سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 3 از 8 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 78

موضوع: **♥♥♥*حکمت نامه بسیج*♥♥♥**

 1. Top | #21

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : **♥♥♥*حکمت نامه بسیج*♥♥♥**

  3 - دوستان خدا  قرآن :
  آگاه باشيد كه به يقين، دوستان و نزديكان خدا، نه بيمى (در عالم آخرت) بر آنان مى‏رود و نه اندوهى خواهند داشت.

  حديث :
  10
  . پيامبر خدا صلى الله عليه وآله - در پاسخ به سؤال درباره سخن خداى تعالى: «آگاه باشيد كه به يقين، دوستان و نزديكان خدا، نه بيمى (در عالم آخرت )بر آنان مى‏رود و نه اندوهى خواهند داشت» -: آنان، كسانى‏اند كه در راه خدا به يكديگر محبّت مى ‏ورزند.
  11. پيامبر خدا صلى الله عليه وآله: دوستان خدا، خاموشى مى ‏گزينند و خاموشى آنها ذكر خداست، و مى‏نگرند و نگاهشان عبرت است، و سخن مى ‏گويند و سخنانشان حكمت است، و راه مى ‏روند و راه‏ رفتنشان در ميان مردم، مايه بركت است. اگر نه اين بود كه اجلهايشان نوشته شده است، از ترس عذاب و شوق به ثواب، (لحظه‏اى )جانهايشان در كالبدهايشان قرار نمى ‏گرفت.
  12. امام على عليه السلام - چون آيه «آگاه باشيد كه به يقين، دوستان و نزديكان خدا نه بيمى بر آنان مى‏رود و ...» را خواند -: «مى‏دانيد دوستان خدا چه كسانى ‏اند». گفتند: چه كسانى ‏اند، اى اميرمؤمنان؟ فرمود: «آنان، ما و پيروانمان هستيم. پس، هر كه بعد از ما از ما پيروى كند، خوشا به حال ما و خوش ‏تر به حال آنان!».
  گفتند: اى امير مؤمنان! چرا خوشا به حال ما و خوش ‏تر به حال آنان؟ مگر نه اين است كه ما و آنان، هر دو در يك راهيم؟!
  فرمود: «نه؛ زيرا آنان، بارى را به دوش مى‏ كشند كه شما نكشيده ‏ايد و چيزهايى را تحمّل مى‏ كنند كه شما تحمّل نكرده ‏ايد».
  13. امام على عليه السلام - در پاسخ به سؤال از اينكه منظور از دوستان خدا در سخن خداى تعالى: «آگاه باشيد كه به يقين، دوستان و نزديكان خدا، نه بيمى (در عالم آخرت )بر آنان مى ‏رود و نه اندوهى خواهند داشت» -: آنان،مردمى ‏اند كه در عبادت خداوند متعال، اخلاص مى ‏ورزند و چون مردمْ ظاهر دنيا را مى‏بينند، آنان، باطن دنيا را مشاهده مى‏ كنند و از اين رو، آينده آن را شناختند، در حالى كه ديگر مردم، فريفته امروز آن ‏اند. پس، از دنيا آنچه را كه مى ‏دانند به ‏زودى آنان را ترك مى‏ كند، ترك كردند و آنچه از آن را كه مى‏دانند به‏زودى آنان را مى‏ميرانَد، ميراندند.

  14. امام صادق عليه السلام: دوستان خدا، از همان زمانى كه خداوند، آدم‏ عليه السلام را آفريد، همواره در ضعف و اقليّت بوده‏اند.
  15. امام صادق عليه السلام: اى ابوبصير! خوشا به حال پيروان قائم ما كه در زمان غيبت او منتظر ظهورش هستند و در زمان ظهورش فرمانبردار اويند. آنان، دوستان خدايند كه نه بيمى بر آنان است و نه اندوهگين مى‏ شوند.


 2. تشكرها 2


 3. Top | #22

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : **♥♥♥*حکمت نامه بسیج*♥♥♥**

  4 - اصلى‏ترين ياوران امت


  16. پيامبر خدا صلى الله عليه وآله: همانا خداوند، اين امّت را به سبب ناتوانانِ آنها و دعا و اخلاص و نمازشان يارى كرد.
  17. پيامبر خدا صلى الله عليه وآله: مرا در ميان ضعيفان بجوييد؛ زيرا كه شما به بركت ضعيفانتان روزى داده و يارى مى ‏شويد.
  18. پيامبر خدا صلى الله عليه وآله: نخستين كسانى از خلق خدا كه وارد بهشت مى ‏شوند، تهيدستان و مهاجران‏ اند؛
  كسانى كه مرزها با آنان محفوظ مى‏ ماند و حوادث ناگوار به وسيله آنان برطرف مى‏ گردد و فردى از ايشان مى ‏ميرد، در حالى كه نيازها (و آروزهاى) او در سينه ‏اش مانده و توانايى برآوردنش را ندارد. پس خداوند متعال به كسانى از فرشتگانش كه بخواهد، مى‏ فرمايد: نزد آنها برويد و به آنان تحيّت (و خوشامد) گوييد. فرشتگان مى‏ گويند: ما ساكنان آسمان تو و برگزيدگان از خلق تو هستيم. آيا ما را فرمان مى‏دهى كه نزدشان رويم و بر آنان سلام گوييم؟! خداوند (خواهد )گفت: آنها بندگانى بودند كه مرا مى ‏پرستيدند و شريكى براى من نمى‏ گرفتند، و مرزها با آنان حفظ مى ‏شد، و حوادث ناگوار به وسيله آنان برطرف مى‏ گشت، و فردى از آنان مى ‏مُرد، در حالى كه نياز (ها و آرزوهاى) او در سينه ‏اش مانده بود و توان برآوردنش را نداشت. پس فرشتگان نزدشان مى ‏آيند و از هر درى (از درهاى بهشت) بر آنان داخل مى ‏گردند، و (مى‏ گويند): سلام بر شما باد به خاطر شكيبايى شما، و چه خوش است پاداش سرا(ى جاويد)!
  19. مسند ابن حنبل - به نقل از عمرو -: هنگام طلوع خورشيد نزد پيامبر خدا بوديم. فرمود: «به زودى از امّت من در روز قيامت مردمى خواهند آمد كه نورشان همانند پرتو خورشيد است». گفتيم: آنان چه كسانى ‏اند، اى پيامبر خدا؟ فرمود: «تهيدستان مهاجر، كسانى كه حوادث ناگوار ( و جنگ) به وسيله آنان برطرف مى ‏شود؛ فردى از آنان مى ‏ميرد، در حالى كه نياز (ها و آرزوهاى) او در سينه ‏اش مانده است (و) از كرانه ‏هاى زمين محشور مى‏ گردند».
  20. كنزالعمّال - به نقل از اميّة بن خالد (درباره پيامبرصلى الله عليه وآله) -: آن حضرت به كمك مسلمانان پابرهنه و بينوا، فتح مى ‏كرد و يارى مى‏ خواست.
  21. حلية الأولياء - به نقل از حسن -: پيامبر خدا نزد اهل صفّه آمد و فرمود: «شب را چگونه به روز آورديد؟». گفتند: به خوبى. پيامبر خدا فرمود: «شما امروز بهتريد يا آن ‏گاه كه براى يكى از شما كاسه بزرگى (لبريز از غذا )آورده و كاسه ديگرى ‏بُرده‏ شود و خانه‏ هايتان‏را آن ‏چنان‏كه كعبه را مى ‏پوشانند، بپوشانيد؟». گفتند: اى پيامبر خدا! آيا در حالى كه بر دين خود هستيم، به آن (نعمتها )دست خواهيم يافت؟
  فرمود: «آرى».
  گفتند: پس آن روز براى ما بهتر است. صدقه مى‏ دهيم و بنده آزاد مى ‏كنيم.
  پيامبر خدا فرمود: «نه، بلكه امروزْ وضعتان بهتر است؛ زيرا اگر به آن (نعمتها )برسيد، به يكديگر حسادت خواهيد كرد، از يكديگر خواهيد بُريد و كينه يكديگر را در دل خواهيد پرورد».


 4. تشكرها 2


 5. Top | #23

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : **♥♥♥*حکمت نامه بسیج*♥♥♥**

  5 - زمينه سازان حكومت جهانى اسلام


  قرآن :
  ما مى‏ خواهيم بر مستضعفان زمين نعمت دهيم و آنان را پيشوايان مردم و وارثان (حكومت جهان) گردانيم.  حديث :
  22. پيامبر خدا صلى الله عليه وآله: مردمى از مشرق قيام مى ‏كنند و زمينه حاكميت مهدى را فراهم مى ‏آورند.
  23. امام علي‏ عليه السلام: دنيا پس از سركشى با ما مهربان شود، همچون مهربان شدن ماده شترِ بدخو به فرزندش. سپس اين آيه را خواند: «ما مى‏ خواهيم بر مستضعفان زمين نعمت دهيم و آنان را پيشوايان مردم و وارثان (حكومت جهان )گردانيم».

  24. امام زين العابدين عليه السلام: سوگند به آن‏ كه محمّد را به حقيقت، مژده دهنده و بيم‏دهنده برانگيخت، نيكان از ميان ما، اهل بيت و پيروان آنها، مانند موسى و پيروانش، و دشمنان ما و پيروان آنها، مانند فرعون و پيروانش هستند.
  25. امام باقر عليه السلام: گويا مردمانى را مى ‏بينم كه در خاور زمين، قيام كرده‏ اند و حق را مى‏ طلبند؛ امّا به آنان نمى‏دهند. دوباره مى ‏طلبند، باز به آنان داده نمى‏ شود. چون چنين ديدند، شمشيرهاى (سلاحهاى) خود را بر شانه‏هايشان مى ‏نهند. در اين هنگام، خواسته ‏شان داده مى ‏شود؛ امّا آنها نمى‏ پذيرند تا آنكه بر مى‏خيزند، (حكومت تشكيل مى‏دهند) و (پرچم )آن را جز به مولاى شما تسليم نمى ‏كنند. كشتگان آنان، شهيدند. بدانيد كه اگر من آن زمان را دريابم، خود را براى (يارى )صاحب اين امر ابقا خواهم كرد.
  26. امام صادق‏ عليه السلام: به راستى صاحب اين امر (امام زمان‏ عليه السلام)، يارانش براى او نگهدارى شده‏ اند. اگر همه مردم نيز از بين بروند، خداوند يارانش را به او مى ‏رساند، و آنان همان كسانى هستند كه خداى فرموده: «و اگر اينان بدان (به اسلام) كفر ورزند، بى گمان، گروهى (ديگر) را بر آن گماريم كه كافر نباشند» و آنان همان كسانى هستند كه خداوند درباره آنان فرموده: «خداوند به زودى گروهى را خواهد آورد كه آنان را دوست مى‏ دارد و آنان (نيز )او را دوست دارند. (اينان) با مؤمنان، مهربان و فروتن‏ اند و با كافران سختگيرند».


 6. تشكرها 2


 7. Top | #24

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : **♥♥♥*حکمت نامه بسیج*♥♥♥**

  6 - بسيجيان گمنام
  27. پيامبر خدا صلى الله عليه وآله: محبوب‏ترين بندگان نزد خداى تعالى، پرهيزگاران گمنام ‏اند؛ همانان كه هرگاه غايب باشند، جوياى حالشان نمى ‏شوند و وقتى حضور دارند، ناشناخته ‏اند . آنان، پيشوايان هدايت‏اند و چراغهاى دانش.
  28. پيامبر خدا صلى الله عليه وآله: بسا يك لا قباى ژنده‏ پوشى كه كسى به او اعتنايى نكند؛ امّا اگر خدا را سوگند دهد، خداوند سوگندش را بپذيرد (و دعا يا نفرينش را مستجاب كند).
  29. پيامبر خدا صلى الله عليه وآله: آيا اهل بهشت را به شما نشناسانم؟! هر ناتوان مستضعفى كه اگر به خدا سوگند خورد، خداوند سوگندش را تصديق مى‏ كند. آيا اهل دوزخ را به شما معرّفى نكنم؟! هر درشتخوى مالدار خسيس فخرفروشِ گردن فرازى است.
  30. امام على‏ عليه السلام: خوشا به حال هر بنده بى ‏نام و نشانى كه مردم را مى‏ شناسد و مردم او را نمى‏ شناسند. خداوند، او را به خشنودى (از خدا)، مى‏ شناسد. اينان، چراغهاى هدايت ‏اند. خداوند، هر گونه فتنه تاريكى را از آنان مى‏ زدايد، به زودى، آنان را غرق رحمتى از رحمتهاى خود مى ‏كند. نه سخن‏ پراكن و فاش كننده اسرارند، و نه نافرهيخته و رياكار.
  31. امام على عليه السلام - در توصيف آخر الزمان: زمانى مى‏ رسد كه هيچ كس در آن زمان نجات نمى ‏يابد، مگر هر مؤمن بى ‏نام و نشانى. اگر حاضر باشد، ناشناخته است و اگر غايب باشد، جستجو نمى‏ شود. اين افراد، چراغهاى هدايت ‏اند ونشانه‏هايى روشن براى شبروان.
  32. امام صادق‏ عليه السلام: اگر مى‏توانيد ناشناس بمانيد، چنين كنيد؛ و باكى بر تو نيست اگر مردمْ تو را ستايش نكنند و حتّى در ميان مردم، نكوهيده باشى، اگر نزد خداوند - تبارك و تعالى -، ستوده باشى.


 8. تشكرها 2


 9. Top | #25

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : **♥♥♥*حکمت نامه بسیج*♥♥♥**


  فصل دوم: بايسته‏ هاى بسيج

 10. تشكرها 2


 11. Top | #26

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : **♥♥♥*حکمت نامه بسیج*♥♥♥**


  1 - آگاهى‏هاى دينى

  1 - 1 - راز تداوم دين‏داری


  1. امام صادق عليه السلام: هر كه از طريق شخصيت‏گرايى به اين دين در آيد، همان شخصيتها، چنان‏كه او را به آن در آوردند، از آن خارج سازند و كسى كه از طريق كتاب و سنّت به اين دين گرايش يابد، كوهها بجنبند و او نجنبد (و در عقيده و دينش متزلزل نشود).

  2. امام صادق ‏عليه السلام: كسى كه دينش را از طريق كتاب خداى بشناسد، اگر كوهها از جاى خود بجنبند،او در دين خود متزلزل نشود وكسى كه ندانسته عقيده اى را بپذيرد، ندانسته هم از آن خارج شود.


 12. تشكرها 2


 13. Top | #27

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : **♥♥♥*حکمت نامه بسیج*♥♥♥**

  1- 2 - آشنايى با قرآن

  قرآن :

  بى‏ گمان اين قرآن، به راهى كه استوارترينِ راه هاست، هدايت مى‏ كند.

  حديث :

  3. پيامبر خداصلى الله عليه وآله: هرگاه فتنه ‏ها و آشوبها چون پاره‏هاى شبِ تار، شما را فراگرفت، به قرآن روى آوريد؛ زيرا قرآن، شفيعى است كه شفاعتش پذيرفته است و گزارشگر بديهاست كه گفته‏اش (درباره آن كس كه بدان عمل نكرده) مورد تصديق است. هر كس آن را رهبر خود سازد، او را به بهشت مى‏برد و هركس آن را پشت‏سر اندازد، او را به دوزخ راند. قرآن، راهنمايى است كه به بهترين راه، ره نمايد، و كتابى است كه تفصيل و بيان (حقايق) و تحصيل (مقاصد) در آن است، و آن است جداكننده (حقّ و باطل)، و شوخى و لغو نيست؛ ظاهرى دارد و باطنى، كه اهرش حُكم است و باطنش علم. ظاهرش خرّم و زيباست و باطنش ژرف و ناپيدا. ستارگانى دارد و ستارگانش نيز ستارگانى. شگفتيهايش به شماره نيايند و غرايبش كهنه نشوند.در آن است چراغهاى هدايت و فروزانگاه حكمت، و دليل بر معرفت براى كسى كه راه آن را بداند.
  پس بايد هر پژوهشگرى ديده انديشه خود را به همه سوى آن بچرخاند و نظر تأمل خود را تا (ژرفاى مفاهيم عميق) آن برساند.

  4. پيامبر خدا صلى الله عليه وآله: هر كس كه خدا نعمت حفظ كتاب خود را به او عطا كند و گمان كند كه به ديگرى نعمتى‏بزرگ‏تر از اين نعمتِ او داده شده است، بى‏گمان، نسبت به بزرگ‏ترين نعمت، ناسپاسى كرده است.
  5. امام صادق‏عليه السلام: حافظ قرآن كه به آن عمل كند، همراهِ فرشتگان پيغام‏آورِ بزرگوار و نيكوكار است. 14. تشكرها 2


 15. Top | #28

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : **♥♥♥*حکمت نامه بسیج*♥♥♥**

  1 - 3 - آشنايى با حديث
  6. پيامبر خداصلى الله عليه وآله: هر كس از امّت من كه چهل حديثْ از حفظ داشته باشد، خداوند در روز رستاخيز، او را دين‏شناسى عالم برانگيزد.

  7. پيامبر خداصلى الله عليه وآله: هركس دو حديث سودمند بياموزد يا آنها را به ديگرى آموزش دهد كه از آن دو حديث، بهره‏مند شود، اين كار بهتر از شصت سال عبادت است.

  8. پيامبر خداصلى الله عليه وآله: با يكديگر مذاكره(ى علمى) و ملاقات كنيد و حديث بگوييد؛ زيرا حديث، دلها را صيقل مى‏دهد. همانا دلها همچون شمشير، زنگار مى‏گيرند و صيقل دهنده آنها حديث است.

  9. امام باقرعليه السلام: همانا حديث ما، دلها را زنده مى ‏كند.

  10. امام صادق ‏عليه السلام: جايگاه مردمْ نزد ما را از اندازه رواياتى كه از ما نقل مى‏كنند، بشناسيد.
 16. تشكرها 2


 17. Top | #29

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : **♥♥♥*حکمت نامه بسیج*♥♥♥**

  1 - 4 - دين شناسى

  قرآن :

  و مؤمنان را نسزد كه همگى رهسپار(ميدان جهاد) شوند. پس چرا از هر جمعيتى از آنان، گروهى كوچ نمى‏كنند تا دين‏پژوهى كنند و مردم خود را آن‏گاه كه به سوى آنها بازگشتند، هشدار دهند، باشد كه پروا پيشه كنند.

  بگو: اين، راه من است كه من و هر كس كه پيرو من است، با بصيرت و بينايى به سوى خدادعوت مى‏كنيم؛ و خدا منزّه است و من از مشركان نيستم.

  حديث :

  11. پيامبر خداصلى الله عليه وآله: هر چيزى را تكيه‏گاهى است و تكيه‏گاه اين دين، فهم دقيق است.

  12. پيامبر خداصلى الله عليه وآله: مَثَل عابدى كه دين‏شناس نيست، همچون مَثَل كسى است كه شب،(بنايى) مى‏سازد و روز، ويران مى ‏كند.

  13. امام صادق‏ عليه السلام: (اگر)حديثى را بفهمى، بهتر است از آنكه هزار حديث، (نفهميده )نقل كنى.


 18. تشكرها 2


 19. Top | #30

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : **♥♥♥*حکمت نامه بسیج*♥♥♥**

  1 - 5 - همه سونگرى به دين
  14. پيامبر خداصلى الله عليه وآله: تنها آن كس مى‏تواند براى (يارى) دين خداوندقيام كند كه از همه سو به آن، احاطه داشته باشد.

  15. پيامبر خداصلى الله عليه وآله: دين خداى‏U را هرگز يارى نمى‏رساند، مگر كسى كه از همه سو آن را احاطه كند.

  16. امام على عليه السلام: نگهبانان دين خدا، همانان‏اند كه دين را بر پا داشتند و يارى‏اش كردند و از همه سو، آن را در ميان گرفتند و آن را براى بندگان خدا، نگه‏داشتند و آن را پاس داشتند و رعايت كردند. 20. تشكرها 2


صفحه 3 از 8 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی