سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: تربیت یافتگان مكتب تربیتى امام موسی کاظم(علیه السلام)

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیرارشدانجمن مهارتهای زندگی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  54
  نوشته
  9,293
  تشکر
  2,655
  مورد تشکر
  6,980 در 3,872
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض چهار گل از گلستان مدرسه امام کاظم علیه السلام(شاگردان حضرت )  تربیت یافتگان مكتب تربیتى امام (علیه السلام)
  ابن بزیع:

  یكى دیگر از اعیان و رجال بزرگ شیعه و از شاگردان مبرز و از روایتگران احادیث اهل بیت مى باشد. نامش محمد بن اسماعیل یكى از علاقمندان اهل بیت است كه هم از امام هفتم و هم از پیشواى هشتم كسب فیض و علم نموده است و طبق امر امام، در تشكیلات و دستگاه بنى عباس هم شغل مهمى برگزیده و یكى از مشاورین خاص حكومت بود.

  امام رضا (علیه السلام) به او فرمودند: «در دستگاه‌هاى ادارى ستمگران، كسانى از صلحا و نیكوكاران وجود دارند كه خداوند متعال بلا و آفت را بوسیلهء آنان از اولیاى خود بر مى گرداند، و أمور مسلمانان را با كمك آنان، اصلاح مى كند، افراد با ایمان را از ضرر و گرفتارى نجات مى بخشد. آنان پناه نیازمندان از اهل ایمان هستند». (1)

  ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 24-03-1391 در ساعت 04:30


 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیرارشدانجمن مهارتهای زندگی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  54
  نوشته
  9,293
  تشکر
  2,655
  مورد تشکر
  6,980 در 3,872
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : چهار گل از گلستان مدرسه امام کاظم علیه السلام(شاگردان حضرت )  مؤمن طاق:

  محمد بن على بن نعمان یكى از افاضل شاگردان مكتب تربیتى امام ششم و امام هفتم مى باشد كه در مباحثات اعتقادى و مناظرات كلامى، مهارت و تبحر خاصى داشت و این قبیل مباحث از طرف امام (علیه السلام) به او محول مى گردید.
  دفاعیات او از مقام و لایت اهل بیت فراوان صورت گرفته است و گفتگوهاى متعددى با رؤساى ادیان و مذاهب انجام داده است كه در همه پیروزى با او بوده است گویند روزى ابوحنیفه به او گفت: آیا راست است كه تو معتقد به رجعت و بازگشت مجدد هست ؟

  گفت: آرى. ابوحنیفه با مسخره و استهزاء گفت: پس پانصد دینار به من قرض بده و هنگام بازگشت مجددا من به تو پرداخت مى نمایم.

  مؤمن طاق: عیب ندارد در صورتى كه تو به من تعهد بسپارى كه هنگام رجعت به صورت میمون یا دیگر مسخ شده ها بر نگردى بلكه به صورت انسان باشى تا بتوانم طلب خود را و صول نمایم

  ابوحنیفه شرمنده و عاجز از پاسخ شد. (2)

  او پس از رحلت امام صادق (علیه السلام) با ابوحنیفه روبرو گردید، وى به صورت شماتت به مؤمن گفت: امام تو هم از دست رفت.
  مؤمن پاسخ داد: آرى ! امام من رحلت نمود ولى امام و پیشواى تو تا وقت معلوم مهلت داده شده است (اشاره به شیطان است كه قرآن مى فرماید: «من المنظرین الى یوم الوقت المعلوم...»). (3)

  ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 18-03-1391 در ساعت 15:24


 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیرارشدانجمن مهارتهای زندگی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  54
  نوشته
  9,293
  تشکر
  2,655
  مورد تشکر
  6,980 در 3,872
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : چهار گل از گلستان مدرسه امام کاظم علیه السلام(شاگردان حضرت )  موسى بن ابراهیم مروزى

  آموزگار فرزندان سندى بود كه افتخار آشنائى و كسب فیض محضر امام را در منزل سندى بن شاهك دریافت و از وجود پر فیض امام بهره ها برد و آنچه را شنیده بود در كتابى به نام «مسند الأمام موسى بن جعفر (علیه السلام)» تألیف نمود كه مورد توجه دانشمندان و محققین قرار گرفته است و تاكنون به صورت‌هاى مختلف به طبع رسیده است.
  مسند امام شامل 59 حدیث است كه به عنوان نمونه چند حدیث از آنها نقل مى گردد:
  1. قال (علیه السلام) قال رسول الله: «لا طاعة لمخلوق فی معصیة الله»: هرگز با معصیت به پروردگار امتثال امر بنده روا نیست.
  به مؤمن گفت: امام تو هم از دست رفت.
  مؤمن پاسخ داد: آرى ! امام من رحلت نمود ولى امام و پیشواى تو تا وقت معلوم مهلت داده شده است

  2. قال (علیه السلام) قال رسول الله: «من آذى المسلمین فی طرقهم و جبت علیه لعنتهم»: هر فردى كه در امر راه، اذیت مسلمانان را فراهم سازد شایسته ى لعن و نفرت مردم مى باشد.

  3. قال (علیه السلام) قال رسول الله (صلى الله علیه و آله): «ألمرء على دین خلیله»: روحیه ى هر فرد را با دوستش مى توان شناخت.

  4. قال (علیه السلام): «ان الحسن و الحسین لایقبلان جوائز معاویه»: جدم حسن و حسین عطایا و جوائز معاویه را نمى پذیرفتند.

  5. قال (علیه السلام) قال رسول الله (صلى الله علیه و آله): «ثلاث لاترد دعوتهم: الأمام العادل، و الصائم حتى یفطر و دعوة المظلوم»: دعاى سه نفر به مرحله اجابت نزدیكتر است: پیشواى راستین، فرد روزه دار قبل از افطار، و ستمدیده و مظلوم. (4)


  ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 18-03-1391 در ساعت 15:29


 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیرارشدانجمن مهارتهای زندگی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  54
  نوشته
  9,293
  تشکر
  2,655
  مورد تشکر
  6,980 در 3,872
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : چهار گل از گلستان مدرسه امام کاظم علیه السلام(شاگردان حضرت )  هشام زبان گویاى شیعه

  هشام بن حكم یكى دیگر از شاگردان با فضیلت و سخنگوى توانا از تربیت یافتگان امام ششم و هفتم (علیه السلام) مى باشد كه عمر خود را در راه مبارزه و دفاع از اهل بیت طهارت و عصمت صرف نمود و دشمنان و مخالفین را با سلاح علم و منطق و حربهء فضیلت و دانش، منكوب و محكوم نمود او در مناظرات متعددى شركت جست و پیروزى نهائى را در همه جا به دست آورد.

  سكونت او در بغداد در محله كرخ بوده است و به تجارت مى پرداخت نخست متمایل به فرقه جهمیه بود كه متمایل به جبر و سلب قدرت از انسان بود در اثر تماس با امام ششم و كسب فیض از محضر او توانست خود را از اوهام و سفسطه‌ها نجات داده و به حقیقت و و اقع گرایش و تمایل پیدا نماید و مس وجود خود را تبدیل به طلا نماید و دوره ى تكمیلى خود را در مكتب امام طى نماید و از فارغ التحصیلان مبرز آن مكتب درآید و افراد فراوانى را به شاهراه هدایت و سعادت، سوق دهد و اندوخته‌هاى علمى خود را به صورت بیان و بنان، در اختیار دیگران قرار دهد.

  امام صادق (علیه السلام) در حق او فرمود: «تو در مدافعات خود نسبت به اهل بیت مؤید و منصور از جانب پروردگار عالم هستى» و این فضیلت در حق او كافى است. (5)

  مناظرات او با عمرو بن عبید امام مسجد بصره، یحیى بن خالد برمكى، نظام و دیگر سران فرقه‌هاى باطله آن روز معروف است به خصوص كه درباره ى هشام بن حكم، كتاب‌هاى مستقلى تألیف شده است كه ما را بى نیاز از معرفى او مى نماید. (6)


  **********
  پی نوشت:
  1. نجاشى، ص 255.
  2. تنقیح المقال، ج 3، ص 161.
  3. رجال كشى، ص 123.
  4. نجاشى، ص 255.
  5. تنقیح المقال، ج 3، ص 161.
  6. رجال كشى، ص 123.

  ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 18-03-1391 در ساعت 15:26


 6. Top | #5

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar تربیت یافتگان مكتب تربیتى امام موسی کاظم(علیه السلام)  تربیت یافتگان مكتب تربیتى امام (علیه السلام)


  تربیت شاگردان فاضل و دانشمند و پارسا یكى دیگر از آثار علمى درخشان امام کاظم علیه السلام است. با اینكه آنحضرت پس از پدر بزرگوارش در اثر حاكمیت خفقان، و مقاومت و پایدارى سرسخت، اغلب در زندان‌ها و سلول‌هاى انفرادى به سر برده است در عین حال شاگردان فراوان و رجال علمى و فقهى متعددى در مكتب تربیتى او فارغ التحصیل شده‌اند و احادیث و راهنمائى‌هاى فراوانى كه از آن حضرت در ابواب فقهى نقل شده است كه بهترین دلیل تبرز علمى و تشخص فضل و معنویت او مى باشد.
  اگر چشم در اثر كثرت سجده آسیب پذیر بود در برابر آنهمه سجده‌هاى طولانى چشمان ابن ابى عمیر كور مى گشت در صورتى كه چنین نبود


  با اینكه صدها نفر از محضر پر فیض آن حضرت تلمذ و كسب علم و دانش نموده اند و اخبار و احادیث و دریافت‌هاى خود را نقل كرده اند ولى در میان اصحاب حدیث، و راویان اخبار، هیجده نفر به صدق و امانت معروف گردیده اند كه در صدق و راستگویى و اطمینان گفتارى جاى آنان، گفتگو نیست و منقولات آنان مهر صحت و اعتبار را خورده است و به تعبیر اهل فن «اصحاب اجماع» هستند و همگان بر درستى روایات آنان اعتراف نموده اند كه شش تن از آنان از یاران و شاگردان امام باقر و شش نفر از یاران و شاگردان امام صادق (علیه السلام) و شش تن دیگر از یاران و خواص شاگردان امام موسى بن جعفر (علیه السلام) بوده اند كه عبارتند از:
  1. یونس بن عبد الرحمان. 2. صفوان بن یحیى فروشنده شاپورى. 3. محمد بن ابى عمیر. 4. عبد الله بن مغیرة. 5. حسین بن محبوب السراد. 6. احمد بن ابى نصر بزنطى.

  یونس بن عبد الرحمان در شرح حال یونس بن عبد الرحمان نوشته اند كه او سلمان عصر خود بوده است و سى رساله در زمینه‌هاى مختلف اسلامى نوشته است و روزگار خود را با تألیف كتاب مى گذراند مگر آنكه مشغول نماز یا زیارت یا ملاقات برادران ایمانى خود باشد. (1)

  ابن ابى عمیرابن ابى عمیر كه از اصحاب امام موسى و امام رضا (علیه السلام) نیز بوده است و از هر دو بزرگوار روایت كرده است و دریافت‌هاى خود را در زمینه‌هاى مختلف نقل نموده است.

  جاحظ درباره او گوید: «او موثق ترین شخص میان عامه و خاصه و یكى از زاهدترین فرد روزگار خود بوده است. فضل بن شاذان گوید: و ارد عراق شدم گفتگویى را شنیدم كه مردى رفیق خود را مورد عتاب قرار داده بود و مى گفت: كمتر به عبادت بپرداز و به زندگى و زن و بچهء خود هم برس ! مى ترسم در اثر سجده‌هاى طولانى چشمت آسیب ببیند.

  او در جواب گفت: اگر چشم در اثر كثرت سجده آسیب پذیر بود در برابر آنهمه سجده‌هاى طولانى چشمان ابن ابى عمیر كور مى گشت در صورتى كه چنین نبود.

  در میان اصحاب حدیث، و راویان اخبار، هیجده نفر به صدق و امانت معروف گردیده اند كه در صدق و راستگویى و اطمینان گفتارى جاى آنان، گفتگو نیست و منقولات آنان مهر صحت و اعتبار را خورده است و به تعبیر اهل فن «اصحاب اجماع» هستند

  ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 18-03-1391 در ساعت 15:32
  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد.... 7. Top | #6

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar تربیت یافتگان مكتب تربیتى امام موسی کاظم(علیه السلام)


  ابنی عمیر نیز به علت تقرب و نزدیكى به امام از شر هارون، ستمگر عصر خود دور نماند او را نیز به حبس افكندند تا از یاران و خواص دیگر امام كسب اطلاع نمایند و اسرار امام را از او دریابند ولى او با جوانمردى كامل با آن همه شكنجه و آزار امتناع ورزید و سرى را فاش نساخت .

  در پایان با پرداخت یكصد و بیست هزار درهم آزاد گردید او هنگام دستگیرى نوشته‌هاى خود را از بیم لورفتن، در زیر خاك دفن كرده بود پس از آزادى به سراغ نوشته هایش رفت قسمتى از آنها در اثر رطوبت از بین رفته بودند از این رو در پاره‌اى از احادیث، هنگام نقل تنها به متن حدیث مى پرداخت یا چند نفرى را حذف مى كرد چون دسترسى به سلسله سند نداشت و از كمال وثوق و اطمینانى كه راویان به گفته‌هاى او دارند احادیث مرسل (حدیثى كه راوى یا راویانى در سلسله سند آن حذف یا سقط شده باشد و مستقیم از معصوم نقل گردد)

  او را همانند مسند (حدیثى كه با سند پیوسته، به معصوم (علیه السلام) برسد) پذیرفته اند و معروف است كه مراسیل ابن ابى عمیر همانند مسانید مى باشد.

  علاوه بر شش تن از اصحاب اجماع دهها تن از شاگردان مبرز دیگرى در مكتب تربیتى او پرورش یافتند كه از نمونه‌هاى بارز آن:
  معمر بن خلاد، عبد الرحمان بن بجلى، على بن جعفر، اسحاق بن عمار صیرفى، اسماعیل بن موسى بن جعفر (علیه السلام)، حسین بن على بن خصال، داود رقى، عبد السلام بن صالح حصروى، اسماعیل بن مهران، موسى بن بكیر، و صفوان بن یحیى «جمال» (شتردار) مى باشد.


  ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 18-03-1391 در ساعت 15:36
  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد.... 8. Top | #7

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  gool پاسخ : تربیت یافتگان مكتب تربیتى امام (علیه السلام)


  صفوان جمال


  در مورد وی داستان آموزنده اى از پیشواى عالیقدر نقل شده است كه به جهت آموزندگى اجتماعى آن در این قسمت نقل مى گردد و مى توان آن را نمونه اى از درس ها و آموزش‌هاى امام (علیه السلام) به حساب آورد.

  وقتى به هارون الرشید خبر دادند كه صفوان (كاروان چى) كاروان شتران را یك جا فروخته است و بنابراین براى حمل خیمه و خرگاه خلیفه در سفر حج فكر دیگرى باید كرد هارون سخت در شگفت ماند و در اندیشه فرو رفت چون فروختن تمام كاروان شتر آن هم در موسم حج و پس از قرارداد بستن با خلیفه یك امر عادى و معمولى نیست، بعید نیست فروختن شتران با موضوع قرارداد او بستگى داشته باشد.
  صفوان را طلبید و به او گفت: شنیده ام شترهایت را فروخته اى ؟
  - بلى یا أمیر المؤمنین !
  - چرا ؟
  - براى اینكه پیر و از كار مانده شده ام خودم كه از عهده بر نمى آیم بچه ها هم درست به فكر نیستند دیدم بهتر است كه بفروشم و راحت گردم.
  - راستش را بگو چرا فروختى ؟
  - «همین كه عرض كردم و به اطلاع عالى رساندم».
  - اما من مى دانم چرا فروختى ؟ حتما موسى بن جعفر از قرار بستن ها آگاه شده و تو را از این كار منع كرده است او به تو دستور داده است شتران را بفروشى علت تصمیم ناگهانى تو همین است و بس !».
  هارون آن گاه با لحنى خشونت آمیز و آهنگى خشم آلود گفت: «صفوان ! اگر سوابق و دوستى‌هاى قدیم تو نبود سرت را از روى تنه ات بر مى داشتم».
  هارون خوب حدس زده بود صفوان هر چند از نزدیكان دستگاه خلافت ! به شمار مى رفت و سوابق ممتدى در دستگاه خلیفه خصوصا با شخص هارون در ارتباط با حمل و نقل او داشت اما او از اخلاص كیشان و پیروان و شیعیان اهل بیت (علیه السلام) بود.
  صفوان پس از آن كه پیمان حمل و نقل اسباب و اثاثیه سفر حج را با خلیفه بسته بود روزى با امام موسى بن جعفر (علیه السلام) برخورد كرد امام به او فرمود: «صفوان ! همه چیز تو خوب است جز یك چیز».
  - یابن رسول الله آن چیز كدام است ؟
  - اینكه شترانت را به این مرد كرایه داده اى ! ؟
  - یابن رسول الله من براى سفر حرامى كرایه نداده ام. هارون عازم حج است براى سفر حج كرایه داده ام به علاوه خودم نخواهم رفت بعضى از كسان و غلامان خود را همراه خواهم فرستاد».
  - صفوان ! یك چیز از تو سوال مى كنم.
  - بفرمائید یابن رسول الله.

  - تو شتران خود را به او كرایه داده اى كه آخر كار، كرایه بگیرى او شتران تو را خواهد برد و تو هم اجرت مقرر را از او طلبكار خواهى شد. این طور نیست ؟
  - چرا یابن رسول الله.
  - «آیا آن وقت تو دوست ندارى كه هارون لااقل این قدر زنده و سالم بماند كه طلب تو را بپردازد.
  - چرا یابن رسول الله !
  - هر كس به هر عنوان دوست داشته باشد ستمگران باقى بمانند او جزء ستمگران محسوب مى گردد و در عذاب الهى به سر خواهد برد.
  بعد از این جریان بود كه صفوان آن شاگرد برجسته ى امام (علیه السلام) تصمیم گرفت یك جا كاروان شتر را بفروشد هر چند این كار به قیمت جانش تمام گردد ! (2)


  ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 18-03-1391 در ساعت 15:49
  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد.... 9. Top | #8

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  gool پاسخ : تربیت یافتگان مكتب تربیتى امام (علیه السلام)  پی نوشت:

  1. در مورد شرح حال و بیوگرافى ایشان به رجال كشى، الكنى و الألقاب، اتقان المقال و ... مراجعه شود.

  2. سفینة البحار، ج 2، ماده ظلم - داستان راستان، ج 2، ص 25

  متن عبارت عربى امام (ع) چنین است: «یا صفوان ! كل شیئى منكم حسن جمیل، الا شیئا و احدا. فقال: جعلت فداك اى شیئى هو ؟ قال اكرائك جما لك لهارون الرشید. فقال: و الله ما أكریته أشرا و لا بطرا و لا لصیداو لهو لكنى أكریته لطریق مكه و لا اتولاها بنفسى و انما أبعث معها غلمانى فقال لى: یا صفوان ألست تحب بقاءهم الى ان یخرج كراك منهم ؟ قلت نعم، یابن رسول الله، قال: فمن أحب بقائهم فهو منهم و من كان منهم فقد و رد النار.

  منبع : چهارده نور پاك (فارسی) - دكتر عقیقى بخشایشی - ج 9
  تنظیم برای تبیان: گروه دین و اندیشه – مرتضی رستمی  ویرایش توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* : 24-03-1391 در ساعت 04:35
  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی