سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 10 از 26 نخستنخست ... 6789101112131420 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 91 تا 100 , از مجموع 259

موضوع: ***پندهاي شيرين♥ خلاصه كتاب ابواب الجنان♥***

 1. Top | #91

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,211 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ***پندهاي شيرين♥ خلاصه كتاب ابواب الجنان♥***

  2 - از حضرت عيسى - على نبينا و آله و عليه السلام - ماثور است حديثى كه خطاب به بنى اسرائيل كرده : يا بنى اسرائيل ! لا تكثروا الا كل فانه من اكثر الاكل اكثر النوم و من اكثر النوم اقل الصلوه و من اقل الصلوه كتب من الغافلين ؛(201) اى بنى اسرائيل ! از بسيار خوردن پرهيز كنيد، به درستى كه هر كه زياد خورد تزياد بخوابد و كسى كه زياد بخوابد، نماز كم مى خواند و كسى كه نماز كم خواند، از غافلين نوشته مى شود.
  از پيغمبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) سوال نمودند از مومن و منافق و از صفات آنها، آن حضرت فرمودند: ان المومن همته فى الصلوه والصيام والعباده والمنافق همته فى الطعام والشراب كالبهيمه ؛(202) به درستى كه مومن همتش در نماز و روزه و عبادت است ، و منافق همتش در خوردن و آشاميدن است مانند چهار پايان .

 2. Top | #92

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,211 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ***پندهاي شيرين♥ خلاصه كتاب ابواب الجنان♥***

  3 - منقول است كه معاويه به قدرى مى خورد و شكم پرور بود كه در ميان عرب مشهور شده بود و يكى از شعراى عرب حالات او را به شعر درآورده :
  وصاحب لى بطنه كالهاويه
  كان فى امعائه معاويه (203)

  رفيقى داريم كه شكمش مانند هاويه است يعنى (جو بين آسمان و زمين ) گويا در روده هايش معاويه مى باشد.
  و شاعر عجم (سنائى ) نيز گفته است :
  هست چون معده معاويه آز
  كه به خاك از تو دست دارد باز
  شخصى غذاى زياد خورده بود و خدمت حضرت رسول الله (صلى الله عليه و آله و سلم ) آمد و هردم آروغ مى زد، پيغمبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) فرمود: ان اكثر الناس شبعا فى الدنيا اكثرهم جوعا فى الاخره ؛(204) هر كه از شما در دنيا سيرتر باشد در آخرت گرسنه تر است .
  و آن شخص را از آن حركت زشت منع فرمود؛ يعنى از زياد خورى و آروغ زدن به دنبال آن .
  حكيم سنائى گفته است :
  اولين سده در ره آدم
  هست ناى گلوى و طبل شكم
  طبل و نائيست اصل فتنه و شر
  هر دو را واگذار
  مرد پر خوار بى يقين باشد
  سير خورده گرسنه دين باشد
  چون خورى بيش پيل باشى تو
  نخورى جبرئيل باشى تو
  هر كه بسيار خوار باشد او
  وانگه بسيار خوار باشد او
  نفس مستى بخوردن ارزانى است
  خورش جان زخوان بى نانى است

  مروى است از خاتم انبياء (صلى الله عليه و آله و سلم ) كه خداوند به آن حضرت خطاب نمود كه : يا احمد! ابغض الدنيا و اهلها واحب الاخره واهلها، قال : يارب ! و من اهل الدنيا و من اهل الاخره ، قال : اهل الدنيا من كثر اكله و ضحكه و نومه ؛(205)
  يا احمد! دنيا و اهل دنيا را دشمن دار و آخرت و اهل آن را دوست دار؛ آن حضرت عرضه داشتند: پروردگارا! اهل دنيا و آخرت كيانند؟ خداوند فرمود: اهل دنيا كسى است كه بسيار بخورد و بسيار خندد و بسيار بخوابد.
  جامى گويد:
  اى ز پى طبل شكم همچو ناى
  جمله گلو گشته ز سر تا به پاى
  كار تو از هر چه تصور كنى
  نيست بجز آنكه آنكه شكم پركنى
  چون خر كناس ز بس ناخوشى
  خوى گرفتى خوس گرفتى به نجاست كشى
  با من از اين حرف نباشى درشت
  تو به شكم مى كشى و او به پشت


 3. Top | #93

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,211 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ***پندهاي شيرين♥ خلاصه كتاب ابواب الجنان♥***

  قسم دوم : كيفيت خوردن

  پوشيده نماند كه خالق لا يزال از آن روزى كه بندگان را خلق مى فرمايد، روزى آنان را نيز مقرر مى نمايد؛ حتى اگر كسى چشم حقيقت بينى داشته باشد، مى بيند كه نام هر كسى بر آن گندم و گياهى كه از زمين روييده ، نوشته و كسى را قدرت بر تصرف آن نيست و كسى نمى تواند قسمت ديگرى را ببرد و روزى ديگرى را بخورد. پس وقتى چنين شد، آيا سزاوار است آدمى اين قدر در زحمت بيفتد و اين شهر و آن شهر برود و ماشين نفس را به كوههاى پر از سنگ براند و هر چه توانست ، به دست آورد و چشم از تميز حلال و حرام بپوشد و به فكر اين نيفتد كه در حلال خدا حساب و در حرام خدا عقاب است ، آيا اين طريقه حيوانيت است كه به هر كجا رسيد، چرا مى كنند و حرام و حلال را نمى دانند.
  آيا اين ناشى از عقيده نداشتن به رزاق عالم نيست ، چرا فكر نمى كنيد مخلوقات خدا با اينكه قدرت آنها در مقابل خالقشان قطره در مقابل درياها، بلكه كمتر است و نمى توان براى آنها نسبت به خدا قدرتى تصور نمود وقتى مى خواهند عده اى را دعوت كرده و از آنها پذيرائى كنند، قبلا حساب آنها را كرده و در خور خوراك آنها تهيه روزى نموده و به اندازه مجلس آنها اطاقى را تهيه كرده ، اما رزاق على الاطلاق و حكيم دانا قبل از اينكه بندگان را بيافريند، حساب نكرده و روزى آنان را نيافريده ، سبحان الله و جل شانه ؛ پس آدمى خوب است وقتى به حرام رسيد، صبر نمايد، فورا دست به حرام دراز نكرده و از عذاب خداوند بترسد.

 4. Top | #94

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,211 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ***پندهاي شيرين♥ خلاصه كتاب ابواب الجنان♥***

  حرامخوارى

  از پيغمبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) منقول است : لايدخل الجنه من نيت لحمه من سحت ، النار اولى به ؛(206) داخل بهشت نمى شود آنكه گوشت بدنش از حرام روييده باشد، جهنم براى او سزاوارتر است .
  و نيز از آن سرور (عليه السلام ) ماثور است كه : ((جمعى قدم به عرصه قيامت محشر گذارند و حسنات ايشان از بسيارى و سنگينى مانند كوههاى تهامه باشد و خداى عزوجل آن حسنات را هباءا منثورا (يعنى مانند ذرات غبار پراكنده در در هوا مى باشد كه بقدرى بى ارزش و بى اثر است كه اصلا گويى عملى وجود ندارد) گردانيده امر فرمايد كه ايشان را به آتش ‍ برند)).
  سلمان رحمه الله از آن حضرت سوال نمود كه آن جماعت كيانند؟
  آن حضرت اين مضمون را ادا فرمودند كه ((ايشان نماز گزاران و روزه دارانى هستند كه پاره اى از اوقات شب ، لواى بندگى افراشته باشند، لكن چون حرامى روى دهد، خوددارى ننموده و در مقابلش آغوشبى باكى مى گشوده اند(207))).
  از اين حديث فهميده مى شود معناى آيه شريفه ...انما يتقبل الله من المتقين ،(208) ((خداوند از پرهيز كاران عمل را قبول مى فرمايد)). زيرا نمازى كه آدمى بخواند از آن طرف چشم به مال بندگان خدا داشته يا روزه بگيرد از آن طرف شكم را پر كند از ربا و مال يتيمان و مردمان ، البته به قبول نمى رسد و دست رد بر سينه ها زده مى شود.
  همچنين از پيغمبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) است كه : ان العبد ليرفع يده الى الله ومطعمه حرامه ، فكيف يستجاب له و هذه حاله ؛(209 ) به درستى كه بنده اى كه دست به دعا بردارد به سوى خداى تعالى و حال اينكه خورش او حرام است ، پس چگونه دعايش مستجاب گردد با اين حال كه در غوطه ور است .
  از سيد كائنات (صلى الله عليه و آله و سلم ) منقول است كه فرمود: اطب كسبك تستجاب دعوتك فان الرجل يرفع القمه الى فيه حراما فما تستجاب له اربعين يوما؛(210) پيامبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) فرمود: كسبت را پاك كن تا دعايت به اجابت رسد، هر كس يك لقمه از حرام بخورد، تا چهل صباح دعاى او مستجاب نمى گردد.
  در كتاب عده الداعى مذكور است كه شخصى خدمت آن حضرت عرض ‍ نمود كه من دوست دارم دعايم مستجاب گردد، آن حضرت فرمودند: طهر ما كلك و لا تدخل بطنك الحرام ؛(211) خورش خود را پاكيزه ساز و در شكم خود حرام داخل مساز.

 5. Top | #95

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,211 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ***پندهاي شيرين♥ خلاصه كتاب ابواب الجنان♥***

  يك نكته

  مردى اعرابى كه پس از شهادت سوسمار به نبوت پيامبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) آفتاب عنايت الهى ، بر دلش تابيد و مسلمان شد مورد عنايت آن حضرت قرار گرفت و ايشان به اصحاب فرمودند كه چند سوره از قرآن تعليمش كنند و از مكتب و مالش سؤ ال فرمود.
  عرضه داشت : به آن خدايى كه تو را به رسالت به حق فرستاده ما چهار هزار مرديم از ميان ايشان از من فقيرتر كسى نيست .
  آن جناب متوجه اصحاب شده و فرمودند: ((كيست شترى به اين اعرابى دهد تا من ضامن شوم براى او ناقه اى ، يعنى از ناقه هاى بهشت )).
  سعد بن عباده گفت : پدر و مادرم فداى تو باد! من شترى دارم سرخ مو، ده ماهه آبستن ، آن را به او دادم . آن حضرت فرمودند: ((مباهات مى كنى به ناقه خود وصف آن ناقه كنم كنم كه بدل اين ناقه به تو خواهم داد. اى سعد! ناقه اى است از زر سرخ ، دست و پايش از عنبر و پشمش از زعفران ، دو چشمش از ياقوت سرخ ، گردنش از زبرجد سبز، كوهانش از كافور اشهب )). اجمالا بدين گونه بعضى از اوصاف آن ناقه را شمرده و متوجه اصحاب شد و فرمود: ((كيست اعرابى را تاجى بر سر نهد تا من ضامن شوم جهت او تاج تقوا را)).
  حضرت على مرتضى (عليه السلام ) عمامه ازسر برداشته و بر سر اعرابى نهاد.
  حضرت خيرالبشر (صلى الله عليه و آله و سلم ) بار ديگر فرمودند: ((كيست اعرابى را توشه اى دهد تا من ضامن شوم براى او توشه تقوا را؟)).
  سلمان عرض كرد: پدر و مادرم فداى تو باد زاد و توشه تقوا چيست ؟
  پيامبر فرمود: اى سلمان ! در روز آخر زندگى ات از دنيا، خداوند بزرگ تو را كلمه شهادت تلقين مى كند، يعنى ((لا اله الا الله و ان محمدا رسول الله )) را. اگر تو اين شهادتين را گفتى ، ملاقات مى كنى مرا و ملاقات مى كنم تو را، و اگر نتوانستى شهادتين را بگويى ، مرا ملاقات نخواهى كرد و من هم تو را ملاقت نخواهم كرد.
  سلمان فارسى برخاسته جهت تحصيل ماكول به در حجره فاطمه زهرا سلام الله عليها - صدا زد كيست ؟ گفت : سلمان .
  فرمود: يا سلمان ! چه مى خواهى ؟ قصه اعرابى را نقل نمود. حضرت فاطمه (عليه السلام ) فرمود: يا سليمان ! به آن خدايى كه محمد را به حق به پيغمبرى فرستاد، سه روز است كه ما طعام نخورده ايم و حسن و حسين از غايت گرسنگى اضطراب مى كردند تا عاقبت به خواب رفتند. اى سلمان ! پيراهن مرا بگير و آن را نزد شمعون يهودى ببر و بگو فاطمه ، دختر محمد (صلى الله عليه و آله و سلم ) مى گويد صاعى خرما و صاعى جو به من قرض بده .
  سلمان پيراهن را نزد شمعون برد و پيغام آن حضرت را رسانيد. شمعون آن پيراهن را گرفته در دست مى گردانيد و مى گريست و مى گفت : اى سلمان ! زهد در دنيا اين است ، اين نشانى است كه موسى بن عمران ما را خبر داده : اشهد ان لا اله الا الله و ان محمدا عبده ورسوله .
  به بركت آن پيراهن شمعون به شرف اسلام سرافراز گرديد، پس صاعى از خرما و صاعى از جو تسليم سلمان كرده و او نزد خيرالنساء حضرت فاطمه زهرا - سلام الله عليها - آورد، آن حضرت آن صاع جو را به دست خود آرد و نان پخت و نزد سلمان آورد. سلمان گفت : حصه اى از اين براى حسن و حسين بردار.
  فرمود: اى سلمان ! اين از براى تحصيل رضاى الهى مهيا شده از آن هيچ برنمى دارم .
  سلمان آن را به خدمت حضرت پيغمبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) آورد، آن حضرت پرسيد كه اين را از كجا آورده اى ؟
  سلمان گفت : از نزد خيرالنساء آن سرور نيز سه روز مى شود كه طعام تناول نفرموده است .
  پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) برخاسته به حجره فاطمه - سلام الله عليه - آمد و ضعف از آن سيده دو سرا مشاهده نمود، فرمود: اين زردى چهره از چيست ؟
  گفت : از پدر بزرگوار! سه روز است كه طعام نخورده ايم و اضطراب حضرت حسنين (عليه السلام ) را از شدت گرسنگى به عرض رسانيد.
  آن حضرت ايشان را بيدار كرد و هر دو را در كنار گرفت و دست مبارك را در گردن ايشان كرد، فاطمه زهرا - سلام الله عليها - را در پيش خود جاى داد و حضرت اميرالمومنين (عليه السلام ) نيز آمد و دست در گردن حضرت سيدالمرسلين حمايل نمود. آن پنج كوكب درى فلك دين چون جمع شدند، پيغمبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) به سلمان نگريست و عرضه داشت الهى و سيدى و مولاى ! اينان اهل بيت منندت خدايا! رجس ‍ و پليدى را از ايشان دور كن و ايشان را پاك و مطهر گردان .
  حضرت خيرالنساء از جا برخاسته به درون خانه رفت و دو ركعت نماز گزارد و دست به دعا برداشت و گفت : الهى و سيدى ! اين است محمد (صلى الله عليه و آله و سلم ) پيغمبر تو و اين است پسر عم پيغمبر و اين است حسن و حسين دو نواده پيغمبر تو، خداوند! فرو فرست بر آنها مائده چنانكه بر بنى اسرائيل فرو فرستادى ، ايشان خوردند و بدو كافر شدند بر ما فرو فرست كه ما بدان ايمان آورده ايم .
  ابن عباس گفت : هنوز دعاى فاطمه زهرا (عليه السلام ) به اتمام نرسيده بود كه كاسه اى بزرگ را ديد و بويى خوشتر از بوى مشك از آن مى دميد، فاطمه زهرا - سلام الله عليها - آن كاسه را برداشته نزد آن صدنشينان مهمانسراى رضا آورده اميرالمؤ منين پرسيد: اى فاطمه ! اين از كجاست ؟
  پيغمبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) فرمود: بخور و مپرس يا ابالحسن ! حمد و سپاس خداى را كه قبل از فرا رسيدن مرگ تبه من فرزندى داد مثل مريم بنت عمران (هرگاه زكريا وارد محراب او مى شد پيش وى روزى مخصوصى مى يافت ، از او پرسيد: اى مريم ! اين را از كجا آورده اى ؟)) گفت : از نزد خداست و خداى تعالى به هر كس بخواهد روزى بى حساب دهد(227)).
  اما آن اعرابى آن توشه بر گرفت و بر شتر سوار شد و به قبيله بنى سليم رفت و در ميان آن قوم به آواز بلند ندا كرد كه بگوييد: ((لا اله الا الله و محمد رسول الله )).
  آن جماعت شمشيرها كشيدند و گفتند به دين محمد ساحر كذاب ميل كردى ؟ اعرابى گفت : او ساحر و كذاب نيست اى معاشر بنى سليم ! به درستى كه خداى محمد (صلى الله عليه و آله و سلم ) بهترين خدايان و محمد بهترين پيغمبران است نزد او رفتم ، گرسنه بودم مرا سير گردانيد، برهنه بودم مرا پوشانيد، پياده بودم سوارم گردانيد، آنگاه قصه سوسمار را حكايت نمود، گويند آن روز چهار هزار كس شرف اسلام دريافتند(228).
  اى مومنين ! و اى صاحبان خرد! مقدارى در اين روايت تدبر نماييد و ببينيد كه حقيقت چطور است و اينكه بزرگان و اوليا گرسنگى ها كشيدند و شكر مى كردند و زبان به شكايت نمى گشودند، شما هم حالات آنان را مجسم نموده و از آنها درس گرفته ، خانه آخرت را به گرسنگى شكم تهيه نموده و مگذاريد نور علم و يقين و ايمان از دلتان زايل گردد، رزقنا الله هذه الدذجه بحق محمد و آله الطيبين .

 6. Top | #96

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,211 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ***پندهاي شيرين♥ خلاصه كتاب ابواب الجنان♥***

  موعظه هفتم : مذموم بودن مدگرايى

  موعظه هفتم در بيان مذمت مد پرستى و اينكه خود را مانند زنان ، زينت نمودن اما دل را از لباس تقوا عارى ساختن ، است .
  بدان اى برادر مسلمان كه اصلاح برون كردن و اندرون را خراب نمودن مانند قبر مرده را نقش و نگار نمودن است و بدان كه آدمى شرف حاصل نمى كند به پوشيدن لباسهاى فاخر و جامه هاى الوان و رنگارنگ ، بلكه شرف و بزرگى انسان در آبادى اندرون (دل ) است و آن را محلى به زيور تقوا نمودن است همچنانكه خداى تعالى فرموده : ...لباس التقوى ذالك خير...؛(229) ((لباس تقوا و پرهيزكارى بهتر است )).
  و در جاى ديگر فرموده : ... ان اكرمكم عندالله اتقكم ...(230) ((گرامى ترين شما نزد خداوند با تقواترين شماست )).
  و اگر كسى لباس دنيا را بر تن بپوشاند و درصدد تعمير دل نباشد، مانند كسى است كه خانه آلوده به دود و كثافت را تعمير ننموده و به اصلاح ايوان و بيرونى آن پردازد، آيا اين از خرد دور نيست ؟
  شاعر چه خوب سروده :
  جهد كن دل زنده كردد تن چه آرائى به زر
  مرده را سودى ندارد گور پر نقش نگار

 7. Top | #97

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,211 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ***پندهاي شيرين♥ خلاصه كتاب ابواب الجنان♥***

  از حضرت خاتم الانبياء (صلى الله عليه و آله و سلم ) منقول است : ((هر كس كرامت و عزت جهان آخرت را طالب است ، زينت دنيويه را ترك مى نمايد؛ من يشته كرامه الاخره يدع زينه الدنيا(231))).
  و نيز روايت شده از آن بزرگوار كه روزى به حضرت اميرالمومنين (عليه السلام ) فرمود: ((از شش هزار گوسفند يا شش هزار دينار كلمه كه جامع فوايد باشد، كدام نزد تو خوشتر باشد؟)).
  آن حضرت كلمات جامعه را اختيار كردند. جناب رسالت مآب كلمات و فوايد جامعه را بيان نمودند از آن جمله اين مضمون را بيان فرمودند: ((يا على ! چون مردم خود را به زينت لباس مشغول كردند، تو به زينت دين مشغول شو(232)
  سنائى گفته :
  عاقلى در قباى معنى كوش
  نقش ديبا بس است و ديبا پوش

  چه كسى از پى هوس تن را
  گرمى عشق جامه بس تن را

  جامه از بهر پوشش عامه است
  خاصه گان را برهنگى جامه است

  عاقلان فربه از درون زانند
  كه غم جان و جامه كم دانند

  زينه الله نه اسب و زين باشد
  زينه الله جمال دين باشد

  منقول است كه خداوند جهان به حضرت موسى (عليه السلام ) وحى نمود كه ((هر كس ظاهر او آراسته تر از باطن وى باشد، حقا دشمن من است و هر كس ظاهر و باطن او يكسان باشد، مؤ من است حقا، و هر كس باطن او آراسته تر از ظاهر او باشد، ولى است حقا(233)

 8. Top | #98

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,211 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ***پندهاي شيرين♥ خلاصه كتاب ابواب الجنان♥***

  در خبر است كه چون آدمى را در تابوت گذارند، حق تعالى چهل سوال از وى نمايد، از جمله آن سوالات اينكه : اى فرزند آدم ! ظاهر خود را كه منظور نظر خلايق بود، زينت دادى و باطن خود را كه محل نظر من بود واگذاشتى ؟
  پس انسان با خرد نمى گذارد كه اندرون او پست تر از برون باشد و هميشه در صدد اصلاح ظاهر و باطن است ، بلكه دل را به لباس تقوا زينت مى دهد گر چه تن را واگذارد؛ شخص خردمند ممكن نيست قدمى برخلاف رضاى پروردگار بردارد، چه رسد به اينكه اندرون را خراب و برون را زينت به لباسهاى زر و حرير بنايد؛ زيرا مى داند از جمله لباسهايى كه در شريعت مقدس پيغمبر ما (صلى الله عليه و آله و سلم ) نهى شده ، يكى لباسهايى كه در شريعت مقدس پيغمبر ما (صلى الله عليه و آله و سلم ) نهى شده ، يكى لباس طلا بافت يا حرير محض است .
  از سرور كائنات منقول است كه فرمود: ((پوشيدن طلا و حرير بر امت من حرام است (234))).
  در كافى از حضرت امام به حق ناطق جعفر بن محمد الصادق (عليه السلام ) وارد شده : ((نبايد مردان حرير و ديبا را بپوشند مگر در جنگ (235 ))).
  و نيز از آن حضرت روايت شده كه خداى - عزوجل - طلا در دنيا را زينت زنان گردانيده ، پس حرام ساخته است بر مردان پوشيدن آن و نماز خواندن در آن را(236).

 9. Top | #99

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,211 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ***پندهاي شيرين♥ خلاصه كتاب ابواب الجنان♥***

  نكته ها
  1 - مذكور است كه سرور مردان على (عليه السلام ) روزى خطبه مى خواندند و جمله سلونى قبل ان تفقدونى (237) را مكرر بر زبان جارى فرمود. صعصعه بن صوحن برخاست و بيان وقت خروج دجال را از آن قدوه ارباب كمال درخواست نمود. آن حضرت به ذكر علامات آن وقت پرداخته ، اين مضمون را ادا فرمود:
  ((خروج دجال لعين وقتى خواهد بود كه مردمان نماز نگزارند و امانت را ضايع كنند و دروغ را حلال دانند و ربا خوردند و شوه گيرند و بنيان را مشيد و محكم سازند و دين را به دنيا فروشند و سفها را عامل سازند، با زنان در كارها مشورت نمايند و قطع رحم كنند و تابع هواى نفس گردند و خونها را سهل شمارند و علم ضعيف شود و ظلم فخر گردد و امرا فاجر و وزرا ظالم و عرفا خائن و قاريان فاسق باشند، و گواهى دروغ ظاهر شود و فسق و فجور علانيه كنند و بهتان و اثم ، يعنى گناه مطلقا يا شرب خمر و طغيان ، نافرمانى خدا را آشكار نمايند و مصحف ها را زينت كنند و مسجدها راطلا كارى يا مطلقا زينت كنند و مناره ها را بلند سازند و بدان را اكرام كنند)).
  اجمالا آن حضرت به همين سياق ذكر علامات خروج دجال مى كردند تا آنكه فرمود: تشبه النساء بالرجال والرجال بالنساء(238) زنان خود را شبيه مردان و مردان خود را شبيه زنان سازند.
  و نيز جابر بن يزيدد جعفى از حضرت امام محمد باقر (عليه السلام ) روايت كرده است كه حضرت رسول (صلى الله عليه و آله و سلم ) لعن كرده مردانى را كه خود را شبيه زنان كنند و زنانى را كه خود را شبيه مردان نمايند(239).
  پس عاقل خردمند وقتى دقت در اين احاديث نمايد، بر او ظاهر مى گردد كه خداوند عالم زينت به واسطه حرير و طلا را مختص زنان گردانيده و اگر نبود براى پوشيدن حرير عذابى ، مردان جهان بايد دورى كنند از آنها به جهت دورى از تشبه به زنان ، چه رسد به جايى كه دنبال آن هم عذابى باشد، آيا خردمندانه است اينكه آدمى صبح و شب خود را زينت كند و هيچ در فكر دين نباشد؟ چنين افرادى چطور دعوى مردى و مردانگى مى كنند و حال اينكه دائم روز و شب به آرايش خود مى پردازند؟ آيا اين چنين افراد چطور در صف مردان الهى قرار مى گيرند و جواب خداى لايزال و جبار را چگونه خواهند داد؟ آيا نبايد به دقت غور كنند در سخنان پيغمبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) كه على (عليه السلام ) را به چه مخاطب مى سازد؟
  به نقل از پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) آمده است كه : ((يا على ! من دوست مى دارم براى تو آنچه براى خود دوست مى دارم و مكروه مى دارم براى تو آنه براى خود مكروه مى دارم ، پس انگشتر طلا به انگشت مكن به درستى كه آن در آخرت زينت تو خواند بود و جامه قرمز مپوش كه آن از رداهاى شيطان است و سوارى مكن بر زين يا پالانى كه ميانش حرير سرخ باشد همانا آن از مراكب شيطان است و حرير مپوش كه اگر بپوشى خداى تعالى تو را مى سوزاند در روزى كه ملاقات كنى او را)).(240)
  لباس زرت گر چه دلكش است
  به پيشش مرو آتش است آتش است

  تو گر تن به راحت برآورده اى
  به زربفت و ديباش پرورده اى

  مهيا است بهرت مكن دل غمين
  قباهاى زر تارى آتشين

  از پيغمبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) منقول است كه فرمود: ((اگر جامه اى از جامه هاى بهشت بر اهل دنيا افكنند، چشمهاى ايشان تاب ديدن آن نياورد و هر آينه از خواهش و شوق ديدن آن بميرند(241))).
  خنده آور و بى فكرى است كسى كه براى آرايش ظاهرى ، خود را مستوجب عذاب الهى مى نمايد، واى بر حال كسى كه براى خوش آمد مردم با پروردگار جليل مخالفت مى نمايد، و خود را از درجه ان المتقين فى مقام امين فى جنت وعيون (242) بى نصيب سازد.
  آيا لذت پوشيدن حرير قابل اين است كه انسان خويشتن را مستحق عذاب اليم بنمايد؟ و خدا و رسول را از عمل خود به خشم آورد؟
  اى سفه جاهل ! و اى مغرور به خود مايل ! آيا نبايد به خود آيى و از خود حسابگيرى كه آيا پوشيدن چنين جامه اى ارزش اين را دارد كه حضرت بارى و دهنده نعمت جاودانى و رسول گرامى و اولياى الهى را از خود برنجانم و به واسطه عمل زشت خود، آنها را به خشم آورم ؟ آرى سعادت از آن كسى دارد كه در حالات بزرگان دين مانند پيغمبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) و مولاى متقيان اميرالمومنين (عليه السلام ) تدبر كند و اعمال و كردار آنان را نصب العين خود قرار داده و عمل نمايد.

 10. Top | #100

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,211 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ***پندهاي شيرين♥ خلاصه كتاب ابواب الجنان♥***

  2 - در حديثى آمده كه حاصل معناى آن اين است : مردى به خدمت حضرت رسالت پناه (صلى الله عليه و آله و سلم ) آمد و دوازده درهم آورد، جامه آن حضرت كهنه شده بود، اميرالمومنين (عليه السلام ) را فرمود: يا على ! اين درهم ها را بگير و با آن جامه اى براى من ابتياع كن تا بپوشم .
  آن جناب فرمود: به بازار رفتم و پيراهنى به دوازده درهم خريده نزد حضرت پيغمبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) آوردم . فرمود: يا على ! غير اين نزد من خوشتر است آيا صاحبش را چنان مى بينى كه فسخ بيع كند؟ گفتم : نمى دانم ، ليكن ببينم .
  پس نزد صاحبش آمدم و گفتم : به درستى كه رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) اين پيراهن را نپسنديده و غير اين مى خواهد اگر غير اين دارى بياور.
  گفت : ندارم .
  گفتم : فسخ بيع كن ، پس درهم ها را به من پس داد و نزد آن حضرت آوردم ، آن حضرت به همراه من به بازار آمدند كه پيراهنى بخرند، جاريه اى ديد كنار راه نشسته مى گريد، از احوال او پرسيد، گفتت : يا رسول تالله ! صاحب من چهار درهم به من داده بود كه براى ايشان چيزى تهينه نمايم ، حال گم كرده ام و جرات نمى كنم به سوى ايشان بروم . پس آن حضرت چهار درهم به او عطا كرد و فرمودند: به سوى اهلت برگرد.
  سپس حضرت به بازار تشريف بردند و پيراهنى به چهار درهم خريد و پوشيد و حمد و سپاس الهى نمود و از بازار بيرون آمد، مرد برهنه اى را ديد كه مى گفت : هر كه مرا بپوشاند؛ خداى تعالى او را از جامه هاى بهشت بپوشاند. آن حضرت پيراهنى كه خريده بود از بر، كنده به آن سائل پوشانيد و بعد از آن به بازار برگشته به چهار درهمى كه مانده بود پيراهن ديگر خريد و پوشيد و حمد خداى عزوجل كرده به سوى منزل خود باز گرديد. همان جاريه را ديد كه بر سر راه نشسته مى گريد، پرسيد: چرا به سوى اهلت نمى روى ؟ عرضه داشت : من دير كرده ام و مى ترسم كه مرا مورد ضرب و شتم قرار دهند.جناب مقدس نبوى فرمودند: برخيز و مرا به اهل خود دلالت كن و خانه خود را نشان ده تا من تو را شفاعت كنم . آن حضرت تشريف آوردند و در خانه ايستاد و فرمود: ((السلام عليكم يا اهل الدار)).
  اهل خانه جواب سلام آن حضرت را نگفتند، سلام را اعاده فرمودند، باز جواب نگفتند، دوباره اعاده فرمودند. گفتند: وعليك السلام يا رسول الله و رحمه الله و بركاته .
  آن حضرت فرمود: باعث ترك جواب سلام اول و دوم چه بود؟
  گفتند: يا رسول الله ! سمعنا سلامك فاحببنا ان تكثرمنه ؛ سلام تو را شنيديم دوست داشتيم سلام تو بر ما بسيار و دعايت در حق ما مكرر گردد.
  پس آن حضرت فرمودند: اين جاريه دير كرده او را مواحذه نكنيد. گفتند: يا رسول الله ! هى حره لممشاك ؛ جهت قدوم شما او را آزاد كرديم .
  پس آن حضرت فرمودند: الحمدالله ، هيچ دوازده درهمى به اين بركت نديده بودم كه بركتش عظيم تر از اين باشد كه خداى تعالى دو برهنه را پوشانيد و بنده اى را آزادگر دانيد(243).

صفحه 10 از 26 نخستنخست ... 6789101112131420 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی