سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 28 از 31 نخستنخست ... 182425262728293031 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 271 تا 280 , از مجموع 302

موضوع: بحر المعارف (جلد دوم )

 1. Top | #271

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : بحر المعارف (جلد دوم )

  و مرتبه بالاتر از اين مرتبه كسى است كه نزديك آتش رفته و حرارت آتش به او مى رسد و نور آتش بر چيزى مى تابد و چيزها را به آن نور مى بيند. و نظير اين مرتبه در معرفت خداى تعالى معرفت مؤمنان خاص است كه دلهاى ايشان به نور الهى اطمينان يافته در جميع اشياء به ديده يقين آثار صفات كماليه الهيه را مشاهده مى نمايند.

  پاك كن دو چشم را از موى عيب
  تا ببينى باغ و سروستان غيب
  (1055)
  هر كه دارد از هوسها جان پاك
  زود بيند حضرت ايوان پاك

  و مرتبه بالاتر از اين ، مرتبه كسى است كه در ميان آتش باشد و آثار آتش بر او ظاهر گرديده باشد. و اين در مراتب معرفت الهى ، اعلى درجات معرفت است كه تعبير از اين به فناء فى الله مى كنند، و حصول اين معنى به كثرت عبادت و رياضت مى شود، چنانچه امام جعفر صادق عليه السلام در اين حديث فرمودند كه : قال الله تعالى :

  ما تقرب الى عبد بشى ء احب الى مما افترضت عليه ، و انه ليتقرب الى بالنافلة حتى احبه ، فاذا احببته كنت سمعه الذى يسمع به ، و بصره الذى يبصر به ، و لسانه الذى ينطق به ، و يده التى يبطش بها، اذا دعانى اجبته ، و ان سالنى اعطيته )) . (1056)
  و آخوند مرحوم بعد از نقل كلام خواجه و ذكر يك معنى از براى اين حديث شريك گفته اند كه : (( يك معنى ديگر ذكر مى كنم و از خدا مى طلبم كه در نظر باطل بينان و احول بصيرتان به معنى باطل مشتبه نشود و مقبول افتد. و لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظيم .
  اى عزيز، بدانكه حق سبحانه و تعالى در خلقت انسان قوا و شهوات بسيار مقرر ساخته ، و امر فرموده است كه اينها را در رضاى او صرف نمايند، و وعده فرموده كه آن چه در راه او صرف نمايند عوضى كرامت فرمايد كه مشابهتى به اول نداشته باشد... و خداوند عالميان يك قدر قوتى به هر كس ‍ كرامت فرموده كه به آن قوت قدرى از كارها مى تواند كرد. و جمعى كه اين قوت را خست كردند و در راه او صرف نكردند اندك وقتى اين قوت ناقص ‍ مى شود يا به مرگ زايل مى گردد. و حضرت اميرالمؤمنين عليه السلام و بزرگوارانى كه او را متابعت نموده اند و در عبادات و طاعات اين قوتها را صرف نموده اند خداى تعالى قوتى به ايشان كرامت فرموده كه فوق قوت بشرى است ، چنان چه فرمودند كه : (( در خيبر را به قوت جسمانى نكندم بلكه به قوت ربانى كندم )) . (1057) در آن وقت دست را هم حركت ندهد و متوجه شود آسمان و زمين را بر هم مى تواند زد، و جميع عالم مطيع اويند.
  و اين قوت به مردن برطرف نمى شود و زنده و مرده ايشان يك حكم دارد. بلكه چون غير مراد الهى مرادى ندارند و از مرادات و ارادات خود خالى شده اند و اول امرى را به اراده و به قوت خود آن كار را مى كردند اكنون مقارن اراده او خداى تعالى قدرت خود را در مرادات او به كار مى فرمايد، و چون از براى خدا از سر ارادت خود گذشت خدا اراده خود را در قلب او القا مى نمايد و مدبر او مى شود. و اشاره به اين معنى است آن چه در اين حديث شريف وارد شده است كه : (( دل مؤمنان در ميان دو انگشت است از انگشتان الهى - كه كنايه از قدرت است - كه به هر طرف كه مى خواهد مى گرداند )) .
  امضاء

 2. Top | #272

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : بحر المعارف (جلد دوم )

  و موافق حديث معتبر، آيه و ما تشاؤ ن الا ان يشاء الله (1058) كه در سوره هل اتى در شان اهل بيت عليهم السلام نازل شده است به اين معنى تفسير نموده اند، يعنى در اين مرتبه از كمال ، مشيت ايشان متعلق نمى شود مگر به چيزى كه مشيت الهى به آن تعلق گرفته . و همچنين نور ديده خود را كه كهنه كرده در راه دوست ، و پروا نكرده از اين كه بيدارى كه مى كشم چشمم ضعيف مى شود، يا در نظر كردن ها اراده دوست را ملاحظه كرد و از اراده خود درگذشت ، خداى تعالى نورى به ديده و چشم دل او كرامت مى فرمايد كه حقايق معانى و امور غيبيه را به آن نور مى بيند، و آن زوال ندارد، چنانچه رسول خدا صلى الله عليه و آله فرموده است : اتقوا فراسة المؤمن فانه ينظر بنور الله ... (1059) و همچنين به مقتضاى ام لهم آذان يسمعون بها، (1060) از آن چه مى شنوند چيزى چند كه ديگران از آن ها كرند، و به مقتضاى فتح الله ينابيع الحكمة من قلبه على لسانه ، (1061) چشمه هاى حكمت از دلشان بر زبانشان جارى مى شود كه خود هم خبر ندارند. و اين چشمه چنانچه بر ديگران مى ريزد بر خودشان هم فايض مى گردد. و همه يك بار مى يابند، و اين حكمت هميشه بر زبان ايشان جارى است ، و چون سرچشمه آبش نامتناهى است نهايت ندارد. و در اين مقام سخن بسيار نازك مى شود و زياده از اين نمى توان گفت
  تا نگويى سر سلطان را به كس
  تا نريزى قند را پيش مگس
  گوش آن كس نوشد اسرار جلال
  كو چو سوسن ده زبان افتاد لال
  (1062)

  اگر به لطف الهى فهميدى آن چه مذكور شد از معنى ، اين حديث را مى فهمى كه : (( من بيناى اويم )) ، و (( به من سخن مى گويد )) . و از اينجا معلوم شد كه اين مخصوص مقربان است ، و معنى باطلى كه ايشان مى گويند در خس و خاشاك مى باشد، و اگر خداى تعالى توفيق دهد از آنچه مذكور شد معنى تخلقوا باخلاق الله را مى توان فهميد، و تشبيهى كه بعضى كرده اند بلا تشبيه از بابت آهنى مى شود كه در ميان آتشى سرخ كرده اند و گمان مى كنى كه آن آتش است ، اما آتش نيست ، به رنگ آتش برآمده است

  رنگ آهن محو رنگ آتش است
  ز آتشى مى لافد و آتش وش ‍ است
  چون به سرخى گشت همچون زركان
  پس انا النار است لافش ‍ بى زبان
  شد ز رنگ و طبع آتش محتشم
  گويد او من آتشم من آتشم
  صبغة الله هست خم رنگ هو
  پيسه ها يك رنگ گردد اندر او
  (1063)

  و بلاتشبيه ، خدا از صفات (و) كمال خود صفتى چند بر او فايض ساخت كه يك نوع آشنايى به آن صفات بهمرسانيده . هر چند علم تو همه جهل است اما كمالى كه دارى از پرتو علم كيست ، و از كه اين علم به تو رسيده است ؟ ذره اى از علم نامتناهى اوست كه جميع علما را به خروش آورده ، و ذره اى از قدرت اوست كه (به پادهاشان داده كوس (( لمن الملك )) (1064) مى زنند، و قطره اى از بحر كمالات اوست كه ) جميع عالميان به آن دعوى كمال مى كنند، وليكن كمالات انسانى دو جهت دارد: جهت كمال و جهت نقص . جهت كمال از اوست ، و جهت نقص از خود است . زياده از اين در اين مقام گنجايش ندارد )) . (1065)
  كه براى موسى از سنگ جوشيد). من آنم كه انگشترى سليمان نزد اوست ، من آنم كه حساب تمام خلايق را به عهده خواهد گرفت . من لوح محفوظم . من جنب (پهلو - جانب ) خدايم . من قلب خدايم . من آنم كه رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: (( اى على ، راه راه توست و موقف (در قيامت ) موقف توست )) . من آنم كه علم كتاب ، آن چه بوده و خواهد بود نزد اوست . من آدم نخستينم ، من نوح نخستينم ، من همان ابراهيم خليلم آن گاه كه در آتش افكنده شد. من موسى مونس مؤمنانم . من گشاينده اسبابم . من پراكنده سازنده ابرهايم . من برگ دهنده درختانم . من بيرون آورنده ميوه هايم . من جارى كننده نهرهايم . من گسترنده زمين هايم . من برافرازنده آسمانهايم . من فصل الخطاب (سخن قاطع در داورى )ام . من قسمت كننده بهشت و دوزخم . من مفسر و بيان دارنده وحى خدايم . من معصوم نزد خدايم . من گنجينه دار علم خدايم . من حجت خدا بر اهل آسمانها و زمين هايم .

  امضاء

 3. Top | #273

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : بحر المعارف (جلد دوم )

  انا قائم بالقسط. انا دابة الارض . انا الراجفة . انا الرادفة . انا الصيحة بالحق يوم الخروج . انا الذى لا يكتم عنه خلق السماوات و الارض . انا الساعة التى لمن كذب بها سعير. انا الم ، ذلك الكتاب الذى لا ريب فيه . انا السماء التى امر الله ان يدعى بها. انا النور الذى اقتبس منه موسى فهدى . انا هادم القصور. انا مخرج المؤمنين من القبور. انا الذى عندى الف كتاب من كتب الانبياء. انا المتكلم بكل لغة فى الدنيا. انا صاحب نوح و منجيه . انا صاحب ايوب المبتلى و شافيه . انا صاحب يونس و منجيه . انا اقمت السماوات السبع بنور ربى و قدرته . انا الغفور الرحيم ، و ان عذابى لهو العذاب الاليم . و انا الذى اسلم ابراهيم الخليل و اءقر بفضلى . انا عصاء الكليم و به (1066) آخذ بناصية الخلق اجمعين . انا الذى نظرت فى الملكوت فلم يغب عنى شى ء و غاب عن غيرى . انا الذى احصى هذا الخلق و ان كثروا حتى اوديهم الى الله . انا الذى لا يبدل القول لدى و ما انا بظلام للعبيد. انا ولى الله فى ارضه ، و المفوض اليه امره ، و الحاكم فى عباده . و انا الذى دعوت الشمس و القمر فاءجابانى . و انا الذى دعوت السبع (1067) السماوات فاجابونى ، و امرتها فينصبونى . (1068)
  من قيام كننده به قسط و عدالتم . من همان جنبنده زمينم . منم راجفه (زلزله تكان دهنده زمين ) منم رادفه (زلزله ديگرى در پى اولى ). من همان فرياد حقى هستم كه هنگام خروج از قبرها برآورده مى شود. من همانم كه آفرينش ‍ آسمانها و زمين از او پوشيده نيست . من همان ساعت (قيامت )ام كه بهره آن كه دروغش پندارد آتش سوزان است . من (( الم ، آن كتابى است كه ترديدى در آن نيست )) مى باشم . من همان نامهايى هستم كه خدا فرمان داده او را بدان بخوانند. من همان نورى هستم كه موسى از آن برگرفت و راه يافت . من ويرانگر كاخهايم . من بيرون آورنده مؤمنان از قبرهايم . من همانم كه هزار كتاب از كتابهاى پيامبران نزد اوست . من آنم كه به هر لغتى كه در دنياست سخن مى گويم . من همراه نوح و نجاتبخش اويم . من همراه ايوب گرفتار و شفابخش اويم . من همراه يونس و رهايى بخش اويم . من آسمانهاى هفتگانه را به نور و قدرت پروردگارم بپا داشتم . من همان آمرزنده و مهربانم و عذابم همانا عذاب دردناك است . من آنم كه ابراهيم خليل تسليم او شد و به فضل او اقرار نمود. من عصاى موساى كليم ام و با آن موى پيشانى تمام خلايق (اختيار و زمام آنان ) را بدست دارم . من آنم كه در ملكوت نظر كرد بنابراين چيزى از نظرم پنهان نيست و از ديگران پنهان است . من آنم كه شمار اين خلق را مى دانم هر چند بسيار باشند تا آن ها را به خداوند تحويل دهم . من آنم كه سخن در نزد من تبدل نمى يابد و من هرگز به بندگان ستمكار نمى باشم . من ولى خدا در زمين اويم كه امر خدا به او واگذار شده و در ميان بندگان خدا حكم مى كند. من آنم كه خورشيد و ماه را خواندم و اجابت كردند. من آنم كه آسمانهاى هفتگانه را فرا خواندم پس اجابتم نمودند و فرمانشان دادم و اطاعتم كردند.
  انا الذى بعث النبيين و المرسلين . انا فطرت العالمين . انا داحى الارضين ، و العالم بالاقاليم . انا امر الله و الروح كمال قال تعالى : (( يسالونك عن الروح قل الروح من امر ربى )) . (1069) انا الذى قال الله تعالى لنبيه : (( القيا فى جهنم كل كفار
  مؤمنان و زكات و حج و جهاد آنهايم . من آن ناقور (شيپور)ام كه خداى متعال فرموده : (( پس آن گاه كه در ناقور دميده شود )) . من صاحب نشر اول (آغاز آفرينش و انتشار خلق ) و نشر آخر (آوردن خلايق به صحنه رستاخيز) مى باشم . من همانم كه خداوند نورم را پيش از هر چيز آفريد. من صاحب كوكب و از بين برنده دولتم . من صاحب زلزله و تكان شديد زمينم .
  انا (صاحب ) الذى اعلم المنايا و البلايا و فصل الخطاب . انا صاحب (( ارم ذات العماد، التى لم يخلق مثلها فى البلاد )) (1070) و نازلها. انا المنفق الباذل بما فيها. انا الذى اهلكت الجبارين و الفراعنة المتقدمين بسيفى ذى الفقار. انا الذى حملت نوحا فى السفينة . انا الذى انجيت ابراهيم من نار نمرود، و مونسه . انا مونس يوسف الصديق فى الجب و مخرجه . انا صاحب موسى و الخضر و معلمهما. انا منشى ء الملكوت و الكون . و انا البارى . انا المصور فى الارحام . انا الذى ابرى ء الاكمه و الابرص ، و اعلم ما فى الضماير، انا انبئكم بما تاكلون و ما تدخرون فى بيوتكم . انا البعوضة التى ضرب الله بها المثل . (1071) انا الذى اقامنى الله و الخلق فى الاظلة ، و دعا الى طاعتى ، فلما اظهره انكروا امره ، كما قال الله عزوجل : (( فلما جاءهم ما عرفوا كفروا به )) . (1072) انا الذى كسوت العظام لحما، ثم اءنشاءناه (1073) بقدرته . انا حامل عرش الله مع الابرار من ولدى ، و حامل العلم . انا اعلم بتاويل القرآن و الكتب السالفة . انا الرسوخ (1074) فى العلم . انا وجه الله فى السماوات و الارض ‍ كما قال الله تعالى : (( كل شى ء هالك الا وجهه )) . (1075)

  امضاء

 4. Top | #274

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : بحر المعارف (جلد دوم )

  من (همراه ) آن كسى هستم كه علم مرگ و ميرها و بلاها و فصل الخطاب (سخن قاطع در داورى ) به او داده شده است . من صاحب (( شهر ارم داراى ستونها و ساختمانهاى بلند كه مانند آن در بلاد ساخته نشده )) و نازل كننده (آيه ) آنم . من بخشنده همه آن چه در آن است مى باشم . من آنم كه جباران و فرعونهاى گذشته را با شمشير خود ذى الفقار به هلاكت رساندم . من آنم كه نوح را به كشتى سوار كردم . من آنم كه ابراهيم را از آتش نمرود نجات دادم و مونس اويم . من مونس يوسف صديق در چاه و بيرون آورنده او از آنم . من همراه موسى و خضر و معلم آن دو هستم . من ايجاد كننده ملكوت و عالم آفرينشم . من آفريننده ام ، من صورتگر در رحم هايم . من آنم كه كور مادرزاد و پيس را شفا مى دهم و آن چه در دلهاست را مى دانم . من شما را از آن چه مى خوريد و در خانه هايتان ذخيره مى كنيد خبر مى دهم . من آن پشه اى هستم كه خدا بدان مثل زده است 1. من آنم كه خداوند من و خلايق را در اظله (عالم ذر) بپا داشت و آنان را به اطاعت فرا خواند، و چون آن را اظهار داشت فرمان او را انكار نمودند، چنان كه خداى بزرگ فرموده : (( پس چون به نزد آنان آمد آن چه كه مى شناختندش بدان كفر ورزيدند )) . من آنم كه استخوانها را گوشت پوشانيدم سپس با قدرت او آن را آفرينش ديگر دادم . من با نيكان از اولادم حامل عرش خدا و حامل علم (خدا) مى باشيم . من به تاءويل قرآن و كتابهاى گذشته داناترم . من رسوخ (راسخ ) در علمم . من وجه خدا در آسمان ها و زمينم چنانكه خداى متعال فرموده : (( همه چيز تباه شدنى است مگر وجه او )) .
  انا صاحب الجبت و الطاغوت و محرقهما. انا باب الله الذى قال الله تعالى : (( ان الذين كذبوا باياتنا و استكبروا عنها لا تفتح لهم ابواب السماء و لا يدخلون الجنة حتى يلج الجمل فى سم الخياط و كذلك نجزى المجرمين )) . (1076) انا الذى خدمنى جبرئيل و ميكائيل . انا الذى حمل جبرئيل و ميكائيل الى الماء من الجنة . انا الذى تتقلب الملائكة على فرشى و يعرفنى عباد كل اقليم الدنيا. انا الذى رددت الشمس مرتين . انا الذى خص الله جبرئيل و ميكائيل بالطاعة لى . انا اسم من اسماء الله الحسنى ، و هو اعظم و الاعلى . انا صاحب الطور و الكتاب المسطور. انا البيت المعمور. انا الحرث و النسل . انا الذى فرض الله طاعتى على قلب كل ذى روح متنفس من خلق الله . انا الذى انشر الاولين و الاخرين . انا قاتل الاشقياء بسيفى ذى الفقار، و محرقهم بنارى . انا الذى اظهرنى على الدين ، و انا المنتقم من الظالمين . انا الذى ادى دعوة الامم كلها الى طاعتى ، و من كفرت و اصرت مسخت . (1077)
  من صاحب جبت و طاغوت و سوزنده آندوام . من همان باب و در خدايم كه خداى متعال فرموده : (( آنان كه آيات ما را تكذيب نموده و از آن ها استكبار ورزيدند، درهاى آسمان به روى آنان گشوده نگردد و داخل بهشت نشوند تا اين كه شتر (يا طناب ضخيم ) از سوراخ سوزن عبور كند، و اينچنين مجرمان را جزا مى دهيم )) . من آنم كه جبرئيل و ميكائيل خدمت من كرده اند. من آنم كه جبرئيل و ميكائيل برايم از بهشت آب آوردند. من آنم كه فرشتگان بر روى فرشم راه مى روند، و بندگان هر اقليمى از دنيا مرا مى شناسند. من آنم كه خورشيد را دو بار برگرداندم . من آنم كه خداوند جبرئيل و ميكائيل را به اطاعت از من مخصوص گردانيده است . من يكى از نامهاى بهترين (خدا)ام و آن اعظم و اعلى است . من صاحب طور و كتاب مسطور (نوشته شده )ام . من بيت المعمورم . من همان حرث و نسل ام (كه منافقان قصد تباه كردن آن دارند). من آنم كه خدا طاعتم را بر قلب هر جاندار و تنفس كننده اى از آفريدگان خدا واجب نموده است . من آنم كه اولين و آخرين را به صحنه رستاخيز مى آورم . من كشنده شقاوتمندان با شمشير خود ذى الفقار و سوزنده آنان به آتشم مى باشم . من آنم كه (خداوند) مرا بر اديان غلبه داده و من انتقام گيرنده از ستمكارانم . من آنم كه دعوت همه امت ها را به طاعت خود رسانده ام و هر كه كافر شد و بر كفر اصرار ورزيد مسخ گرديد.
  انا الذى ارد المنافقين من حوض رسول الله صلى الله عليه و آله . انا باب فتح الله لعباده ، من دخله كان آمنا، و من خرج منه كان كافرا. انا الذى بيدى مفاتيح الجنان ، و مقاليد النيران . انا الذى جهد الجبابرة باطفاء نور الله (1078) و ادحاض حجته ، فابى الله الا ان يتم نوره و ولايته . اعطى الله نبيه نهر الكوثر و اعطانى نهر الحياة . انا مع رسول الله صلى الله عليه و آله فى الارض ، فعرفنى الله ما يشاء، و منعنى ما يشاء. انا قائم فى ظلمة خضر حيث لا روح تتحرك و لا نفس تتنفس غيرى . انا علم صامت ، و محمد علم ناطق . انا القرون الاولى . انا صاحب القرن . انا جاوزت موسى (1079) فى البحر و اغرقت فرعون . انا عذاب يوم الظلة . انا الذى اعلم هماهم البهايم و منطق الطير. انا آيات الله و حجج الله و امين الله . انا احيى و اميت ، و انا اخلق و ارزق . انا السميع العليم . انا البصير. انا الذى اجوز السماوات السبع و الارضين السبع فى طرفة العين . انا الاولى . انا الثانية . انا ذوالقرنين ، كما قال رسول الله صلى الله عليه و آله : (( انك ذوالقرنين هذه الامة )) . (1080)
  امضاء

 5. Top | #275

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : بحر المعارف (جلد دوم )

  من آنم كه منافقان را از حوض رسول خدا صلى الله عليه و آله دور مى سازم . من درى هستم كه خداوند به روى بندگانش گشوده ، هر كه از آن وارد شود ايمن باشد و هر كه از آن بيرون شود كافر است . من آنم كه كليدهاى بهشت و دوزخ به دست من است ، من آنم كه جباران كوشيدند تا نور خدا را (كه من باشم ) خاموش و حجت او را باطل سازند ولى خداوند نخواست جز جز اين كه نور و ولايتش را كامل سازد. خداوند به پيامبرش نهر كوثر را عطا نمود و به من نهر حيات را. من در زمين با رسول خدا صلى الله عليه و آله بودم ، خداوند آن چه خواست به من شناساند و آن چه خواست از من دريغ داشت . من در تاريكى خضر ايستاده بودم آن جا كه جز من نه روحى مى جنبيد و نه جانى نفس مى زد. من علم خاموشم و محمد صلى الله عليه و آله علم گويا. من قرون اوليه ام . من صاحب قرن (زمان ، يا شاخ = ذوالقرنين ) هستم . من موسى را از دريا عبور داده و فرعون را غرق ساختم . من عذاب روز ظله ام (ابرى كه بر سر قوم شعيب سايه افكند و سپس بارانى از آتش بر آنان باريد). من آنم كه همهمه چهارپايان و زبان پرندگان را مى دانم . من آيات و حجت ها و امين خدايم . من مى ميرانم و زنده مى كنم و مى آفرينم و روزى مى دهم . منم شنوا و دانا، منم بصير، من آنم كه آسمانهاى هفتگانه و زمينهاى هفتگانه را در يك چشم بهم زدن مى پيمايم . منم اولى ، منم دومى ، منم ذوالقرنين چنانكه رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: (( همانا تو ذوالقرنين اين امت مى باشى )) .
  انا صاحب الناقة التى اخرجها الله لنبيه صالح انا الذى نقر فى الناقور، و ذلك (( يومئذ يوم عسير، على الكافرين غير يسير )) . (1081) انا الاسم الاعظم ، و هو (( كهيعص )) . (1082) انا المتكلم على لسان عيسى فى المهد صبيا. انا المتكلم على لسان صبى يوسف الصديق . انا الذى ليس كمثله شى ء. انا العذاب الاعظم . انا الاخرة و الاولى انا ابدى و اعيد، انا فرع من فروع الزيتون الذى قال الله : (( و التين و الزيتون )) ، (1083) و قنديل من قناديل النبوة انا مظهر الاشياء كيف اشاء. انا الذى اءرى اعمال العياد لا يعزب عنى شى ء لا فى الارض و لا فى السماء. انا مصباح الهدى . انا مشكاة فيها نور المصطفى . انا الذى ليس شى ء من عمل عامل الا بمعرفتى . انا خازن السماوات و خازن الارضون و انا قائم بالقسط. انا عالم بتغير الزمان و حدثانه . انا الذى اعلم عدد النمل و وزنها و خفتها، و مقدار الجبال و وزنها، و عدد قطرات الامطار. انا آيات الله الكبرى التى ازاها الله فرعون و عصى . انا اقتل تتلتين و حيتين انا الذى ميتا وجه الكفار كف تراب فرجعوا الهلكى . انا الذى جهد ولايتى الف امة نسنجهم الله تعالى . انا المذكور فى سالف الزمان الخارج آخر الزمان ، انا قاصم فينا عنه الاولين و مخرجهم و معذبهم فى الاخرين . انا معذب ننجينا و الطاغوت و محرفهم و معذب يعوق و يغوث و نسر.
  منم صاحب شترى كه خداوند براى پيامبر خود صالح بيرون آورد. من آنم كه در ناقور (شيپور) مى دمم و آن روز (( روزى بس سخت است و بر كافران آسان نيست )) . منم اسم اعظم و آن (( كهيعص )) است . منم سخنگوى بر زبان عيسى آن گاه كه كودكى در گهواره بود. منم سخنگوى بر زبان كودك مربوط به يوسف صديق (كه به نفع حضرتش گواهى داد). من آنم كه چيزى مانند او نيست . من عذاب بزرگم . منم آخرت و اولى (دنيا). من آغاز مى كنم و باز مى گردانم . منم شاخه اى از شاخه هاى درخت زيتون كه خداى متعال فرموده : (( سوگند به انجير و زيتون )) ، و قنديلى از قنديلهاى نبوت ام . منم آشكار كننده چيزها هر گونه كه بخواهم . من آنم كه اعمال بندگان را مى بينم و هيچ چيز نه در زمين و نه در آسمان از من پوشيده و نهان نيست . منم چراغ هدايت . منم مشكاتى كه نور مصطفى صلى الله عليه و آله در آن است . من آنم كه عمل هيچ عمل كننده اى جز با معرفت من (مقبول ) نيست . من گنجينه دار آسمانها و زمين ام . من قيام كننده به قسط و عدالتم . من عالم به تغير و ناگواريهاى زمان ام . من آنم كه تعداد مورچگان و وزن و سبكى آن ها و مقدار و وزن كوهها و تعداد قطرات بارانها را مى دانم . من همان آيات بزرگ خدايم كه به فرعون نشان داد و او نافرمانى نمود. من دو بار كشته مى شوم و دوبار زنده مى گردم . من آنم كه مشتى تراب به چهره كفار پاشيدم و همگى به هلاكت رسيدند. من آنم كه هزار امت ولايتم را انكار كردند و خداى متعال همه را مسخ فرمود. من همان ياد شده در گذشته از زمان و بيرون شونده در آخر الزمان ام . من شكننده فرعون هاى نخستين و بيرون آورنده و عذاب دهنده آنان در امت آخرين ام . من عذاب كننده جبت و طاغوت (نام دو بت و كنايه از اولى و دومى ) و سوزاننده آنان و عذاب كننده يعوق و يغوث و نسر (نام سه بت معروف ) مى باشم .

  امضاء

 6. Top | #276

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : بحر المعارف (جلد دوم )

  انا المتكلم بسبعين لسانا. و مفتى كل شى ء على سبعين وجها. انا الذى اعلم بتاويل القرآن و ما يحتاج اليه الامة . انا الذى اعلم ما يحدث بالليل و النهار امرا بعد امر و شيئا بعد شى ء الى يوم القيامة . انا الذى عندى اثنان و سبعون اسما من اسماء الله العظام .
  انا الذى ارى اعمال الخلايق فى مشارق الارض و مغاربها و لا يخفى على منهم شى ء. انا الكعبة و البيت الحرام و البيت العتيق ، كمال قال الله تعالى : (( فليعبدوا رب هذا البيت )) . (1084) انا الذى يملكنى الله شرق الارض و غربها اسرع من طرفة عين و لمح البصر. انا محمد المصطفى و على المرتضى ، كمال قال رسول الله صلى الله عليه و آله : (( على ظهر منى . )) انا الممدوح (1085) بروح القدس . انا المعنى الذى لا يقع على اسم و لا شبه . انا اظهر الاشياء الوجودية كيف اشاء. انا باب حطتهم التى يدخلون فيها. و لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظيم ، و صلى الله على محمد و آله اجمعين ، و الحمد لله رب العالمين . (1086)


  منم سخنگو به هفتاد زبان و فتوا دهنده هر چيز بر هفتاد وجه ، من آنم كه به تاءويل قرآن و آن چه امت بدان نيازمندند داناترم . من آنم كه آن چه در شب و روز يكى پس از ديگرى تا روز قيامت رخ مى دهد را مى دانم . من آنم كه هفتاد و دو اسم از اسماء بزرگ خدا نزد من است . من آنم كه اعمال بندگان را در مشارق و مغارب زمين مى بينم و چيزى از آن ها بر من پوشيده نيست .
  منم كعبه و بيت الحرام و بيت عتيق چنان كه خداى متعال فرموده : (( پس ‍ بايد صاحب اين بيت را بپرستند )) . من آنم كه خداوند شرق و غرب زمين را در سريعتر از يك چشم بهم زدن در اختيار من مى نهد. من محمد مصطفى و على مرتضايم چنان كه رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: (( على پشت و آن روى من است )) . منم ممدوح (مؤ يد) به روح القدس . منم آن معنايى كه هيچ اسم و شباهتى مرا نسزد. من اشياء وجودى را آن گونه كه بخواهم آشكار مى كنم . من باب حطه (در توبه ) آنانم كه در آن داخل شوند. و هيچ حول و قوه اى نيست مگر به خدا، و درود خدا بر محمد و همه خاندان او، و سپاس پروردگار جهانيان راست .

  تا صورت پيوند جهان بود على بود
  تا نقش زمين بود و زمان بود على بود
  شاهى كه ولى بود و وصى بود على بود
  سلطان سخا و كرم و جود على بود
  هم موسى و هم عيسى و هم خضر و هم الياس
  هم صالح پيغمبر و داود على بود
  هم آدم و هم شيث و هم ادريس و هم ايوب
  هم يوسف و هم يونس و هم هود على بود
  عيسى به وجود آمد و در حال سخن گفت
  آن نطق و فصاحت كه در او بود على بود
  مسجود ملايك كه شد آدم ز على شد
  در قبله محمد بد و مقصود على بود
  از لحمك لحمى بشنو تا كه بيابى
  كان يار كه او نفس نبى بود على بود
  آن شاه سرافراز كه اندر شب معراج
  با احمد مختار يكى بود على بود
  محمود نبودند كسانى كه نديدند
  كاندر ره دين احمد و محمود على بود
  آن معنى قرآن كه خدا در همه آيات
  كردش صفت عصمت و بستود على بود
  اين كفر نباشد سخن كفر نه اين است
  تا هست على باشد و تا بود على بود
  آن قلعه گشايى كه در از قلعه خيبر
  بركند به يك حمله و بگشود على بود
  آن گرد سرافراز كه اندر ره اسلام
  تا كار نشد راست نياسود على بود
  آن شير دلاور كه براى طمع نفس
  بر خوان جهان پنجه نيالود على بود
  سر دو جهان جمله ز پيدا و ز پنهان
  شمس الحق تبريز چو بنمود على بود


  امضاء

 7. Top | #277

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : بحر المعارف (جلد دوم )

  فصل 85: انسان كامل مظهر اسماء و صفات الهى است
  اى عزيز! مجموع اسماء الله و صفات الله مركز و مقام ظهور آن ها وجود انسان كامل است ، همچنان كه روح تا در وجود خود به بدن تعلق نگيرد هيچ اعمال از او در وجود و ظهور نيايد، و بعد از تعلق ، همه خواص از او در وجود و ظهور آيد، پس همچنين جمله اسماء و صفات الهى چون در عالم غيب الغيوب بالقوه اند هيچ اثرى از آن ها به وجود نيايد، پس چون تعلق به وجود انسانى يابند هر صفت به قدر توجه خاطر، خواص او به وجود آيد.
  اى عزيز! هر چند كه همه ذرات موجودات به قبضه قدرت الله تعالى است اما هر ظهورى را مركزى مى بايد، و مركز جمله ظهورات دل انسان كامل است كه جمله صفات حضرت (الهى ) را ظهور به واسطه دل انسان كامل است ، و لذا ورد فى الحديث : قلب المؤمن مرآة الله ، (1087) و: المؤمن مراة المؤمن ، (1088) و: المؤمن اسم من اسماء الله . (1089) فالانسان الكامل مرآة الله .
  (( دل مؤمن آينه خداست )) و (( مؤمن آينه مؤمن است )) و (( مؤمن نامى از نامهاى خداست )) . پس انسان كامل آينه خداست .
  بعضى گفته اند كه : دل آدمى در بدن او مركزى است كه حركت او نزد محققين از حركت قطب فلك است ، و قطب نقطه سويداى دل ، نقطه سواد اعظم است ، بلكه بتحقيق عكس سواد اعظم است كه در وجه آينه دل پيداست . پس چون دل اولياء الله پر حضور بود، حضور دل اولياء الله كه مهبط فيض الهى است هر فيضى كه فايض گردد بر چنين دلى آن فيض به فرح قلوب اولياء الله معطر گردد و عالم از او منور گردد، و اگر معاذ الله اولياء الله اندوهگين و حزين شود هر فيضى كه فايض مى گردد بر دل اهل حق ، آن فيض به واسطه غم و اندوه آن دل لباس غيورى درپوشد و به صفت قهاريت مبدل گردد و عالم را تباه كند.
  تا دل مرد خدا نامد به درد
  هيچ قومى را خدا رسوا نكرد
  (1090)
  هر چه از گردون گردان مى رسد
  از طفيل جان مردان مى رسد


  و اما آن كه مصدر و مركز ظهور جميع موجودات انسان است : روى سهل التسترى و شيبان الراعى انهما لاقيا الخضر و سمعا منه انه قال : خلق الله نور محمد صلى الله عليه و آله من نوره ، و صوره و صدره على يده ، فبقى ذلك النور بين يدى الله مائة الف عام ، فكان يلاحظه فى كل يوم و ليلة سبعين الف لحظة و نظرة ، و يكسوه فى (كل ) نظرة نورا جديدا و كرامة جديدة . ثم خلق منها الموجودات . (1091)
  روايت است كه سهل تسترى و شيبان راعى با خضر ملاقات نموده و از وى شنيدند كه مى فرمود: خداوند نور محمد صلى الله عليه و آله را از نور خويش آفريد و آن را با دست خود صورتگرى و صادر نمود، اين نور صد هزار سال در برابر خداوند ماند و خداوند در هر شبانه روز هفتاد هزار نظر به آن مى افكند و در هر نگاهى يك نور و كرامت جديدى بدان مى پوشاند، سپس موجودات را از آن آفريد.
  و فى اخبار عديدة ان الرسول صلى الله عليه و آله قال : انا من الله و الخلق منى . و فى بعضها: انا من الله و الكل منى ، و فى بعضها: انا من الله و المؤمنون منى . (1092)
  و در اخبار چندى وارد است كه رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: (( من از خدايم و آفريدگان از من اند )) . و در بعضى آمده : (( من از خدايم و همه از من اند )) و در بعضى ديگر: (( من از خدايم و مؤمنان از من اند )) .
  و در (( روضة الشهداء )) آورده است كه : پيغمبر صلى الله عليه و آله فرمودند كه : همچنان كه عرش و لوح و قلم و هفت آسمان را از نور من آفريدند، زمين و كوه ها و نباتات و اشجار را از نور و با وفور على عليه السلام آفريدند، و او را (( ابو تراب )) از اين جهت گفتند.
  و شيخ افجكى اشاره بدين معنى نموده :
  هفت آسمان ز نور من آنگه بيافريد
  افلاك و چرخ و انجم و آن گاه ماه و خور
  و آنگاه آفريد ز نور على زمين
  اشجار و كوهسار و نباتات و بحر و بر
  خواندش ابو تراب خداوند از اين سبب
  كز نور او زمين شد و بد خاك را پدر
  بادا حلال كوشش و نوشش به دوستانش
  بر دشمنش حرام زن و مال و خواب و خور

  امضاء

 8. Top | #278

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : بحر المعارف (جلد دوم )

  و فى (( منهاج )) العلامة (ره ) عن انس بن مالك قال : قال رسول الله صلى الله عليه و آله و سلم : خلق الله من نور وجه على عليه السلام سبعين الف ملك يستغفرون له و لمحبيه الى يوم القيامة . (1093)
  و در (( منهاج )) علامه (ره ) از انس بن مالك روايت است كه رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: خداوند از نور چهره على عليه السلام هفتاد هزار فرشته آفريد كه براى او و دوستانش تا روز قيامت استغفار مى كنند.
  فجميع ما انظر جماله ، و كل ما خيل لى خياله ، و كل ما انشق نسيمه ، و كل ما اسمع مقاله ، فهو مصدر الاشياء؛ فعودها اليه ضرورة بدوها منه و عودها اليه . فمن هو المبداء هو المعاد. فزمام الامور يفوض اليه رتقها و فتقها، و من بيده الفتق و الرتق له الحكم و اليه المرجع ، و الله من ورائهم محيط. (1094)
  پس هر چه مى بينم جمال او، هر چه به خيالم آيد خيال او، هر چه مى بويم نسيم او و آن چه مى شنوم گفتار اوست . پس او مصدر همه اشياء است ؛ پس ‍ بازگشت همه چيز به اوست ، چرا كه آغازشان از او و بازگشتشان به اوست . پس آن كه مبدا است معاد نيز مى باشد. پس زمام رتق و فتق امور به او سپرده شده است و آن كه رتق و فتق امور به دست اوست حكم از آن اوست و بازگشت نيز به سوى او. (( و خداوند از همه سو به آنان احاطه دارد )) .
  اى عزيز! جمعى از اهل معرفت از توحيد اطلاقى گريخته به وجود منبسط قائلند، يعنى حقيقت محمديه صلى الله عليه و آله سارى در جميع موجودات است . و اين طريقه را مطابق ظاهر اخبار مى دانند. و اين ضعيف آن چه از اخبار وارده در اين باب دلالت دارد ذكر مى نمايد:
  منها ما مر آنفا من الاخبار. و منها ما فى (( بصائر الانوار )) عن جابر بن عبدالله قال : قلت لرسول الله صلى الله عليه و آله : اول شى ء خلق الله تعالى ما هو؟ فقال : نور نبيك يا جابر، خلقه الله ثم خلق منه كل خير، ثم اقامه بين يديه فى مقام القرب ما شاء الله ، ثم جعله اقساما، فخلق العرش من قسم ، و الكرسى من قسم ، و حملة العرش من قسم ، و خزنة الكرسى من قسم . (1095) و اقام القسم الرابع فى مقام الخوف ما شاء الله ، (1096) ثم جعله اجزاء فخلق الملائكة من جزء، و الشمس من جزء، و القمر و الكوكب من جزء. و اقام القسم الرابع فى مقام الرجاء ما شاء الله ، ثم جعله اجزاء، فخلق العقل من جزء، و العلم و الحلم من جزء، و العصمة و التوفيق من جزء. و اقام القسم الرابع فى مقام الحياء ما شاء الله ، ثم نظر اليه بعين الهيبة ، فرشح ذلك النور و قطرت منه مائة الف و اربعة و عشرون الف قطرة فخلق الله من كل قطرة روح نبى و رسول ، ثم تنفست ارواح الانبياء فخلق الله من انفسها ارواح الاولياء و الشهداء و الصالحين . (1097)
  برخى همان اخبارى است كه گذشت . و از آن جمله است آن چه در (( بصائر الانوار )) از جابر بن عبدالله روايت كرده كه گفت : به رسول خدا صلى الله عليه و آله عرض كردم : اولين چيزى كه خدا آفريد چه بود؟ فرمود: نور پيامبر توست اى جابر، خداوند آن را آفريد سپس هر چيزى را از آن آفريد، سپس آن اندازه كه خواست آن را در مقام قرب در برابر خود بپا داشت ، سپس آن را چند قسم نمود، عرش را از قسمى ، كرسى را از قسمى ، حاملان عرش را از قسمى و خازنان كرسى را از قسمى ديگر آفريد. قسم چهارم را در مقام خوف آن اندازه كه خواست بپا داشت ، سپس آن را چند جزء كرد، فرشتگان را از جزئى ، خورشيد را از جزئى و ماه و ستاره را از جزئى آفريد. و قسم چهارم را در مقام رجاء آن اندازه كه خواست بپا داشت ، سپس آن را چند جزء كرد، عقل را از جزئى ، علم و حلم آن را از جزئى ، و عصمت و توفيق را از جزئى آفريد. و قسم چهارم را در مقام حياء آن اندازه كه خواست بپا داشت ، سپس با ديده هيبت بدان نگريست ، پس آن نور را پاشيد و صد و بيست و چهار هزار قطره از آن باريد، و خداوند از هر قطره اى روح نبى و رسولى را آفريد. سپس ارواح انبيا نفس كشيدند و خداوند از نفسهاى آن ها ارواح اوليا و شهداء و صالحان را بيافريد.
  و فى كتاب (( نور الانوار بمعرفة الابرار )) عن جابر قال : قال رسول الله صلى الله عليه و آله : اول ما خلق الله نورى ، ابتدعه من نوره ، و اشتقه من جلال عظمته ، فاقبل يطوف بالقدرة حتى وصل الى جلال العظمة فى ثمانين الف سنة ، ثم سجد لله تعظيما، ففتق منه نور على عليه السلام ، فكان نورى محيطا بالعظمة ، و نور على محيطا بالقدرة .

  امضاء

 9. Top | #279

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : بحر المعارف (جلد دوم )

  و در كتاب (( نور الانوار بمعرفة الابرار )) از جابر روايت كرده كه : رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: نخستين چيزى را كه خدا آفريد نور من بود، آن را از نور خويش ابداع كرد و از جلال عظمت خود مشتق ساخت ، آن نور پيش رفته در اطراف قدرت به گردش پرداخت تا در طول هشتاد هزار سال به جلال عظمت رسيد، سپس به جهت تعظيم پروردگار در برابر او به سجده افتاد، پس خداوند نور على را از آن بيرون كشيد و جدا ساخت ، بنابراين نور من محيط به عظمت و نور على محيط به قدرت بود.
  ثم خلق العرش و اللوح و الشمس و ضوء النهار و الابصار و العقل و المعرفة و ابصار العباد و اسماعهم و قلوبهم من نورى ، و نورى مشتق من نوره ، فنحن الاولون و نحن الاخرون و نحن السابقون و نحن المسبحون و نحن الشافعون و نحن كلمة الله و نحن خاصة الله و نحن احباء الله و نحن وجه الله و نحن جنب الله و نحن يمين الله و نحن امناء الله و نحن خزنة الله و سدنة غيب الله و نحن معدن التنزيل و معنى التاويل و فى ابياتنا هبط جبرئيل ، و نحن محال قدسه و نحن مصابيح الحكمة و نحن مفاتيح الرحمة و نحن مفاتيح الرحمة و نحن ينابيع النعمة و نحن شرف الامة و نحن سادات الائمة و نحن نواميس العصر و اخيار الدهر و نحن ساسة البلاد و سادة العباد و نحن الكفاة و الولاة و الحماة و الدعاة و السقاة و الرعاة و طريق النجاة و نحن السبيل و السلسبيل و نحن النهج القويم و الصراط المستقيم ، من آمن بنا آمن بالله ، و من رد علينا رد على الله ، و من شك فينا شك فى الله ، و من عرفنا عرف الله ، و من تولى عنا تولى عن الله ، و من اطاعنا اطاع الله ، و نحن الوسيلة الى الله و الوصلة الى رضوان الله ، و لنا العصمة و الخلافة ، و فينا النبوة و الولاية و الامامة ، و نحن معدن الحكمة و باب الرحمة و شجرة العصمة ، و نحن كلمة التقوى و المثل الاعلى و الحجة العظمى و العروة الوثقى التى من تمسك بها نجا، (1098) و من تخلف عنها هوى ، و كان فى قضاء الله ان يدخل النار محب لنا، و لا يدخل الجنة مبغض لنا، لان الله يسال العباد يوم القيامة عما عهد اليهم و لا يساءل عما قضى عليهم .
  سپس عرش ، لوح ، خورشيد، نور روز و چشمها، عقل ، معرفت ، چشمهاى بندگان ، گوشها و دلهاشان را از نور من آفريد، و نور من از نور خدا مشتق است ، پس ما پيشينيانيم ، ما پسينيانيم ، ما پيشى گيرندگانيم ، ما تسبيح كنندگانيم ، ما شفاعت كنندگانيم ، ما كلمه خداييم ، ما خاصان خداييم ، ما دوستان خداييم ، ما وجه خداييم ، ما جنب خداييم ، ما دست راست خداييم ، ما امينان خداييم ، ما گنجينه داران خداييم ، ما دربان و حاجب غيب خداييم ، ما معدن تنزيل و معناى تاويليم و جبرئيل در خانه هاى ما فرود آمده است ، ما محلهاى قدس اوييم ، ما چراغهاى حكمت و كليدهاى رحمت و چشمه هاى نعمتيم ، ما شرف امت و سرور پيشوايانيم ، ما ناموس ‍ عصر و برگزيدگان روزگاريم ، ما سياستمداران بلاد و سروران عباديم ، ما كفايت كنندگان و واليان و حاميان و دعوت كنندگان و سيراب سازندگان و شبانان و راه نجاتيم ، ما راه و سبيل و (چشمه ) سلسبيليم ، ما راه استوار و راه راستيم ، هر كه به ما ايمان آورد به خدا ايمان آورده ، و هر كه بر ما رد كند بر خدا رد كرده ، و هر كه در ما شك نمايد در خدا شك نموده ، و هر كه ما را بشناسد خدا را شناخته ، و هر كه از ما روى بگرداند از خدا روى گردانيده ، و هر كه ما را فرمان برد خدا را فرمان برده ، ما وسيله به سوى خدا و موجب رسيدن به خشنودى خداييم ، عصمت و خلافت از آن ماست ، و نبوت و ولايت و امامت در ميان ماست ، ما كان حكمت و در رحمت و درخت عصمتيم ، ما كلمه تقوا و نمونه برتر و حجت بزرگتر و دستاويز محكمى هستيم كه هر كس بدان چنگ زد نجات يافت و هر كه از آن باز ماند سرنگون گرديد. در سرنوشت الهى چنين است كه دوست ما به آتش نرود، و دشمن ما داخل بهشت نگردد، زيرا خداوند در روز قيامت بندگان را در مورد آن چه به آنان عهد كرده بازخواست مى كند نه درباره آن چه سرنوشت آنان قرار داده است .

  امضاء

 10. Top | #280

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : بحر المعارف (جلد دوم )

  و آنچه در اين حديث است كه (( نحن السابقون و نحن الاخرون )) اشاره بر آن است كه هر چه مقصود است از فعل ، در علم فاعل مختار مقدم است بر آن فعل ، و در خارج مؤ خر است ، و اين را علت غائى مى گويند.
  و فى كتاب السماء و العالم من (( البحار )) عن جابر بن عبدالله قال : قلت لرسول الله صلى الله عليه و آله : اول شى ء خلقه الله تعالى ما هو؟ فقال : نور نبيك يا جابر ثم خلق منه كل خير (1099) - الحديث . و من الاخبار الواردة فى الباب ، الخبر المشهور عند اولى الالباب و رواه فى (( مشارق الانوار )) : سئل مولانا اميرالمؤمنين على بن ابى طالب عليه السلام : هل رايت رجلا؟ قال : نعم الان ، و سالت عنه من انت ؟ قال : انا الطين ، فقلت : من اين ؟ قال : من الطين ، فقلت : الى اين ؟ قال : الى الطين ، فقلت : من انا؟ قال : انت ابو تراب ، فقلت : انا انت . فقال : حاشاك حاشاك ، هذا من الدين ؛ فى الدين اءنا اءنا، اءنا اءنا، و اءنت اءنت ، و انا ذات الذوات و ذوات الذات . فافهمه و امسك . (1100)
  و در كتاب آسمان و جهان (( بحار )) از جابر بن عبدالله روايت است كه گفت : به رسول خدا صلى الله عليه و آله عرضه داشتم : نخستين چيزى كه خدا آفريد چيست ؟ فرمود: (( نور پيامبر توست اى جابر، سپس هر خيرى را از آن آفريد... )) . و از جمله اخبارى كه در اين باب وارد است خبرى است كه نزد خردمندان مشهور است و در (( مشارق الانوار )) آن را روايت نموده و آن اين است كه : از مولايمان امير مؤمنان عليه السلام پرسش شد: آيا مردى را ديدى ؟ فرمود: آرى همين حالا، و از او پرسيدم تو كيستى ؟ گفت : من گلم ، گفتم : از كجايى ؟ گفت : از گل ، گفتم : به كجا مى روى ؟ گفت : به سوى گل . گفتم : من كيستم ؟ گفت : تو ابو تراب مى باشى ، گفتم : من توام . گفت : هرگز هرگز، اين از دين است . در دين ، من منم ، من منم و تو تويى ، من ذات ذاتها و ذاتهاى ذاتم . اين را بفهم و دست بردار (يا خوب نگهدار).
  بيان : و الذى خطر بالبال العليل الكليل فى فهم معناه الجليل ان قوله : (( هل رايت رجلا )) اى انسانا كاملا. قوله : (( انا الطين )) اءى الطينة و اصل حقيقة الموجودات المتكثرة الذى هو حقيقة المحمدية صلى الله عليه و آله لانه هو الانسان الكامل الجامع لصفتى الجمال و الجلال . و قوله : (( من الطين الى الطين )) يعنى انى و ان كنت اصلا للكثرات ولكن لى ايضا اصلا منه بدايتى و اليه نهايتى . و قوله : (( من انا )) يعنى عرفتك و عرفت اصلك فعرفنى اصلى و حقيقتى . فقال : (( انت ابو تراب )) يعنى انت باطن اصلى و هو الولاية لانها باطن النبوة التى هى الظاهر و الصورة ، و الولاية الباطن و المعنى ، و يشهد لذلك ان النبوة مركب كالطين ، و الولاية بسيطة كالتراب . و لما كان المقام مقام توهم الاتحاد لانه لا مغايرة بين ظاهر الشى ء و باطنه فقال عليه السلام : (( اءنا اءنت )) فقال صلى الله عليه و آله : حاشاك ان تتوهم هذا الاتحاد و عدم المغايرة لان هذا التنزيه من الدين . و قوله صلى الله عليه و آله : (( فى الدين اءنا اءنا )) اى فى ظاهر الشريعة و عوالم الكثرة و هى عالم الجبروت و الملكوت و الشهادة اءنا اءنا و انت انت و ان كنا بعد رفع التعين الاعتبارى و فى عالم التوحيد الاطلاقى وجودا بحتا، لا تقييد و لا اطلاق و لا تعدد و لا وحدة هناك . و قوله صلى الله عليه و آله : (( انا ذات الذوات ، الخ )) يعنى انا اصل الذوات المتكثرة التى هى شؤ ونات ذات الحق و اضافات اعتبارية الى الحق لا حقيقة لها، لان لذاته تعالى وجودا و ليس ‍ لماعداه وجود. و فى بعض النسخ خمسة انا، و الرابع على هذا اشارة الى عالم الانسان الكامل ، و لذا عد بعضهم العوالم اربعة : الجبروت و الملكوت و الشهادة و الانسان الكامل .

  امضاء

صفحه 28 از 31 نخستنخست ... 182425262728293031 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی