سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: کتابی که هرگز کهنه نمیشود

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  sham1 کتابی که هرگز کهنه نمیشود


  کتابی که هرگز کهنه نمیشود

  نگاهی به تاریخچه نشر قرآن در ایران


  قرآن، کتابی است که در طول سالیان نه تنها کهنه نشده است بلکه گذشت زمان، به ارزش و اهمیت آن افزوده شده است .«هذا کتاب مبین».
  قرآن کریم به گفته خداوند کتابی است روشنگر. روشنگری نکته ای است که بارها و بارها در مورد آن صحبت شده است.
  اما در اینجا به ویژگی های قرآن به عنوان یک کتاب می پردایم.اینکه چرا خداوند برای ارشاد مردم و روشن کردن اذهان آنها از رسانه ای به نام کتاب استفاده کرده است جای تعمق و تامل دارد.به راستی قادر متعال نمی توانست برای ارتباط با بندگان از وسیله دیگری استفاده کند.

  قطعا پاسخ مثبت است و اینجاست که ارزش بالای کتاب به عنوان یک رسانه مکتوب مشخص می شود.این کتاب پرفروش ترین کتاب در ایران است. و بارها و بارها به شکل های مختلف و ترجمه های مختلف منتشر شده است.ترجمه فارسی قرآن، قرآن منظوم و... از گونه های مختلف چاپ قرآن در این سال هاست.
  اما براستی قرآن به عنوان یک اثر مکتوب چه ویژگی هایی دارد که ماندگارترین کتاب هاست.در این مجال نگاهی به تاریخچه انتشار قرآن در جهان و ایران و ترجمه های مختلف آن می اندازیم. متن عربی قرآن نخستین بار در فاصله سال های ۱۵۰۳ تا ۱۵۲۳ میلادی به وسیله «پاگانینی» در ونیز به چاپ رسید(دایره المعارف فارسی) اما هنوز جوهر چاپ پاگانینی خشک نشده بود که کلیه نسخه های آن به دستور پاپ«آنجلا نووو» به دلیل تعصبات دینی جمع آوری و نابود شد.
  پاپ تصور می کرد با اینکار خواهد توانست جلوی نفوذ قرآن را بگیرد اما نمی دانست که روزی در اوج تمدن غربی قرآن به پرفروش ترین کتاب تبدیل خواهد شد.
  براساس آمارهای منتشر شده قرآن پس از حوادث ۱۱ سپتامبر به یکی از پرفروش ترین کتاب ها تبدیل شده است، البته این موضوع می تواند دلایل متعددی از جمله کنجکاوی مردم اروپا برای بیشتر دانستن و آگاهی از محتوای قرآن داشته باشد اما این موضوع تنافی و تضادی با لزوم پرداختن و اهمیت بیشتر به مقوله چاپ و ارتقای وضعیت شکلی قرآن ندارد و مسئولیت بیشتر ناشران مسلمان در شرایط کنونی را به آنان گوشزد می کند.
  ● چاپ قرآن در گذر زمان
  قرآن به شکل مصحف برای نخستین بار در دوره حکومت عثمان(خلیفه سوم) در چند نسخه(پنج یا شش) نوشته شد و به پنج یا شش بلاد عمده مسلمانان ارسال شد و به عنوان منبع اصلی و معتبر برای بهره مندی مسلمانان از آیات الهی تبدیل شد.
  البته این نسخه ها یا بر اثر آتش سوزی از بین رفتند یا به سرنوشت نامعلومی دچار شدند و کسی از آنها خبری ندارد و این گذشت تا زمانی که صنعت چاپ پا به عرصه وجود نهاد، هنوز سالیان درازی از ظهور صنعت چاپ توسط گوتنبرگ در سال ۱۴۳۹ میلادی نگذشته بود که در آغاز رواج صنعت چاپ، متن عربی قرآن نیز برای نخستین بار در جهان چاپ شد. گفته شده است،
  اولین بار قرآن کریم در سال ۱۴۹۹میلادی به چاپ رسیده است، عده ای نیز بر این باورند که طی سال های ۱۵۰۳و ۱۵۰۸ یا در سال ۱۵۴۳ میلادی نخستین قرآن به چاپ رسید(دکتر صبحی صالح چاپ اولین قرآن را در سال ۱۵۳۰ میلادی می داند). پس از آن در سال ۱۱۰۴ هجری، مطابق با ۱۶۹۲ میلادی، «هنکلمان» در شهر«هامبورگ» به چاپ قرآن همت گذاشت. پس از وی در سال ۱۱۰۸ هجری مطابق با ۱۶۹۶ میلادی«ماراکی» در شهر«پادوآ» به چاپ قرآن دست زد.
  در سال ۱۲۰۰ هجری مطابق با۱۷۸۵ میلادی، «مولا عثمان» در«سن پترزبورگ» روسیه قرآن را به چاپ رساند و این اولین چاپ اسلامی قرآن بود
  . نظیر این قرآن نیز در«قازان» به چاپ رسید. «فلوگل» نیز در سال ۱۸۳۶ میلادی در شهر«لایپزیک» به چاپی مخصوص از قرآن دست زد.
  این چاپ از قرآن به علت املای ساده آن با استقبال بی نظیر اروپاییان روبه رو شد اما مانند دیگر چاپ های اروپایی در جهان اسلام، توفیقی به دست نیاورد. در این زمان در هند نیز قرآن چاپ و منتشر شد اما قواعد نگارش عثمانی در آن رعایت نشد، بلکه براساس قواعد رسم املایی جدید به چاپ رسید. به دنبال آن از سال ۱۲۹۴ هجری، مطابق با ۱۸۷۷ میلادی، ترکیه به چاپ های مختلفی از قرآن دست زد که در نهایت زیبایی و استواری قرارداشت.

  در سال ۱۳۲۳ هجری، مطابق با ۱۹۰۵ میلادی، روسیه تزاری به چاپ قرآنی به خط کوفی و در حجمی بزرگ همت گذاشت که تصور می رفت یکی از مصحف های اولیه عثمانی است. این قرآن خالی از نقطه و علائم فتحه و کسره بود. چند ورق از آن افتاده و آخر آن نیز ناقص بود.
  قرآن مذکور در سمرقند پیدا شد و در اختیار کتابخانه سلطنتی سن پترزبورگ قرار داشت و انستیتوی آثار در«تاشکند» آن را با همان حجم اصلی و خصوصیات دیگر در ۵۰ نسخه فتوگرافی کرده و به مهم ترین دانشگاه های کشورهای اسلامی هدیه کرد که نسخه ای از این قرآن نیز در کتابخانه دانشگاه تهران(با شماره ۱۴۴۰۳) موجود است .
  نگارش و ضبط کلمات در این مصحف مطابق قرائت «عاصم »به روایت «حفص» است، جهان اسلام این مصحف را به عنوان نسخه معتبر قبول کرده است و هم اکنون در هر سال میلیون ها نسخه از این مصحف به چاپ می رسد.»(سایت مرکز جهانی آل البیت(ع)) در سال ۱۳۷۰ هجری، مطابق با ۱۹۵۰، کشور عراق نیزبه چاپ نفیسی از قرآن دست زد.
  همچنین قرآن دیگری از خطاطان سوری به نام«عثمان طه» رواج یافت. این قرآن در کشورهای سوریه، عربستان، ایران، لبنان و دیگر کشورهای اسلامی چاپ شد.از ویژگی های مهم این چاپ؛ تنظیم آیات در صفحه، تقسیم منظم حزب ها و جزء های ۳۰ گانه قرآن است.


  امضاء

 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  sham1 پاسخ : کتابی که هرگز کهنه نمیشود


  ● چاپ قرآن در ایران

  اولین دولت اسلامی که به چاپ قرآن اقدام کرد و اقدام آن با موفقیت روبه رو شد، «ایران» بود که در سال۱۸۲۸ میلادی به صورت دو چاپ سنگی زیبا و منقح در شهر «تهران» تهیه شد. این چاپ ها که در حجمی بزرگ ارائه شده و دارای ترجمه در ذیل هر سطر بود، دارای فهرست های متعددی بود.
  دومین نسخه چهار سال بعد به سال ۱۲۴۸ هجری، مطابق با ۱۸۳۲ میلادی در شهر«تبریز» به چاپ رسید.(جلالی نایینی در تاریخ جم قرآن ۱۲۴۲ را تاریخ چاپ قرآن در تبریز می داند.)
  در دوره کنونی و با گذشت این مدت، هم اکنون صدها چاپخانه قرآن در قم و شهرهای دیگر کشور به چاپ قرآن می پردازند اما در این میان چاپخانه بزرگ قم با عنوان اسوه که زیر نظر سازمان اوقاف و امور خیریه فعالیت دارد، چاپخانه آستان قدس رضوی و بزرگ ترین چاپخانه شرق کشور مهم ترین مراکزی هستند که به چاپ قرآن می پردازند.

  قرار بود تا پایان سال ۸۶ ظرفیت چاپ ۱۰ میلیون نسخه قرآن در سال برای این مرکز ایجاد شود، همچنین چاپخانه شرق کشور قصد دارد تا سالانه ۱۰میلیون نسخه منتشر کند(شیعه نیوز) اما با این وجود هنوز برخی از نهادها و افراد سفارش چاپ قرآن خود را به جای چاپخانه های داخلی به چاپخانه های دیگر کشورها می دهند که با توجه به اینکه فقط چاپخانه بزرگ قرآن دومین چاپخانه قرآنی جهان است و از قابلیت بالایی برخوردار است این موضوع جای تامل دارد و کارشناسان فن نیز عواملی چون فرسودگی دستگاه های چاپ، سنتی بودن، تخصصی نبودن و... را از مهم ترین دلایل این موضوع می دانند.

  ● ترجمه در ایران

  از عصر قاجار و مقارن در گرفتن مشروطیت، یک ترجمه قابل توجه و ارزشمند باقی مانده است که به قلم محمد طاهر مستوفی شیبانی، معروف به بصیر الملک است. از رجال فرهنگی عصر ناصری. ترجمه معروف دیگر ترجمه توضیح آمیز مرحوم عبدالحسین آیتی معروف به آواره است که در سال های ۱۳۲۴ تا ۱۳۲۶ شمسی در یزد در سه جلد تحت عنوان کتاب نبی یا قرآن فارسی انتشار یافته است.
  مشخصه اصلی این ترجمه ها مخصوصا دوتای اول این است که مانند ترجمه قدما کاملا تحت اللفظی است. مشخصه اصلی و مهم ترجمه های جدید قرآن مجید در راحت و روان بودن آنها و عدول از ترجمه تحت اللفظی است.
  اصولا در عصر جدید، به خاطر بیشتر شدن مناسبات و روابط فرهنگی با غرب و باب شدن ترجمه از زبان های اروپایی، مخصوصا فرانسه و انگلیسی، مترجمان موفق و ماهر فراوان شده اند و معلوم شد که واحد ترجمه، کلمه نیست بلکه جمله است. لذا چند دهه پس از ترجمه بصیر الملک، یعنی در اواخر عصر پهلوی اول، ترجمه های روشن و روانی از قرآن مجید عرضه شد که دو فقره از آنها را نام می بریم.
  یکی از اینها ترجمه مرحوم حکمت آل آقا بود که به مدت ۲۰-۳۰ سال در رادیو که مهم ترین رسانه گروهی آن روزگاران به شمار می آ مد، به ترجمه قرآن اشتغال داشت. دوم که نقطه عطفی در ترجمه قرآن در عصر جدید است، ترجمه مرحوم محی الدین مهدی الهی قمشه ای بود.
  الهی قمشه ای در ترجمه دست توانایی داشت و علاوه بر قرآن مجید صحیفه سجادیه و مفاتیح الجنان را به نثر شیوایی ترجمه کرده بود. ترجمه قرآن ایشان در حدود سال های ۱۳۲۰ شمسی انجام گرفته است و به جای آنکه مانند قدما، ترجمه کلمات و آیات قرآنی را زیر سطور نوشته باشد، آزادانه در صفحه ای جداگانه آورده بود.
  دیگر از ترجمه های مهم قرآن مجید، ترجمه مرحوم ابوالقاسم پاینده است، که مترجمی قهار بود و قلمی سحار داشت.
  ترجمه مرحوم پاینده هم مانند مرحوم قمشه ای بود. یعنی از نظر نثر فارسی، بسیار فصیح و مفهوم بود ولی غلط های علمی داشت. فرق هایش در این بود که ترجمه قمشه ای تفسیر آمیز است و باید آن را «ترجمه-تفسیر» نام گذاشت اما ترجمه پاینده ترجمه محض و بدون افزایش و اضافات تفسیری است.

  بعد از انتشار ترجمه پاینده، زین العابدین رهنما ترجمه شیوا و بسیار کم غلطی از قرآن به دست داد. آقای خرمشاهی (کتاب قرآن پژوهی) می گویند: بنده خود بیش از ۱۰ ترجمه از قرآن مجید می شناسم که هفت تا از آنها منتشر شده و بقیه و زیر چاپ است از جمله:

  سیدمهدی موسوی تبار
  http://www.aftab.ir/articles/religio...5_qoran_p1.php
  ۱) ترجمه آقای عبدالمحمد آیتی

  ۲) ترجمه خوب و استوار دیگر، ترجمه آقای محمد خواجوی

  ۳) ترجمه آقای باقر بهبودی به نام معانی القرآن که تا حدودی تفسیر آمیز است.

  ۴) ترجمه چهارم به قلم آقای جلال الدین فارسی.

  ۵) ترجمه پنج، ترجمه پنجم آقای ابوالقاسم امامی است.

  ۶) ترجمه آقای دکتر سیدجلال الدین مجتبوی

  ۷) ترجمه آقای دکتر محمدحسین روحانی، محقق و مترجم نامدار معاصر است.

  ۸) ترجمه آقای کاظم پور جوادی است.

  ۹) ترجمه نهم که بنده افتخار ویرایش آن را داشته ام، ترجمه آقای دکتر محمد مهدی فولادوند است.

  ۱۰) ترجمه آیت الله مکارم شیرازی است.

  ۱۱) ترجمه آقای دکتر علی اصغر حلبی است.

  ۱۲) ترجمه آقای خرمشاهی است

  امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی