سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: روزه درماني دركلام مام علي (ع)

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  387
  نوشته
  70
  تشکر
  34
  مورد تشکر
  170 در 65
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  goll روزه در ديدگاه علم و دين

  روزه تشریع و اختراع بزرگ خداوند است و قدمت طولانی دارد .

  از تورات و انجیل فعلی برمی آید که روزه، در میان یهود ونصاری و ملل دیگر مرسوم و معمول بوده است
  خود حضرت موسی (ع) چهل روز روزه داشته است . همچنین از انجیل برمی آید که خود حضرت مسیح هم چهل روز روزه داشته است .
  پیامبر اسلام (ص) در حدیث بسیار معروفی می فرماید: «صوموا تصحوا .» روزه بگیرید تا سالم شوید .
  پاره اي از مردم گمان مي كنند كه روزه داري تنها يك تكليف ديني و مخصوص مسلمان ها مي باشد ، روزه نه تنها يك حكم مذهبي ، بلكه يك عملكرد بهداشتي ، درماني هم دارد و اين مسأله از نظر پزشكي اثبات شده است.
  روزه آن است که انسان برای اطاعت فرمان خدا، از اذان صبح تا مغرب، از چیزهایی که روزه را باطل می کند خودداری نماید .
  اهمیت روزه آنقدر زیاد است که با زندگی و زنده ماندن انسان عجین است .
  روزه زباله ها و مواد اضافی و جذب نشده بدن را می سوزاند، و در واقع بدن را «خانه تکانی » می کند .در این برهه از زمان، بخاطر مصنوعی گشتن خوردنیها و نوشیدنیهای شیمیایی زا، كه زندگی بشر را با خطر جدی مواجه كرده است .یکی از بهترین راه هاي درمان این همه بیماریهای جسمی و روانی وجلوگيري از ضرر و زيان ناشي از اين مواد كه به طورزياد در زندگي ما خارج از حد تصور وارد شده «روزه درمانی » است که به روزه شکم، جسم را درمان بخشیم و با روزه نفس، جان و روان خود را .
  یک طبیب روسی براساس تجربیات و بدعت، بحث «روزه درمانی » را مطرح کرد و روزه درمانی هم نمود ولی مسلمانان از منابع و مبانی بزرگ اسلامی چنین استفاده هایی را نبردند و از غریبه ها، سبقت نگرفتند؟ !
  آیا از کلام زیبای حضرت امیر (ع) «روزه درمانی و درمان هر بیماری » بدست نمی آید؟ ! معنای دقیق و عمیق این حدیث نورانی چه می تواند باشد؟ !
  «صوم النفس امساک الحواس الخمس عن سائر المآثم و خلو القلب من جمیع اسباب الشر» یعنی چه؟
  آیا با عمل به این حدیث زیبا تمام بیماریهای روانی و فراروانی درمان نمی گردد؟

  بعد از گذشت حدود هزار و چهار صد سال، تازه دنیا دارد بر سر عقل می آید و بحث «روزه درمانی » را مطرح می کند، هرچند هر کس نمی تواند به عمق و فلسفه روزه، بطور دقیق پی ببرد .
  حضرت امیر (ع) می فرمایند:
  «والصیام ابتلاء لاخلاص الخلق » .
  خداوند روزه را واجب کرد تا اخلاص آفریدگان آزموده گردد .»


  انواع روزه
  روزه به عبارات مختلف، تقسیمات مختلفی را به خود اختصاص می دهد .
  تقسیمات روزه در فقه عبارت است از:
  1 - روزه واجب، 2 - روزه حرام، 3 - روزه مستحب، 4 - روزه مکروه .

  روزه های واجب عبارتند از:
  1 - روزه ماه رمضان، 2 - روزه قضاء ماه رمضان، 3 - روزه کفاره، 4 - روزه قضای پدر [یا مادر] بر پسر بزرگتر، 5 - روزه های نذر و عهد، 6 - روزه های استیجاری .

  روزه هاي حرام عبارتند از:
  1 - عید فطر (اول شوال)، 2 - عید قربان (دهم ماه ذی الحجة)، 3 - روزه های ضرری، 4 - روزه های مستحبی زن و فرزند اگر حق شوهر از بین برود و باعث اذیت پدر و مادر شود جایز نیست .

  روزه های مکروه عبارتند از:
  1 - روزه روز عاشورا، 2 - روزی که انسان شک دارد روز عرفه است یا روز عید قربان، 3 - روزه میهمان بدون اجازه میزبان .

  روزه های مستحب:
  روزه تمام روزهای سال، غیر از روزهای حرام و مکروه که در بالا بیان گشت، مستحب است، ولی بعضی از روزها تاکید بیشتری دارد .

  روزه و تقويت حافظه
  روان شناسان‌ عصر حاضر دستوراتی‌ برای‌ تقویت‌ حافظه‌ می‌ دهند؛ اما كسانی‌ كه‌ روزه‌ می‌ گیرند نیازی‌ به‌ تمرینات‌ تقویت‌ حافظه‌ ندارند؛ زیرا یكی‌ از فواید روزه‌ ، تقویت‌ حافظه‌ است.
  امام علي (ع) مي فرمايند سه چيز حافظه را تقويت مي كند:
  1. مسواك‌كردن‌ دندان‌ها
  2. روزه‌ داشتن‌
  3. خواندن‌ قرآن. اثر روزه‌ در ازدیاد حافظه‌ یك‌ تأثیر فیزیولوژیك‌ است‌ كه‌ در نتیجهِ رسیدن‌ غذای‌ پاك‌ به‌ سلول‌های‌ مغز بعد از چند ساعت‌ بی‌ غذایی‌ رخ‌ می ‌دهد.
  روزه راهي بسيار موثر در بروز چاقي
  در اسلام‌ یك‌ روش‌ برای‌ پیشگیری‌ از ازدیاد چربی‌ در بدن‌ روزه است كه تحت‌ عنوان‌ روزه‌ ماه‌ رمضان‌ بر مسلمانان‌ واجب‌ شمرده‌ می‌شود. به‌ این‌ ترتیب، كسانی‌ كه‌ طی‌ سال‌ به‌ هر علت‌ - اعم‌ از طمع، غفلت، پرخوری‌ یا شكم ‌پرستی‌ - ذخایر بدن‌ خود را افزایش‌ می‌ دهند، فرصت‌ بیابند در مدت‌ یك‌ ماه‌ روزه ‌داری‌ به ‌تدریج‌ و بدون‌ هیچ‌ گونه‌ عارضه‌ جانبی‌ بار بدن‌ را سبك‌ كنند و چربی ‌های‌ ذخیره‌ را بسوزانند.دنیای‌ غرب‌ نیز پس‌ از طی‌ مراحل‌ علمی‌ و تجربی‌ و بررسی‌ بیماری‌ های‌ تصلب‌ شرایین، ازدیاد كلسترول‌ خون‌ و چاقی‌ به‌ این‌ نتیجه‌ رسیده است.

  روزه و بـيـماري قـنـد:
  بـه هـنـگـام روزه داري در افـراد تـنـدرست قند خون بـراي 12 – 10 ساعت در طول روز ثابت مـي مـاند و قند لازم را براي دستگاههاي بـدن بـويـژه مـغـز فـراهـم مـي سازد .
  دربـيـمـاران قـندي كه زير درمان با داروی انسولين هستند ( ديابت نوع اول ) روزه گرفتن ممكن است زيانبار باشد، ولي در بيماري قند نوع دوم كه مشكل اصلي آنها چاقي هم مي باشد روزه گرفتن بستگي به وضعيت آنها دارد .
  در اين بيماران (نوع دوم ) در صورت مزمن شدن بيماري كه منجر به پيدايش عوارض عصبي ، كليوي ، قلبي و . . . شده است روزه گرفتن سفارش نمي شود . در بيماري قندي نوع 2 بدون عارضه ، روزه گرفتن با شرط رعايت مسائل خوراكي آنها توصيه مي گردد . يكي از اهداف روزه ، حذف يك وعده غذايي مي باشد . اين براي بيماران ديابت بسيار سودمند بوده و باعث كاهش وزن آنها مي شود . البته اگر در سحري و افطار با خوردن زياد بخواهد كم خوري روزانه را جبران كنند آنگاه روزه گرفتن خطرناك خواهد بود . اين بيماران بايد سبزي و ميوه جات رابيشتر خورده از نمك ، شيريني و چربي حيواني پرهيز نمايند.
  روزه و درد مفاصل :
  روزه داري باعث كاهش اسيد اوريك خون و در نتيجه كاهش رسوب آن در مفصل هاي بدن مي شود ، كه خود باعث كاسته شدن از درد مفاصل و بندها مي شود . همچنين در افراد چاق در طول ماه رمضان ، با كاهش ذخيره چربي بدن ، از وزن بدن كاسته مي شود و در نتيجه فشار كمتري به مفاصل زانو ، مچ پا ، ستون مهره ها و لگن وارد شده و از درد ناشي از ساييدگي مفاصل مي كاهد.
  چربي بدن و روزه :
  افراد چاق بدليل ميزان بالاي چربي زيرپوست و شكم ، مستعد بيماريهاي گوناگون مانند بيماري قلبي ، فشارخون ، كليوي ، ساييدگي مفاصل و ديابت مي باشند . با روزه گرفتن از ميزان اين چربي ها كاسته شده و در نتيجه ميزان رويداد اين بيماري ها كمتر مي شود . از اثرات ديگر روزه ، مصرف چربي خون مي باشد . بدليل كاهش قند خون در طول روزه داري بدن به استفاده از چربي براي تأمين سوخت و ساز خود روي مي آورد . در نتيجه از ميزان چربي خون كاسته مي شود . پايين آمدن چربي خون از ميان رسوب آن بر روي ديواره رگ ها كاسته و بدنبال آن رويداد بيماري قلبي ، فشار خون و سكته قلبي و مغزي كمتر مي شود.
  مسائل رواني و روزه:
  روزه داري باعث تحريك ترشح مواد واسطه اي در دستگاه عصبي و بويژه مغز مي شود . ترشح اين مواد باعث شادابي جسماني و روان شده كه نقش عمده اي در تندرستي جان و روان دارد . همچنين روزه داري باعث افزايش اعتماد به نفس و احساس عزت نفس مي شود.
  روزه وكليه:
  در بيماران گرفتار به بيماري كليوي ( كليه هاي سنگ ساز ، نارسايي كليه ، عفونت شديد كليه ، سنگ كليه بزرگ ) روزه گرفتن توصيه نمي شود. زيرا نخوردن باعث افزايش پتاسيم بدن و نياشاميدن باعث كاهش ادرار و افزایش غلظت آن (به دليل باز جذب آب از كليه ) مي شود كه ممكن است در افراد با سنگ كليه بزرگ كه نياز به جراحي يا سنگ شكن دارند مشكل ساز باشد. ولي در بيماران با سنگ كليه كوچك روزه ممکن است زياني نداشته، و امکان دارد که كليه با عمل حفاظتي از ميزان اسيداوريك و كلسيم ادرار كاسته، در نتيجه براي كاركرد كليه و بزرگ نشدن سنگ سودمند باشد. البته اين تنها در صورتي مفيد خواهد بود كه روزه دار از نمك زيادي پرهيز نموده تا نياز كمتري به دفع نمك و به همراه آن آب بدن خود داشته باشد.
  روزه و معده:
  روزه داري باعث استراحت معده در طول روز مي شود. استراحت معده نيز به نوبه خود باعث كاهش ميزان ترشح اسيد معده مي شود و همانطور كه همه مي دانيم اسيد معده يكي از عوامل زخم معده مي باشد. بنابراين روزه گرفتن يكي از عوامل كاهش زخم معده و دوازده ( اثني عشر یا Deodonum ) مي باشد. همچنين چون روزه از پرخوري روزانه مي كاهد بنابراين گاستيريت ( ورم معده ) هم كمتر شده ونفخ شكم وسوء هاضمه بهبود مي يابد. زيرا پرخوري و خوردن وعده هاي نامنظم غذايي تحريك ترشح اسيد و پركاري معده و ورم معده را به دنبال دارد. در افراد تندرست و روزه دار، اسيد كمتر ترشح شده واسيد ترشح شده هم توسط صفرا خنثي مي گردد. تنها در افراد بيماري كه زخم معده و دوازدهه (اثنی عشر یا دئودونوم) فعال دارند ، به دليل اينكه به هنگام گرسنگي معده خالي بوده و اسيد معده به كمك خوراك و صفرا خنثي نمي گردد، ممكن است روي زخم اثر گذاشته و زخم را تشديد كند. بنابراين در اين حالت است كه مي توان روزه نگرفت.
  روزه و فشارخون:
  روزه داري باعث كاهش فشارخون در افراد با فشارخون بالا مي شود . به دليل كاهش ميزان قند و چربي و نمك خون در طول روز ، سختي ديواره رگها كمتر شده و در نتيجه فشار كمتري به آنها وارد آمده و فشارخون پايين مي آيد. در افراد عادي روزه دار در آخر روز ممكن است فشارخون كمي پايين تر بيايد كه زياني نداشته و باعث استراحت دستگاههاي گوناگون بدن مي شود.
  ویرایش توسط كيان : 26-05-1389 در ساعت 10:38
  امضاء
  ان الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه
  التماس دعا

 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی