سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: چگونه تعارضات زندگي زناشويي را مديريت کنيم؟

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  ghalb3 چگونه تعارضات زندگي زناشويي را مديريت کنيم؟



  آموزش مشاجره با همسر


  چگونه تعارضات زندگي زناشويي را مديريت کنيم؟




  يکي از راه ‌هاي نزديک ‌شدن زوج‌ ها به هم، بحث‌ کردن مي ‌باشد. در واقع، بحث و گفت‌ و گو از نمادهاي ابراز عشق و محبت است که اگر در راه درست هدايت شود، براي تداوم زندگي مشترک سودمند مي‌ باشد.

  با رعايت موارد زير مي‌توانيد
  بحث و گفت ‌و گو با همسرتان را سازنده و مفيد گردانيد:

  - وقتي کسي مي ‌گويد: «مي ‌خواهم با تو صحبت کنم.» اين جمله خود به ‌خود باعث به ‌وجود آمدن يک واکنش دفاعي در مخاطب مي‌ شود. از لحظه‌ اي که يکي از دوطرف به موضوعي در رابطه با فرد مقابل اشاره مي ‌کند، واکنش خودکار مخاطب، اين خواهد بود که «مگر چه شده؟» و يا «چه اشتباهي از من سر زده؟»
  اين واکنش، يک جواب طبيعي ‌است که به احتمال زياد، ريشه در کودکي فرد دارد؛ زماني که پدر و مادر مي‌خواستند او را به‌ خاطر ارتکاب کاري، سرزنش يا تنبيه کنند.
  بحث و گفت‌ و گو از نمادهاي ابراز عشق و محبت است که اگر در راه درست هدايت شود، براي تداوم زندگي مشترک سودمند مي‌ باشد

  تمايل به ديدن طرف مقابل، به ‌عنوان يک فرد انتقادي و نکوهش ‌کننده، باعث مي‌ شود به ‌سختي بتوانيم با دلي باز و ذهني آزاد در مورد مشکل به ‌وجود آمده، بحث و گفت ‌و گو کنيم و با حالت تدافعي، وارد گفت‌وگو مي‌شويم. بنابراين سعي ‌کنيد آرامش خود را حفظ نموده و به‌ خاطر داشته باشيد کسي که در آن لحظه مشغول بحث با شماست، نگران رابطه‌ تان مي ‌باشد و تنها به اين دليل، مشغول گفت ‌و گو با شماست.
  - به‌هنگام گفت ‌و گو در هر زمان، فقط موضوع خاصي را مورد بحث قرار دهيد. براي نمونه، اگر در حال گفت ‌و گو در مورد تميز نگه ‌داشتن خانه هستيد، آن‌را به مسائل ديگر تعميم ندهيد و فقط به مسأله‌ تميزي خانه بپردازيد تا به نتيجه برسيد.
  به‌خاطر داشته باشيد برخي افراد، طرز فکر خاصي دارند که باعث سرگرداني‌ شان مي ‌شود. اين افراد به ‌طور معمول، افرادي خلاق و هنرمند هستند و پيروي از يک روش خاص، براي‌ شان سخت و طاقت‌ فرساست.
  اگر شما فردي منظم و مرتب هستيد و همسرتان از گروه ذکرشده است، به او کمک نماييد تا بر موضوع مورد بحث تمرکز کند و مسأله مورد نظرتان را با علاقه و محبت تذکر دهيد، نه با حالت تهاجمي و انتقادي.


  - هرگز از گذشته، مثال نزنيد. وقتي مثالي از گذشته مي ‌زنيد، مشکلي به مشکل فعلي ‌تان اضافه مي ‌شود و آن مشکل، اين است که خاطره کدام ‌تان، درست‌ تر و حافظه کدام ‌تان، قوي ‌تر مي ‌باشد.
  اگر موضوع مورد بحث، مسأله ‌اي ‌است که بارها تکرار مي ‌شود، براي نمونه، همسرتان هميشه دير به خانه برمي ‌گردد، باز هم به آخرين مورد اشاره کنيد. شما مي‌ توانيد احساس ‌تان را بيان کنيد و اجازه دهيد طرف مقابل، از نقطه ‌نظرتان آگاه شود.
  - با همسرتان رابطه مناسبي برقرار کنيد و مطمئن باشيد که توافق لازم را پيدا خواهيد کرد. رابطه صحيح، يعني هرگاه يکي از شما ‌هنگام بحث، احساس ناراحتي يا رنجش کرد، بتواند از طرف مقابل، درخواست وقفه در گفت ‌و گو کند و اين درخواست او، از سوي مخاطبش پذيرفته شود. براي انجام اين ‌کار مي ‌توانيد از يک عمل نمادين استفاده کنيد. براي نمونه، هنگامي‌ که شما پشت يک ميز و رو به ‌روي همديگر نشسته ‌ايد، مي ‌توانيد مقابل ‌تان يک ليوان خالي بگذاريد. هر گاه، هر کدام ‌تان به مکث نياز داشتيد، ليوان مقابل ‌تان را سر و ته روي ميز قراردهيد؛ به‌همين سادگي. البته عمل به اين توصيه، نيازمند کمي کنترل نفس مي‌ باشد تا فرد بتواند در اوج هيجان و گفت ‌و گو در آن لحظه، با خويشتن ‌داري، به‌ خواسته ‌ي طرف مقابل احترام بگذارد. لازم به ‌ذکر است که اين کار، رفتار مثبت و بسيار مؤثري مي‌ باشد.
  يکي از رايج‌ ترين اشتباه‌ هاي موجود در اين مورد، اين است که زوج ‌ها به‌ سرعت بعد از به نتيجه رسيدن در موضوعي، به‌ سراغ موضوعي ديگر مي ‌روند

  پيغام نهفته در برگرداندن ليوان، اين است که: «من اکنون ناراحت و رنجيده ‌خاطر هستم، اجازه بده کمي صحبت‌مان را قطع کنيم تا دوباره به‌ حالت عادي باز گردم و به‌ خاطر بياورم که ما براي هم اهميت داريم.» اين روش بسيار مؤثري براي استفاده در گفت‌ و گوهاست و نيازمند کمي فداکاري و نظم و ترتيب مي‌ باشد.
  نکته ديگر در اين مسأله، ماندن شما در داخل همان اتاق مي‌ باشد؛ ترک اتاق از سوي شما مي‌ تواند آثار زيان ‌باري روي همسرتان بر جاي بگذارد.
  - هرگز در بحث‌ هاي ‌تان، به قطع رابطه اشاره نکرده و همسرتان را تهديد به جدايي نکنيد، حتي اگر تصميم به انجام آن داريد. هرگاه کسي تهديد به جدايي شود، حس وحشت، اضطراب و ترس به او دست‌ مي‌ دهد و تنها هدف او، تلاش براي حفظ رابطه و نگه‌ داشتن طرف مقابل به هر قيمتي ‌است و اين، يکي از بزرگ ‌ترين دلايل توسل فرد تهديد شده، به حيله و فريب مي ‌باشد. شما نيازي به تهديد همسرتان به جدايي نداريد، پس به همان موضوع مورد بحث بپردازيد تا به نتيجه برسيد. تنها زماني مجاز به صحبت در مورد جدايي هستيد که آماده‌ آن باشيد، پس هرگز از اين مسأله به‌‌عنوان يک تهديد، استفاده نکنيد.
  - هر گاه در مورد مسأله‌ اي با موفقيت به نتيجه رسيديد، کمي استراحت کنيد، دست همديگر را بفشاريد و بگوييد: «متشکرم»

  يکي از رايج‌ ترين اشتباه‌ هاي موجود در اين مورد، اين است که زوج ‌ها به‌ سرعت بعد از به نتيجه رسيدن در موضوعي، به‌ سراغ موضوعي ديگر مي ‌روند. اين‌کار باعث مي‌ شود گفت‌ و گوها، تمام ‌نشدني به‌ نظر آيد.
  - جشن بگيريد. درپي هر تصميم‌ گيري و دست ‌يابي به نتيجه، براي همديگر هديه بگيريد، يادداشتي براي هم بفرستيد يا اين ‌که بيرون شهر برويد. اين ‌کار، «تجديد قوا» و «تقويت انرژي مثبت» ناميده مي ‌شود و همسرتان را براي تلاش به‌ منظور حل مشکل ‌هاي زندگي، دلگرم و تشويق مي ‌کند. زماني ‌که مي‌ خواهيد صحبت براي حل مشکلي را شروع کنيد، مي ‌توانيد جمله ‌هاي‌ تان را چنين آغاز کنيد: «رابطه ‌ما با همديگر بسيار عالي‌ ست. من دوست‌ دارم اين رابطه را بهتر کنم. مي ‌تواني به من کمک کني تا رابطه‌ مان را بهبود ببخشيم؟»

  ماهنامه شادکامي و موفقيت- مريم ظفر شمس پور
  گروه خانواده و زندگي سايت تبيان- تنظيم: مريم عطاريان


  امضاء





  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. آشنايي با رشته تحصيلي mba
  توسط ganjineh در انجمن آشنايي با دانشگاهها
  پاسخ: 21
  آخرين نوشته: 12-03-1396, 16:09
 2. جن و فرشته چه تفاوتهايي دارند ؟
  توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* در انجمن علوم قرآن
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 21-06-1389, 17:58
 3. ▐♣☼♣▐ داستانهايي از بسم الله الرحمن الرحيم ▐♣☼♣▐
  توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* در انجمن داستانهاي كوتاه از سراسر جهان
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: 12-03-1389, 15:26
 4. زندگی نامه *شهيد سيدجمال طباطبايي*
  توسط نرگس منتظر در انجمن زندگينامه شهدا
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 19-02-1389, 15:21
 5. تقديم به شهداي شيميايي
  توسط نرگس منتظر در انجمن حديث سبز شهادت
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16-02-1389, 15:22

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی