سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: ‌قانون ممنوعيت تصدي بيش از يك شغل

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  285
  نوشته
  851
  تشکر
  2,299
  مورد تشکر
  2,405 در 775
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  ‌قانون ممنوعيت تصدي بيش از يك شغل

  ‌قانون ممنوعيت تصدي بيش از يك شغل
  ‌ماده واحده - با توجه به اصل 141 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران هر شخص مي‌تواند تنها يك شغل دولتي را عهده‌دار شود.

  ‌تبصره 1 - سمت‌هاي آموزشي در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشي و تحقيقاتي از اين حكم مستثني مي‌باشند.

  ‌تبصره 2 - منظور از شغل عبارت است از وظايف مستمر مربوط به پست ثابت سازماني، يا شغل و يا پستي كه به طور تمام وقت انجام مي‌شود.

  ‌تبصره 3 - شركت و عضويت در شوراهاي عالي، مجامع عمومي، هيأت‌هاي مديره و شوراهاي مؤسسات و شركت‌هاي دولتي كه به عنوان‌نمايندگان قانوني سهام دولت و به موجب قانون و يا در ارتباط با وظايف و مسئوليت‌هاي پست و يا شغل سازماني صورت مي‌گيرد شغل ديگر محسوب‌نمي‌گردد لكن پرداخت يا دريافت حقوق بابت شركت و يا عضويت در موارد فوق ممنوع خواهد بود.

  ‌تبصره 4 - تصدي هر نوع شغل دولتي ديگر در مؤسساتي كه تمام يا قسمتي از سرمايه آن متعلق به دولت و يا مؤسسات عمومي است و نمايندگي‌مجلس شوراي اسلامي، وكالت دادگستري، مشاوره حقوقي و رياست و مديريت عامل يا عضويت در هيأت مديره انواع شركت‌هاي خصوصي جز‌شركت‌هاي تعاوني ادارات و مؤسسات براي كاركنان دولت ممنوع است.

  ‌تبصره 5 - متخلف از اين قانون به انفصال خدمت موقت از 6 ماه تا يكسال محكوم مي‌گردد و وجوه دريافتي از مشاغلي كه در يك زمان تصدي آن‌را داشته است به جز حقوق و مزاياي شغل اصلي وي مسترد مي‌گردد. در صورت تكرار در مرتبه دوم، علاوه بر استرداد وجوه موضوع اين تبصره به‌انفصال دائم از مشاغل محكوم مي‌گردد.

  ‌تبصره 6 - آمر و صادركننده احكام در صورت اطلاع به نصف مجازات مذكور در صدر تبصره محكوم مي‌گردند.

  ‌تبصره 7 - مسئولين ذيحسابي و واحدهاي مالي دستگاه‌هاي دولتي در صورت پرداخت حقوق و مزايا بابت شغل ديگر، در صورت مطلع بودن از‌شغل دوم به انفصال خدمت موقت بين 3 تا 6 ماه محكوم خواهند گرديد.

  ‌تبصره 8 - افرادي كه مستقيماً از سوي مقام معظم رهبري به سمت‌هائي در دستگاه‌هاي مختلف منصوب مي‌گردند از شمول مفاد اين قانون‌مستثني خواهند بود.

  ‌تبصره 9 - كليه سازمان‌ها، نهادها و ارگان‌هائي كه به نحوي از بودجه عمومي استفاده مي‌نمايند و شركت‌ها و مؤسسات دولتي و وابسته به دولت و‌مؤسساتي كه شمول قانون بر آنها مستلزم ذكر نام است مشمول اين قانون مي‌باشند.

  ‌قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و نه تبصره در جلسه روز يكشنبه يازدهم دي ماه يك هزار و سيصد و هفتاد و سه مجلس شوراي اسلامي تصويب و‌در تاريخ 1373.10.14 به تأييد شوراي نگبهان رسيده است.


  ‌رئيس مجلس شوراي اسلامي - علي‌اكبر ناطق نوري

  ..............................

  طرح الحاق یک تبصره به قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود دومین موضوع اختلافی بود که در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی قرار گرفت و نظر مجلس شورای اسلامی به شرح ذیل تصویب شد:

  ماده واحده – متن زیر به عنوان یک تبصره به ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب ‌١١ /‌١٠ /‌١٣٧٣ به شرح زیر الحاق می‌شود:

  تبصره – عضویت همزمان کلیه اشخاص شاغل در هر یک از قوای سه‌گانه و موسسات و سازمان‌های تابعه آن‌ها و شرکت‌ها و موسسات دولتی یا وابسته به دولت که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام یا تصریح نام بوده و به هر مقدار از بودجه کل کشور استفاده می‌نمایند، در شورای نگهبان به جز مشاغل آموزشی موضوع تبصره (‌١) و افراد موضوع تبصره (‌٨) قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل مصوب ‌١٣٧٣ به عنوان حقوقدان ممنوع است و این ممنوعیت شامل اعضاء کنونی شورای نگهبان که قبل از این قانون انتخاب شده‌اند نیز می‌شود و چنانچه ظرف دو ماه پس از تصویب این قانون استعفاء ندهند از عضویت در شورای نگهبان مستعفی شناخته می‌شوند.

  مجلس شورای اسلامی نخستین بار 18 فروردین ماه سال 87 این مصوبه را تصویب و به شورای نگهبان فرستاده بود که در پی مخالفت شورای نگهبان با آن ، و اصرار نمایندگان بر مصوبه خود ، این مصوبه مرداد ماه 87 به مجمع تشخیص مصلحت رفت .
  امضاء

  تاکه ما همسفر عشق به افلاک شویم

  بارالها!مددی کن که همه پاک شویم

  دست تقدیر چنان کن که پس از دادن جان

  درجوارحرم عشق همه خاک شویم


 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  285
  نوشته
  851
  تشکر
  2,299
  مورد تشکر
  2,405 در 775
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : ‌قانون ممنوعيت تصدي بيش از يك شغل

  رئيس جمهور بر اساس قانون اساسي ، قانون تصويب شده توسط مجمع تشخيص مصلحت نظام را ابلاغ كرد كه بر اساس آن،‌ عضويت همه اشخاص شاغل در هر يك از قواي سه گانه و موسسات و سازمان‌هاي تابعه آنها به جز مشاغل آموزشي، در شوراي نگهبان به عنوان حقوقدان ممنوع خواهد بود.  در حالي كه همواره پس از پيروزي انقلاب اسلامي اعضاي حقوقدان شوراي نگهبان همچون فقهاي عضو اين شورا داراي مشاغل ديگري از جمله معاون اولي رييس جمهور يا مشاورت و نمايندگي ويژه رييس جمهور بودند، نمايندگان مجلس هفتم در واپسين روزهاي كاري آن دوره مجلس طرحي يك فوريتي را در 18 فروردين 87 تصويب كردند كه تصدي مشاغل ديگر توسط اعضاي حقوقدان شوراي نگهبان را ممنوع كرده و با عطف بما سبق كردن اين قانون ، اعضاي حقوقدان كنوني را نيز مجبور به كناره گيري از عضويت در شوراي نگهبان و يا سمت ديگر خود مي كرد.


  اين طرح بدليل مغايرت با اصول 91 و 141 قانون اساسي در جلسه 4 ارديبهشت 87 اين شورا رد شده و به مجلس بازگشت داده شد اما نمايندگان مجلس هفتم با استثنا كردن مشاغل آموزشي و رفع نكردن مغايرت آن با قانون اساسي، مجددا در تاريخ 25 ارديبهشت 87 اين طرح فوريتي را تصويب كرده و به شوراي نگهبان فرستادند.


  شوراي نگهبان نيز در جلسه 2 خرداد 87 خود مجددا اين طرح را بررسي كرد و به دليل باقي بودن موارد تضاد آن با قانون اساسي مجددا آنرا رد كرد كه اين امر با پايان كار دوره هفتم مجلس در تاريخ 6 خرداد 87 مقارن شد و طبق قانون پرونده اين طرح بسته شد.


  اما با آغاز بكار مجلس هشتم ، تعدادي از نمايندگان مجلس خواستار اعاده اين طرح به دستور كار مجلس شدند كه در تاريخ 6 مرداد87 بدون هيچ اصلاحي طرح مذكور را با اصرار بر موارد مغاير آن با قانون اساسي به تصويب مجلس هشتم رسيد و طبق قانون، اين بار به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارسال شد.


  مجمع تشخيص نيز پس از گذشت نزديك به يكسال از دريافت اين طرح و پس از انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري ، در جلسه 20 تير 88 در حالي كه رسيدگي به اين طرح در دستور جلسه آن از قبل گنجانده نشده بود نظر مجلس در مورد تصويب طرحي مغاير با قانون اساسي را به مصلحت نظام دانست و با تاييد اين طرح ، آنرا به قانون تبديل كرد.


  بر اساس ماده واحده اين قانون، يك تبصره به ماده واحده قانون ممنوعيت تصدي بيش از يك شغل مصوب 11/10/1373 الحاق مي‌شود كه بر اساس آن، عضويت هم‌زمان همه اشخاص شاغل در هر يك از قواي سه‌گانه و موسسات و سازمان‌هاي تابعه آنها و شركت‌ها و موسسات دولتي يا وابسته به دولت كه شمول قانون بر آنها مستلزم ذكر نام يا تصريح نام بوده و به هر مقدار از بودجه كل كشور استفاده مي كنند، در شوراي نگهبان به جز مشاغل آموزشي موضوع تبصره 1 و افراد موضوع تبصره 8 قانون ممنوعيت تصدي بيش از يك شغل مصوب 1373 به عنوان حقوقدان ممنوع است.


  همچنين اين ممنوعيت شامل اعضاي كنوني شوراي نگهبان كه قبل از اين قانون انتخاب شده‌اند نيز مي‌شود و چنانچه ظرف 2 ماه پس از تصويب اين قانون استعفا ندهند از عضويت در شوراي نگهبان مستعفي شناخته مي‌شوند.


  رئيس‌جمهور اين قانون در تاريخ 22 مرداد 1388 جهت اجرا به معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور ابلاغ كرده است.
  امضاء

  تاکه ما همسفر عشق به افلاک شویم

  بارالها!مددی کن که همه پاک شویم

  دست تقدیر چنان کن که پس از دادن جان

  درجوارحرم عشق همه خاک شویم


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ★*★*★زيباترين پيامك هاي تبريك ميلاد مولاي منتظران★*★*★
  توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* در انجمن پیامک های مناسبتی
  پاسخ: 181
  آخرين نوشته: 08-05-1389, 13:08
 2. پودر ديورتيك
  توسط رایکا در انجمن داروشناسي
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 28-04-1389, 15:42
 3. روحاني شهيد علي ابراهيمي بويك
  توسط نرگس منتظر در انجمن شهداي روحاني
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 27-04-1389, 20:01
 4. پاسخ: 50
  آخرين نوشته: 15-09-1388, 18:19

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی