وجه تشبیه زن و شوهر به لباس ! سایت آیه های انتظار انجمن آیه های انتظار
ثبت نام
سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
تبلیغات تبلیغات
وجه تشبیه زن و شوهر به لباس !
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  نرگس منتظر آواتار ها

  تاریخ عضویت : دی 1348
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  نوشته : 18,972      تشکر : 41,292
  48,487 در 15,341 پست تشکر شده
  وبلاگ : 15
  دریافت : 0      آپلود : 0
  نرگس منتظر آنلاین نیست.

  moteharak1 وجه تشبیه زن و شوهر به لباس !
  وجه تشبیه زن و شوهر به لباس !  خانواده واحد بنیادین جامعه وکانون اصلی رشد و تعالی انسان است و تربیت و عواطف اجتماعی به عنوان مهم ترین ویژگی نظام انسانی ، از خانواده نشأت می گیرد و توجه به نقش محوری زن به عنوان محور عاطفه و تربیت و نقش محوری مرد در امر تربیت و تأمین معیشت و اداره زندگی امری ضروری است .
  ضرورت تشکیل خانواده
  خداوند متعال می فرماید : « مردان و زنان بی همسر خود را همسر دهید ، همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را اگر فقیر و تنگدست باشند ، خداوند از فضل خود ، آنان را بی نیاز می سازد . خداوند گشایش دهنده و آگاه است. » (1)
  این آیه تأکید می کند که همه باید به امر ازدواج افراد مجرد همت گمارند و تنها به دلیل مشکلات اقتصادی از تشکیل خانواده نهراسند ؛ چرا که خداوند وعده گشایش داده است ؛ چنان که پیامبراسلام (ص) فرموده : « هر کس ازدواج را از ترس فقر ، ترک کند ، گمان بد به خدا برده است ؛ زیرا خداوند متعال می فرماید : اگر آنها فقیر باشند خدا آنها را از فضل خود بی نیاز می سازد .»
  آئین همسرداری
  در قرآن می فرماید : «عاشروهن» ، عاشروا یعنی معاشرت کنید ، زندگی کنید .«عاشروهن بالمعروف»(2) یعنی به طور معروف و معقول و پسندیده زندگی کنید .
  حق سالاری ؛ نه مردسالاری و نه زن سالاری
  دو کلمه غلط در جامعه ما وجود دارد ؛ مرد سالاری و زن سالاری ، که هردو طبق نظر قرآن غلط هستند . درزندگی باید حق سالاری جریان داشته باشد . قرآن می فرماید : « وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِی عَلَیْهِنَّ » (3) ، اسلام بر تبعیض هریک از زوجین بر دیگری کاملاً مخالف است و همیشه جانب حق را رعایت می کند . می فرماید : به همان مقداری که بر ضد خانم ها هست باید به نفع خانم ها هم باید باشد ، " وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِی عَلَیْهِنَّ " یعنی اگر یک تکلیفی بر دوش خانم هست باید یک منافعی هم به جیب خانم برود . اگر یک تکلیفی بر دوش مرد هست ، باید یک بهره ای هم مرد داشته باشد . اگر خرج خانه با مرد است و بار زندگی روی دوش مرد ، پس تمکین هم بر زن واجب است .
  گفتیم که نه مردسالاری خوب است و نه زن سالاری . در قرآن کلمه «حُدُودَ اللَّهِ » زیاد آمده است . چند بار در قرآن گفته است : «تِلْكَ حُدُودُ اللَّهِ » (4) ، حدودالله ؛ یعنی حد و مرز الهی . یعنی اصل نه توقعات زن باشد و نه بخل مرد ،بلکه اصل حدود الهی است .
  همسر هم محدودیت دارد ، آدمی كه همسر دارد ، وظیفه‌اش این است كه نان به خانه ببرد ،غذا ببرد ، اول وقت در خانه باشد ، پول آب بدهد، برق بدهد و ... ازدواج محدودیت می‌آورد ، ولی این محدودیت ارزش دارد .

  یاد کردن از نعمتها و خوشیهای زندگی
  در آیات قرآن می فرماید : « وَاذْكُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْكُمْ » (5) ، نعمتهای خدا را هم یاد کنید . گاهی اوقات در زندگی دائم نبش قبر می کنیم ! تو این کار را کردی !این را چرا گفتی !چرا رفتی و... " وَاذْكُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْكُمْ " . خوبی‌ها را هم ببینیم و بگوییم ،تا زندگی شیرین شود و نعمت ها برایمان افزونی یابد .
  زن و مرد لباس یکدیگرند
  قرآن می فرماید : همسر برای همسر لباس است ؛ « هُنَّ لِبَاسٌ لَكُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ » (6) . در لباس طرح و رنگ و جنس باید مناسب باشد .
  لباس سومین نیاز بشر است . اولین نیاز بشر، اكسیژن است ، دومین نیاز بشر، غذا است. سومین نیاز بشر همسر است . لباس چه خصوصیاتی دارد ؟
  رنگ و دوخت لباس، نشانه‌ی سلیقه و شخصیت انسان است .
  اینکه چه همسری انتخاب كنیم ، از انتخاب همسر معلوم می‌شود كه ایشان ، در چه فكری است . فقط فكر زیبایی است ، ثروت است ، پست است ؟ دوخت لباس و جنس لباس نشانه‌ی شخصیت انسان است . انتخاب همسر هم نشانه‌ی شخصیت انسان است .
  گاهی یك لكه تمام ارزش لباس را زیر سؤال می‌برد.همسر هم همین طور است . گاهی یك حركت در خانواده ، كل هویّت خانواده را راازبین می برد .
  همیشه چبزهای گران و پرزرق وبرق دار بهترین نیستند !
  گاهی وقت‌ها ما فكر می‌كنیم كه مثلاً چون كباب گران است ، انرژی بیشتری دارد و حال آنكه ممكن است انرژی خرما از گوشت بیش‌تر باشد . فكر می‌كنیم كه خانمی كه پدرش كارخانه‌دار است ، تاجر است ، سرمایه‌دار است و تحصیلاتش فوق لیسانس است ، حتماً دختر خوبی هم هست ! حتماً لباس گران بهترین لباس نیست ! گاهی آدم یك غذاهایی ساده می‌خورد ، اما ویتامینش از غذاهای تشریفاتی بیش‌تر است .
  لباس محدودیت می‌آورد ، اما مصونیّت زا است
  لباس محدودیت می‌آورد. زمستان كه لباس می‌پوشیم نمی‌توانیم بدویم . کفش که پا می کنیم احساس تنگی در پا می کنیم . لباس یك محدودیت‌هایی می‌آورد ، ولی نمی توانیم بگوییم كه حالا كه محدودیت می‌آورد پس ما لباس ،کفش نپوشیم .لباس و کفش ما را از سرما و گرما وخاروخاشاک حفظ می کند . همسر هم محدودیت دارد ، آدمی كه همسر دارد ، وظیفه‌اش این است كه نان به خانه ببرد ،غذا ببرد ، اول وقت در خانه باشد ، پول آب بدهد، برق بدهد و ... ازدواج محدودیت می‌آورد ، ولی این محدودیت ارزش دارد .
  همسر، مایه آرامش روحی و روانی
  لباس آرام بخش نیست ، جنس لباس آرام بخش است . اگر یك لباس خشنی تن کنیم ، بدن به خارش می‌افتد . گاهی وقت‌ها با ازدواج زندگی پر از نکبت می شود ، برای اینكه جنس همسر به همسر نمی‌خورده است . قرآن می‌گوید : « لِتَسْكُنُوا» (7) همسر آرامش‌بخش است ، جنس لباس آرام بخش می دهد .
  لباس عیب را اصلاح می‌كند ، می پوشاند . اگر همسری عیب داشت ، فكر كنید ، چگونه اصلاح كنید ، آبروریزی نکنید !
  پیامبراسلام (ص) فرموده : « هر کس ازدواج را از ترس فقر ، ترک کند ، گمان بد به خدا برده است ؛ زیرا خداوند متعال می فرماید : اگر آنها فقیر باشند خدا آنها را از فضل خود بی نیاز می سازد .»

  لباس زیبا ، نشانه ی شادابی است
  در خانواده اگر زن و شوهر خودشان را برای همدیگر آرایش و زینت كنند ، این آرایش و زینت شادی‌بخش است . زندگی را گرم می‌كند. كلماتی كه به هم می‌گویند می تواند در شادیشان سهم بزرگی داشته باشد . حدیث داریم كه اگر مردی به زنش بگوید دوستت دارم ، این كلمه تا آخر عمر در ذهن زن می‌ماند. در حدیث دیگری آمده اگر كسی را دوست داری ، به او بگو. تشكر كردن ، عذرخواهی كردن از اشتباهات ، اینها زندگی را شیرین می‌كند .
  امیدوارم که زنگیتان همیشه پایدار و شاداب باشد .
  تنظیم :زهرا اجلال- گروه دین و اندیشه
  پی نوشت ها :
  1- نور /32
  2- النساء /19
  3- البقرة /228
  4- همان / 229
  5-همان /231
  6-همان /187
  7- روم /21
  وجه تشبیه زن و شوهر به لباس !

 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •