www.hamshahrionline.ir


  گردآوری : گروه اینترنتی نیک صالحی
  www.niksalehi.com


  امضاء

  http://upload.tazkereh.ir/images/836...5081474558.gifhttp://shiaupload.ir/images/66430553806342539936.gif


  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم
  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ╬*♥*╬ آخرين مصاحبه شهيد مجيد پازوكي درباره «دوكوهه» ╬*♥*╬
  توسط نرگس منتظر در انجمن معرفي فرماندهان و سرداران شهيد
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 20-07-1392, 14:04
 2. هركي دعوت بشه دوستش دارند
  توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* در انجمن امام سجاد (ع)
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 19-09-1391, 19:23
 3. بختكي به جان خانواده
  توسط رایکا در انجمن ماهواره ديني
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 12-04-1389, 23:15
 4. زندگی نامه *شهید مسعود منفرد نياكي*
  توسط درگاه محبوب در انجمن زندگينامه شهدا
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16-12-1388, 11:41
 5. كي در سراي چشمم قصد ظهور داري ؟
  توسط لحظه هاي سبز در انجمن مطالب كاربران جهت ارسال به گروه
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 22-08-1388, 11:49

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی