سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: با (( جن )) بیشتر آشنا شوید

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. با (( جن )) بیشتر آشنا شوید
  15 نکته برای شناخت بهتر جنیان

  1 -
  جانوریست دارای شعور و فیزیکی غیر ارگانیک که از لحاظ شان وجودی از دید ادیان ، پایینتر از انسان و بالاتر از حیوان جای می گیرد .در فرهنگ فارسی به آن دیو و در فرهنگ عرب به آن جن می گویند و در فرهنگ لاتین demon یا jinn نام گرفته است. جن به معنای چیزی است که پوشیده شده و منظور پوشیده ماندن او از حواس ماست.

  2 - خصوصیات فیزیکی جن از دید انسان اعجاب آور است. عنصر اصلی وجودی جن آتش است و به علت نداشتن عنصر خاک در وجودش می تواند به هر شکل و اندازه ای تبدیل شود. و بسیاری از چیزها را در یک آن جا به جا کند. همچنین سرعت نقل مکان بسیار بالایی دارد. می تواند مثلا ظرف 5 دقیقه فاصله بین لاهور و تهران را طی کرده و برگردد.( مثال جنی که تخت سلیمان را به سرزمین ملکه صبا برد)  3 - جن ابزار ساز نیست وبه علت خصوصیات فیزیکی منحصر بفرد قادر است در هر مکان و شرایطی زندگی کند و برای همین به خانه و مسکن نیازی ندارد. زیرا سرما و گرما و باد و بوران بر او کارگر نیست . جن به وسایل حمل و نقل بی نیاز است و از اینجا می توان فهمید که جن ها دارای صنعت و تکنولوژی نیستند و شهر و کاشانه ای ندارند مکان معمول زندگی آنها کوه وجنگل و دشت است.

  4 - جن مانند همه جانداران غذا مصرف می کند . اما به مقداری بسیار کمتر از انسان.  5 - جن ها مثل انسان جنسیت ونر یا ماده دارند . تولید مثل می کنند و تشکیل خانواده می دهند و به صورت جماعت زندگی می کنند و جامعه دارند.اما مدنیت و جامعه بزرگ مثل شهرها و کشورهای انسانها ندارند.  6 - جن نسبت به انسان زیاد عمر می کند . حدود 1000 سال به بالا .جن هایی که در سوره ی جن از آنها نام برده شده ( که وقتی اولین بار آیات قرآن را شنیدند از شدت ازدحام داشتند بر سر هم خراب می شدند ) احتمالا هنوز زنده اند . جن ها مانند انسان دانا و نادان ، .فرمانده و فرمانبردار ، ارباب و بنده ، کافر و متدین ، شیعه و سنی ، شفیق و شرور دارند . وقتی که مردند از بین میروند و نیازی به قبر و گورستان ندارند.


  7 - جن دارای عقل است . اما نه عقل ابزار ساز و عقل فلسفی و خلاقیت هنری .عقل جن به معنای قوه ی ارزیابی امور روزمره یا همان عقل معاش - و قوه تشخیص - به اضافه هوشی سرشار است. اعم از قدرت خواندن فکر و جستجو و یافتن گذشته و آینده.


  8 - جن ها مانند انسان نامگذاری می شوند و دارای اسم و رسم و شهرت هستند دارای زبان خاص و قوه تکلم هستند و قادر به فهم زبان آدمیان.  .


 2. تشكرها 7

  فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (09-09-1390), مليکه (30-11-1390), منتظرمولا (01-12-1390), نرگس منتظر (01-12-1390), ال یاسین (30-11-1390), خادم کریمه اهل بیت (15-07-1390), ساجده (25-08-1389)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : با (( جن )) بیشتر آشنا شوید

  9 - معروف ترین جن ، ابلیس یا همان شیطان نام دارد که وصف حال او را شنیده اید که چون بسیار در قرب به حق کوشید به جایگاه فرشته های مقرب رسید اما چون حاضر به سجده بر انسان نگشت یعنی تمرد از دستور خدا کرد از درگاه رانده شد.
  10 - جن در شرایطی قادر به تسخیر انسان و انسان در شرایطی ، قادر به تسخیر جن است . انسان مسخر شده را مجنون یا دیوانه یا دیو زده و جن تسخیر شده را موکل می نامند. گویند خود جنیان بر سه قسمند: دیو ، جن وپری که از لحاظ مکانی مادون فرشته هستند.


  11- جن می تواند در مواردی تربیت شده ، به انسان خدمت کند. چنین سنتی در میان جنگیران ایران و پاکستان وهند وجود دارد . اما به طور کل نه بودا نه دالای لاما نه اولیا الله و نه عرفا و نه پیامبران هیچکدام به مدد خواستن از موجوداتی که مثل انسان خطا و اشتباه و گناه می کنند توصیه نکرده اند اما همگی وجود آنها را تایید کرده اند .
  12- جنیان مانند امواج رادیویی و ماهواره ای با ما هستند ظاهر نمی شوند اما حاضرمی شوند و بعضی از انها درخانه ها و بدن شخصیت های ضعیف رفت و آمد می کنند. یکی از راه های دور کردن جنهای مزاحم خواندن و آویختن 4 آیه از قران است که با قل شروع می شوند . و بسیاری ادعیه که درکتب مختلف وجود دارند.اماراه دورکردن انسان شرورچیست!؟
  13- جن ها بعضی از ما را به شکل همزاد و غیر همزاد دوست دارند و برخی مواقع کمکمان می کنند . همینطور جواهرات و اشیای قیمتی ما ازجمله انگشترهایی با نگین سنگ (مخصوصا عقیق)را بسیار دوست دارند (ومخصوصا اگر بر آن آیات و اوراد حک شده باشند) .اگر دوستمان داشته باشندو سخنی با ما داشته باشند بیشتر به خوابمان می آیند و دلسوزی خود را اعلام می کنند .خیلی ازآنها خدمتگذار ارواح اولیا هستند و دست ما را گرفته اند و خیلی ها هم به کردار اکثر آدمیان اهل شیطنت اند . بیشتر آنها بی ضررند و مثل ما گرفتار این دنیا و درگیر و دار تقدیر خویشند.
  14- انسانهایی که ماورای طبیعت و موجوداتش را باور ندارند چند دسته اند : کسانی که انچه که نمی بینند را باور ندارند . اینها معمولا فقط آنتی تز قصه های جن وپری مادربزرگ ها هستند که حتی زحمت دانستن کوچک ترین اطلاعاتی جز نقد داستان گرمابه های تاریک وکوتوله های پاسمی و عروسی جن ها رابه خودشان نداده اند. این تیپ آدمها از 7 سالگی که مادر بزرگه داستان های جن وپری را برای ترساندن و خواب کردنشان تعریف می کرده هنوز زیر لحاف هستند.و یا اینکه هارد دیسک کوچکشان از مسئله پر شده و دیگر تاب و یارای درک و پذیرش راز را ندارند. چهارتا کتاب خوانده اند و تمام ماجرا را در همان چهارتا دیده اند.و دیگر گروهی که پوچگرا یا ابسورد هستند. کسانی که خویش را منکرند چه رسد به ماورای خویش .
  15 - جن برای انسان ، از انسان خطرناک تر نیست . همانطور که انسان برای کوسه از کوسه خطرناک تر است!(در تاریخ بشر حتی یک مورد مرگ انسان به دست جن گزارش نشده در حالی که فقط در دوره حکومت استالین 35 میلیون روس به قتل رسیدند آمار کشتار جنگ های مذهبی صلیبی و جنگ های جهانی و قومی و قبیله ای پیش کش) در حقیقت هیچ چیز هراس ناک تر و هولناک تر از انسان نیست که به قول توماس هابز: انسان گرگ انسان است.


  نهایتا:


  بدون در نظر گرفتن موارد خاص آنها به ما کاری ندارند .ماهم به آنها کاری نداریم . ازدود و دم و سر و صداهای شهر و بوی فاضلاب و ...... فراریند .مثل ما کار و مکافات دارند. و دست آخر اینکه با تمام این اوصاف تفاوت اساسی آنها با ما در ساختار جسمی آنهاست و شباهت اساسی آنها با ما انسانها در داشتن نیروی اختیار است که خدا این قوه را بین تمام مخلوقاتش فقط به انسان و جن عطا کرده تا با استفاده از آن بتوانند از ملائک هم مقرب تر بشوند کما اینکه ابلیس قبل از نافرمانی اش توانست این کار را بکند و دربین انسانها هم مثال های فراوانی هست. و با سوء استفاده از قوه اختیار می توانند از حیوانات شهوتران و شکمباره هم پست تر شوند .  ((( اللهم اخرجنی من الظلمات الوهم )))
  ملکوت
  ویرایش توسط ملکوت : 25-08-1389 در ساعت 04:00
  امضاء

  رفتن دلیل نبودن نیست
  http://www.ayehayeentezar.com/galler...2332154524.gif
  در اوج نیزارهای پشیمانی ، به ابرهای سیاه و سرگردان که با من از یک طایفه اند سلام میگویم
  تو باور نکن اما من عاشقم

  رفتن دلیل نبودن نیست ...
 5. تشكرها 9

  M@SOUD (09-09-1390), فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (09-09-1390), مليکه (30-11-1390), منتظرمولا (01-12-1390), نرگس منتظر (01-12-1390), آسیه سادات (25-08-1389), ال یاسین (30-11-1390), خادم کریمه اهل بیت (15-07-1390), ساجده (25-08-1389)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  کاربر عادی
  تاریخ عضویت
  آذر 1390
  شماره عضویت
  2027
  نوشته
  1
  تشکر
  1
  مورد تشکر
  5 بار در 1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  نویسنده محترم و معزز متن ملائکه و جن
  با سلام و احترام , از نوشته کامل و جامع جنابعالی که در حد درک بنده بود لذت بردم و بعضی ابهاماتم رو برطرف نمود از خداوند متعال موفقیت , عاقبت بخیری و طول عمر سرکار و تمامی دست اندرکاران محترم سایت رو مسئلت دارم .

  با تشکر
  M@SOUD

 7. تشكرها 5

  فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (09-09-1390), مليکه (30-11-1390), منتظرمولا (01-12-1390), نرگس منتظر (01-12-1390), ال یاسین (30-11-1390)

 8. Top | #4

  عنوان کاربر
  عضو حرفه‌ ای
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  753
  نوشته
  2,027
  تشکر
  4,554
  مورد تشکر
  7,554 در 1,896
  وبلاگ
  6
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  . كلمه جن در اصل به معني چيزي است كه از حس انسان پوشيده باشد. مثلاً مي‏گوئيم "جنّة الليل" يا "فَلَمّا جنَّ الليل" هنگامي كه پرده سياه شب او را پوشاند، به همين جهت "مجنون" به كسي كه عقلش پوشيده شده و "جنين" به طفلي كه در رحم مادر پوشانده شده و "جنت" به باغي كه زمينش را درختان پوشانده‏اند، و "جُنّه" به سپري كه انسان را از ضربات دشمن مي‏پوشاند، گفته مي‏شود.
  جن يك نوع موجود عاقل است(1) كه از حس انسان پوشيده شده و آفرينش آن در اصل از آتش است(2). (ابليس نيز از همين گروه مي‏باشد). از آيات و روايات استفاده مي‏شود كه آن‏ها هم مؤمن و كافر دارند، مطيع و سركش دارند و داراي تكليف و مسئوليت مي‏باشند(3).
  طايفه‏اي از آن‏ها مرد و طايفه ديگر زن مي‏باشند(4). آن‏ها داراي حشر و نشر و معادند(5).
  آن‏ها قدرت نفوذ در آسمان‏ها و استراق سمع داشتند كه ممنوع شدند(6). با بعضي از انسان‏ها ارتباط برقرار مي‏كردند و با آگاهي محدودي كه نسبت به بعضي از اسرار نهاني داشتند، به اغواي انسان‏ها مي‏پرداختند(7).
  گروهي از آنان براي حضرت سليمان‏عليه السلام به اذن پروردگار كار مي‏كردند و براي او معبدها، تمثال‏ها و ظروف بزرگ غذا تهيه مي‏كردند(8). خلقت آن‏ها قبل از انسان بوده است(9). ولي در عين حال از انسان برتر نمي‏باشند، چون خداوند به بزرگ آن‏ها كه ابليس بود فرمود بر انسان سجده كن(10).
  اين‏ها مطالبي بود كه از قرآن كريم درباره اين موجود ناپيدا استفاده مي‏شود و خالي از هر گونه خرافه و مسائل غيرعلمي است.
  2. اگر وجود داردچرا نمي‏توانيم ببينيم؟
  هيچ دليلي بر انحصار موجودات زنده، به آن‏چه ما مي‏بينيم وجود ندارد، بلكه علما و دانشمندان علوم طبيعي مي‏گويند موجوداتي كه انسان با حواس خود مي‏تواند درك كند در برابر موجوداتي كه با حواس قابل درك نيستند ناچيزند. تا اين اواخر كه موجودات زنده ذره بيني كشف نشده بودند، كسي باور نمي‏كرد كه در يك قطره آب و يا يك قطره خون هزاران هزار موجود زنده باشد كه انسان قدرت ديدن آن‏ها را ندارد.
  همچنين دانشمندان مي‏گويند: چشم ما رنگ‏هاي محدودي را مي‏بيند و گوش ما امواج صوتي محدودي را مي‏شنود، رنگ‏ها و صداهايي كه به وسيله چشم و گوش ما قابل درك نيست، بسيار بيش از آن‏ها است كه قابل درك است.
  اگر وضع جهان چنين باشد، چه جاي تعجب است كه ما نتوانيم با حواس خود جنيان را درك كنيم، وقتي مخبر صادقي مانند نبي گرامي از آن خبر مي‏دهد چرا نپذيريم.
  اين نكته نيز قابل توجه است كه جن گاهي بر يك مفهوم وسيع‏تر اطلاق مي‏شود كه انواع موجودات ناپيدا را شامل مي‏گردد(11)؛ شاهد اين سخن روايتي است كه از پيامبر خداصلي الله عليه وآله نقل شده است كه فرمود: خداوند جن را در پنج صنف آفريده است. صنفي مانند باد در هوا (ناپيدا هستند). صنفي به صورت مارها و صنفي به صورت عقرب‏ها و صنفي حشرات زمين هستند و صنفي از آن‏ها مانند انسانند كه بر آن‏ها حساب و عقاب است(12).
  با توجه به اين روايت، بسياري از مشكلاتي كه در روايات و داستان‏ها در مورد جن گفته مي‏شود، حل خواهد شد. مثلاً در بعضي از روايات از اميرمؤمنان علي‏عليه السلام مي‏خوانيم كه فرمودند: از قسمت شكسته ظرف و طرف دستگيره آن آب نخوريد، زيرا شيطان روي دستگيره و قسمت شكسته مي‏نشيند(13).
  با توجه به اين‏كه شيطان از جن است و جاي شكسته ظرف محل اجتماع انواع ميكرب‏ها است، بعيد نيست كه جن و شيطان، مفهوم عام اين گونه موجودات را نيز شامل شود.
  براي اطلاع بيشتر مي‏توانيد به كتاب اولين دانشگاه و آخرين پيامبر (جلد اول) مراجعه كنيد.

  .................................................. .................................................. ......
  پي نوشت‏ها:
  1- محمدباقر مجلسي، بحارالانوار، بيروت، مؤسسه الوفاء، طبع 2، نشر 1403 ه ق، ص 60-283. و شيخ عباس قمي، سفينةالبحار، بيروت، دارالاسوه، للطباعة و النشر، اول، 1414 ه ق، ج 1، ص 678.
  2- حِجر، 27.
  3- حِجر، 29-42، جن، 11-15، و سفينةالبحار، همان.
  4- جن، 6.
  5- بحارالانوار، همان و سفينةالبحار، شيخ عباس قمي، بيروت، دارالاسوه، للطباعة و النشر، اول، 1414 ه ق، ج 1، ص 678، نقل از مجلسي.
  6- جن، 9.
  7- جن، 6.
  8- سبأ، 12-13 و شيخ عباس قمي، سفينةالبحار، بيروت، دارالاسوه، للطباعة و النشر، اول، 1414 ه ق، ج 1، ص 678 و مجلسي، بحارالانوار، بيروت: مؤسسه الوفاء 142/14 و 70.
  9- حجر، 26.
  10- كهف، 50.
  11- ناصر مكارم، تفسير نمونه، طبع هفدهم، 1374، دارالكتب الاسلاميه، ج 25، ص 156.
  12- شيخ عباس قمي، سفينةالبحار، بيروت، دارالاسوه، للطباعة و النشر، اول، 1414 ه ق، ج 1، ص 678.
  13- محمدبن يعقوب كليني، فروع كافي، بيروت، دارالتعارف للمطبوعات، طبع 3، نشر 1401، ج 6، ص 385، ح 5.
  امضاء
 9. تشكرها 3

  منتظرمولا (01-12-1390), نرگس منتظر (01-12-1390), ال یاسین (30-11-1390)

 10. Top | #5

  عنوان کاربر
  عضو ثابت
  تاریخ عضویت
  امرداد 1390
  شماره عضویت
  1628
  نوشته
  865
  تشکر
  2,288
  مورد تشکر
  3,894 در 915
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  همكار انجمن تاريخ جناب ملكوت
  پانزده نكته را بسيار بسيار واضح و در حد فهم درك امثالي مثل من توضيح داديد. خدا اجرتان دهد.
  امضاء

 11. تشكر

  مليکه (02-12-1390)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی