سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: سرطان را خط بزن؛ بنويس زندگي

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اسفند 1388
  شماره عضویت
  283
  نوشته
  392
  تشکر
  1,991
  مورد تشکر
  750 در 283
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  سرطان را خط بزن؛ بنويس زندگي

  بسمه تعالی

  طرز برخورد با بچه‌هاي سرطاني در گفتگو با دکتر نسرين اميري روان پزشک کودکان و نوجوانان


  سرطان كودكان اگرچه 1 تا 2 درصد از كل سرطان‌ها را دربرمي‌گيرد اما از آنجا كه در سنين كودكي بروز مي‌كند، بسيار بااهميت است. بر اساس آمارها، سالانه بين 3 هزار تا 3 هزار و 500 كودك ايراني به سرطان مبتلا مي‌شوند. خوشبختانه امروزه سرطان كودكان را مي‌توان يك بيماري علاج‌پذير تلقي كرد و تنها گذراندن پروسه درمان است که کودک را تحت تاثير قرار مي‌دهد؛ چراکه کودکان سرطاني در سنين رشد تحت عمل جراحي وسيعي قرار مي‌گيرند يا پرتو‌درماني و شيمي‌درماني مي‌شوند. در عين حال، درمان سرطان، هفته‌ها يا ماه‌ها به طول مي‌انجامد. اما چگونگي رفتار والدين با کودکان مبتلا به سرطان نقش مهمي در روند بهبود کودک ايفا مي‌کند. در اين باره با دکتر نسرين اميري، فوق‌تخصص روان‌پزشکي کودکان و نوجوانان گفتگويي انجام داده‌ايم که مي‌خوانيد.....

  خانواده‌ها در رفتار با کودک مبتلا به سرطان بايد چه نکاتي را مد نظر قرار دهند؟


  ابتلاي يک کودک به سرطان تاثير به‌سزايي در روحيه کودک و خانواده او دارد اما اقدامات مفيدي وجود دارد که مي‌توان آنها را براي آشنا کردن کودک و والدين با نحوه درمان و درنتيجه پذيرش بهتر آن انجام داد. در وهله اول، فراهم آوردن اطلاعات خواندني و ديدني براي بيمار و خانواده او در مورد تشخيص ودرمان از جمله اقداماتي است که خانواده‌ها مي‌توانند از مراکز درماني درخواست کنند. کوشش در آماده کردن کودکان براي آزمايش‌هاي درد آور با استفاده از روش‌هاي خود آرامي و استفاده از شبيه‌سازي و ديگر برنامه‌هاي رويارويي با بيماري و برنامه‌هاي بازگشت به مدرسه و تدريس در بيمارستان نيز مي‌تواند جزو اقداماتي باشد که خانواده‌ها بايد آن را لحاظ کنند. برنامه‌ريزي براي عيادت دوستان، هم‌کلاسي‌ها و معلم‌ها از کودک بيمار در بيمارستان نيز از جمله اين اقدامات بسيار مفيد است.


  محيط در اين بين چه نقشي ايفا مي‌کند؟


  بهترين برنامه‌هاي ‌درماني چه در هنگام معالجه در بيمارستان، چه به صورت سرپايي، نياز به فضاي دلچسب دارد. هم براي کودک و هم براي خانواده او، فضاي مناسب موجب کاهش اضطراب مي‌شود و در واقع اين فضا جاي مفيدي براي نشان دادن واکنش‌ها و ارج گذاشتن به شخصيت کودکان است. با توجه به تحقيقات اخير و قدم‌هاي مثبتي که در درمان سرطان اطفال رخ داده، افق‌هاي جديدي براي پژوهش‌هاي آينده باز شده است و لازم است که اکنون کيفيت زندگي کودک از تمام جنبه‌هاي وجودي مورد نظر قرار گيرد. سرطان سطح زندگي فردي، اجتماعي و خانوادگي را محاصره کرده و همه جنبه‌هاي زندگي را محدود مي‌کند. در واقع بهداشت و سلامت کودک و شرکت او در فعاليت‌هاي فيزيکي، روحي و انرژي اجتماعي در روند درمان بسيار موثر است و در کودک ايجاد اميد و انگيزه مي‌کند و هر چه اين فعاليت‌ها در محيطي شادتر و صميمي تر و بدون استرس انجام گيرد، روند بهبود کودک سريع‌تر مي‌شود.


  کودکان روحيه بسيار حساسي دارند و در طول بيماري نيز حساس‌تر مي‌شوند. در اين شرايط رعايت چه نکاتي را پيشنهاد مي‌کنيد؟


  بيماري سرطان براي خيلي‌ها وحشت‌آور است و کودک مبتلا به سرطان روحيه بسيار حساسي نسبت به ديگر هم سن و سالان خود دارد. به همين دليل هرگز نبايد يک‌تنه و به تنهايي اين فشار را تحمل کرد. در واقع، کودک بايد بتواند آزادانه احساسات خود را با خانواده و گاهي با کودکان بيمار مشابه خود در ميان بگذارد اما نکته بسيار مهم اين است که در صورتي که واقعيت به صورت منطقي به کودکان گفته نشود، ممکن است قضيه را بدتر از آنچه که هست، تصور کنند. البته سن اطفال و بلوغ رواني آنها دو عامل اصلي تعيين کننده ميزان و نحوه افشاي حقيقت به آنها است. کودک مبتلا به سرطان دوست دارد مانند يک کودک معمولي با او برخورد شود. بسياري از اطرافيان چون فکر مي‌کنند که او دارد مي‌ميرد به گونه ديگري با او رفتار مي‌کنند؛ از او دوري مي‌کنند يا اصلا درباره بيماري‌اش با او گفتگو نمي‌کنند و يا بيش از اندازه به او توجه نشان مي‌دهند و همين موارد که شايد بي‌اهميت به نظر برسد، موجب تاثير منفي در روان کودک مي‌شود. حتي خواهر و برادر کودک سرطاني بيشتر از خود کودک صدمه احساسي مي‌خورند.


  ممکن است در اين زمينه بيشتر توضيح بدهيد؟


  ببينيد؛ اغلب والدين در اين شرايط به کودک بيمار توجه بيشتري نشان مي‌دهند. والدين وقتي که بيماري کودک‌شان پيشرفت مي‌کند ناراحت‌اند و هنگام بهبود او خوشحال مي‌شوند و به کودکان ديگر خانواده کمتر توجه مي‌شود. گاهي اين فرزندان آرزو مي‌کنند کاش آنها هم سرطان مي‌داشتند تا مورد توجه والدين قرار مي‌گرفتند. فرزندان ديگر خانواده از کودک سرطاني متنفر مي‌شوند و ديده شده که در بسياري از موارد با او رفتار نادرستي دارند.


  کودک مبتلا به سرطان در مدرسه با چه مشکلاتي روبه‌روست؟


  مشکلات کودکان سرطاني در مدرسه بيشتر از کودکان عادي است و بايد به آن توجه کرد. نقش مدرسه فقط سوادآموزي نيست؛ بلکه نقش اجتماعي و احساسي مهمي هم براي کودکان دارد. شايد بسياري از معلم‌ها آگاه نباشند که کودکان مبتلا به سرطان به امتيازات خاصي در مدرسه نياز دارند تا بتوانند دوره آموزشي خود را سپري کنند، چرا که گروهي از کودکان نخواهند توانست به سطح انتظارات مدرسه برسند و بايد شيوه تعليم و تربيت آنها متفاوت از کودکان عادي باشد.


  چه توصيه‌اي براي اطرافيان کودک مبتلا به سرطان داريد؟


  توصيه من به خانواده و اطرافيان کودکان سرطاني اين است که با توجه به توانايي کودک او را تشويق به تحرک کنند و در مواقع لازم براي راه بردن يا راه رفتن کودک از وسايل کمکي استفاده کنند. در عين حال، مواظبت از بهداشت کودک مخصوصا موي سر، تشويق دوستان کودک به عيادت او و کمک به کودک درباره قبول وضعيت جديد او بسيار حايز اهميت است. از طرفي پرهيز از دادن جواب‌هاي نادرست در مورد بيماري به کودک، گوش دادن به مشکلات و نگراني‌هاي کودک و کمک به او براي گذر از مراحل کنار آمدن با غم و غصه از جمله نکات بسيار مهمي است که معمولا خانواده‌ها از آن غافل‌اند. اجازه دادن به کودک براي ابراز احساسات خود، کمک به کودک در ‌سازش با آثار جانبي درمان و تشويق به کسب استقلال کودک، کمک به کودک براي داشتن زندگي هر چه طبيعي‌تر و آگاهي دادن به کودک در مورد آثار جانبي درمان هم اعتماد به نفس و قدرت کودک براي مقابله با بيماري سرطان را افزايش مي‌دهد و او را از افسردگي دور مي‌کند.

  پريسا اصولي
  هفته نامه سلامت
  امضاء

  دلی کزمعرفت نور وصفا دید
  / به هرچه که دید اول خدا دید


 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی