سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: اقایون بخوانند خانمها دقت کنند . . .

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  اقایون بخوانند خانمها دقت کنند . . .

  اقایون بخوانند خانمها دقت کنند . . . .  همواره در مقوله روانشناسي روابط زناشويي مباحثي مطرح بوده و هست كه گاهي انسان را وادار به تامل و تفكر مي‌‌كند!
  يقينا ما در مقاطع خاص و ويژه‌اي از زمان بنا به مقتضيات زماني و مكاني به اين موضوع انديشيده‌ايم كه چرا و به چه دليل مردان با زنان تفاوت‌ دارند؟! بي‌شك همه ما به اين موضوع واقفيم و آگاهي كافي و لازم داريم اما آنچه مهم است، اين‌كه در روانشناسي مبحثي وجود دارد تحت عنوان «تفاوت‌هاي فردي». به اين معنا كه انسان‌ها با هم از هر حيث مي‌‌توانند متفاوت باشند. حال اين تفاوت در زنان و مردان در تمام ويژگي‌هاي رفتاري، شخصيتي، جنسيت، بيان و گفتار، برخوردهاي اجتماعي، روابط مابين دوستان، همكاران و... مي‌‌تواند جلوه‌گر شود. براي اين‌كه بتوانيم در اين راستا به بسياري از پرسش‌هاي به جا مانده در اذهان خودمان، پاسخي معقول و منطقي بدهيم، بايد به دقت از ديدگاه روانشناسي اين فرآيند را بررسي كنيم تا بتوانيم به نتايج قابل قبولي دست يابيم. يكي از مسائل و ديدگاه‌هاي رايج در روابط بين همسران كه هميشه از گذشته تا به حال وجود داشته، اين بوده و هست كه:
  چرا مردان نمي‌‌توانند به طور درست و صحيح حرف بزنند؟!
  البته نمي‌‌خواهيم مردان را با اين پرسش زير سئوال ببريم ولي تحقيقات و پژوهش‌هاي روانشناسي اين مقوله را به اثبات رسانده كه اساسا مردها نسبت به زن‌ها آن‌گونه كه مي‌‌بايست درست صحبت كنند، نمي‌‌توانند و به همين دليل باعث شده روانشناسان از ديدگاه‌هاي گوناگون به بررسي اين رويكرد بپردازند. براساس پژوهش‌هاي انجام شده اينچنين برمي‌آيد كه هزاران سال است كه مي‌‌دانيم مردان در مقايسه با زنان، هم‌صحبت‌هاي خوبي نيستند! دختربچه‌ها نه تنها زودتر از پسربچه‌ها شروع به حرف زدن مي‌‌كنند، بلكه دامنه لغات و واژه‌هاي يك دختربچه سه ساله تقريبا دو برابر يك پسربچه هم‌سن و سال اوست! همچنين حرف زدن آنها نيز صددرصد قابل فهم و درك است. اين مقوله‌اي است كه تحقيقات روانشناسان و گفتاردرمان‌گران نشان مي‌‌دهد. حال براي توضيح بيشتر سعي داريم كه اندكي از ديدگاه فيزيولوژي مغز به اين مقوله بپردازيم. اساسا براي مردان حرف زدن و صحبت كردن، مهارت مهم، حياتي و اساسي مغز به حساب نمي‌‌آيد! اين فعاليت مربوط به نيمكره چپ مغز مي‌‌شود و منطقه خاصي ندارد. بررسي‌ها و پژوهش‌هاي انجام‌شده در افرادي كه ناحيه چپ مغزشان دچار آسيب‌ديدگي شده، نشان مي‌‌دهد كه بيشتر اطلاعات كلامي و گفتاري مردان در عقب نيمكره چپ و بيشتر اختلالات كلامي و گفتاري زنان در جلوي نيمكره چپ رخ مي‌‌دهد! بررسي پژوهشگران نشان داده كه تقريبا تمام نيمكره چپ مردان هنگام صحبت كردن فعال مي‌‌شود تا مركزي براي سخن گفتن پيدا كند ولي موفقيت چنداني حاصل نمي‌‌كند به همين دليل مردان در صحبت كردن توانمند نيستند.
  براي اين‌كه شما را با اين موضوع بيشتر آشنا كنيم، به يك مثال كه البته واقعيت هم دارد، اشاره مي‌‌كنيم. زماني كه مردان دور هم جمع مي‌‌شوند تا به عنوان مثال يك مسابقه فوتبال را با هم ببينند، تنها صحبت‌هايي كه ممكن است بين آنها رد و بدل شود، اين است كه: آن چيپس را بياور، تخمه را بده بخوريم، غذا سفارش بده، يك نوشيدني خنك بياور و... حال اگر بخواهيم همين مثال را در مورد زنان به كار بگيريم، مشاهده خواهيم كرد كه وقتي زنان براي ديدن يك برنامه تلويزيوني يا يك فيلم تماشايي دور هم جمع مي‌‌شوند، شايد به جرات بتوان گفت كه ديدن آن فيلم يا برنامه تلويزيوني، تنها بهانه‌اي بيش نمي‌‌تواند باشد و تنها دليل صحبت كردن با هم و لذت بردن از آن لحظات است!
  حال خودتان قضاوت كنيد كه آيا اين مقوله در شما و همسرتان و نيز ساير دوستان و آشنايان صدق مي‌‌كند يا خير؟!  روش‌هاي طلايي

  لطفا توجه كنيد
  مردان بيشتر مواقع كارت تبريكي را انتخاب مي‌‌كنند كه روي آن جملات صميمانه، عاشقانه و دوست‌داشتني‌تري نوشته شده باشد! شايد اين انتخاب آنان به اين دليل است كه هم‌حرف دلشان را به همسرشان به نوعي زده باشند و هم اين‌كه ديگر روي آن كارت تبريك، جايي براي نوشتن جمله‌اي از جانب خودشان با دست‌خط خودشان وجود نداشته باشد!
  جالب است نه! ولي باور كنيد كه واقعيت دارد و هميشه اين موضوع ذهن خانم‌ها را به خود معطوف داشته است.
  پس، خانم‌ها يادتان باشد كه «مردان براي شكار به تكامل رسيده‌اند، نه براي صحبت كردن!» خانم‌ها يادتان باشد كه «خريدن يك هديه يا يك كارت تبريك براي مردان اصلا كار سخت و دشواري نيست، بلكه آنچه مهم است اين‌كه آنها از نوشتن جملات عاشقانه بر روي آن به نوعي بيزار و گريزانند!» خانم‌ها يادتان باشد كه «اگرچه مردان حرف دلشان را شايد به شما نگويند، ولي اين به معناي اين نيست كه شما برداشت منفي‌گرايانه در ذهن خود، نسبت به همسرتان خلق نماييد. بدانيد كه آنان سرشت و طبيعت وجودشان چنين است. به عبارتي اين موضوع از گذشته و ديرباز تا به امروز بوده و از اكنون تا آينده نيز ادامه خواهد داشت. پس اصلا نگران و ناراحت نباشيد.»
  و كلام آخر اين‌كه زندگي منشوري است در حركت دوار! زير اين آسمان آبي بايد زندگي كرد. بايد عاشقانه زيست و يكديگر را خالصانه دوست داشت! زندگي زيباتر از آن است كه حتي تصورش را مي‌كنيد. زندگي جاري و ساري است، به شرط آنكه شما خود را با مسير حركت اين رودخانه پر از آب، وفق دهيد، نه اين‌كه به قول معروف برخلاف جهت حركت آب شنا كنيد. زندگي فرصت ما شدن جدايي‌هاست! زندگي به مانند يك رويا زيباست! پس بياييد با يكدلي، يكرنگي، همدلي، همنوايي و عاشقانه بودن، قدر يكديگر را به خوبي بدانيد. اگر همسرتان كم حرف مي‌زند يا درست صحبت نمي‌كند، از او ايراد نگيريد. هر انساني نقاط ضعف و قوتي دارد كه در زندگي مشترك بايد آنها را ترميم و بازسازي كند! اساسا فلسفه وجودي زندگي مشترك همين است كه انسان به تكامل برسد و نيز به آرامش رواني وروحي! پس با يكديگر مهربانانه، صادقانه، عاشقانه و خالصانه برخورد كنيد. اگر شوهرتان نمي‌تواند بيان خوبي داشته باشد به او بياموزيد. تصور نكنيد كه او نمي‌تواند! اين طرز فكر اشتباه است. نقاط ضعفش را به او گوشزد كنيد و درصدد رفع آنها برآييد. زندگي مشترك، يعني يك تعامل پاياپاي، زندگي مشترك همان گونه كه از نامش پيداست، يعني تشريك مساعي، شركت نمودن در تمام جوانب و مسائل زندگي. پس شما ايرادهاي او را برايش توضيح دهيد و با بياني دوستانه و صميمانه او را كمك كنيد تا بتواند بر نقاط ضعف خويش فائق آيد. خود شما نيز شايد اشتباهات و نواقصي در رفتار و گفتارتان داشته باشيد كه خودتان از وجود آنها بي‌خبريد. آن زمان است كه شوهرتان به شما كمك خواهد كرد تا بتوانيد، درصدد رفع آنها بر آييد.
  پس با هم باشيد و در آستانه سال جديد به هم عشق بورزيد. عاشقانه يكديگر را دوست بداريد و بدانيد كه زندگي زيباتر از آن است كه ما اكنون درباره‌اش مي‌انديشيم و به قول استاد محمدعلي بهمني:
  آن سان كه مي‌خواهد دلت با من بگو آري
  من دوست دارم، حرف دل را بر زبان اي دوست!
  و به قول سهراب سپهري: «تا شقايق هست، زندگي بايد كرد!»
  به اميد روزهاي سرشار از شادكامي، موفقيت، پيروزي و عاشقي براي تمام همسران ايران زمين در سال 1387 هجري شمسي.  علیرضا دژکام
  حانواده سبز  گردآوری : گروه اینترنتی نیک صالحی

  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 2. تشكرها 3

  **موعود** (19-08-1389), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (19-08-1389), ملکوت (20-08-1389)

 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی