سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: وجه تشبیه زن و شوهر به لباس !

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  وجه تشبیه زن و شوهر به لباس !

  وجه تشبیه زن و شوهر به لباس !  خانواده واحد بنیادین جامعه وکانون اصلی رشد و تعالی انسان است و تربیت و عواطف اجتماعی به عنوان مهم ترین ویژگی نظام انسانی ، از خانواده نشأت می گیرد و توجه به نقش محوری زن به عنوان محور عاطفه و تربیت و نقش محوری مرد در امر تربیت و تأمین معیشت و اداره زندگی امری ضروری است .
  ضرورت تشکیل خانواده
  خداوند متعال می فرماید : « مردان و زنان بی همسر خود را همسر دهید ، همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را اگر فقیر و تنگدست باشند ، خداوند از فضل خود ، آنان را بی نیاز می سازد . خداوند گشایش دهنده و آگاه است. » (1)
  این آیه تأکید می کند که همه باید به امر ازدواج افراد مجرد همت گمارند و تنها به دلیل مشکلات اقتصادی از تشکیل خانواده نهراسند ؛ چرا که خداوند وعده گشایش داده است ؛ چنان که پیامبراسلام (ص) فرموده : « هر کس ازدواج را از ترس فقر ، ترک کند ، گمان بد به خدا برده است ؛ زیرا خداوند متعال می فرماید : اگر آنها فقیر باشند خدا آنها را از فضل خود بی نیاز می سازد .»
  آئین همسرداری
  در قرآن می فرماید : «عاشروهن» ، عاشروا یعنی معاشرت کنید ، زندگی کنید .«عاشروهن بالمعروف»(2) یعنی به طور معروف و معقول و پسندیده زندگی کنید .
  حق سالاری ؛ نه مردسالاری و نه زن سالاری
  دو کلمه غلط در جامعه ما وجود دارد ؛ مرد سالاری و زن سالاری ، که هردو طبق نظر قرآن غلط هستند . درزندگی باید حق سالاری جریان داشته باشد . قرآن می فرماید : « وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِی عَلَیْهِنَّ » (3) ، اسلام بر تبعیض هریک از زوجین بر دیگری کاملاً مخالف است و همیشه جانب حق را رعایت می کند . می فرماید : به همان مقداری که بر ضد خانم ها هست باید به نفع خانم ها هم باید باشد ، " وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِی عَلَیْهِنَّ " یعنی اگر یک تکلیفی بر دوش خانم هست باید یک منافعی هم به جیب خانم برود . اگر یک تکلیفی بر دوش مرد هست ، باید یک بهره ای هم مرد داشته باشد . اگر خرج خانه با مرد است و بار زندگی روی دوش مرد ، پس تمکین هم بر زن واجب است .
  گفتیم که نه مردسالاری خوب است و نه زن سالاری . در قرآن کلمه «حُدُودَ اللَّهِ » زیاد آمده است . چند بار در قرآن گفته است : «تِلْكَ حُدُودُ اللَّهِ » (4) ، حدودالله ؛ یعنی حد و مرز الهی . یعنی اصل نه توقعات زن باشد و نه بخل مرد ،بلکه اصل حدود الهی است .
  همسر هم محدودیت دارد ، آدمی كه همسر دارد ، وظیفه‌اش این است كه نان به خانه ببرد ،غذا ببرد ، اول وقت در خانه باشد ، پول آب بدهد، برق بدهد و ... ازدواج محدودیت می‌آورد ، ولی این محدودیت ارزش دارد .

  یاد کردن از نعمتها و خوشیهای زندگی
  در آیات قرآن می فرماید : « وَاذْكُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْكُمْ » (5) ، نعمتهای خدا را هم یاد کنید . گاهی اوقات در زندگی دائم نبش قبر می کنیم ! تو این کار را کردی !این را چرا گفتی !چرا رفتی و... " وَاذْكُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْكُمْ " . خوبی‌ها را هم ببینیم و بگوییم ،تا زندگی شیرین شود و نعمت ها برایمان افزونی یابد .
  زن و مرد لباس یکدیگرند
  قرآن می فرماید : همسر برای همسر لباس است ؛ « هُنَّ لِبَاسٌ لَكُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ » (6) . در لباس طرح و رنگ و جنس باید مناسب باشد .
  لباس سومین نیاز بشر است . اولین نیاز بشر، اكسیژن است ، دومین نیاز بشر، غذا است. سومین نیاز بشر همسر است . لباس چه خصوصیاتی دارد ؟
  رنگ و دوخت لباس، نشانه‌ی سلیقه و شخصیت انسان است .
  اینکه چه همسری انتخاب كنیم ، از انتخاب همسر معلوم می‌شود كه ایشان ، در چه فكری است . فقط فكر زیبایی است ، ثروت است ، پست است ؟ دوخت لباس و جنس لباس نشانه‌ی شخصیت انسان است . انتخاب همسر هم نشانه‌ی شخصیت انسان است .
  گاهی یك لكه تمام ارزش لباس را زیر سؤال می‌برد.همسر هم همین طور است . گاهی یك حركت در خانواده ، كل هویّت خانواده را راازبین می برد .
  همیشه چبزهای گران و پرزرق وبرق دار بهترین نیستند !
  گاهی وقت‌ها ما فكر می‌كنیم كه مثلاً چون كباب گران است ، انرژی بیشتری دارد و حال آنكه ممكن است انرژی خرما از گوشت بیش‌تر باشد . فكر می‌كنیم كه خانمی كه پدرش كارخانه‌دار است ، تاجر است ، سرمایه‌دار است و تحصیلاتش فوق لیسانس است ، حتماً دختر خوبی هم هست ! حتماً لباس گران بهترین لباس نیست ! گاهی آدم یك غذاهایی ساده می‌خورد ، اما ویتامینش از غذاهای تشریفاتی بیش‌تر است .
  لباس محدودیت می‌آورد ، اما مصونیّت زا است
  لباس محدودیت می‌آورد. زمستان كه لباس می‌پوشیم نمی‌توانیم بدویم . کفش که پا می کنیم احساس تنگی در پا می کنیم . لباس یك محدودیت‌هایی می‌آورد ، ولی نمی توانیم بگوییم كه حالا كه محدودیت می‌آورد پس ما لباس ،کفش نپوشیم .لباس و کفش ما را از سرما و گرما وخاروخاشاک حفظ می کند . همسر هم محدودیت دارد ، آدمی كه همسر دارد ، وظیفه‌اش این است كه نان به خانه ببرد ،غذا ببرد ، اول وقت در خانه باشد ، پول آب بدهد، برق بدهد و ... ازدواج محدودیت می‌آورد ، ولی این محدودیت ارزش دارد .
  همسر، مایه آرامش روحی و روانی
  لباس آرام بخش نیست ، جنس لباس آرام بخش است . اگر یك لباس خشنی تن کنیم ، بدن به خارش می‌افتد . گاهی وقت‌ها با ازدواج زندگی پر از نکبت می شود ، برای اینكه جنس همسر به همسر نمی‌خورده است . قرآن می‌گوید : « لِتَسْكُنُوا» (7) همسر آرامش‌بخش است ، جنس لباس آرام بخش می دهد .
  لباس عیب را اصلاح می‌كند ، می پوشاند . اگر همسری عیب داشت ، فكر كنید ، چگونه اصلاح كنید ، آبروریزی نکنید !
  پیامبراسلام (ص) فرموده : « هر کس ازدواج را از ترس فقر ، ترک کند ، گمان بد به خدا برده است ؛ زیرا خداوند متعال می فرماید : اگر آنها فقیر باشند خدا آنها را از فضل خود بی نیاز می سازد .»

  لباس زیبا ، نشانه ی شادابی است
  در خانواده اگر زن و شوهر خودشان را برای همدیگر آرایش و زینت كنند ، این آرایش و زینت شادی‌بخش است . زندگی را گرم می‌كند. كلماتی كه به هم می‌گویند می تواند در شادیشان سهم بزرگی داشته باشد . حدیث داریم كه اگر مردی به زنش بگوید دوستت دارم ، این كلمه تا آخر عمر در ذهن زن می‌ماند. در حدیث دیگری آمده اگر كسی را دوست داری ، به او بگو. تشكر كردن ، عذرخواهی كردن از اشتباهات ، اینها زندگی را شیرین می‌كند .
  امیدوارم که زنگیتان همیشه پایدار و شاداب باشد .
  تنظیم :زهرا اجلال- گروه دین و اندیشه
  پی نوشت ها :
  1- نور /32
  2- النساء /19
  3- البقرة /228
  4- همان / 229
  5-همان /231
  6-همان /187
  7- روم /21
  امضاء

 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی