سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 35

موضوع: ♥ ▬*♥*▬♥رسيدن فصل مهر ومهرباني،درس ومدرسه مبارك(رهنمودهايي براي والدين و دانش آموزان)♥ ▬*♥*▬♥

 1. Top | #11

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : ♥ ▬*♥*▬♥رسيدن فصل مهر ومهرباني،درس ومدرسه مبارك(رهنمودهايي براي والدين و دانش آموزان)♥ ▬*♥*▬♥  سلامت دانش آموز
  میز صندلی مناسب داشته باشید لم دادن و دراز کشیدن هنگام درس خواندن و انجام تکالیف مدرسه به شانه ها و آرنج ها و اندام های داخلی بدنتان فشار می آورد و تمرکز شما را کمتر می کند بهتر است سطح میز تحریر شما پانزده درجه شیب داشته باشد تا از خم شدن پشت شما به سمت میز پیشگیری کند. سطح روی میز بهتر است از جنس شیشه یا صیقلی نباشد تا باعث انعکاس نور و ایجاد چشم زدگی نشود. میز باید فضای کافی برای پاها داشته باشد.


  یک صندلی مناسب که بتواند از ایجاد کمر درد پیشگیری کند باید راحت باشد و در قسمت پایین پشتی انحنا داشته باشد تا گودی کمر را پر کند بهتر است صندلی چرخان باشد و برای تعادل بهتر پنج پایه داشته باشد . همچنین قابلیت تنظیم ارتفاع داشته باشد. جنس رویه آن پارچه ای باشد تا امکان نفس کشیدن وجود داشته باشد صندلی هایی با رویه پلاستیکی باعث تعریق می شوند .بهتر است صندلی در کنارها دسته هایی برای استراحت دستها داشته باشد
  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 2. تشكر

  خراباتي (05-08-1389)

 3. Top | #12

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  koodak پاسخ : ♥ ▬*♥*▬♥رسيدن فصل مهر ومهرباني،درس ومدرسه مبارك(رهنمودهايي براي والدين و دانش آموزان)♥ ▬*♥*▬♥  هنگام بیماری

  اگر سرما خورده اید یا گلودرد دارید سریع به پزشک مراجعه کنید و در صورت لزوم چند روز در خانه بمانید و استراحت کنید اگر با داشتن بیماری به مدرسه بروید ممکن است بقیه همکلاسی ها و دوستان شما هم بیمار شوند


  در چند روزی که در خانه استراحت می کنید با دوستانتان تماس بگرید و در مورد درس ها و تکالیف جدید خبر بگیرید. تکالیفتان را انجام بدهید تا از درس عقب نمانید .


  برای ارتقای سلامت خود و دوستانتان در تمیز نگهداشتن کلاس و محیط مدرسه کوشا باشید.


  هر وقت احساس کردید دیدتان ضعیف شده و خوب تخته را نمی بینید سریع به پدر و مادرتان اطلاع بدهید و برای تهیه عینک اقدام کنید. عینک تان را همیشه مخصوصا در کلاس درس به چشم داشته باشید.


  وقتی به خانه می آیید اول دست هایتان را با آب و صابون بشویید بعد سر میز غذا بنشینید دست ها از مهمترین عوامل انتقال آلودگی به بدن ما هستند


  اتاقتان را همیشه تمییز نگه دارید. گاهی باقی ماندن گرد و غبار روی فرش باعث رشد میکروب ها و قارچ ها و ایجاد مشکلات بهداشتی و ناراحتی های تنفسی می شود.
  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 4. تشكر

  خراباتي (05-08-1389)

 5. Top | #13

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  parbane پاسخ : ♥ ▬*♥*▬♥رسيدن فصل مهر ومهرباني،درس ومدرسه مبارك(رهنمودهايي براي والدين و دانش آموزان)♥ ▬*♥*▬♥

  9راهكار به جای تنبیه

  تحقیقات نشان می دهد، زمانی كه والدین به دلیل عدم دسترسی به راه های دیگر، كودكشان را تنبیه می كنند، دچار احساس گناه می شوند. به علاوه تنبیه بدنی، استفاده از رفتار پرخاشگرانه و خشونت برای حل مشكلات را به كودكان می آموزد. تنها تأثیر تنبیه بدنی علیرغم خواست خانواده ها، آموزش خشونت بیشتر است. همچنین كودكانی كه تنبیه بدنی شده اند دارای اعتماد به نفس كمتری هستند، بیشتر افسرده اند و پس از بالغ شدن كارهای سطح پایین تری را انتخاب می نمایند. حال ببینیم به جای تنبیه بدنی، چه می توان كرد.


  1- خونسرد باشید.اگر زمان عصبانیت بر خلاف میلتان تصمیم به تنبیه فرزندتان گرفتید اولین راه حل این است كه در صورت امكان آن مكان را ترك كنید. به خود آرامش دهید و ساكت بمانید. این كار اغلب سبب می شود راه حل مشكل را پیدا كنید.گاهی اوقات والدین به سبب فشار و استرسی كه به آنها وارد می شود كنترل خود را از دست می دهند. اگر نمی توانید موقعیت مكانی خود را ترك كنید، فكرتان را از آن موضوع دور كنید و در ذهنتان تا ده بشمارید.

  2- زمانی را به خودتان اختصاص دهید. والدینی كه برای خودشان وقت نمی گذارند و تمام مدت در عجله هستند بیشتر مستعد كتك زدن فرزندانشان می باشند. بنابر این مهم است كه والدین زمانی را برای ورزش، عبادت، مطالعه و پیاده روی خود اختصاص دهند.

  3- مهربان اما قاطع باشید. یكی از مواردی كه غالباً والدین گرایش به تنبیه فرزندشان پیدا می كنند زمانی است كه فرزند علیرغم گوشزدهای مكرر، به خواسته شان عمل ننموده است. در نهایت برای وادار كردن كودك به رفتار صحیح او را تنبیه می كنند. در این مواقع راه حل این است كه خود را در سطح و جایگاه كودكتان قرار دهید، تماس چشمی با او برقرار نمایید، او را لمس كنید (به طور مثال دستش را بگیرید) و در عبارات كوتاه و روشن با مهربانی اما قاطعانه آنچه را از او انتظار دارید بگویید.

  4- امكان انتخاب بدهید. دادن حق انتخاب به فرزندتان راهكار مؤثری برای خودداری از تنبیه او است. اگر فرزند كوچكتان به جای غذاخوردن با غذایش ور می رود از او بخواهید یا با غذایش بازی نكند یا میز غذا را ترك كند، اگر به بازی با غذایش ادامه داد با قاطعیت به او كمك كنید از صندلی پایین بیاید و سپس به او بگویید كه هرگاه برای خوردن بقیه غذایش آمادگی داشت سرمیز بازگردد.

  5- از پیامدهای منطقی رفتار استفاده كنید. پیامدهای منطقی رفتار به كودك كمك می كند تا مسئولیت پذیر باشد. به طور مثال فرزندتان شیشه همسایه را می شكند و شما او را كتك می زنید. او از این موقعیت چه می آموزد؟ شاید یاد بگیرد كه دیگر این كار را انجام ندهد، اما به علاوه می تواند پنهان كاری، انداختن گناه به گردن دیگری، دروغگویی یا فرار كردن از دست شما را نیز بیاموزد. او ممكن است اعتقاد پیدا كند كه این كار بد است، احساس عصبانیت نماید یا بخواهد از والد تنبیه كننده انتقام بگیرد. ممكن است یكی از پیامدهای آتی تنبیه، رفتار درست فرزندتان باشد ولی باید تصمیم بگیرید كه دوست دارید فرزندتان از ترس شما رفتار درستی داشته باشد یا به احترام شما درست رفتار نماید.
  در همان موقعیت قبلی كه كودكی شیشه همسایه را شكسته است، اگر والدین با لحنی آرام اما قاطع به كودك بگویند كه فهمیده اند او شیشه را شكسته و از او بخواهند برای جبران این خسارت كاری انجام دهد و كودك تصمیم بگیرد علف هرزهای باغچه همسایه را جمع آوری نماید و یا چند بار ماشین آنها را بشوید، از پیامد منطقی خطای كودك استفاده شده است. با توجه به اینكه بعضی خطاها تقریباً غیرقابل اجتناب هستند، اینگونه تنبیه ها به كودك می آموزند كه مسئولیت جبران خطای خود را برعهده بگیرد. به این شیوه كودك كمتر عصبانی می شود و درصدد انتقام گرفتن از والدینش برنمی آید و مهم تر از همه اعتماد به نفس كودك آسیب نمی بیند.

  6- به فرزندتان فرصت جبران بدهید. وقتی فرزندی عهدشكنی می كند و پدر و مادر تمایل به تنبیه او دارند، راه حل دیگری كه وجود دارد این است كه به فرزند فرصت جبران داده شود تا عملی انجام دهد كه رابطه خدشه دار شده را دوباره اصلاح كند.

  7- از جدال اجتناب كنید. اگر فرزندی به والدینش توهین كند پدر یا مادر خشمگین ناچار به تنبیه بدنی فرزندشان تحریك می شوند. در این شرایط بهترین راه اجتناب از تنبیه فرزند، كنار كشیدن فوری والدین از موقعیت ایجاد شده است. با عصبانیت و حالت شكست خورده اتاق را ترك نكنید با خونسردی و آرامش به فرزندتان متذكر شوید كه هرگاه خواست با ادب و احترام صحبت كند شما در جای دیگری در انتظارش هستید.
  8- در كمال آرامش اما قاطعانه عمل نمایید. به جای تنبیه فرزند كوچكی كه به وسیله خطرناكی دست زده است با مهربانی اما قاطع او را از آن موقعیت دور كنید و وسیله سرگرمی دیگری در اختیار او قرار دهید. مطمئناً نتیجه این كار بهتر از تنبیه او خواهد بود.

  9- فرزندتان را پیشاپیش از آنچه باید صورت گیرد مطلع سازید. عصبانیت فرزند به راحتی می تواند والدینش را از كوره به در كند. كودك اغلب زمانی احساس خشم می كند كه پیشتر، از آنچه قرار است رخ دهد مطلع نبوده و یا قدرتی در عدم وقوع آن عمل نداشته باشد.مثلاً اگر حداقل ? دقیقه قبل از زمانی كه فرزندتان باید سرگرمی خود را كنار بگذارد او را مطلع نمایید، او راحت تر به خواسته شما عمل می كند تا حالتی كه دقیقاً در زمان مقرر برای انجام كاری از او بخواهید كه سرگرمیش را رها كند. این زمان به او فرصت می دهد تا آنچه را كه انجام می دهد تكمیل نماید و راحت تر با شرایط جدیدسازگار شود.


  پرخاشگری یك نوع خشونت جایگزین شده در اجتماع است كه نوع ظریف تری از آن تنبیه بدنی كودكان است. به واسطه آن كودكان اعتماد به نفس خود را از دست می دهند، از ابراز احساساتشان جلوگیری می نمایند و متمرد و غیراجتماعی می شوند. بهتر است خانواده ها بدانند كه چگونه با یكدیگر كنار بیایند و به صورتی خلاق مشكلات خود را بدون استفاده از خشونت حل كنند. راه حل ها می توانند بسیار زیاد و متنوع باشند و نتیجه آنها والدینی هستند كه احساس حمایت و آرامش بیشتری می كنند.
  منبع كاترین ولز
  روزنامه همشهری

  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 6. Top | #14

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  ghalbha پاسخ : ♥ ▬*♥*▬♥رسيدن فصل مهر ومهرباني،درس ومدرسه مبارك(رهنمودهايي براي والدين و دانش آموزان)♥ ▬*♥*▬♥  رابطه معلم ‏ها با والدین


  مشارکت خانواده برای داشتن تحصیلات موفق ضروری است. وقتی والدین زمان و توجه خود را نثار می کنند، دانش آموزان دستاورد بهتری دارند و علاقه بیشتری به مدرسه نشان می دهند.

  آیا شما برای ساختن رابطه قوی با والدین و خانواده دانش آموزان تلاش می کنید؟

  شما فعالانه ملاقات های کلاسی را تشویق می کنید. اگر مدرسه برنامه منظمی برای ملاقات با والدین ندارد، شما خودتان برنامه ریزی می کنید.
  شما از والدین به عنوان یک منبع استفاده می کنید. آنها می توانند خلاهای دانش آموزان تان را در حوزه هایی که تخصص دارند، پر کنند.
  شما از قبل برای ملاقات با والدین آماده می شوید و به این ترتیب ملاقاتهایتان تا حد ممکن راحت
  و غیر رسمی است.

  شما به طور مرتب و حتی خارج از رویدادهای رسمی مدرسه ، با والدین رابطه دارید.
  شما والدین را در جریان اتفاقات کلاس قرار می دهید و برای سوالهای آنها آماده اید.


  مولف
  ساناز فرهنگی


  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 7. Top | #15

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  koodak پاسخ : ♥ ▬*♥*▬♥رسيدن فصل مهر ومهرباني،درس ومدرسه مبارك(رهنمودهايي براي والدين و دانش آموزان)♥ ▬*♥*▬♥
  چینشی برای فصل مدرسه


  شما چقدر محیط خانه‌تان را برای درس خواندن فرزندتان آماده کرده‌اید؟ اگر در خانه خود فرزندانی دارید که محصل هستند
  بهتر است تغییراتی در خانه‌تان به وجود آورید تا شرایط برای درس خواندن و رشد تحصیلی فرزندتان آماده شود. تعویض لامپ‌ها، در نظر گرفتن جای مشخصی برای درس خواندن بچه‌ها و جمع کردن اسباب بازی‌ها نمونه‌هایی از این کارها است.

  تنظیم نور خانه
  یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای سال تحصیلی باید انجام بدهید، تنظیم نور خانه است. شاید لازم باشد لامپ‌های کم نور را تعویض کنید یا چند لامپ اضافه در محل مخصوص مطالعه نصب کنید. لامپ‌ها را در حالی که خاموش هستند با دستمال تمیز کنید. گاهی تمیز کردن لامپ‌ها و گرفتن گرد و خاک روی آن نور خانه را بیشتر می‌کند. برای مطالعه و درس خواندن باید نور و روشنایی مناسب وجود داشته باشد. مناسب‌ترین نور برای مطالعه نور خورشید و نور طبیعی روز است. بنابراین بهتر است فرزندتان را تشویق کنید قبل از تاریک شدن هوا و در ساعات روشن روز مطالعه کند و تکالیف درسی‌اش را انجام دهد. اما از آنجایی که این کار همیشه امکان‌پذیر نیست باید نور مصنوعی را هم برای مطالعه فراهم کنید. حداقل روشنایی موردنیاز برای مطالعه 400لوکس است که برای تامین آن بهتر است از نور ترکیبی زرد و سفید که نزدیک به نور طبیعی روز است، استفاده شود. برای این کار از ترکیب لامپ‌های رشته‌ای با نور زرد و لامپ‌های فلورسنت با نور سفید استفاده کنید. نور سفید مهتابی به تنهایی برای مطالعه مناسب نیست و به سلامت فرزندتان آسیب می‌رساند. بررسی‌ها نشان داده‌اند که نور سفید مهتابی باعث ایجاد علایمی ‌مانند خستگی، خواب‌آلودگی، سردرد و کاهش تمرکز و افت تحصیلی دانش‌آموزان می‌شود.
  مناسب‌ترین نور برای مطالعه نور خورشید و نور طبیعی روز است. بنابراین بهتر است فرزندتان را تشویق کنید قبل از تاریک شدن هوا و در ساعات روشن روز مطالعه کند و تکالیف درسی‌اش را انجام دهد

  چراغ مطالعه پایه‌بلند
  اگر برای تامین روشنایی بیشتر از چراغ مطالعه استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که چراغ‌مطالعه‌های پایه‌بلند به دلیل اینکه نور را از فاصله دورتری می‌تابانند و باعث آزار چشم نمی‌شوند، مناسب‌ترند. همچنین لامپ چراغ‌مطالعه بهتر است از نوع لامپ‌های رشته‌ای باشد. نور سفید لامپ‌های فلورسنت برای مطالعه مناسب نیستند. نکته دیگر اینکه هنگام استفاده از چراغ مطالعه دقت داشته باشید نور از سمت چپ بتابد تا سایه دست به سمت راست بیفتد و مزاحم نوشتن و مطالعه نشود. برای افرادی که با دست چپ می‌نویسند نور باید از سمت راست بتابد.

  میز تحریر مات
  دانش‌آموزان برای درس خواندن در خانه هم نیاز به میز و صندلی دارند. یک میز و صندلی مناسب تهیه کنید و فرزندتان را تشویق کنید هنگام مطالعه و انجام تکالیف مدرسه از آن استفاده کند. عادت‌های غلطی مانند لم دادن و دراز کشیدن هنگام مطالعه فشار زیادی به شانه‌ها، گردن و کمر وارد می‌کند و در طولانی مدت ممکن است باعث ایجاد مشکلات اسکلتی عضلانی شود. بهتر است سطح میز تحریر 10 تا 15 درجه شیب داشته باشد تا دانش‌آموز مجبور نباشد هنگام مطالعه سر و گردنش را به سمت جلو خم کند. با قرار دادن تخته‌های چوبی مخصوص نقشه‌کشی روی میزهایی با سطح صاف هم می‌شود این شیب را ایجاد کرد. میز تحریر باید ارتفاع مناسبی داشته باشد. فاصله آرنج دست در حال نشسته تا زمین تقریبا اندازه مناسبی است. ارتفاع کمتر یا بیشتر از حد مطلوب باعث خستگی و ایجاد آسیب‌های اسکلتی عضلانی می‌شود. میز تحریر باید فضای کافی برای پاها داشته باشد. جنس سطح میز بهتر است مات باشد تا باعث انعکاس نور لامپ و خستگی و آزار چشم‌ نشود. قرار دادن مجسمه، قاب عکس و عروسک روی میز مطالعه یا فضای روبه‌روی آن باعث کاهش تمرکز می‌شود.
  بررسی‌ها نشان داده‌اند که نور سفید مهتابی باعث ایجاد علایمی ‌مانند خستگی، خواب‌آلودگی، سردرد و کاهش تمرکز و افت تحصیلی دانش‌آموزان می‌شود.

  صندلی پارچه‌ای
  انتخاب یک صندلی مناسب، آن هم در ابعاد و اندازه دانش‌آموزانی که در حال رشدند و هر ماه اندازه‌هایشان تغییر می‌کند، کار آسانی نیست. بهتر است از صندلی‌هایی با قابلیت تنظیم ارتفاع استفاده کنید. اگر پای فرزندتان هنگام نشستن روی صندلی به زمین نمی‌رسد، حتما از یک زیرپایی استفاده کنید. پاها نباید به مدت طولانی آویزان بمانند. نکته دیگر اینکه صندلی باید تعادل داشته باشد. صندلی‌هایی که دارای 5 چرخ یا پایه هستند، تعادل بیشتری دارند. وجود 2 دسته در کناره‌های صندلی برای تعادل بیشتر و همچنین استراحت دست‌ها لازم است. قسمت پایین پشتی صندلی باید گودی کمر را پر کند. صندلی‌های پارچه‌ای به خاطر اینکه باعث تعریق نمی‌شوند مناسب‌تر از صندلی‌هایی با رویه پلاستیکی‌اند.

  فرزانه فولادبند- سلامت
  تنظیم برای تبیان: کهتری

  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 8. Top | #16

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : ♥ ▬*♥*▬♥رسيدن فصل مهر ومهرباني،درس ومدرسه مبارك(رهنمودهايي براي والدين و دانش آموزان)♥ ▬*♥*▬♥
  بازی های پنج دقیقه ای در کلاس


  بازی های کوتاه و به قول معروف پنج دقیقه ای، راه های مناسبی برای شروع یا خاتمه یک درس می باشند. با انجام آنها در آغاز کلاس، می توانید یک فضای مثبت، ایجاد کرده و در خاتمه کلاس می توانید احساس هیجان از درسی را که خواندند، در کودکان ایجاد کنید.
  بهترین این بازی ها، آنهایی هستند که برای انجام شان نیاز به زمینه چینی طولانی و وسایل بخصوص نباشد. در اینجا به چند نوع از این بازی ها اشاره می کنیم:

  در گوشی گفتن
  کودکان را به دو گروه تقسیم کنید و هر گروه به صف بایستند، طوری که رو به کلاس باشند. در گوش هر یک از نفرات اول هر ردیف، یک کلمه زمزمه کنید. حال جلوی کلاس بایستید و مسابقه را شروع کنید: " حرکت " اولین نفر هر ردیف برگشته و همان کلمه / جمله را در گوش پشت سری خود زمزمه می کند. او نیز برگشته و به نفر پشتی خود می گوید. به همین ترتیب تا آخرین نفر. به محض اینکه آخرین نفر، آن کلمه / جمله را شنید، به سمت معلم می دود و آن را به او می گوید. اولین گروهی که این کار را تمام کند برنده است.


  نوشتن با پا
  این بازی را ابتدا خودتان انجام دهید تا کودکان یاد بگیرند. یک قسمتی از جلوی کلاس که در دید همگان است را انتخاب کنید. حال بپرسید: " این چه حرفی از الفبا است؟ "
  سپس به حالت آن حرف الفبا راه بروید کودکان حدس بزنند: حرف " ر " است؟ یا حرف " و " است؟ حال از داوطلبان بخواهید به جلوی کلاس آمده و همان حرکت را برای بقیه بچه ها انجام دهند.

  گمشده را پیدا کن
  این بازی برای تمرین صفات مطلق، صفات تفضیلی و عالی، مناسب است. کودکان را به گروه های کوچک تقسیم کنید. حال هر گروه در مورد یک شی موجود در کلاس، جملاتی بیان می کند. به عنوان مثال: " اون شی کوچکتر از یک میز است- اون آبی است. اون بزرگترین شی در طبقه کتابخانه است. وقتی گروه ها آماده شدند، به ترتیب جملات خود را بیان می کنند. بقیه کلاس با سوالاتی که می پرسند سعی در پیدا کردن آن شی مورد نظر می کنند " آیا اون، جعبه است؟ آیا اون کتاب داستان است؟ "

  نقاشی در هوا
  این بازی را ابتدا خود انجام دهید با انگشت اشاره خود یک حیوان در هوا بکشید. کودکان با دقت نگاه می کنند و حدس می زنند: " اون نهنگه؟ " اولین کسی که درست حدس بزند، به جلوی کلاس آمده و بازی را ادامه می دهد.

  لب خوانی کردن
  تعدادی کلمه / جمله بنابر سطح درسی کودکان انتخاب کنید و آنها را با آنها تمرین کنید. حال یکی از آن کلمات / جملات را بدون صدا و با حرکت لب ها ادا کنید. از کودکان بخواهید که حدس بزنند آن چیست. حال از بقیه بخواهید به نوبت همین کار را انجام دهند.

  سبد میوه
  این یک بازی فوق العاده برای تمرین گروه های مختلف لغات از قبیل رنگ ها، حیوانات، میوه ها، اعداد، پوشاک و ... است. از کودکان بخواهید دایره وار بنشینند. از 2 تا 3 کلمه استفاده کنید و به هر یک از کودکان یکی را بگویید. مثلاً سیب، موز، هلو حال معلم در وسط دایره می ایستد و یک کلمه را بلند می گوید. هر یک از کودکان که آن کلمه را داشتند، از جا بلند شده و سریع جاهایشان را با هم عوض می کنند. معلم هم در این میان با زرنگی، جای یکی از آنها می نشیند. اون کودکی که بیرون ماند، به داخل دایره آمده و همان بازی را ادامه می دهد.

  کی از همه بزرگتره؟
  با این بازی صفات عالی را تمرین کنید. از سه کودک بخواهید به جلوی کلاس بیایند. به آنها بگویید که می خواهید ببینید کدامیک از همه بلندتر هستند. آنها با ایستادن بر روی پنجه پا سعی می کنند بلندترین باشند. حال از بقیه بخواهید بلندتر و بلندترین را بگویند. بازی را با لغات و صفات دیگر ادامه دهید " کوتاه، چاق، لاغر، بزرگ، تند،... "
  همچنین از این بازی ها مابین درس و برای رفع خستگی با کسالت کودکان نیز می توانید استفاده کنید . تعدادی کلمه / جمله بنا بر سطح درسی کودکان انتخاب کنید و آنها را با آنها تمرین کنید.

  فرناز ثقفی - ماهنامه کودک
  تنظیم برای تبیان : کهتری

  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 9. Top | #17

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  pesar پاسخ : ♥ ▬*♥*▬♥رسيدن فصل مهر ومهرباني،درس ومدرسه مبارك(رهنمودهايي براي والدين و دانش آموزان)♥ ▬*♥*▬♥


  كابوسی به نام دیكته
  چند موضوع راجع به اختلالات یادگیری


  گاهی كودك شما، از نظر بهره ی هوشی در حد متوسط یا بالاتر قرار دارد، اما موفقیت تحصیلی او كه به وسیله ی آزمون استاندارد اندازه‌گیری می شود ، نشان‌دهنده ی آن است كه امتیازات كسب شده، كمتر از حد انتظار براساس سن تقویمی‌اش و آموزش متناسب با سن كودك است.


  این درست همان موقعیتی است كه مدت‌ها محل اختلاف متخصصان و مسئولان مدرسه بوده است؛ اختلالی كه از آن با عنوان «اختلال یادگیری» نام برده می‌شود.
  اختلالات یادگیری كه ممكن است تا حدودی جنبه ی ارثی داشته باشد، زمانی در كودكی مطرح می شود كه مشكلاتی در پیشرفت تحصیلی یا فعالیت‌های روزمره‌ای كه مستلزم مهارت‌های خواندن، نوشتن و حل مسائل ریاضی است، ایجاد شده و ممكن است با روحیه ی ضعیف، عزت‌نفس پایین و كمبودهایی در مهارت‌های اجتماعی همراه باشد.


  میزان ترك تحصیل كودكان یا نوجوانانی كه اختلال یادگیری دارند در حدود 40 درصد، برآورد شده است.از سوی دیگر و از آنجایی كه اختلال‌های یادگیری ممكن است تا بزرگسالی ادامه یابند، بزرگسالانی كه این اختلال را دارند نیز ممكن است در زمینه‌های استخدامی یا سازگاری اجتماعی، با مشكلات جدی روبه‌رو شده و مواردی نظیر بیش‌فعالی، لجبازی و نافرمانی، اختلال سلوك و افسردگی را بروز دهند.

  آیا كروموزم‌ها مقصرند؟
  درست است كه زمینه ارثی، آسیب‌های زمان تولد و انواع گوناگون بیماری‌های عصب‌شناختی و طبی ممكن است با گسترش اختلال‌های یادگیری مرتبط باشند، اما وجود چنین شرایطی نمی‌تواند دلیلی برای اختلال یادگیری نهایی باشد و بسیاری از افراد دچار اختلال‌های یادگیری هم، چنین سابقه‌ای ندارند.

  اما نكته ی دیگری كه حائز اهمیت است، این است كه در هر حال، اختلال‌های یادگیری گاهی همراه با انواعی از بیماری‌های جسمانی نظیر مسمومیت با سرب، نشانگان جنین الكلی یا نشگانگانX شكسته دیده می‌شوند.

  البته اختلال‌های یادگیری، مواردی هستندكه باید آنها را از تغییرات نابهنجار در پیشرفت تحصیلی و نیز مشكلات تحصیلی مربوط به فراهم نبودن امكانات، تدریس ضعیف یا عوامل فرهنگی، متمایز كرد؛ چرا كه تحصیلات ناكافی نیز می‌تواند عملكرد ضعیف در آزمون‌های پیشرفت را به وجود آورد.


  از سوی دیگر بینایی و شنوایی ناقص نیز ممكن است بر میزان یادگیری افراد تاثیرگذار باشند.بنابراین، این 2 عامل نیز باید به وسیله ی آزمون‌های بینایی‌سنجی و شنوایی‌سنجی مورد بررسی قرار گیرند.البته تشخیص اختلال یادگیری در شرایطی كه چنین نقیصه‌های حسی وجود دارند، تنها زمانی مطرح می‌شود كه مشكلات یادگیری بیش از حد معمول باشد.
  در مواردی هم اختلال‌های یادگیری با اختلال عمومی در كاركرد ذهنی هماهنگی دارند و در برخی موارد مثل اختلال در ریاضیات و اختلال در بیان نوشتاری، اختلال دیگری مثل اختلال در خواندن نیز وجود دارد. در زیر به مواردی از این اختلالات و ویژگی‌های تشخیصی آنها اشاره می‌كنیم.

  یك اختلال پسرانه
  مهمترین مشخصه اختلال در خواندن، افت در پیشرفت خواندن است به این معنی كه دقت، سرعت و درك در خواندن دچار كاهش می‌شود. در افراد مبتلا به این اختلال، سن تقویتی، هوش اندازه‌گیری شده و تحصیلات متناسب با سن فرد، بسیار پایین‌تر از میزان مورد انتظار است.

  اشكال در خواندن به شكل چشمگیری در پیشرفت تحصیلی یا فعالیت‌هایی از زندگی روزمره كه نیاز به مهارت‌های خواندن دارند، اختلال ایجاد می‌كند و اگر یك نقیصه حسی هم وجود داشته باشد، مشكلات در خواندن، بیشتر از حدی است كه معمولاً در این اختلال دیده می‌شود.
  اختلال در خواندن را شاید بتوان اختلالی پسرانه به شمار آورد؛ چرا كه حدود 60تا80 درصد افرادی كه تشخیص اختلال در خواندن در مورد آنها داده شده، مذكر هستند.  دو دو تا پنج تا
  اختلال دیگری كه می‌توان در رابطه با آن صحبت كرد، اختلال در فهم ریاضیات است كه مهمترین مشخصه ی آن، پایین بودن توانایی شخص در ریاضیات با توجه به سن تقویمی، هوش اندازه‌گیری شده و تحصیلات متناسب با سن است.

  در این اختلال برخی از مهارت‌های مختلف از جمله مهارت‌های زبانی (مثل درك یا نامگذاری اصطلاحات ریاضی، عملیات مفاهیم رمزگشایی یا حل مسئله‌های نوشته شده با نمادهای ریاضی)، مهارت‌های ادراكی (مثل بازشناسی یا خواندن نمادهای عددی)، مهارت‌های توجه (مثل رونویسی درست از اعداد) و... دچار اختلال می‌شوند و اگر چه نشانه‌های دشواری در ریاضیات مانند اشتباه در مفاهیم عددی یا ناتوانی در شمارش دقیق ممكن است در كودكستان یا كلاس اول دبستان ظاهر شود، ولی اختلال در ریاضیات به ندرت تا قبل از پایان كلاس اول دبستان قابل تشخیص است و حتی‌ امكان دارد تا كلاس پنجم یا بالاتر هم آشكار نشود.

  كابوسی به نام دیكته
  اختلال دیگری كه وجود دارد و از آن با نام اختلال در بیان نوشتاری نام می‌برند، زمانی اتفاق می‌افتد كه مهارت‌های نوشتاری فردی با در نظر گرفتن سن تقویمی و هوش اندازه‌گیری شده و تحصیلات متناسب با سن فرد به میزان قابل ملاحظه‌ای پایین‌تر از حد انتظار باشد.

  این اختلال معمولاً در مجموعه‌ای از مشكلات در توانایی فرد برای انشای متن‌های نوشتاری دیده می‌شود كه به صورت اشتباه‌های دستوری و نقطه‌گذاری در جمله‌ها، جمله‌بندی ضعیف و اشتباه‌های متعدد املایی و دست‌خط بسیار بد مشخص می‌شود و معمولاً در كلاس دوم دبستان ظاهر ‌شده و به ندرت امكان دارد در كودكان بزرگتر دیده شود. به طور كلی، اطلاع زیادی در مورد پیش‌آگهی درازمدت آن در دست نیست.

  منبع : همشهری آنلاین – با تلخیص
  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 10. تشكر

  آسیه سادات (28-08-1389)

 11. Top | #18

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : ♥ ▬*♥*▬♥رسيدن فصل مهر ومهرباني،درس ومدرسه مبارك(رهنمودهايي براي والدين و دانش آموزان)♥ ▬*♥*▬♥
  غذاهای مضر برای یادگیری دانش آموزان

  قندها (مواد غذایی شیرین)

  تحقیقات اخیر نشان مى‌دهد که مصرف قند زیاد باعث ایجاد استرس در مغز می شود. براى مثال نیم ساعت پس از خوردن یک ماده ی شیرین، کالرى آن به سرعت مى‌شکند و گلوکز خون کودک بالا مى‌رود. اگرچه ماهیچه‌ها و دیگر بافت هاى چربى آن را براى استفاده های بعدی ذخیره مى‌کنند، ولی بافت مغز نمى‌تواند این کار را انجام دهد.
  سه ساعت پس از خوردن مواد قندى، گلوکز خون پایین آمده و شروع به آزاد کردن هورمون هاى استرس زا مى‌کند.
  کودکانى که دچار اختلال کم توجهى (ADD) و اختلال بیش فعالى (ADHD) هستند کمتر قادرند با تأثیرات غذاى شیرین مقابله کنند، بنابراین فعالیت جسمی شان افزایش مى‌یابد که این فعالیت در اثر پایین آمدن گلوکز خون و تلاش براى به کار انداختن مغز است.
  تحقیقات نشان مى‌دهد حتى بزرگسالان دچار (ADD) و (ADHD) که در سوخت و ساز گلوکز مشکل دارند، بخش هایى از مغزشان که توجه ، رفتار و اعمال درونى آنها را تنظیم مى‌کند تحت تأثیر قرار مى‌گیرد.
  قندهای مصنوعی

  متأسفانه قندهاى مصنوعی نیز مشکلات دیگرى به همراه دارند. مثلاً آسپارتام ، بر سیستم عصبى مرکزى تأثیر گذارده و موجب اختلالاتى مانند حمله مى‌شود.
  دکتر ویلیام ام پاردیریج از مدرسه پزشکى UCLA دریافته است که فنیل آلانین موجود در آسپارتام به راحتى از سدّ مغزی- خونی (BLOOD-BRAIN BARRIER) عبور کرده و توازن پیام های عصبى را به هم مى‌زند. اگرچه از میان بدن که عبور مى‌کند تغییراتى بوجود نمى‌آورد. نتیجه آن شامل کم توجهى، بیش فعالى و حتى حمله مى‌شود.
  آسه سولفام K نیز موجب آزاد شدن انسولین مى‌شود. همان کارى که یک غذاى شیرین مى‌کند.
  سوکرالوز نیز که درسال 1998 توسط FDA ( اداره ی غذا و دارو) تأیید شد، باید توسط کبد سم زدایى شود که این کار با اضافه کردن یک سری مواد شیمیایى مضر هنگام پخت، به غذاهاى آماده انجام می گیرد.
  آلرژی هاى غذایى

  علائم آلرژى فقط خارش ، عطسه و دیگر علائم مشهود نیست. دکتر آلان گابى از دانشگاه باستیر معتقد است که آلرژی هاى غذایى مخفى مى‌توانند موجب دامنه وسیعى از مشکلات جسمی و روحى شوند. داروهاى محیطى نیز مانند آفت کش ها ، حشره کش ها و دیگر آلاینده‌هاى محیطى ، مصرف بیش از حد آنتى ‌بیوتیک و رژیم غذایى نامناسب همگى در به وجود آمدن آلرژى نقش مؤثرى دارند.تحقیقات دیگرى نیز نشان داده
  کاکائو ، ذرت ، تخم مرغ، شیر ، پرتقال و گندم از غذاهاى شایعى هستند که با اختلال بیش فعالى و آلرژى در کودکان مرتبط هستند. طى یک پاسخ آلرژیکى ، هیستامین در مغز آزاد مى‌شود. همچنان که در اعضاى دیگر بدن نیز این گونه مى‌شود.یکى از تأثیرات هیستامین، افزایش فرار خونابه در اطراف بافت هاى مغز است. مغز از آب اشباع شده و در نتیجه میزان توجه و عملکرد حافظه کاهش مى‌یابد.
  توصیه

  غذاهاى خانگى (و نه غذاهاى آماده) براى هر سنى خوب هستند، اما براى بچه‌هاى در حال رشد بسیار مهم هستند. سعى کنید فریزرتان را در پاییز با غذاهاى طبیعى و حیوانى پُر کنید. اگر غذاى فرزندتان را چه در خانه و چه براى مدرسه با رژیم غذایى مناسب و متوازن درست کنید، موجب مى‌شود میزان یادگیرى دروس در او افزایش یابد.  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 12. Top | #19

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : ♥ ▬*♥*▬♥رسيدن فصل مهر ومهرباني،درس ومدرسه مبارك(رهنمودهايي براي والدين و دانش آموزان)♥ ▬*♥*▬♥

  چگونه از درس خواندن نتیجه بهتری بگیریم؟

  شاید یکی از مشکلات شما دانش آموزان عزیز این است که زمان زیادی صرف درس خواندن می کنید ولی به نتیجه مطلوب نمی رسید. دراین جا سعی کردیم با ذکر مواردی شما عزیزان را یاری کنیم.
  1- سعی کنید در فواصل کوتاه درس بخوانید و در میان آن ها به خود استراحت دهید.
  نکاتی برای دستیابی به نتیجه دلخواه در امتحانات، ارائه روش هایی بسیار ساده در بالا بردن سرعت یادگیری، حفظ کردن و مطالعه.
  2- در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته درس بخوانید.
  آمار نشان داده که ذهن انسان در زمان های کوتاه و مکرر بسیار متمرکزتر از زمان های طولانی عمل می کند. بنابراین حتی اگر فقط ده دقیقه برای درس خواندن فرصت دارید، آن را به فواصل زمانی کوتاه تر تقسیم کنید. همچنین بهتر است پس از هر ده دقیقه درس خواندن به خودتان استراحت بدهید.
  از آنجا که مغز انسان به منظور "ساخت پروتئین" و تجدید نیرو به زمان نیازمند است، این روش کارایی بسیاری دارد. زمان استراحت به مغز فرصت جذب آموخته ها را می دهد، در مقابل درس خواندن برای مدت زمان طولانی نه تنها کسالت آور است، بلکه باعث خستگی، ایجاد استرس و گیج شدن می شود، در نتیجه قدرت یادگیری را کاهش می دهد.
  3- با خیالی آسوده استراحت کنید.
  اگر زمان شما اجازه می دهد به منظور تجدید قوا، یک روز کامل را به استراحت بگذرانید. با این کار ممکن است احساس عذاب وجدان کنید و مرتبا با خود بگوئید: "باید امروز را هم درس می خواندم" و زمان گرانبهایی را که به استراحت تخصیص داده اید، با استرس سپری کنید. اما همان طور که در بالا اشاره شد، فراموش نکنید که در حالت استرس مغز اطلاعات جدید را جذب نمی کند. یک روز را به فراغت بگذرانید و احساس بدی از درس نخواندن خود نداشته باشید.
  4- وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید.
  در زمان هایی که خسته، عصبانی، حواس پرت و شتاب زده هستید درس نخوانید. زمانی که مغز انسان در حالت آرامش است، مانند یک اسفنج اطلاعات را جذب می کند، برعکس زمانی که استرس دارید، تلاش شما برای یادگیری بی فایده است، زیرا در چنین حالتی مغز اطلاعات را دفع می کند. هیچ گاه در زمانی که فکر شما به چیزهای دیگری مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و یادگیری نکنید، این کار چیزی جز اتلاف وقت نیست.
  5- درس ها را در همان روز مرور کنید.
  زمانی که چیز جدیدی یاد می گیرید، سعی کنید در همان روز نکات مهمش را دوره کنید. با گذشت چند روز، برای یادآوری آن مطالب به تلاش بیشتری نیاز خواهید داشت. به هر حال یک مرور سریع در انتهای روز، باعث ماندگاری بیشتر در مغز و یادآوری آسانتر مطالب خواهد بود.
  6- مرحله به مرحله پیش بروید.
  ممکن است باور نداشته باشید که همیشه از کل به جزء و از بزرگ به کوچک رسیدن ، روش کارایی در امر یادگیری در سنین مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعی کنید یک درک کلی از مطلب داشته باشید سپس وارد جزئیات شوید، با این روش امکان موفقیت شما بیشتر می شود.
  مرور کردن تنها روشی است که برای یادآوری دانستنی های فراموش شده می تواند مفید باشد.
  7- محیطی مناسب برای درس خواندن فراهم کنید.
  همیشه فراهم کردن محیط مناسب برای درس خواندن را در اولویت اول قرار دهید. به طور مثال اگر به سکوت احتیاج دارید، تمام سعی تان را برای ایجاد یک مکان دور از سر و صدا برای موفقیت در درس خواندن، به کار بگیرید.
  8- میزان خستگی مغزتان را در نظر داشته باشید.
  کاملا طبیعی است که گاهی مغز انسان در اثر خستگی، مطالب را فراموش می کند، این امر هرگز بدان معنا نیست که شما آدم کودنی هستید، به جای عصبانی شدن، سعی کنید چنین حالتی را پیش بینی کنید و با آن کنار بیایید.
  تصور کنید که مغز شما لایه های اطلاعات را به ترتیب روی هم می چیند، با قرار گرفتن اطلاعات جدید در سطوح بالا، اطلاعات لایه های پایین تر کهنه شده و به آسانی قابل دسترس نخواهند بود، بنابراین به فراخوانی شما دیرتر جواب می دهند، مرور کردن تنها روش جلوگیری از چنین پیشامدی است.
  9- با برنامه ریزی مناسب، درس خواندن را به عادت تبدیل کنید.
  عموماً اگر ساعات مشخصی از روز را برای درس خواندن برنامه ریزی کنید، خیلی زود به آن عادت خواهید کرد. بدون تخصیص ساعات مشخصی از روز، ممکن است هیچ گاه وقت درس خواندن پیش نیاید. یک روش مناسب برای این کار یادداشت کردن زمان در دفتر روزانه است، درست مثل این که از پزشک وقت گرفته اید، مثلا در دفتر یادداشت خود بنویسید : " 2 تا 4 بعد از ظهر– درس خواندن "
  10- هدف داشته باشید.
  یکی از دلایل اصلی که باعث می شود افراد به اهداف خود نرسند این است که معمولا آن ها را دست نیافتنی می پندارند. در صورتی که با برنامه ریزی و مدیریت صحیح می توان به کلیه اهداف خود دست یافت.
  کافی است سعی کنید فرق بین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را دریابید، اهداف بلند مدت را مانند یک رویا در ذهن بپرورانید و نگه دارید، در عین حال فعالیت های روزانه زندگی را به اهداف کوتاه مدت اختصاص دهید.
  11- ناامیدی دشمن یادگیری است.
  افرادی که دائماً خود را به دلیل کندی در یادگیری سرزنش می کنند، حتی اگر پیشرفتی مناسب و قوه یادگیری بالایی داشته باشند، همواره در استرس به سر می برند. در مقابل افرادی که به خود و سرعت یادگیری شان اطمینان دارند، حتی اگر از هوش و استعداد کمتری نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتیجه کارشان بهتر است، زیرا این افراد انرژی خود را صرف نگرانی و حساسیت های بی مورد نکرده ، آهسته و پیوسته پیش می روند.


  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 13. Top | #20

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  satare پاسخ : ♥ ▬*♥*▬♥رسيدن فصل مهر ومهرباني،درس ومدرسه مبارك(رهنمودهايي براي والدين و دانش آموزان)♥ ▬*♥*▬♥

  درس خوندن به شیوه درس خونها


  یادداشت برداری یکی از شیوه های مفید برای فهم و درک بهتر دروس است . این کار در هنگام تدریس معلم باعث می شود تا تمرکز دانش اموزان بر روی موضوع درسی افزایش یافته و انرژی بیشتری را برای سوق دادن توجه به مدرس و معلم صرف کنند. اما مشاوران تحصیلی توصیه می کنند تا علاوه بر این فعالیت در کلاس، عملکرد اضافه تری هم مبنی بر مرور و ویرایش یادداشت ها داشته باشیم . حتما سئوال می کنید چرا ؟ در سطور زیر دلایل این کار را ذکر می کنیم اما پیش از آنها نکات مهمی را مورد توجه قرار دهید.

  آماده شدن قبل از کلاس درس
  این موضوع که قبل از ورود به کلاس درس و شنیدن سخنرانی استاد، خود را برای یادداشت برداری آماده کنیم، به همان اندازه اهمیت دارد که یادداشت نویسی دقیق، مهم است; زیرا این آمادگی، تاثیر مستقیمی بر شنیدن سخنرانی و یادداشت نویسی دارد. مرحله آماده شدن برای یادداشت نویسی در کلاس های درس را می توان با زمانی که خودمان را برای گذراندن تعطیلات سالانه آماده می کنیم، مقایسه کنیم. همان طور که برای گذراندن تعطیلات خود برنامه ریزی می کنیم، باید قبل از ورود به یک کنفرانس یا کلاس درس هم فکر و ذهن خود را آماده و مهیا سازیم. برای این کار، باید ابتدا به کتاب ها و جزوه های درسی، نظری اجمالی افکنده، تکالیف و تمرین های داده شده توسط استاد را انجام دهیم; سپس یادداشت هایی را که از درس قبل نوشته ایم، مرور کنیم. مرور مطالب درس های قبل، باعث می شود تا اطلاعات درسی جدید را آسان تر یاد بگیرید.نکته دیگری که در بحث آمادگی قبل از ورود به کلاس درس مهم است، این است که شما باید سعی کنید تا موضوع سخنرانی استاد را بدانید و بدین طریق، ذهنتان را نسبت به پذیرش موضوع مورد نظر، آماده سازید; زیرا در این صورت، شما دقیقا متوجه می شوید که استاد، چه موقع از موضوع خارج شده است و به قول معروف، خاکی می رود!

  خودتان تصمیم بگیرید که چه موقع مطلبی را بنویسید
  تنها به علت این که اطرافیان شما شروع به نوشتن کرده اند، ننویسید; اشکالی ندارد که شما تنها کسی باشید که می نویسید و احتمالا به زودی دیگران از شما تبعیت خواهند کرد. هنگامی یادداشت بردارید که احساس کنید مطلبی ارزش نوشتن و حفظ کردن را دارد.
  هر صفحه را طوری بنویسید که با یک نگاه، مفاهیم و نظرات اصلی مشخص باشند. از ماژیک های رنگی، شبرنگ ها، کادرها و طرح های مختلف و هر روشی که می دانید، استفاده کنید تا نکات مهم، برجسته تر به نظر برسند.
  نکات مهم را برجسته تر بنویسید


  هر صفحه را طوری بنویسید که با یک نگاه، مفاهیم و نظرات اصلی مشخص باشند. از ماژیک های رنگی، شبرنگ ها، کادرها و طرح های مختلف و هر روشی که می دانید، استفاده کنید تا نکات مهم، برجسته تر به نظر برسند. به نکاتی که به وسیله آهنگ صدا، حالات صورت و تکرار مطلب، مورد تاکید قرار می گیرند، توجه کنید. کاری کنید که یادداشت شما، تمامی چنین تاکیدهایی را منعکس کند.


  یادداشت ها را با عجله ننویسید
  یادداشت خوب، باید "خوانا" و "دقیق" باشد. هرگز با عجله ننویسید تا بعد خودتان هم نتوانید آن نوشته را بخوانید. کسانی که تصور می کنند جزئیات مربوط به توضیح مطلب اصلی درس را باید به تفصیل یادداشت کرد، مجبورند با عجله بنویسند. بعضی دیگر چنان سریع مشغول نوشتن می شوند که یادداشت آنها، نه تنها بدخط و ناخوانا می شود، بلکه از بس حواسشان به نوشتن معطوف است، از درس و بحث کلاس، هیچ نمی فهمند و در نتیجه، از مرور کردن آن یادداشت، به فرض خوانا بودن نیز چیزی دستگیرشان نمی شود. دقت و صحت یادداشت های خود را با مطالعه و مقایسه یادداشت های همکلاسان بسنجید. اگر درباره بعضی از نکات، تردید کردید و یا از درک درست آنها اطمینان نداشتید، با استاد، مشورت کنید.


  1- دلایل خوبی برای سازماندهی و بازنگری هر چه سریعتر یادداشتهایتان پس از سخنرانی وجود دارد:
  الف) تا زمانی كه موضوع درس هنوز در ذهن شما تازه و آماده است, می توانید از مثالها و حقایقی كه در حافظه شما از درس به جای مانده و فرصت نوشتن آنها را در حین سخنرانی نداشته اید, برای تكمیل یادداشتهایتان استفاده كنید.
  علاوه بر این شما می توانید قسمتهایی از درس را كه برایتان مبهم باقی مانده است باز یابی كرده و از استاد, یك همكاسی, از متن كتاب درسی و یا از طریق سایر منابع برای كسب اطلاع بیشتر , برای رفع ابهام كمك بگیرید.
  ب) مرور بلافاصله مطالب, نتیجه بهتری نسبت به مرور پس از مدت طولانی تر به بار خواهد آورد. اگر دانشجویی در مدت 24 ساعت و یا قبل از جلسه درسی بعدی مطالب را مرور كند از میزان محفوظات او كاسته و بر میزان فراگیری او بیشتر از مرور مطالب افزوده می شود.
  تازمانی كه موضوع درس هنوز در ذهن شما تازه و آماده است, می توانید از مثالها و حقایقی كه در حافظه شما از درس به جای مانده و فرصت نوشتن آنها را در حین سخنرانی نداشته اید, برای تكمیل یادداشتهایتان استفاده كنید.
  د) از كلید واژگان و خلاصه استفاده كنید .

  2- روش حاشیه نویسی در كنار یادداشتهایتان, بر دوباره نویسی ارجحیت دارد.پیشنهاد های زیر می تواند در زمینه حاشیه نویسی در كنار یادداشتهایتان مفید باشد:
  الف) در زیر جملات كلیدی و مفاهیم مهم خط بكشید.

  ب) از درج ستاره (*) و علایم راهنما برای نشان دادن مطالب مهم بهره بگیرید.
  ج) از حاشیه های دفترتان یا از صفحات خالی برای هماهنگ كردن یادداشتها با متن كتاب درسی استفاده كنید. برای تطبیق یادداشتها با متن كتاب درسی, شماره صفحه متن مربوط در كتاب را در كنار یادداشتهایتان بنویسید.
  - یك طرف حاشیه یادداشتهایتان را برای نوشتن واژه های كلیدی مانند اسامی مهم , فرمولها, تاریخ ها و مفاهیم اختصاص دهید. این كار شما را وادار به پیش بینی پرسش های عینی می كند وحقایقی به دست می دهد كه شما برای تهیه مقاله بدان نیاز دارید.
  - از طرف دیگر می توانید از حاشیه یادداشتهایتان برای نوشتن خلاصه های كوتاه از عناوین موجود در آن صفحه, مرتبط كردن محتویات هر صفحه با كل درس جلسه فعلی یا جلسه قبل بهره بگیرید. تهیه چنین یادداشتهایی نه تنها در یادگیری مطالب به شما كمك می كند , بلكه شما را برای نوعی از تفكر مورد نیاز در امتحانات تشریحی و نیز امتحانات موسوم به "عینی" آماده می سازد.

  ترجمه: قیامی – همدردی
  سارا محقق - ابتکار نیوز
  گروه خانواده ایرانی تبیان
  تنظیم و فرآوری :کهتری


  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ◄*♥*► گالري تصاوير ويژه ميلاد حضرت مهدي،امام زمان (عج) ◄*♥*►
  توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* در انجمن تصاویر ویژه ولادت ها
  پاسخ: 257
  آخرين نوشته: 17-04-1391, 06:28
 2. ارشيو اخبارعلمي،اجتماعي،اقتصادي ،فرهنگي و هنري در فروردين سال 90
  توسط نرگس منتظر در انجمن اخبار علمي . احتماعي .اقتصادي . فرهنگي . هنري
  پاسخ: 19
  آخرين نوشته: 26-01-1390, 17:11
 3. داستان هايي از نماز شب
  توسط كيان در انجمن نماز
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 01-03-1389, 10:07
 4. زندگی نامه *شهيد سيدجمال طباطبايي*
  توسط نرگس منتظر در انجمن زندگينامه شهدا
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 19-02-1389, 15:21
 5. تقديم به شهداي شيميايي
  توسط نرگس منتظر در انجمن حديث سبز شهادت
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16-02-1389, 15:22

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی