سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 10 از 11 نخستنخست ... 67891011 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 91 تا 100 , از مجموع 102

موضوع: ♥ *★* ♥ حضرت معصومه (س) فاطمه (س) دوم ♥ *★* ♥

 1. Top | #91

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : ♥ *★* ♥ حضرت معصومه (س) فاطمه (س) دوم ♥ *★* ♥

  امام زادگاني كه در كنار مرقد حضرت معصومه(ع) مدفونند

  صرف نظر از بانويي كه قبرشان در حرم حضرت معصومه(ع) است و قبلاً ذكر شد، امام زادگان و سادات جليل القدر نيز در اطراف روضه مطهر حضرت معصومه(ع) به خاك سپرده شده اند، و داراي چندين قبه جداگانه بوده اند كه اكنون جزء بيوتات آستانه درآمده است، اين گروه عبارتند از:

  1ـ سيدابوالحسن، حسين بن حسين بن جعفر بن محمدبن اسماعيل بن امام صادق(ع)

  2ـ حمزه بن احمد... بن امام سجاد(ع)

  3ـ ابوجعفر، محمد بن حمزه نامبرده.

  4ـ ابوالقاسم علي بن محمد بن حمزه.

  5ـ علي بن حمزه.

  6ـ ابوعلي، احمدالخطيب الشجري... ابن امام سجاد(ع)

  7ـ ابوجعفر، محمد بن احمد نامبرده.

  8ـ ابومحمد، حسن بن احمد نامبرده.

  9ـ ابوعلي، احمد بن حسن نامبرده.


  كه همه آنها از بزرگان امامزادگان و سادات بوده اند.(288)

  موسي مبرقع(ع)

  نخستين كسي كه از فرزندان امام در سال 259 هجري قمري به قم آمد، حضرت موسي بن امام جواد(ع) است(289)و فرزند بلافصل امام نهم مي باشد و قبر مباركش به نام بارگاه شاه زاده موسي مبرقع(290)دركنار مقبره چهل اختران آذر، معروف و مشهور است، وي در شب چهارشنبه 22 ربيع الثاني سال 296 از دنيا رفت و اكنون مزار او با گنبد و صحن، باشكوه و مورد توجه است.

  او شخصي جليل القدر بود، محدث نوري كتاب مستقل به نام"بدر مشعشع" در زندگاني او نگاشته است، همه سادات رضوي از نسل او هستند، محلي كه هم اكنون مرقد او در آن قرار گرفته، خانه او بوده است و در كنار قبرش يكي از نواده هايش احمدبن محمدبن احمدبن موسي مبرقع مدفون است.

  چهل اختران

  در كنار بقعه موسي مبرقع(ع) مرقد بزرگ با ساختمان شكوهمندي است كه چهل اختران نام دارد، به طوري كه كتيبه اي كه در آنجا در سال 851 هـ .ق نوشته شده، مقبره جمعي از سادات و امامزادگان است.(291)

  ولي بناي با شكوه ساختمان آن، در سال 950 هـ .ق توسط شاه طهماسب صفوي، ساخته شده است.

  و در آنجا ام سلمه و ام كلثوم دختران محمدبن احمدبن موسي مبرقع و جمعي ديگر، دفن شده اند و همچنين قبر محمدبن احمدبن موسي مبرقع و محمد بن موسي مبرقع در آنجا است.

  شاه حمزه(ع)

  يكي از امامزادگان معروف، حمزه بن موسي بن جعفر برادر شاه چراغ شيراز(احمد بن موسي بن جعفر) است، كه در مقبره او اختلاف است كه آيا همين است كه در قم در كنار خيابان آذر، بارگاه مجللي دارد و يا بارگاه معروف كنار بقعه شاه عبدالعظيم، و يا در اطراف شيراز بقعه اي است كه به نام حمزه بن موسي بن جعفر مي باشد.

  شاه زاده احمد(ع)

  در كنار قبر امام زاده حمزه، مقبره ديگري معروف به امام زاده احمد هست كه نسبت او را چنين نوشته اند: احمدبن اسحق بن ابراهيم بن موسي بن ابراهيم بن موسي بن جعفر(ع)

  امضاء

 2. Top | #92

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : ♥ *★* ♥ حضرت معصومه (س) فاطمه (س) دوم ♥ *★* ♥

  امام زاده زيد

  امام زاده زيد از نبيره هاي امام سجاد(ع) است و در چهل اختران مدفون مي باشد، صحن مخروبه آن جزء صحن بناي موسي مبرقع(ع) است.

  امام زاده احمد(ع)

  احمدبن قاسم بن علي بن جعفر الصادق(ع) از مردان عابد و با فضيلت عصر خود بود، مزار شريف او داراي صحن و گنبد در ناحيه جنوب قم(دروازه قلعه) معروف مي باشد و خواهرش فاطمه(ع) هم در همانجا مدفون است.

  امام زاده سلطان محمد شريف

  سلطان محمد شريف بن علي بن محمد بن حمزه بن احمدبن محمد بن اسمعيل بن محمد بن عبدالله الباهرين امام زين العابدين(ع)، در سمت دروازه قلعه، بقعه و گنبد متوسطي دارد و آن محله به نام او در قم معروف است. آن جناب از امام زاده هاي بسيار جليل القدر و معتبر قم است و جد بزرگوار امام زاده يحيي مدفون در تهران مي باشد، از تعبيرات عالي المظاميني كه علامه بزرگوار شيخ منتخب الدين در اول فهرست خود كه به اسم امام زاده سلطان محمد شريف و امام زاده يحيي تأليف نموده جلالت قدر آن دو بزرگوار معلوم مي شود.

  امام زاده علي بن جعفر(ع)

  علي بن جعفر الصادق عريضي، مردي عالم و پرهيزكار بوده و زمان چهار امام را درك كرده است، قبر مقدسش در آخر خيابان چهارمردان، معروف به در بهشت است و داراي صحن و ضريح چوبين و بارگاه مجلل مي باشد.

  و رواقش از كاشي هاي قرن هشتم آراسته شده و از آن كاشي ها در موزه آستانه مقدسه حضرت معصومه(ع) موجود است. دو مزار ديگر نيز به او منسوب هستند.

  1ـ در خارج قلعه سمنان

  2ـ در قريه عريض در يك فرسخي مدينه.(292)


  در نزديك بارگاه علي بن جعفر(ع) بقعه اي هست كه مرقد آن را به نام ابراهيم بن احمدبن موسي بن جعفر نگاشته اند و نيز بقعه اي وجود دارد كه به محمد بن موسي الكاظم(ع) معروف است.

  سه قبر باغ گنبد سبز

  در بيرون دروازه كاشان(آخر چهار مردان) باغي بود معروف به باغ گنبد سبز، كه در آنجا سه بقعه مجلل و ممتاز هست كه منسوب به بزرگان و شخصيت هاي برجسته قم مي باشد و اكنون آن باغ به ميدان و ساختمان، تبديل شده است.

  در نزديكي علي بن جعفر، بقعه اي است كه در كتيبه آن نوشته شده:"مضجع ابراهيم بن موسي بن جعفر(ع)".

  امام زاده ابراهيم و امام زاده احمد

  مرقد اين دو بزرگوار كه از فرزندان امام كاظم(ع) هستند، در زير يك بقعه عالي، جنب هم مدفون مي باشند، در پشت ايستگاه راه آهن قم معروف است.(293)

  امام زاده جعفر، معروف به شاه جعفر(ع)، و مرقد سيد معصوم

  در امتداد خيابان شاه ابراهيم، بارگاهي باشكوه، به نام مزار شاه جعفر است كه منسوب به امام كاظم(ع) مي باشد و به عقيده بعضي، در اين مكان، سيد جليل، جعفر، نقيب علويين در اواخر قرن ششم و اوايل قرن هفتم، مدفون است.

  در همين امتداد، در فاصله حدود يك كيلومتري، مرقد كوچكي قرار دارد كه به بقعه سيد معصوم از فرزندان امام سجاد(ع) شهرت دارد.

  امضاء

 3. Top | #93

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : ♥ *★* ♥ حضرت معصومه (س) فاطمه (س) دوم ♥ *★* ♥

  امام زاده سيدعلي، معروف به شاه سيدعلي(ع)

  مرقد اين امام زاده در دروازه ري،(پشت خيابان باجك فعلي) واقع شده است، نسب نامه وي چنين است:

  "علي بن ابراهيم بن ابي جعفر حسن بن عبيدالله بن ابي الفضل العباس" بنابراين حضرت عباس(ع)، جد سوم او است.

  اين امام زاده، مورد توجه خاص مردم است و همواره زائران بسيار دارد و مردم كرامات فراوان از محضر او ديده اند، او نوزده پسر داشت، از جمله عبيدالله بن علي كه سيدي شجاع بود، و كتاب جعفريات را كه دوره كامل فقه شيعه، در چند جلد است، تأليف نموده و در سال 312 هـ .ق رحلت كردند.(294)

  امام زاده احمد

  در نزديكي مزار شاه زاده سيد علي، مزار شاه زاده احمد(ع) است، مطابق آنچه در روي قبرش نوشته شده: اين بزرگوار از نوادگان محمدبن حنفيه است، داراي بقعه و صحن متوسط و گنبدي از كاشي مي باشد، و در صفحه سقف آن، نام هاي مبارك چهارده معصوم(ع) را به خط ثلث از گچ، بيرون آورده اند.

  امام زادگان خاك فرج

  در انتهاي خيابان خاك فرج، مرقد شريف دو امام زاده(پدر و پسر) به نام هاي: امام زاده احمد و امام زاده علي، ملقب به حارث، از نوادگان امام سجاد(ع) قرار گرفته، كه داراي بارگاه مجلل و صحن و سراي زيبا است.

  نسب نامه پدر عبارت است از:

  ابوالحسين احمدبن ابي الخير محمدبن علي بن عمربن حسن الافطس بن علي اصغر بن امام سجاد(ع).

  نسب نامه پسر نيز چنين است:

  علي الحارث بن ابوالحسين احمدبن ابي الخير...

  امام زاده صفوراء(ع) و عمويش

  در پشت بارگاه امام زاده خاك فرج، بقعه اي وجود دارد، معروف به بقعه صفوراء،‌كه از نوادگان حضرت علي(ع) مي باشد، در جنب مرقد حضرت صفورا(ع) مرقد عموي او، معروف به امام زاده محمد(ص) از نوادگان حضرت علي(ع) قرار گرفته است، بناي گنبد اين مرقد، در سال 378 هـ .ق دهنده سال وفات سيده صفوراء، و سال بناي بقعه و گبند او است.(295)

  امام زاده ناصر(ع)

  يكي از امام زادگان از نوادگان امام حسن مجتبي(ع) امام زاده ناصر، معروف به شاه زاده ناصر(ع) است، كه بقعه او در خيابان آذر، روبروي در بزرگ مسجد امام، نزديك پل قرار دارد.

  نسب نامه او چنين است:

  ناصرالدين علي بن مهدي بن محمدبن حسين بن زيدبن محدبن احمدبن جعفربن محمدبن عبدالرحمن بن محمد البطحايي بن قاسم بن حسن بن زيدبن امام حسن مجتبي(ع)

  كه در اواخر قرن هشتم و آغاز قرن نهم مي زيسته و از شخصيت هاي برجسته آن زمان بوده است.

  و اينكه به زبان عوام، معروف است كه در اين بقعه مرقد احمدبن اسحاق قمي وكيل امام حسن عسكري(ع) در قم قرار دارد، نادرست است، اين توهماز اينجا ناشي شده كه گفته اند احمد بن اسحاق، مسجد امام را به امر امام حسن عسكري(ع) ساخت، و قبرش را در كنار همين مسجد قرار داد، ولي حقيقت اين است كه احمد بن اسحاق(ع) هنگام بازگشت از سامرا، در سرزمين سر پل ذهاب(نزديك اسلام آباد غرب) وفات يافته و در همانجا به خاك سپرده شد.(296)و در آنجا داراي گنبد و بارگاه است.

  امضاء

 4. Top | #94

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : ♥ *★* ♥ حضرت معصومه (س) فاطمه (س) دوم ♥ *★* ♥

  شاه زاده احمد قاسم(ع)

  از جمله امام زادگان معروف قم، شاه زاده احمد، فرزند قاسم بن احمد بن علي بن جعفر الصادق(ع) است. او مردي پرهيزكار و عابد بود. قبر شريفش در جنوب قم، در محله دروازه قلعه، واقع است، و فاطمه خواهر گراميش نيز در همانجا دفن است، بقعه و صحن متوسطي دارد و تاريخ بناي آن را سال 708 هجري قمري، نوشته اند.

  امام زادگان ديگري نيز در قم و اطراف قم وجود دارند كه ما به خاطر رعايت اختصار به همين مقدار اكتفا مي كنيم. مرقد بسياري از اين امام زادگان را نگارنده از نزديك ديده است، ولي شرح حال آنها در كتاب هاي زير آمده است:

  مختار البلاد، در تاريخ قم، تأليف ناصر الشريعه، راهنماي قم، تأليف آقاي برقعي، گنجينه آثار قم، تأليف آقاي عباس فيض، ترجمه تاريخ قم، و باب الرضوان في مناقب سلطان خراسان و... كه ما در تدوين امام زادگان معروف قم، از اين كتاب ها، استفاده كرده ايم.

  طريقه زيارت امام زادگان

  همه مي دانيم كه در كشور ايران در همه نواحي آن، بارگاه هاي بسياري از امام زادگان منسوب به امامان(ع) هست، به خصوص در قم وكاشان و نواحي و اطراف اين دو شهر كه بسيار ديده مي شود، بسيار شايسته و بجاست كه شيعيان و ارادتمندان به خاندان پيامبر احترام كنند و به زيارت اين قبور پر بركت رفته و به هر عنوان شرعي كه مي خواهند تعظيم نمايند.

  در آن امام زادگاني كه زيارت مخصوصي از امام وارد شده مانند زيارت حضرت معصومه(ع)، همان را بخوانند و اگر وارد نشده به هر لفظي كه متضمن تعظيم و احترام باشد زيارت كنند خوب است، و يا از سوره هاي مباركه قرآن بخوانند و ثواب آن را نثار آن قبور نمايند.

  ولي طبق حديث صحيح و معتبر وارد شده كه فرزندان ذكور ائمه اطهار(ع) را چنين زيارت كنند:

  اَلسلامُ عَلَيْكَ اَيُهَا السِيِدُ الزَكِيُ، اَلطاهِرُ الْوَلِيُ، الداعِيُ الْحَفيُ، اَشْهَدُ اَنَكَ قُلْتَ حَقاً وَ نَطَقْتَ حَقاً وَ صِدْقاً وَ دَعَوْتَ اِلي مَوْلايَ وَ مَوْلاكَ عَلانِيَهً وَسِراً فازَ مُتَبِعُكَ و نَجي مُصَدِقُكَ وَ خابَ وَخَسِرَ مُكَذِبُكَ وَ الْمُتَخَلِفُ عَنْكَ، اِشْهَدْلِي بِهِذهِ الشَهادَهِ لِاَكوُنَ مِنَ الْفائِزينَ بمَعْرِفَتِكَ وَ طاعَتِكَ وَ تَصْدِيقِكَ وَ اتَباعِكَ، وَالْسَلامُ عَلَيْكَ يا سَيِدِي اَنْتَ بابُ اللهِ الْمُؤْتي مِنْهُ وَ الْمَأْخُودُ عَنْهُ اَتَيْتُكَ زائِراً وَ حاجاتِي لَكَ مُسْتَوْدِعاً، وَها اَنَاذا اَسْتَوْدِعُكَ دِينيِ وَ اَمانَتِي وَخَواتِيم عَمِلي وَ جَوامِعَ اَمَلِي اِلي مُنْتَهي اَجَلِي، وَاَلسَلامُ عَلَيْكَ وَ رَحْمَهُ اللهِ وَ بَرَكاتُه.(297)

  امضاء

 5. Top | #95

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : ♥ *★* ♥ حضرت معصومه (س) فاطمه (س) دوم ♥ *★* ♥

  شخصيت هاي معروف، مدفون در قم

  شخصيت هاي برجسته اي كه در طول تاريخ، در قم به خاك سپرده شده اند بسيارند، كه قبلاً نام بعضي از آنها ذكر شد، در اينجا براي رعايت اختصار، تنها به ذكر نام آنها اكتفا مي كنيم:

  1ـ علي بن حسين بن موسي بن بابويه، معروف به ابن بابويه، پدر شيخ صدوق(ره) وي به سال 329 هـ . ق در قم وفات يافت، مرقدش داراي بارگاه باشكوهي است كه جنب آغاز خيابان چهارمردان در قسمت چپ، قرار گرفته است.

  2ـ زكريا بن آدم، از اصحاب امام رضا(ع).

  3ـ آدم بن اسحاق.

  4ـ زكريا بن ادريس، از اصحاب ائمه(ع) مرقد مبارك اين سه تن در قبرستان شيخان است.

  5ـ‌علي بن ابراهيم، و محمدبن قولويه، كه قبرشان در يكجا در كنار باغ شهرداري است.

  6ـ قطب راوندي، محدث و فقيه بزرگ شيعه در قرن ششم، كه قبرش در صحن نو در قسمت جنوب، مرتفع و مشخص است.

  7ـ محمد طاهربن محمد بن القمي، الشيرازي الاصل، كه شيخ الاسلام قم در عصر خود بود، قبرش در شيخان قم است.

  8ـ آيه الله العظمي ميرزاي قمي(ره) كه در سال 1231 قمري، در 79 سالگي وفات كرد و قبرش در شيخان قم، مزار شيفتگان و حاجتمندان است.

  9ـ مرحوم آيه الله العظمي سيد محمد حسيني كوه كمري معروف به حجت، از مراجع تقليد، وي در سال 1372 هـ . ق وفات كرد، و مرقد شريفش در حجره اي جنب مسجد حجتيه است.

  10ـ مرحوم مرجع كل آيه الله العظمي بروجردي(ره) كه در 12 شوال سال 1380 قمري، مطابق با 10 فروردين 1340 شمسي، در قم در 88 سالگي وفات كرد، قبر شريفش در راهرو مسجد اعظم قم، در كنار مسجد بالاسر است.

  11ـ آيه الله العظمي حاج شيخ عبدالكريم حائري، مؤسس حوزه علميه قم، كه در 79 سالگي در سال 1355 هجري قمري وفات كرد، كه مرقدش در مسجد بالاسر است.

  12ـ آيه الله العظمي سيد محمدتقي خوانساري، وفات يافته سال 1373 هـ . ق كه مرقدش در مسجد بالاسر است.

  13ـ آيه الله العظمي سيد صدرالدين صدر، وفات يافته سال 1373 هـ . ق كه مرقدش در مسجد بالاسر است.

  14ـ آيه الله العظمي سيد محدرضا گلپايگاني، آيه الله العظمي شيخ محمدعلي اراكي، آيه الله العظمي شيخ هاشم آملي، آيه الله العظمي سيدابوالحسن رفيعي، آيت الله العظمي سيدرضا بهاء الديني و...

  15ـ آيه الله العظمي مرحوم حاج شيخ ابوالقاسم قمي، متوفاي يازدهم جمادي الثانيه 1353 هـ . ق كه قبرش در مسجد بالاسر مرقد مطهر حضرت معصومه(ع) نزديك مرقد آقاي بروجردي است.

  و همچنين علماي ديگر مانند:

  آيه الله شيخ مرتضي حائري، آيه الله حاج آقا روح الله كمالوند، علامه طباطبايي، استاد شهيد مطهري، آيه الله العظمي سيد احمد خوانساري، همه در مسجد بالاسر مرقد حضرت معصومه(ع) مدفون هستند.

  شهداي گرانقدر اسلام از علما و آيات عظام مانند شهيد محمد منتظري، شهيد رباني املشي، شهيد عباس شيرازي، شهيد شاه آبادي، شهيد محراب آيه الله مدني و شهداي ديگر در كنار حرم در مسجد بالاسر و مسجد آينه طباطبائي مدفون هستند.

  مراقد استاد شهيد آيه الله محمد مفتح، مرحوم آيت الله محقق داماد، شهيد آيت الله شيخ فضل الله نوري در حجره هاي مختلف صحن نو، قرار دارند.

  قبرهاي شهيد آيه الله سيد محمدرضا سعيدي، شهيد پرصلابت نواب صفوي، آيه الله شيخ مهدي قمشه اي، در وادي السلام قم به خاك سپرده شده اند.

  امضاء

 6. Top | #96

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : ♥ *★* ♥ حضرت معصومه (س) فاطمه (س) دوم ♥ *★* ♥

  به طور خلاصه اينكه مراجع و علماي برجسته بسياري از در اين سرزمين به خاك سپرده شده اند،‌و قبرشان زينت بخش سرزمين قم شده است، وشايد يك در بهشت يا سه در بهشت از قم به سوي بهشت، باز مي شود يكي به خاطر همين علماي رباني است در اينجا نظر شما را به ذكر نام چند نفر ديگر جلب مي كنيم:

  1ـ مرحوم حاج ملامحمد صادق(صاحب مدرسه معروف ملا صادق قم.)

  2ـ مرحوم حاج سيد صادق(صاحب مدرسه حاج سيد صادق.)

  3ـ مرحوم آقا سيد عبدالله رضوي.

  4ـ مرحوم آقا شيخ ابوالقاسم، خازن آستانه.

  5ـ مرحوم آقاي حاج ميرزا محمد فيض قمي.

  6ـ مرحوم آقاي حاج سيد حسين كوچه حرمي.

  7ـ مرحوم شيخ محمدحسين نويسي.

  8ـ مرحوم آقا ميرزاي فخرالدين باغ پنبه اي، سبط صاحب قوانين.

  9ـ مرحوم حاج آقا حسين فاطمي.

  10ـ مرحوم آخوند ملاغلامرضا صاحب حاشيه رسائل.

  11ـ مرحوم آقا شيخ محمد حسين پايين شهري.

  12ـ مرحوم شيخ مهدي حكمي(معروف به پايين شهري.)

  13ـ مرحوم حاج ميرزا محمد ارباب پدر اشراقي، واعظ معروف.

  14ـ مرحوم حاج سيد جواد قمي.

  15ـ مرحوم حاج آقا احمد طباطبايي اخوي حضرت آيه الله حاج آقا حسين قمي.

  16ـ مرحوم حاج ميرزا جواد آقا ملكي تبريزي(صاحب كتب ارزشمند از اخلاق و عرفان) كه قبرش در قبرستان شيخان است.

  17ـ مرحوم حاج شيخ ابوالقاسم ملامحمد كريم(ازاعاظم محققين بزرگ در عصر خود.)

  18ـ مرحوم آخوند ملامحمد طاهر قمي معاصر آقاي حاج سيد جواد قمي.

  19ـ مرحوم آقاي حاج ميرزا ابوالطالب، داماد ميرزاي قمي.

  20ـ مرحوم آقاي محمد حسين قمي صاحب توضيح القوانين از شاگردان مبرز ميرزاي قمي.

  امضاء

 7. Top | #97

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : ♥ *★* ♥ حضرت معصومه (س) فاطمه (س) دوم ♥ *★* ♥

  18ـ مرحوم آخوند ملامحمد طاهر قمي معاصر آقاي حاج سيد جواد قمي.

  19ـ مرحوم آقاي حاج ميرزا ابوالطالب، داماد ميرزاي قمي.

  20ـ مرحوم آقاي محمد حسين قمي صاحب توضيح القوانين از شاگردان مبرز ميرزاي قمي.

  21ـ مرحوم آقاي حاج ميرزا عليرضا والد ماجد آقاي حاج سيدجواد و داماد ميرزاي قمي.

  22ـ مرحوم آخوند ملامهدي نراقي معروف به آقا كوچك برادر حاج ملا احمد صاحب مستند(قبرش در مقابل قبر علي بن بابويه هست.)

  23ـ مرحوم قاضي سعيد قمي صاحب شرح توحيد صدوق، كه قبرش به حسينيه توليت متصل است.

  24ـ مرحوم آقا ميرزا حسن كاشفي متوفي 1043 هـ . ق نوه دختري ملاصدرا(ره) صاحب كتاب شمع اليقين، فرزند عبدالرزاق لاهيجي، صاحب شوارق(كه قبر وي در كنار خيابان ارم نزديك ابن بايويه است كه آن را به دستور حضور آيه الله نجفي بنا نموده اند.)

  25ـ مرحوم آقا ميرزا ابومحمد، نواده آقا ميرزا ابوطالب از طرف پدر، و نواده صاحب قوانين از طرف مادر.

  26ـ مرحوم سيد صفي الدين محمد حسيني معروف به هندي جد سادات ميربهاء الديني.

  27ـ مرحوم مير عين العارفين از شاگردان علامه مجلسي و جد سادات ميربهاء الديني.

  28ـ مرحوم مير عين العارفين از شاگردان علامه مجلسي و جد سادات عارفي قم.

  29ـ مرحوم مير محمد عاشور حسيني جد سادات عاشوري كه از شاگردان علامه مجلسي بوده است.

  30ـ مرحم ميرزا جمال الدين محمدبن محمدرضا، صاحب تفسير شريف كنزالدقايق در چهار جلد، كه در كتابخانه عمومي حضرت آيه الله نجفي(ره) موجود است.

  31ـ علامه محدث فقيه بزرگوار، سيد شمس الدين محمدمهدي از شاگردان محقق كركي، از نواده هاي موسي مبرقع كه قبر شريفش در خيابان ارم جنب مسجد محمديه در بقعه اي به نام بقعه محمديه معروف است. و شخصيت هاي ديگري كه هر يك در خور استعداد خود به اين سرزمين مقدس شكوه و آبرو داده اند، خداوند همه آنها را با محمد(ص) و آلش محشور گرداند.

  امضاء

 8. Top | #98

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : ♥ *★* ♥ حضرت معصومه (س) فاطمه (س) دوم ♥ *★* ♥

  پادشاهان مدفون در قم

  شاهاني كه در قم مدفونند، شش تن مي باشند، چهار نفر آنها از پادشاهان صفوي دو نفر آنها از شاهان قاجاريه به ترتيب ذيل مي باشند:

  شاه صفي اول پسر صفي ميرزا، پسر شاه عباس كبير، نامش سام ميرزا بوده، و چون به تخت سلطنت نشست، نام خود را شاه صفي نهاد، وي در سن 17 سالگي به سلطنت رسيد و در سال 1052 هـ .ق در سن سي و يك سالگي وفات نمود، جنازه اش را به قم حمل كردند و در ناحيه جنوبي حرم مطهر، مدفون گرديد، سابقاً بر روي قبرش صندوق بزرگي بود، ولي اكنون در رواق زنانه واقع شده و قبرش با سطح رواق مساوي است و صندوق قبرش كه در آن ظريف كاري هايي شده است در موزه آستانه مي باشد.

  شاه عباس دوم پسر شاه صفي در سن ده سالگي به سلطنت رسيد و در سال 1077 در خسرو آباد دامغان وفات نمود و جنازه اش را به قم حمل نمودند و در ناحيه جنوبي غربي حرم، جايي كه اكنون به نام مسجد امام خميني است دفن نمودند.

  شاه سليمان پسر شاه عباس ثاني، در سال 1105 در سن چهل و نه سالگي از دنيا رفت، جنازه اش را به قم آوردند و در بقعه اي كه در ناحيه جنوبي مسجد بالاسر است به خاك سپردند.

  شاه سلطان حسين پسر شاه سليمان كه در سراي سلطنتي به دست اشرف افغان كشته شد، جنازه بي سرش را به قم حمل كردند و در قسمت جنوبي مسجد بالاسر در كنار قبر شاه سليمان دفن نمودند.

  فتحعلي شاه قاجار در سال 1250 در سن 67 سالگي در اصفهان وفات نمود و جنازه اش را به قم حمل كردند و در طرف شمال صحن كهنه در بقعه مخصوصي(كه خودش در حال حياتش آنجا را ساخته بود) مدفون گرديد.

  محمدشاه قاجار پدر ناصرالدين شاه در سال 1264 در تجريش وفات يافت و جنازه اش را به قم حمل كردند و در قسمت غربي صحن كهنه در بقعه اي كه جنب راهرو و مدرسه مادرشاه(298)بود دفن نمودند.

  بايد توجه داشت كه شاه زادگان بسياري هم در جنب مرقد مطهر حضرت معصومه(ع) مدفونند و همچنين از طبقه وزيران و حكام و... نيز مدفونند، مانند علي اصغر اتابك كه صدراعظم ايران در زمان ناصرالدين شاه و مظفرالدين شاه بود و صحن نو را ساخت كه به صحن اتابكي، معروف است و مانند"كامران ميرزا" پسر ناصرالدين شاه، حسن مستوفي، عين الملك، محمدحسن حاجب الدوله، احمد مشير السلطنه، فرخ امين الدوله، عبدالصمد عزالدوله، جهانگير نظام الملك، منوچهر معتمد، ملك منصور شعا السلطنه، مهدي اعتضادالدوله، ابراهيم معتمدالسلطنه، اسدالله نظام الدوله، علينقي بهاء الملك، باقر سعد السلطنه، و عبدالرحيم قائم مقام، محمد اقبال الدوله، حسن وثوق، احمد قوام السلطنه، و محمد اعتضادادوله قائم مقام الملك تبريزي، پروين اعتصامي و... دفن شده اند.

  از شاه زادگان صفويه، قريب هفتاد نفر كه به دست افغان ها كشته شدند در سردابه برزگي كه مقبره خانوادگي صفويه بود، در زير مسجد طباطبائي،(صحن زنانه سابق) قرار داشته، به خاك سپرده شده اند، ظاهراً اين سردابه هنوز هم وجود دارد، و از قرار مسموع، وسعت اين سردابه، بسيار بوده و تا قسمتي از صحن نو تا نزديك قبر قطب راوندي ادامه دارد، يكي از مدفونين آن، عباس ميرزا، پسر و ولعيهد شاه طهماسب دوم است، كه افغانها او را هم كشتند.(299)

  امضاء

 9. Top | #99

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : ♥ *★* ♥ حضرت معصومه (س) فاطمه (س) دوم ♥ *★* ♥

  مساجد معروف قم

  در شهر مذهبي قم، مساجد فراواني وجود دارد، در اينجا نظر شما را به ذكر چند مسجد معروف و باستاني آن، جلب مي كنيم:

  1ـ مسجد امام

  اين مسجد عظيم نزديك حرم(بين حرم و بازار، در خيابان حضرتي) واقع شده كه به صورت ابتدايي توسط احمدبن اسحاق اشعري(ره) به امر حضرت امام حسن عسكري(عج) ساخته گرديد، بديهي است كه سال هاي بعد به توسعه و تعميرات و بازسازي هاي جديد، پرداخته شد در دوران صفويه و قاجاريه تغييرات و اضافات در آن شده است و اخيراً نيز توسط مرحوم آيه الله ميرزا ابوالفضل زاهدي(ره) قسمت سرداب و مسجد بالاي سرداب به طور كلي عوض شده و به صورت جالب و نويني درآمده است.

  2ـ مسجد جامع(جمعه)

  اين مسجد از بناهاي قديمي است، تاريخ اصل بناء آن درست روشن نيست ولي تاريخ كتيبه بالاي ايوان بزرگ را 529 قمري نوشته اند، اما اين تاريخ سند ساخت مسجد به شمار نمي آيد. اين مسجد از نظر قدمت و وسعت و مجلل بودن بناي آن، تاريخي و ديني است. اين مسجد در عصر حضرت رضا(ع) وجود داشته است، و دِعبِل خزاعي، اشعار خود را در آن، براي مردم خوانده است.

  3ـ مسجد عشقعلي

  از بناهاي قديمي و ظاهراً در دوره شاهان صفوي ساخته شده است، و در اوائل خيابان چهارمردان قم مي باشد.

  و معلوم نيست كه وجه نام گزاري اين مسجد به"عشقعلي" به خاطر آن است كه نام باني آن عشقعلي بوده است و يا به عشق علي اين مسجد را ساخته اند و يا اهل خانقاه به آن نفوذ كرده بودند؟

  4ـ مسجد بالاسر

  اين مسجد در كنار حرم مطهر حضرت معصومه(ع) واقع شده و اينك به صورت بسيار جالب و وسيعي در آمده است(نامش مسجد است و جزء‌حرم مي باشد، ولي مسجد شرعي نيست، زيرا محل دفن اموات است.) بسياري از مراجع و بزرگان علم و شهيدان والامقام انقلاب اسلامي، در اين مكان مقدس به خاك سپرده شده اند.

  و به طور كلي در جنب حرم حضرت معصومه(ع) جز مسجد اعظم، مسجدي وجود ندارد، تنها در مورد محراب مسجد بالاسر، رعايت احتياط شود.

  5ـ مسجد سيني

  اين مسجد در محله پنجه علي واقع شده بالاي محراب مسجد جاي پنجه اي است كه گويند پنجه علي(ع) است، اين مسجد در سال 886 هجري قمري ساخته شده است.

  ظاهراً پنج نفر كه نام آنها"علي" بوده، آن را ساخته اند، از اين رو به چنين نامي شهرت يافته است.

  6ـ مسجد اعظم

  از مساجد بسيار عظيم و با اهميت قم است كه در كنار حرم حضرت معصومه(ع) واقع شده و در قم از نظر بنا و ساختمان و اهميت، بي نظير است. اين مسجد به امر حضرت آيه الله العظمي بروجردي(قدس سره) ساخته شده است.

  امضاء

 10. Top | #100

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : ♥ *★* ♥ حضرت معصومه (س) فاطمه (س) دوم ♥ *★* ♥

  روز 11 ذي القعده 1373 هـ .ق مصادف با ولادت حضرت رضا(ع)، حضرت آيه الله العظمي بروجردي(ره) اولين كلنگ بناي آن را طي مراسم باشكوهي بر زمين زدند.

  و در كنار آن، ناحيه روخانه، وضوخانه مجهزي نيز ساخته شد، و آن وضوخانه در سال 1374 شمسي به همت توليت آستانه، تجديد بنا گرديد، و هم اكنون واردين و زائرين با كمال راحتي از اين مسجد استفاده مي كنند.

  بناي ساختمان اين مسجد از سال 1374 هـ .ق آغاز گرديد، و تا زمان وفات آيه الله بروجردي(ره) سال 1380 هـ . ق ادامه يافت.

  قابل توجه اين كه: اخيراً با باز شدن مسجد بالاسر، به مسجد اعظم، جزء آستانه مقدسه شده و فضاي آستانه را وسعت بخشيده است.

  اين مسجد از آغاز تاكنون همچون يك دانشگاه بزرگ، محل تدريس آيات و مراجع بزرگ بوده و هست و طلاب علوم اسلامي اكثر استفاده را از آن نموده اند.

  7ـ مصلاي قدس قم

  اين مصلاي باعظمت كه بعد از انقلاب براي اقامه نماز جمعه در قسمت پاياني خيابان شهدا(صفائيه سابق) واقع شده، در مساحت ده هزار متر مربع، و چهار هزار متر مربع بالكن، مخصوص خواهران ساخته شده، داراي گنبد استيل و ديدني است. محوطه اين مصلا، براي بيش از پنجاه هزار نفر گنجايش دارد.

  كتابخانه هاي عمومي قم

  كتابخانه هاي عمومي و معروف قم عباتند از: اـ كتابخانه آيه الله العظمي مرعشي نجفي(ره)، در خيابان آيه الله مرعشي(ارم سابق) جنب مرقد شريفشان. 2ـ كتابخانه دفتر تبليغات اسلامي، در خيابان فاطمي. 3ـ كتابخانه مسجد اعظم. 4ـ كتابخانه آستانه مقدسه حضرت معصومه(ع) در كنار صحن نو و...

  همه اينها از آثار پربركت وجود مقدس حضرت معصومه(ع) است.

  از اين رو پايان كتاب را با اين اشعار زيبا و پرمحتوا، به عنوان توسل به عالمه آل عبا حضرت فاطمه معصومه(ع) زينت مي بخشم:

  خاك قم گشته مقدس از جلال فاطمه
  نور باران گشته اين شهر از جمال فاطمه

  گرچه شهر قم شده گنجينه علم و ادب
  قطره اي باشد ز درياي كمال فاطمه

  تابش شمع و چراغ و كهرباي نورها
  باشد از نقد جمال بي مثال فاطمه

  صافي آيينه ايوان نيكو منظرش
  گوشه اي از صافي قلب زلال فاطمه

  عطر‌آگين گشته گر اين بارگاه جنتي
  اين نسيمي است از عبير دلگشاي فاطمه

  بر سر ما سايه افكن از كرامت اي بتول
  شد سعيد آن كس كه بْد اندر زلال فاطمه

  آفت دل ها فراق از درگه معصومه است
  حرمت من، حرمت عز و جلال فاطمه

  يا رب از غم ها مرا برهان هم از افسردگي
  عفو كن ما را به قلب پر ملال فاطمه

  كبريا از درگهش كس را نكرده نااميد
  خاصه آن كو داشت پشتيبان، مثال فاطمه(300)


  امضاء

صفحه 10 از 11 نخستنخست ... 67891011 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی