*****کرامات بانوي ملکوت***** سایت آیه های انتظار انجمن آیه های انتظار
ثبت نام
سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
تبلیغات تبلیغات
*****کرامات بانوي ملکوت*****
صفحه 6 از 9 نخستنخست ... 23456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 88
 1. #51
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  عهد آسمانى آواتار ها

  تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389
  نوشته : 6,393      تشکر : 18,195
  11,956 در 3,707 پست تشکر شده
  وبلاگ : 1
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عهد آسمانى آنلاین نیست.

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****
  3- براى خود اينجانب هم شرايطى پيش آمد كه از نظر اقتصادى در تنگنا قرار گرفتم و مخارج تمام شد و مرا كه در دوران تجرّد به سر مى‏ بردم، مضطرب و ناراحت كرد. وقت عصرى بود كه از فرط ناراحتى و دلتنگى از مدرسه مباركه‏رضويه كه محلّ سكونتم بود، بيرون آمدم و به حسب ظاهر به سوى حرم رفتم. ديگر ياد ندارم كه چه گفتم و چه كردم، ولى به خوبى در ذهنم مانده است كه در بيرون حرم، در خيابان موزه كه دو در از درهاى صحن و حرم مطهّر حضرت فاطمه‏ معصومه سلام‏ اللَّه ‏عليها از آنجا باز مى‏شود و نيز در اصلى مسجداعظم در آن قسمت است. در نزديكى درب مسجد، ميان رفت و آمد مردم كسى رسيد و مراسم تعارفات مختصرى انجام شد و او دست داد و وجهى در دستم گذاشت و رفت و من او را نشناختم و آن وجه هرچند زياد نبود، ولى براى دو سه روز يا يكى دو روز در آن شرايط كارگشا بود. اينجانب مدّعى نيستم كه آن شخص از رجال غيبى و اولياء اللَّه بوده و با شناخت از بنده اين لطف را كرده ولى اين مقدار برايم تقريباً روشن است كه عنايت معظّمه دوران، دخت موسى ‏الكاظم عليه ‏السّلام موجب شده به دل آن مرد بيفتد كه در ميان آن رفت و آمد اين وجه را خيلى محترمانه در دست من بگذارد و زود هم برود كه البته احتمال اوّل هم بعدى ندارد، ولى بنده شاهد و مؤيدى براى آن ندارم كه موجب اطمينان باشد.
  جوان محترم تحصيلكرده ‏اى از دوستان مى‏ گفت: من هر وقت براى حاجتى به ويژه تشرّف به مشهد، متوسّل به حضرت فاطمه ‏معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها شدم موفق گرديده و مشرّف شدم و راستى كه حضرت معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها اخت‏ الرّضاست.
  بالاخره توسّل به آن مكرّمه يگانه، يكى از مايه ‏هاى سعادت و رفع مشكلات و نيل به مقاصد است و مقام رفيع و شأن منيع او هم ايجاب مى ‏كند كه اگر مضطرِّ گرفتارى رو به آن بزرگوار بياورد، به اذن‏اللَّه به خواسته خود برسد و به حاجتش دست يابد.
  بله ممكن است در موردى آنچه را كه انسان درخواست مى ‏كند به صلاح او نباشد يا كلاً مصلحت نظامات مقرّره الهى نباشد، در اين مورد البته توسّل بى اثر مى‏ ماند و يا به كلى حال دعا و توسّل از آدمى گرفته خواهد شد.
  چنانكه مرحوم آقاى گلپايگانى نقل فرمود كه: در زمان مرحوم آقاى حاج‏ شيخ‏ عبدالكريم‏ حائرى، شخصى از اهل علم از من درخواست كرد كه از آقاى حاج شيخ وجهى براى مخارج او بگيرم. من اين را به ايشان عرض كردم ولى مؤثر واقع نشد و چيزى ندادند. من با خود گفتم: اكنون كه چنين شد من به حرم‏ مطهر حضرت ‏معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليها بروم و براى آن شخص دعا كنم، شايد كار او بدينوسيله حل شود. به اين عزم به حرم مشرّف شدم و بسيار دعاكردم ولى همين مطلب كه به خاطر آن رفته بودم بكلى از يادم رفت و راجع به آن اصلاً دعا نكردم!

  *****کرامات بانوي ملکوت*****

 2. #52
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  عهد آسمانى آواتار ها

  تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389
  نوشته : 6,393      تشکر : 18,195
  11,956 در 3,707 پست تشکر شده
  وبلاگ : 1
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عهد آسمانى آنلاین نیست.

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****
  حل مشكلات علمى

  آنچه كه راجع به تأثير فراوان به ذيل عنايت حضرت فاطمه‏ معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها ذكر شد، منحصر به جنبه مادى و اقتصادى و ظواهر زندگى نيست و در اين محدوده خلاصه نمى‏ شود بلكه آنانى كه تشنه كام مقامات معنوى و يا زلال علم ‏اند و به دنبال حلّ مشكلات علمى، گام برمى‏ دارند نيز از رهگذر توسّل و روى آوردن به حرم مطهّر حضرت فاطمه‏ معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليها مى ‏توانند، مشكلات خود را رفع كرده و حجابها را از روى چهره مطالب علمى بردارند و به مقصد عالى و هدف والاى خود نايل گردند، بلكه از نقطه ‏نظر اينكه سازمان وجودى آن مكرّمه و كلاً خاندان پيغمبر با علم و معرفت صورت گرفته و خاندان علم و فضيلت ‏اند، طلب نيل به علم و كمال از آنان زمينه مساعدترى براى پذيرش و اجابت دارد.
  تاريخ نشان مى‏ دهد كه افرادى با استمداد از انفاس قدسيّه حضرت معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها و در پرتو توسّل به ذيل عنايت آن مكرّمه، حجابهاى علمى را كنار زده، حقايق و نكاتى براى آنان از اين رهگذر روشن شده است و بالاخره حوايج و درخواستهاى علمى حاجتمندان نيز در اين جايگاه باعظمت رواشده و درخواست ‏كنندگان به حاجت خود رسيده ‏اند.
  مرحوم محدّث قمى اعلى‏ اللَّه‏ مقامه ‏الشريف در شرح حال صدرالمتألّهين شيرازى نوشته‏ اند: از بعضى از مشايخ خود شنيدم كه مرحوم ملاصدرا به واسطه بعضى از ابتلائات از اقامتگاه خود به دارالايمان قم كه عُشّ آن محمّد و حرم اهلبيت صلّى‏ اللَّه ‏عليه ‏وآله ‏وسلّم است، مهاجرت كرد و به حكم اِذا عَمَّتِ الْبَلْدانَ الْفِتَنُ فَعَلَيْكُمْ بِقُمْ وَ حَواليها وَ نَواحيها فَاِنَّ الْبَلاءَ مَدْفُوعٌ عَنْها؛ (57) هنگامى كه فتنه‏ ها و ابتلائات شهرها را فراگرفت بر شما باد به قم و حوالى آن، زيرا فتنه‏ها از آنجا رفع گرديده است. به قريه‏اى از قراى قم كه در چهارفرسخى آن شهر واقع و موسوم به "كهك" است، پناه برد و گاهگاهى كه بعضى مطالب علميّه بر او مشكل مى ‏گرديد، از كهك به زيارت حضرت فاطمه ‏معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها تشرّف مى ‏يافت و از آن حرم فيض آثار بر او افاضه مى‏ شد.
  سپس محدّث بزرگوار در تأييد اين جريان مى‏ گويند:
  فاضل اشكورى لاهيجى، در كتاب محبوب القلوب، در احوال خاتم ‏الحكماء اليونانيّين، ارسطاطاليس فرموده است: چون ارسطو در بلده اسطاغيرا از دنيا رحلت كرد، اهل آنجا استخوانهاى او را پس از آنكه پوسيده شده بود در ظرفى از مسّ گزاردند و آن را در موضعى دفن كردند و آن مكان را مجمع خود قرار داده، از براى مشورت در كارهاى بزرگ و امور جليله در آنجا جمع مى ‏شدند و هر وقت مطلبى از فنون علم و حكمت برايشان مشكل مى‏ شد، قصد آنجا را نموده، برسر قبر او نشسته، مشغول به مناظره و مباحثه مى‏ گرديدند، تا آنكه مشكل ايشان حلّ و مطلبشان واضح و روشن مى‏ شد و چنان اعتقاد داشتند، كه آمدن بر سر قبر ارسطوطاليس بر عقل و ذكاء آنان مى ‏افزايد و اذهانشان را پاك و تلطيف مى ‏نمايد.
  محدث بزرگ در اينجا اضافه مى‏ كند: پس هرگاه حكماى يونان، اين نحو اعتقاد به استخوانهاى پوسيده ارسطاطاليس داشته باشند، عجبى نيست كه حكيم الهى و فيلسوف امامى، صدرالمتألّهين، هرگاه مسأله‏اى علمى بر او مشكل شود، از چهارفرسخى قم به قصد تشرّف به آستان ملك ‏پاسبان حضرت سيّدتنا فاطمه سلام ‏اللَّه ‏عليها كه مهبط فيوضات ربانيه و تجليّات سبحانيّه است حركت كند، براى آنكه علوم بر او افاضه شده و مطالب عويصه برايش كشف و حلّ گردد. (58)
  *****کرامات بانوي ملکوت*****

 3. #53
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  عهد آسمانى آواتار ها

  تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389
  نوشته : 6,393      تشکر : 18,195
  11,956 در 3,707 پست تشکر شده
  وبلاگ : 1
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عهد آسمانى آنلاین نیست.

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****
  كسان ديگرى نيز در همين موضوعِ حلّ مشكلات علمى توسّل به آن بانوى زمانه پيداكرده، خداوند قادر متعال به بركت آن وجود پاك و آن گوهر تابناك و بى‏ همتاى هستى افاضه مطالب كرده و حلّ قضيه و مشكل علمى و جواب مسأله غامض را به ذهن توسّل جويان القا و الهام فرموده است.
  يكى از علماى برجسته و پرهيزكار در حاشيه كتاب مكاسبى كه از روى آن تدريس مى ‏كرده‏اند در صفحه 143 (بحث ترتّب عقود متعدّده بر مال مجيز) نوشته ‏اند:
  بسم ‏اللَّه ‏الرحمن ‏الرحيم. ديروز هرچه روى اين قسمت، مطالعه و فكر نمودم برايم روشن نشد و موقع مباحثه شد، با بناء بر اينكه با تصريح به ابهام مطلب در اين قسمت درس را بگويم، آماده حركت شدم و هنگام خروج از منزل با توسّل به حضرت معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها، خزينه‏ غيرمنقوصه ‏الهى سلام ‏اللَّه‏ عليها، دعانمودم و بيرون رفتم. ديگر حتى فكر مطلب هم نبودم. امّا همينكه نزديك صحن مطهّر رسيدم،ناگهان خصوصيّات مطلب از اول: "وللعقوداللاحقة..." تا "على المعوّض ابتداً" به ذهنم، به اذن اللَّه تعالى و بركت سيّدتنا فاطمه ‏معصومه سلام‏ اللَّه ‏عليها القا شد و روشن گرديد.
  وَالْحَمْدُ للَّهِ عَلى آلائِهِ وَ نِعَمِهِ، اِلهى بِفاطِمَةَ بِنْتَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ اَلْهِمْنا كُلَّ خَيْرٍ وَ وَفِّقْنا لِما تُحِبُّ وَ تَرْضى اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَىْ‏ءٍ قَديرٌ. 21شوّال‏المكرم1411
  اين بحث و نكات و مطالبى كه پيرامون آن گفته شد، توجّه و آگاهى مى ‏دهد كه علماى اعلام و طلاب و فضلا مى ‏توانند علاوه بر مطالعات مستمرّ و دقّت و باريك ‏شدن در مطالب از مسير توسّلات نيز قسمتى از مسايل علمى خود را حل كنند، به ويژه براى روحانيّت قم كه ميهمانان مستمرّ حضرت فاطمه ‏معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها بوده، همواره بر سر سفره احسان و لطف آن بانوى بهشتى نشسته و به انواع نعم مادّى و معنوى متنعّم و برخوردارند، در اين نوع مشكلات و مسائل، دست توسل به ذيل عنايت اين كانون خير و احسان زده، او را در خانه خداوند متعال، واسطه كنند تا به بركت آن بزرگوار شفّافيّت ذهن و قوّت حافظه پيداكرده، قوّه درّاكه در آنان نيرومند گردد و به زودى به عمق مسائل و مطالب رسيده و يا اگر مشكلى در راه رسيدن به مطلب است، خداوند مرتفع سازد و راه نيل به مطالب را هموار فرمايد.

  *****کرامات بانوي ملکوت*****

 4. #54
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  عهد آسمانى آواتار ها

  تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389
  نوشته : 6,393      تشکر : 18,195
  11,956 در 3,707 پست تشکر شده
  وبلاگ : 1
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عهد آسمانى آنلاین نیست.

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****
  بركات حضرت فاطمه ‏معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها

  نزول اجلال حضرت فاطمه ‏معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليها و ورود او به قم، منشأ خيرات و بركات گوناگون و چشمگير و ماندنی براى قم و اهل واردين آن، بلكه براى عموم مسلمانان جهان، حتّى در اقصى نقاط عالم گرديد.
  شهر، شهر زيارتى شد و از مشرق و مغرب جهان مردم علاقمند به بيت وحى براى زيارت آن معظّمه يگانه روبه اين شهر شريف مى ‏آورند و در آمدن اين جمعيّت‏ هاى فراوان چه منافع بزرگى براى شهر و مردم آن تأمين مى‏ شود، ارتباط بين قم و بلاد و ممالك اسلامى حاصل مى‏ گردد، فرهنگ اسلامى از اين پايگاه علمى به نقاط مختلف انتقال مى ‏يابد، جنبه‏ هاى اقتصادى مردم قم رشد مى‏ كند و ده‏ها منافع ديگر كه در پرتو زيارتى شدن اين شهر، خداوند بزرگ متوجّه مردم اين شهر و واردين و ديگر ملت اسلامى گردانيده است.
  و از بركات بى‏ نظير، آنكه اين شهر قداست پيدا كرده، مورد توجّه و اقبال علما و دانشمندان قرارگرفت و بالاخره بزرگترين پايگاه دينى و عاليترين حوزه علميه در جهان گرديد. ورود دو شخصيّت بزرگ علمى، مرحوم حائرى و مرحوم بروجردى به قم بدون ترديد از بركات حضرت معصومه سلام‏ اللَّه ‏عليها است و به نظر ما اندك ابهام و اجمالى ندارد و زمينه هيچ‏ گونه شكّ و ترديدى در آن نيست.
  اينك ما جريان ورود هريك از آن دو بزرگوار را به صورت گذرا و اجمالى، ذكر مى‏ كنيم تا صدق مدّعايمان ظاهر گردد.

  *****کرامات بانوي ملکوت*****

 5. #55
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  عهد آسمانى آواتار ها

  تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389
  نوشته : 6,393      تشکر : 18,195
  11,956 در 3,707 پست تشکر شده
  وبلاگ : 1
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عهد آسمانى آنلاین نیست.

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****
  1- آمدن مرحوم آيت اللَّه‏ العظمى، مؤسس حوزه، آقاى حاج شيخ عبدالكريم حائرى اعلى ‏اللَّه‏ مقامه به قم و عزم بر اقامت در آن شهر بر اثر يك استخاره‏ اى بوده است كه در كنار حرم حضرت فاطمه ‏معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليهاو با توسّل به آن حضرت انجام شده و در نتيجه آن توسّل آيه ‏اى آمده كه ايشان را موظّف به ماندن و جمع كردن علما و فضلا فرموده است و خلاصه هدايت بى‏ دغدغه ‏اى در آن جريان در پرتو حضرت فاطمه ‏معصومه سلام‏ اللَّه ‏عليها شامل حال ايشان شده است.
  فرزند برومندشان مرحوم آيت ‏اللَّه آقاى حاج‏ شيخ ‏مرتضى‏حائرى اعلى ‏اللَّه ‏مقامه در اين رابطه مى‏ گويند:
  مرحوم والد رَحِمَهُ‏ الْعالى رَحْمَةً واسِعَةً تا آن‏جا كه من ياد دارم با قرآن استخاره نمى ‏كردند و مى ‏فرمودند: من درست نمى ‏فهمم مثلاً يُسَبِّحُ لِلَّهِ ما فِى السَّمواتِ وَالْاَرْضِ نسبت به موضوع استخاره خوب است يا بد، مربوط به موضوع ديگرى است.
  ولى معروف و مسلّم است كه براى ماندن در قم، پس از اصرار عدّه ‏اى از علما و اهالى قم و اهالى تهران، بالاى سر حضرت معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها براى ماندن در قم استخاره كرده بودند و اين آيه آمده بوده است: وَأتُونى بِاَهْلِكُمْ اَجْمَعينَ؛ (59)
  اين آيه خطاب حضرت‏ يوسف به برادران است، كه به آنان فرمود: همه اهل و بستگان خود را نزد من بياوريد.
  اين استخاره در كنار قبر حضرت معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها بدون هيچگونه اجمال و ابهامى مرحوم آيت اللَّه حايرى را به اقامت و آوردن اهل و بستگان خود بدان سرزمين مقدّس فرامى‏ خواند. و از اين رو آن زعيم بزرگوار، بستگان و حواريّون خود را به آمدن به قم از اراك كه قبلاً آنجا بر گرد شمع وجودش اجتماع كرده بودند، فرامى‏ خواند، در نتيجه عزم بر ماندن پيدا كرده و بالاخره چنين حوزه علميّه با عظمتى را تشكيل مى ‏دهند.
  آرى، تشكيل حوزه در شهرستان اراك قبلاً به وسيله همين شخصيّت بزرگ علمى، يعنى مرحوم آيت ‏اللَّه ‏العظمى حايرى اعلى‏ اللَّه ‏مقامه صورت گرفت و دلدادگان علم و فضيلت نيز در آن حوزه جمع شده، گردآمدند و حوزه اراك تحرّك و رونقى پيدا كرد.
  نيز تشكيل حوزه علميه در قم با دست تواناى همان عالم ربّانى و فقيه با اخلاص صورت گرفت و حوزه ‏اى قوّى و نيرومند و با بركت شد و رجال بزرگ و كم ‏نظيرى را تربيت كرده، تحويل جهانيان داد و بركات و آثار آن چشمگير و مستمر گرديد و اكنون متجاوز از چهار ربع قرن است كه در جهان اسلام تلألؤى خاص دارد، به طورى كه نه تنها ممالك اسلامى بدان توجّه دارند، بلكه ممالك بيگانه و دور از اسلام چه كشورهاى شرقى و چه غربى براى اين حوزه اهميّت ويژه قايل بوده مركزيت و محوريّت دينى براى آن قائلند و خائنان و ابرقدرتهاى خودسر، از آن بيمناك مى ‏باشند.
  بالاخره هر دو حوزه به دست يك نفر احداث و تأسيس شده است، ولى يكى از آن‏ دو، دچار ركود و رقفه شده و يا به قهقرا برمى ‏گردد و ديگرى روز به روز تلألؤ بيشتر پيدا كرد، نور داد و روشنى آفريد و آثار و ثمرات خود را به نقطه نقطه جهان صادر كرد و نداى شيعه را به اقطار عالم رسانيد. اين چه سرّى است و چه رمزِ نهانى دارد؟!
  جز اينكه قم چيزى دارد كه اراك و اصفهان و ساير بلاد ندارند و آن بضعه موسى، حضرت فاطمه‏ معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها مى ‏باشد.
  مضجع و مرقد مطهّر اين بانوى بزرگ و با عظمت، روحانيّتى خاص و قداست و معنويّتى مخصوص و خلل‏ ناپذير به اين شهر داده است كه با وجود آنكه از نظر جغرافيايى، محيطى مساعد نبوده واز آب و هواى مطلوب و مطبوعى برخوردار نيست، اينچنين مورد توجّه نفوس واقع شده، دلها مجذوب آن گرديده است و جمع كثيرى از هيأت علميه، علما، فضلا و طلاب با محروميت‏ هاى گوناگون مادّى روى به اينجا آورده و اقامت در اين كوير براى اشتغال و فراگيرى علوم و معارف آل محمّد عليهم ‏السّلام را بر انواع رفاه‏ ها و راحتيها در ساير بلاد ترجيح مى‏ دهند.
  و جان كلام اينكه آمدن مرحوم آيت اللَّه العظمى حايرى و تأسيس حوزه و اقبال نفوس، مخصوصاً فضلا و علما، همه از بركات حضرت فاطمه‏ معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليها است.
  *****کرامات بانوي ملکوت*****

 6. #56
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  عهد آسمانى آواتار ها

  تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389
  نوشته : 6,393      تشکر : 18,195
  11,956 در 3,707 پست تشکر شده
  وبلاگ : 1
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عهد آسمانى آنلاین نیست.

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****
  2- جريان اقامت سيّد الطائفه، مرحوم ‏آيت‏ اللَّه ‏العظمى ‏آقاى ‏بروجردى اعلى ‏اللَّه‏ مقامه نيز مستند به عنايات حضرت معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها است، بدين ترتيب كه ايشان در اواخر سال 1361 ه'ق مبتلا به بيمارى فتق مى‏ شوند و قرار مى ‏شود كه در تهران عمل كنند، هنگامى كه به مقصد معالجه از بروجرد خارج مى ‏شوند، وضع مزاجشان رضايت‏بخش نبوده و تقريباً در بيهوشى بوده ‏اند و اين حال ادامه داشته تا يك ‏مرتبه در دل‏ شب، چشم گشوده و چراغ‏هاى قم را مشاهده مى ‏كنند. از همراهان استفسار مى‏ فرمايند، اينجا كجاست؟ عرض مى‏ كنند: قم است.
  جذبه‏اى روحانى و كششى معنوى ايشان را به خود مشغول مى ‏كند و در آن حالت تصميم مى‏ گيرند كه پس از بهبودى، بقيّه عمر را در اين آستان مقدّس بگذرانند.
  در عبارت ديگرى آمده كه: هنگام حركت از بروجرد، وضع مزاجى ايشان سخت بوده و در حالت بيهوشى مى‏ گذرانيدند ولى ناگهان در وقت شب از خواب بيدار و از داخل اتومبيل نظرشان به چراغ‏هاى شهر قم مى‏ افتد، مى ‏پرسند اينجا كجاست؟ همراهان به عرض مى ‏رسانند: اينجا قم است. منظره چراغ‏ هاى شهر قم در آن دل‏شب اثر عميقى در دل ايشان مى ‏گذارد و قصد مى ‏كنند كه اگر از اين بيمارى شفا يافتند، بقيّه عمر را در كنار مرقد منوّر حضرت فاطمه‏ معصومه سلام‏ اللَّه ‏عليها به سر ببرند.
  بالاخره خداوند به بركت حضرت معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها آن بزرگوار را شفا مى ‏دهد و از اين‏رو بعد از علاج بيمارى به قم مى ‏آيند و آن تحوّل عظيم علمى و فرهنگى را در حوزه به وجود مى ‏آورند. و علما و مجتهدين بسيارى را پرورش داده، صداى روح بخش اسلام و تشيّع را به گوش جهانيان رسانيدند.
  قابل توجّه است كه نكته ‏اى را كه در مورد آمدن مرحوم آقاى حاج شيخ عبدالكريم حايرى اعلى ‏اللَّه‏ مقامه ذكر كرديم، در مورد مرحوم آيت ‏اللَّه ‏العظمى بروجردى اعلى ‏اللَّه‏ مقامه نيز صادق است. آن بزرگوار پس از بازگشت از نجف اشرف، حوزه بروجرد را پس از انطماس و ركود احيا كرد و رونقى داد و جماعتى دور وجود مباركش جمع شدند و آن مرد بزرگ، حدود چهل سال در آنجا اقامت فرمود - بعد از آنكه بروجرد زادگاهشان هم بود - و فيض‏بخشى فراوانى كرد، سپس به قم آمد، حوزه مباركه قم دستاورد مرحوم حايرى بزرگ را توسعه داد و آبيارى كرد. از ابعاد مختلف آن را گسترش داد و نام قم را عالم گير كرد. از اكثر شهرها و بلاد ايران، بلكه از قسمتى از روستاهاى آن جوانانى با شور و شوق را به سوى اين مركز علمى جذب نمود تا بالاخره حوزه يگانه و بى‏ نظير جهان تشيّع گرديد، در حالى كه حوزه‏ بروجرد رو به توقف و ركود گذارد و تحرّك و پويايى خود را از دست داد.
  شگفتا شخصيّتى بزرگ و كم‏ نظير مانند آيت‏ اللَّه‏ العظمى بروجردى در رأس دو حوزه قرار مى ‏گيرد و يكى را در خلال مدّت چهل سال رشد نسبى و زودگذر مى‏ دهد و ديگرى را خلال مدّت حدود پانزده سال رشد مطلق مى ‏بخشد و آن را جهانى كرده و به اوج عظمت و سربلندى مى‏ رساند.
  اين چه سرّ نهفته و رازِ نهانى است، جز اينكه قم گوهرى دارد كه بروجرد با همه سوابق درخشانش ندارد، چنانكه در جريان مرحوم حايرى اراك نداشت و آن مرقد منوّر دختر بلنداختر حضرت موسى بن جعفر سلام‏ اللَّه ‏عليها مى‏ باشد. آرى، قم، حضرت معصومه‏ سلام ‏اللَّه ‏عليها دارد و اراك و بروجرد ندارند.
  اين بانوى بزرگ و سرافراز، پشتوانه عظيمى است كه شخصيّتهاى وزين را بدين سو و سمت مى‏ كشد و متفكران و انديشمندان را از هر نقطه‏اى جذب مى‏ نمايد و دلها همه در هواى اوست، از اين رو تأسيس حوزه به دست مرحوم آقاى حايرى از بركات حضرت فاطمه‏ معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها است و تجديد و تحكيم اساس آن مركز عظيم و گسترش چشمگير آن به دست مرحوم آقاى بروجردى نيز از بركات آن معظّمه دوران است.
  *****کرامات بانوي ملکوت*****

 7. #57
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  عهد آسمانى آواتار ها

  تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389
  نوشته : 6,393      تشکر : 18,195
  11,956 در 3,707 پست تشکر شده
  وبلاگ : 1
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عهد آسمانى آنلاین نیست.

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****
  كانون هدايت و فيض دايم

  حرم ‏مطهّر حضرت‏ معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها مركز افاضه ‏فيوضات ‏ربّانيه است. انوار هدايت از اين كانون نور پى در پى ساطع بوده و همه جا را روشن و تابناك مى‏ گرداند و پيوسته امواج علم، معرفت و فضيلت از آن محور فضيلت و كمال به اطراف و اكناف جهان مى ‏رسد و اينك ما در اين مجال گوشه ‏هايى از اين فيض لاينقطع و هدايت مستمر و بركتهاى بي شمار را عرضه مى‏ كنيم.
  1- تدريس و تدرّس:
  يكى از پايگاه‏ هاى اصلى براى تدريس آقايان اساتيد حوزه ‏مباركه علميه، محدوده حرم شريف و مسجد بالاسر و صحن مقدّس و حجرات آن است. اين جريان از دير زمان تا كنون ادامه داشته و برنامه‏اى رايج و داير بوده است، هرچند مراكز مجهّزى براى تدريس - مخصوصاً به لحاظ عدم مزاحمت سروصدا آماده گرديده و در اين سالها دروس بسيار مهم و پرجمعيّت به آن مراكز سه گانه (60) منتقل شده، ليكن درس گفتن و درس خواندن از محدوده حرم شريف منقطع نگرديده و همواره درس ‏هايى برقرار است.
  در سابق كه مهمترين درسها در همين مركز باقداست برگزار مى ‏شده است، مثلاً درس مؤسس‏ حوزه، مرحوم‏ آيت ‏اللَّه ‏العظمى‏ حايرى اعلى‏ اللَّه ‏مقامه در مسجد بالاسر و قبة العلماء بوده كه بعد هم در همانجا دفن شدند.
  نيز محل ‏تدريس مرحوم آيت ‏اللَّه ‏العظمى آقاى ‏سيّد محمّد حجت كوه‏ كمرى رضوان‏ اللَّه ‏عليه، در صحن شريف و مسجد بالاسر بوده است و هم ‏اكنون عكسى موجود است كه آن بزرگوار را بر كرسى تدريس در صحن مطهّر و كنار ايوان ساعت، نشان مى ‏دهد.
  مركز درسى زعيم‏ بزرگ ‏اسلام، مرحوم ‏آيت ‏اللَّه ‏العظمى ‏آقاى ‏بروجردى، بدواً تا ساليان سال در مسجد بالاسر و در تابستان، صحن شريف بوده است. عكس آن بزرگ مرد در حال تدريس، برفراز منبر درس، در كنار ايوان ساعت، موجود و در كتابها منعكس شده است، البته در سال‏ هاى آخر عمر شريف شان كه شبستان عالى مسجد خودشان آماده شده درسشان را بدانجا منتقل كردند.
  مرحوم آيت ‏اللَّه ‏العظمى آقاى گلپايگانى قدّس‏ سرّه بعد از ارتحال سيد الطائفه آقاى بروجردى قدّس ‏سّره درس خارج خود را از منزل و از مسجد امام حسن عسكرى عليه‏ السّلام به مسجد بالاسر در زمستان و به صحن مطهّر در تابستان منتقل كردند و عكس‏هاى متنوّع، آن بزرگ مرد را در كنار ايوان ساعت بر كرسى درس و در حال تدريس، نشان مى ‏دهد و در بعضى از اين تصويرها صورت سنگ قبرهاى صحن نيز كه قبل از بازسازى صحن شريف بوده، پيداست و به خوبى مشخص است.
  بارى، اين جريان ادامه داشت تا وقتى كه بر اثر ازدحام طلاب و فضلا و شاگردان و جهات‏ ديگر، درس خود را منتقل به سالن بزرگ غربى مسجد اعظم كردند.
  مرحوم آيت‏ اللَّه ‏العظمى آقاى مرعشى رضوان ‏اللَّه‏ عليه در مسجد بالاسر حضرت معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها تدريس مى‏ كردند و تا پايان عمر، اين برنامه را ادامه دادند و عكس‏هایى موجود است كه ايشان را در حال تدريس در آن مكان مقدّس، نشان مى ‏دهد.
  *****کرامات بانوي ملکوت*****

 8. #58
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  عهد آسمانى آواتار ها

  تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389
  نوشته : 6,393      تشکر : 18,195
  11,956 در 3,707 پست تشکر شده
  وبلاگ : 1
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عهد آسمانى آنلاین نیست.

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****
  2- مباحثه ‏ها:
  مواضع مختلف مسجد بالاسر حضرت معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليها و مسجد طباطبائى - مسجد موزه - و صحن شريف و برخى از حجرات آن غالباً جايگاه مباحثه آقايان طلاب و فضلا است كه هر دو نقر، سه نفر يا بيشتر در آن مواقف نورانى سرگرم بحثهاى علمى و دينى و مرور و بازگو كردن و تكرار نمودن درس هايى كه خوانده ‏اند، مى ‏باشند.
  3- اذان در مقاطع سه ‏گانه:
  از برنامه ‏هاى نشاط انگيز حرم مطهّر، پخش اذان در مقاطع سه ‏گانه، يعنى طلوع فجر و مقارن زوال يعنى ظهر و ديگر اول مغرب از بلندگوهاى حرم است. صداى روح بخش اذان به وسيله مؤذنان خوش آهنگ، طنين خاصّى دارد، به ويژه هنگام اذان صبح كه صوت اذان در سكوت و آرامش محيط و فضا، تا مسافتى دور مى‏ رود و مردم با ايمان را به اقامه نماز دعوت مى كند و اثر مخصوصى در دل و جان اهل ايمان دارد.
  4- پخش مناجات قبل از اذان صبح:
  لحظاتى قبل از طلوع فجر و اذان صبح، بلندگوهاى حرم مطهّر مناجاتى را پخش مى‏ كند كه به وسيله يكى از آقايان خوش ‏صدا برگزار شده است. صداى دلنواز مناجات حرم، در آن ساعت اثر معنوى ويژه ‏اى دارد و روحانيّت خاصّى را ايجاد مى‏ كند و شايد مسافران و زائران كريمه اهلبيت، بيشتر لذّتِ وصف ‏ناپذير اين مناجات سحرگاهى را درك كنند.
  جاى تأسف است كه به نظر ما اين برنامه روح بخش از جهت كمّ و كيف، كاهش يافته و وضع بسيار عالى ساليان سال قبل از ده يا بيست سال اخير، رو به ضعف گذاشته است، آنچنان كه بنده مى ‏فهمم وقت آن كمتر و صداى بلندگوها هم ضعيف‏ تر است و گاهى در غير حول و حوش حرم، به گوش نمى ‏رسد.
  5- نمازهاى جماعت در مقاطع سه ‏گانه:
  يكى از برنامه‏ هاى شكوهمند حرم مطهّر، نمازهاى جماعت متعدّدى است كه صبح و ظهر و شب در آن مكان مقدّس و اطراف و جوانب آن برگزار مى‏ شود.
  آنچه براى خود بنده به صورت يك خاطره شيرين از دوران تجرّد در ذهنم باقى مانده است، منظره نماز صبح است كه اول طلوع صبح، نخست مرحوم آيت ‏اللَّه‏ العظمى مرعشى رحمة اللَّه‏عليه نماز صبح را برگزار مى‏ كردند. (61) و با فاصله ‏اى اندك مى ‏رفتند و سپس اذان ديگرى گفته مى شد و نماز جماعت توسط مرحوم آيت ‏اللَّه ‏العظمى آقاى گلپايگانى قدّس ‏سرّه برگزار مى‏ شد و بعد از فراغت ايشان از نماز و خروجشان از مسجد بالاسر، جماعت سوّم توسط مرحوم آيت ‏اللَّه آقاى حاج سيد احمد زنجانى رضوان ‏اللَّه‏ عليه برگزار مى ‏شد و در هر جماعتى عدّه ‏اى كه تازه آمده بودند شركت مى‏ كردند و گاهى بعضى از مؤمنين موفق به شركت در دو جماعت نيز مى ‏شدند.
  راستى آن صحنه بسيار باشكوه و ديدنى بود و از روحانيّت خاصّى برخوردار بود، ياد آن ايّام و ساعات و لحظات عطرآگين بخير.
  *****کرامات بانوي ملکوت*****

 9. #59
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  عهد آسمانى آواتار ها

  تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389
  نوشته : 6,393      تشکر : 18,195
  11,956 در 3,707 پست تشکر شده
  وبلاگ : 1
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عهد آسمانى آنلاین نیست.

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****
  6- دعا:
  از فيوضات عاليه حرم مطهّر حضرت معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليهامراسم مختلف در اوقات مناسب آنهاست كه گروه كثيرى از ساكنان محترم قم و نيز از زائران حضرت معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها در آن مراسم روحانى و معنوى شركت مى ‏كنند و دعاهاى مباركه و مأثوره، مانند دعاى شريف كميل در شب ‏هاى جمعه و دعاى مبارك ندبه در صبح جمعه و در مواقعى دعاى شريف توسّل را مى ‏خوانند و از باشكوه ترين مظاهر اين برنامه، مراسم دعاى عرفه امام حسين عليه ‏السّلام در عصر روز عرفه است كه جمعيت عظيمى با شور فراوان در آن شركت مى ‏كنند.
  7- جشن‏ ها:
  از جمله فيوضات و بركات اين مركز نور، برپا داشتن مراسم اعياد مذهبى و اقامه ‏جشن ‏ها در مسجد بالاسر و احياناً رواق‏ ها و صحن ‏هاست. در اين مراسم، جمعيّت بسيار از زوّار و غير زوّار شركت مى‏ كنند و به شادى و سرور پرداخته، مدّاحان آل عصمت، مديحه سرائى نموده، شعرا اشعار نغز خود را ارايه مى ‏كنند و سخنرانان مذهبى ايراد خطابه كرده و مطالب مربوط به روز خاص و جريان آن روز را ارايه مى‏ نمايند.
  8- سوگوارى‏ ها:
  در همه سوگوارى ‏هاى امامان معصوم و كلاً خاندان عصمت و طهارت عليهم ‏السّلام، مجالس سوگوارى و عزادارى براى عزيزان خدا برگزار مى ‏شود. در ماه محرم و صفر، مجالس عزادارى در آن روضه منوّره منعقد است. نوحه‏ خوانان، نوحه ‏خوانى و مرثيه ‏سرايان، مرثيه ‏سرائى مى ‏كنند و گاهى تهييجى در مستمعين ايجاد مى ‏شود كه صداى گريه و زارى فضا را مى‏ گيرد و بالاخره خطبا و وعاظ بر فراز منبر قرار گرفته، پيرامون خاندان رسالت و نبوّت با مردم سخن مى ‏گويند و فضايل و مناقب آن معصومين پاك را براى مستمعين تبيين كرده و ذكر مى ‏نمايند. در بسيارى از اين مراسم يا قسمتى از آنها جمعيّتهاى متراكم از مجاورين و مسافرين جمع مى‏ شوند و آن را به صورت مطلوبى برگزار مى‏ نمايند.
  9- زيارت مقابر علما:
  زيارت قبور مبارك علماى اعلام و زعماى دينى و رجال بزرگ مذهبى كه در حول و حوش قبر مطهّر حضرت معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها مدفونند، از بركات حضرت فاطمه‏ معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها و از فيوضات اين حرم شريف است. و شايد اين خصوصيّات در حرم حضرت معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليها بيش از حرم‏هاى شريف امامان بزرگوار، معمول و مرسوم است، زيرا اين همه علما و مجتهدين و مراجع بزرگ شيعه در حرم ‏هاى ديگر در كنار هم، آن هم با فاصله مختصرى از حرم مطهّر به صورت مشخص مدفون نمى ‏باشند و اين خصوصيات در حرم قم مى‏ باشد.
  و از اين ‏رو غالباً كسانى كه قبر مطهّر حضرت فاطمه ‏معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها را زيارت مى ‏كنند، بلافاصله كنار قبور علماى بزرگوار حضور يافته و فاتحه مى ‏خوانند و عرض ادب به آن رجال بزرگ علمى مى‏ كنند. بالاخره زيارت مقابر رجال بزرگ علمى و زعماى گرانقدرى كه در اطراف و جوانب مضجع منوّر فاطمه‏ معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها مدفونند، يادآور زحمات آن بزرگواران در مقاطع خطرناك براى حفظ اصول ديانت و صيانت احكام، مقرّرات و مقدّسات دينى است و خود، نوعى قدردانى و حق ‏شناسى نسبت به خدمات بى ‏دريغ آن عزيزان، تجديد عهد دائمى مردم مسلمان با آن ارواح پاك و پاكيزه است و همه اين ‏ها در پرتو عنايات حضرت فاطمه ‏معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها مى ‏باشد.

  *****کرامات بانوي ملکوت*****

 10. #60
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  عهد آسمانى آواتار ها

  تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389
  نوشته : 6,393      تشکر : 18,195
  11,956 در 3,707 پست تشکر شده
  وبلاگ : 1
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عهد آسمانى آنلاین نیست.

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****
  10- و از برنامه‏ هايى كه مستقيم از ناحيه مردم در حرم مطهّر صحن‏ ها انجام مى‏شود، آمدن هيأت‏ هاى مذهبى و دسته جات سينه ‏زن و زنجيرزن است كه در ايام سوگوارى خصوصاً در تاسوعا و عاشورا و اربعين و بيست و هشتم ماه صفر و ديگر مناسبات مربوط به امامان و معصومين عليهماالسّلام اين مراسم با فروغ و شكوه مخصوص برگزار مى‏ شود و بالاخره صحن شريف حضرت معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها و حرم مطهر آن بانوى سرفراز كانون علم و عمل و مركز نور و هدايت به صور گوناگون است: تدريس، تدرّس، مباحثه، مناجات، دعا، اذان، نماز جماعت، اقامه عزا و سوگوارى عزيزان خدا، مراسم جشن و سرور در اعياد مذهبى، سخنرانى‏ هاى سودمند مذهبى، ارشاد، وعظ و خطابه، قرائت قرآن كريم، ذكر مصيبت امام حسين عليه ‏السّلام، مديحه و مرثيه سرائى خاندان عصمت، نشر معارف اهل بيت، آشنايى ملل مسمان جهان با يكديگر و ده‏ ها عناوين افتخارآميز ديگر از فيوضات اين كانون فيض لاينقطع و گسترده الهى است.
  در كنار اين برنامه‏ ها مراسم ديگرى مى‏ باشد كه جنبى است و آنها نيز بالاخره بازگشت به الطاف و مرحمت هاى حضرت فاطمه ‏معصومه سلام‏ اللَّه ‏عليها مى ‏كند. مانند اطعامى كه از ناحيه آستانه مقدّسه مى ‏شود و علاقمندان خاندان على و اولاد على عليهم‏ السّلام بر سر سفره ضيافت بانوى عالم، سلام ‏اللَّه‏ عليها مى ‏نشينند و بهره‏ مند مى ‏شوند. طبعاً اين برنامه هم خالى از مراسم معنوى نيست.
  و مانند نذوراتى كه تقديم حرم مطهّر مى ‏شود كه ما در اين باب سخنى داريم و مطالبى را ذكر خواهيم نمود.
  و مانند انفاقاتى كه زائران و واداران نسبت به فقرا و ضعفا و مستمندان دارند كه غالباً در خود حرم مطهر و رواق‏ها و صحن‏ها و مساجد متعلّقه به نوعى صورت مى‏ گيرد.
  11- نذورات و موقوفات:
  از جمله مظاهر برازندگى و قداست حضرت فاطمه ‏معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليها و موقعيّت بسيار رفيع آن بانوى يگانه و پايگاه منيع او در اعماق جان مردم، موضوع نذرهايى است كه براى آن مخدّره مى ‏شود و در طول سال و هر روز و شبى به انواع مختلف، جريان دارد.
  يكى از كانالهاى اين نذورات و شايد مهمترين و بيشترين آنها عبارت از نذورات مالى است كه به وسيله طبقات مختلف از عالم و عامى و ثروتمند و يا مردم متوسط الحال و احياناً ضعفا و كسانى كه خود مشكل مالى دارند، انجام مى ‏شود.
  علاقمندان به خاندان پيغمبر صلّى ‏اللَّه ‏عليه ‏وآله ‏ و سلّم و على ‏الخصوص فاطمه ‏معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها احياناً نذورات مطلقه مى‏ كنند كه نذرشان بدون قيد و شرط است، ولى غالباً نذرهاى مقيّد مى ‏نمايند؛ يعنى وجهى را مقيد به رسيدن به حاجتشان - مثلاً پيدايش فرزند براى آنان يا مراجعت مسافرشان و يا پيشروى تجارت و كارشان و يا موفقيّت در ازدواج و يا تحصيل، يا شفاگرفتن و درمان ‏شدن بيمارانشان يا مرتفع شدن درد و بيمارى خودشان و يا آزادشدن گرفتاران و محبوسينشان و ده‏ها و صدها حاجت و خواسته به مناسبت زمان و مكان - نذر مى‏ كنند و در بسيارى از موارد به خواسته ‏هاى خود مى ‏رسند و به بركت فاطمه‏ معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليها و در پرتو الطاف بى‏ دريغ آن مكرّمه حاجتشان برآورده مى‏ شود و لذا نذر خود را هم انجام مى ‏دهند.
  *****کرامات بانوي ملکوت*****

صفحه 6 از 9 نخستنخست ... 23456789 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •