سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 18 از 22 نخستنخست ... 8141516171819202122 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 171 تا 180 , از مجموع 219

موضوع: *^*فـــــلاح الســــائل *^*

 1. Top | #171

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : *^*فـــــلاح الســــائل *^*

  فصل بيست و سوّم : كيفيّت ملاقات با دو فرشته نگاهبان بر اعمال و نحوه انجام نماز مغرب و تعقيبات آن
  اهميّت استقبال از دو فرشته نگاهبان اعمال
  اى بنده ، اگر مسلمان بوده و به قرآن باور داشته باشى ، يقيناً در دل خويش ، اعتقاد و تصديق فرمايش خداوند - جلّ جلاله - را مى يابى ، آنجا كه مى فرمايد:
  إِنَّ عَلَيْكُمْ لَحافِظينَ، كِراماً كاتِبينَ
  (243)
  - براستى كه بر شما نگاهبانانى گمارده شده ، كه بزرگوارانى هستند كه [اعمال شما را] مى نويسند.
  و همان گونه كه اگر بدانى از سوى بعضى از پادشاهان دنيا - كه از بندگان پادشاه عالَميان هستند - پيكى به سوى تو خواهد آمد، خود را براى ورود آن آماده مى كنى ، براى فرا رسيدن آن دو فرشته نيز خود را آماده مى كنى ، و ورود و حضور آن دو، اهمّيتى در دلت پيدا مى كنند كه به وسيله آن مى توان بر تصديق تو به سرور فرستادگان خدا(ص ) رهنمون شد، زيرا برخى از بندگان عارف خداوند - جلّ جلاله - هستند كه با اسباب و وسايلى كه به عبارت و بيان نمى توان آن را دريافت ، از وقت حضور و بازگشت آن دو فرشته در شام و صبح آگاه مى گردند، بلكه اگر خداوند - جلّ جلاله - بخواهد مى تواند تو را نيز از آن آگاه گرداند تا اينكه بروشنى آن را بدانى ، زيرا او - جلّ جلاله - به كسانى كه پيرامون تقسيم رحمتها بر او خرده مى گيرند، مى فرمايد:
  اءَهُمْ يَقْسِمُونَ رَحْمَةَ رَبِّكَ؟ نَحْنُ قَسَمْنا بَيْنَهُمْ مَعيشَتَهُمْ فِى الْحَيوةِ الدُّنْيا، وَ رَفَعْنا بَعْضَهُمْ فَوْقَ بَعْضٍ دَرَجاتٍ.
  (244)
  - آيان آنان رحمت پروردگارت را تقسيم مى كنند، ماييم كه روزى و گذران زندگى آنان را در زندگانى دنيا تقسيم نموده ، و درجات و پايه هاى برخى را بالاتر از بعضى ديگر قرار داديم .
  ولى اگر در آغاز شب و يا روز، اهمّيتى در قلب خويش براى آن دو فرشته نگاهبان نيافتى ، نسبت به درمان دين و عقل خود دست توسّل به خداوند - جلّجلاله - بزن ، كه در اين صورت مسلّماً از لحاظ دين و يقين و قلب و باطن مريض هستى .
  و مبادا بگويى : من با فلانى و فلانى را بوده و شبانه روز با آنها مصاحبت نموده ام ، ولى نديده ام كه آنان نسبت به اين دو فرشته اهتمام و توجّه داشته و ارزشى براى آنها قايل باشند؛ زيرا اگر به كتاب و رسول خدا باور داشته باشى ، به اهل غفلت التفات نكرده ، و به آنان اقتدا نمى كنى ، و تنها به آنچه كه عقلاً و نقلاً ثابت است عمل مى كنى ؛ زيرا بيشتر مردم در اين زمانه در غفلت هولناكى هستند كه خداوند - جلّ جلاله - به آنان لطف فرموده و با عناياتى كه او - جلّ جلاله - شايسته آن است غفلت آنان را جبران نموده است .
  پيش از اين ، تو را بر حقيقت آنچه كه هنگام وداع اين دو فرشته در وقت غروب آفتاب گفته مى شود، آگاهانيديم ، و آن را با استفاده عقل و نقل روشن ساختيم ، و آن حجّت خداوند عَلاّم الغُيُوب است بر هركسى كه به او رسيده باشد.
  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 2. Top | #172

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : *^*فـــــلاح الســــائل *^*

  كيفيّت ملاقات و سلام به دو فرشته نگاهبان بر اعمال
  اينك مى گويم : پس هرگاه سرخى آفتاب از اُفق مشرق - البتّه با نبود موانع مشاهده آن - برطرف شد، يا در هنگام وجود موانعى كه مانع از شناخت آن وقت مى گردد، ظنّ غالب به از بين رفتن آن حاصل شد، و وقت حضور دو فرشته شب بر اساس روايات منقول رسيد، اگر آن را از طريق مراحم ربّانى در نيافتى ، همانند آغاز روز بر آن دو سلام بگو، و خداوند - جلّ جلاله - را گواه بگير، و آن دو را بر آنچه كه دو فرشته روز را بر آن شاهد گرفتى ، شاهد بگير.
  كه در روايت آمده كه علىّ (ع ) هماره وقتى شب فرا مى رسيد، مى فرمود:
  مَرْحَباً بِاللَّيْلِ الْجَديدِ، وَ الْكاتِبِ وَالشَّهيدِ، اءُكْتُبا: بِسْمِ اللّهِ.
  - خوش آمد شبِ نو و دو فرشته نويسنده و گواه . بنويسيد: به نام خدا.
  سپس ذكر خداوند - عزّوجلّ - را مى گفت .
  و اگر خواستى ، سلام بر آن دو را به بعد از نماز مغرب تاءخير بيانداز كه اين نيز در بعضى از روايات نقل شده است .
  همچنين در روايتى آمده كه رسول اكرم (ص )] همواره وقتى كه هنگام شام مى شد مى فرمود:
  اءَلْحَمْدُللّهِِ الَّذى اءَذْهَبَ بِالنَّهارِ وَ جآءَ بِاللَّيْلِ، سَكَنَاً، نِعْمَةً مِنْهُ وَ فَضْلاً، اءَللّهُمَّ، اجْعَلنا مِنَ الشّاكِرينَ، اءَلْحَمْدُللّهِِ الَّذى عافانى فى يَوْمى هذا، فَرُبَّ مُبْتَلىً قَدِ ابْتُلِىَ فيما مَضى مِنْ عُمْرى ، اءَللّهُمَّ، عافِنى فيما بَقِىَ مِنْهُ وَ فِى الاَّْخِرَةِ، وَقِنى عَذابَ النَّارِ.
  و هنگامى كه صبح مى شد نيز مثل آن را مى فرمود، البته به جاى وَ جآءَ بِاللَّيْلِ وَ جآءَ بِالنَّهارِ مى فرمود.
  نحوه سپردن اعمال قضا شده به فرشتگان
  كه من وقتى برخى از دعاها و عبادتهاى روز تا فرا رسيدن شب را فراموش مى كنم ، آنها را انجام داده و قضا مى كنم و بر دو فرشته شب سلام گفته و آن دو را به خداوند - جلّ جلاله - سوگند مى دهم كه هنگام نوشتن آنچه كه تدارك نموده و قضا كرده ام ، از خداوند - جلّ جلاله - بخواهند كه به دو فرشته روز اطّلاع دهند كه آن را درجاى خود از عمل روز بنويسند؛ و همچنين وقتى چيزى از عبادات شب را فراموش مى كنم ، در روز آن را تدارك نموده و از دو فرشته روز درخواست مى كنم كه به دو فرشته شب اطّلاع دهند كه آنچه را كه قضا نموده ام در جاى خود بنويسند، تا جاى آن خالى نماند.
  دعاى وقت شنيدن اذان صبح و مغرب
  سپس به همان صورتى كه در كيفيّت اذان نماز ظهر ذكر شد، براى نماز مغرب اذان بگو، و بعد از اذان و يا پيش از آن - به حسب توفيق و امكان - بگو آنچه را كه روايت شده كه حضرت ابى الحسن موسى بن جعفر(ع ) فرمود: حضرت جعفر بن محمّد(عليهماالسلام ) پيوسته مى فرمود: هركس ‍ هنگامى كه اذان صبح و اذان مغرب را شنيد اين دعا را بخواند، و سپس در همان روز يا شب بميرد، از توبه كنندگان نوشته مى شود، به اين صورت كه بگويد:
  اءَللّهُمَّ، إِنّى اءَسْاءَلُكَ بإِقْبالِ لَيْلَتِكَ وَ إِدْبارِ نَهارِكَ وَ حُضُورِ صَلَواتِكَ وَ اءَصْواتِ دُعاتِكَ [دُعائِكَ] و تَسْبيحِ مَلا ئِكَتِكَ، اءَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ اءَنْ تَتُوبَ عَلَىَّ، إِنَّكَ اءَنْتَ التَّوّابُ الرَّحيمُ.
  - خداوندا، به واسطه روى آوردن شب و پشت كردن روز و حضور [وقت ] نمازهايت و صداهاى دعا كنندگانت [يا: دعايت ] و تسبيح ملائكه ات ، از تو درخواست مى كنم كه بر محمّد و آل محمّد درود فرستى ، و توبه مرا بپذيرى ، براستى كه تو بسيار بخشنده مهربان مى باشى .


  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 3. Top | #173

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : *^*فـــــلاح الســــائل *^*

  دعاى بعد از فراغت از اذان
  اينك مى گويم : وقتى از اذان و اين دعا فراغت پيدا كردى ، بگو آنچه را كه حسن بن معاوية بن وهب به نقل از پدرش مى گويد كه هنگام غروب به خدمت امام صادق (ع ) وارد شدم ، و ديدم كه حضرت اذان گفته و نشسته اند، و شنيدم كه دعايى را مى خوانند كه مثل آن را نشنيده بودم . ساكت شدم ، تا اينكه آن بزرگوار از نماز فراغت پيدا كردند، سپس عرض ‍ كردم : اى سرور من ، دعايى از شما شنيدم كه هرگز مثل آن را نشنيده بودم . فرمودند: اين دعاى اميرالمؤمنين (ع ) است در شبى كه در رختخواب رسول خدا(ص ) خوابيدند، و به اين صورت :
  يا مَنْ لَيْسَ مَعَهَ رَبُّ يُدْعى ، يا مَنْ لَيْسَ فَوْقَهُ خالِقٌ يُخْشى ، يا مَنْ لَيْسَ دُونَهُ إِلهٌ يُتَّقى ، يا مَنْ لَيْسَ لَهُ وَزيرٌ يُغْشى ، يا مَنْ لَيْسَ لَهُ بَوّابٌ يُنادى ، يا مَنْ لايَزْدادُ عَلى كَثْرَةِ السُّؤ الِ إِلاّكَرَماً وَ جُوداً، يا مَنْ لايَزدادُ عَلى عِظَمِ الْجُرْمِ إِلاّ رَحْمَةً وَ عَفْواً، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَافْعَلْ بى ما اءَنْتَ اءَهْلُهُ، فَإِنَّكَ اءَهْلُ التَّقْوى وَ اءَهْلُ الْمَغْفِرَةِ، وَ اءَنْتَ اءَهْلُ الْجُودِ وَ الْخَيْرِ وَ الْكَرَمِ.
  - اى خداوندى كه پروردگارى همراه تو وجود ندارد تا خوانده شود، اى خدايى كه آفريننده اى برتر و بالاى تو نيست كه از او نرسيده شود، اى خداوندى كه معبودى غير تو كه انسان از او بيم و هراس داشته و پرهيز نمايد، وجود ندارد و اى خدايى كه وزيرى ندارى كه تو را پنهان نگاه دارد، اى خدايى كه دربانى ندارى تا آن [به جاى تو] خوانده شود، اى كسى كه بسيار درخواست نمودن جز بر بزرگوارى و بخشش تو نمى افزايد، اى خدايى كه بزرگى جرم و گناه جز بر رحمت و گذشت تو افزون نمى كند، بر محمّد و آل محمّد درود فرست ، و آنچه را كه خود سزاوار آن هستى با من بكن ، كه تو اهل تقوى و نگاهدارى و اهل آمرزش هستى ، و تو زيبنده بخشش و خير و بزرگوارى مى باشى .
  توضيح دو نكته پيرامون حديث گذشته
  الف - آنچه كه روايت اين دعا متضمّن آن است كه مولايمان امام صادق (ع ) بعد از اذان مغرب جلوس فرمودند، معلوم است كه آن بزرگوار در تمام اوقات حقيقتاً به اسرار الهى - جلّ جلاله - آشناتر هستند، ولى رواياتى نقل شده كه مضمون آن اين است كه : [بهتر است كه بين اذان و اقامه نماز مغرب ننشينند، و ظاهر عمل گروهى از اهل توفيق نيز بر آن استوار است ، ولى شايد نشستن بين اذان و اقامه مغرب گاهى از اوقات ، و يا براى گروهى مخصوص افضل باشد.
  ب - اينكه حضرت - صلوات اللّه عليه - فرمود: اين دعاى مولايمان اميرالمؤمنين (ع ) بود در شبى كه در رختخواب رسول خدا(ص ) خوابيدند منافاتى با دعاى [لَيْلَةُ] الْمَبيت كه پيش از اين
  (245) ذكر و نقل نموديم ندارد، بلكه امكان دارد كه مولايمان اميرالمؤمنين (ع ) به حسب حديث منقول ، به هر دو صورت دعا نموده باشند.
  كيفيّت اقامه و نماز مغرب
  وقتى بنده از اعمال بعد از اذان - كه در اذان ظهر گذشت - و از دعايى هم اكنون يادآور شديم فراغت پيدا كرد، بايد براى گفتن اقامه بپا خيزد، و آن را با توضيحى كه گذشت بگويد، و بعد از آن به كيفيّتى كه گفتيم و روايت نموديم ، دعا كند.
  اينك مى گويم : اگر عادت به سهو در نماز مغرب داشته باشد، بايد در ركعت اوّل و دوّم از آن ، سوره هايى را كه قرائت كند كه عمر بن يزيد مى گويد به محضر امام صادق (ع ) از سهو كردن در نماز مغرب شكايت نمودم . حضرت فرمود: آن را با قرائت سوره قُلْ هُوَ اللّهُ اءَحَدٍ، و قُلْ يا اءَيُّهَا الْكَافِرُون بجا آور، و من چنين كردم ، و آن موضوع رفع شد.
  سپس با تكبيرهاى هفتگانه و دعاهاى آن به همان صورتى كه پيش از اين ذكر نموديم توجّه نموده ، و نيّت كند كه : نماز واجب مغرب را به صورت ادا و به جهت وجوبش و براى اينكه بدين وسيله عبادت خداوند - جلّ جلاله - بنمايم ، از آن جهت كه او زيبنده پرستش است ، بجا مى آورم . و تكبيرة الاحرام را - كه از جمله تكبيرات هفتگانه است - بگويد، و سه ركعت را به صورت نماز ظهر و بر همان ترتيبى كه شرح داديم بجا آورد، جز اينكه حمد و سوره را در دو ركعت اوّل و دوّم در اينجا بلند و به صورت جهرى قرائت مى كند، و در ركعت سوّم سوره حمد را با حالت اخفات و آهسته مى خواند
  (246)
  و هنگامى كه دو سجده ركعت سوّم انجام داد برنمى خيزد، بلكه به همان صورت كه در تشهّد بايد نشست مى نشيند، و به همان صورتى كه در تشهّد دوّم نماز ظهر ذكر نموديم تشهّد بجا مى آورد، و سلام مى گويد.

  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 4. Top | #174

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : *^*فـــــلاح الســــائل *^*

  تعقيبات مخصوص نماز مغرب
  1 - سپس به همان صورتى كه در روايت آمده سجده شكر بجا مى آورد. علىّ بن جهم مى گويد: حضرت اباالحسن موسى (ع ) را ديدم كه بعد از خواندن سه ركعت نماز مغرب ، سجده نمود. عرض كردم : فدايت گردم ، ديدم كه شما بعد از خواندن سه ركعت نماز مغرب سجده نموديد، فرمود: مرا ديدى ؟ عرض كردم : بله . فرمود: پس آن را ترك مكن ، زيرا دعا در آن حالت مستجاب مى گردد.
  2 - وقتى سلام نماز مغرب را گفت ، دستهايش را همراه با گفتن تكبيرهاى سه گانه بالا مى برد، و دعاها و تسبيح حضرت زهرا(عليهاالسلام ) و تعقيبات مهمّى را كه بعد از نمازهاى واجب بجا آورده مى شود و ما مشروحاً آن را ذكر نموديم ، مى گويد.
  3 - سپس دو فرشته نگاهبان را مورد خطاب قرار داده و مى گويد آنچه را كه در روايت آمده كه امام صادق (ع ) فرمود: در هر شام و صبح در تعقيب نماز واجب مغرب و نماز صبح ده بار بگو:
  اءَسْتَعيذُ بِاللّهِ مِنَ الشَّيْطانِ الرَّجيمِ.
  - از شيطان رانده شده ، به خدا پناه مى برم .
  سپس بگو:
  اءُكْتُبا رَحِمَكُمَا اللُّه : بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ، اءَمْسَيْتُ وَ اءَصْبَحْتُ بِاللّهِ مُؤ مِناً، عَلى دينِ مُحَمَّدٍ (ص ) وَ سُنَّتِهِ وَ عَلى دينِ عَلِي (ع ) وَ سنُنَّتِهِ. وَ عَلى دينِ فاطِمَةَ(عليهاالسلام ) وَ سُنَّتِها، وَ عَلى دينِ الاَْوْصِيآءِ(عليهاالسلام ) وَ سُنَّتِهِمْ، آمَنْتُ بِسِرِّهِمْ وَ عَلانِيَتِهِمْ، وَ بِغَيْبَتِهِمْ وَ شَهادَتِهِمْ، اءَسْتَعيذُ بِاللّهِ فى لَيْلَتى هذِهِ وَ يَوْمى هذا مِمَّا اسْتَعاذَ مِنْهُ مُحَمَّدٌ وَ عَلِىُّ وَ فاطِمَةُ وَ الاَْوْصِيآءُ (صَلَّى اللّهُ عَلَيْهِمْ)، وَ اءَرْغَبُ إِلَى اللّهِ فيما رَغِبُوا فيهِ، وَلا حَوْلَ وَ لاقُوَّةَ إِلاّبِاللّهِ.
  - بنويسيد كه خداوند شما را رحمت كند،: به نام خداوند رحمت گستر مهربان ، شب و صبح نمودم در حالى كه بر اساس دين وآيين حضرت محمّد (ص )، و بر اساس آيين و شيوه حضرت علىّ(ع )، و طبق آيين و روش ‍ حضرت فاطمه (عليهاالسلام ) و بر آيين و راه و روش اوصياء(عليهم السلام )، به خدا ايمان آوردم . ايمان آوردم به باطن و ظاهر و نهان و آشكار ايشان ، و در اين شب و اين روزم از تمام آنچه كه حضرت محمّد و علىّ و فاطمه و اوصياء (صلّى اللّه عليهم ) از آن پناه بردند، به خدا پناه مى برم ، و نسبت به آنچه بدان ميل و رغبت داشتند، به خدا ميل و رغبت دارم ، و هيچ دگرگونى و نيرويى نيست جز به [وسيله ] خدا.
  4 - سپس مى گويى آنچه را روايت شده كه امام صادق (ع ) فرمود: هركس بعد از نماز صبح و بعد از نماز مغرب ، پيش از آنكه پاهايش را جمع كند، يا با كسى سخن بگويد، يك بار بگويد:
  إِنَّ اللّهَ وَ مَلا ئِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِىِّ، يا اءَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا، صَلُّوا عَلَيْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْليماً، اءَللّهُمَّ، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ النَّبِىِّ وَ عَلى ذُرِّيَّتِهِ وَ عَلى اءَهْلِ بَيْتِهِ.
  - براستى كه خداوند و فرشتگانش بر پيامبر اكرم درود و رحمت مى فرستند، اى كسانى كه ايمان آورده ايد، بر او درود فرستاده و كاملاً تسليم او شويد. خداوندا، بر حضرت محمّد پيامبر اكرم و بر فرزندانش و بر اهل بيتش درود فرست .
  خداوند متعال صد حاجت او را برآورده مى سازد، كه هفتاد حاجت آن اُخروى
  (247) و سى حاجت آن حاجت دنيوى است .
  5 - و نيز مى گويد آنچه كه روايت شده حضرت ابى الحسن امام رضا(ع ) فرمود كه اميرالمؤمنين (ع ) فرمودند: هركس بعد از نماز مغرب در حالى كه پاهايش را جمع كرده ، و پيش از سخن گفتن ، و بعد از نماز صبح پيش از سخن گفتن ، هفت بار بگويد:
  بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ، وَلا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلاّ بِاللّهِ الْعَلِىِّ الْعَظيمِ.
  - به نام خداوند رحمت گستر مهربان ، و هيچ دگرگونى و نيرويى نيست جز به [وسيله ] خداوند بلند مرتبه و بزرگ .
  خداوند متعال هفتاد نوع از انواع بلا و گرفتارى را از او دور مى سازد، كه كمترين آنها جذام و پيسى و شرّ سلطان و فرمانروا و شيطان است .
  6 - و نيز در روايت آمده كه امام صادق (ع ) فرمود رسول خدا(ص ) فرمودند: هر كس نماز صبح را بخواند و پيش از خم كردن زانوها و راحت نشستن ده بار بگويد:
  لا إِلهَ إِلا اللّهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ، يُحْيى وَ يُميتُ، وَ يُميتُ وَ يُحيى ، وَ هُوَ حَىُّ لايَمُوتُ، بِيَدِهِ الْخَيْرُ، وَ هُوَ عَلى كُلِّ شَىْءٍ قَديرٌ.
  - معبودى جز خداوند وجود ندارد، كه يگانه است و شريكى براى او نيست ، و فرمانروايى از آن اوست ، و ستايش مختصّ اوست ، زنده مى گرداند و مى ميراند، و مى ميراند و زنده مى كند، و او خود زنده اى است كه نمى ميرد، و خير و خوبى تنها به دست [جمال ] اوست ، و او بر هر چيز تواناست .
  و هنگام غروب آفتاب [و يا: بعد از نماز مغرب ] مانند آن را بگويد، هيچ بنده اى به عملى برتر از عمل او با خداوند - عزّوجلّ - ملاقات نمى نمايد، مگر كسى كه عملى مانند او را بجا آورده باشد.
  7 - و همچنين بعد از نماز مغرب و نماز صبح مى گويد:
  سُبْحانَكَ، لا إِلهَ إِلاّ اءَنْتَ، إِغْفِرْلى ذُنُوبى كُلَّها جَميعاً، فَإِنَّهُ لا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ كُلَّها إِلاّ اءَنْتَ
  - پاك و منزّهى تو، معبودى جز تو نيست ، تمام گناهانم را بيآمرز، زيرا جز تو كسى همه گناهان را نمى آمرزد.
  زيرا در ضمن روايتى به نقل از امام باقر(ع ) از پيامبر اكرم (ص ) (بدين مضمون ) آمده است كه : وقتى بنده اين را گفت ، خداوند - جلّ جلاله - به فرشتگان نويسنده اعمال مى فرمايد: در برابر اين شناختى كه بنده ام دارد كه همه گناهان را جز من كسى نمى تواند بيآمرزد، مغفرت و آمرزش براى او بنويسيد.
  8 - مى گويد آنچه را كه محمّد بن جُعفى به نقل از پدرش نقل كرده كه : چشمم خيلى درد مى كرد، در محضر امام صادق (ع ) از آن شكايت نمودم ، فرمود: آيا دعايى براى دنيا و آخرتت و براى درمان درد چشمت به تو نيآموزم ؟ عرض كردم : بله ، فرمود: در تعقيب نماز صبح و مغرب بگو:
  اءَللّهُمَّ، إِنّى اءَسْاءَلُكَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ (عَلَيْهِ وَ عَلَيْهِمُ السَّلامُ)، اءَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ اءَسْاءَلُكَ اءَنْ تَجْعَلَ النُّورَ فى بَصَرى ، وَ الْبَصيرَةَ فى دينى ، وَ الْيَقينَ فى قَلْبى ، وَ الاِْخْلاصَ فى عَمَلى ، وَ السَّلامَةَ فى نَفْسى ، وَ السَّعَةَ فى رِزْقى ، وَ الشُّكْرَ لَكَ اءَبَداً ما اءَبْقَيْتَنى .
  - خداوندا، به حقّ محمد و آل محمّد (عليه و عليهم السّلام ) از تو درخواست مى نمايم كه بر محمّد و آل محمّد درود فرستى ، و از تو مساءلت دارم كه در ديده ام نور، و در دينم بصيرت و روشندلى ، و در قلبم يقين ، و در عملم اخلاص ، و در نَفْسم سلامتى ، و در روزى ام وسعت قرار دهى ، و سپاسگزارى به درگاهت را تا زمانى كه مرا زنده و پاينده داشته اى همواره [ارزانى ام دارى .].


  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 5. Top | #175

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : *^*فـــــلاح الســــائل *^*

  فاصله بين نماز مغرب و عشا، وقت مخصوص مناجات با خدا
  اينك مى گويم : پيش از خواندن نافله هاى نماز مغرب ، تعقيب نماز مغرب را طول نده ، زيرا برترين وقت بر انجام نافله هاى نماز مغرب تا پيش از زوال سُرخى آفتاب از اُفقگاه غروب آفتاب مى باشد، و گروهى از عارفان در بين نماز مغرب و عشا با غير خدا - جلّ جلاله - سخن نمى گفتند، زيرا آن وقت ، وقتِ مختصّ به مناجات با خداوند علاّم الغيوب و وقت كاميابى و برآورده شدن حوايج است ، بلكه اگر نمازگزار بيم آن را داشته باشد كه به خاطر مشغول شدن به خواندن اين دعاها، سُرخى آفتاب پيش از خواندن نافله مغرب از اُفق مغرب از بين برود، دعاهاى وقت گير را به بعد از نافله هاى مغرب به تاءخير مى اندازد، كه بنابر برخى از روايات تاءخير آن فضيلت دارد و مستحبّ است .
  حدّاقل اگر ترك سخن گفتن با غير خدا - جلّ جلاله - تا خواندن نماز واجب عشا براى او بيشتر نبود، بكوشد كه با غير خداوند - جلّ جلاله - سخن نگويد تا اينكه چهار ركعت نافله مغرب را بخواند، در روايت آمده كه امام صادق (ع ) فرمود: هركس نماز مغرب را بخواند و بعد تعقيب آن را بجا آورد و سخن نگويد تا اينكه دو ركعت نماز بخواند، آن دو در عليّين براى او نوشته مى شوند، و اگر چهار ركعت بخواند، يك حجّ و عُمره نيكو براى او نوشته مى شود.


  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 6. Top | #176

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : *^*فـــــلاح الســــائل *^*

  فصل بيست و چهارم : آداب اسرار و ادعيه و نافله هاى مغرب و ادامه تعقيبات نماز مغرب
  وقتى بنده از آنچه ذكر نموديم فراغت پيدا نمود، بايد براى بجا آوردن نماز نافله مغرب بپا خيزد، كه چهار ركعت است ، هر دو ركعت با يك سلام و دعاهايى بعد از آن .
  سوره هاى مخصوص نافله هاى مغرب
  درباره سوره هايى كه در چهار ركعت نمازهاى نافله مغرب قرائت مى شود، در روايت آمده كه حاتم بن فرج مى گويد: از حضرت ابالحسن موسى بن جعفر(عليهماالسلام ) درباره سوره هايى كه در چهار ركعت [نافله هاى نماز مغرب ] خوانده مى شود، پرسيدم ، حضرت (ع ) به خطّ خويش مرقوم فرمود: در ركعت اوّل سوره قُلْ هُوَ اللّهُ اءَحَد و در ركعت دوّم سوره إِنّا اءَنْزَلْنُاه ؛ و در ركعت سوم ، آياتى از اوّل سوره بقره و وسط همان سوره ، يعنى آيات و إ لهُكُمْ إِلهٌ واحِدٌ (248) و سپس پانزده بار سوره قُلْهُوَ اللّهُ اءَحَد، را قرائت مى نمايد، و در ركعت چهارم ، آية الكرسىّ و آخر سوره بقره (249) و سپس پانزده بار قُلْ هُوَ اللّهُ اءَحَد را مى خواند.
  و در روايت ديگرى نيز درباره سوره هايى كه در دو ركعت نخست نوافل مغرب قرائت مى شود، آمده است : در ركعت اول از نافله هاى مغرب ، سوره حمد و سه بار قُلْ هُوَ اللّهُ اءَحَد، و در ركعت دوّم سوره حمد و إِنّا اءَنْزَلْناه خوانده مى شود.
  چنانكه درباره دو ركعت سوّم و چهارم ، روايت شده كه : حضرت ابى الحسن امام كاظم و امام باقر(عليهاالسلام ) همواره در دو ركعت سوّم و چهارم نافله هاى مغرب ، در ركعت سوّم سوره حمد و اوّل سوره حديد، تا عَليمٌ بِذاتِ الصُّدُورِ (250) و در ركعت چهارم سوره حمد و آخر سوره حشر(251) را قرائت مى فرمودند.
  دعاى مخصوص آخرين سجده نافله هاى مغرب
  درباره دعايى را كه در آخرين سجده نافله هاى مغرب خوانده مى شود و فضيلت آن ، در روايت آمده كه امام صادق (ع ) فرمود: هركس در آخرين سجده از نافله بعد از [نماز] مغربِ شب جمعه (و اگر در هر شب آن را انجام دهد، افضل و بهتر خواهد بود) هفت بار بگويد:
  اءَللّهُمَّ، إِنّى اءَسْاءَلُكَ بِوَجْهِكَ الْكَريمِ وَ بِاسْمِكَ الْعَظيمِ [وَ مُلْكِكَ الْقَديمِ، اءَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ اءَنْ تَغْفِرْ ذَنْبِىَ الْعَظيمَ]، إِنَّهُ لا يَغْفِرُ الْعَظيمَ إِلا الْعَظيمُ
  - خداوندا، همانا به روى [و اسماء و صفات ] بزرگوارت و به اسم بزرگ [و فرمانروايى ديرينه و بى آغازت از تو مسئلت دارم كه بر محمّد و آل او درود فرستى ، و گناه بزرگ مرا بيآمرزى ]، كه گناه بزرگ را جز بزرگ نمى آمرزد.
  نماز را تمام مى كند، در حالى كه خداوند او را مورد مغفرت خويش قرار داده است .

  و در روايت ديگرى آمده كه : آن با شصت حجّ از دورترين شهرها برابر است .
  كيفيّت دو ركعت نخست نافله هاى نماز مغرب
  اين دو ركعت را به اين نيّت شروع مى كنى : نماز نافله مغرب را به گونه استحبابى و به منظور اينكه بدين وسيله عبادت خداوند - جلّ جلاله - را بكنم از آن جهت كه زيبنده پرستش است ، بجا مى آورم ، سپس هفت تكبير افتتاح را همراه با دعاهاى آن به صورتى كه در ركعت اوّل از نافله هاى نماز ظهر شرح داديم بجا مى آورى ، و به همان كيفيّتى كه ذكر كرديم توجّه مى كنى ، و بعد از توجّه سوره حمد و بعد از حمد يكى از سوره هايى را كه روايت كرديم برگزيده و قرائت مى نمايى .
  و وقتى از ركعت اوّل نماز نافله مغرب بپا خاستى ، سوره حمد و هر كدام از سوره هايى كه در دو روايت ذكر نموديم برگزيده و قرائت مى كنى ، سپس ‍ ركعت دوّم را به همان كيفيّت كه در ركعت اوّل نافله هاى نماز ظهر بيان نموده و توضيح داديم ، كامل نموده و سلام نماز را مى گويى .
  و وقتى سلام نماز را گفتى به همان صورتى كه پيش از اين ذكر كرديم سه بار تكبير مى گويى ، و انجام تسبيح حضرت زهراء(عليهاالسلام ) نيز به كيفيّت گذشته مستحبّ است .
  آنگاه بعد از اين دو ركعت ، اين دعا را مى خوانى :
  اءَللّهُمَّ، إِنَّك تَرى وَلا تُرى ، وَ اءَنْتَ بِالْمَنْظَرِ الاَعْلى ، وَ إِلَيْكَ الرُّجْعى وَالْمُنْتَهى ، وَ إِنَّ لَكَ الْمَماتَ وَ الَْمحْيى ، وَ إِنَّ لَكَ الاَّْخِرَةَ وَالاُْولى ، اءَللّهُمَّ، إِنّا نَعُوذُ بِكَ مِنْ اءَنْ نَذِلُّ وَ نَخْزى ، وَ اءَنْ نَاءْتِىَ ما عَنْهُ تَنْهى ، اءَللّهُمَّ، إِنّى اءَسْاءَلُكَ اءَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ اءَسْاءَلُكَ الْجَنَّةَ بِرَحْمَتِكَ، وَ اءَسْتَعيذُ بِكَ مِنَ النّارِ بِقُدْرَتِكَ، وَ اءَسْاءَلُكَ مِنَ الْحُورِ العينِ وَ بِعِزَّتِكَ، وَ اجْعَلْ اءَوْسَعَ رِزْقى عِنْد كِبَرِ سِنّى ، وَ اءَحْسَنَ عَمَلى عِنْد اقْتِرابِ اءَجَلى ، وَ اءَطِلْ فى طاعَتِكَ وَ ما يُقَرِّبُ مِنْكَ وَ يُحْظى عِنْدَكَ وَ يُزْلِفُ لَدَيْكَ عُمْرى ، وَ اءَحْسَنَ فى جَميعِ اءَحْوالى وَ اءُموُرى مَعُونَتى ، وَلا تَكِلْنى إِلى اءَحَدٍ مِنْ خَلْقِكَ، وَ تَفَضَّلْ [يا: اءَفْضِلْ] عَلَىَّ بِقَضآءِ جَميعِ حَوآئِجى لِلدُّنْيا وَالاَّْخِرَةِ، وَ ابْدَاءْ بِوالِدَىَّ وَ وُلْدى وَ جَميعِ إِخْوانِىَ الْمُؤْمِنينَ فى جَميعِ ما سَاءَلْتُكَ لِنَفْسى ، وَ ثَنِّ بى بِرَحْمَتِكَ، يا اءَرْحَمَ الرّاحِمينَ.
  - خداوندا، بى گمان تو مى بينى و ديده نمى شود، و در چشم انداز بالاتر قرار دارى ، و بازگشت و سرانجام [همگان ] فقط به سوى توست ، و مسلّماً مرگ و زندگانى براى توست ، و آخرت و دنيا از آن توست ، خدايا، به تو پناه مى بريم از اينكه خوار و رسوا گشته و آنچه را كه از آن نهى فرموده اى مرتكب شويم ، خداوندا، براستى از تو مساءلت مى كنم كه بر محمّد و آل محمّد درود فرستى ، و به رحمتت بهشت را از تو خواهانم ، و به قدرتت از آتش جهنّم به تو پناه مى آورم ، و به عزّتت از حور عين و زنان سياه و درشت چشم بهشتى از تو درخواست مى نمايم ، و وسيع ترين روزى ام را در هنگام فزونى عمرم ، و نيكوترين عملم را در هنگام نزديكى سرآمد عمرم قرار ده ، و عمرم را در طاعتت و آنچه كه مرا به تو نزديك گردانيده و در نزدت بهره مند، و در پيشگاهت برخوردار از منزلت مى گرداند، طولانى گردان ، و در همه حالات و امورم مرا نيكو يارى فرما، و به هيچ يك از مخلوقاتت وامگذار، و تفضّل فرموده و همه حوائجم در دنيا و آخرت را برآورد ساز،، و در تمام آنچه از تو براى خود درخواست نمودم نخست به والدين و فرزندان و تمام برادران مؤمنم آغاز كن ، [و به ايشان عطا فرما] و در مرحله دوّم به من [عطا فرما]. به رحمتت ، اى مهربانترين مهربانها.  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 7. Top | #177

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : *^*فـــــلاح الســــائل *^*

  كيفيّت انجام دو ركعت ديگر نافله هاى مغرب
  سپس براى خواندن دو ركعت آخر از نافله هاى مغرب بپا مى خيزى . و نيّت اين دو مانند نيّت دو ركعت نخست مى باشد. آنها را با تكبيرة الاحرام آغاز نموده ، و سوره حمد و يك سوره از دو روايتى كه ذكرش گذشت ، برگزيده و بعد از حمد قرائت مى كنى ، و به همان صورتى كه در دو ركعت اوّل نافله هاى ظهر ذكر نموديم ركوع و سجده بجا مى آورى .
  سپس براى خواندن ركعت دوّم نافله مغرب برخاسته ، و سوره حمد، و يك سوره از دو روايت را برگزيده و قرائت مى كنى ، و مثل قنوت نافله هاى ظهر قنوت مى كنى ، ركوع ، و سجده نخست و بعد سجده دوّم و دعاى مخصوص آن (يعنى : اءَللّهُمَّ، إِنّى اءَسْاءَلُكَ بِوَجْهِكَ الْكَريمِ هفت بار تا آخر) بر آن مى افزايى ، مى نشينى و تشهّد را به صورت كامل گفته ، و سلام نماز و تكبيرهاى سه گانه را مى گويى ، و تسبيح حضرت زهرا(عليهاالسلام ) را به صورتى كه گذشت انجام مى دهى .
  آنگاه بعد از اين دو ركعت ، اين دعا را خوانده و مى گويى :
  اءَللّهُمَّ، بِيَدِكَ مَقاديرُ اللَّيْلِ وَ النَّهارِ، وَ بِيَدِكَ مَقاديرُ الشَّمْسِ وَ الْقَمَرِ، وَ بِيَدِكَ مَقاديرُ الْغِنى وَ الْفَقْرِ، وَ بِيَدِكَ مَقاديرُ الْخِذْلانِ وَ النَّصْرِ، وَ بِيَدِكَ مَقاديرُ الْمَوْتِ وَ الْحَياةِ، وَ بِيَدِكَ مَقاديرِ الصَّحَّةِ وَ السُّقْمِ، وَ بِيَدِكَ مَقاديرُ الْخَيْرِ وَ الشَّرِّ، [وَ بِيَدِكَ مَقاديرِ الْجَنَّةِ وَالنّارِ]، وَ بِيَدِكَ مَقاديرُ الدُّنْيا وَ الاَّْخِرَةِ، اءَللّهُمَّ، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ بارِكْ لى فى دينى و دُنْياىَ وَ آخِرَتى ، وَ بارِكْ لى فى اءَهْلى وَ مالى وَ وُلْدى وَ إِخْوانى وَ جَميعِ ماخَوَّلْتَنى وَ رَزَقْتَنى وَ اءَنْعَمْتَ بِهِ عَلَىَّ وَ مَنْ اءَحْدَثْتَ بَيْنَى وَ بَيْنَهُ مَعْرِفَةً مِنَ الْمُؤْمِنينَ، وَاجْعَلْ مَيْلَهُ إِلَىَّ وَ مَحَبَّتَهُ لى ، وَاجْعَلْ مُنْقَلَبَنا إِلى خَيْرٍ دآئِمٍ وَ نَعيمٍ لايَزُولُ، اءَللّهُمَّ، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، [وَ] اقْصِرْ اءَمَلى عَنْ غايَةِ اءَجَلى ، وَاشْغَلْ قَلْبى بِالاَّْخِرَةِ عَنِ الدُّنْيا، وَ اءَعِنّى عَلى ما وَظَّفْتَ عَلَىَّ مِنْ طاعَتِكَ، وَ كَلَّفْتَنيهِ مِنْ رِعايَةِ حَقِّكَ، وَ اءَسْاءَلُكَ فَواتِحَ الْخَيْرِ وَ خَواتِمَهُ، وَ اءَعُوذُ بِكَ مِنَ الشَّرِّ وَ اءَنْواعِهِ، خَفَيِّهِ وَ مُعْلِنِهِ، اءَللّهُمَّ، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ تَقَبَّلْ عَمَلى ، فَضاعِفْهُ لى ، وَاجْعَلْنى مِمَّنْ يُسارِعُ فِى الْخَيْراتِ، وَ يَدْعُوكَ رَغَباً وَ رَهَباً، وَاجْعَلْنى لَكَ مِنَ الْخاشِعينَ.
  اءَللّهُمَّ، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ [يا: وَ آلِهِ] وَفُكَّ رَقَبَتى مِنَ النّارِ، وَ اءَوْسِعْ عَلَىَّ مِنْ رِزْقِكَ الْحَلالِ، وَ ادْرَاءْ عَنّى شَرَّ فَسَقَةِ الْجِنَّ وَالاِْنْسِ، وَ شَرَّ فَسَقَةِ الْعَرَبِ وَ الْعَجَمْ، وَ شَرَّ كُلِّ ذى شَرِّ. اءَللّهُمَّ، وَ اءَيَّما اءَحَدٍ مِنْ خَلْقِكَ اءَرادنى اءَوْ اءَحَداً مِنْ اءَهْلى وَ وُلْدى وَ إِخْوانى وَ اءَهْلِ حُزانَتى بِسُوَّءٍ، فَإِنّى اءَدْرَاءُكَ فى نَحْرِهِ
  (252) وَ اءَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّهِ، وَ اءَسْتَعينُ بِكَ عَلَيْهِ، فَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ [يا: آلِهِ]، وَ خُذْ[هُ] عَنِّى مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ وَ عَنْ يَمينِهِ وَ عَنْ شِمالِهِ وَ مِنْ فَوْقِهِ [وَ مِنْ تَحْتِهِ]، وَ امْنَعْنى مِنْ اءَنْ يَصِلَ إِلَىَّ مِنْهُ سُوَّءٌ اءَبَداً، بِسْمِ اللّهِ، وَبِاللّهِ، تَوَكَّلْتُ عَلَى اللّهِ، إِنَّهُ مَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ، إِنَّ اللّهَ بالِغُ اءَمْرِهِ، قَدْ جَعَلَ اللّهُ لِكُلِّ شَىْءٍ قَدْراً.
  اءَللّهُمَّ، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَاجْعَلْنى وَاءَهْلى وَ وُلْدى وَ إِخْوانى فى كَنَفِكَ وَ حِفْظِكَ وَ حِرْزِكَ وَ حِياطَتِكَ وَ جِوارِكَ وَاءَمْنِكَ [وَ اءَمانِكَ] وَ عِياذِكَ وَ مَنْعِكَ، عَزَّ جارُكَ، وَ جَلَّ ثَنآؤُكَ، وَامْتَنَعَ عآئِذُكَ، وَلا إِلهَ إِلاّ اءَنْتَ، فَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَاجْعَلْنى وَإِيّاهُمْ فى حِفْظِكَ وَ مُدافَعَتِكَ وَ وَدائِعِكَ الَّتى لاتَضيعُ مِنْ كُلِّ سُوَّءٍ وَ شَرِّ الشَّيْطانِ وَالسُّلْطانِ، إِنَّكَ اءَشَدُّ بَاءْساً وَ اءَشَدُّ تَنْكَيلاً، اءَللّهُمَّ، إِنْ كُنْتُ مُنَزِّلاً بَاءْساً مِنْ بَاءْسِكَ، وَ نِقْمَةً مِنْ نِقْمَتِكَ بَياتاً، وَ هُمْ نآئِمُونَ اءَوْ ضُحىً وَ هُمْ يَلْعَبُونَ، فَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَاجْعَلْنى وَ اءَهْلى وَ وُلْدى وَإِخْوانى فى دينى فى مَنْعِكَ وَ كَنَفِكَ وَ دِرْعِكَ الْحَصينَةِ.
  اءَللّهُمَّ، إِنّى اءَسْاءَلُكَ بِنُورِ وَجْهِكَ الْمُشْرِقِ الْحَىِّ الْقَيُّومِ الْباقِى الْكَريمِ، وَ اءَسْاءَلُكَ بِنُورِ وَجْهِكَ الْقُدُّوسِ الَّذى اءَشْرَقَتْ لَهُ السَّماواتُ وَالاَْرَضُونَ، وَصَلُحَ عَلَيْهِ اءَمْرُ الاَْوَّلينَ وَالاَّْخِرينَ، اءَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ اءَنْ تُصْلِحَ شَاءْنى كُلَّهُ، وَ تُعْطِيَنى مِنْ الْخَيْرِ كُلَّهُ، وَ تَصْرِفَ عَنِّى الشَّرَّ كُلَّهُ، وَ تَقْضِىَ لى حَوآئِجى كُلَّها، وَ تَسْتَجيبَ لى دُعآئى ، وَ تَمُنَّ [يا: مُنَّ] عَلَىَّ بِالْجَنَّةِ تَطَوُّلاً مِنْكَ، وَ تُجيرَنى مِنَ النّارِ، وَ تُزَوِّجَنى مِنَ الْحَوْرِ الْعَينِ، وَ ابْدَاءْ بِوالِدَىَّ وَإِخْوانِىَ الْمُؤْمِنينَ وَاءَخواتِىَ الْمُؤْمِناتِ فى جَميعِ ما سَاءَلْتُكِ لِنَفْسى ، وَ ثَنِّ بى بِرَحْمَتِكَ، يا اءَرْحَمَ الرّاحِمينَ.


  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 8. Top | #178

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : *^*فـــــلاح الســــائل *^*

  - خداوندا، اندازه ها و مقادير شب و روز و آفتاب و مهتاب ، و بى نيازى و نادارى ، و شكست و پيروزى ، و مرگ و زندگانى ، و بهبودى و بيمارى ، و خير و شرّ، [و بهشت و آتش جهنّم ] و دنيا و آخرت تنها به دست توست . خداوندا، بر محمّد و آل او درود فرست ، و دين و دنيا و آخرتم را براى من پرخير و بركت گردان ، و در اهل و مال و دارايى و فرزندان و برادرانم و همه آنچه را كه به من عنايت و روزى نموده و ارزانى داشته اى وهركس از مؤمنان كه ميان من و او آشنايى ايجاد كرده اى ، مبارك گردان . و نسبت به من متمايل ، و دوستدارم قرار ده ، و بازگشت ما را به سوى خير جاودانى و نعمت [معنوى ]اى كه از بين نمى رود، قرار ده ، خداوندا، بر محمّد و آل او درود فرست ، [و] آرزويم را كوتاه [تر] از فرجام سرآمد عمرم بگردان ، و دلم را با مشنول شدن به آخرت از دنيا بازدار، و مرا بر آنچه از طاعتت موظّف ، و بر رعايت حقوقت مكلّف نموده اى ، يارى فرما، و آغازها و پايان هاى خير و خوبى را از تو مساءلت دارم ، و به تو پناه مى برم از شرّ، و انواع مخفى و آشكار آن ، خداوندا، بر محمّد و آل او درود فرست ، و عمل مرا بپذير، و آن را مضاعف و دو چندان گردان ، و از كسانى قرار ده كه در خيرات و خوبيها پيشى گرفته ، و با حالت رغبت و هراس تو را مى خوانند، و از فروتنان درگاهت قرار ده .
  خداوندا، بر محمّد و آل او درود فرست و از آتش جهنّم رهايم فرما، و روزى حلالت را بر من وسعت ده ، و شرّ فاسقان جنّ و انس ، و شرّ گناهكاران عَرَب و عَجَم ، و آسيبِ هر آسيب رسان را از من دور فرما. خداوندا، و هركس از مخلوقاتت كه بخواهد كه به من ، يا هركدام از خانواده و فرزندان و برادرانم و خويشان و بستگانم كه به خاطر آنان ناراحت مى شوم ، بدى برساند، من به واسطه تو بر سينه او [دست ردّ زده و ] دورش مى نمايم ، و از شرّ آن به تو پناه مى برم ، و به تو بر او يارى مى جويم ، پس بر محمّد و آل او درود فرست ، و او را از پيش روى و پشت سر و سمت راست و چپ و بالا [و زيرش ] بگير، و نگذار كه هيچگاه از ناحيه او بدى و آسيبى به من برسد. به نام خدا، و به [وسيله ] خدا، بر خدا توكّل نمودم ، براستى كه هركس بر خداوند توكّل نمايد، خدا او را كفايت مى كند، بى گمان خداوند كار خود به آخر مى رساند، و خداوند براى هر چيز اندازه مشخّصى قرار داده است .
  خداوندا، بر محمّد و آل او درود فرست ، و من و خانواده و فرزندان و برادرانم را در تحت حمايت و حفظ و نگاهدارى و محافظت و همسايگى و امن [و امان ] و پناهندگى و باز دارندگى خويش قرار ده ، همسايه تو سربلند، و ثنايت بزرگ ، و پناهنده به تو دور از دسترس [همگان ] است ، و معبودى جز تو نيست . پس بر محمّد و آل او درود فرست و من و آنان را از هر بدى ، و شرّ شيطان و پادشاه و فرمانروا، و در تحت حفظ و حمايت و دفاع و آن ديعه ها و سپرده هايت كه هرگز ضايع نمى شود و از بين نمى رود، قرار ده ، كه تو سخت نيرومندتر و بازدارنده تر و سخت ترين سزا دهندگان مى باشى . خداوندا، اگر خواستى سختى و گرفتاريى از سختيها و گرفتاريهايت و نقمتى از نقمتهايت را شبانگاهان و در حالى كه آنان [يعنى مردم ] درخوابند، يا در روز در حالى كه در حال سرگرمى و بازى هستند، فرو فرستى ، پس بر محمّد و آل او درود فرست ، و من و خانواده و فرزندان و برادران دينى ام را در تحت بازدارندگى و حمايت و سپر محفوظ و استوار خويش قرار دهى .
  خدايا، به نورِ روى [و اسماء و صفات ]ات كه روشن و زنده و قيّوم [و بر پا و برپا دارنده مخلوقات ] و پاينده و بزرگوار است ، از تو درخواست مى نمايم ، و به نور روى [و اسماء و صفات ] بسيار پاكيزه از هر عيب و كاستى ات كه آسمانها و زمين بدان روشن ، و امر اوّلين و آخرين بر آن شايسته گشته و اصلاح مى يابد، از تو مسئلت دارم كه بر محمّد و آل او درود فرستى ، و تمام حالات و امورم را اصلاح فرمايى ، و همه خير و خوبى را به من عطا فرمايى ، و از همه بديها باز داشته ، و تمام خواسته هايم را برآورده ساخته ، و دعايم را اجابت فرمايى و از روى بخشش از ناحيه خود، بهشت را بر من ارزانى بدارى [يا: بدار]، و مرا از آتش جهنّم در پناه خويش درآورى ، و از حور عين و زنان سياه و درشْت چشم بهشتى به ازدواجم درآورى ، و در تمام آنچه از تو براى خود درخواست نمودم به پدر و مادر و برادران و خواهران مؤمنم آغاز فرما، و بعد به من عطا فرما، به رحمتت اى مهربانترين مهربانها.
  ادامه تعقيبات مخصوص نماز مغرب (253)  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 9. Top | #179

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : *^*فـــــلاح الســــائل *^*

  دعاى اميرالمؤمنين (ع ) در تعقيب نماز مغرب
  1 - از تعقيبات مختصّ به نماز مغرب ، دعايى است كه از مولايمان اميرمؤمنان (ع ) در تعقيب نمازهاى پنجگانه واجب نقل شده ، كه از آن جمله دعاى بعد از نماز مغرب است به اين صورت :
  اءَللّهُمَّ، تَقَبَّلْ مِنّى ما كانَ صالِحاً، وَ اءَصْلِحْ مِنّى ما كانَ فاسِداً، اءَللّهُمَّ، لا تُسَلِّطْنى عَلى فَسادِ ما اءَصْلَحْتَ مِنّى ، وَ اءَصْلِحْ لى ما اءَفْسَدْتَهُ مِنْ نَفْسى ، اءَللّهُمَّ، إِنّى اءَسْتَغْفِرُكَ مِنْ كُلِّ ذَنْبٍ قَوِىَ عَلَيْهِ بَدَنى بِعافِيَتِكَ، وَ نالَتْهُ يَدى بِفَضْلِ نِعْمَتِكَ، وَ بَسَطْتُ إِلَيْهِ يَدى بِسَعَةِ رِزْقِكَ، وَاحْتَجَبْتُ فيهِ عَنِ النّاسِ بِسِتْرِكَ، وَ اتَّكَلْت فيهِ عَلى كَريمِ عَفْوِكَ. اءَللّهُمَّ، إِنّى اءَسْتَغْفِرُكَ مِنْ كُلِّ ذَنْبٍ تُبْتُ إِلَيْكَ مِنْهُ، وَ نَدِمْتُ عَلى قَطْعِهِ، وَ اسْتَحْيَيْتُ مِنْكَ وَااءَنَا عَلَيْهِ، وَ رَهِبْتُكَ وَاءَنَا فيهِ، ثُمَّ راجَعْتُهُ وَ عُدْتُ إِلَيْهِ. اءَللّهُمَّ، إِنّى اءَسْتَغْفِرُكَ مِنْ كُلِّ ذَنْبٍ عَمِلْتُهُ [يا: عَلِمْتُهُ] اءَوْ جَهِلْتُهُ، ذَكَرْتُهُ اءَوْ نَسيتُهُ، اءَخْطَاءْتُهُ اءَوْ تَعَمَّدْتُهُ هُوَ مِمّا لا اءَشُكُّ اءَنَّ نَفْسى مُرْتَهِنَةٌ بِهِ، وَ إِنْ كُنْتُ نَسيُتُه وَ غَفَلْتُ عَنْهُ. اءَللّهُمَّ، إِنّى اءَسْتَغْفِرُكَ مِنْ كُلِّ ذَنْبٍ جَنَيْتُهُ عَلَىَّ [يا: عَلى نَفْسى ] بِيَدى ، وَ آثَرْتُ فيهِ شَهْوَتى ، اءَوْ سَعَيْتُ فيهِ لِغَيْرى ، اءَوِ اسْتَغْوَيْتُ فيهِ مَنْ تابَعَنى ، اءَوْ كابَرْتُ [يا: دابَرْتُ] فيهِ مَنْ مَنَعَنى ، اءَوْ قَهَرْتُهُ بِجَهْلى ، اءَوْ لَطُفْتُ [يا: نَطَقْتُ] فيهِ بِحيلَةِ غَيْرى ، اءَوْ اسْتَزَلَّنى إِلَيْهِ مَيْلى وَ هَواىَ، اءَللّهُمَّ، اءَسْتَغْفِرُكَ مِنْ كُلِّ شَىْءٍ اءَرَدْتُ بِهِ وَجْهَكَ، فَخالَطَنى فيهِ ما لَيْسَ لَكَ، وَ شارَكَنى فيهِ ما لَمْ يَخْلُصْ لَكَ، وَ اءَسْتَغْفِرُكَ مِمّا عَقَدْتُهُ عَلى نَفْسى ثُمَّ خالَفَهُ هَواىَ، اءَللّهُمَّ، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ اءَعْتِقْنى مِنَ النّارِ، وَجُدْ عَلَىَّ بِفَضْلِكَ، اءَللّهُمَّ، إِنّى اءَسْاءَلُكَ بِوَجْهِكَ الْكَريمِ الْباقِى الدّآئِمِ الَّذى اءَشْرَقَتْ بِنُورِهِ السَّماواتُ وَالاَْرْضُ، وَ كَشَفْتَ به ظُلُماتِ الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ، وَ دَبَّرْتَ به اءُمُورَ الْجِنِّ وَالاِْنْسِ، اءَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ [عَلى ] آلِ مُحَمَّدٍ، وَ اءَنْ تُصْلِحَ شَاءْنى بِرَحْمَتِكَ، يا اءَرْحَمَ الرَّاحِمينَ.
  - خداوندا، عمل صالح مرا از من بپذير، و اعمالم فاسدم را اصلاح فرما، خدايا، مرا بر تباه نمودن آنچه كه اصلاح فرمودى مسلّط مگردان ، و هر چه را كه فاسد نمودم اصلاح فرما، خداوندا، بى گمان از هرگناهى كه بدنم به واسطه تندرستى دادن تو قدرت بر آن پيدا نموده ، و به فضل نعمتت بدان دسترسى پيدا كردم ، و به وسعت روزى ات دستم را به سوى آن دراز و به پوشش تو آن را از مردم پنهان نمودم ، و در [حال انجام ] آن بر عفو و گذشت بزرگوارانه ات تكيه نمودم ، طلب آمرزش مى نمايم . خداوندا، از هر گناهى كه از آن توبه نمودم و بر انجام آن پشيمان شدم ، و در حال انجام آن از تو شرم نموده و بيم داشتم ، سپس رجوع نموده ، و به سوى آن بازگشتم ، آمرزش ‍ خواهى مى كنم . خدايا، از هر گناه كه جاهلانه و [يا: آگاهانه ] و يا با نادانى ، با متذكّر بودن و يا در حال فراموشى ، و به خطا و يا عمداً انجام دادم و شك ندارم كه وجود من در گرو آن است ، هرچند آن را فراموش نموده ، و از آن غفلت ورزم ، از تو طلب آمرزش مى نمايم . خداوندا، از هر گناهى با دست خود بر خويش جنايت نمودم ، و شهوت و ميل نفسانى ام را مقدّم داشتم ، يا براى ديگرى كوشيدم ، يا پيروان خويش را گمراه نمودم ، يا بر كسى كه مانع من بود بزرگمنشى [يا: پشت ] نموده و ستيزه كردم ، يا با نادانى ام بر او چيره گشتم ، يا با چاره جويى و حيله كس ديگر آن را به نرمى و آرامى مرتكب شدم [يا: بدان زبان گشودم ]، يا ميل و خواست و هوا و هوسم مرا به سوى آن لغزانيده و كشانيد، از تو آمرزش مى طلبم ، و خداوندا، از هر عملى كه تنها روى [و اسماء و صفات و خشنودى ] تو را قصد نمودم ، ولى قصد ديگرى را كه خالص براى تو نبود [در اثناى ] عمل با آن آميخته و شريك شد، آمرزش ‍ مى طلبم . و از هر پيمانى كه با خويش بستم و سپس ميل و هوا و هوسم با آن مخالفت نمود، طلب آمرزش مى نمايم . خداوندا، بر محمّد و آل محمّد درود فرست ، و مرا از آتش جهنّم رها گردان ، و فضل خويش را بر من ارزانى دار، خداوندا، به [واسطه ] روى [و اسماء وصفات ] بزرگوار پاينده جاودانى ات كه آسمانها و زمين را بدان روشن گردانيده ، و تاريكيهاى خشكى و دريا را برطرف نموده ، و امور جنّيان و انسانها را تدبير فرمودى ، از تو درخواست مى نمايم كه بر محمّد و [بر] آل محمّد درود فرستى ، و حال و كار مرا اصلاح فرمايى ، به رحمتت اى مهربانترين مهربانها،


  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 10. Top | #180

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : *^*فـــــلاح الســــائل *^*

  دعاى حضرت فاطمه زهراء (عليهاالسلام ) در تعقيب نماز مغرب
  2 - و نيز از جمله تعقيبات مختصّ به فريضه مغرب ، دعايى است كه از مولايمان فاطمه زهراء(عليهاالسلام ) در تعقيب نمازهاى پنجگانه روايت شده ، و آن اين است كه :
  اءَلْحَمْدُللّهِِ الَّذى لا يُحْصى [يا: لايَبْلُغُ] مِدْحَتَهُ الْقائَِّلوُنَ، وَالْحَمْدُللّهِِ الَّذى لا يُحْصى نَعْمآءَهُ الْعآدُّونَ، وَالْحَمْدُللّهِِ الَّذى لايُؤَدّى حَقَّهُ الُْمجْتَهِدُونَ، وَلا إِلهَ إِلا اللّهُ الاَوَّلُ وَالاَّْخِرُ، وَلا إِلهَ إِلاّ اللّهُ الظّاهِرُ وَ الْباطِنُ، وَلا إِلهَ إِلا اللّهُ الُْمحْيِى الْمُميتُ، وَ اءَللّهُ اءَكْبَرُ ذُوالطَّوْلِ، وَاللّهُ اءَكْبَرُ ذُوالْبَقآءِ الدّآئِمِ، وَالْحَمْدُللّهِِ الَّذى لايُدْرِكُ الْعالِمُونَ عِلْمَهُ، وَ لا يَسْتَخِفُّ الْجاهِلُونَ حِلْمَهُ، وَ لا يَبْلُغُ الْمادِحوُنَ مِدْحَتَهُ، وَلا يَصِفُ الْواصِفُونَ صِفَتَهُ، وَلا يُحْسِنُ الْخَلْقُ نَعْتَهُ، وَ الْحَمْدُللّهِِ ذِى الْمُلْكِ وَالْمَلَكُوتِ وَالْعَظَمَةِ وَالْجَبَرُوتِ وَ [الْعِزِّوَ] الْكِبْريآءِ وَالْجَلالِ وَ الْبَهآءِ وَالْمَهابَةِ وَالْجَمال وَ الْعِزَّةِ وَ الْقُدْرَةِ وَالْحَوْلِ وَ الْقُوَّةِ وَالْمِنَّةِ وَ الْغَلَبَةِ وَ الْفَضْلِ وَالطَّوْلِ وَ الْعَدْلِ وَ الْحَقِّ [وَالْخَلْقِ] وَالْعُلاوَ الرِّفْعَةِ وَالَْمجْدِ وَ الْفَضيلَةِ وَالْحِكْمَةِ وَ الْغَنآءِ وَالسَّعَةِ وَالْبَسطِ وَ الْقَبْضِ وَ الْحِلْمِ وَالْعِلْمِ وَ الْحُجَّةِ الْبالِغَةِ وَالنِّعْمَةِ السّابِغَةِ وَالثَّنآءِ الْحَسَنِ الْجَميلِ وَالاَّْلا ءِ الَكَريمَةِ، مُلِكُ الدُّنْيا وَالاَّْخِرَةِ وَالْجَنَّةِ وَ النّارِ وَ ما فِيهِنَّ، تَبارَكَ وَ تَعالى .
  اءَلْحَمْدُللّهِِ الَّذى عَلِمَ اءَسْرارَ الْغُيُوبِ، وَاطَّلَعَ عَلى ما تُجِنُّ [يا: تَجْنِى ] الْقُلوبُ، فَلَيْسَ عَنْهُ مَذْهَبٌ وَلامَهْرَبٌ، اءَلْحَمْدُللّهِِ [الَّذى ] الْمُتَكَبِّرِ فى سُلْطانِهِ، اءَلْعَزيزِ فى مَكانِهِ، اءَلْمُتَجَبِّرِ فى مُلْكِهِ، اءَلْقَوِىِّ فى بَطْشِهِ، اءَلرَّفيعِ فَوْقَ عَرْشِهِ، اءَلْمُطَّلِعِ عَلى خَلْقِهِ، وَ الْبالغِ لِما اءَرادَ مِنْ عِلْمِهِ، اءَلْحَمْدُللّهِِ الَّذى بِكَلِماتِهِ قامَتِ السَّماواتُ الشِّدادُ، وَ ثَبَتَتِ الاَْرَضُونَ الْمِهادُ، وَانْتَصَبَتِ الْجِبالُ الرَّواسِى الاَْوْتادُ، وَ جَرَتِ الرِّياحُ اللَّواقِحُ، وَ سارَ [يا: سارَتْ] فى جَوِّ السَّمآءِ السَّحابُ، وَ وَقَفَتْ عَلى حُدُودِهَا الْبِحارُ، وَ وَجِلَتِ الْقُلُوبُ مِنْ [يا: عَنْ] مَخَافَتِهِ، وَ انْقَمَعَتِ الاَْرْبابُ لِرُبُوبِيَّتِهِ، تَبارَكْتَ، يا مُحْصِىَ قَطْرِ الْمآءِ وَ وَرَقِ الشَّجَرِ، وَ مُحْيِىَ اءَجْسادِ الْمَوْتى لِلْحَشْرِ، سُبْحانَكَ يا ذَاالْجَلالِ وَالاَْكْرامِ.
  ما فَعَلْتَ بِالْغَريبِ الْفَقيرِ إِذا اءَتاكَ مُسْتَجيراً مُسْتَغيثاً، ما فَعَلْتَ بِمَنْ اءَناخَ بِفِنآئِكَ، وَ تَعَرَّضَ لِرِضاكَ، وَ عَذا إِلَيْكَ، فَجَثا
  (254) بَيْنَ يَدَيْكَ، يَشْكُو إِلَيْكَ ما لا يَخْفى عَلَيْكَ، لا يَكُونَنَّ - يارَبِّ، - حَظّى مِنْ دُعآئِىَ الْحِرْمانَ، وَلا نَصيبى مِمّا اءَرْجُو مِنْ مَنِّكَ الْخِذْلانَ، يا مَنْ لَمْ يَزَلْ وَ لايَزالُ وَ لا يَزُولُ، كَما لَمْ يَزَلْ قآئِماً عَلى كُلِّ نَفْسٍ بِما كَسَبَتْ، يا مَنْ جَعَلَ اءَيّامَ الدُّنْيا تَزُوُل ، وَ شُهُورَها تَحُوُل ، وَ سِنيها(255) تَدُورُ، وَ اءَنْتَ الدّآئِمُ لاتُبْليكَ الاَْزْمانُ، وَلا تُغَيِّرُكَ الدُّهُورُ، يا مَنْ كُلَّ يَوْمٍ عِنْدَهُ جَديدٌ، وَ كُلَّ رِزْقٍ عِنْدَهُ عَتيدٌ، لِلضَّعيفِ وَالْقَوىِّ وَالشَّديدِ، قَسَمْتَ الاَْرْزاقَ بَيْنَ الْخَلا ئِقِ، فَسَوَّيْتَ بَيْنَ الذَّرَّةِ وَ الْعُصْفُورِ.
  اءَللّهُمَّ، إِذا ضاقَ الْمَقامُ بِالنّاسِ، فَنَعُوذُ بِكَ فى ضيقِ الْمَقامِ، اءَللّهُمَّ، إِذا طالَ يَوْمُ الْقِيامَةِ عَلى الُْمجْرِمينَ، فَقَصِّرْ [طُولَ] ذلِكَ الْيَوْمِ عَلَيْنا، كَما بَيْنَ الصَّلاةِ إِلَى الصَّلاةِ. اءَللّهُمَّ، إِذا دَنَتِ الشَّمْسُ مِنَ الْجَماجِمِ فَكانَ بَيْنَها وَ بَيْنَ الْجَماجِمِ مِقْدارُ ميلٍ، وَ زيدَ فى حَرِّها حَرُّ عَشْرِ سنينَ، فَإِنّا نَسْاءَلُكَ اءَنْ تُظِلَّنا بِالْغَمامِ، وَ تَنْصِبَ لَنَا الْمَنابِرَ وَالْكَراسِىَّ، نَجْلِسُ عَلَيْها وَ النّاسُ يَنْطَلِقُونَ فِى الْمَقامِ، آمينَ، رَبَّ الْعالَمينَ، اءَسْاءَلُكَ اءَللّهُمَّ، بِحَقِّ هذِهِ الَْمحامِدِ إِلاّ غَفَرْتَ لى ، وَ تَجاوَزْتَ عَنّى ، وَ اءَلْبَسْتَنِى الْعافِيَةَ فى بَدَنى ، وَ رَزَقْتَنى السَّلامَةَ فى دينى ، فَإِنّى اءَسْاءَلُكَ وَ اءَنَا واثِقٌ بَإِجابَتِكَ إِيّاىَ فى مَسْاءَلَتى ، وَ اءَدْعُوكَ وَ اءَنَا عالِمٌ بِاسْتِماعِكَ دَعْوَتى ، فَاسْتَمِعْ دُعآئِى ، لا تَقْطَعْ رَجآئى ، وَلا تَرُدَّ ثَنآئى ، وَلا تُخَيِّبْ دُعآئى ، اءَنَا مُحْتاجٌ إِلى رِضْوانِكَ، وَ فَقيرٌ إِلى غُفْرانِكَ، اءَسْاءَلُكَ وَلا آيَسُ مِنْ رَحْمَتِكَ، وَ اءَدْعُوكَ وَ اءَنَا غَيْرُ مُحْتَرِزٍ مِنْ سَخْطَتِكَ، رَبِّ، فَاسْتَجِبْ لى ، وَامْنُنْ عَلَىَّ بِعَفْوِكَ، تَوَفَّنى مُسْلِماً، وَاءَلْحِقْنى بِالصّالِحينَ، رَبِّ، لاتَمْنَعْنى فَضْلَكَ يا مَنّانُ وَلا تَكِلْنى إِلى نَفْسى مَخْذُولاً، يا حَنّانُ، رَبِّ، ارْحَمْ عِنْدَ فِراقِ الاَْحِبَّةِ صَرْعَتى ، وَ عِنْدَ سُكُونِ الْقَبْرِ وَحْدَتى ، وَ فِى مَفازةِ الْقِيامَةِ غُرْبَتى ، وَ بَيْنَ يَدَيْكَ مَوْقُوفاً لِلْحِسابِ فاقَتى ، رَبِّ، اءَسْتَجيرُكَ مِنَ النّارِ فَاءَجِرْنى [يا: وَ اءَجِرْنى ]، رَبِّ، اءَعُوذُ بِكَ مِنَ النّارِ فَاءَعِذْنى ، [رَبِّ] اءَفْزَعُ إِلَيْكَ مِنَ النّارِ فَاءَبْعِدْنى ، رَبِّ، اءَسْتَرْحِمُكَ مَكْرُوباً فَارْحَمْنى ، رَبِّ، اءَسْتَغْفِرُكَ لِما جَهِلْتُ فَاغْفِرْ لى ، قَدْ اءَبرَزَنِى الدُّعآءُ لِلْحاجَةِ إِلَيْكَ، فَلا تُؤْيِسْنى يا كَريمُ، [يا] ذَاالاَّْلا ءِ وَالاِْحْسانِ وَ التَّجاوُزِ، يا سَيِّدى ، يا بَرُّ، يا رَحيمُ، إِسْتَجِبْ بَيْنَ الْمُتَضَرِّعينَ إِلَيْكَ دَعْوَتى ، وَ ارْحَمْ بَيْنَ الْمُنْتَحِبينَ بِالْعَويلِ عَبْرَتى ، وَاجْعَلْ فى لِقآئِكَ يَوْمَ الْخُرُوجِ مِنَ الدُّنْيا راحَتى ، وَاسْتُرْ بَيْنَ الاَْمْواتِ يا عَظيمَ الرَّجآءِ عَوْرَتى ، وَ اعْطِفْ عَلَىَّ عِنْدَ التَّحَوُّلِ وَحيداً إِلى حُفْرَتى ، إِنَّكَ اءمَلى وَ مَوْضِعُ طَلِبَتى ، وَ الْعارِفُ بِما اءُريدُ فى تَوْجيهِ مَسَاءَلَتى ، فَاقْضِ يا قاضِىَ الْحاجاتِ [حاجَتى ]، فَإِلَيْكَ الْمُشْتَكى ، وَ اءَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَالْمُرْتَجى ، اءَفِرُّ إِلَيْكَ هارِباً مِنَ الذُّنُوبِ فَاقْبَلْنى ، وَ اءَلْتَجِى ءُ مِنْ عَدْلِكَ إِلى مَغْفِرَتِكَ فَاءَدْرِكْنى ، وَ اءَلْتاذُ بِعَفْوِكَ مِنْ بَطْشِكَ فَامْنَعْنى ، وَ اءَسْتَرْوِحُ رَحْمَتَكَ مِنْ عِقابِكَ فَنَجِّنى ، وَاءَطْلُبُ الْقُرْبَةَ مِنْكَ بِالاِْسْلامِ فَقَرِّبْنى ، وَ مِنَ الْفَزَعِ الاَْكْبَرِ فَآمِنّى ، وَفى ظِلِّ عَرْشِكَ فَظَلِّلْنى ، وَ كِفْلَيْنِ مِنْ رَحْمَتِكَ فَهَبْ لى ، وَ مِنَ الدُّنْيا سالِماً فَنَجِّنى ، وَ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ فَاءَخْرِجْنى ، وَ يَوْمَ الْقِيامَةِ فَبَيِّضْ وَجْهى ، وَ حِساباً يَسيراً فَحاسِبْنى ، وَ بِسَرآئِرى فَلا تَفْضَحْنى ، وَ عَلى بَلا ئِكَ فَصَبَّرْنى ، وَ كَما صَرَفْتَ عَنْ يُوسُفَ السَُّّوءَ وَ الْفَحْشآءِ فَاصْرِفْهُ عَنّى ، وَ ما لا طاقَةَ لى بِهِ فَلا تُحَمِّلْنى ، وَ إِلى دارِ السَّلامِ فَاهْدِنى ، وَ بِالْقُرْآنِ فَانَفَعْنى ، وَ بِالْقُوْلِ الثّابِتِ فَثَبِّتْنى ، وَ مِنَ الشَّيْطانِ الرَّجيمِ فَاحْفَظْنى ، وَ بِحَوْلِكَ وَ قُوَّتِكَ وَ جَبَرُوتِكَ فَاعْصِمْنى ، وَ بِحِلْمِكَ وَ عِلْمِكَ وَسَعَةِ رَحْمَتِكَ مِنْ جَهَنَّمَ فَنَجِّنى ، وَ جَنَّتَكَ الْفِرْدَوْسَ فَاءَسْكِنّى ، وَ النَّظَرَ إِلى وَجْهِكَ فَارْزُقْنى ، وَ بِنَبِيِّكَ مُحَمَّدٍ(ص ) فَاءَلْحِقْنى ، وَ مِنَ الشَّياطينِ وَ اءَوْلِيآئِهِمْ وَ مِنْ شَرِّ كُلِّ ذى شَرِّ فَاكْفِنى ، اءَللّهُمَّ، وَاءَعْدآئى وَ مَنْ كادَنى بِسُوَّءٍ إِنْ اءَتَوْا بَرّاً فَجَبِّنْ شَجيعَهُمْ، فَضِّ جُمُوعَهُمْ [يا: جَمْعَهُمْ]، كَلِّ [يا: كَلِّلْ] سِلاحَهُمْ، عَرُقِبْ دَوآبَّهُمْ، سَلِّطْ عَلَيْهِمُ الْعواصِفَ وَالْقَواصِفَ اءَبَداً حَتّى تَصْلِيَهُمُ النّارَ، اءَنْزِلهُمْ مِنْ صَياصيهِمْ، اءَمْكِنّا مِنْ نَواصيهِمْ، آمينَ، رَبِّ الْعالَمينَ.
  اءَللّهُمَّ، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ عَلى آلِ مُحَمَّدٍ صَلاةً يَشْهَدُ الاَْوَّلُونَ مَعَ الاَْبْرارِ وَ سَيِّدِ الْمُتَّقينَ وَ خاتَمِ النَّبِييّنَ وَ قآئِدِ الْخَيْرِ وَ مِفْتاحِ الرَّحْمَةِ.
  اءَللّهُمَّ، رَبَّ الْبَيْتِ الْحَرامِ وَ الشَّهْرِ الْحَرامِ وَ رَبَّ الْمَشْعَرِ الْحَرامِ وَ رَبَّ الرُّكْنِ وَ الْمَقامِ وَ رَبَّ الْحَلِّ وَ الْحَرامِ [يا: الاِْحْرامِ]، بَلِّغْ [يا: اءَبْلِغْ] رُوحَ مُحَمَّدٍ مِنَّا التَّحِيَّةَ وَالسَّلامَ. سَلامٌ [يا: اءَلسَّلامُ] عَلَيْكَ يا رَسُولَ اللّهِ، سَلامٌ عَلَيْكَ يا اءَمينَ اللّهِ، سَلامٌ عَلَيْكَ يا مُحَمَّدُ بْنُ عَبْدِاللّهِ، اءَلسَّلامُ عَلَيْكَ وَ رَحْمَةُ اللّهِ وَ بَرَكاتُهُ، فَهُوَ كَما وَصَفْتَهُ بِالْمُؤْمِنينَ رَؤُوفٌ رَحيمٌ، اءَللّهُمَّ، اءَعْطِهِ اءَفْضَلَ ما سَاءَلَكَ، وَ اءَفْضَلَ ما سُئِلْتَ لَهُ، وَاءَفْضَلَ ما هُوَ مَسْئُولٌ لَهُ إِلى يَوْمَ الْقِيامَةِ، آمينَ، رَبِّ الْعالَمينَ.  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


صفحه 18 از 22 نخستنخست ... 8141516171819202122 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی