سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 6 از 9 نخستنخست ... 23456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 88

موضوع: *****کرامات بانوي ملکوت*****

 1. Top | #51

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****

  3- براى خود اينجانب هم شرايطى پيش آمد كه از نظر اقتصادى در تنگنا قرار گرفتم و مخارج تمام شد و مرا كه در دوران تجرّد به سر مى‏ بردم، مضطرب و ناراحت كرد. وقت عصرى بود كه از فرط ناراحتى و دلتنگى از مدرسه مباركه‏رضويه كه محلّ سكونتم بود، بيرون آمدم و به حسب ظاهر به سوى حرم رفتم. ديگر ياد ندارم كه چه گفتم و چه كردم، ولى به خوبى در ذهنم مانده است كه در بيرون حرم، در خيابان موزه كه دو در از درهاى صحن و حرم مطهّر حضرت فاطمه‏ معصومه سلام‏ اللَّه ‏عليها از آنجا باز مى‏شود و نيز در اصلى مسجداعظم در آن قسمت است. در نزديكى درب مسجد، ميان رفت و آمد مردم كسى رسيد و مراسم تعارفات مختصرى انجام شد و او دست داد و وجهى در دستم گذاشت و رفت و من او را نشناختم و آن وجه هرچند زياد نبود، ولى براى دو سه روز يا يكى دو روز در آن شرايط كارگشا بود. اينجانب مدّعى نيستم كه آن شخص از رجال غيبى و اولياء اللَّه بوده و با شناخت از بنده اين لطف را كرده ولى اين مقدار برايم تقريباً روشن است كه عنايت معظّمه دوران، دخت موسى ‏الكاظم عليه ‏السّلام موجب شده به دل آن مرد بيفتد كه در ميان آن رفت و آمد اين وجه را خيلى محترمانه در دست من بگذارد و زود هم برود كه البته احتمال اوّل هم بعدى ندارد، ولى بنده شاهد و مؤيدى براى آن ندارم كه موجب اطمينان باشد.
  جوان محترم تحصيلكرده ‏اى از دوستان مى‏ گفت: من هر وقت براى حاجتى به ويژه تشرّف به مشهد، متوسّل به حضرت فاطمه ‏معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها شدم موفق گرديده و مشرّف شدم و راستى كه حضرت معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها اخت‏ الرّضاست.
  بالاخره توسّل به آن مكرّمه يگانه، يكى از مايه ‏هاى سعادت و رفع مشكلات و نيل به مقاصد است و مقام رفيع و شأن منيع او هم ايجاب مى ‏كند كه اگر مضطرِّ گرفتارى رو به آن بزرگوار بياورد، به اذن‏اللَّه به خواسته خود برسد و به حاجتش دست يابد.
  بله ممكن است در موردى آنچه را كه انسان درخواست مى ‏كند به صلاح او نباشد يا كلاً مصلحت نظامات مقرّره الهى نباشد، در اين مورد البته توسّل بى اثر مى‏ ماند و يا به كلى حال دعا و توسّل از آدمى گرفته خواهد شد.
  چنانكه مرحوم آقاى گلپايگانى نقل فرمود كه: در زمان مرحوم آقاى حاج‏ شيخ‏ عبدالكريم‏ حائرى، شخصى از اهل علم از من درخواست كرد كه از آقاى حاج شيخ وجهى براى مخارج او بگيرم. من اين را به ايشان عرض كردم ولى مؤثر واقع نشد و چيزى ندادند. من با خود گفتم: اكنون كه چنين شد من به حرم‏ مطهر حضرت ‏معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليها بروم و براى آن شخص دعا كنم، شايد كار او بدينوسيله حل شود. به اين عزم به حرم مشرّف شدم و بسيار دعاكردم ولى همين مطلب كه به خاطر آن رفته بودم بكلى از يادم رفت و راجع به آن اصلاً دعا نكردم!


 2. Top | #52

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****

  حل مشكلات علمى

  آنچه كه راجع به تأثير فراوان به ذيل عنايت حضرت فاطمه‏ معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها ذكر شد، منحصر به جنبه مادى و اقتصادى و ظواهر زندگى نيست و در اين محدوده خلاصه نمى‏ شود بلكه آنانى كه تشنه كام مقامات معنوى و يا زلال علم ‏اند و به دنبال حلّ مشكلات علمى، گام برمى‏ دارند نيز از رهگذر توسّل و روى آوردن به حرم مطهّر حضرت فاطمه‏ معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليها مى ‏توانند، مشكلات خود را رفع كرده و حجابها را از روى چهره مطالب علمى بردارند و به مقصد عالى و هدف والاى خود نايل گردند، بلكه از نقطه ‏نظر اينكه سازمان وجودى آن مكرّمه و كلاً خاندان پيغمبر با علم و معرفت صورت گرفته و خاندان علم و فضيلت ‏اند، طلب نيل به علم و كمال از آنان زمينه مساعدترى براى پذيرش و اجابت دارد.
  تاريخ نشان مى‏ دهد كه افرادى با استمداد از انفاس قدسيّه حضرت معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها و در پرتو توسّل به ذيل عنايت آن مكرّمه، حجابهاى علمى را كنار زده، حقايق و نكاتى براى آنان از اين رهگذر روشن شده است و بالاخره حوايج و درخواستهاى علمى حاجتمندان نيز در اين جايگاه باعظمت رواشده و درخواست ‏كنندگان به حاجت خود رسيده ‏اند.
  مرحوم محدّث قمى اعلى‏ اللَّه‏ مقامه ‏الشريف در شرح حال صدرالمتألّهين شيرازى نوشته‏ اند: از بعضى از مشايخ خود شنيدم كه مرحوم ملاصدرا به واسطه بعضى از ابتلائات از اقامتگاه خود به دارالايمان قم كه عُشّ آن محمّد و حرم اهلبيت صلّى‏ اللَّه ‏عليه ‏وآله ‏وسلّم است، مهاجرت كرد و به حكم اِذا عَمَّتِ الْبَلْدانَ الْفِتَنُ فَعَلَيْكُمْ بِقُمْ وَ حَواليها وَ نَواحيها فَاِنَّ الْبَلاءَ مَدْفُوعٌ عَنْها؛ (57) هنگامى كه فتنه‏ ها و ابتلائات شهرها را فراگرفت بر شما باد به قم و حوالى آن، زيرا فتنه‏ها از آنجا رفع گرديده است. به قريه‏اى از قراى قم كه در چهارفرسخى آن شهر واقع و موسوم به "كهك" است، پناه برد و گاهگاهى كه بعضى مطالب علميّه بر او مشكل مى ‏گرديد، از كهك به زيارت حضرت فاطمه ‏معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها تشرّف مى ‏يافت و از آن حرم فيض آثار بر او افاضه مى‏ شد.
  سپس محدّث بزرگوار در تأييد اين جريان مى‏ گويند:
  فاضل اشكورى لاهيجى، در كتاب محبوب القلوب، در احوال خاتم ‏الحكماء اليونانيّين، ارسطاطاليس فرموده است: چون ارسطو در بلده اسطاغيرا از دنيا رحلت كرد، اهل آنجا استخوانهاى او را پس از آنكه پوسيده شده بود در ظرفى از مسّ گزاردند و آن را در موضعى دفن كردند و آن مكان را مجمع خود قرار داده، از براى مشورت در كارهاى بزرگ و امور جليله در آنجا جمع مى ‏شدند و هر وقت مطلبى از فنون علم و حكمت برايشان مشكل مى‏ شد، قصد آنجا را نموده، برسر قبر او نشسته، مشغول به مناظره و مباحثه مى‏ گرديدند، تا آنكه مشكل ايشان حلّ و مطلبشان واضح و روشن مى‏ شد و چنان اعتقاد داشتند، كه آمدن بر سر قبر ارسطوطاليس بر عقل و ذكاء آنان مى ‏افزايد و اذهانشان را پاك و تلطيف مى ‏نمايد.
  محدث بزرگ در اينجا اضافه مى‏ كند: پس هرگاه حكماى يونان، اين نحو اعتقاد به استخوانهاى پوسيده ارسطاطاليس داشته باشند، عجبى نيست كه حكيم الهى و فيلسوف امامى، صدرالمتألّهين، هرگاه مسأله‏اى علمى بر او مشكل شود، از چهارفرسخى قم به قصد تشرّف به آستان ملك ‏پاسبان حضرت سيّدتنا فاطمه سلام ‏اللَّه ‏عليها كه مهبط فيوضات ربانيه و تجليّات سبحانيّه است حركت كند، براى آنكه علوم بر او افاضه شده و مطالب عويصه برايش كشف و حلّ گردد. (58)

 3. Top | #53

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****

  كسان ديگرى نيز در همين موضوعِ حلّ مشكلات علمى توسّل به آن بانوى زمانه پيداكرده، خداوند قادر متعال به بركت آن وجود پاك و آن گوهر تابناك و بى‏ همتاى هستى افاضه مطالب كرده و حلّ قضيه و مشكل علمى و جواب مسأله غامض را به ذهن توسّل جويان القا و الهام فرموده است.
  يكى از علماى برجسته و پرهيزكار در حاشيه كتاب مكاسبى كه از روى آن تدريس مى ‏كرده‏اند در صفحه 143 (بحث ترتّب عقود متعدّده بر مال مجيز) نوشته ‏اند:
  بسم ‏اللَّه ‏الرحمن ‏الرحيم. ديروز هرچه روى اين قسمت، مطالعه و فكر نمودم برايم روشن نشد و موقع مباحثه شد، با بناء بر اينكه با تصريح به ابهام مطلب در اين قسمت درس را بگويم، آماده حركت شدم و هنگام خروج از منزل با توسّل به حضرت معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها، خزينه‏ غيرمنقوصه ‏الهى سلام ‏اللَّه‏ عليها، دعانمودم و بيرون رفتم. ديگر حتى فكر مطلب هم نبودم. امّا همينكه نزديك صحن مطهّر رسيدم،ناگهان خصوصيّات مطلب از اول: "وللعقوداللاحقة..." تا "على المعوّض ابتداً" به ذهنم، به اذن اللَّه تعالى و بركت سيّدتنا فاطمه ‏معصومه سلام‏ اللَّه ‏عليها القا شد و روشن گرديد.
  وَالْحَمْدُ للَّهِ عَلى آلائِهِ وَ نِعَمِهِ، اِلهى بِفاطِمَةَ بِنْتَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ اَلْهِمْنا كُلَّ خَيْرٍ وَ وَفِّقْنا لِما تُحِبُّ وَ تَرْضى اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَىْ‏ءٍ قَديرٌ. 21شوّال‏المكرم1411
  اين بحث و نكات و مطالبى كه پيرامون آن گفته شد، توجّه و آگاهى مى ‏دهد كه علماى اعلام و طلاب و فضلا مى ‏توانند علاوه بر مطالعات مستمرّ و دقّت و باريك ‏شدن در مطالب از مسير توسّلات نيز قسمتى از مسايل علمى خود را حل كنند، به ويژه براى روحانيّت قم كه ميهمانان مستمرّ حضرت فاطمه ‏معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها بوده، همواره بر سر سفره احسان و لطف آن بانوى بهشتى نشسته و به انواع نعم مادّى و معنوى متنعّم و برخوردارند، در اين نوع مشكلات و مسائل، دست توسل به ذيل عنايت اين كانون خير و احسان زده، او را در خانه خداوند متعال، واسطه كنند تا به بركت آن بزرگوار شفّافيّت ذهن و قوّت حافظه پيداكرده، قوّه درّاكه در آنان نيرومند گردد و به زودى به عمق مسائل و مطالب رسيده و يا اگر مشكلى در راه رسيدن به مطلب است، خداوند مرتفع سازد و راه نيل به مطالب را هموار فرمايد.


 4. Top | #54

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****

  بركات حضرت فاطمه ‏معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها

  نزول اجلال حضرت فاطمه ‏معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليها و ورود او به قم، منشأ خيرات و بركات گوناگون و چشمگير و ماندنی براى قم و اهل واردين آن، بلكه براى عموم مسلمانان جهان، حتّى در اقصى نقاط عالم گرديد.
  شهر، شهر زيارتى شد و از مشرق و مغرب جهان مردم علاقمند به بيت وحى براى زيارت آن معظّمه يگانه روبه اين شهر شريف مى ‏آورند و در آمدن اين جمعيّت‏ هاى فراوان چه منافع بزرگى براى شهر و مردم آن تأمين مى‏ شود، ارتباط بين قم و بلاد و ممالك اسلامى حاصل مى‏ گردد، فرهنگ اسلامى از اين پايگاه علمى به نقاط مختلف انتقال مى ‏يابد، جنبه‏ هاى اقتصادى مردم قم رشد مى‏ كند و ده‏ها منافع ديگر كه در پرتو زيارتى شدن اين شهر، خداوند بزرگ متوجّه مردم اين شهر و واردين و ديگر ملت اسلامى گردانيده است.
  و از بركات بى‏ نظير، آنكه اين شهر قداست پيدا كرده، مورد توجّه و اقبال علما و دانشمندان قرارگرفت و بالاخره بزرگترين پايگاه دينى و عاليترين حوزه علميه در جهان گرديد. ورود دو شخصيّت بزرگ علمى، مرحوم حائرى و مرحوم بروجردى به قم بدون ترديد از بركات حضرت معصومه سلام‏ اللَّه ‏عليها است و به نظر ما اندك ابهام و اجمالى ندارد و زمينه هيچ‏ گونه شكّ و ترديدى در آن نيست.
  اينك ما جريان ورود هريك از آن دو بزرگوار را به صورت گذرا و اجمالى، ذكر مى‏ كنيم تا صدق مدّعايمان ظاهر گردد.


 5. Top | #55

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****

  1- آمدن مرحوم آيت اللَّه‏ العظمى، مؤسس حوزه، آقاى حاج شيخ عبدالكريم حائرى اعلى ‏اللَّه‏ مقامه به قم و عزم بر اقامت در آن شهر بر اثر يك استخاره‏ اى بوده است كه در كنار حرم حضرت فاطمه ‏معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليهاو با توسّل به آن حضرت انجام شده و در نتيجه آن توسّل آيه ‏اى آمده كه ايشان را موظّف به ماندن و جمع كردن علما و فضلا فرموده است و خلاصه هدايت بى‏ دغدغه ‏اى در آن جريان در پرتو حضرت فاطمه ‏معصومه سلام‏ اللَّه ‏عليها شامل حال ايشان شده است.
  فرزند برومندشان مرحوم آيت ‏اللَّه آقاى حاج‏ شيخ ‏مرتضى‏حائرى اعلى ‏اللَّه ‏مقامه در اين رابطه مى‏ گويند:
  مرحوم والد رَحِمَهُ‏ الْعالى رَحْمَةً واسِعَةً تا آن‏جا كه من ياد دارم با قرآن استخاره نمى ‏كردند و مى ‏فرمودند: من درست نمى ‏فهمم مثلاً يُسَبِّحُ لِلَّهِ ما فِى السَّمواتِ وَالْاَرْضِ نسبت به موضوع استخاره خوب است يا بد، مربوط به موضوع ديگرى است.
  ولى معروف و مسلّم است كه براى ماندن در قم، پس از اصرار عدّه ‏اى از علما و اهالى قم و اهالى تهران، بالاى سر حضرت معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها براى ماندن در قم استخاره كرده بودند و اين آيه آمده بوده است: وَأتُونى بِاَهْلِكُمْ اَجْمَعينَ؛ (59)
  اين آيه خطاب حضرت‏ يوسف به برادران است، كه به آنان فرمود: همه اهل و بستگان خود را نزد من بياوريد.
  اين استخاره در كنار قبر حضرت معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها بدون هيچگونه اجمال و ابهامى مرحوم آيت اللَّه حايرى را به اقامت و آوردن اهل و بستگان خود بدان سرزمين مقدّس فرامى‏ خواند. و از اين رو آن زعيم بزرگوار، بستگان و حواريّون خود را به آمدن به قم از اراك كه قبلاً آنجا بر گرد شمع وجودش اجتماع كرده بودند، فرامى‏ خواند، در نتيجه عزم بر ماندن پيدا كرده و بالاخره چنين حوزه علميّه با عظمتى را تشكيل مى ‏دهند.
  آرى، تشكيل حوزه در شهرستان اراك قبلاً به وسيله همين شخصيّت بزرگ علمى، يعنى مرحوم آيت ‏اللَّه ‏العظمى حايرى اعلى‏ اللَّه ‏مقامه صورت گرفت و دلدادگان علم و فضيلت نيز در آن حوزه جمع شده، گردآمدند و حوزه اراك تحرّك و رونقى پيدا كرد.
  نيز تشكيل حوزه علميه در قم با دست تواناى همان عالم ربّانى و فقيه با اخلاص صورت گرفت و حوزه ‏اى قوّى و نيرومند و با بركت شد و رجال بزرگ و كم ‏نظيرى را تربيت كرده، تحويل جهانيان داد و بركات و آثار آن چشمگير و مستمر گرديد و اكنون متجاوز از چهار ربع قرن است كه در جهان اسلام تلألؤى خاص دارد، به طورى كه نه تنها ممالك اسلامى بدان توجّه دارند، بلكه ممالك بيگانه و دور از اسلام چه كشورهاى شرقى و چه غربى براى اين حوزه اهميّت ويژه قايل بوده مركزيت و محوريّت دينى براى آن قائلند و خائنان و ابرقدرتهاى خودسر، از آن بيمناك مى ‏باشند.
  بالاخره هر دو حوزه به دست يك نفر احداث و تأسيس شده است، ولى يكى از آن‏ دو، دچار ركود و رقفه شده و يا به قهقرا برمى ‏گردد و ديگرى روز به روز تلألؤ بيشتر پيدا كرد، نور داد و روشنى آفريد و آثار و ثمرات خود را به نقطه نقطه جهان صادر كرد و نداى شيعه را به اقطار عالم رسانيد. اين چه سرّى است و چه رمزِ نهانى دارد؟!
  جز اينكه قم چيزى دارد كه اراك و اصفهان و ساير بلاد ندارند و آن بضعه موسى، حضرت فاطمه‏ معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها مى ‏باشد.
  مضجع و مرقد مطهّر اين بانوى بزرگ و با عظمت، روحانيّتى خاص و قداست و معنويّتى مخصوص و خلل‏ ناپذير به اين شهر داده است كه با وجود آنكه از نظر جغرافيايى، محيطى مساعد نبوده واز آب و هواى مطلوب و مطبوعى برخوردار نيست، اينچنين مورد توجّه نفوس واقع شده، دلها مجذوب آن گرديده است و جمع كثيرى از هيأت علميه، علما، فضلا و طلاب با محروميت‏ هاى گوناگون مادّى روى به اينجا آورده و اقامت در اين كوير براى اشتغال و فراگيرى علوم و معارف آل محمّد عليهم ‏السّلام را بر انواع رفاه‏ ها و راحتيها در ساير بلاد ترجيح مى‏ دهند.
  و جان كلام اينكه آمدن مرحوم آيت اللَّه العظمى حايرى و تأسيس حوزه و اقبال نفوس، مخصوصاً فضلا و علما، همه از بركات حضرت فاطمه‏ معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليها است.

 6. Top | #56

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****

  2- جريان اقامت سيّد الطائفه، مرحوم ‏آيت‏ اللَّه ‏العظمى ‏آقاى ‏بروجردى اعلى ‏اللَّه‏ مقامه نيز مستند به عنايات حضرت معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها است، بدين ترتيب كه ايشان در اواخر سال 1361 ه'ق مبتلا به بيمارى فتق مى‏ شوند و قرار مى ‏شود كه در تهران عمل كنند، هنگامى كه به مقصد معالجه از بروجرد خارج مى ‏شوند، وضع مزاجشان رضايت‏بخش نبوده و تقريباً در بيهوشى بوده ‏اند و اين حال ادامه داشته تا يك ‏مرتبه در دل‏ شب، چشم گشوده و چراغ‏هاى قم را مشاهده مى ‏كنند. از همراهان استفسار مى‏ فرمايند، اينجا كجاست؟ عرض مى‏ كنند: قم است.
  جذبه‏اى روحانى و كششى معنوى ايشان را به خود مشغول مى ‏كند و در آن حالت تصميم مى‏ گيرند كه پس از بهبودى، بقيّه عمر را در اين آستان مقدّس بگذرانند.
  در عبارت ديگرى آمده كه: هنگام حركت از بروجرد، وضع مزاجى ايشان سخت بوده و در حالت بيهوشى مى‏ گذرانيدند ولى ناگهان در وقت شب از خواب بيدار و از داخل اتومبيل نظرشان به چراغ‏هاى شهر قم مى‏ افتد، مى ‏پرسند اينجا كجاست؟ همراهان به عرض مى ‏رسانند: اينجا قم است. منظره چراغ‏ هاى شهر قم در آن دل‏شب اثر عميقى در دل ايشان مى ‏گذارد و قصد مى ‏كنند كه اگر از اين بيمارى شفا يافتند، بقيّه عمر را در كنار مرقد منوّر حضرت فاطمه‏ معصومه سلام‏ اللَّه ‏عليها به سر ببرند.
  بالاخره خداوند به بركت حضرت معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها آن بزرگوار را شفا مى ‏دهد و از اين‏رو بعد از علاج بيمارى به قم مى ‏آيند و آن تحوّل عظيم علمى و فرهنگى را در حوزه به وجود مى ‏آورند. و علما و مجتهدين بسيارى را پرورش داده، صداى روح بخش اسلام و تشيّع را به گوش جهانيان رسانيدند.
  قابل توجّه است كه نكته ‏اى را كه در مورد آمدن مرحوم آقاى حاج شيخ عبدالكريم حايرى اعلى ‏اللَّه‏ مقامه ذكر كرديم، در مورد مرحوم آيت ‏اللَّه ‏العظمى بروجردى اعلى ‏اللَّه‏ مقامه نيز صادق است. آن بزرگوار پس از بازگشت از نجف اشرف، حوزه بروجرد را پس از انطماس و ركود احيا كرد و رونقى داد و جماعتى دور وجود مباركش جمع شدند و آن مرد بزرگ، حدود چهل سال در آنجا اقامت فرمود - بعد از آنكه بروجرد زادگاهشان هم بود - و فيض‏بخشى فراوانى كرد، سپس به قم آمد، حوزه مباركه قم دستاورد مرحوم حايرى بزرگ را توسعه داد و آبيارى كرد. از ابعاد مختلف آن را گسترش داد و نام قم را عالم گير كرد. از اكثر شهرها و بلاد ايران، بلكه از قسمتى از روستاهاى آن جوانانى با شور و شوق را به سوى اين مركز علمى جذب نمود تا بالاخره حوزه يگانه و بى‏ نظير جهان تشيّع گرديد، در حالى كه حوزه‏ بروجرد رو به توقف و ركود گذارد و تحرّك و پويايى خود را از دست داد.
  شگفتا شخصيّتى بزرگ و كم‏ نظير مانند آيت‏ اللَّه‏ العظمى بروجردى در رأس دو حوزه قرار مى ‏گيرد و يكى را در خلال مدّت چهل سال رشد نسبى و زودگذر مى‏ دهد و ديگرى را خلال مدّت حدود پانزده سال رشد مطلق مى ‏بخشد و آن را جهانى كرده و به اوج عظمت و سربلندى مى‏ رساند.
  اين چه سرّ نهفته و رازِ نهانى است، جز اينكه قم گوهرى دارد كه بروجرد با همه سوابق درخشانش ندارد، چنانكه در جريان مرحوم حايرى اراك نداشت و آن مرقد منوّر دختر بلنداختر حضرت موسى بن جعفر سلام‏ اللَّه ‏عليها مى‏ باشد. آرى، قم، حضرت معصومه‏ سلام ‏اللَّه ‏عليها دارد و اراك و بروجرد ندارند.
  اين بانوى بزرگ و سرافراز، پشتوانه عظيمى است كه شخصيّتهاى وزين را بدين سو و سمت مى‏ كشد و متفكران و انديشمندان را از هر نقطه‏اى جذب مى‏ نمايد و دلها همه در هواى اوست، از اين رو تأسيس حوزه به دست مرحوم آقاى حايرى از بركات حضرت فاطمه‏ معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها است و تجديد و تحكيم اساس آن مركز عظيم و گسترش چشمگير آن به دست مرحوم آقاى بروجردى نيز از بركات آن معظّمه دوران است.

 7. Top | #57

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****

  كانون هدايت و فيض دايم

  حرم ‏مطهّر حضرت‏ معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها مركز افاضه ‏فيوضات ‏ربّانيه است. انوار هدايت از اين كانون نور پى در پى ساطع بوده و همه جا را روشن و تابناك مى‏ گرداند و پيوسته امواج علم، معرفت و فضيلت از آن محور فضيلت و كمال به اطراف و اكناف جهان مى ‏رسد و اينك ما در اين مجال گوشه ‏هايى از اين فيض لاينقطع و هدايت مستمر و بركتهاى بي شمار را عرضه مى‏ كنيم.
  1- تدريس و تدرّس:
  يكى از پايگاه‏ هاى اصلى براى تدريس آقايان اساتيد حوزه ‏مباركه علميه، محدوده حرم شريف و مسجد بالاسر و صحن مقدّس و حجرات آن است. اين جريان از دير زمان تا كنون ادامه داشته و برنامه‏اى رايج و داير بوده است، هرچند مراكز مجهّزى براى تدريس - مخصوصاً به لحاظ عدم مزاحمت سروصدا آماده گرديده و در اين سالها دروس بسيار مهم و پرجمعيّت به آن مراكز سه گانه (60) منتقل شده، ليكن درس گفتن و درس خواندن از محدوده حرم شريف منقطع نگرديده و همواره درس ‏هايى برقرار است.
  در سابق كه مهمترين درسها در همين مركز باقداست برگزار مى ‏شده است، مثلاً درس مؤسس‏ حوزه، مرحوم‏ آيت ‏اللَّه ‏العظمى‏ حايرى اعلى‏ اللَّه ‏مقامه در مسجد بالاسر و قبة العلماء بوده كه بعد هم در همانجا دفن شدند.
  نيز محل ‏تدريس مرحوم آيت ‏اللَّه ‏العظمى آقاى ‏سيّد محمّد حجت كوه‏ كمرى رضوان‏ اللَّه ‏عليه، در صحن شريف و مسجد بالاسر بوده است و هم ‏اكنون عكسى موجود است كه آن بزرگوار را بر كرسى تدريس در صحن مطهّر و كنار ايوان ساعت، نشان مى ‏دهد.
  مركز درسى زعيم‏ بزرگ ‏اسلام، مرحوم ‏آيت ‏اللَّه ‏العظمى ‏آقاى ‏بروجردى، بدواً تا ساليان سال در مسجد بالاسر و در تابستان، صحن شريف بوده است. عكس آن بزرگ مرد در حال تدريس، برفراز منبر درس، در كنار ايوان ساعت، موجود و در كتابها منعكس شده است، البته در سال‏ هاى آخر عمر شريف شان كه شبستان عالى مسجد خودشان آماده شده درسشان را بدانجا منتقل كردند.
  مرحوم آيت ‏اللَّه ‏العظمى آقاى گلپايگانى قدّس‏ سرّه بعد از ارتحال سيد الطائفه آقاى بروجردى قدّس ‏سّره درس خارج خود را از منزل و از مسجد امام حسن عسكرى عليه‏ السّلام به مسجد بالاسر در زمستان و به صحن مطهّر در تابستان منتقل كردند و عكس‏هاى متنوّع، آن بزرگ مرد را در كنار ايوان ساعت بر كرسى درس و در حال تدريس، نشان مى ‏دهد و در بعضى از اين تصويرها صورت سنگ قبرهاى صحن نيز كه قبل از بازسازى صحن شريف بوده، پيداست و به خوبى مشخص است.
  بارى، اين جريان ادامه داشت تا وقتى كه بر اثر ازدحام طلاب و فضلا و شاگردان و جهات‏ ديگر، درس خود را منتقل به سالن بزرگ غربى مسجد اعظم كردند.
  مرحوم آيت‏ اللَّه ‏العظمى آقاى مرعشى رضوان ‏اللَّه‏ عليه در مسجد بالاسر حضرت معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها تدريس مى‏ كردند و تا پايان عمر، اين برنامه را ادامه دادند و عكس‏هایى موجود است كه ايشان را در حال تدريس در آن مكان مقدّس، نشان مى ‏دهد.

 8. Top | #58

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****

  2- مباحثه ‏ها:
  مواضع مختلف مسجد بالاسر حضرت معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليها و مسجد طباطبائى - مسجد موزه - و صحن شريف و برخى از حجرات آن غالباً جايگاه مباحثه آقايان طلاب و فضلا است كه هر دو نقر، سه نفر يا بيشتر در آن مواقف نورانى سرگرم بحثهاى علمى و دينى و مرور و بازگو كردن و تكرار نمودن درس هايى كه خوانده ‏اند، مى ‏باشند.
  3- اذان در مقاطع سه ‏گانه:
  از برنامه ‏هاى نشاط انگيز حرم مطهّر، پخش اذان در مقاطع سه ‏گانه، يعنى طلوع فجر و مقارن زوال يعنى ظهر و ديگر اول مغرب از بلندگوهاى حرم است. صداى روح بخش اذان به وسيله مؤذنان خوش آهنگ، طنين خاصّى دارد، به ويژه هنگام اذان صبح كه صوت اذان در سكوت و آرامش محيط و فضا، تا مسافتى دور مى‏ رود و مردم با ايمان را به اقامه نماز دعوت مى كند و اثر مخصوصى در دل و جان اهل ايمان دارد.
  4- پخش مناجات قبل از اذان صبح:
  لحظاتى قبل از طلوع فجر و اذان صبح، بلندگوهاى حرم مطهّر مناجاتى را پخش مى‏ كند كه به وسيله يكى از آقايان خوش ‏صدا برگزار شده است. صداى دلنواز مناجات حرم، در آن ساعت اثر معنوى ويژه ‏اى دارد و روحانيّت خاصّى را ايجاد مى‏ كند و شايد مسافران و زائران كريمه اهلبيت، بيشتر لذّتِ وصف ‏ناپذير اين مناجات سحرگاهى را درك كنند.
  جاى تأسف است كه به نظر ما اين برنامه روح بخش از جهت كمّ و كيف، كاهش يافته و وضع بسيار عالى ساليان سال قبل از ده يا بيست سال اخير، رو به ضعف گذاشته است، آنچنان كه بنده مى ‏فهمم وقت آن كمتر و صداى بلندگوها هم ضعيف‏ تر است و گاهى در غير حول و حوش حرم، به گوش نمى ‏رسد.
  5- نمازهاى جماعت در مقاطع سه ‏گانه:
  يكى از برنامه‏ هاى شكوهمند حرم مطهّر، نمازهاى جماعت متعدّدى است كه صبح و ظهر و شب در آن مكان مقدّس و اطراف و جوانب آن برگزار مى‏ شود.
  آنچه براى خود بنده به صورت يك خاطره شيرين از دوران تجرّد در ذهنم باقى مانده است، منظره نماز صبح است كه اول طلوع صبح، نخست مرحوم آيت ‏اللَّه‏ العظمى مرعشى رحمة اللَّه‏عليه نماز صبح را برگزار مى‏ كردند. (61) و با فاصله ‏اى اندك مى ‏رفتند و سپس اذان ديگرى گفته مى شد و نماز جماعت توسط مرحوم آيت ‏اللَّه ‏العظمى آقاى گلپايگانى قدّس ‏سرّه برگزار مى‏ شد و بعد از فراغت ايشان از نماز و خروجشان از مسجد بالاسر، جماعت سوّم توسط مرحوم آيت ‏اللَّه آقاى حاج سيد احمد زنجانى رضوان ‏اللَّه‏ عليه برگزار مى ‏شد و در هر جماعتى عدّه ‏اى كه تازه آمده بودند شركت مى‏ كردند و گاهى بعضى از مؤمنين موفق به شركت در دو جماعت نيز مى ‏شدند.
  راستى آن صحنه بسيار باشكوه و ديدنى بود و از روحانيّت خاصّى برخوردار بود، ياد آن ايّام و ساعات و لحظات عطرآگين بخير.

 9. Top | #59

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****

  6- دعا:
  از فيوضات عاليه حرم مطهّر حضرت معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليهامراسم مختلف در اوقات مناسب آنهاست كه گروه كثيرى از ساكنان محترم قم و نيز از زائران حضرت معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها در آن مراسم روحانى و معنوى شركت مى ‏كنند و دعاهاى مباركه و مأثوره، مانند دعاى شريف كميل در شب ‏هاى جمعه و دعاى مبارك ندبه در صبح جمعه و در مواقعى دعاى شريف توسّل را مى ‏خوانند و از باشكوه ترين مظاهر اين برنامه، مراسم دعاى عرفه امام حسين عليه ‏السّلام در عصر روز عرفه است كه جمعيت عظيمى با شور فراوان در آن شركت مى ‏كنند.
  7- جشن‏ ها:
  از جمله فيوضات و بركات اين مركز نور، برپا داشتن مراسم اعياد مذهبى و اقامه ‏جشن ‏ها در مسجد بالاسر و احياناً رواق‏ ها و صحن ‏هاست. در اين مراسم، جمعيّت بسيار از زوّار و غير زوّار شركت مى‏ كنند و به شادى و سرور پرداخته، مدّاحان آل عصمت، مديحه سرائى نموده، شعرا اشعار نغز خود را ارايه مى ‏كنند و سخنرانان مذهبى ايراد خطابه كرده و مطالب مربوط به روز خاص و جريان آن روز را ارايه مى‏ نمايند.
  8- سوگوارى‏ ها:
  در همه سوگوارى ‏هاى امامان معصوم و كلاً خاندان عصمت و طهارت عليهم ‏السّلام، مجالس سوگوارى و عزادارى براى عزيزان خدا برگزار مى ‏شود. در ماه محرم و صفر، مجالس عزادارى در آن روضه منوّره منعقد است. نوحه‏ خوانان، نوحه ‏خوانى و مرثيه ‏سرايان، مرثيه ‏سرائى مى ‏كنند و گاهى تهييجى در مستمعين ايجاد مى ‏شود كه صداى گريه و زارى فضا را مى‏ گيرد و بالاخره خطبا و وعاظ بر فراز منبر قرار گرفته، پيرامون خاندان رسالت و نبوّت با مردم سخن مى ‏گويند و فضايل و مناقب آن معصومين پاك را براى مستمعين تبيين كرده و ذكر مى ‏نمايند. در بسيارى از اين مراسم يا قسمتى از آنها جمعيّتهاى متراكم از مجاورين و مسافرين جمع مى‏ شوند و آن را به صورت مطلوبى برگزار مى‏ نمايند.
  9- زيارت مقابر علما:
  زيارت قبور مبارك علماى اعلام و زعماى دينى و رجال بزرگ مذهبى كه در حول و حوش قبر مطهّر حضرت معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها مدفونند، از بركات حضرت فاطمه‏ معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها و از فيوضات اين حرم شريف است. و شايد اين خصوصيّات در حرم حضرت معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليها بيش از حرم‏هاى شريف امامان بزرگوار، معمول و مرسوم است، زيرا اين همه علما و مجتهدين و مراجع بزرگ شيعه در حرم ‏هاى ديگر در كنار هم، آن هم با فاصله مختصرى از حرم مطهّر به صورت مشخص مدفون نمى ‏باشند و اين خصوصيات در حرم قم مى‏ باشد.
  و از اين ‏رو غالباً كسانى كه قبر مطهّر حضرت فاطمه ‏معصومه سلام ‏اللَّه ‏عليها را زيارت مى ‏كنند، بلافاصله كنار قبور علماى بزرگوار حضور يافته و فاتحه مى ‏خوانند و عرض ادب به آن رجال بزرگ علمى مى‏ كنند. بالاخره زيارت مقابر رجال بزرگ علمى و زعماى گرانقدرى كه در اطراف و جوانب مضجع منوّر فاطمه‏ معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها مدفونند، يادآور زحمات آن بزرگواران در مقاطع خطرناك براى حفظ اصول ديانت و صيانت احكام، مقرّرات و مقدّسات دينى است و خود، نوعى قدردانى و حق ‏شناسى نسبت به خدمات بى ‏دريغ آن عزيزان، تجديد عهد دائمى مردم مسلمان با آن ارواح پاك و پاكيزه است و همه اين ‏ها در پرتو عنايات حضرت فاطمه ‏معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها مى ‏باشد.


 10. Top | #60

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,213 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  setareh1 پاسخ : *****کرامات بانوي ملکوت*****

  10- و از برنامه‏ هايى كه مستقيم از ناحيه مردم در حرم مطهّر صحن‏ ها انجام مى‏شود، آمدن هيأت‏ هاى مذهبى و دسته جات سينه ‏زن و زنجيرزن است كه در ايام سوگوارى خصوصاً در تاسوعا و عاشورا و اربعين و بيست و هشتم ماه صفر و ديگر مناسبات مربوط به امامان و معصومين عليهماالسّلام اين مراسم با فروغ و شكوه مخصوص برگزار مى‏ شود و بالاخره صحن شريف حضرت معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها و حرم مطهر آن بانوى سرفراز كانون علم و عمل و مركز نور و هدايت به صور گوناگون است: تدريس، تدرّس، مباحثه، مناجات، دعا، اذان، نماز جماعت، اقامه عزا و سوگوارى عزيزان خدا، مراسم جشن و سرور در اعياد مذهبى، سخنرانى‏ هاى سودمند مذهبى، ارشاد، وعظ و خطابه، قرائت قرآن كريم، ذكر مصيبت امام حسين عليه ‏السّلام، مديحه و مرثيه سرائى خاندان عصمت، نشر معارف اهل بيت، آشنايى ملل مسمان جهان با يكديگر و ده‏ ها عناوين افتخارآميز ديگر از فيوضات اين كانون فيض لاينقطع و گسترده الهى است.
  در كنار اين برنامه‏ ها مراسم ديگرى مى‏ باشد كه جنبى است و آنها نيز بالاخره بازگشت به الطاف و مرحمت هاى حضرت فاطمه ‏معصومه سلام‏ اللَّه ‏عليها مى ‏كند. مانند اطعامى كه از ناحيه آستانه مقدّسه مى ‏شود و علاقمندان خاندان على و اولاد على عليهم‏ السّلام بر سر سفره ضيافت بانوى عالم، سلام ‏اللَّه‏ عليها مى ‏نشينند و بهره‏ مند مى ‏شوند. طبعاً اين برنامه هم خالى از مراسم معنوى نيست.
  و مانند نذوراتى كه تقديم حرم مطهّر مى ‏شود كه ما در اين باب سخنى داريم و مطالبى را ذكر خواهيم نمود.
  و مانند انفاقاتى كه زائران و واداران نسبت به فقرا و ضعفا و مستمندان دارند كه غالباً در خود حرم مطهر و رواق‏ها و صحن‏ها و مساجد متعلّقه به نوعى صورت مى‏ گيرد.
  11- نذورات و موقوفات:
  از جمله مظاهر برازندگى و قداست حضرت فاطمه ‏معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليها و موقعيّت بسيار رفيع آن بانوى يگانه و پايگاه منيع او در اعماق جان مردم، موضوع نذرهايى است كه براى آن مخدّره مى ‏شود و در طول سال و هر روز و شبى به انواع مختلف، جريان دارد.
  يكى از كانالهاى اين نذورات و شايد مهمترين و بيشترين آنها عبارت از نذورات مالى است كه به وسيله طبقات مختلف از عالم و عامى و ثروتمند و يا مردم متوسط الحال و احياناً ضعفا و كسانى كه خود مشكل مالى دارند، انجام مى ‏شود.
  علاقمندان به خاندان پيغمبر صلّى ‏اللَّه ‏عليه ‏وآله ‏ و سلّم و على ‏الخصوص فاطمه ‏معصومه سلام ‏اللَّه‏ عليها احياناً نذورات مطلقه مى‏ كنند كه نذرشان بدون قيد و شرط است، ولى غالباً نذرهاى مقيّد مى ‏نمايند؛ يعنى وجهى را مقيد به رسيدن به حاجتشان - مثلاً پيدايش فرزند براى آنان يا مراجعت مسافرشان و يا پيشروى تجارت و كارشان و يا موفقيّت در ازدواج و يا تحصيل، يا شفاگرفتن و درمان ‏شدن بيمارانشان يا مرتفع شدن درد و بيمارى خودشان و يا آزادشدن گرفتاران و محبوسينشان و ده‏ها و صدها حاجت و خواسته به مناسبت زمان و مكان - نذر مى‏ كنند و در بسيارى از موارد به خواسته ‏هاى خود مى ‏رسند و به بركت فاطمه‏ معصومه سلام‏ اللَّه‏ عليها و در پرتو الطاف بى‏ دريغ آن مكرّمه حاجتشان برآورده مى‏ شود و لذا نذر خود را هم انجام مى ‏دهند.

صفحه 6 از 9 نخستنخست ... 23456789 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی