سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 16 , از مجموع 16

موضوع: درآمدى بر اعجاز صوتى قرآن‌

 1. Top | #11

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : درآمدى بر اعجاز صوتى قرآن‌

  تلفیق صوت و کلام مقوله‌اى اسرارآمیز و پیچیده است که در جهان اسلام و ایران کمتر شاهد تحقیقات بنیانى راجع به‌ آن بوده‌ایم و این در حالى است که احتمال وجود آیات و سور بسیارى در قرآن قابل پیش‌بینى است که در صورت قرائت صحیح، ایجاد ارتعاشات صوتى و در نهایت حصول انرژی‌هاى مثبت قابل کسب براى انسانها را دارا باشد که فراتر از حواس قابل درک و فهم می‌باشد. البته فضائل و فوائد قرائت برخى آیات و سور قرآن مورد توجه مسلمانان می‌باشد که از جمله آانان می‌توان به: آیة‌الکرسى (آیات 257-255سوره مبارکه بقره)- آیة: وجعلنا من بین ایهدیهم.... (آیة 9 سوره یس)- آیة: امن یجیب المضطر اذا... (بخشى از آیة 62 سوره نمل) اشاره کرد ـ همچنین ذکر نمونه‌ای زیر خالى از لطف نیست:

  ـ قدرت شفابخشى تکرار سوره حمد19: دورى از فقر، قدرت بخشى به حافظه، بهره‌مندى از توفیقات الهى و فزونى روزى در نتیجة قرائت سوره واقعه20، توصیه به قرائت سوره ماعون با صداى بلند در نماز عشاء براى در پناه خداوند بودن تا صبح21.

  اما هنوز توجهى بایسته به تأثیرات بر زبان جارى ساختن الفاظ قرآن نشده است گر چه در تحقیقات اندک به جنبة اعجازى شنیدن آیات قرآن پرداخته شده است.
  امضاء

 2. Top | #12

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : درآمدى بر اعجاز صوتى قرآن‌

  گروهی از پژوهشگران و پزشکان کشورمان در سال 1382 اقدام به آزمایشات و تحقیقات جالبی نمودند. آنان طى این آزمایش 40 بیمار همسان که نیاز به عمل جراحى داشتند را به دو دسته مساوى تقسیم نمودند. در روز عمل براى یک گروه از آنها از صبح زود تا لحظة عمل که بعد از ظهر همان روز بود به پخش تلاوت آیات قرآن در اتاقشان پرداختند و برای گروه دوم این کار را صورت ندادند و صداى عادى محیط بیمارستان در اتاق آنها به گوش می‌رسید.

  سپس در هنگام عمل نتایج متفاوت و جالبى براى پزشکان و پژوهشگران حاصل آمد. گروهى که از صبح در معرض شنیدن قرائت آیات قرآن در اتاق خود بودند از آرامشى بالاتر،‌ضربان قلب طبیعی‌تر و اضطراب و دغدغة کمترى برخوردار بودند.22

  آیا این احساسات و تاثیرات تنها ناشى از شنیدن مطالب و مفاهیم اشاره شده در این کتاب آسمانى است؟

  اگر این چنین است آن بیماران که معانى آیات شنیده شده را نمی‌دانستند!.

  این جنبه از اعجاز قرآن در درجه نخست به احساسات مبهمی‌بر می‌گردد که در قلب خواننده یا شنونده بر می‌انگیزد.23

  اما به نظر می‌رسد علاوه بر فوائد معجزه آساى شنیدن آیات وحی، خواندن این آیات نیز داراى تأثیرى معجزه آسا باشد.

  در قرآن و همین طور احادیث فراوانى به درست قرائت شدن آیات عربى براى ایجاد تاثیرات نهفته در قرآن توصیه شده و حتى گفته شده که اگر سواد عربى هم ندارید و مفاهیم عمیق مطرح شده در این کتاب آسمانى را متوجه نمی‌شوید با این حال باز هم به قرائت آیات به زبان عربى و به‌طور کاملاً صحیح بپردازید و یا به قرائت آنها گوش فرا دهید. حال به بیان تعدادى از این آیات قرآن یا احادیث که به درست قرائت کردن آیات قرآن توصیه نموده‌اند می‌پردازیم :

  ـ قرآن ذکرى با برکت است.

  ـ قرآن را به ترتیل بخوانید (مزمل آیة 4).
  امضاء

 3. Top | #13

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : درآمدى بر اعجاز صوتى قرآن‌

  ترتیل (که خواندن آیات قرآن به‌ آن شیوه توصیه شده) ادا نمودن حروف و رعایت موارد وقف می‌باشد. همچنین در معنى آیة شریفة "ورتل القرآن ترتیلا" در حدیثى به نقل از امام صادق علیه السلام آمده است که: قرآن را با مکث و تأنى بخوانى و صدایت را به تلاوت آن زیبا کنی24

  حضرت محمد (صلى الله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند:

  ـ قرآن را نیکو ادا کنید و شگفتیهاى آن را پی‌‌جویى کنید25

  قرآن را با لحن عربى و لهجة آن بخوانید 26.

  ـ قرآن را با عربى آن فرا گیرید و از قرائت حرف با کلمه زائد در آن بپرهیزید.27

  ـ قرآن را به عربى صحیح بخوانید و عجایب آن را استخراج کنید28.

  امام على (علیه السلام) می‌فرمایند: بهترین ذکرها قرآن است که با آن فراخى سینه و قلب میسر است و باطن و نهان انسان بدان وسیله نورانى می‌شود29.

  ـ در تلاوت قرآن، آن را بخوبى بیان کن و همانند شعر آن را به تندى مخوان و مانند ریگ آن را پراکنده مساز30
  امضاء

 4. Top | #14

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : درآمدى بر اعجاز صوتى قرآن‌

  امام رضا (علیه السلام) می‌فرمایند:
  ـ کلمات قرآن را صحیح ادا کنید31.

  شاید واجب بودن قرائت حمد و سوره با صداى بلند در نمازهاى صبح و مغرب و عشاء برای مردان، وسیله‌اى براى بهره‌مندى از انرژی‌هاى خداوندى در آن اوقات شبانه‌روزی باشد. حال با توجه به توصیه‌هایى که از جانب خداوند متعال، پیامبر(صلى الله علیه و آله و سلم) و تعدادى از امامان بزرگوارمان مطرح شد و با استناد به فرمایشات آنان و کل مطالب مطرح شده در اینجا، احتمال بر این نکته می‌رود که بجز معانى ارزشمند و نکات انسان‌ساز آیه‌ها، در قرآن رموز و شگفتی‌هایى صوتى و کلامی‌در حدى بسیار فراتر از آنچه در فرقه‌ها و طریقت‌هاى دیگر و تاثیرات ناشى از کنار هم قرارگیرى و تلفیق صوت و کلام در این آیات بزرگ نهفته باشد، که در پس قرائت صحیح آیات قرآن، ‌هاله‌هایی از انرژی‌هاى مافوق درک آدمی‌را در پیرامون او ایجاد نماید.

  ممکن است تشابهات بعضى از حروف متقاطع که بیشتر هم در قرآن تکرار گردیده (الم- 6 مرتبه تکرار/ الر- 5 مرتبه تکرار/ حم، 7 مرتبه تکرار و...) با ذکر "اوم" در یوگا و یا ذکر "آمین" که به قصد بر آورده شدن دعاها خوانده می‌شود و امثالهم جاى تفکر بیشترى داشته باشند، و درجاتى والا از تاثیرات صوت و کلام را در درون داشته باشند و با ایجاد این تاثیرات شناخته نشده در صورت قرائت صحیح، کلیدی براى تاثیرگذاری‌هاى صوت و کلامی‌آیه‌هاى بعدى آن سوره‌ها در قرآن باشند و شاید این هم یکى از رموز این حروف متقاطع باشد.
  امضاء

 5. Top | #15

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : درآمدى بر اعجاز صوتى قرآن‌

  در فرقه‌هاى دیگر تکرار ذکر است (در حد نیاز) که اثربخشى ذکر را قوت می‌بخشد و در قرآن نیز، هم آهنگ بودن انتهاى بعضى آیات شاید به نوعى عمل تکرار در جهت تاثیرگذارى بهتر قدرتهاى مستتر در آن سوره را داشته باشد که البته‌این تکرار در مواردى به شکل عینى و به کرات اتفاق افتاده که به عنوان مثال به سورة الرحمن، آیة شریفه "فباى الآء ربکما تکذبان" که 31 مرتبه تکرار شده می‌توان اشاره نمود.

  همین طور در روایات نیز براى گرفتن تاثیرات مد نظر گنجانده شده در ذکر، آیه و یا سوره‌های قرآن، شاهد سفارش به تکرار آن (به 70 بار،100 بار یا 1000 بار و یا....)هستیم و این تأکید بر تکرار شاید با بعضى از فرقه‌هاى دیگر که با تکرار صوت و کلام ذکرشان سعى بر ایجاد تاثیرات نهفته در آن اذکار دارند هم‌سو باشد و شگفتی‌هاى صوت و کلامی‌موجود در قرآن نیز براى تاثیرگذارى نیاز به تکرار داشته باشند.

  با توجه به مفاد روایات مربوط به قرائت درست قرآن، می‌توان گفت، صحیح قرائت نمودن کلمات و حروف و رعایت کامل قواعد تلاوت آن، باعث می‌شود که سمفونى اصوات کنار هم شکل گیرد و توان تاثیرگذاری‌هاى شگرف و پیچیده و زندگی‌ساز را براى انسان ایجاد نماید. تأکید بر قرائت قرآن به همان زبان عربى با در نظر گرفتن اصول آن به صورت شمرده و یا صوت زیبا تصدیقى بر این ادعاست و گرنه به جاى توصیه بر آن به ترجمه و گسترش در جریان محتواى آن قرار گرفتن را شاهد می‌بودیم، گمان بر این است با مطالعه معانى آیات شناخته شده در تاثیرگذارى و قرائت معناى آن تاثیرى عاید نخواهد گردید و این تلفیق صوت و کلام است که با قرائت درست ایجاد می‌کند. شاید حروف متقاطع مطلع تعدادى از سوره‌هاى قرآن که قابل ترجمه و معادل سازى قابل درک به زبانهاى دیگر نیستند و معناى قابل فهمی‌از نظر محتوایى در زبان عربى هم ندارد به طور مستقیم کلیدى براى تاثیرگذاری‌هاى صوت و کلام ناشى از قرائت آنهاست و می‌توان آنها را به عنوان نشانه‌هایى مستقیم در تائید تاثیرات صوت و کلام دانست چون در آنجاست که در ابتداى سوره، دیگر محتواى پندآموزى یافت نمی‌شود و فقط صوت و کلام است وبس.
  امضاء

 6. Top | #16

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : درآمدى بر اعجاز صوتى قرآن‌

  آنچه گذشت، گامی‌کوتاه، شتابان و ابتدائى بود به سوى جنبه‌اى دیگر از اعجاز معجزة جاویدان پیامبر خاتم محمد مصطفى صلى الله علیه و آله و سلم. با توجه به‌این که منابع مربوط به اعجاز قرآن ـ در حد مطالعة نگارنده ـ تاکنون به‌این جنبه از قرآن توجه نکرده‌اند، می‌توان اعجاز صوتى این کلام آسمانى را پرده‌اى جدید از معجزات قرآن دانست که اگر به درستى شناخته و شناسانده شود بشر را به خضوع و فروتنى در برابر آن فراخواهد خواند. روشن است که‌این موضوع نیازمند تأمل، تحقیق و بررسی بیشتر است و امید است صاحب نظران علوم قرآنى و دیگر اندیشمندان ضمن بررسى انتقادی مفاد مقالة حاضر، نگاهى ژرف‌تر به‌این جنبة ناشناختة اعجاز قرآن معطوف دارند تا در آیندة نزدیک اعجاز صوتى قرآن نیز در کنار دیگر جنبه‌هاى اعجاز آن در منابع علوم قرآنى مورد توجه قرار گیرد.

  --------------------------------------------------------------------------------

  پاورقی‌ها:

  1- علوم قرآنى ـ محمدهادى معرفت ـ صفحات 374 الى 438

  2- دایرة المعارف قرآن شناسى ـ على حاجى وند ـ صفحة 206

  3- (تفسیر مجمع‌البیان- جلد1-صفحه 75).

  4- (بحارالانوار ـ جلد 92 ـ صفحه 15).

  5- (علوم قرآنی- محمد‌هادى معرفت- صفحه 385)

  6- (مجلة یوگا ـ شماره 3- مقاله موسیقى و سلامتی).

  7- (مجلة یوگا، شماره 3 مقاله موسیقى و سلامتی)

  8- (از سخنرانى دکتر الهى قمشه‌اى 4 اردیبهشت 83. شبکه 4 سیما)

  9- (مجله یوگا- جلد 3 صفحه 19)

  10- (مجله یوگا- شمارة 15- صفحه 13).

  11- (از سخنرانى دکتر الهى قمشه‌ای- شبکه 4 سیما. 11/ اردیبهشت/ 83)

  12- (مبانى موسیقیایى الحان و نغمات قرآن کریم/ حسن سلطان نیا./ صفحه 126)

  13- (مبانى موسیقیایى الحان و نغمات قرآن کریم/ حسن سلطان نیا/ صفحه 127).

  14- (Prevention magazine، مطرح شده در مجلة یوگا- شمارة 3. صفحه 18)

  15- (استاد شرمین رضایی/ استاد تاى چى چوان)

  16- (chi kung:health & martialarts) پرورش انرژی حیاتى از طریق چى کونگ- نویسنده- Yang ، Jwing-Ming صفحه 189 و 190)

  17- مجلة یوگا - شمارة 15 صفحة 19 و 20 - استاد مایا

  18- از کتاب Rig-Veda (”Knowledge of Praise”) مطرح شده در کلاس استاد مایا

  19- (حضرت محمد(صلى الله علیه و آله و سلم)- نورالثقلین، جلد 1- صفحه 44)

  20- (حضرت محمد (صلى الله علیه و آله و سلم)- نورالثقلین)

  21- (حضرت محمد (صلى الله علیه و آله و سلم)، ثواب الاعمال)

  22- (اخبار علمی‌فرهنگى و هنری- شبکه دوم سیما- 1382).

  23- (علوم قرآنی، نویسنده: محمد‌هادى معرفت، صفحه 387).

  24- (بحارالانوار- جلد 89- صفحه 191).

  25- (مجمع‌البیان- جلد 1- صفحه 81).

  26- (الکافی- جلد 2- صفحه 614)

  27- (وسایل الشیعه- جلد 4- صفحه 865).

  28- (قرآن در احادیث اسلامی)

  29- . (غررالحکم)

  30- (کافی- جلد 2- صفحه 614).

  31- (بحارالانوار- جلد 92- صفحه 215)

  --------------------------------------------------------------------------------

  منبع: نشریه اندیشه صادق، شماره 15 خبرگزارى فارس

  امضاء

 7. تشكر

  nasimevahy (15-07-1388)

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی