سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 46

موضوع: * * * زنان در کربلا * * *

 1. Top | #21

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : * * * زنان در کربلا * * *

  زنان غیرهاشمی حمایت کننده از واقعه عاشورا


  3.ماریه بنت سعد العبدیه

  ماریه دختر منقذ معروف به عبدیه بصریه از بانوان با اخلاص و شیعه بصره بود. خانه او محل تجمع دوستداران اهل بیت «علیه السلام» و محل تجمع یاران امام حسین «علیه السلام» و شکل گیرى حرکت هاى شیعیان و مذاکرات آنان بود. زمانى که این خبر به ابن زیاد رسید دستور داد که جلوى ایشان را بگیرند و راه ها را ببندند.
  وقتى نامه امام حسین «علیه السلام» توسط غلام امام، سلیمان به آنان ابلاغ شد اولین کسى که به آن جواب مثبت داد یزید بن نبیط بصرى بود که در خانه ماریه با پیام امام آشنا شد. او داراى ده پسر بود که فقط دو نفر از فرزندانش به نام هاى عبدالله و عبید الله حاضر به همراهى با پدر براى پیوستن به سپاه امام شدند. آنان در مکه به امام پیوستند و هر سه درکربلا شهید شدند. تلاش هاى ماریه باعث شد افراد دیگرى از قبیل ادهم بن امیه به همراه یزید بن نبیط از بصره به مکه آمده و به امام ملحق شوند!
  همسر ماریه و فرزندش در جنگ جمل در راه امام على «علیه السلام» به شهادت رسیده بودند. ماریه که زنى ثروتمند بود تمامى ثروتش را وقف ترویج معارف نورانى اهل بیت عصمت و طهارت کرده و به اشاعه نهضت عاشورا مبادرت ورزید و در این راه از هیچ کوششى دریغ نکرد.
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 2. Top | #22

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : * * * زنان در کربلا * * *

  زنان غیرهاشمی حمایت کننده از واقعه کربلا


  4.درّة الصَّدف، دختر عبدالله عمر انصارى

  درّه دختر عبدالله بن عمر الانصارى بود که در راه دفاع از سر مبارک امام حسین «علیه السلام» به شهادت رسید. این بانوى با ایمان و پدرش هر دو از دوستداران اهل بیت «علیهم السلام» بودند و در شهر حلب زندگى مى کردند. او و پدرش رابطه عاطفى فوق العاده اى نسبت به امام حسین «علیه السلام»، (امام حسن «علیه السلام») و (امام على «علیه السلام») داشتند. عبدالله بن عمر وقتى شنید امام حسین «علیه السلام» به شهادت رسیده و سر بریده او را به شام نزد یزید مى برند با حزن و اندوه وارد خانه شد. دخترش علت غم پدر را جویا شد. وقتى عبدالله همه چیز را براى دخترش گفت و اینکه هم اکنون سر مقدس سید الشهداء «علیه السلام» به حوالى حلب رسیده است آن بانوى شجاع و مشحون از معرفت گفت: «بعد از کشته شدن هادیان مردم، خیرى در زندگى نیست. قسم به خدا اگر بتوانم سر مبارک امام حسین «علیه السلام» و کاروان اسیران را نجات خواهم داد و آن سر مقدس را در منزل خود دفن نموده و از این بابت بر اهل زمین افتخار خواهم کرد.
  سپس درة الصدف خروج کرد و مردم حلب و نواحى آن را به کمک طلبید. گروهى به او پیوستند. مورخان تعداد زنانى را که به یارى او شتافتند هفتاد زن مى نویسند که همگى لباس رزم بر تن با طلوع آفتاب، و مشاهده نخستین علامت اسراى خاندان نبوت و با شنیدن صداى گریه کودکان و نوحه سرایى زنان اهل بیت «علیهم السلام» در کمین ایستادند. سپاه بنى امیه که بسیار بودند آنان را شناسایى کرد به مقابله با آنان پرداختند.
  درة الصدف با وجود کمک بعضى از قبایل حلب، طى نبردى نابرابر به شهادت رسید و بقیه متفرق شدند. پس از خروج زنان بنى اسد درکربلا، این قیام دوم زنان پس از واقعه طف بود.
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 3. Top | #23

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : * * * زنان در کربلا * * *

  زنان غیرهاشمی حمایت کننده از واقعه عاشورا


  دومه، مادر مختار ثقفى و عمره معروف به بیضاء همسر مختار

  هر دو از زنان شجاع و با کمال عصر خود بودند که از مشوقین مختار به قیام بر علیه بنى امیه و خونخواهى امام حسین «علیه السلام» بودند و در کنار مختار ماندند. پس از شکست مختار توسط مصعب بن زبیر، هر دو به دست او به شهادت رسیدند.
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 4. Top | #24

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : * * * زنان در کربلا * * *

  نتیجه گیرى:  در پایان باید اشاره کنیم که نقش زناندر ترویج و اشاعه پیام عاشورا بسیار مهم و اساسى بود. به جرئت مى توان گفت که زناندر نهضت عاشورا نقش مهم و کلیدى در رساندن پیام عاشوا و پایمال نشدن خون شهیدان کربلا داشتند. این نقش چه از طریق مشارکت در جهاد و مبارزه مستقیم همچون جنگ همسر وهب (عبدالله)، چه از طریق عمل و گفتار و رفتار که مى توان نمونه بارز آن را در حضرت زینب «علیهاالسلام» و حضرت ام کلثوم «علیهاسلام» دید.
  زناندر جاهایى که اشک مؤثرتر بود اشک ریختند و عزادارى کردند، مانند ام البنین «علیهاالسلام» و زمانى نیز با سخنان کوبنده خود در مقابل ستم زمانه سر خم نکردند، مانند خطبه هاى حضرت زینب «علیهاالسلام» در شام و کوفه و حضرت ام کلثوم «علیهاالسلام» و گاه با حمایت از اهل بیت حتى در مقابل جهل و نادانى همسر و فرزندان خود ایستادند، مانند همسر خولى و نارضایتى خود را از شرکت همسر و فرزندانشان را در صف بنى امیه براى قتال با پسر رسول خدا «صلى الله علیه و آله» اعلام کردند و چه آن گاه که با عزم راسخ خود بى طرفى همسرانشان را را سرزنش کردند، مانند زنان بنى اسد و چه با پناه دادن به سفیران و پیام رسانان امام حسین «علیه السلام» مانند مسلم بن عقیل توسط طوعه و سلیمان توسط ماریه در دوره سخت اختناق و ظلم بنى امیه به خصوص جنایتکار خونریز آنان ابن زیاد مبارزه نمودند.
  در آخر هم با قیام زنانى همچون درة الصدف، بر علیه ظلم ظالمان شوریدند و دست به شمشیر بردند. در واقع زنان چه در زمان عاشورا و چه پس از آن با عزمى پولادین به دفاع از دین و امام خویش پرداختند و به همگان آموزش صبر و مقاومت و جهاد و اطاعت از امام خویش را دادند. آنان ضمن حفظ ارزش هاى دینى، با رهبرى و مدیریت خاص خویش به دفاع از حریم ارزش ها و امام شهید خود پرداختند.
  در عین حال مراقب جان امام پس از امام حسین «علیه السلام» و مراقب اطفال یادگار امام حسین «علیه السلام»، با انتخاب شیوه هاى تبلیغاتى مناسب (خطابه، شعر و...) به بیان ظلم یزیدیان، معرفى امام پس از امام حسین «علیه السلام» پرداختند و از محو شدن اسلام در فضاى اغراض بنى امیه جلوگیرى کردند.
  آنان در پوسیدگى بنیان هاى حکومتى بنى امیه نقش به سزایى داشتند. با ظهور حکومت بنى عباس با شعار حمایت از علویان، حکومت امویان در سال 132 ق. سقوط کرد. گر چه حکومت عباسیان به نام علویان تشکیل شد ولى علویان را در تنگناهاى شدید قرار داد.
  اما انقلاب عاشورا همواره الهام بخش نهضت هاى شیعى در طول تاریخ گردید و نام زنان مؤثر در پیام آورى انقلاب عاشورا و ادامه نهضت امام حسین «علیه السلام» و در مبارزه با حکومت هاى غاصب و ستمگر و دفاع از اسلام راستین، براى همیشه در دفتر تاریخ اسلام به افتخار و عزت ثبت گردید.


  والسلام
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 5. Top | #25

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : * * * زنان در کربلا * * *

  پى نوشت ها:

  1. اعلام النساء و المؤمنات، پیشین، ص 602.
  2. زنان عاشورایى، ص 49.
  3. پیشین، ص 49.
  4. اعلام النساء، پیشین، ص 49.
  5. زنان عاشورایى، پیشین، ص 57 - 60.
  6. همان، ص 60 - 61.
  7. لهوف، ص 105.
  8. اعلام النساء، ج 5، ص 222.
  9. زنان عاشورا، سید احمد رضا حسینى، ص 165 - 166.
  10. همان، ص 166 - 167.
  11. الامالى، شیخ صدوق، تحقیق قسم الدراسات الاسلامیه، مؤسسه البحث، الطبعة الاولى، تهران، المجلسى، التاسع و العشرون، حدیث 3، ص 203.
  12. بحار الانوار، مجلسى، محمد باقر، مؤسسه الوفاء، بیروت، 1403 ق، ج 44، ص 225 و 231 و 236 و 239؛ همان، ج 45 ص 89 و 227؛ اثبات الهداة، عاملى، شیخ حر، دار الکتب الاسلامیه، طهران، بى تا، ج 5، ص 192؛ امالى، شیخ صدوق، ص 120.
  13. بحارالانوار، ج 36، ص 347 - 348.
  14. زنان عاشورا، ص 170 - 180.
  15. همان، ص 172.
  16. اعلام النساء المؤمنات، ص 497.
  17. زنان عاشورا، ص 173.
  18. اعلام النساء المؤمنات، ص 379.
  19. نا معلوم
  20. زنان عاشورا، ص 182 - 183
  21. اللهوف، ص 294 - 295.
  22. زنان عاشورا، ص 184.
  23. ریاحین الشریعه، ج 3، ص 298 - 297؛ ج 5، ص 63 به نقل از زنان عاشورا، ص 189 - 190.
  24. تراجم اعلام النساء، ج دوم، ص 71 - 70، به نقل از زنان عاشورا، ص 11.
  25. زنان عاشورا، ص 191.
  26. تاریخ طبرى، ج 7، ص 3034 و 3035 به نقل از زنان عاشورا، ص 185.


  .................................................. .........................  منبع :پایگاه حوزه
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 6. Top | #26

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : * * * زنان در کربلا * * *

  درسهای حضور زنان در عاشورا


  اما درباره حضور این زنان در حادثه عاشورا بیشتر به محور "پیام رسانى" باید اشاره کرد . البته جهات دیگرى نیز وجود داشت که فهرست وار به آنها اشاره مى ‏شود که هر کدام مى ‏تواند به عنوان " درس عبرت" مورد توجه باشد:

  ـ مشارکت زنان در جهاد: شرکت در جبهه پیکار و همدلى و همراهى با نهضت مردانه امام حسین(ع) و مشارکت در ابعاد مختلف آن از جلوه‏هاى این حضور است. چه همکارى طوعه در کوفه با نهضت مسلم، چه همراهى همسران برخى از شهداى کربلا، چه حتّى اعتراض و انتقاد برخى همسران سپاه کوفه به جنایت هاى شوهران شان مثل زن خولى.
  - آموزش صبر: روحیه مقاومت و تحمل زنان به شهادت ها در کربلا درس دیگر نهضت بود. اوج این صبورى و پایدارى در رفتار و روحیات زینب کبرى(ع) جلوه ‏گر بود.

  ـ پیام رسانى: افشاگری هاى زنان و دختران کاروان کربلا چه در سفر اسارت و چه پس از بازگشت به مدینه پاسدارى از خون شهدا بود. سخنان بانوان، هم به صورت خطبه جلوه داشت، هم گفتگوهاى پراکنده به تناسب زمان و مکان.

  ـ روحیه بخش: در بسیارى از جنگ ها حضور تشویق آمیز زنان در جبهه، به رزمندگان روحیه مى ‏بخشید. در کربلا نیز مادران و همسران بعضى از شهدا این نقش را داشتند.

  ـ پرستارى: رسیدگى به بیماران و مداواى مجروحان از نقش هاى دیگر زنان در جبهه‏ ها، از جمله در عاشوراست. نقش پرستارى و مراقبت حضرت زینب(س) از امام سجاد(ع) یکى از این نمونه ‏هاست. (1)

  ـ مدیریت: بروز صحنه ‏هاى دشوار و بحرانى، استعدادهاى افراد را شکوفا مى‏سازد.

  نقش حضرت زینب(ع) در نهضت عاشورا و سرپرستى کاروان اسرا، درس«مدیریت در شرایط بحران»را می ‏آموزد. وى مجموعه بازمانده را در راستاى اهداف نهضت، هدایت کرد و با هر اقدام خنثى کننده نتایج عاشورا از سوى دشمن، مقابله نمود و نقشه‏ هاى دشمن را خنثى ساخت.

  ـ حفظ ارزش ها: درس دیگر زنان قهرمان در کربلا، حفظ ارزش هاى دینى و اعتراض به هتک حرمت خاندان نبوت و رعایت عفاف و حجاب در برابر چشم هاى آلوده است. زنان اهل بیت، با آن که اسیر بودند و لباس ها و خیمه‏های شان غارت شده بود و با وضع نامطلوب در معرض دید تماشاچیان بودند، اما اعتراض کنان، بر حفظ عفاف تأکید مى ‏ورزیدند. امّ کلثوم در کوفه فریاد کشید که آیا شرم نمى ‏کنید براى تماشاى اهل بیت پیامبر جمع شده ‏اید؟

  وقتى هم در کوفه در خانه‏ اى بازداشت بودند، زینب اجازه نداد جز کنیزان وارد آن خانه شوند. در سخنرانى خود در کاخ یزید نیز بر این گونه گرداندن بانوان شهر به شهر، اعتراض کرد: «امن العدل یابن الطلقاء تخدیرک حرائرک و امائک و سوقک بنات رسول الله سبایا قد هتکت ستورهن و ابدیت وجوههن یحدو بهن الأعداء من بلد الى بلد و یستشرفهن اهل المناهل و المعاقل و یتصفح وجوههن القریب و البعید و الغائب و الشهید...» (2) و نمونه‏ هاى دیگرى از سخنان و کارها که همه درس ‏آموز عفت و دفاع از ارزش هاست.

  ـ تغییر ماهیت اسارت: اسارت را به آزادى بخشى تبدیل کردند و در قالب اسارت، به اسیران واقعى درس حریت و آزادگى دادند.

  ـ عمق بخشیدن به بعد عاطفى و تراژدیک کربلا: گریه ‏ها، شیون ها، عزادارى بر شهدا و تحریک عواطف مردم، به ماجراى کربلا عمق بخشید و بر احساسات نیز تأثیر گذاشت و از این رهگذر، ماندگارتر شد.


  پی ‏نوشتها
  1ـ در این زمینه ر.ک: مقاله "درسهاى امدادگرى در نهضت عاشورا" از مؤلف ِمجله پیام هلال،شماره 26،شهریور1369
  2ـ عوالم(امام حسین)،ص 403،حیاة الامام الحسین،ج 3،ص 378
  فرهنگ عاشورا صفحه 195
  نویسنده: جواد محدّثی

  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 7. Top | #27

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : * * * زنان در کربلا * * *


  زنان همراه کاروان عاشورا

  ۱ـ زینب کبری – سلام الله علیها – دختر علی بن ابیطالب (ع)

  زینب کبری(س)دختر امام علی(ع) ومادرش فاطمه‌ی زهرا(س)دخترگرامی رسول خدا- صلی الله علیه وآله- است.زینب(س)درحیات پیامبر(ص)به دنیاآمد.کنیه‌اش«ام کلثوم»،«ام عبدالله» و«ام الحسن» است. برای ایشان القابی هم، مانند«امّ المصائب» «امّ الرزایا» « امّ النوائب» و… را ذکر کرده‌اند. همسر این بانوی بزرگ عبدالله بن جعفر، پسر جعفر طیار است. حاصل این ازدواج چهار پسرو یک دختر بود. دو پسر حضرت زینب(س)به نام‌های محمّد وعون در کربلا به شهادت رسیدند. شدّت علاقه‌ی حضرت زینب(س) به برادر به حدّی بود که هنگام ازدواج با عبدالله شرط کرد که هرگاه امام حسین(ع) خواست به سفری برود او هم برود، و عبدالله جلوگیری نکند. مسلّم است که حضرت زینب(س) با رضایت شوهرش عبدالله راهی این سفر پرخطر وتاریخی شد.۱
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 8. Top | #28

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : * * * زنان در کربلا * * *

  اینک گلوی دشت را بغضی غریب می‌فشرد. از آن واقعه‌ی عظیم ساعاتی می‌گذرد. یک سوی دشت دل‌هایی مالامال خشم وغم، چشمانی خیس، خیمه‌های سوخته ونیمه سوخته، اسب‌هایی سرگردان و بدون سوار، نیزه‌هایی شکسته ودختران وهمسران وخواهران چشم به راه. ودردیگرسوی دشت انسان‌هایی که دیگر حتّی نام حیوان هم برآن‌ها زیاد است. حبّ دنیا ومقام آنقدر بردل‌های سیاهشان چنگ انداخته بود که حتّی از لباس‌های کشتگان و شهدای آل پیغمبر(ص) نگذشتند. زینب(س) تمام این صحنه‌های غم بار را می‌دید، امّا جای شیون و زاری نبود که زینب(س) در مکتب علی(ع) و فاطمه(س) درس گرفته بود. او صبوری و استقامتی همتای صبر و استقامت علی(ع) و فاطمه(س)داشت، سرپرستی کاروان به جامانده‌ی عاشورا را بر عهده گرفت و به زودی کاروانی که حامل پیام بزرگ عاشورا بود، رو به سوی کوفه و دمشق راه افتاد. کاروانی پرازدرد، دردهایی که تا همیشه بر صفحه‌ی تاریخ خواهند ماند.دردهایی درمان گر.
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 9. Top | #29

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : * * * زنان در کربلا * * *

  (کاروان به کوفه رسید. کوفیان به تماشای کاروان اسیران آمده بودند. سنگینی نگاه آن‌ها موجب آزار خاندان نبوّت می‌شد. امّ کلثوم فریاد زد: ای مردم کوفه از خدا و فرستاده‌ی او شرم نمی‌کنید که به خانواده‌ی پیامبر(ص) چشم دوخته‌اید؟ زنی پرسید: شما اسرا از کدام طایفه هستید؟ گفتند: اسیران آل محمّد(ص) هستیم. دراین وقت برخی ازمردم برای کودکان و اسرا نان وخرما وگردو آوردند. امّ کلثوم(س) از دیدن این منظره برآشفت وگفت: “ای کوفیان! صدقه برما خاندان رسول الله(ص) حرام است”. پس نان وخرما را از دهان کودکان گرفت. مردمان شروع به گریستن کردند. امام سجّاد(ع) فرمود:«این مردم برای ما اشک می‌ریزند؟ پس چه کسانی ما را کشته‌اند؟» آرام آرام فضای کوفه عوض شد. زینب(س) با دیدن سر برادر برنیزه، سر خود را بر چوبه‌ی محمل کوبید. مردم بر سروسینه می‌زدند. بانوی بزرگ اسلام بر مردم نهیب زد وچون آرام شدند، بعد از حمد وستایش پروردگار وسلام به رسول خدا(ص) فرمود:« ای مردم کوفه، ای جماعت مکر وافسون ومحروم ماندگان از غیرت وحمیّت، اشک چشم‌هایتان خشک مباد وناله‌هایتان آرام نشود… آیا شما برای برادرم حسین(ع) می‌گریید؟ گریه کنید که اشک شایسته‌ی شماست. بسیار بگریید وکم بخندید که این ننگ گریبان‌گیر شماست ولکّه‌ی آن ننگ تا همیشه بردامان شما خواهد ماند… چگونه می‌خواهید این لکّه‌ی ننگ را پاک کنید در حالی که جگر گوشه‌ی رسول خدا(ص) و سیّد جوانان بهشت را کشتید؟… آیا می‌دانید چه جگری از رسول خدا شکافتید وچه پیمانی گسستید وچگونه پرده نشینان حرم را از پرده بیرون کشیدید وچه حرمتی از آنان دریدید وچه خون‌هایی ریختید؟۲ و…»)
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 10. Top | #30

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : * * * زنان در کربلا * * *

  زینب(س) علاوه بر رویارویی با مردم کوفه، در دربار ابن زیاد و یزید در کوفه ودمشق ودر مدینه وهر فرصت مناسب دیگر با خطبه‌ها وسخنان کوبنده وبیدارگرانه‌ی خویش مسلمانان را از خواب غفلت بیدار کرد وخواب شیرین یزیدیان را به کابوسی همیشگی بدل کرد. (بنت الشاطی می نویسد: والی مدینه به یزید نوشت وجود زینب(س) در میان اهل مدینه باعث تهییج احساسات مردم است. یزید به او فرمان داد که بازماندگان خاندان نبوّت را در شهرها پراکنده سازد. زینب(س) از مدینه خارج شد وبعد از آن دیگر مدینه را ندید وعازم مصر گردید. هنگامی که به سرزمین نیل قدم نهاد، هلال ماه شعبان سال ۶۱ نمایان بود. بانو زینب(س) درشب یکشنبه که ۱۴ روز از ماه رجب سال ۶۲ قمری می‌گذشت، دار فانی را وداع گفت.۳ آرامگاه این بانوی ارجمند در دمشق واقع می‌باشد.)
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی