سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 15 از 17 نخستنخست ... 511121314151617 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 141 تا 150 , از مجموع 169

موضوع: والدین و مربیان مسؤول

 1. Top | #141

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : آثار نامطلوب تنبیه بدنى

  مهمترین اصول در روشهاى برخورد


  حال باید دید كه براى گسترش و رشد شخصیّت افراد، چه روشهایى را به كار گیریم تا موفّق شویم زمینه هاى استقلال و توسعه شخصیّت و عزّت نفس را در دانش آموز مهیّا سازیم . در این جا رعایت دو اصل مهم ، كارساز است :
  1. اِعمال روشى آزادمنشانه ، با روحیه اى باز و سخاوتمندانه ، به طورى كه امنیت خاطر فرد در آن تاءمین شود و به صورت طبیعى زمینه مناسبى براى انتخاب و گزینش آگاهانه ارزشها فراهم گردد.
  2. برقرارى احترام متقابل با ایجاد فضاى معنوى و صمیمى ، همراه با قاطعیت و سخت گیرى در مورد معیارها و ارزشها و مقررات از پیش بیان شده ، به دور از هرگونه تحمیل و اكراه .
  این مسلم است كه آزادى هر فرد، مستلزم احترام به آزادى همه افراد است .
  رعایت احترام نسبت به افراد، در آنان این روحیه را پدید مى آورد كه در عین احساس ارزشمندى و احترام نسبت به دیگران ، هم با بى بندوبارى مخالف باشند و هم با زور و اجبار؛ زیرا چنین افرادى احساس شخصیّت و عزّت نفس مى كنند و مى خواهند در جمع دیگران مورد احترام باشند، چرا كه همین نیاز را هم در وجود آنان نیز احساس مى كنند، بنابراین سعى مى كنند تا روابط خود را با دیگران براساس احترام متقابل توسعه دهند تا آنان نیز همین احساس را نسبت به ایشان داشته باشند.
  هدف از تربیت شخصیّت انسان ، تحكیم حقوق و احترام متقابل و دادن آزادیهاى اساسى براى رشد و پرورش افرادى مستقل و آزاده " 306 ". و صاحب عزم و اراده است ، افرادى كه تنها از پروردگار عالم پیروى كنند و از او كمك بگیرند و نیروى تفكر خود را در راه عبودیت او به كار اندازند و از معیارهاى مكتبى پیروى نمایند. برخوردارى از این استقلال و آزادى ، بنا به قاعده احترام متقابل (قبول آزادیهاى دیگران و احترام به آنان همان طور كه خود، آن را از دیگران انتظار دارند) سبب مى گردد كه حقوق سایر افراد را محترم بشمارند. پدید آمدن چنین بینشى براى دانش آموز مستلزم فراهم كردن فضایى معنوى و به دور از اجبار و اكراه با معلّمان و مربیانى فهمیده و دلسوز است كه همگى شناخت و اعتقاد عمیقى به ارزشهاى الهى و كرامت نفس انسان داشته باشند و آن را با پوست و گوشت خود لمس كنند. قوانین و مقررات و پذیرش آنها از طرف دانش آموز به صورت اطاعت محض و كوركورانه نمى تواند اعتقاد پایدارى را در وى به وجود آورد. از این دیدگاه ، تعلیم و تربیت دیگر آموزش تنها نیست ، بلكه تركیبى از پرورش و تزكیه نفس بوده و با تغییر و تحوّل بینش دانش آموز همراه است .
  شك نیست كه قبل از دوره دبستان اعضاى خانواده بخصوص پدر و مادر در خانه نقش مربى و معلم را به عهده دارند. در این صورت ، مساءله اساسى این است كه مدرسه به عنوان یك نهاد مترقى و پیشرو باید به فضاى پرورشى مثبتى تبدیل شود كه خواسته ها و تمایلات نفسانى را - ولو از سنین دبستانى - تعدیل نماید تا روحیه خود نگهدارى و عزم و اراده در كودك تقویت شود، اگرچه خانواده در طول دوران قبل از دبستان موفّق به ایجاد چنین زمینه هایى نشده باشد. در این صورت مدرسه باید در حكم نهادى پیشرو در جهت تزكیه و پرورش چنین روحیه اى تلاش نماید. بنابراین ، رسالت مدرسه در این راستا بالاتر از تاءمین و ارتقاى سطح محفوظات و ایجاد رقابت شتابنده معدل گرایى است ، بلكه رسالت آن تضمین تحوّل و رشد استعدادها و توانائیهاى دانش آموزان در جهت استقلال و احیاى كرامت نفس است .
  رشد و توسعه همه استعدادها با تكیه بر ویژگیهاى فردى در زمینه هاى علمى و تربیتى دانش آموزان باید به عنوان یكى دیگر از اهداف آموزشى و پرورشى مدارس مدّنظر باشد. زمینه سازى براى بروز و ظهور ویژگیها و استعدادهاى فردى نباید به خاطر اهداف كلى جامعه و یا دیدگاهها و رقابت جوییهاى یك سویه مراكز و نهادهاى آموزشى یا مؤ سسات ادارى و تجارى محو و نابود شود و همانند كالاى كارخانه ها با انتظار واحد و یك نواختى در جهت برآوردن نیازهاى كلى جامعه و یا خواسته هاى محدود والدین ، به یكسان سازى و پرورش انسانهاى تك ساحتى منجر شود.
  ارتباط نزدیك و مداوم والدین با مدرسه باید هدفى بیش از كسب اطلاع و آگاهى از پیشرفت تحصیلى درباره اخلاق و نمره دانش آموز داشته باشد. اگر این تماسها در جهت پرورش اخلاقى دانش آموزان با برنامه ریزى صحیح و عمیقى صورت گیرد، غالبا به اصطلاح واقعى روشهاى تربیتى و احساس ‍ مسؤولیت دو جانبه در جهت بارورى به ثمر نشستن اهداف مشترك خانه و مدرسه منتهى خواهد شد. همكارى مشترك این دو نهاد در جهت شكوفایى شخصیّت ، یعنى رسیدن دانش آموز به واقعیتها و ارزشهاى وجودى خویش و رشد همه جانبه استعدادهاى او.
  در این جا مى توان مفهوم والاترى از شكوفایى شخصیّت در نظر گرفت و آن ظهور اسما و صفات الهى در انسان است . گرایشهاى فطرى و رشد و پرورش ‍ آنها، زمینه دست یابى به كرامت نفس و احساس مسؤولیت را هموار مى سازد.
  اگر شخصیّت فرد در اثر روش آزادمنشانه ، خودخواه و مغرور بار آید، راه را بر روابط احترام متقابل - كه لازمه زندگى اجتماعى مشترك - است مى بندد، ولى در این جا منظور از روش آزادمنشانه " 307 ".، فراهم آوردن شرایطى خالى از اكراه ، با اعتقاد به كرامت انسانى و آكنده از امنیت خاطر و احترام متقابل است ، به طورى كه فرد نسبت به دیگران احساس برابرى در انسانیت كند و ارزشهاى دست یافتنى را در وجود خود احساس نماید. این احساس ، زمینه را براى پذیرش آگاهانه ارزشهاى دینى و اخلاقى - كه لازمه یك جامعه عزتمند الهى است - مهیا مى سازد و موجب مى گردد دانش آموز به رعایت آن معیارها گردن نهد.
  مداخله دانش آموز در پى ریزى مقررات و ارزشهایى كه به طور طبیعى ، ضرورت آن را در محیط و فضاى اجتماعى مدرسه و گروه خود احساس ‍ مى كند، به وى جسارت مى بخشد كه خود را در مشاركت گروههاى درسى و تربیتى سهیم و مؤ ثر بداند و احساس ارزشمندى بنماید. در این جا نه شخصیّت فرد، مغرور و خودمدار پرورش مى یابد و نه استقلال و احساس ‍ عزت نفس در وجودش افول مى كند، بلكه با تكیه بر احساس ارزشمندى ، اعتماد به نفس و استقلال در او تحقق مى یابد.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 2. Top | #142

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : آثار نامطلوب تنبیه بدنى

  مكانیزم شكل گیرى احساس ارزشمندى و عزّت نفس


  براى كودك و نوجوان هیچ قضاوتى جالبتر از شنیدن اظهار نظر دیگران در مورد شخصیّت خویش وجود ندارد. در عین حال ارزشیابى شخص از خویش مهمترین عامل حركت و تحوّل در روند رشد و پرورش اخلاقى و تحصیلى است .
  تصویرى كه یك دانش آموز از خویشتن دارد، به صورت غیرمستقیم در رفتارها و عكس العملهایش در زندگى تجلّى مى یابد و در نحوه انتخاب و گزینش ارزشها و معیارهایش بسیار مؤ ثر است . حتى یادگیرى و رعایت مقررات همواره براساس این باور ذهنى استوار است كه آیا این عمل به من ارزش مى دهد یا نه و آیا به حال من مفید هست یا نه ؟ ارزشیابى فرد از خودش در جریانات فكرى و بروز احساسات و تمایلات و گزینش ارزشها و ضدارزشها و انتخاب هدفهاى كوتاه مدت و دراز مدت ، یكى از نشانه هایى است كه انگیزه رفتار و كردار او را براساس باور ذهنى اش روشن مى سازد.
  اصولا انسان زمانى به حركت و تكاپو در مى آید و اعمالى از وى سر مى زند كه انگیزه اى درونى یا بیرونى داشته باشد. مهمترین انگیزه اى كه در انسان پس از ارضاى نیازهاى مادى و غریزى پا به عرصه وجود مى گذارد، نیاز به احساس ارزشمندى و عزت نفس است . انسانى كه وارد محیط مى شود ناگزیر است در زندگى رفتارى را انتخاب كند و كار و یا عملى را انجام دهد و هیچ راهى براى گریز از انتخاب و گزینش رفتار وجود ندارد.
  از طرفى انسان نمى تواند خود را از حیطه ارزشها و قضاوتهاى ارزشى محیط و اطرافیان - كه پیوسته هر روز با آن مواجه است - رهایى بخشد. بنابراین داشتن یك بینش صحیح براى ارزیابى خود بسیار مهم و كارساز است . اگر انسان تصویر درستى از تواناییها و استعدادها و نقاط قوت و ضعف خود داشته باشد و بر جهات مثبت وجود خویش آگاهى یابد به خویشتن اعتماد مى ورزد و در انجام كارها و وظایف خود احساس مسؤولیت خواهد كرد. انسان تا خود را شایسته و مورد احترام احساس نكند نمى تواند به عمل و رفتارى دست بزند كه به زندگى او معنا و ارزش ببخشد. هر چه انسان معرفت بیشترى به شخصیّت خویش و ارزشها و تواناییهاى خود پیدا مى كند احساس ارزشمندى بیشترى خواهد كرد و به همان میزان در انجام وظایف و رفتارهاى خویش موفقتر خواهد بود. یعنى آگاهى مثبت از خویشتن و عملكرد خود، انسان را به احساس ارزشمندى و عزت نفس ‍ سوق مى دهد. موجود زنده اى كه به رفتار خود آگاهى ندارد به طور خودكار و غریزى عمل مى كند و براى رفتارش انگیزه معنوى و فطرى وجود ندارد و رفتار و عكس العملهایش غریزى و ناخودآگاه است ، ولى انسان - چون آگاهى و اختیار دارد - براى هر عمل و رفتارش باید انگیزه و یا هدفى داشته باشد. انسان براى این كه احساس مفید بودن كند و در نتیجه فعّال و كارآمد باشد، باید از هدف و انگیزه برخوردار باشد. انگیزه و هدف در انسان ارتباط تنگاتنگى با نیازهاى غریزى و روانى وى دارد. در حقیقت انگیزه هاى حركت و رفتار انسان بر پایه نیازهاى طبیعى و فطرى " 308 ". وى استوار است . كودك در فرایند رشد و فعالیت اولیه خویش ، كم كم از طریق محیط و اطرافیان به قدرت و تواناییهاى خویش در گزینش اشیا پى مى برد. انسان هر قدر كه به خواسته هاى خود دست یابد احساس مى كند كه بهره بیشترى از وجود دارد و در نتیجه احساس عزت نفس مى كند، احساس مى نماید كه در مقام یك انسان خوب و موجّه و قابل قبولى قرار دارد؛ یعنى حس مى كند رفتارها و انتخابها " 309 ". و كارهایش از سوى دیگران ارزشمند و با اهمیّت تلقى مى شود. در حقیقت انگیزه رفتارش از طریق انعكاس رفتار و عكس العملهاى متقابل محیط و اطرافیان شكل مى پذیرد. در فضاى معنوى ، احساس شایستگى و لیاقت و كارآمدى ، مترادف است با احساس ‍ ارزشمندى و در نهایت موفقیت و یافتن انگیزه و حركت به سوى رشد و كمال .
  بهداشت روانى انسان بستگى كامل به میزان احساس ارزشمندى و سودمندى دارد و احساس لیاقت و كارآیى و قدرت عمل او نیز، خود انعكاس نحوه نگرش و جهان بینى اوست . فرد اگر طرز تفكر و بینش ‍ صحیحى نسبت به معیارها و ارزشهاى زندگى داشته باشد و همچنین ارزیابى درستى از توانمندیهاى خود به دست آورد، در اتخاذ تصمیمات و گزینش رفتارهاى صحیح ، از روشهاى موفقیت آمیزى استفاده خواهد كرد. شناخت امكانات و آگاهى به نقاط قوت و تواناییها، موجب حركت و تلاش ‍ مداوم در كار مى شود و تلاش و كوشش موجب موفقیت و موفقیت موجب احساس ارزشمندى و احساس ارزشمندى موجب عزت نفس گردیده و در اثر ارضاى این نیاز فطرى براى فرد احساس اعتماد به نفس پیدا مى شود و زمینه تبلور عزم و اراده براى انجام كارها و یادگیرى درسى در او تحقق مى یابد.
  بنابراین ترغیب فعالیتهاى كودك در جهت فهم و یادگیرى جنبه هاى مختلف زندگى و ایجاد احساس لیاقت در او، شرط اولیه و عامل مؤ ثر كسب اعتماد به نفس به شمار مى رود. پیدایش اعتماد به نفس ، نقطه آغازین تكاپوى فكرى و خلاقیّتهاى ذهنى و عملى كودكان به حساب مى آید.
  اگر مشكلات رفتارى و نقیصه هاى درسى و اشتباهات اخلاقى كودكان در فراز و نشیبهاى خانه و مدرسه با دیدى آگاهانه پذیرفته شود، زمینه هاى رشد و شكل گیرى عزم و اراده و عزت نفس ، در آنان فراهم مى شود.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 3. Top | #143

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : آثار نامطلوب تنبیه بدنى

  مهمترین نیاز روانى انسان


  تمایل به حفظ و حراست و استمرار عزت نفس و احساس ارزشمندى در انسان پدیده اى فطرى و ذاتى است كه نمى توان منكر آن شد و از سوى دیگر، شناخت و ارزشیابى هر فردى از خویش ، عاملى حیاتى در حركت و فعالیتها و تلاشهاى وى در طول زندگى به حساب مى آید. هیچ كس ‍ نمى تواند نسبت به قضاوتى كه در مورد شخصیتش مى شود بى تفاوت و بى رغبت باشد؛ زیرا فطرت آدمى چنین اجازه اى را به خود نمى دهد. انسان به طور طبیعى شیفته و مشتاق شنیدن نظریات مثبت و موافق دیگران درباره خویش است و به آن اهمیت مى دهد و از طریق آن ، احساس ارزشمندى مى كند و گاهى ممكن است در این راه حقیقت را نادیده انگارد و قضاوتش ‍ را حتى درباره خویش به تحریف بكشاند و ذهن خود را اغفال نماید و خویشتن را فریب دهد و نداى وجدان را به صورتى سركوب نماید تا از رو در رویى با حقایقى كه ارزشیابى مثبت او را درباره خویش مورد شك و تردید قرار مى دهد، اعراض نماید و راههاى نامعقول و غیرصحیح استفاده كند تا خود و رفتار خویش را درست و موجه جلوه دهد. راهها و روشها و افكار و موضع گیریهاى اجتماعى و سیاسى را به ظاهر قبول مى نماید تا خود را قانع و مطمئن سازد كه واجد فضیلت و ارزش است هر چند در حقیقت و واقع فاقد آن باشد؛ زیرا احساس عزت نفس نیازى فطرى در بشر است كه اگر شخص به علتهاى مختلف نتواند آن را از طریق صحیح و مشروع تحصیل نماید به میزان فقدان آن ، به جعل و كسب نوع دروغین و نادرست آن از هر طریقى كه ممكن باشد اقدام مى كند، تا با تشبث به آن چهره و شخصیّت خویش را بیاراید و احساس ارزشمندى كند و با این روش ‍ به نیاز درونى خود پاسخ مثبت دهد.
  احساس لذت و خوشایندى و اجتناب از احساس الم و ناخوشایندى از نظر روان شناختى یك نیاز فطرى و یك واكنش طبیعى انسان است . احساس ‍ خوشایندى و لذت كه در اثر احساس ارزشمندى در فرد پدید مى آید به منزله نتیجه و پاداش فعالیت و رفتار موفقیت آمیز وى در محیط زندگى است . انسان از طریق احساس خوشایندى و لذت و شادمانى ارزش زندگى را تجربه مى كند و این احساس ممكن است برانگیخته شده از نیازهاى فیزیولوژیك و یا نیازهاى اجتماعى و معنوى باشد. استمرار احساس ‍ ارزشمندى از رفتار خویش ، براى حفظ تداوم تلاشهاى انسان در محیط زندگى ، مساءله اى ضرورى است .
  احساس ارزشمندى دانش آموز در شرایطى خاص در پنج زمینه كار، تفریح ، تحصیل ، انجام تكلیف و انجام وظیفه در خانه و مدرسه ، در ارتباط با والدین و معلم و مربى و نیز در روابط گروههاى همسال پدید مى آید و این پنج زمینه در محیط آموزشى ، عوامل تعیین كننده اى در تغییر و شكل دهى رفتار دانش آموز مى باشد. كودك و نوجوان فعالیتى را پى گیرى مى كند و تكلیفى را مى پذیرد و آن را از روى رضا و رغبت انجام مى دهد كه نسبت به آن ، احساس خوشایندى داشته باشد و در حال انجام دادن آن ، احساس ارزش ‍ كند. همین احساس ، خود سبب مى شود فرد به طور عمیقى ذهن و فكر خویش را به كار اندازد و از قواى عقلى و عاطفى خود به صورت فعّال و خلّاق استفاده نماید. موفقیت در كار به نوبه خود موجب دلگرمى و شادكامى وى گردیده و متقابلا موجب احساس ارزشمندى و در نتیجه ترغیب براى تلاش و فعالیت و كار بیشتر دانش آموز مى شود " 310 ". این مكانیزم به طور مداوم در طول زندگى انسان موفق همواره ادامه دارد، هرچند با افزایش سن و تحوّل هدف و انگیزه عمل فرد ارتقاء مى یابد.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 4. Top | #144

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : آثار نامطلوب تنبیه بدنى

  اساس پیدایش و تجلّى عزت نفس


  احساس كرامت و عزت نفس در انسان ، معلول تربیت سالم و همزیستى با افراد كریم النفس و بزرگوار است . عزت نفس موجب بهره ورى فرد از نیروى تفكر و به كارگیرى آن در امور زندگى است . اساس احساس عزّت نفس ‍ ریشه فطرى داشته و همواره نفس به سوى سرچشمه عزّت در حركت است " 311 ". راز و رمز موفقیت هر فرد را بیشتر باید در نحوه پرورش دوران كودكى در محیطى احترام آمیز و خانواده اى بزرگوار جست و جو كرد. این امر مى تواند در دوران مدرسه با فراهم كردن فضاى معنوى همراه با برخوردى كریمانه احیا و تقویت شود.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 5. Top | #145

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : آثار نامطلوب تنبیه بدنى

  بازتاب عزت نفس و احساس ارزشمندى


  موفقیت در كار و رفتار، موجب اعتماد به نفس و اعتماد به نفس موجب تقویت عزم و اراده فرد خواهد شد. این امر نیز در فضاى معنوى ، زمینه ساز عشق به ارزشها و تمایل به رعایت قوانین و مقررات اخلاقى در زندگى روزانه است . انسانى كه فاقد احساس ارزشمندى است ، كشش و كوشش ‍ زیادى از خود نشان نمى دهد و نسبت به انجام امور بى تفاوت است . احساس بى لیاقتى و حقارت ، موجب راكد شدن جریان فكرى و ركود ذهنى فرد مى شود. پدید آمدن این زمینه عاطفى سبب مى گردد فرد، نیروى فكرى خود را به كار نیندازد و هیچ گاه خود را براى فهم و درك و عمل آماده نبیند و توان و رغبت خویش را براى انجام دادن تكلیف و كار از دست بدهد. همین امر، یكى از علل بدرفتارى كودكان نیز هست . انسانى كه احساس عزت نفس دارد به سلاح نیرومندى مجهز شده ؛ یعنى به تواناییهاى عقلى و حُسن تدبیر و ارزش و اعتبار خویش اعتماد پیدا كرده است . در چنین شرایطى ، واقعیتها و مشكلات را، دشمنِ خود نمى داند و در بهره بردارى از تمام قدرت و استعداد بالقوه خویش ، خود را ناتوان نمى بیند.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 6. Top | #146

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : آثار نامطلوب تنبیه بدنى

  انعطاف و خلّاقیت در عزت نفس


  خلّاقیت در ظهور گرایشهاى مثبت در فرد براى سازندگى و بارورى و انعطاف پذیرى در كارهاى خیر و انسانى ، از مهمترین ویژگیهاى عزت نفس ‍ به شمار مى آید. هر چه عزّت نفس شخص قوى تر باشد، همّت و غیرت و سعى و فعالیت وى بیشتر خواهد بود. بر همین اساس ، او هدفهاى عالى تر و والاترى را براى خود بر مى گزیند و خواستار تلاش و شتاب " 312 ". بیشترى در كارهاى خیر مى گردد. گرایش اولیه انسان برخوردار از عزت نفس در قلمرو حركت و تلاش بى وقفه و رفتارهاى خوب و انجام كارهاى بزرگ جلوه گر مى شود. ظهور نشانه هاى پیشرفت و خلاقیّت در اثر تحمل و بردبارى ، و انعطاف پذیرى در سختیها و دشواریها در چنین انسانهایى بى نظیر است و معلول تجلى عزت نفس است ، نه منشاء آن .
  احترام و تمجید معقول و طبیعى از كار و فعالیت شخص دانش آموز، بهترین روشى است كه او به طور طبیعى در درون خود احساس ارزشمندى را تجربه كند و تحرك و خلاقیّت را در وى زنده نگه دارد.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 7. Top | #147

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : آثار نامطلوب تنبیه بدنى

  وسعت دید و سعه وجودى در عزت نفس


  اساس پرورش دینى در اسلام ، رشد و توسعه شخصیت از طریق تقویت عزّت نفس براى نزدیكى به منبع عزّت است . وسعت دیدى كه با پرورش ‍ روحیه بزرگوارى و كرامت نفس حاصل مى شود موجب مى گردد، فرد آبرو و اعتبار و ارزش والایى براى خود قائل شود و هرگاه ضربه اى حقارت آمیز به وى وارد شود عكس العمل و مقاومت نشان داده و هرگز تن به ذلت و تحقیر شخصیت خویش ندهد. رفتار خوب و كارهاى خیر به طور طبیعى در انسان ایجاد احساس كرامت و ارزشمندى مى كند.
  در جریان شناخت ارزشهاى والا و انس با آنها، آدمى شخصیتى بالنده و سعه وجودى گسترده اى پیدا مى كند و به مرحله اى مى رسد كه فرد تنها در ارتباط با مبداء آفرینش احساس آرامش و ارزشمندى مى نماید و خود را كم كم به كانون عزّت نزدیك مى بیند. تزكیه نفس و رعایت تقوا، رفتارها و اعمال انسان را ضابطه مند و الهى مى گرداند و در اثر رشد و سعه وجودى ، فرد، احساس ارزشمندى و رضایتمندى را تنها در سایه رضایت پروردگار خویش ، محقق مى داند. این امر گرایش به كارهاى خیر را در انسان تقویت نموده و تحمل سختیها و مشكلات را براى دست یابى به ارزشهاى متعالى سهل و ساده مى گرداند. چنین انسانى ارزش و سعه وجودى خود را تنها در ارتباط و پیوند با منبع عزّت و رضایت الهى احساس مى كند و عزم و اراده خود را فانى در عزم و اراده حضرت حق مى داند.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 8. Top | #148

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : آثار نامطلوب تنبیه بدنى

  فقدان عزت نفس


  همان طور كه فهمیدیم ، انسان براى رویارویى با محیط و رشد و تعالى خود، نیازمند عزّت نفس و دست یابى به اعتماد به نفس و عزت و اراده در انجام دادن كارها داشت .
  كسى كه عزت نفس ندارد، براى خویشتن ارزش و اهمیتى قائل نیست و در نتیجه ، رفتار معقول و صحیحى از وى سر نمى زند. انسان هر چه در شناخت تواناییها و نقاط قوت و ضعف خود، آگاهى ناقصترى داشته باشد، در تنظیم اعمال و رفتار خویش ناموفقتر است و از فعالیتهاى مثبت امتناع مى ورزد و از تلاش ذهنى و خلّاق و بروز استعدادهاى بالقوه خویش دور مى ماند، و در نتیجه دچار یاءس و افسردگى و اختلالات روانى خواهد شد.
  احساس حقارت و شك و تردید در انجام كارها، موجب زیان دیدن سرمایه وجودى ؛ یعنى كرامت نفس و اعتماد به نفس مى گردد و فرد، از حركت و تلاش باز مى ماند و فعالیتش متوقف مى گردد و تسلیم حوادث مى شود، در نتیجه احساس اضطراب و درماندگى و عدم لیاقت مى نماید.
  مثلا كودك در مقابل برخوردهاى محیط و اطرافیان شخصیت خود را به طور مداوم در معرض ارزشیابى دیگران مى بیند. اطرافیان با سرزنشها و دخالتهاى بى موقع و طرح انتظارات و توقعات بالا او را تحت فشار قرار مى دهند، همواره خطاهاى او را زیر ذره بین قرار مى دهند، این خود به منزله تهدید و تضعیف امنیت خاطر وى مى شود. چنین فردى شخصیتى مضطرب پیدا مى كند و عزت نفسش كاهش مى یابد و آرامشش - كه لازمه رشد متعادلش است - به مخاطره مى افتد و در نتیجه ، دلسردى و یاءس و كم رغبتى به كار و تحصیل در او قوت مى گیرد.
  دانش آموز به هر اندازه كه نتواند خود را با ارزشها و معیارهاى خواسته شده و توقعات مورد انتظار اطرافیان وفق دهد، به همان اندازه احساس ناكامى و بى لیاقتى و حقارت در وى رشد مى نماید و این خود بزرگترین مانع براى فعالیت و تلاشهاى بعدى كودك خواهد شد.
  در طول دوران تحصیل اگر براى دانش آموز احساس ارزشمندى حاصل نشود، به درس و تحصیل بى علاقه مى گردد و در نتیجه در كلاس درس ‍ تمركز حواس لازم را براى فراگیرى فعّال از دست مى دهد.
  كُند فهمى و بى رغبتى دانش آموز به درس و یادگیرى ، بازتاب منفىِ كاهش ‍ احساس كفایت و لیاقت است . در بیشتر مدارس به علّت آسیب دیدن عزت نفس ، دانش آموزان پس از گذشت چند روزى از سال تحصیلى ، تلاش و رغبت خود را به درس از دست مى دهند و ارزشیابیهاى نامعقول و مقایسه هاى نابه جا، قدرت و توانایى عمل دانش آموز را مورد شك و تردید قرار مى دهد، به طورى كه فرد شور و شوق به تحصیل را از دست مى دهد و در اثر قضاوتهاى ارزشى و ارزیابیهاى شخصیتى و طعنه ها، این باور بر او غلبه پیدا مى كند كه همه درهاى موفقیت به روى وى بسته شده است ؛ از این رو، حیران و آشفته ، گاهى خود را از انجام كوچكترین عملى عاجز و ناتوان مى بیند و همین موضوع باعث مى شود كه زمینه هاى رشد استعدادها و خلّاقیها در دانش آموز افول نماید.
  كودك و نوجوان براساس رشد ذهنى و توان فكریى كه به دست مى آورد، هدفهایى را براى خود بر مى گزیند، ولى امر و نهیها و تحكماتى را كه اطرافیان به وى تحمیل مى كنند، او را از حركت باز مى دارد و چون احساس ‍ ارزشمندى نمى كند، به تدریج قدرت فكر و تدبیر در فعالیتهاى درسى و اخلاقى و نظم بخشى به امور خویش را از دست مى دهد و از نیل به عزم و اراده و فهم و درك و شناخت باز مى ماند.
  متاءسفانه والدین به علّت عدم توجّه به این مسائل و سخت گیریها و توقعات بیجا، موجبات عدم تعادل و ناهماهنگى و آسیب پذیرى روانى دانش آموزان را فراهم مى آورند. در حقیقت رفتار و عكس العملهاى دانش آموز در محیط خانه و مدرسه ، معلول و بازتاب احساس ارزشمندى و عزت نفس آنان در محیط زندگى است . اجبار و تحمیل و به حساب نیاوردن كودكان و نوجوانان ، عدم توضیح و تفسیر مسائل روزمره زندگى و یا ابراز محبّت بیجا و خدمت بیش از حد والدین و اطرافیان ، توان فكرى كودكان را تحلیل مى برد و آن را سست و بى مایه مى سازد.
  عدم بازشناسى و ارزیابى صحیح فرد از خود سبب مى گردد كه براى ارضاى نیاز فطرى عزت نفس خویش ، حقایق را نادیده انگارد و راه ناصواب بپیماید و براى خروج از احساس حقارت به ارزشهاى كاذب متوسل شود و بدین سبب ، شخصیّت متزلزلى پیدا مى كند و همواره در برخوردها، در معرض مخاطره و شكست واقع مى شود، لذا مى كوشد با استفاده از راههاى نامعقول و نادرست براى خود كسب ارزش كند.
  خودفریبى " 313 ". جریانى است پیچیده كه موجب حركات و رفتار نفاق آمیز مى شود " 314 ".
  طرح موضوعات ارزشى در سطح بالا و انتظار از كودك و نوجوان ، بدون در نظر گرفتن سن و توان و ظرفیت آنان ، بر احساس حقارت و بى اعتمادى آنان به خویشتن مى افزاید. در این صورت آنان به علّت عدم امنیت خاطر، از تعقل و تفكر در كارهاى عادى هم ، خوددارى مى كنند و در صحنه زندگى براى انجام هر كارى ترس و وحشت ، آنان را فرامى گیرد و از احساس عدم كفایت و بى لیاقتى در كارها رنج مى برند.
  به این ترتیب ، بر اثر دخالتها و تذكرات و سرزنشهاى محیط و اطرافیان ، دریچه فهم و درك بر روى كودكان بسته مى شود و آنان از لحاظ عاطفى مورد بى مهرى و خشونت و یا توجّه و محبّت افراطى واقع شده و در نتیجه آسیب روانى مى بینند.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 9. Top | #149

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : آثار نامطلوب تنبیه بدنى

  تاثیرات زیانبار احساس حقارت


  هر چه كودك و یا نوجوان احساس حقارت بیشتر نماید، به همان میزان ، احساس توانمندى و موفقیت وى كاهش مى یابد. چنین افرادى با تردید و دو دلى و بى تصمیمى روزگار مى گذرانند. این موقعیتها زمینه گرایش به انحرافات اخلاقى و بى انضباطیها را در آنان فراهم مى سازد، به طورى كه به انتخاب ضدارزشها تمایلات بیشترى نشان داده و خود را نسبت به رعایت مقررات و قبول ارزشها خوار و ناتوان مى بینند. اگر دانش آموز احساس كند حداقل بخشى از رفتارهاى تربیتى وى در خانه و یا مدرسه مورد پسند و توجّه اطرافیان است ، در برخورد و روبه رو شدن با مسؤولیتها و تكالیف ، احساس یاءس و بى تفاوتى نمى كند و رعایت مقررات و خوب و شایسته بودن را از عهده خود خارج نمى پندارد. همچنین در حل مشكلات درسى و اخلاقى ، خود را درمانده و بیچاره نمى بیند. در حالى كه احساس بى لیاقتى ، موجب ركود روند فكرى فرد مى شود و در نتیجه ذهن و عقل و استعداد وى را از كار مى اندازد و انجام تكالیف و عمل به وظیفه را برایش غیر ممكن مى سازد. پیدایش چنین دیدگاهى براى كودكان و نوجوانان به علّت شرایط بغرنج محیط خانه و یا مدرسه ، سبب مى شود كه هیچ گونه تغییر و تحوّل مثبتى در رفتار و شخصیت آنان حاصل نشود.
  بسیارى از اختلالات رفتارى در كودكان و نوجوانان ، معلول پیدایش چنین بینشى درباره خویشتن است . بیشتر افراد در زندگى اسیر توهمات و تصوّرات منفى خود هستند؛ آنان از طریق تلقین منفى اطرافیان ، به خود بدگمان شده اند.
  بنابراین براى تغییر رفتار این گونه افراد مهمترین كار در درجه اوّل ایجاد تغییر در بینش و دیدگاههاى آنان است ؛ زیرا عدم بینش صحیح سبب گردیده تا فرد قابلیتهاى بالقوه خویش را در عمل به حساب نیاورده و دانش آموز بى توجّه به درس و قوانین و مقررات مدرسه جلوه كند.
  سرزنشها و تحقیرها امنیت خاطر را از كودكان سلب مى كند و توقعات اطرافیان ، خواسته هاى زندگى را بر دوش آنان سنگین مى گرداند و موجب رفتارها و عكس العملهاى ناپسند و اذیت و آزار دیگران مى گردد؛ زیرا فرد آسیب دیده ، تحمل خود را در زندگى از دست داده و پیوسته با ناكامى مواجه گردیده است . از این رو، از تذكرات و راهنمایى دیگران نفرت پیدا كرده و معمولا در برخورد با اطرفیان دچار سوءظن و بدگمانى مى شود. رفتارها و كارهایش معمولا با اضطراب و نگرانى همراه است . عزت نفسش ‍ آسیب دیده و فعالیتهایش بدون فكر، و به طور انفعالى صورت مى پذیرد. براى جلب توجّه دیگران هر كارى را با انگیزه دست یابى به قدرت و یا انتقام از افراد انجام مى دهند. ملامتها و رنجى كه در این گونه خانواده ها از سوى اطرافیان نصیب كودكان مى شود، گاه از تنبیهات بدنى دردناكتر است و آثار نفرتى كه در اعماق روح آنان باقى مى گذارد، به آسانى از بین نخواهد رفت . خدمات و محبتهاى افراطى به كودكان و نوجوانان و جدّى نبودن در امور مربوط به آنان ، همه موجب عمیقتر شدن زخمهاى حاصله در روح و روان آنهاست . تمام انسانها به طور فطرى نیاز به این دارند كه در جایگاه خود مورد توجّه و تقدیر قرار گیرند و به موقع به آنان فرصت داده شود تا استعدادها و تواناییهاى خود را به منّصه ظهور برسانند و فقدان عزّت نفس ، پاسخ منفى به تمام این نیازهاى فطرى است .
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 10. Top | #150

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض پاسخ : آثار نامطلوب تنبیه بدنى

  فصل دهم : عوامل كاربردى در احیاى كرامت نفس فرزندان

  یک- روش آزادمنشانه


  احیاى كرامت نفس در دانش آموز، متضمن روش برخورد آزادمنشانه در محیط خانه و مدرسه است . به كارگیرى چنین روشى مستلزم اعتقاد والدین و مربى به ارزشهاى والاى انسان در قرآن و همچنین آشنایى با مسائل روان شناختى و مراحل تحوّل و رشد انسان است . در این صورت مربى با تفكر و قضاوت منصفانه در تنظیم رفتار خویش نسبت به رفتار دیگران ، بر طبق معیارهاى ارزشى عمل خواهد كرد.
  به حساب نیاوردن كودكان و نوجوانان در تصمیم گیریهاى مربوط به مسائل خودشان ، به منزله در نظر گرفتن احساسات و غیر فعاّل گذاردن ذهن و توان فكرى آنان است . این امر موجب تخریب قوا و استعدادهاى باطنى و عناصر وجودى فعّال آنان مى شود.
  پرورش قدرت تفكر و استدلال با پدید آوردن فضایى باز، در پرتو روحیه اى آزادمنشانه امكان پذیر است . ایجاد امنیت خاطر، زمینه حركت و خلّاقیتهاى ذهنى كودكان را به وجود مى آورد.
  در روش آزادمنشانه ، كودكان احساس امنیت خاطر بیشترى مى كنند و به راحتى براى عمل نفس مى كشند. آنان به طور طبیعى اجازه انتخاب و گزینش پیدا مى كنند.
  والدین و مربیان به آنان فرصت مى دهند كه در وظایف و مسائل مربوط به خودشان با توجّه به راه حلها و محدودیتها تصمیم گیرى كنند و در برابر تصمیم گیریهاى خودشان پاسخگو باشند. ادامه این روش ، خود انضباطى و عزم و اراده را در آنان تقویت مى كند. روش آزادمنشانه به كودك به عنوان انسانى منحصر به فرد - كه در صدد تحصیل محبت و احترام است - به طور ضمنى ارزش مى دهد. اختیار دادن به كودكان در حقیقت اِعمال محدودیتهاى كمتر بر رفتار آنان است ، چون اختیار در ازاى مسؤولیت است ، این اختیار در موقعیتى به آنها داده مى شود كه آنان را مسؤ ول بار آورد. تصمیم گیرى كودك درباره كارهاى خود، وى را تشویق مى كند كه بازده مثبت و منفى كارهاى خود را تجربه و ارزیابى كند و در او اعتماد به نفس به وجود آید. از طریق برقرارى ارتباط مثبت و اِعمال روش آزادمنشانه مى توان همه كودكان و نوجوانان را نسبت به وظایف و كارهایشان مسؤول و لایق بارآورد.
  در روش آزادمنشانه به همه افراد حُسن ظن داشته و به آنان اعتماد مى كنیم ، اختیار و آزادى مى دهیم و از آنان مسؤولیت مى خواهیم . در روش ‍ آزادمنشانه ، به افراد حق انتخاب داده مى شود تا قدرت عزم و اراده خود را تجربه كنند.
  انتخاب ، فرد را به تفكر و تعقل وامى دارد و در انجام عمل ، احساس ‍ مسؤولیت بیشترى مى كند. روش آزادمنشانه بر مبناى برابرى حقوق انسانى و احترام متقابل استوار است .
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

صفحه 15 از 17 نخستنخست ... 511121314151617 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی